Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Πολύ δύσκολη απόφαση και σίγουρα δεν μπορείς να βρεις απαντήσεις μέσα από αυτό το site.. Κανείς δεν θα σου πει "κρατησε το" ή "οχι". Δεν μας έχεις πει και την ηλικία σου..αλλά πέραν αυτού, είναι καθαρά δική σου επιλογή.. Το μόνο που μπορώ να σου πω εγώ ως μαμά ενος αγοριού 14 μηνών είναι οτι από την 7η βδομάδα περίπου της εγκυμοσύνης οι ορμόνες μου είχαν αρχίζει να κάνουν πάρτι και είχα περίεργες αντιδράσεις.. Μου την έσπαγαν πράγματα και καταστάσεις και μου μύριζαν όλα άσχημα, είχα ναυτίες και ήμουνα "χαλασμένη" γενικότερα.. ήμουνα down και είχα αρχίσει να αμφισβητώ τον γάμο μου και τον σύντροφο μου ο οποίος  ήταν εξαιρετικός! μετά την 13η βδομάδα ως δια μαγείας μου πέρασαν όλα και η εγκυμοσύνη κύλησε πολύ όμορφα.. Τώρα δε, τα εχω ξεχάσει όλα εκείνα των πρώτων εβδομάδων ! τώρα που σου γράφω τα ξαναθυμήθηκα. Οπότε ένα θέμα είναι το ορμονικό..

Κατά τη γνώμη μου καλό θα ήταν να δεις έναν ειδικό ψυχολόγο, για να συζητήσεις κάποια πράγματα μαζί του και να πάρεις κάποιες αποφάσεις..  Επίσης καλό θα ήταν αν αποφασίσετε να είστε μαζί να επισκεφτείτε και μαζί έναν ψυχολόγο/ σύμβουλο ζευγαριών για να μπορέσετε να βρείτε τις ισορροπίες σας οι οποίες διαταράσσονται ούτως ή άλλως με ένα βρέφος..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσι μου..Καταρχας θα συμφωνήσω απόλυτα με το @Lisaki 80 οτι δεν προκειτε να βρεις την απάντηση εδω μεσα..αλλα μεσα στην ψυχή σου..Εγω κοπελα μου μανουλα δεν ειμαι..προσπαθω να γίνω..και μαλιστα εδω και χρονια..θέλησα να σου απαντήσω για να σου θέσω απλα κάποιους προβληματισμούς δικούς μου..και καποιες πιθανοτητες που μπορω να σκεφτώ..μια εξ αυτών,ειναι η πιθανότητα με το παλικάρι να τα σπάσετε ουτως η άλλως..εννοω είτε αλλαξει γνώμη και σε στηρίξει απόλυτα στην απόφαση να κρατήσετε το μωρο,είτε αποφασίσεις να το ρήξεις..Σε αυτες τις περιπτώσεις θελει δουλεια για να το ξεπεράσετε.καθως τα περισσότερα κοριτσια που εχουν αναγκαστεί να κάνουν έκτρωση εξαιτίας των συζύγων η των συντρόφων τους,μεσα τους μενει παντα ενα "κατηγορώ" για εκείνους..

Κατανοω απόλυτα και τη δικη του θέση,εισαστε λιγο διάστημα μαζι..(ποσο χρόνων ειναι εκεινος??) οποτε ειναι λογικο να πέφτει απο τα σύννεφα και να τρώει χαστούκι..βεβαια το ιδιο και χειρότερο ειναι το χαστούκι για εσενα..εδω θα πρεπει να σκεφτείτε τα δεδομένα,που μένετε?υπαρχει δουλεια?το βιοποριστικό θα ηταν θέμα???

Θα σου πω απλα οτι για εμενα θα πρεπει απλα να σκεφτείς πολυ καλα τα δεδομένα σου,να δεις αν μπορεις να εχεις καποια βοήθεια απο τους γονεις σου,να εξετάσεις το ποσο πιστευεις πως θα τα καταφέρεις..και μετα να παρεις την απόφαση σου..Για εμενα προσωπικά η μανα πρεπει να ειναι ο βράχος..Τη ζωη δυστυχως η ευτυχως δεν μπορεις να την υπολογίσεις..ειναι γεμάτη ευχάριστες η δυσάρεστες εκπλήξεις..Ας πούμε και μενα η μανα μου οταν ξεκίνησε οικογενεια δεν φανταζόταν ποτε πως θα χωρίσει για να σωθεί,με αποτέλεσμα να μεγαλώσει απολύτως μόνη της και χωρις καμια βοήθεια τα παιδια της..Δεν μπορεις να υπολογίζεις στον άλλο..παρα μονο στον εαυτό σου..και να σε εχει καλα ο θεος να παλεύεις!!!Αν τύχει να παραμείνει δίπλα σου και  να γίνει συνοδοιπόρος στη ζωη σου..εχει καλως..Αλλα ολα ειναι καθαρά ζήτημα τύχης..

