Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπάθειες ξανά και ξανά. ..


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κατερίνα21 είπε:

Καλα το κανεις!! Οσο ποιο λιγοι τοσο καλυτερα!!!

Με κολπικο υπερυχο βρηκε τις πολυκυστικες!!

Σου προτεινω να πας να κανεις υπευχο θυρεοειδους και οχι εξετασεις αιματος..ο υπερυχος εχει 100% επιτυχια στο τι θα δειξει...

Εμενα να φανταστεις οι αιματολογικες μου ηταν ολες φυσιολογικες και οταν εκανα υπερυχο βρηκαν 30 οζους (ευτυχως δεν ηταν κακοηθεις)

Εδω να πω πως πολλές φορές συμβαίνει και το αντίθετο..π.χ εγω εχω αυξημένη tsh και κανενα οζο..οποτε χρειάζονται σιγουρα αιματολογικές..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οποτε καταλήγουμε σε μια επίσκεψη σε ενδοκρινολόγο που θα κανει μια σωστή εκτίμηση υστερα απο αιματολογικές,υπερηχο και ψιλαφιση..ειναι περίεργος ο άτιμος ο θυρεοειδής..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Οποτε καταλήγουμε σε μια επίσκεψη σε ενδοκρινολόγο που θα κανει μια σωστή εκτίμηση υστερα απο αιματολογικές,υπερηχο και ψιλαφιση..ειναι περίεργος ο άτιμος ο θυρεοειδής..

Κορίτσια να σας ρωτήσω..Ξέρετε ποια είναι η ιδανική τιμή του θυρεοειδούς;; Πόσο πρέπει δηλ να είναι ώστε να μείνει μια γυναίκα ευκολότερα εγκυος;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω..Ξέρετε ποια είναι η ιδανική τιμή του θυρεοειδούς;; Πόσο πρέπει δηλ να είναι ώστε να μείνει μια γυναίκα ευκολότερα εγκυος;; 

οι τιμες ειναι απο 0,4-4 το καλυτερο ειναι να βρισκετε απο 1,5-2!

τουλαχιστον αυτο λεει η δικη μου ενδοκρινολογος..

καλη επιτυχια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω..Ξέρετε ποια είναι η ιδανική τιμή του θυρεοειδούς;; Πόσο πρέπει δηλ να είναι ώστε να μείνει μια γυναίκα ευκολότερα εγκυος;; 

Εμενα η tsh ειναι 0.08

Αλλα εγω την εχω φτασει εκει με χαπια για να καταπολεμησω τους οζους...

Κι εμενα ο γιατρος μου, μου ειπε οτι πρεπει να φτασει τωρα στο 1,..  και μολις εμεθα για την εγκυμοσυνη μου μειωσε το χαπι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Εδω να πω πως πολλές φορές συμβαίνει και το αντίθετο..π.χ εγω εχω αυξημένη tsh και κανενα οζο..οποτε χρειάζονται σιγουρα αιματολογικές..

Καλημερααα!! Απλα εγω υποστηριζω και θεωρω καλυτερο τον υπερυχο...οτιδηποτε φαινεται σε αυτον... Αν υπαρχει διογκωση, υπολειτουργια ή οζοι... ςγω για ενα τσεκ απ ειχα παει και ο γιατρος τρελαθηκε με το που ειδε τοσους οζους...οι αιματολογικες στα φυσιολογικα...

Οποτε πρεπει να εχεις μια καλη συννενοηση με τον ενδοκρινολόγο και ολα θα παρουν μια σειρα...

Η αυξημενη tsh ειναι σημαδι υπερθυρεοειδισμου..οποτε πολυ πιθανον να μην εχεις οζους..αλλα να φαινεται στον υπερυχο η υπερλειτουργια του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

@KATERINA21 πως εισαι κοριτσακι μου?

Ειμαι καλα!! Θετικη σκεψη και ξεκουραση!! Δεν εχω δει αιμα ακομα και μαλλον αυριο θα παμε για χοριακη...δεν αντεχουμε να περιμενουμε τελικα... Εχω αρκετα τραβηγματα και με ενοχλει οταν ειμαι καθιστη πανω απο 20 λεπτα...

Ολα καλα και ειμαι αισιοδοξη για το σπορακι μας!!

Εσυ ολα καλα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Κατερίνα21 είπε:

Ειμαι καλα!! Θετικη σκεψη και ξεκουραση!! Δεν εχω δει αιμα ακομα και μαλλον αυριο θα παμε για χοριακη...δεν αντεχουμε να περιμενουμε τελικα... Εχω αρκετα τραβηγματα και με ενοχλει οταν ειμαι καθιστη πανω απο 20 λεπτα...

