Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ας θυμηθούμε τα παιδικά μας χρόνια.....


Petalouditsa28

Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα!

Σκέφτηκα να ανοιξω αυτο το θεμα για να "ξεφύγουμε" λιγο απο αυτα που μας στεναχωρουν ή γενικά για να θυμηθούμε τα παιδικα μας χρονια και να νοσταλγισουμε......

Ας θυμηθούμε, λοιπον, αγαπημενα παιχνίδια, αγαπημένες σειρές, αγαπημένους ηρωες, ηθοποιούς, τραγουδιστες και γενικα οτιδήποτε μας θυμίζει τα ομορφα χρόνια της παιδικότητας μας....

Ξεκιναω πρώτη....

Εννοείται πως σα παιδι ειχα παει σβαρνα ολες τις μεξικανικες σειρές χαχαχα..Αγαπημένες σειρές, φυσικα, το καρουζελ με τη δασκαλα Χιμενα, το Chiqititas με τα παιδια του ορφανοτροφείου, Μαρια της γειτονιάς και Paulina...τα δυο τελευταία αν παιζοντουσαν τωρα θα γέλαγα αλλα τότε δεν εχανα επεισόδιο χαχαχα..

Αγαπημένα παιχνιδια: ολα τα συμπραγαλα της Barbie, ενα μωρακι-μπεμπης με ασπρο φορμακι που κουνουσε χερια και ποδαρακι και γελαγε (λεγόταν "ο παιδαρος", νομιζω), εκεινα τα μικροσκοπικα παιχνιδακια  polly pocket και τα καρδουλινια μαμ που τα ταιζες με το μπιμπερο και μύριζαν φρουτα!! 

Αχ....ομορφες εποχές!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αααα! Και τη "παρλαπιπινα" θυμαμαι που μιλούσες και επαναλάμβανε ο,τι έλεγες! Ηταν άσπρη χνουδερη και ειχε ενα κορμακι ροζ με τουλι ροζ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πεταλουδιτσα δε γινοταν να μη ερθω να σε βρω!!!!

Τελεια ιδέα.ειχες..αντε να ξεχαστουμε λιγο!!

Λοιπον απο μεξικανικα εβλεπα εννοειτςι καρουζελ,μαρια της γειτονιας και μαριμαρ με τον σκυλο τον φλουοζο!!χαχαχαχαχ όντως πως τα εβλεπα????

Απο παιδικά εβλεπα τα παντα!υπηρχε ενα κανάλι που επιανα μονο στο σπιτι της γιαγιας και λεγοταν "power".ακομη θυμαμαι οτι το ειχαμε στο νουμερο "24"!!!επαιζε οοοολη μερα παιδικα και ειχε διαφημηση μονο για τα αλλαντικα πασσιας."αλλαντικαα πασιααααααααας...το καλυτερο για σας".ακομη το ακουω στα αφτια μου!!εκει λοιπον με κοκορακι γλυφιτζουρι και πάνω (!) στο τραπεζι της κουζινας εβλεπα παιδικα!!

Αποο παιχνίδια polly pocket αγαπημενο.μπαρμπι με κομμενα μαλλια(ηθελα να γινω κομμωτρια'χαχαχαχαχ) γκο-γκο το σκυλακι,παλετινα(έφτιαχνες φορεματα απο χαρτί). Δε.μου ερχονται μωρε αλλα!!

Μεταγενεστερα εβλεπα art attack(εκει οφείλεται η εμμονη μου σε χειροτεχνιες), power rangers(με τον αδερφο μου τα εβλεπα και ημουν η ροζ η κιμπερλι παντα) Disney club(παρακαλουσα να παω να παιξω το παιχνιδι που σε εβαζαν σε ενα γυαλινο κατςκορυφο πλαισιο οι ζουλου,σου εκαναν ερωτησεις και αν απαντουσες λαθος επεφταν εκει μεσα κατι κιτρινα σαν κορν φλεικς τα εβκεπα!!!τοσο ηθελα να παω που απομνημονευσα την διεύθυνση και τη θυμαμαι ακομη" για το disney club ΑΡγαιου 3.     17123  νεα σμυρνη   αθηνα!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδικά χρόνια..... μμμμ να σκεφτώ....

Φλινστόουν, Sailor Moon, Σκούμπι Ντου και ενα αλλο δε θυμ'αμαι πως λέγεται με κάτι αρκουδάκια που εμεναν στον ουρανό και είχα διάφορα σχέδια στη κοιλιά τους.. αυτά ήταν τα αγαπημένα μου καρτούν! Από Disney η αγαπημένη μου (κι ακόμα είναι) η Αριελ η μικρή γοργόνα, την είχα σε τσαντα, κασετίνα, μολύβια, γόμα, ξύστρα... κόλλημα! Όλη την ωρα ζωγράφιζα γοργόνες!