Εσυ πρεπει να εισαι σίγουρη για την απόφαση σου..κι αν πιστευεις πως θα τα καταφέρεις οτι και να γίνει,τοτε θα τα καταφέρεις..Αν πάρει κανεις την απόφαση να κανει έκτρωση θα πρεπει να ειναι έτοιμος να αναλάβει επισης την οποιαδήποτε ευθύνη της πράξης του(δεν εχουν μονο τα παιδια ευθύνες..) γιατι υπαρχουν αστάθμητοι παράγοντες,και πρεπει να εχεις σκεφτεί π.χ την πιθανότητα να μην καταφέρεις να ξανακάνεις παιδί..(δεν το λεω για να σε επιρρεασω!!χιλια συγνωμη,απλα προσπαθω να σου θέσω όσα θα με προβλημάτιζαν στη θέση σου)Υπαρχουν σύλλογοι που μπορούν να σε βοηθήσουν και αν αποφασίσεις να κανεις μια  μονογονεϊκή οικογενεια,να σε στηρίξουν..οπως αυτος..http://www.agalia.org.gr/ ,,θεωρώ όμως πως μπορούν να σε βοηθήσουν και στην φάση που βρίσκεσαι..Εγω αυτο θα εκανα,θα έπαιρνα ενα τηλεφωνο,να συζητήσω με ειδικούς και να δω αν μπορω να βοηθήθω..

οποτε τα δεδομένα μπαίνουν σε ενα ζυγό..ΕΣΥ τον κρατάς..και θα γυρει απο τη μεριά που θα αποφασίσεις εσυ πως υπαρχουν τα περισσότερα θετικά..

 εχεις τις ολοψυχες ευχές μου για να επιλέξεις τη σωστή για σενα απόφαση..καλη επιτυχία..και καλη δύναμη σε καθε περίπτωση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Melissa1 είπε:

Καλησπέρα,

Είμαι 7w και 2d .. Έμαθα ότι είμαι έγκυος όταν ήμουν στην 5 εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου .. 

Τρελάθηκα από τη χαρά μου .. Δεν κάναμε προσπάθειες με το σύντροφο μου και ούτε το είχαμε στα σχέδια μας εφόσον είναι καινούρια η σχέση μας και είμαστε μαζί μόλις 4 μήνες από τους οποίους τους 2 συγκατοικουμαι κιόλας.. 

Όταν το ανακοίνωσα στο σύντροφο μου ,μου είπε να κάνω εκτρωση.. 

Μου έλεγε ότι έχουμε μια ζωή μπροστά μας και είχε αλλά όνειρα για τη ζωή του .. 

Η απόφαση ήταν καθαρά δική μου.. 

"Θα το κρατήσω"ανακοίνωσα..

Περίμενα λοιπόν να μαζέψει τα πράγματα του και να φυγει από το σπίτι μέσα στην εβδομάδα.. 

Όχι μόνο δεν έφυγε αλλά θα με στηρίζε πλέον σε ότι απόφαση και αν έπαιρνα.. 

Οπότε πήγαμε στο γυναικολο  μου όταν πλέον ήμουν 6 εβδομάδων και 4 και κανα με τον πρώτο μας υπέριχο!! Είδαμε το μικρό εμβρυακι  μας και ακούσαμε και την καρδούλα του .. !!

Μέρα με τη μέρα όμως όλα άλλαζαν.. 

Όλο τσακωμοι...φασαρίες..έντονοί καβγαδες  .. όλα λάθος.. 

Ξεκίνησα λοιπόν να σκέφτομαι ότι δε θέλω παιδί με αυτόν τον άνθρωπο.. αν και ακόμα όταν ξεκινάει αυτός τον καυγά ..στο τέλος μου λέει πάλι..πως θα είναι εδώ για μένα..

ούτε να τον ξανά δω μπροστά μου δε θέλω... 

Έχω τρελαθεί μια εβδομάδα τώρα.. σε 3 μέρες θα είμαι 8 εβδομάδων.. 

Όλη μέρα κλαίω και το κεφάλι μου πάει να σπάσει.. όλο σκέφτομαι τι να κάνω και δεν ξέρω.. να το κρατήσω μόνη μου? και οικονομικά πως θα τα φροντίσω; δεν εχω βοήθεια από πουθενά ? να μείνω με έναν άνθρωπο που πλέον δε θέλω μόνο για το παιδι; 

Ή να το ριξω; 

Βοηθήστε με σας παρακαλώ.. 

 

καλησπερα κοριτσι μου!

καταρχην να σου πω συγχαρητηρια γι αυτο το ομορφο πραγμα που σου συμβαινει!

οσο αναφορα για τους καβγαδες που ανεφερες εχω να σου πω πως οι αντρες ειναι πιο ανωριμοι και αργουν να εμπεδωσουν καποια πραγματα !εγω πιστευω πως του ηρθε λιγο αποτομα και αντιδραει ετσι θελει τον χρονο του!

βρεθηκα κι εγω στην θεση σου πριν 10 χρονια αλλα δεν μου περασε απο το μυαλο να το ριξω ουτε για μια στιγμη και εμεις τοτε ειμασταν με τον αντρα μου μονο 7 μηνες χωρις δουλεια χωρις ΤΙΠΟΤΑ! 

ειναι το ομορφοτερο πραγμα που μπορει να συμβει σε μια γυναικα και κοριτσι μου γλυκο παλεψε το με ολη σου την δυναμη να το κρατησεις !!σκεψου ποσες γυναικες ταλαιπωριουνται χρονια ατελειωτα με χιλιους δυο τροπους να αποκτησουν ενα μωρακι.....

τωρα ακουσες την καρδουλα του μολις αρχισεις και το νιωθεις και μετα οταν θα το αντικρισεις θα σκεφτεσαι τοσο διαφορετικα και θα λες ΕΥΤΥΧΩΣ !!!!!!!!

αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη σκεψου πολυ καλα πριν κανεις κατι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Melissa1 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας !! 

Και εγώ το θέλω πολύ! Με φοβίζει μόνο το μέλλον.. ελπίζω όλα να πάνε καλά!! Να είστε πάντα καλά και ευτυχισμένες με τις οικογένειες σας!! <3

Καλη τύχη κοπελα μου!!!οτι και αν αποφασίσεισεις !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Melissa1 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας !! 

