Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσοχή που απευθύνεστε για σπερμοδιαγραμμα!!!!!


Recommended Posts

Κοριτσια ανοίγω αυτή τη συζήτηση για να σας ενημερωσω για κάτι που συνειδητοποίησα πλήρως σημερα..  Είμαι πια πεπεισμένη ότι πολλα μικροβιολογικα δεν δίνουν αληθή αποτελεσματα σπερμοδιαγραμματων.. Και θα σας εξηγήσω αμεσως τι εννοω..  Καθως ετοιμαζομαστε για την εξωσωματική και συγκεντρωνουμε τα απαταιτητα δικαιολογητικα προκειμενου να τα καταθεσουμε στην επιτροπη, πηγε ο συζυγος μου για σπερμοδιαγραμμα σε πολυ γνωστο διαγνωστικο κεντρο συμβεβλημενο με τον εοπυυ με παραρτηματα σχεδον σε ολη την Αττικη. Ετσι η εξεταση θα γινοταν δεκτη χωρις προβλημα απο την επιτροπη μιας και θα ειχε τις απαραιτητες σφραγιδες. Αποψε στις 9:30 πήρα το αποτέλεσμα το οποιο με αφησε αφωνη.. Εγραφε πως εχει 22.500.000 σπερματοζωάρια ανά ml με κινητικοτητα 50% και 14% κατάλληλες μορφές.. Αν πριν 2 μηνες δεν ειχε κανει σπερμοδιαγραμμα σε ενα απο τα πιο αξιοπιστα κεντρα σπερματολογιας και δεν είχε δείξει 6.000.000 με κινητικότητα ολικη 35% και καταλληλοτητα 3% θα πιστευαμε πως δεν υπάρχει θεμα και πως το σπερμα ειναι γονιμοτατο. θα απορουσαμε μαλιστα γιατι δε μενω εγκυος εφοσον το Μαιο σε αλλο εξισου γνωστο μικροβιολογικο μια αντιστοιχη εξέταση ειχε δειξει πως εχει 35.000.000!!! Ακομη μου φαινεται αδιανοητο πως προεκυψαν ολες αυτες οι τοσο υψηλες τιμες..

Αποτελεσματα πολυ καλα για να ειναι αληθινα τα οποια δε δικαιολογουνται ουτε απο τη ληψη των βιταμινων!!! Ευτυχως δηλαδή που γνωριζαμε την πραγματικότητα και τα δεδομενα μας αλλιως θα προέκυπτε το απολυτο μπερδεμα.. Δε χωράει πια καμία αμφιβολία ότι οι αυτόματοι αναλυτές  (τα μηχανήματα δηλ που χρησιμοποιούνται σε πολλά εργαστήρια) πλανώνται και δίνουν πλασματικά αποτελέσματα.. Πραγματικά στεναχωριέμαι για όλα τα ζευγάρια που έχουν πέσει θύματα αυτής της κατάστασης και που ενω αντιμετωπιζουν πρόβλημα ανδρικής υπογονιμότητας νομίζουν πως όλα είναι καλά επειδή έχουν στα χέρια τους μια τέτοια εξέταση..Για αυτο μεγάλη προσοχή στο που απευθύνεστε για σπερμοδιαγραμμα..Ταπεινή μου άποψη τα κέντρα σπερματολογιας και τα ανδρολογικα ιστιντουτα είναι τα καλύτερα και τα πιο αξιόπιστα. Η ανάλυση γίνεται από το ανθρώπινο μάτι και δίνονται πάντοτε πιο έγκυρα αποτελέσματα.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Κοριτσια ανοίγω αυτή τη συζήτηση για να σας ενημερωσω για κάτι που συνειδητοποίησα πλήρως σημερα..  Είμαι πια πεπεισμένη ότι πολλα μικροβιολογικα δεν δίνουν αληθή αποτελεσματα σπερμοδιαγραμματων.. Και θα σας εξηγήσω αμεσως τι εννοω..  Καθως ετοιμαζομαστε για την εξωσωματική και συγκεντρωνουμε τα απαταιτητα δικαιολογητικα προκειμενου να τα καταθεσουμε στην επιτροπη, πηγε ο συζυγος μου για σπερμοδιαγραμμα σε πολυ γνωστο διαγνωστικο κεντρο συμβεβλημενο με τον εοπυυ με παραρτηματα σχεδον σε ολη την Αττικη. Ετσι η εξεταση θα γινοταν δεκτη χωρις προβλημα απο την επιτροπη μιας και θα ειχε τις απαραιτητες σφραγιδες. Αποψε στις 9:30 πήρα το αποτέλεσμα το οποιο με αφησε αφωνη.. Εγραφε πως εχει 22.500.000 σπερματοζωάρια ανά ml με κινητικοτητα 50% και 14% κατάλληλες μορφές.. Αν πριν 2 μηνες δεν ειχε κανει σπερμοδιαγραμμα σε ενα απο τα πιο αξιοπιστα κεντρα σπερματολογιας και δεν είχε δείξει 6.000.000 με κινητικότητα ολικη 35% και καταλληλοτητα 3% θα πιστευαμε πως δεν υπάρχει θεμα και πως το σπερμα ειναι γονιμοτατο. θα απορουσαμε μαλιστα γιατι δε μενω εγκυος εφοσον το Μαιο σε αλλο εξισου γνωστο μικροβιολογικο μια αντιστοιχη εξέταση ειχε δειξει πως εχει 35.000.000!!! Ακομη μου φαινεται αδιανοητο πως προεκυψαν ολες αυτες οι τοσο υψηλες τιμες..