Μεξικάνικα εννοείται πως έβλεπα κι εγώ... το αγαπημένο μου ήταν η Μαριμάρ! χαχαχα

Από παιχνίδια είχα κόλλημα με τα Polly Pocket... ακόμα τα έχω... χαχαχα Μου άρεσαν και τα επιτραπέζια αλλά οταν εχανα γινόταν χαμός!!! χαχαχαχα

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η mommy86 είπε:

Αρκουδακια της αγαπης!!!!!!

Αχ ναι αυτα!!!!  Ηταν πολύ φλωρικα αλλά τα λάτρευα!!!!!!!! χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου γλυκο!!!'??

Μαριμαρ!!!! Ακομα θυμαμαι τη σκηνη που η αλλη η στριγκλα επεσε μεσα στη λασπη για να πιάσει το βραχιολη της μαριμαρ (Μπελλα τοτε).. κια ακομη θυμαμαι της φατσα της Ατζελικα στο τελευταίο επεισοδιο που ειχε καει!! ????

Τη Σοραγια Μπντενεγκρο τη συμπαθουσα ομως δε ξερω γιατι...χαχαχα καψουρης ο Ναντιτο μαζι της..

Απο τα power rengers εγω ημουν εννοειται η ροζ! Χαχαχαχαχα..ααα και σειλορ μουν εβλεπα!! "Στο ονομα του φεγγαριου..μεταμορφωσε με!!!"

Τωρα θα λεω.."στο ονομα της μητροτητας....κανε με μανα!!" ?????

Αυτη τη παλετα τη θυμαμαι και εγω αλλα ειχα την αντιστοιχη που εφτιαχνες λουλουδια απο χαρτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Peacock χαχχααχ γελαω!! Ηταν φλωρικα λεει η τρελη!!ααααχχαχαχααχχα.

Επισης εκτος αυτων που λες και τα εβλεπα όλα!... Μικρο μου πονυ,φωτεινουληδες( με τη μαγικη δροσοσταλιδα), αλβιν, τσιπ και ντειλ και γενικα ολα τα κλασικα ντισνευ(μικυ,σκρουτζ,ντοναλντ,ματζικα ντε σπελ,κυρος γραναζης κλπ..εγινα μανιωδης αναγνωστρια κομικς απο τοτε!),λασι,μαγια η μελισσα,κατι παιδακια που ειχαν μαγικα δαχτυλιδια με τα στοιχεια της φυσης και φωαζαν"γη, αερας,φωτια,νερο....)και πιο hard core..καμπαμαρου,candy candy, ο γιος τηςδρακαινας,πειρατες του διαστήματος η κατι τετοιο..οι 12 μηνες(κυλα κυλα δαχτυλίδι, περνα απο της ανοιξης την πυλη....).

Εχω τρομεερη μνημη και θυμαμαι πολλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Παιδικά χρόνια..... μμμμ να σκεφτώ....

Φλινστόουν, Sailor Moon, Σκούμπι Ντου και ενα αλλο δε θυμ'αμαι πως λέγεται με κάτι αρκουδάκια που εμεναν στον ουρανό και είχα διάφορα σχέδια στη κοιλιά τους.. αυτά ήταν τα αγαπημένα μου καρτούν! Από Disney η αγαπημένη μου (κι ακόμα είναι) η Αριελ η μικρή γοργόνα, την είχα σε τσαντα, κασετίνα, μολύβια, γόμα, ξύστρα... κόλλημα! Όλη την ωρα ζωγράφιζα γοργόνες!

Μεξικάνικα εννοείται πως έβλεπα κι εγώ... το αγαπημένο μου ήταν η Μαριμάρ! χαχαχα

Από παιχνίδια είχα κόλλημα με τα Polly Pocket... ακόμα τα έχω... χαχαχα Μου άρεσαν και τα επιτραπέζια αλλά οταν εχανα γινόταν χαμός!!! χαχαχαχα

 

 

Τα αρκουδακια της αγαπης!!!????

Απο φλινστοουν...ερωτας με τη σταλιτσα!!!  ??? τετοιο μωρο θελω!!!

Θυμαστε τη σειρα Pacquita που δεν εβγαζε δακρυα ποτε?...

Με αγαπη!!!

αρχείο λήψης (1).jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης..τωρα μου ηρθε το παιδικο "μπαμπαρ" και ο νταμπο που απο τοτρ δεν ηθελα να παω σε τσιρκο. Λυπηθηκα με αυτο το παιδικο τα ζωα και δε πηγα ποτε τελικα!