Και εγώ το θέλω πολύ! Με φοβίζει μόνο το μέλλον.. ελπίζω όλα να πάνε καλά!! Να είστε πάντα καλά και ευτυχισμένες με τις οικογένειες σας!! <3

πριν κανω τον γιο μου κι εγω το ιδιο φοβομουν  το μελλον ...μια χαρα τον συντηρουμε...τωρα αρχισαμε να σκεφτομαστε για δευτερο και παλι αυτο φοβαμαι ...το μελλον...οταν ομως ερχετε η ωρα και το ζεις βρισκεις την ακρη παει απο μονο του!!!

καλη επιτυχια κι ευχομαι σε λιγο καιρο να μας πεις ευχαριστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπαμαι...δεν θα μπορουσα να πω τπτ παραπανω, απλα κανε εναν κοπο να ενημερωθεις για την διαδικασια της αμβλωσης και θα μπορουσες επισης να δεις καποια ιατρικα βιντεακια και εικονες για τη μορφη που εχει το εμβρυο κατα την εκτρωση και πως κινειται ακομη κατα την εξοδο του απτο σωμα μας. Δεν ειμαι ουτε ημουν ποτε ηθικολογος.  Θα εβαζα εγω το λινκ αλλα δυστυχως ειναι πολυ σκληρες οι εικονες, και μονο να τις βλεπεις, ποσο μαλλον εγω που κυοφορω ηδη.

 Ειμαι νομικος και πανω απολα στηριζω την ελευθερια της επιλογης καθενος, εφ'οσον ομως η ελευθερια της επιλογης ειναι συνειδητη και απολυτως ενημερωμενη...

Εδω παρατηρω απολυτη ελλειψη συνειδητης επιλογης και το να αναζητουμε τη λυση στα φορουμ ειναι αν μη τι αλλο ανωριμο, εστω κι αν γινεται υπο συνθηκες ανωνυμιας.

Θα σου προτεινα τον συλλογο Αγκαλια οπως η φιλη ανωτερω, αλλα θα ηθελα να σε ρωτησω το εξης, το οποιο μου προξενησε απορια: Σημερα εισαι 7w και 2, υπερηχο κανατε λες 6w και 4, και ηταν ολα καλα...δηλ μεσολαβουν 5-6 μερες και ολα αλλαζουν αρδην??? Πρωτιστως στην ψυχολογια κ την αποφαση σου να το ριξεις, την οποια ελαβες τοσο συντομα, πως γινεται αυτο? Δε θα μιλησω για τη συμπεριφορα του συντροφου σου, ειναι κατι που εσυ γνωριζεις.

Οφειλεις ομως να σταθμισεις δεδομενα και προεχοντως τη νεα ζωη που κυοφορεις, με σεβασμο στο θαυμα που τοσες γυναικες εδω επιθυμουν να ελθει στη δικη τους ζωη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annina είπε:

Λυπαμαι...δεν θα μπορουσα να πω τπτ παραπανω, απλα κανε εναν κοπο να ενημερωθεις για την διαδικασια της αμβλωσης και θα μπορουσες επισης να δεις καποια ιατρικα βιντεακια και εικονες για τη μορφη που εχει το εμβρυο κατα την εκτρωση και πως κινειται ακομη κατα την εξοδο του απτο σωμα μας. Δεν ειμαι ουτε ημουν ποτε ηθικολογος.  Θα εβαζα εγω το λινκ αλλα δυστυχως ειναι πολυ σκληρες οι εικονες, και μονο να τις βλεπεις, ποσο μαλλον εγω που κυοφορω ηδη.

 Ειμαι νομικος και πανω απολα στηριζω την ελευθερια της επιλογης καθενος, εφ'οσον ομως η ελευθερια της επιλογης ειναι συνειδητη και απολυτως ενημερωμενη...

Εδω παρατηρω απολυτη ελλειψη συνειδητης επιλογης και το να αναζητουμε τη λυση στα φορουμ ειναι αν μη τι αλλο ανωριμο, εστω κι αν γινεται υπο συνθηκες ανωνυμιας.

Θα σου προτεινα τον συλλογο Αγκαλια οπως η φιλη ανωτερω, αλλα θα ηθελα να σε ρωτησω το εξης, το οποιο μου προξενησε απορια: Σημερα εισαι 7w και 2, υπερηχο κανατε λες 6w και 4, και ηταν ολα καλα...δηλ μεσολαβουν 5-6 μερες και ολα αλλαζουν αρδην??? Πρωτιστως στην ψυχολογια κ την αποφαση σου να το ριξεις, την οποια ελαβες τοσο συντομα, πως γινεται αυτο? Δε θα μιλησω για τη συμπεριφορα του συντροφου σου, ειναι κατι που εσυ γνωριζεις.

Οφειλεις ομως να σταθμισεις δεδομενα και προεχοντως τη νεα ζωη που κυοφορεις, με σεβασμο στο θαυμα που τοσες γυναικες εδω επιθυμουν να ελθει στη δικη τους ζωη.

Περίμενα πως αυτο το site ειναι  διαφορετικό και αγκαλιάζει μια γυναικα σε απόγνωση.. αυτη η γυναικα μπορει να ειναι μια γυναικα που μεσα σε 5 μέρες ναι βίωσε τον απόλυτο τρόμο με την προοπτική της μητρότητας χωρίς τη βοήθεια του πατέρα.. αλλο να χωρίσεις στην πορεία και αλλο να ξεκινάς με το διαζύγιο στην πόρτα στα 25 σου και έγκυος.. 

