Μετάβαση σε περιεχόμενο

θετική στα αντισωματα IGG ερυθρας και κυτταρομεγαλοϊού. Τι να σημαίνει αυτο;;;;;


Recommended Posts

κοριτσια ερωτηση: μήπως εχει τύχει να κάνετε προγεννητικό ελεγχο για αντισωματα ερυθρας και κυτταρομεγαλοϊου;;;; Εκανα την προηγουμενη βδομαδα και χθες πήρα τα αποτελέσματα.. Τα αντισωματα χωριζονται σε δύο κατηγορίες.Η μία λέγεται IGG και  η άλλη IGM... Δεν εχω ιδεα ποια είναι η διαφορα αναμεσα στα δυο... Tα IGG  μου βγήκαν θετικά και στον κυτταρομαγαλοϊο και στην ερυθρα. Τα IGM αρνητικά....... Ως τωρα δεν εχω βγάλει κάποια άκρη για το τι σημαίνει αυτο.... Αύριο ευλπιστώ να μάθω...... Μηπως μπορεί κάποια να μου δώσει τα φώτα της ως προς αυτο;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Gelie είπε:

κοριτσια ερωτηση: μήπως εχει τύχει να κάνετε προγεννητικό ελεγχο για αντισωματα ερυθρας και κυτταρομεγαλοϊου;;;; Εκανα την προηγουμενη βδομαδα και χθες πήρα τα αποτελέσματα.. Τα αντισωματα χωριζονται σε δύο κατηγορίες.Η μία λέγεται IGG και  η άλλη IGM... Δεν εχω ιδεα ποια είναι η διαφορα αναμεσα στα δυο... Tα IGG  μου βγήκαν θετικά και στον κυτταρομαγαλοϊο και στην ερυθρα. Τα IGM αρνητικά....... Ως τωρα δεν εχω βγάλει κάποια άκρη για το τι σημαίνει αυτο.... Αύριο ευλπιστώ να μάθω...... Μηπως μπορεί κάποια να μου δώσει τα φώτα της ως προς αυτο;;;;;;;

καλημερα κοπελα μου! εγω βγηκα θετικη στα αντισωματα ερυθρας! αυτο μ ειπαν οτι ειναι καλο γτ εχω αντισωματα οποτε δεν παιζει να κολλησω στη διαρκεια εγκυμοσυνης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Βρεθηκα κ εγω θετικη σε αυτα τα δυο! Μου πε και μενα ο γιατρος οτι ειναι καλο γιατι σημαινει πως εχω αντισώματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα το πρωι μίλησα με το γιατρό και μου επιβεβαίωσε αυτά που μου λέτε οπότε όλα καλά... Ηρθε η καρδιά μου στη θέση της....... Σας ευχαριστώ πολυ!!!!!!!!! ♡♡♡♡♡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Σήμερα το πρωι μίλησα με το γιατρό και μου επιβεβαίωσε αυτά που μου λέτε οπότε όλα καλά... Ηρθε η καρδιά μου στη θέση της....... Σας ευχαριστώ πολυ!!!!!!!!! ♡♡♡♡♡

Και εγω ετσι ειχα φοβηθεί κοριτσακι μου! Αφου μετα ειπα: μακαρι να ειχα βρεθεί θετικη κ στο τοξόπλασμα! Χαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Σήμερα το πρωι μίλησα με το γιατρό και μου επιβεβαίωσε αυτά που μου λέτε οπότε όλα καλά... Ηρθε η καρδιά μου στη θέση της....... Σας ευχαριστώ πολυ!!!!!!!!! ♡♡♡♡♡

Αντε Gelie μου που αγχωνεσαι! Όλα θα πάνε καλα.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 years later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ ΕΚΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΙΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΓΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΥΘΡΑ ΙGG ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΟ >400. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ;ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΗΣΩ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΔΙΑΚΟΔΗΜΗΤΡΙΟΥ είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ ΕΚΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΙΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΓΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΥΘΡΑ ΙGG ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΟ >400. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ;ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΗΣΩ;

Καλημέρα! 

Υπάρχει το igm και το igg . 

To igm έχει να κάνει με το αντιγόνο, αν δλδ υπάρχει πρόσφατη μόλυνση από τον ιό και αν συμβαίνει τη στιγμή της εξετάσεις (όπως κάνουμε το γρήγορο τεστ του κορονοιου και ψάχνουμε για το αντιγόνο) 

Ενώ το igg δηλώνει παρελθοντικη μόλυνση είτε από εμβόλιο είτε από νόσηση. Στην ουσία είναι το αντίσωμα στον ιό. 

Εν ολίγοις εσύ μάλλον είχες περάσει ερυθρά στο παρελθόν ή έχεις εμβολιαστεί όταν ήσουν μικρή και δεν κινδυνεύεις να ξανά κολλήσεις! Άρα όλα καλά ! 

Με το καλό το μωράκι σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...