Χαχαχαχαχ πεταλουδιτσα πεθανα στα γελια με το στορι μαριμαρ!!δεν ειδα ποτε το τελος!πριν χρόνια κατσαμε με.τις φίλες μου και τραγουδησε η καιε μια το τραγούδι της μαριμαρ απο τους τιτλους αρχης οπως το θυμοταν και το ακουγαν τα αφτια μας τοτε...δε θα σου πω οτι κατουρηθηκαμε στα γελια!!'η καθε μια ακουγε φυσικά οτι να ναι.. Αλλα το τραγουδουδσα με παθος τοτε και φυσικα την πεποίθηση οτι το λεω ολοσωστα!!!....δλδ κατι παρομοιο με υο γνωστο σε όλους "freestyler" οπου εννοειται πως ακουγα φρι σταιλερ γουακα μακα φον!!(ενω ελεγε..freestyler rock the microphone) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η mommy86 είπε:

Επισης..τωρα μου ηρθεμε υο γνωστο σε όλους "freestyler" οπου εννοειται πως ακουγα φρι σταιλερ γουακα μακα φον!!(ενω ελεγε..freestyler rock the microphone) 

Ιιιιιι που το θυμηθηκες!!!! Αυτο και το "dance with the devil" που ηταν τα τοπ στις χοροεσπεριδες!!!!

Τοτε θυμαμαι ειχαν βγει τα κλασσικα φουτερ με τους καρχαριες πισω στη πλατξ και τη κουκούλα!!! Ακρως θηλυκότατα, τιτι να σου πω... αλλα τα φοραγα! Χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχαχχα.θεε μου τι χρονια!!εγω μεχρι και καπελακι μπερεδακι"no fear" φορεσα..ποια φουτερ!!!χαχαχαχα η απολυτη θυληκοτητα!!τραγικο!!!χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και αν κρατας ολη τη γη... θα ναι χωμα επειδη... λείπουν χρώματα του ανέμου στη ψυχη...

Κλαμα και σε αυτο το παιδικο που έριχνα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λογοδιαροια με επιασε τωρα αλλα θα το πω και αυτο..γιατι οποτε ακουω το τραγουδι της εσμεραλντα θυμάμαι τον αδερφο μου που ηταν στην αλλη τη γιαγια μας και την ωρα που επαιζε εσμεραλντα ηθελε να δει αυτος κατι αλλο. Οποτε η γιαγια που εβλεπε εσμεραλντα βρεξει χιονισει εχανε το αγαπημενο της εργο και γκρίνιαζε.τοτε ο αδερφος μου της ειπε να παρει σε μια βδομαδα το νουμερο 157(!!!!οοοτι να ναι) απο το τηλ και θα μιλησει της βαλουν σε.επςναληψη τα επεισοδια που εχασε....κλαιω και μονο που θυμαμαι τη γιαγιά να προσπαθει να παρει τηλ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελα ρε συ που το θυμήθηκες το "no fear" !!! Τοτε ειχαν βγει και οι τσαντες πόλο αλλα στα πλαγια του ταχυδρομου! Ευτυχώς αυτή τη πηρα σε ροζ!!!

Θυμάστε τους σπιρτουλιδες????!!!

 

300315_141409865948558_119015168188028_231686_1320455_n.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η mommy86 είπε:

Λογοδιαροια με επιασε τωρα αλλα θα το πω και αυτο..γιατι οποτε ακουω το τραγουδι της εσμεραλντα θυμάμαι τον αδερφο μου που ηταν στην αλλη τη γιαγια μας και την ωρα που επαιζε εσμεραλντα ηθελε να δει αυτος κατι αλλο. Οποτε η γιαγια που εβλεπε εσμεραλντα βρεξει χιονισει εχανε το αγαπημενο της εργο και γκρίνιαζε.τοτε ο αδερφος μου της ειπε να παρει σε μια βδομαδα το νουμερο 157(!!!!οοοτι να ναι) απο το τηλ και θα μιλησει της βαλουν σε.επςναληψη τα επεισοδια που εχασε....κλαιω και μονο που θυμαμαι τη γιαγιά να προσπαθει να παρει τηλ!!!!!

Χαχαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχα

Κλαίω!!

http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/367551 διαβαστε αυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για μα μη μιλησω για τους ψιθύρους καρδιάς!!!!!! Το ποσο αγαπημενη σειρα ηταν!!