Ναι πρεπει να την αγκαλιάσουμε και να της συμπαραστάθουμε σε οτι αποφασίσει.. θυμάμαι πως κι εγω με ολες τις καλες συνθήκες με το μέρος μου λόγω ορμονών και μονο ειχα φρικάρει εκείνη την εποχή των πρώτων μηνων της έγκυμοσυνης.:  

Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο Βαλέτω.. 

Το οτι ανησυχεί για το αν θα τα καταφέρει εμένα μου δίνει την αίσθηση ενός υπευθύνου άνθρωπου. Εντάξει η αντισύλληψη ειναι κατι για το οποιο δεν φρόντισαν.. αλλα το να αναρωτιέσαι αν θα τα κατάφερεις, αν ειναι υπεύθυνο να φέρεις ενα μωρό στον κόσμο που ειναι προκαθορισμένο για το οτι δεν θα υπάρχει πατέρας και η μητέρα δεν ειναι σίγουρη οτι μπορει να τα καταφέρει αυτο δείχνει υπεύθυνοτητα και καλα κανει και σκέφτεται τις επιλογές της.. ως ψυχολόγος κι εγω λοιπόν μπορώ να πω πως καταλαβαίνω πως νιωθει η κοπέλα  και τι κρύβεται πίσω απο ολο αυτο και δεν θέλει την κριτική μας αλλα βοήθεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καμια απολυτως κριτικη. Και ουδενα λιθον εβαλα. Αντικειμενικα μιλωντας, της συνεστησα απλα να ενημερωθει. Αν σου δοθηκε η εντυπωση πως αλλοιωθηκε ο χαρακτηρας του φορουμ υπο την εννοια της μη "αγκαλιας μιας γυναικας σε απογνωση" λυπαμαι ουδεμια σχεση εχει με την πραγματικοτητα. Η ενημερωση κ η προληψη νομιζω ειναι κατι που ολοι συμφωνουμε οτι απαιτειται. Και γνωμη μου...ναι οι λυσεις στο θεμα της εκτρωσης δεν αναζητωνται στα φορουμ, ως θεματα ζωης κ θανατου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Melissa1 είπε:

Καλησπέρα,

Είμαι 7w και 2d .. Έμαθα ότι είμαι έγκυος όταν ήμουν στην 5 εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου .. 

Τρελάθηκα από τη χαρά μου .. Δεν κάναμε προσπάθειες με το σύντροφο μου και ούτε το είχαμε στα σχέδια μας εφόσον είναι καινούρια η σχέση μας και είμαστε μαζί μόλις 4 μήνες από τους οποίους τους 2 συγκατοικουμαι κιόλας.. 

Όταν το ανακοίνωσα στο σύντροφο μου ,μου είπε να κάνω εκτρωση.. 

Μου έλεγε ότι έχουμε μια ζωή μπροστά μας και είχε αλλά όνειρα για τη ζωή του .. 

Η απόφαση ήταν καθαρά δική μου.. 

"Θα το κρατήσω"ανακοίνωσα..

Περίμενα λοιπόν να μαζέψει τα πράγματα του και να φυγει από το σπίτι μέσα στην εβδομάδα.. 

Όχι μόνο δεν έφυγε αλλά θα με στηρίζε πλέον σε ότι απόφαση και αν έπαιρνα.. 

Οπότε πήγαμε στο γυναικολο  μου όταν πλέον ήμουν 6 εβδομάδων και 4 και κανα με τον πρώτο μας υπέριχο!! Είδαμε το μικρό εμβρυακι  μας και ακούσαμε και την καρδούλα του .. !!

Μέρα με τη μέρα όμως όλα άλλαζαν.. 

Όλο τσακωμοι...φασαρίες..έντονοί καβγαδες  .. όλα λάθος.. 

Ξεκίνησα λοιπόν να σκέφτομαι ότι δε θέλω παιδί με αυτόν τον άνθρωπο.. αν και ακόμα όταν ξεκινάει αυτός τον καυγά ..στο τέλος μου λέει πάλι..πως θα είναι εδώ για μένα..

ούτε να τον ξανά δω μπροστά μου δε θέλω... 

Έχω τρελαθεί μια εβδομάδα τώρα.. σε 3 μέρες θα είμαι 8 εβδομάδων.. 

Όλη μέρα κλαίω και το κεφάλι μου πάει να σπάσει.. όλο σκέφτομαι τι να κάνω και δεν ξέρω.. να το κρατήσω μόνη μου? και οικονομικά πως θα τα φροντίσω; δεν εχω βοήθεια από πουθενά ? να μείνω με έναν άνθρωπο που πλέον δε θέλω μόνο για το παιδι; 

Ή να το ριξω; 

Βοηθήστε με σας παρακαλώ.. 

 

Κοπέλα μου, πραγματικά είναι δύσκολο μια εγκυμοσύνη με άποψη με τις ορμονες. ( εγώ προσωπικά κάνω ορμονοθεραπεια και παρόλα αυτά βλέπω την διαφορά) πόσο μάλλον σε μια εγκυμοσύνη.  Για αυτό ίσως κάποια θέματα με τον σύντροφό σου να τα βλέπεις πιο έντονα απ ότι θα τα έβλεπες πριν,  θα πρέπει να συζητήσετε από κοινού,  και να πάρετε μια απόφαση μαζί.  Αυτό αφορά και εσένα αλλά και αυτόν.  Κάπου αναφέρεις ότι αν θα μείνεις με έναν άνθρωπο που δεν θέλεις...  Είσαι σίγουρη για αυτό;  Η επειδή είδες ότι δεν σε στήριξε όσο πραγματικά θα έπρεπε σε έχει ρίξει, προσωπική μου άποψη είναι ότι να βρείτε μια χρυσή τομή.. Τα ζευγάρια μαλώνουν θυμώνουν αλλά συζητάνε...