Αποτελεσματα πολυ καλα για να ειναι αληθινα τα οποια δε δικαιολογουνται ουτε απο τη ληψη των βιταμινων!!! Ευτυχως δηλαδή που γνωριζαμε την πραγματικότητα και τα δεδομενα μας αλλιως θα προέκυπτε το απολυτο μπερδεμα.. Δε χωράει πια καμία αμφιβολία ότι οι αυτόματοι αναλυτές  (τα μηχανήματα δηλ που χρησιμοποιούνται σε πολλά εργαστήρια) πλανώνται και δίνουν πλασματικά αποτελέσματα.. Πραγματικά στεναχωριέμαι για όλα τα ζευγάρια που έχουν πέσει θύματα αυτής της κατάστασης και που ενω αντιμετωπιζουν πρόβλημα ανδρικής υπογονιμότητας νομίζουν πως όλα είναι καλά επειδή έχουν στα χέρια τους μια τέτοια εξέταση..Για αυτο μεγάλη προσοχή στο που απευθύνεστε για σπερμοδιαγραμμα..Ταπεινή μου άποψη τα κέντρα σπερματολογιας και τα ανδρολογικα ιστιντουτα είναι τα καλύτερα και τα πιο αξιόπιστα. Η ανάλυση γίνεται από το ανθρώπινο μάτι και δίνονται πάντοτε πιο έγκυρα αποτελέσματα.

 

 

Τωρα με εβαλες σε σκέψεις.... εμεις το κάναμε στο εργαστήριο αναπαραγωγής που είναι υπέυθυνος ο γιατρός μου.... τα αποτελέσματα βγήκαν πααααρα πολύ καλα! Λες να μην τα εχουν αναλύσει σωστά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν εχω ιδεα... Δε θελω να πω κατι για το δικό σου εργαστηριο γιατι δε γνωρίζω τις συνθηκες κατω από τις οποίες γινεται η μελέτη .. Το μονο που ξερω πλεον ειναι πως τα περισσότερα εργαστηρια βαζουν το σπέρμα σε μηχανηματα τους λεγόμενους ''αυτοματους αναλυτες'' που ανεφερα παραπανω . Ετσι τα αποτελεσματα βγαινουν αυτοματα και αυτο δεν ειναι καλο..... Ειναι απαραιτητη και η παρατηρηση-παρακολουθηση των σπερματοζωαριων απο το ανθρωπινο ματι διαφορετικα μπορει να συμβει οτι συνεβη και σε εμας.... Και μαλιστα την πατησαμε δευτερη φορα.... Το Μάιο στο Γενεσις Αθηνων καναμε σπερμοδιαγραμμα το οποιο βγηκε παααρα πολυ καλο!!!!!  Τοτε εμεις τα κορόιδα πανηγυρίζαμε, ότι δηθεν αποκαταστάθηκε το θέμα λόγω της επέμβασης.......Χαζομαρες.....  Φυσικα εγκυος δεν εμεινα και μετα από 5 μηνες φάνηκε η πικρή αλήθεια στην εξεταση του Οκτωβρίου. Τωρα μας εχει συμβεί το εξης τραγελαφικο... Πρέπει να βρεθεί ένα αλλο εργαστηριο με συμβαση εοπυυ το οποίο να μη χρησιμοποιεί τέτοιους αναλυτες και να δείξει την πραγματική εικόνα, γιατί με τη χθεσινή εξέταση φαίνεται σαν να μην υπαρχει το παραμικρό θεμα ενω η πραγματικότητα είναι άλλη............ Σιγουρα αναμενουμε κάποια αυξηση λόγω λήψης βιταμινων αλλα όχι από τα 6.000.000 στα 22.500.000....!!!!! Ελεος, όλα τα κουφα σε έμας θα τύχουν πια;;;; Τεραστια προσοχη κορίτσια, εχω τη βεβαιότητα ότι την εχουν πατήσει πολλά ζευγάρια σαν και εμας.... κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου ενω στην πραγματικότητα υπαρχει θέμα!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

