Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπαθειες για μωρο


Recommended Posts

Καλησπερα!τις εξετάσεις τις πηρα εχθες...καλες τις ειδα,μονο ο θυρεοειδής ειναι πολυ χαμηλος.  Ισως πρεπει να αλλαξω τα χαπακια μου..έκλεισα ραντεβου με την ενδοκρινολογο μου την τεταρτη..υπομονη σε ολες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1 Μαρτίου 2017 at 5:39 ΜΜ, ο/η Renia90 είπε:

Γεια σας κορίτσια..Μόλις πήρα τα αποτελέσματα..χοριακη μονο 160.

Το μωράκι μου έφυγε..Ο γιατρός φοβάται για εξωμητριο..Αύριο πρωί πρωί πάω σε κέντρο υπερήχων..

Καλή συνέχεια σε όλες σας κι εύχομαι να κρατάτε σύντομα ένα αγγελούδι.Εγώ δε θέλω να ξαναπροσπαθησω Πότε..αναρωτιέμαι..Υπάρχει Θεός??

Ξερω ειναι απ τα χειρότερα συναισθήματα αλλα σιγα σιγα θα μαζέψεις παλι τα κομμάτια σου κ θα νιώσεις δυνατή κ παλι ...  ευτυχως για ολους υπαρχει ο χρονος ο γιατρος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρούλα gwgwbar μου!!Κι εγώ πήγα στον γιατρό και μου είπε όλα καλά και να μην ανγχώνομαι γιατί δεν είναι εύκολο να επιτεύχθει μια εγκυμοσύνη όπως νομίζουμε!!Λεει πρέπει να πετύχεις τη μία  γόνιμη μέρα  του μήνα ,να χούμε καλό ωάριο και σπερματοζωάριο!!Μου δωσε κουράγιο ο καημένοςςς!!Μου είπε επίσης μετά την παλλίνδρομη που είχα για τουλαχιστον 12 μήνες να μην ανησυχήσω αν δεν έρθει η εγκυμοσυνη!Φιλάκια σε όλα τα κορίτσια και αναμένουμεεεε........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου καλησπερα!! Την πεμπτη αδιαθετησα μετα απο 34 μερες απο την αποξεση... Σκεφτομαστε να ξεκινησουμε παλι προσπαθειες για το νινακι μας...

Θα εχει επανελθει το ενδομητριο?? Εντάξει εχω στο μυαλο μου οτι δεν θα το πετυχουμε με την πρωτη, αλλα αν ερθει υπαρχει περιπτωση επιπλοκης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kατερίνα μου πήγες στον γυναικολόγο μετά την περίοδο?Και γώ αδιαθέτησα μετά την απόξεση στις 37 μέρες.Πήγα στον γιατρό την Τετάρτη και μου είπε όλα καλά να ξαναπροσπαθήσουμε.Θεωρώ δεν θα υπάρχει θέμα.Σου είπε πότε να ξαναπροσπαθήσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sorry τώρα είδα λογικά δεν τελείωσε η περιοδό σου.Πήγαινε να κάνεις έναν υπέρηχο να δεί το ενδομήτριο.Πιστεύω μια χαρά θα είσαι.Καλή μας τύχηηηη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Kατερίνα μου πήγες στον γυναικολόγο μετά την περίοδο?Και γώ αδιαθέτησα μετά την απόξεση στις 37 μέρες.Πήγα στον γιατρό την Τετάρτη και μου είπε όλα καλά να ξαναπροσπαθήσουμε.Θεωρώ δεν θα υπάρχει θέμα.Σου είπε πότε να ξαναπροσπαθήσεις?

Μου ειχε κανει υπερηχο μια βδομαδα μετα την αποξεση..και ειχε δει οτι το ενδομητριο ηταν λεπτο..και μου ειπε οτι θα φτιαξει μονο του με τον καιρο..μας ειπε να προσπαθησουμε σε δυο μηνες απο την αποξεση (δλδ τελη μαρτιου) την προηγουμενη βδομαδα που πηγα δεν μου εκανε υπερηχο, μονο ορμονολογικες μου εγραψε και χθες που μιλησαμε μου ειπε να τις αφησω για τον επομενο κυκλο μαζι με τον υπερηχο ωστε να εχω καθαρισει πληρως...

