Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιτροπή εοπυυ-Δικαιολογητικά


Recommended Posts

Κοριτσια που μπήκατε πρόσφατα στη διαδικασια εξωσωματικής και έχετε περάσει από επιτροπη εοπυυ χρειάζομαι τη βοήθεια σας....Την Τεταρτη εχω ραντεβου με την επιτροπη του Αμαρουσιου οπου ετοιμαζομαστε να καταθεσουμε δυο σπερμοδιαγραμματα το ένα από ιδιωτικό εργαστήριο σπερματολογιας μη συμβεβλημένο με τον εοπυυ και το αλλο από μικροβιολογικο συμβεβλημένο!!!.Θα τα δεχτούν και τα δυο λέτε;; Αποψε πήγα στο γιατρό μου για τον υπέρηχο και το παραπεμπτικό.. Εδωσα στην γραμματέα του το φάκελο μου να τσεκάρει ότι υπάρχουν μέσα όλες οι απαραίτητες εξετάσεις και τα δικαιολογητικά.Εκείνη μου είπε πως κατα πάσα πιθανότητα δεν θα γίνει αποδεκτό το σπερμοδιαγραμμα από το μη συμβεβλημένο εργαστήριο..Το σχετικό εγγραφο του εοπυυ που εχω στα χερια μου γραφει πως απαιτουνται 2 σπερμοδιαγραμματα εκ των οποιων τουλαχιστον το ενα να εχει γινει σε νοσοκομειο η' συμβεβλημενο εργαστηριο και για το αλλο δεν αναφερει κατι..(οποτε εννοειται -θεωρώ εγω- οτι μπορει να γινει οπουδηποτε). Παρολα αυτα εκεινη φαινοταν παρα πολυ σιγουρη πως πρακτικα δεν ισχυει αυτο και θα με κοψουν..  Όπως καταλαβαίνετε με έπιασε ταραχή γιατι μάλλον δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε νεα εξεταση μέχρι την Τριτη και φοβάμαι μήπως χάσουμε το ραντεβού.........

οποιαδήποτε σχετική πληροφορία βασισμένη σε δική σας πρόσφατη εμπειρία θα με βοηθήσει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Ζήτα απο το συμβεβλημένο μικροβιολογικό άλλο ένα σπερμοδιάγραμμα με την ημερομηνία που θέλεις, πες τους ότι είναι για επιτροπή και νομίζω θα σε βοηθήσουν. Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι τοσο απλο..Απαγορευεται να καταθεσουμε δυο σπερμοδιαγραμματα από το ιδιο εργαστηριο οποτε πρεπει να παμε αλλου.. και μαλιστα η μια εξεταση απο την αλλη να φαινεται πως εχουν τουλαχιστον 75 μερες διαφορα... Εμεις ειχαμε εφησυχασει γιατι η μια εξεταση στο μη συμβεβλημενο ηταν Σεπτεμβρη, καναμε και μια αλλη τωρα και ημασταν οκ... Χθες που μου ειπε η γραμματεας οτι ισως να μη δεχτουν την εξεταση του Σεπτεμβριου ... φρικαρα!!! Δεν αντεχω να μου πουν να κανουμε καινουρια σε 75 μερες και να ξεκινησουμε την εξωσωματικη σε 2,5-3 μηνες!!!! Τι να πω, μακαρι να βρεθει καποιος μικροβιολόγος να μας εξυπηρετησει αλλα δεν ειναι ευκολο να παμε σε εναν αγνωστο γιατρο και να ζητησουμε να κανει ο αντρας μου μια εξεταση και να βαλει μια ασχετη ημερομηνια.. Είναι παρανομο και υποθετω οτι δε το δεχτει ετσι απλα εφόσον δε μας γνωρίζει..Για αυτο εθεσα το ερωτημα στο φορουμ, ωστε να μαθω αν μπορω να ελπιζω οτι θα κανουμε τη δουλεια μας με αυτα τα δεδομενα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/12/2016 at 2:01 ΠΜ, ο/η Gelie είπε:

Κοριτσια που μπήκατε πρόσφατα στη διαδικασια εξωσωματικής και έχετε περάσει από επιτροπη εοπυυ χρειάζομαι τη βοήθεια σας....Την Τεταρτη εχω ραντεβου με την επιτροπη του Αμαρουσιου οπου ετοιμαζομαστε να καταθεσουμε δυο σπερμοδιαγραμματα το ένα από ιδιωτικό εργαστήριο σπερματολογιας μη συμβεβλημένο με τον εοπυυ και το αλλο από μικροβιολογικο συμβεβλημένο!!!.Θα τα δεχτούν και τα δυο λέτε;; Αποψε πήγα στο γιατρό μου για τον υπέρηχο και το παραπεμπτικό.. Εδωσα στην γραμματέα του το φάκελο μου να τσεκάρει ότι υπάρχουν μέσα όλες οι απαραίτητες εξετάσεις και τα δικαιολογητικά.Εκείνη μου είπε πως κατα πάσα πιθανότητα δεν θα γίνει αποδεκτό το σπερμοδιαγραμμα από το μη συμβεβλημένο εργαστήριο..Το σχετικό εγγραφο του εοπυυ που εχω στα χερια μου γραφει πως απαιτουνται 2 σπερμοδιαγραμματα εκ των οποιων τουλαχιστον το ενα να εχει γινει σε νοσοκομειο η' συμβεβλημενο εργαστηριο και για το αλλο δεν αναφερει κατι..(οποτε εννοειται -θεωρώ εγω- οτι μπορει να γινει οπουδηποτε). Παρολα αυτα εκεινη φαινοταν παρα πολυ σιγουρη πως πρακτικα δεν ισχυει αυτο και θα με κοψουν..  Όπως καταλαβαίνετε με έπιασε ταραχή γιατι μάλλον δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε νεα εξεταση μέχρι την Τριτη και φοβάμαι μήπως χάσουμε το ραντεβού.........