δεν εχω ιδεα... Δε θελω να πω κατι για το δικό σου εργαστηριο γιατι δε γνωρίζω τις συνθηκες κατω από τις οποίες γινεται η μελέτη .. Το μονο που ξερω πλεον ειναι πως τα περοσσότερα εργαστηρια βαζουν το σπέρμα σε μηχανηματα τους λεγόμενους ''αυτοματους αναλυτες'' που ανεφερα παραπανω . Ετσι τα αποτελεσματα βγαινουν αυτοματα και αυτο δεν ειναι καλο..... Ειναι απαραιτητη και η παρατηρηση-παρακολουθηση των σπερματοζωαριων απο το ανθρωπινο ματι διαφορετικα μπορει να συμβει οτι συνεβη και σε εμας.... Και μαλιστα την πατησαμε δευτερη φορα.... Το Μάο στο Γενεσις Αθηνων καναμε σπερμοδιαγραμμα το οποιο βγηκε παααρα πολυ καλο!!!!!  Τοτε εμεις τα κορόιδα πανηγυρίζαμε, ότι δηθεν αποκαταστάθηκε το θέμα λόγω της επέμβασης.......Χαζομαρες.....  Φυσικα εγκυος δεν εμεινα και μετα από 5 μηνες φάνηκε η πικρή αλήθεια στην εξεταση του Οκτωβρίου. Τωρα μας εχει συμβεί το εξης τραγελαφικο... Πρέπει να βρεθεί ένα εργαστηριο με συμβαση εοπυυ το οποίο να μη χρησιμοποιεί τέτοιους αναλυτες και να δείξει την πραγματική εικόνα, γιατί με τη χθεσινή εξέταση φαίνεται σαν να μην υπαρχει το παραμικρό θεμα ενω η πραγματικότητα είναι άλλη............ Σιγουρα αναμενουμε κάποια αυξηση λόγω λήψης βιταμινων αλλα όχι από τα 6.000.000 στα 22.500.000....!!!!! Ελεος, όλα τα κουφα σε έμας θα τύχουν πια;;;; Τεραστια προσοχη κορίτσια, εχω τη βεβαιότητα ότι την εχουν πατήσει πολλά ζευγάρια σαν και εμας.... κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου ενω στην πραγματικότητα υπαρχει θέμα!!!!!!!!!

τι λες τωρα????????? Δε φτανει που εχετε το αγχος σας με ολη τη διαδικασία, έχετε τωρα και αυτά...

Αντε τωρα να βρεις εργαστηρι συμβεβλημενο με εοππυ, χωρίς τετοιους αναλυτες... πωπω κοριτσακι μου ειλικρινα μπραβο σας!

Αν έχεις να προτείνεις κάποιο καλό εργαστηριο για σπερμοδιάγραμμα ειλικρινα με ενδιαφέρει.... Δε σου κρύβω οτι προβληματίστηκα... Αν πω στον αντρα μου να ξανακάνει πιστευω θα λιποθυμήσει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου στείλω inbox το αξιοπιστο εργαστηριο που απευθυνθηκαμε γιατι δε θέλω να νομιζουν τα κορίτσια οτι κανω και διαφήμιση.. Είναι από τα πιο γνωστα και γενικά το παραδέχονται σχεδόν όλοι οι ανδρολογοι..Τωρα έχουμε αγώνα δρόμου να βρεθεί το εξισου αξιόπιστο συμβεβλημενο εργαστήριο... Οπως καταλαβαίνεις, αυριο θα δώσει ο αντρας μου δειγμα στο μικροβιολογικο της γειτονιας, και αν δειξει παλι κουλες τιμες πρεπει να παμε σε αλλο και μετα σε αλλο.. Και γενικα για 4-5 μερες να μοιραζει σπέρμα από εδω και απο εκει.... Σουρεαλ καταστασεις......Στα αληθεια δεν ξερω αν πρεπει να γελάσω ή να κλαψω...... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Θα σου στείλω inbox το αξιοπιστο εργαστηριο που απευθυνθηκαμε γιατι δε θέλω να νομιζουν τα κορίτσια οτι κανω και διαφήμιση.. Είναι από τα πιο γνωστα και γενικά το παραδέχονται σχεδόν όλοι οι ανδρολογοι..Τωρα έχουμε αγώνα δρόμου να βρεθεί το εξισου αξιόπιστο συμβεβλημενο εργαστήριο... Οπως καταλαβαίνεις, αυριο θα δώσει ο αντρας μου δειγμα στο μικροβιολογικο της γειτονιας, και αν δειξει παλι κουλες τιμες πρεπει να παμε σε αλλο και μετα σε αλλο.. Και γενικα για 4-5 μερες να μοιραζει σπέρμα από εδω και απο εκει.... Σουρεαλ καταστασεις......Στα αληθεια δεν ξερω αν πρεπει να γελάσω ή να κλαψω...... 

