Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποσο καιρο ζει?


vasiliki30

Recommended Posts

Καλημερα!ευχομαι ολοψυχα ολες οι κοπελες να γινουμε γρηγορα μανουλες!ηθελα να σας ρωτησω αν ξερει καποια να μου πει ποσο καιρο ζει το σπερμα μεσα στο κολπο της γυναικας?ο γυναικολογος μου μου ειπε 24 ωρες ομως στον ιντερνετ διαβαζω απο 2-5μερες.τι ισχυει τελικα?ειναι πιθανον να επιτευχθει εγκυμοσυνη με επαφη την 10η μερα αργα το βραδυ και ωορηξια τη 12η τη 13η μερα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vasiliki30 είπε:

Καλημερα!ευχομαι ολοψυχα ολες οι κοπελες να γινουμε γρηγορα μανουλες!ηθελα να σας ρωτησω αν ξερει καποια να μου πει ποσο καιρο ζει το σπερμα μεσα στο κολπο της γυναικας?ο γυναικολογος μου μου ειπε 24 ωρες ομως στον ιντερνετ διαβαζω απο 2-5μερες.τι ισχυει τελικα?ειναι πιθανον να επιτευχθει εγκυμοσυνη με επαφη την 10η μερα αργα το βραδυ και ωορηξια τη 12η τη 13η μερα?