οποιαδήποτε σχετική πληροφορία βασισμένη σε δική σας πρόσφατη εμπειρία θα με βοηθήσει..

ΚΟΡΙΤΣΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ 75 ΜΕΡΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε ξερω καθόλου να σε βοηθήσω! Ευχομαι όμως να προλάβεις... νιωθω την αγωνία σου! Σου στελνω τη θετική μου σκέψη!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η synnefaki είπε:

ΚΟΡΙΤΣΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ 75 ΜΕΡΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ

 

Κοριτσάκι μου γιατί το λες αυτό;; επειδη στο ειπε και σενα ο γιατρος σου ή έχεις δει περίπτωση αντίστοιχη με τη δική μου να απορρίπτεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειπα και παραπάνω οτι το ενα σπερμοδιαγραμμα το καναμε σε εργαστηριο συμβεβλημενο με τον εοπυυ , που ισοδυναμεί με δημοσιο νοσοκομειο. Εξαλλου ο κανονισμος λεει επι λεξει: 2 σπερμοδιαγραμματα εκ των οποιων ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΕΝΑ να εχει γινει σε ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟΝ  ΕΟΠΥΥ  Ή ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. Ειναι ξεκαθαρο αυτο το οποιο γραφει. Απορω γιατι ερμηνευεται με 2 τρόπους. Και οχι τιποτα αλλο οσο και αν δεν το θέλω επηρεάζομαι από αυτη τη διχογνωμια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου γεια σας... Σας ξαναγράφω για να σας πω τα νέα της επιτροπής.. Τελικά περάσαμε!!!! Τα δέχτηκαν χωρις κανενα προβλημα τα σπερμοδιαγραμμα οπότε όλα καλά.. Πρέπει να σας πω βέβαια πως ταλαιπωρηθηκα αρκετά γιατι το να περάσεις από μια τέτοια διαδικασια δεν είναι πάντα τόσο εύκολο και απλό όσο ακούγεται...Στην τριωρη αναμονή μου στο κτιριο του εοπυυ κυριαρχούσε απίστευτη εναλλαγή συναισθημάτων αφου για όλες τις υποψήφιες που βρισκονταν εκει το αποτέλεσμα δεν ήταν το επιθυμητό.. Χαρά, λύπη, απογοήτευση, ενθουσιασμος, θυμός... Είδα κοπέλες κυριολεκτικά να χοροπηδουν από χαρά επειδή περασαν και άλλες να φεύγουν απογοητευμενες με δάκρια μάτια επειδή απορριφθηκαν η' έμειναν σε εκκρεμότητα για μια υπογραφη. Πιο πολύ από όλα όμως με συντάραξε η στιγμή μου άκουσα φωνές και κλάματα από την αιθουσα όπου συνεδρίαζε η επιτροπή και μέσα στον ολο πανικο ξεχωρισα τη φράση "Γιατι μας βασανιζετε;; Είναι πολύ ψυχοφθόρο αυτό το πραγμα, το καταλαβαινετε;;;".. Αμέσως βγήκε μια κοπέλα σε κακό χαλί και είπε πως έπρεπε να ξανάρθει για τρίτη φορά επειδή της έλειπε μια σφραγίδα.. Ακούγοντας και βλέποντας όλα αυτά δεν είχα κουράγιο να πάρω τα πόδια που όταν φώναξαν το όνομα μου για να παρουσιαστώ.. Το τελευταίο πράγμα που χρειαζόμουν εκείνη τη στιγμή ήταν το άστοχο χιούμορ ενός εξυπνακια από την επιτροπή.. "Τι το θες το παιδί;; Για να σε βασανίζει μια ζωη;;" Μου ανεβηκε το αίμα στο κεφάλι αλλά δεν έδειξα κάτι.. Αμεσως μου είπαν ότι πέρασα και τοτε ένιωσα πως μου έφυγε μια μυλόπετρα από το στήθος.. Ο πρωτος σκοπελος ξεπεραστηκε.. Παραξενο παντως... Τόσο άγχος τόση πίεση και σκεφτείτε πως ακόμη δεν αρχίσαμε....Ας ελπισουμε πως στη συνέχεια όλα θα κυλήσουν καλά... Την αγάπη μου σας στέλνω.. Μακάρι το 2017 να φέρει ότι ξέχασε να φέρει το 2016.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...