Ναι κοριτσακι μου στειλε μου....

Πολύ ψυχοφθόρο ολο αυτό και ειδικα για τον αντρα σου που αναγκαζεται να κανει αυτη την διαδικασία ξανα και ξανα... Υπομονη και στους 2!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Anthi1402 είπε:

Κοριτσια μου εχω κ γω αξιοπιστο εργαστήριο αν σας ενδιαφερει.. 

Στείλε Ανθη μου... ενδιαφερομαι!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Κοριτσια για μενα τα καλυτεραψεμβριολογικα τα χουν το Ρεα κ το μητερα..επισης το σπερμοδιαγραμμα αλλαζει ανα 2-3 μηνες κ επιπλεον παιζει ρολο το ειδοα σπερμοδιαγραμματος...αναλυτικο η απλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Kalhmera koritsia , 

Akouste ti egine se emena.... 

28.02.17 Ma8ainw oti eimai egkuos ....

07.03.17 Pame gia spermatodiagramma (eixame to rantebou, kai leme as pame na doume... den enhmerwnoume oti eimai egkuos) Kai o giatros(ourologos) mas leei as kanoume to spermodiagramma 

 

14.03.17 Kanw uperhxo kai ola mia xara..to mwraki mou sth swsth 8esh kai kardoula me xtupo(5 Ebdomadwn kai 6 hmerwn)... thn idia mera pame kai dinoume to kupelaki kai perimenoume thn analush tou spermodiagrammatos

 

20.03.17 Mas enhmerwsan thlefwnika oti h kinhtikothta den einai entaksei kai 8a prepei na epanallaboume

 

Kai twra erxetai to erwthma.... ti ginetai ginetai me xamhlh kinhtikothta egw na epiasa fusiologika paidi? H mas douleuoun psilo gazi?

(eidika pou den proseksa....px den ka8hsa ka8olou sto krebati, kateutheian mpanio ktl) 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Kalhmera koritsia , 

Akouste ti egine se emena.... 

28.02.17 Ma8ainw oti eimai egkuos ....

07.03.17 Pame gia spermatodiagramma (eixame to rantebou, kai leme as pame na doume... den enhmerwnoume oti eimai egkuos) Kai o giatros(ourologos) mas leei as kanoume to spermodiagramma 

 

14.03.17 Kanw uperhxo kai ola mia xara..to mwraki mou sth swsth 8esh kai kardoula me xtupo(5 Ebdomadwn kai 6 hmerwn)... thn idia mera pame kai dinoume to kupelaki kai perimenoume thn analush tou spermodiagrammatos

 

20.03.17 Mas enhmerwsan thlefwnika oti h kinhtikothta den einai entaksei kai 8a prepei na epanallaboume

 

Kai twra erxetai to erwthma.... ti ginetai ginetai me xamhlh kinhtikothta egw na epiasa fusiologika paidi? H mas douleuoun psilo gazi?

(eidika pou den proseksa....px den ka8hsa ka8olou sto krebati, kateutheian mpanio ktl) 

 

 

Εγω νομιζω οτι εγινε οπως επρεπε να γίνει..βεβαια θα επαναλάβετε την εξεταση,αλλα το οτι εχει χαμηλή κινητικότητα δεν ειναι κατι τοοοοσο κακό!!!οπως και να χει..για αυτο λεμε πως ειναι ενα θαύμα απο την αρχή του..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκια μ παρασκευαιδου προφανως αυτος ηταν ο λογος π δν εμεινες πολυ γρηγορα εγκυος και σου πηρε 1 χρονο και κατι!η χαμηλη κινητικοτητα δεν σημαινει οτι δν μπορεις να μεινεις φυσιολογικα,εξαλλου μετραει και ο αριθμος και η βιωσιμοτητα απλα εχεις λιγοτερες πιθανοτητες!