ΎΣ: εάν δεν σου κάνει κόπος μπες στο "πόσες προσπαθούμε για μωράκια"  και εκεί θα διαβάσεις για πολλές πολλές κοπέλες που αγωνιούν.

( χωρίς να θέλω να σας αλλάξω την απόφαση) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Καλη τύχη κοπελα μου!!!οτι και αν αποφασίσεισεις !!!

Πολυ καλα το είπες Κατερίνακι μου,  καλη τύχη οτι  και αν αποφασίσεις.. <3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου,δύσκολη η απόφαση σου.το καταλαβαίνω ότι είσαι φοβισμενη.απλά κάτσε και σκέψου καλά πριν κάνεις οτιδήποτε. Κι εμείς πάλι εδώ θα είμαστε να σε στηρίξουμε. Καλή δύναμη ♡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Melissa μπορω να γρφω ωρες ατελειωτες με την συζητηση που ανοιξες αλλα θα στα πω με συντομια .. Δυσκολη παρα πολυ να παρεις μια αποφαση στη περιπτωση σου υπαρχουν πολλα ομως που πρεπει να σκεφτεις πρωτα εσενα μετα το μπεμπε σου που κυοφρει στη κοιλιτσα σου και μετα οι συνεπειες που θα ακολουθησον σε οτι και αν κανεις, Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΙΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ,κατσε ηρεμησε και μη βιαστεις να προτρεεξεις σε κινησεις που ισως και αργοτερα να μετανιωσεις και να ειναι και μη ανατρεψιμες για εσενα ειτε το κρατησεις ειτε οχι .Μπορει να σαι σοκαρισμενη τωρα και οπως λες να μην εχεις βοηθεια απο πουθενα οπως μας γραφεις αλλα με δυναμη πιστη και θελληση ολα γινονται και να κανεις σκεψεις και να εχεις ερωτηματα του τυπου¨΄"δεν ειμαι ετοιμη να γινω μητερα ,δεν εχω τελειωσει τις σπουδες μου,δεν εχω οικονομικη δυνατοτητα,εχω ολη τη ζωη μπροστα μου οπως λεει ο συντροφος και συγνωμη που θα στο πω αλλλα αυτα να τα σκεφτοτανε νωριτερα πριν συμβει οτι εγεινε γιατι ενα παιδι δεν τυχαινει (υπαρχουν και προφυλαξεις)ανδρας ειναι και τις γνωριζει  αλλα δεν θελλω να σε στεναχωρω και ενα σωρο ακομη ερωτηματα που περναν απο το μυαλο σου τωρα,αλλα ετσι ειναι η πραγματικοτητα και αυτο το εμβρυακι θελει να ζησει οπως και εσυ οταν ησουν μεσα την κοιλιτσα της μανουλας σου και  ο καθενας ανθρωπος,ειμαστε εδω για να κουβεντιαζουμε και να ανταλλασουμε αποψεις οσο σκληρες η μαλακές και να ναι.Για εμενα η καλυτερη λυση δεν ειναι η εκτρωση κανεις δεν μπορει να σε πιεση γιαυτη  συμφωνω απολυτα με την Annina σε ολα εγραψα σε οτι αφορα το θεμα της αμβλωσης,ααα! μετα απο μια εκτρωση ειναι πολυ δυσκολα η γυναικα να αποκτησει παιδι και πολλα προβληματα υπαρχουν που μπορει να αντιμετωπισει.Ανδρες που στην αρχη ηταν υπερ της εκτρωσης και μετα το κρατησαν αλλαξαν οι σχεσεις μετα τη γεννηση του παιδιου και η σχεση ανανεωθηκε.Να μην χρονοβορω  κοριτσαρα μου και παλι συγνωμη για τροπο που μιλησα αλλα ειμαι γυναικα που προσπαθει για μια εγκυμοσυνη και με πονα οταν ακουω γυναικας εστω και οτι τους παιρνα απο το μυαλο η ιδεα της εκτρωσης.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΗΣΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΗ ΣΟΥ, ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ.εμεις ειμαστε εδω για να σε ακουμε ...φιλακια και να προσεχεις και να ακους μονο την melissa:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η karen είπε:

Καλημέρα Melissa μπορω να γρφω ωρες ατελειωτες με την συζητηση που ανοιξες αλλα θα στα πω με συντομια .. Δυσκολη παρα πολυ να παρεις μια αποφαση στη περιπτωση σου υπαρχουν πολλα ομως που πρεπει να σκεφτεις πρωτα εσενα μετα το μπεμπε σου που κυοφρει στη κοιλιτσα σου και μετα οι συνεπειες που θα ακολουθησον σε οτι και αν κανεις, Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΙΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ,κατσε ηρεμησε και μη βιαστεις να προτρεεξεις σε κινησεις που ισως και αργοτερα να μετανιωσεις και να ειναι και μη ανατρεψιμες για εσενα ειτε το κρατησεις ειτε οχι .Μπορει να σαι σοκαρισμενη τωρα και οπως λες να μην εχεις βοηθεια απο πουθενα οπως μας γραφεις αλλα με δυναμη πιστη και θελληση ολα γινονται και να κανεις σκεψεις και να εχεις ερωτηματα του τυπου¨΄"δεν ειμαι ετοιμη να γινω μητερα ,δεν εχω τελειωσει τις σπουδες μου,δεν εχω οικονομικη δυνατοτητα,εχω ολη τη ζωη μπροστα μου οπως λεει ο συντροφος και συγνωμη που θα στο πω αλλλα αυτα να τα σκεφτοτανε νωριτερα πριν συμβει οτι εγεινε γιατι ενα παιδι δεν τυχαινει (υπαρχουν και προφυλαξεις)ανδρας ειναι και τις γνωριζει  αλλα δεν θελλω να σε στεναχωρω και ενα σωρο ακομη ερωτηματα που περναν απο το μυαλο σου τωρα,αλλα ετσι ειναι η πραγματικοτητα και αυτο το εμβρυακι θελει να ζησει οπως και εσυ οταν ησουν μεσα την κοιλιτσα της μανουλας σου και  ο καθενας ανθρωπος,ειμαστε εδω για να κουβεντιαζουμε και να ανταλλασουμε αποψεις οσο σκληρες η μαλακές και να ναι.Για εμενα η καλυτερη λυση δεν ειναι η εκτρωση κανεις δεν μπορει να σε πιεση γιαυτη  συμφωνω απολυτα με την Annina σε ολα εγραψα σε οτι αφορα το θεμα της αμβλωσης,ααα! μετα απο μια εκτρωση ειναι πολυ δυσκολα η γυναικα να αποκτησει παιδι και πολλα προβληματα υπαρχουν που μπορει να αντιμετωπισει.Ανδρες που στην αρχη ηταν υπερ της εκτρωσης και μετα το κρατησαν αλλαξαν οι σχεσεις μετα τη γεννηση του παιδιου και η σχεση ανανεωθηκε.Να μην χρονοβορω  κοριτσαρα μου και παλι συγνωμη για τροπο που μιλησα αλλα ειμαι γυναικα που προσπαθει για μια εγκυμοσυνη και με πονα οταν ακουω γυναικας εστω και οτι τους παιρνα απο το μυαλο η ιδεα της εκτρωσης.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΗΣΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΗ ΣΟΥ, ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ.εμεις ειμαστε εδω για να σε ακουμε ...φιλακια και να προσεχεις και να ακους μονο την melissa:x:x

 Απλά μια διευκρίνιση. Η έκτρωση δεν ενέχει τους κινδύνους που λες για επόμενη εγκυμοσύνη. Η διαδικασία της έκτρωσης ειναι η διαδικασία της  απόξεσης που  έχουμε κανει χιλιάδες γυναίκες σε παλινδρομες κτλ και εγω μαζι  επίσης..αλίμονο αν είχαμε θεμα εγκυμοσύνης μετα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνωμη το μονο που αναφερα μπορει και λαθος διατυπωση δεν συμβαινει σε ολες  αλλα υπαρχουν περιπτωσεις που γυναικες απο εκτρωσεις σε σχεσεις με με μη ειναι πολυ δυσκολοτερα να συλλαβουν ξανα .Υπαρχουν κινδυνοι ναι μεν αλλα σε χαμηλα ποσοστα και σπανιοι,  συμφυσεις και αποφραξεις σαλπιγγων που καταληγουν στη στηρωση δεν ειναι μονο οι σωματικοι αλλα και οι ψυχολογικοι δεν ειμαι γιατρος μιλαω απο μαρτυριες γυναικων,μακαρι να μην ειναι ετσι το ευχομαι...και ολες να γινουν μανουλες συντομα,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας. Διάβασα προσεκτικά τις απαντήσεις όλων. Δυστυχώς εμείς δεν μπορούμε να σου δώσουμε την απάντηση που μόνο η καρδιά σου και η λογική σου μπορούν να δώσουν, όμως θα σου μιλήσω σαν μια γυναίκα που εχει βρεθεί στην θέση σου πριν 15 χρόνια και δυστυχώς δεν ένιωσα την αγάπη του παιδιού. Ένιωθα ανήμπορη, εγκλωβισμένη, είχα μία "σχέση" μόλις 3 μηνών και ήμουν 21.. Όταν το έμαθε έβαλε τα κλάματα, ήταν φαντάρος και ο ίδιος πολύ εγκλωβισμένος. Πήρα μια δύσκολη απόφαση, αλλά πιό δύσκολο είναι το τώρα. Τώρα παλεύω να φέρω στον κόσμο το παιδί μου και δεν μπορώ. Αμέτρητες φορές γυρίζω τον χρόνο πίσω για την ελπίδα που πέταξα τότε. Θα ειχα ενα παιδι 14 ετών και αν μη τι άλλο θα είχα μεγαλώσει μαζί του. Κάθε φορά που μου γνωστοποιούν ότι ήταν άκαρπη και αυτή η προσπάθεια, χάνομαι στο παρελθόν μου. Δεν ξέρω ακόμα ποιό θα ήταν το σωστό. Ξέρω όμως πως όσα σκεπτόμουν τότε, ήταν λόγω των φόβων μου, για την κριτική, για την μοναξιά, για την επιβίωση- γιατί κι εγώ δεν θα είχα βοήθεια- έτσι πίστευα. Όταν το είπα στην μητερα μου μετα από 2 χρόνια- λόγω των γυναικολογικών μου προβλημάτων- έκλαιγε! "θα το μεγάλωνα εγώ" μου είπε! Λύγισα.. Ακόμα το ίδιο μου λεει!

Μην φοβάσαι να αντικρίσεις το μέλλον σου γλυκειά μου. Σκέψου πως εσύ του έδωσες την ελπίδα, εσύ και μόνον εσύ θα γίνεις ο κριτής του. Τα λόγια σου με πήγαν πίσω... όμως η ζωή είναι μπροστά! Αντλήσου με δύναμη και πίστη στον εαυτό σου! Και να θυμάσαι πως η σωστή απόφαση είναι η ΔΙΚΗ σου απόφαση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsi m edw mesa de tha vreis apantisi sto na to riksw i oxi! Mono symparastasi se oti k an apofasiseis.