Ολα καλα και ειμαι αισιοδοξη για το σπορακι μας!!

Εσυ ολα καλα? 

Οταν ημουν εγκυος ειχα πολλα τραβηγματα καο καφε υγρα. 

Το οτι δεν εχεις καφε ειναι πολυ αισιοδοξο...βεβαια υπαρχουν πολλες κοπελες που ξεκίνησαν με καφε η αιμα και πήγαν ολα καλα... 

Σου ευχομαι μια μεγαλη χοριακη..... και σήμερα να πας, ομως, παλι θα φανει εχουν περασει δυο μέρες.....

Καλα είμαι...επαφες και υπομονή....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Οταν ημουν εγκυος ειχα πολλα τραβηγματα καο καφε υγρα. 

Το οτι δεν εχεις καφε ειναι πολυ αισιοδοξο...βεβαια υπαρχουν πολλες κοπελες που ξεκίνησαν με καφε η αιμα και πήγαν ολα καλα... 

Σου ευχομαι μια μεγαλη χοριακη..... και σήμερα να πας, ομως, παλι θα φανει εχουν περασει δυο μέρες.....

Καλα είμαι...επαφες και υπομονή....

Ειμαι πολυ αισιοδοξη!!! Πιστευω θα ειναι δυνατο το φασολακι μας να μεγαλωσει!!!!

Συντομα κι εσυ θα δεις θετικη χοριακη ειμαι σιγουρη!! Μπηκε καλα το 2017!!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω..Ξέρετε ποια είναι η ιδανική τιμή του θυρεοειδούς;; Πόσο πρέπει δηλ να είναι ώστε να μείνει μια γυναίκα ευκολότερα εγκυος;; 

Καλημερα καλη μου..εμενα ο ενδοκρινολόγος μου θελει να κρατιέμαι κοντά στο 1..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κατερίνα21 είπε:

Καλημερααα!! Απλα εγω υποστηριζω και θεωρω καλυτερο τον υπερυχο...οτιδηποτε φαινεται σε αυτον... Αν υπαρχει διογκωση, υπολειτουργια ή οζοι... ςγω για ενα τσεκ απ ειχα παει και ο γιατρος τρελαθηκε με το που ειδε τοσους οζους...οι αιματολογικες στα φυσιολογικα...

Οποτε πρεπει να εχεις μια καλη συννενοηση με τον ενδοκρινολόγο και ολα θα παρουν μια σειρα...

Η αυξημενη tsh ειναι σημαδι υπερθυρεοειδισμου..οποτε πολυ πιθανον να μην εχεις οζους..αλλα να φαινεται στον υπερυχο η υπερλειτουργια του...

Ναι..αστα βραστα!!πολυ μπέρδεμα σου λεω..εχω εχω υποθυρεοειδισμό αλλα στον υπερηχο δεν φαίνεται τιποτα απολύτως..ουτε στα 20 που ξεκινησα χαπια..ουτε σε κανέναν απο όσους εχω επαναλάβει τοσα χρονια...Η μάστιγα του αιώνα μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Κατερίνα21 είπε:

Ειμαι καλα!! Θετικη σκεψη και ξεκουραση!! Δεν εχω δει αιμα ακομα και μαλλον αυριο θα παμε για χοριακη...δεν αντεχουμε να περιμενουμε τελικα... Εχω αρκετα τραβηγματα και με ενοχλει οταν ειμαι καθιστη πανω απο 20 λεπτα...

Ολα καλα και ειμαι αισιοδοξη για το σπορακι μας!!

Εσυ ολα καλα? 

Ναιιιιιιιι..,να πατε γλυκια μου!!να πατε να δειτε αν εχει ανεβεί..και να ξαναπάτε τη Δευτέρα που είπε ο ντοκτορ..καλα ειναι τα τραβήγματα απο οτι εχω ακούσει...Αχ...ολα θα πανε καλα,ειμαι σίγουρη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Ναι..αστα βραστα!!πολυ μπέρδεμα σου λεω..εχω εχω υποθυρεοειδισμό αλλα στον υπερηχο δεν φαίνεται τιποτα απολύτως..ουτε στα 20 που ξεκινησα χαπια..ουτε σε κανέναν απο όσους εχω επαναλάβει τοσα χρονια...Η μάστιγα του αιώνα μας...