στην ουσια αν αυτο ηταν το θεματακι σας τζαμπα επαιρνες και τα χαπια οωρηξιας! αν το ειχατε δει πιο μπροστα θα επαιρνε ο αντρας σου βιταμινες και θα ταλαιπωρουσασταν λιγοτερο! το θεμα ειναι οτι τελος καλο ολα καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η miniatoura87 είπε:

Γλυκια μ παρασκευαιδου προφανως αυτος ηταν ο λογος π δν εμεινες πολυ γρηγορα εγκυος και σου πηρε 1 χρονο και κατι!η χαμηλη κινητικοτητα δεν σημαινει οτι δν μπορεις να μεινεις φυσιολογικα,εξαλλου μετραει και ο αριθμος και η βιωσιμοτητα απλα εχεις λιγοτερες πιθανοτητες!

στην ουσια αν αυτο ηταν το θεματακι σας τζαμπα επαιρνες και τα χαπια οωρηξιας! αν το ειχατε δει πιο μπροστα θα επαιρνε ο αντρας σου βιταμινες και θα ταλαιπωρουσασταν λιγοτερο! το θεμα ειναι οτι τελος καλο ολα καλα!!!

Se euxaristw polu kopela mou, den kserw ti na skeftw.... isws na htan kai autos o logos..kai tzampa ta xapia opws eipes ...8umasai pou ta suzhtousame kai legame pws prepei na koume eksetaseis....

Na pw to gnwsto kalutera na allaksoume 500 giatrous para na hmaste se 1 ... na pairnoume gnwmes!! kai na akoume to enstikto mas.... teleutaia fora o antras mou malwse me thn giatro gia na tou grapsei to spermatodiagramma... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η miniatoura87 είπε:

Γλυκια μ παρασκευαιδου προφανως αυτος ηταν ο λογος π δν εμεινες πολυ γρηγορα εγκυος και σου πηρε 1 χρονο και κατι!η χαμηλη κινητικοτητα δεν σημαινει οτι δν μπορεις να μεινεις φυσιολογικα,εξαλλου μετραει και ο αριθμος και η βιωσιμοτητα απλα εχεις λιγοτερες πιθανοτητες!

στην ουσια αν αυτο ηταν το θεματακι σας τζαμπα επαιρνες και τα χαπια οωρηξιας! αν το ειχατε δει πιο μπροστα θα επαιρνε ο αντρας σου βιταμινες και θα ταλαιπωρουσασταν λιγοτερο! το θεμα ειναι οτι τελος καλο ολα καλα!!!

Δεν θα μπορούσα να συμφωνω περισσοτερο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Εγω νομιζω οτι εγινε οπως επρεπε να γίνει..βεβαια θα επαναλάβετε την εξεταση,αλλα το οτι εχει χαμηλή κινητικότητα δεν ειναι κατι τοοοοσο κακό!!!οπως και να χει..για αυτο λεμε πως ειναι ενα θαύμα απο την αρχή του..

na sou pw apo thn mia lew isws kalutera pou ema8a meta , gt mou efuge to agxos alliws 8a eixa kai auto sto mualo mou.

apla me peirakse pou an ontws einai alh8ina ta apotelesmata tou spermatodiagramma gt me talaipwrhsan??? :mad: dinontas xapia??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απόλυτα με τη μινιατούρα. Αν θυμάσαι εμείς είχαμε σοβαρό θέμα με το σπέρμα κ σε ποσότητα και σε κινητικότητα. Παρόλα αυτά ο γιατρός μου αλλά και ο ουρολογος δεν μας απέκλεισαν τη φυσιολογική σύλληψη όπως και έγινε τελικά. Ο γυναικολογος μ μάλιστα επέμενε να περιμένουμε δύο χρόνια πριν πάμε σε υποβοηθουμενη. Να σ υπενθυμίσω ότι έμεινα έγκυος στους 26 μήνες προσπάθειας κ ενα μήνα πριν την προγραμματισμενη εξωσωματική. Ακόμη και ο γιατρός στο κέντρο εξωσωματικες δ μας απέκλεισε τη φυσιολογική σύλληψη απλά κάνεις δ μπορούσε να μας πει το πότε. Μπορεί να μας έπαιρνε άλλο ένα χρόνο,δύο ή και πέντε. Συγκεκριμένα μας είπε ότι μια κοπέλα 19 χρόνων θα την άφηνε έγκυο σε λιγότερο από χρόνο ένα τέτοιο σπέρμα. Απλά αν το ξέρατε από την αρχή με βιταμίνες όπως είπε η μινιατούρα μπορεί να ερχόταν πιο νωρίς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν θυμάσαι επίσης σου είπα πολλές φορές πρώτα να κάνετε σπερμοδιαγραμμα κ μετα να πάρεις χάπια. Στην Ελλάδα είναι το πρώτο που ελέγχουν.  Επίσης να ξέρετε ότι όταν υπάρχει θεματακι στο σπέρμα το άγχος το επιδεινωνει. Ίσως επειδή είπες εσύ τα παράταω ηρέμησε κ καλός σου και ήρθε το νινι σας.