Σημερα ειμαι στην 3η μερα της περιοδου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λογίκο μου φαίνεται να ήταν λεπτό το ενδομήτριο μετά την απόξεση.Σίγουρα θα έχει παχύνει τώρα που πέρασαν μέρες.Νομίζω όμως οι γόνιμες σου θα είναι στα μέσα Μαρτίου.Μήπως να περίμενες λίγο για να ολοκληρωθεί το 2μηνο που σου είπε, να κάνεις και τον άλλο υπέρηχο και μετά να προσπαθήσεις.Και γω ήθελα να σιγουρευτώ για το ενδομήτριο πριν ξεκινήσω τις προσπάθειες.Δυστυχώς αύτο που βιώσαμε μας πάει πίσω από άποψη χρόνου.Δεν το περίμενα ποτέ ότι θα ταν έτσι.Εγώ είχα αδιαθέτησει τεέυταία φορά 30/10/16,μένω έγκυος όπου παλλινδρόμησε και ώρα ξεκινάμε τις προσπάθειες 3/2017.Νομίζω λίγο υπομονή ακόμα και όλα θα πάνε καλάαααα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η marillia είπε:

Λογίκο μου φαίνεται να ήταν λεπτό το ενδομήτριο μετά την απόξεση.Σίγουρα θα έχει παχύνει τώρα που πέρασαν μέρες.Νομίζω όμως οι γόνιμες σου θα είναι στα μέσα Μαρτίου.Μήπως να περίμενες λίγο για να ολοκληρωθεί το 2μηνο που σου είπε, να κάνεις και τον άλλο υπέρηχο και μετά να προσπαθήσεις.Και γω ήθελα να σιγουρευτώ για το ενδομήτριο πριν ξεκινήσω τις προσπάθειες.Δυστυχώς αύτο που βιώσαμε μας πάει πίσω από άποψη χρόνου.Δεν το περίμενα ποτέ ότι θα ταν έτσι.Εγώ είχα αδιαθέτησει τεέυταία φορά 30/10/16,μένω έγκυος όπου παλλινδρόμησε και ώρα ξεκινάμε τις προσπάθειες 3/2017.Νομίζω λίγο υπομονή ακόμα και όλα θα πάνε καλάαααα:)

Πφφφφ καταλαβαινω!! 

Δεν ξερω..απλα δεν θελω να κανω καμια βλακεια και να εχω προβλημα στην επομενη εγκυμοσυνη(αν τυχει τωρα αμεσως)...

Ησουν σε ποιο μηνα?

Εμενα τελευταια περιοδος 4/12 αλλαξε ο κυκλος και εγινε πιο μετα η συλληψη...1/1 θεωρησε ο γιατρος οτι ξεκινησε η κυηση...και στις 4 βδομαδες ειχα αιμορραγια, το απεβαλα μονη μου και απλα μπηκα για αποξεση για τα μικροσκοπικά υπολειμματα... 

Εδω και λιγες μερες(κατι που δεν ειχα πριν) εχει φουντωσει μεσα μου(δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως) μια φλογα να ξανανιωσω γεματη..οτι κατι γινεται μεσα μου...το μητρικο φιλτρο θα ναι...απλα ειναι τοσο έντονο. ...

Καλη αρχη να εχετε και να πετυχετε συντομα την πολυποθητη εγκυμοσυνη με ενα υγιες νινακι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστώ πολύ!!!Ημουν στην ένατη εβδομάδα!Και γω να σου πώ ανυπομονώ!!Την Κυριακή μπορεί να πάμε στο μοναστήρι της Αγίας Ειρήνης της Χρυσοβαλάντως.Θα προσευχηθώ για όλες μαςςς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα!τι κανετε;πηγα σημερα το πρωι στην ενδοκρινολογο μου.επειδη ο θυρεοειδής μου επεσε πολυ μου εδωσε αλλα χαπακια,αντι των 75μg τα 50μg. Της υπενθύμισα οτι ενδιαφερομαι για εγκυμοσυνη και μου ειπε να τα παιρνω καθημερινα εκτος κυριακης..επισης μου ειπε να επαναλαβω την 17-υδροξυπρογεστερονη οταν αδιαθετησω ξανα μαζι με την εξεταση του θυρεοειδή.  Η 17 υδροξ. ειναι 2,1 με οριο 1,2. Ξερει καμια τι ακριβως ειναι αυτη η ορμόνη;ξεχασα να ρωτησω την γιατρο μου :-( οταν εφυγα μου ευχηθηκε καλη επιτυχια στην προσπαθεια για εγκυμοσύνη...ενθουσιάστηκα πολυ κ αυτη την φορα εχω λιγοτερο αγχος κ ελπιζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/3/2017 at 3:34 ΜΜ, ο/η Κατερίνα21 είπε:

καλο θα ηταν να περιμενεις 2 κυκλους πριν προσπαθησεις...εγω εμεινα αμεσως μετα την αποξεση κ βεβαια παλι παλινδρομη...μου ειπαν πως ηταν λαθος τοσο γρηγορα να μεινω εγκυος....σε 2-3 κυκλους προσπαθεις.δεν σου το συνιστω τωρα,κ σωστα πρεπει να θρεψει κ να δυναμωσει το ενδομητριο

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gwgwbar μου νομίζω αν ήταν κάτι επιλήψιμο θα σου το έλεγε ο γιατρος!!Απ τις τίμες φαίναται να μην είναι πολύ ανεβασμένη και ίσως σου τη ξαναζήτησε γιατί κάθε μήνα και οι όρμονες μεταβάλλονται.Στο internet που κοίταξα σχετίζεται με την προγεστερόνη και τις πολυκυστικές.Καλά κάνεις και έχεις ανεβάσει την ψυχολογία σου.Απ οτί καταλάβα και ο γιατρός μια χαρά στα είπε!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου!!Είμαι πολύ καλύτερα!Μπερδεύτηκα αύτο το μήνα με την ωορηξία και δεν ξέρω τι μου γίναταιιι χαχαχαχα!!Εσύ όλα καλά??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κοριτσια καλησπερα..τι κανετε;εχουμε καιρο να τα πουμε..Σήμερα πηγα στην γυναικολόγο μου για τεστ παπ.της ειπα ο,τι προσπαθούμε για μωρακι -λιγοτερο απο χρονο- κ μου εδωσε χαπακια serpafar λεγονται,για να τα παρω οταν αδιαθετησω κ την ενατη μερα του κυκλου να παω για υπερηχο.. βέβαια μου ειπε να το ψαξουμε περισσότερο με σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα αλλα της ειπα της ειπα οτι δεν θελω ακομη..θα προσπαθησουμε με τα χαπακια κ βλέπουμε...κορίτσια ελπιζωωω ω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου μην φορτώνεις τον οργανισμό σου με φάρμακα πριν βρεις την αιτία. Ένα σπερμοδιαγραμμα δεν είναι τπτ. Αν κλείσατε χρόνο προσπαθειών καλό είναι να κάνεις κ μια Σαλπιγγιγραφια. Πως θα αντιμετωπίσει το θέμα αν δεν ξέρεις τι ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Gwgwbar είπε:

Κοριτσια καλησπερα..τι κανετε;εχουμε καιρο να τα πουμε..Σήμερα πηγα στην γυναικολόγο μου για τεστ παπ.της ειπα ο,τι προσπαθούμε για μωρακι -λιγοτερο απο χρονο- κ μου εδωσε χαπακια serpafar λεγονται,για να τα παρω οταν αδιαθετησω κ την ενατη μερα του κυκλου να παω για υπερηχο.. βέβαια μου ειπε να το ψαξουμε περισσότερο με σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα αλλα της ειπα της ειπα οτι δεν θελω ακομη..θα προσπαθησουμε με τα χαπακια κ βλέπουμε...κορίτσια ελπιζωωω ω

Καλησπέρα κοριτσακι μου!

Συνήθως όταν μπαίνεις στη διαδικασία πρόκλησης ωορρηξίας με χάπια εχει ήδη προηγηθεί σαλπιγγογραφία και σπερμοδιάγραμμα...

Αν πχ υπάρχει θεματακι με σάλπιγγες ή με το σπέρμα (χτυπα ξύλο) για ποιο λόγο να επιβαρρύνεις τον οργανισμό σου με χάπια τα οποία δεν είναι και εντελώς "αθώα"?... μη ξεχνάς είναι χάπια γονιμότητας... επίσης μετα από ενα χρόνο προσπαθειών καταφευγουν συνήθως σε αυτο το τρόπο ειδικά αν ο κυκλος υπάρχει και δεν είναι μεγαλος π.χ. 60 ημερων όπως οι κοπέλες με ΣΠω.