Καλημεραααα...καλως ήλθες και μακαρι η ευχή σου να πιάσει για οοοοολες μας συντομα!!!κοιτα για το ποσο ζουν τα σπερματοζωάρια,παιζουν πολλα πράγματα ρόλο..οπως η ποιότητα τους,η τραχηλική σου βλέννη και ενα σωρό αλλοι παράγοντες..Το ωάριο μας εχει 24 ώρες ζωης μονάχα και αυτο δεν αλλάζει..τα σπερματοζωάρια,μπορούν να ζήσουν απο οτι λενε έως και 5 μερες..μπορει αυτο να συμβαίνει σε τραβηγμένες περιπτώσεις..αλλα τουλάχιστον δυο ημέρες ζουν!!!οποτε αν μια γυναικα κανει την 14 η μερα ωορρηξία,θα πρεπει να έρθει σε επαφή σιγουρα απο την 12η έως και την 16 η για να ειναι σίγουρη,πως θα πετύχει την ωορρηξία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κορίτσια μου...Υπάρχει ένα χαρακτηριστικό στο σπέρμα που λέγεται ''βιωσιμότητα''. Σε κάθε άνδρα λοιπόν η βιωσιμότητα αυτή είναι διαφορετική.... Το 2-5 μέρες είναι γενικόλογο.  Εμένα για παράδειγμα ο σύζυγος μου έκανε πλήρες σπερμοδιάγραμμα και έδειξε ότι έχει βιωσιμότητα μετά από 24ώρες 0%. 'Αρα δηλαδή θα μπορούσα να μείνω έγκυος με επαφή μόνο τη μέρα της ωορρηξίας και σε καμιά περίπτωση 1-2 μέρες πριν από αυτήν. Για αυτό αν εχετε τέτοιες απορίες μόνο μια τέτοια εξεταση θα μπορούσε ουσιαστικά να σας τις λύσει.. Ολα τα άλλα είναι απλές εικασίες..!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!η βιωσιμοτητα του σπερματος μπορει να αλλαξει κατα την διαρκεια της ζωης ενος αντρα?να αναφερω οτι ο συντροφος μου ειναι 40 χρονων αλλα ειναι του πολυ υγιεινου τροπου ζωης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω ιδέα αν μπορεί να αλλάξει... Υποθέτω πάντως ότι ακόμη και συμβεί αυτό οι αλλαγές δε θα είναι φοβερες... Δηλαδη μου φαινεται δύσκολο ένα σπέρμα που έχει βιωσιμότητα 1 μέρα ξαφνικά αποκτήσει βιωσιμότητα 3 μέρες όσο και αν βελτιωθεί ο τρόπος ζωής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επίσης να ξέρεις και κάτι άλλο..Ο υγιεινος τρόπος ζωής βοηθαει το σπέρμα σε κάποιο βαθμό όμως δυστυχως δεν αποτελεί εγγυηση γονιμότητας... Εμένα ο αντρας μου καπνίζει ηλεκτρονικό τσιγαρο ( και μαλιστα με την ελαχιστη ποσοτητα νικοτινης), κάνει καλή διατροφη, είναι αδύνατος, δεν πινει, δεν κάνει καταχρήσεις, ουτε καθιστική ζωή και όμως λόγω μιας κιρσοκήλης που αναπτυχθηκε για άγνωστη αιτία στον ένα όρχι εχει σοβαρό πρόβλημα στο σπέρμα και ας είναι μόνο 32 ετων. Το περίεργο επίσης είναι πως παρόλο που η κηλη αφαιρεθηκε και παίρνει τις πιο δραστικες βιταμίνες που υπάρχουν η κατασταση βελτιώθηκε απειροελάχιστα και έτσι θα καταφύγουμε στην εξωσωματική!!! Αν προσπαθειτε πάνω απο 6-8 μηνες και είστε και οι δύο πάνω από 33-35 σου προτείνω να το ψάξετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρωταω επειδη πριν 7 χρονια ειχα κανει συλληψη με τον ιδιο συντροφο και μαλλον η συλληψη εγινε την 3η ημερα που αυτο υποθετω οτι σημαινει πως το σπερμα εζησε για αρκετες μερες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πως ξερεις οτι η συλληψη ειχε γινει την τριτη μερα;; Αποκλειεται η περιπτωση να εκανες ωορρηξία 3 μερες αργοτερα εκείνο το μήνα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου αναφέρω και κατι ακόμη που ίσως σου φανει χρησιμο....Μια φίλη μου (31 ετων ) προσπαθούσε με τον αντρα της (40 ετων) να κανουν παιδι. Μετα απο 7-8 μηνες αποφασισαν να αρχίσουν να ψαχνουν το λόγο που δεν είχε μείνει ακόμη εγκυος και για αυτο επισκεφτηκαν μαζι το γιατρο. Η φίλη μου τον ενημερωσε οτι ο συζυγος της εχει παιδι 8 ετων απο προηγουμενο γαμο και ο γιατρος απαντησε ''Δε σημαινει απαραιτητα κατι αυτο...Το σπερμα αλλιως ειναι στα 32 και αλλιως στα 40.Θα πρεπει να εξεταστειτε και οι δυο.. ''. Συμπερασμα: ειναι επισφαλες να βασιζεσαι σε κάτι που συνεβη πριν 7-8 χρόνια... Μόνο οι εξετασεις μπορουν να δωσουν απαντησεις σε αυτα...  (Τελικά η φίλη μου εμεινε εγκυος με υπερηχογραφική παρακολουθηση ωορρηξίας  και τωρα ειναι πανευτυχης_)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου!το υποθετω επειδη μονο κατα την διαρκεια της περιοδου δεν προσεχαμε καθολου!δεν εχουμε ξεκινησει ακομα σωστες προσπαθειες απλα επειδη με εχουν μπερδεψει στο ποσο μπορει να ζησει το σπερμα γιατι ακουω ολο διαφορετικες αποψεις για αυτο ρωτησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vasiliki30 ο κάθε άνθρωπος ειναι διαφορετικός δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι ο κάθε ένας απο εμάς εχει κάτι διαφορετικό να αντιμετώπισει καλο ειναι να κανετε τις εξετάσουλες σας  σαν να κανεις τις γενικές του χρονου σου!χωρις  άγχος να απολαμβάνεις τη ζωη και να μην επικεντρωθείς μονο εκει ! Απο Εκει ψηλά ολα ειναι μελετημένα και αποφασισμένα ! Εδω κατω εμεις οι άνθρωποι έχουμε εξελίξει πολυ την ιατρική οποτε ολα θεωρούμε οτι φτιάχνονται ... εγω πιστεύω πως χρειάζονται και τα δυο όπου και αν ακούσεις υπαρχει μια ιστορια φρόντισε συμβουλή μου ,να σε επηρεάζουν τα καλα! Έχουμε ακούσει 90 χρόνων πατέρα έχουμε ακούσει γυναικες που ιατρικά τους είχαν αποκλείσει την δυνατότητα της μητρότητας και ομως τα κατάφεραν !κρατα τον εαυτό σου ασφαλή η ψυχολογία μας ειναι πολυ σημαντική το μυαλο μας διορθώνει το σώμα μας ,η πίστη κάνει θαύματα!! Το μεγάλο χέρι ειναι του θεού κ το μικρουλι το δικό μας! Εύχομαι κάθε επιτυχία και σύντομα μια ψυχούλα στην αγκαλιά σου 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!να εισαι καλα!εχεις απολυτο δικαιο γιατι η ψυχολογοα ειναι το α και το ω σε ολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...