Sta 25 sou den eisai k toso mikri gia na t kratiseis! Sto thema pou egw tha epimeinw einai na min meineis me enan anthrwpo o opoios den sou tairiazei mono k mono logw enos mwrou.

Den einai anagki na pantreyteite kai na meinete mazi an den niwtheis oti einai o katallilos syntrofos gia sena. Borei na se stiriksei, na anagnwrisei t paidi kai na einai dipla tou xwris na exete apaitisi o enas apo ton allon se proswpiko epipedo para mono gia to mwro. An stin poreia erthete konta kalws, an oxi borei k kalytera.

I koumpara mou molis emeine egkyos o dikos tis tin xwrise epeidi den t erixne. Twra to vaftistiko mou einai mia koukla 4 xronwn! Anergi kai ayti kai se mikri koinwnia, oxi poli! Se xwrio me 500 katoikous! An zoristike ennoeitai? An eklapse? An kourastike?? Ennoeitai! Alla stigmi dn metaniwse gia tin apofasi tis! Ayto to paidi einai o ilios, to fws tis zwhs ths!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως άνοιξες την καρδιά σου..βλέπεις πως ανοίγουμε και εμεις τις δικές μας..πραγματικά δεν ξέρω αν σε βοηθάμε να σκεφτείς,η αν σε μπερδεύουμε περισσοτερο..Αν καταφέραμε όμως να σε προβληματισουμε ώστε να σκεφτείς ακομα περισσοτερο εγω ειμαι ικανοποιημένη..

ακομα και η φίλη annina μπορει να φάνηκε σκληρή σε αυτα που έγραψε..όμως κατ´εμε..κάποιος πρεπει να παίξει και αυτο το ρόλο..Απο την ωρα που διάβασα τα όσα έγραψες,δεν ξέρω πόσες φορές εχω κλάψει..Νιώθω το αδιέξοδο στο οποίο βρίσκεσαι..και το μονο που παρακαλάω ειναι να εχεις οσο το δυνατόν περισσότερους ανθρωπους δίπλα σου..και να σε στηρίξουν στην οποία σου απόφαση..Μην φοβάσαι να μιλήσεις..και να ζητήσεις βοήθεια κοπελα μου..και θα στο ξαναπώ..επικοινώνησε με τον σύλλογο αγκαλιά..νομιζω πως εκεινοι ειναι οι κατάλληλοι να σε βοηθήσουν να βρεις την ακρη του νήματος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η karen είπε:

Συγνωμη το μονο που αναφερα μπορει και λαθος διατυπωση δεν συμβαινει σε ολες  αλλα υπαρχουν περιπτωσεις που γυναικες απο εκτρωσεις σε σχεσεις με με μη ειναι πολυ δυσκολοτερα να συλλαβουν ξανα .Υπαρχουν κινδυνοι ναι μεν αλλα σε χαμηλα ποσοστα και σπανιοι,  συμφυσεις και αποφραξεις σαλπιγγων που καταληγουν στη στηρωση δεν ειναι μονο οι σωματικοι αλλα και οι ψυχολογικοι δεν ειμαι γιατρος μιλαω απο μαρτυριες γυναικων,μακαρι να μην ειναι ετσι το ευχομαι...και ολες να γινουν μανουλες συντομα,

εχεις απολυτο δικιο !υπαρχει μια κοπελα στο φορουμ που μετα απο εκτρωση δεν μπορει να ξαναμεινει εγκυος και εχει κανει ηδη αρκετες εξωσωματικες αλλα δυστυχως τιποτα με αποτελεσμα να χτυπαει τωρα το κεφαλι της!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η zetou είπε:

Καλημέρα σας. Διάβασα προσεκτικά τις απαντήσεις όλων. Δυστυχώς εμείς δεν μπορούμε να σου δώσουμε την απάντηση που μόνο η καρδιά σου και η λογική σου μπορούν να δώσουν, όμως θα σου μιλήσω σαν μια γυναίκα που εχει βρεθεί στην θέση σου πριν 15 χρόνια και δυστυχώς δεν ένιωσα την αγάπη του παιδιού. Ένιωθα ανήμπορη, εγκλωβισμένη, είχα μία "σχέση" μόλις 3 μηνών και ήμουν 21.. Όταν το έμαθε έβαλε τα κλάματα, ήταν φαντάρος και ο ίδιος πολύ εγκλωβισμένος. Πήρα μια δύσκολη απόφαση, αλλά πιό δύσκολο είναι το τώρα. Τώρα παλεύω να φέρω στον κόσμο το παιδί μου και δεν μπορώ. Αμέτρητες φορές γυρίζω τον χρόνο πίσω για την ελπίδα που πέταξα τότε. Θα ειχα ενα παιδι 14 ετών και αν μη τι άλλο θα είχα μεγαλώσει μαζί του. Κάθε φορά που μου γνωστοποιούν ότι ήταν άκαρπη και αυτή η προσπάθεια, χάνομαι στο παρελθόν μου. Δεν ξέρω ακόμα ποιό θα ήταν το σωστό. Ξέρω όμως πως όσα σκεπτόμουν τότε, ήταν λόγω των φόβων μου, για την κριτική, για την μοναξιά, για την επιβίωση- γιατί κι εγώ δεν θα είχα βοήθεια- έτσι πίστευα. Όταν το είπα στην μητερα μου μετα από 2 χρόνια- λόγω των γυναικολογικών μου προβλημάτων- έκλαιγε! "θα το μεγάλωνα εγώ" μου είπε! Λύγισα.. Ακόμα το ίδιο μου λεει!