Κοριτσια καλημερα 

Εγω ουτε υπερ ειχα ουτε υπο κ μαλιστα μια ενδοκρινολογος με εστειλε σπιτακι μου με την δικαιολογια λαθος εξετασης..ευτυχως ομως το εψαξα γιατι ειχα υψιλη tsh κ ηταν το αυτοανοσο χασιμοτο...

Αυτος ο αδενας οντως ταλαιπωρει πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για συλλυψη το ιδανικο ειναι η tsh να ναι το πολυ μεχρι 2 γιατι μετα εκτοξευεται καθως το πρωτο τριμηνο το μωρο εχει το δικο σας θυροειδη..εγω ξεκινησα με 0,5 με χαπι εννοειται κ με μεγαλυτερη αγωγη εφτασε 1,3..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Κατερίνα21 είπε:

Εμενα η tsh ειναι 0.08

Αλλα εγω την εχω φτασει εκει με χαπια για να καταπολεμησω τους οζους...

Κι εμενα ο γιατρος μου, μου ειπε οτι πρεπει να φτασει τωρα στο 1,..  και μολις εμεθα για την εγκυμοσυνη μου μειωσε το χαπι...

Γιατι να φτασει στο 1; ισα ισα που τη θες χαμηλα για το πρωτο τριμηνο γιατι θα ανεβει ετσι κι αλλιως αποτομα απο το μπεμπε..εμενα 2 μηνες ηταν 0,5 κ χαιροταν πολυ η ενδοκρινολογος κ τον τριτο που ανεβηκε μου δωσε παραπανω δοση για να διατηρηθει.και στην πρωτη κυηση κ τωρα

Μετα τον 4ο εχει δικο του θυροειδη το μωρο οποτε ειναι σταθερος

Εχεις τον ιδανικο θυροειδηγια συλλυψη κατω απο 1.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Finally είπε:

Γιατι να φτασει στο 1; ισα ισα που τη θες χαμηλα για το πρωτο τριμηνο γιατι θα ανεβει ετσι κι αλλιως αποτομα απο το μπεμπε..εμενα 2 μηνες ηταν 0,5 κ χαιροταν πολυ η ενδοκρινολογος κ τον τριτο που ανεβηκε μου δωσε παραπανω δοση για να διατηρηθει.και στην πρωτη κυηση κ τωρα

Μετα τον 4ο εχει δικο του θυροειδη το μωρο οποτε ειναι σταθερος

Εχεις τον ιδανικο θυροειδηγια συλλυψη κατω απο 1.

Εγω παιρνω το Τ4 των 100 και μαζι με τη χοριακη εκανα tsh και βγηκε 0.08

Οταν το ειπα στον ενδοκρινολογο μου ειπε οτι το ιδανικο για την εγκυμοσυνη ειναι το ενα κομμα κατι..και με κατεβασε στο Τ4 των 88..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Minaki! είπε:

οι τιμες ειναι απο 0,4-4 το καλυτερο ειναι να βρισκετε απο 1,5-2!

τουλαχιστον αυτο λεει η δικη μου ενδοκρινολογος..

καλη επιτυχια!!

Δεν ειχα εντοπισει ποτε κατι στο θυρεοειδη..Περσι που εκανα ορμονολογικες το  tsh ηταν 2,34 και πριν ενα μηνα που ξανακανα ειδα οτι ειναι 2,06..Εκανα κ υπερηχο, δεν εχω οζους. Ο ενδοκρινολογος δε μου σχολιασε κατι και μου ειπε οτι ειμαι ενταξει. Την προηγουμενη βδομαδα ακουσα απο μια φιλη αυτο που μου ειπατε κ εσεις οτι πρεπει να ειναι 1,5-2. Πιστευετε οτι πρεπει να κανω κατι για αυτο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Κατερίνα21 είπε:

Εγω παιρνω το Τ4 των 100 και μαζι με τη χοριακη εκανα tsh και βγηκε 0.08

Οταν το ειπα στον ενδοκρινολογο μου ειπε οτι το ιδανικο για την εγκυμοσυνη ειναι το ενα κομμα κατι..και με κατεβασε στο Τ4 των 88..