Δε θελω να σε αγχωσω, ουτε λεω πως εχετε καποιο θεματακι..απλα αν είναι να προχωρήσεις στα χαπια σε παρακαλω κανε πρωτα τις απαραιτητες εξετασεις!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Gwgwbar είπε:

Κοριτσια καλησπερα..τι κανετε;εχουμε καιρο να τα πουμε..Σήμερα πηγα στην γυναικολόγο μου για τεστ παπ.της ειπα ο,τι προσπαθούμε για μωρακι -λιγοτερο απο χρονο- κ μου εδωσε χαπακια serpafar λεγονται,για να τα παρω οταν αδιαθετησω κ την ενατη μερα του κυκλου να παω για υπερηχο.. βέβαια μου ειπε να το ψαξουμε περισσότερο με σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα αλλα της ειπα της ειπα οτι δεν θελω ακομη..θα προσπαθησουμε με τα χαπακια κ βλέπουμε...κορίτσια ελπιζωωω ω

Tha sumfwnhsw kai egw me ta koritsia... dustuxws kai emena mou edwse ta idia xapia prin ginoun kapies eksetaseis, telika omws opws adeideixtike eixame problhma me thn kinhtikothta sto sperma to opoio mporei na lu8ei pio eukola ap to na fortwnw ton organismo mou me xapia.. 

Mporei na mhn exoun kapoies parenergeies auta ta xapia alla emena prosopika me enoxlhsan sta neuraaaaaaaaaaaa... ti xeirotero na se enoxlei mexri kai enan aplo hxo?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Gwgwbar είπε:

 

Κοριτσια καλησπερα..τι κανετε;εχουμε καιρο να τα πουμε..Σήμερα πηγα στην γυναικολόγο μου για τεστ παπ.της ειπα ο,τι προσπαθούμε για μωρακι -λιγοτερο απο χρονο- κ μου εδωσε χαπακια serpafar λεγονται,για να τα παρω οταν αδιαθετησω κ την ενατη μερα του κυκλου να παω για υπερηχο.. βέβαια μου ειπε να το ψαξουμε περισσότερο με σαλπιγγογραφια κ σπερμοδιαγραμμα αλλα της ειπα της ειπα οτι δεν θελω ακομη..θα προσπαθησουμε με τα χαπακια κ βλέπουμε...κορίτσια ελπιζωωω ω

 

Καλησπέρα Gwgwbar μου!!θα σου πω και την δική μου εμπειρία.Εμένα ο δικός μου γυναικολόγος μου είχε πεί να πιώ τα inofert λόγω πολυκυστικών για να φτιάξω τα ωάρια και τον κύκλο μου όπως μου είπε και να μείνω γρήγορα έγκυος.Εγώ δεν τα ήπια και μετά από 2 μήνες έμεινα έγκυος.Αν τα είχα πάρει θα μου έλεγε είδες απ τα inofert έμεινες.Συμφωνώ με τα κορίτσια.Η άφησε κανένα τρίμηνο χαλαρά και καντε προσπάθειες γιατί ούτως ή άλλως δεν ξεπεράσατε τον 1 χρόνο προσπαθειών ή  κάνε τώρα σαλπιγγογραφία και σπερμοδιάγραμμα για να είσαι σίγουρη ότι δεν φταίει κάτι άλλο πρίν ξεκινήσεις τα χάπια.Μη σου πώ να πάρεις και δεύτερη γνώμη από γυναικολόγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marillia η διαφορά είναι ότι να ινοφερτ είναι σύμπλεγμα βιταμινών,σιδήρου κ φολικου κ τα serpafar ορμόνες. Τα πρώτα είναι βοηθήματα που γενικότερα βοηθούν τον οργανισμό. Ένα απλό συμπλήρωμα. Τα άλλα είναι χάπια δυνατά με τις τυχόν παρενε3γειες τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

Marillia η διαφορά είναι ότι να ινοφερτ είναι σύμπλεγμα βιταμινών,σιδήρου κ φολικου κ τα serpafar ορμόνες. Τα πρώτα είναι βοηθήματα που γενικότερα βοηθούν τον οργανισμό. Ένα απλό συμπλήρωμα. Τα άλλα είναι χάπια δυνατά με τις τυχόν παρενε3γειες τους.

Συμφωνώ αλλά αν τα έπαιρνα δεν θα έλεγε ο γιατρός αύτο σε βοήθησε και έμεινες έγκυος?Επίσης άφου άλλαξα γυναικολόγο για άλλους λόγους η επόμενη μου είπε ότι αν έμενα έγκυος δεν έκανε να τα παίρνω ενώ ο πρώτος μου είπε και έγκυος να είσαι δεν πειρλαζει τα πίνεις.Να σου πώ την αλήθεια δεν το έψαξα περαιτέρω κια δεν ξέρω ποιός είχε δίκιο τελικά.Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι οτιδήποτε πίνουμε από χάπια πρέπει να γνωρίζουμε αν μας είναι παραίτητα ή όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...