Ερατω και αντωνης= L.F.E

Xaxaxax

Αγαπημένα, επισης, τραγουδια:

"Μπαμ και κατω ετσι απλα μωρακι μου φευγάτο ηρθες και έφερες τα πανω κατω"  ???????

"Και οταν θα πεσουμ στην ιδια τη παγιδα..οταν θα λεμε που σε ξερω που σε ειδα, τοτε θα ειναι πια αργα για εξηγήσεις, θα ειναι αργα απ την αρχη να μ αγαπήσεις...."

Λιβιερατος for ever!

??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ρε πεταλουδιτσα! Η παταπουφα μου ειναι στο πατρικο και περιμένει υπομονετικα πανω στο παλιο μου κρεβατι!!!οποτε παω την παιρνω αγκαλια.και εδω στο σπιτι μου εχω ενα μικρο πονυ που τρελλαινετςι να παιζει η βαφτισιμια μου!!πω πω αναμνησεις!οπως λεει και το αρθρο.. Περιμεναμε πως και πως ποτε θα έχουμε γενέθλια η τον αγιο βασιλη για να παρουμε ενα δωρο που οοολη τη χρονις ζητουσαμε και επρεπε για να το παρουμε και καλη συμπεριφορα να εχουμε καθ ολη τη χρονια και ολα να είναι "Α" στον ελεγχο!!!και τοτε μαγικα ανοιγαμε το κουτι κςι ηταν υο δωρο που θέλαμε!! Και τς προσεχαμε τα πςιχνιδια μας και παιζαμε ολη μερα με αυταα..οχι οπως πολυ σωστα λεει το αρθρο να τα πεταμε οπως σημερα σε ενα βουνο απο παιχνίδια... Που δε παιζει κανενα παιδι γιατι το ταμπλετ "ειναι πιο ωραιο παιχνιδι"..

Πειτε τωρα για παιχνιδια γειτονιας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις δικιο σε αυτα που λες...αλλαξαν οι εποχες και παντα λεω...."σε τι κοσμο θα φερω το παιδι μου..."

Παιχνιδια γειτονιας..... κρυφτο, κυνηγητό, αλατι χοντρό αλατι ψηλο, αυτο με τα παλαμακια: εγω σπανιολα, εσυ σπανιολα, το μεξικανο ιταλιανο πασταφλορα.ενα ρετσινι στο παλαιστινι, σισικουαλα σισικουαλα ντο ρε μι..."

Ενα αλλο που ελεγε: "Ένας ναυτης παει στο μπο μπο μπο για να μαθει γλωσσα πικι πικι πο...κτλ δε το θυμάμαι"

Κουτσο, μηλα...

Αααα και πολυ μπουγελο το καλοκαιρι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@mommy86

Στο αφιερωνω με πολυ αγαπη και ευχες σε λιγο καιρο αν κανεις κοριτσάκι να παιζει με τη παταπουφα σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Για μα μη μιλησω για τους ψιθύρους καρδιάς!!!!!! Το ποσο αγαπημενη σειρα ηταν!!

Ερατω και αντωνης= L.F.E

Xaxaxax

Αγαπημένα, επισης, τραγουδια:

"Μπαμ και κατω ετσι απλα μωρακι μου φευγάτο ηρθες και έφερες τα πανω κατω"  ???????

"Και οταν θα πεσουμ στην ιδια τη παγιδα..οταν θα λεμε που σε ξερω που σε ειδα, τοτε θα ειναι πια αργα για εξηγήσεις, θα ειναι αργα απ την αρχη να μ αγαπήσεις...."

Λιβιερατος for ever!

??????

Κι εγω είχα θεμα με Λιβιεράτο! Ημουν ερωτευμένη μαζί του! χαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πεταλουδιτσα μου γλυκια, με συγκηνησες.. Το εκανα εικονα να δινω στο παιδι μου την κουκλα και με πηραν τα ζουμια..αλλα ανασυντασσομαι και συνεχίζω!!! 

Εγω ειχα κολλημα με καλλιρη και ειδικά σαββιδακη!!!

Οσο για τα παιχνιδια εκτος απο κυνηγητό κρυφτο κουτσο μηλα..τα υπολοιπα που αναφέρεις δε τα γνωριζω'!εμεις παιζαμε και τζαμι,τσιγαροποτα,ψειρες,λαστιχο τα κοριτσια και σχοινακι,αγαλματακια,123 κοκκινο φως,και πολυ πολυ μπουγελο!!!

Peacock παντα ελεγα οτι θα γραψω τπ παιδί μου στους προσκοπους.τους σεβομαι πολύ. Και με αυτο που μου ειπες χαρηκα ακομη περισσοτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...