Tι να πω ισως εχει να κανει με παθηση εμενα παντως τοσοι γιατροι γυναικογοι τοσα χρονια μου ελεγαν οσο πιο χαμηλα τοσο καλυτερα κ με το 0,5 πανηγυριζαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Δεν ειχα εντοπισει ποτε κατι στο θυρεοειδη..Περσι που εκανα ορμονολογικες το  tsh ηταν 2,34 και πριν ενα μηνα που ξανακανα ειδα οτι ειναι 2,06..Εκανα κ υπερηχο, δεν εχω οζους. Ο ενδοκρινολογος δε μου σχολιασε κατι και μου ειπε οτι ειμαι ενταξει. Την προηγουμενη βδομαδα ακουσα απο μια φιλη αυτο που μου ειπατε κ εσεις οτι πρεπει να ειναι 1,5-2. Πιστευετε οτι πρεπει να κανω κατι για αυτο;;

Κοιτα στις εξετασεις τι σου εχει κανει..ο θυροειδης δεν ειναι μονο ο υπερ η ο υπο εχει κι αλλες παθησεις..κι εμενα 3 χρονια με αφηνε με 3 ...ρωτησε κ το γυναιμολογο σου ποια ειναι η ιδανικη τιμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Δεν ειχα εντοπισει ποτε κατι στο θυρεοειδη..Περσι που εκανα ορμονολογικες το  tsh ηταν 2,34 και πριν ενα μηνα που ξανακανα ειδα οτι ειναι 2,06..Εκανα κ υπερηχο, δεν εχω οζους. Ο ενδοκρινολογος δε μου σχολιασε κατι και μου ειπε οτι ειμαι ενταξει. Την προηγουμενη βδομαδα ακουσα απο μια φιλη αυτο που μου ειπατε κ εσεις οτι πρεπει να ειναι 1,5-2. Πιστευετε οτι πρεπει να κανω κατι για αυτο;;

καλησπερα κοριτσι μου!

εχει που ανακαλυψα τον θυροειδη μου με κοπο 20 χρονια!

εχω παει σε παρα πολλους ενδοκρινολογους και ολοι λενε οτι πρεπει να κυμενετε απο 1-2 το ανωτεροοο !

εγω εχω 1,3 και οταν εμεινα εγκυος σε 1 εβδομαδα ουτε πηγε 3,93 και ο γιατρος κατευθειαν διπλασιασε σχεδον την δοση για να μην αποβαλλω!!!

σε ολη την εγκυμοσυνη με παρακολουθουσε καθηγητης και καθε μηνα που εκανα εξετασεις ανεβαινε λιγο λιγο και γεννησα με 2,04 και τωρα επεσε 1,63 και συνεχιζω την μεγαλη αγωγη για να πεσει κι αλλο!

ο θυρεοειδης θα πρεπει να μην ειναι ανεβασμενος για να μπορεσεις να συλλαβεις ειτε φισιολογικα ειτε με οποιοδηποτε αλλο τροπο..

καλο ειναι να πας σε εναν καλοο εμπειρο ενδοκρινολογο να σε εξετασει και να σου πει τι πρεπει να κανεις!

τα αντισωματα του θειροειδη τα εκανες???

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Κατερίνα21 είπε:

Ειμαι καλα!! Θετικη σκεψη και ξεκουραση!! Δεν εχω δει αιμα ακομα και μαλλον αυριο θα παμε για χοριακη...δεν αντεχουμε να περιμενουμε τελικα... Εχω αρκετα τραβηγματα και με ενοχλει οταν ειμαι καθιστη πανω απο 20 λεπτα...

Ολα καλα και ειμαι αισιοδοξη για το σπορακι μας!!

Εσυ ολα καλα? 

κοριτσακι μου γλυκο πολυ χαιρομαι που σε ακουω ετσι αισιοδοξη!!

εχω πολυ καλο προαισθημα για σενα!!

εγω ειχα τρελες αιμοραγιες ποταμι το αιμα και ολα πηγαν καλα τελεια μην σου πω και δουλευα μεχρι 2 μερες πριν γεννησω!!!!!

σου ευχομαι μια τεραστια χοριακη!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Gelie είπε:

συγγνωμη αλλα δεν βγαζω νοημα. Τι εννοεις  ''κοιτα στις εξετασεις τι σου εχει κανει'';;;

gelie μου μην τρομαζεις! δεν ξερω τι παιζει με τα νουμερα π διαβαζω και γω εδω αλλα εγω παρακολουθω τον θυροειδη μου απο 14 χρονων επειδη εχει η μαμα μου..και με υπερηχο και αντισωματα και εξετασεις και στους καλυτερους γιατρους.εμενα βγαινει εκει γυρω στο 2  και μεχρι στιγμης κανενας  δεν μ ειπε οτι εχω θεμα.. απλα το παρακολουθουμε! μια χρονια ειχα μονο 2,5 και  μ ειπε οτι ειμαι στα ορια αλλα μετα επεσε παλι στο 2,3 και μ ειπαν οτι ειμαι οκ.ισως εχει να κανει και  με το συνδιασμο και αλλων τιμων οπως αντισωματα κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...