Μην φοβάσαι να αντικρίσεις το μέλλον σου γλυκειά μου. Σκέψου πως εσύ του έδωσες την ελπίδα, εσύ και μόνον εσύ θα γίνεις ο κριτής του. Τα λόγια σου με πήγαν πίσω... όμως η ζωή είναι μπροστά! Αντλήσου με δύναμη και πίστη στον εαυτό σου! Και να θυμάσαι πως η σωστή απόφαση είναι η ΔΙΚΗ σου απόφαση!

ποσο δικιο εχεις  :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Melissa1 είπε:

Παρα ολα τα σκαμπανεβασματα που ειχα *και ακομα εχω .. αποφασησα να το κρατησω ! Δεν ξερω αν ειναι η σωστη αποφαση ..αλλα ξερω οτι ενα μωρακι φερνει μονο χαρα και τιποτα αλλο ..!! Θα περασω πολλες δυσκολιες και προσωπικες και οικονομικες αλλα ελπιζω να βγει στο τελος κατι καλο!!

Ευχαριστω και παλι για το χρονο σας ! Οι απαντησεις σας με βοηθησαν πολυ ! Ελπιζω να εχετε μια ευτυχισμενη ζωη και τα ονειρα σας να βγουν πραγματικοτητα !!!! 

 

**οσο για την απαντηση της @annina παραπανω ..

Θα ηθελα να πω οτι ειναι κριμα να μπαινει στη διαδικασια να απαντησει τη στιγμη που δεν εχει σκοπο να βοηθησει ..και δε το λεω για μενα ..το λεω για οποιαδηποτε αλλη κοπελα θα μπορουσε να ηταν στη θεση μου .. παρ'ολα αυτα .. η γνωμη μου (λογο το οτι ειναι ψυχολογικο )θ α μπορουσε να σλλαξει και σε μερικες ωρες ..

Ελπιζω να μη περασει ποτε καμια τα ιδια..

 

Καλη εβδομαδα να εχετε!! ????

Μelissa Καλη εβδομαδα και σε εσενα  δεν θελλω να νευριασεις αλλα  εισαι λιγο επιθετικη διαβαζω στην απαντηση σου οσον αφορα την annina απο την στιγμη που μπαινεις σε ενα forum και ζητας γνωμες στο να το κρατησεις η να το ριξεις πρεπει να σεβαισε ολες τις αποψεις και γνωμες των μελων ασχετος αν μας αρεσουν  η οχι,ο καθενας εχει την δικαιωμα να εχει την δικη του αποψη  του και να την υποστηριζει.Οπως εσυ δεν καταλαβαινει ολες εμας που προσπαθουμε για ενα παιδι γιατι δεν εισαι στην θεση μας ουτε και εμεις μπορουμε να καταλαβουμε την φαση την οποια βρισκεσαι γιατι την βιωνεις εσυ και οχι εμεις θελλω να καταληξω ατο οτι και εσυ εχεις τα δικια σου γιατι βρισκεσαι σε μια κατασταση δεν ξερω πως να την περιγραψω και πρεπει να παρεις μια μεγαλη αποφαση με την οποια θα υποστεις και ολες τις συνεπεις  αλλα σκεψου και ολες τις γυναικες που προσπαθουν χωρις αποτελεσμα και να διαβαζουν να το κρατησω η να το ριξω?πως νιωθουν και πως αισθανονται.Δεν θελλω να σε στεναχωρω αλλα ουτε και να υπαρχουν συγκρουσεις μεταξυ γυναικων συμμεριζομαι τα συναισθηματα σου τωρα για ολη την κατσταση σου και ελπιζω να μην αλλαξει η γνωμη σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Melissa1 είπε:

Παρα ολα τα σκαμπανεβασματα που ειχα *και ακομα εχω .. αποφασησα να το κρατησω ! Δεν ξερω αν ειναι η σωστη αποφαση ..αλλα ξερω οτι ενα μωρακι φερνει μονο χαρα και τιποτα αλλο ..!! Θα περασω πολλες δυσκολιες και προσωπικες και οικονομικες αλλα ελπιζω να βγει στο τελος κατι καλο!!

Ευχαριστω και παλι για το χρονο σας ! Οι απαντησεις σας με βοηθησαν πολυ ! Ελπιζω να εχετε μια ευτυχισμενη ζωη και τα ονειρα σας να βγουν πραγματικοτητα !!!! 

 

**οσο για την απαντηση της @annina παραπανω ..

Θα ηθελα να πω οτι ειναι κριμα να μπαινει στη διαδικασια να απαντησει τη στιγμη που δεν εχει σκοπο να βοηθησει ..και δε το λεω για μενα ..το λεω για οποιαδηποτε αλλη κοπελα θα μπορουσε να ηταν στη θεση μου .. παρ'ολα αυτα .. η γνωμη μου (λογο το οτι ειναι ψυχολογικο )θ α μπορουσε να σλλαξει και σε μερικες ωρες ..

Ελπιζω να μη περασει ποτε καμια τα ιδια..

 

Καλη εβδομαδα να εχετε!! ????

Η ενημερωση και η προληψη ειναι η καλυτερη βοηθεια γλυκια μου, που εσυ οφειλεις στον εαυτο σου και στο αγεννητο πλασματακι..

Αλλωστε ειναι στην ιδιοσυγκρασια καθενος, ειτε να αντεχει ειτε οχι τη συμβουλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...