Εγώ προσωπικά πιστεύω πως σε μας έπαιξε ρόλο το ότι ο άντρας μου άλλαξε εργασιακό περιβάλλον και ηρέμησε γενικότερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Αν θυμάσαι επίσης σου είπα πολλές φορές πρώτα να κάνετε σπερμοδιαγραμμα κ μετα να πάρεις χάπια. Στην Ελλάδα είναι το πρώτο που ελέγχουν.  Επίσης να ξέρετε ότι όταν υπάρχει θεματακι στο σπέρμα το άγχος το επιδεινωνει. Ίσως επειδή είπες εσύ τα παράταω ηρέμησε κ καλός σου και ήρθε το νινι σας.

Εγώ προσωπικά πιστεύω πως σε μας έπαιξε ρόλο το ότι ο άντρας μου άλλαξε εργασιακό περιβάλλον και ηρέμησε γενικότερα.

to 8umamai kopela mou alla x8es pou akousa ta nea sto thlefwno h8ela na paw sthn palia giatro(eutuxws allaksa) kai na tis to etriba sthn mourh...legontas ths giati ??? alla ti na pw ...

eutuxws twra exw to sporaki mou sthn koilia mou kai prospa8w na hremhsw ...emeis pio polu kaname to spermodiagramma gia na mas fugei h aporia pou telika....mas edeikse auto to 1,5 xronos... 

na rwthsw kai kati akoma ean o antroulhs mou parei tis bitamhnes 8a doume diafora? giati sigoura 8elw na kanw allo paidaki kai fusika den 8elw na talaipwrh8w toso ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

na sou pw apo thn mia lew isws kalutera pou ema8a meta , gt mou efuge to agxos alliws 8a eixa kai auto sto mualo mou.

apla me peirakse pou an ontws einai alh8ina ta apotelesmata tou spermatodiagramma gt me talaipwrhsan??? :mad: dinontas xapia??

Αυτο ηταν ενα "λάθος" της γυναικολόγου..που δεν έστελνε τον καλο σου για εξετάσεις...απο την αλλη μπορει τα χάλια να μην τα πηρες τσάμπα..γιατι μπορει να βοήθησαν να φτιάξεις ενα πολυ καλο σε ποιότητα ωάριο και να ηρθε το μωράκι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Κατερινάκι/only love είπε:

Αυτο ηταν ενα "λάθος" της γυναικολόγου..που δεν έστελνε τον καλο σου για εξετάσεις...απο την αλλη μπορει τα χάλια να μην τα πηρες τσάμπα..γιατι μπορει να βοήθησαν να φτιάξεις ενα πολυ καλο σε ποιότητα ωάριο και να ηρθε το μωράκι...

den kserw pragmatika 8a mou peite ti 8elw kai ta skalizw ... afou egine auto pou epi8umousa alla me peirazei...me enoxlei... kai opws eipa 8elw na kanw ki allo paidaki... opote 8a prepei na kserw...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν αποφασίσετε για δεύτερο παιδάκι μερικούς μήνες πριν ας επαναλάβει το σπερμοδιαγραμμα κ ας ξεκινήσει κάποιες βιταμίνες. Βοηθάνε πολύ όταν δεν υπάρχει κάποιο άλλο ανατομικο πρόβλημα που ρίχνει το σπέρμα. Τώρα αν έχετε θέμα μόνο στην κινητικότητα με βιταμίνες θα ειστε οκ. Αν θέλετε μια καλύτερη εικόνα μπορείτε όταν ερθετε στην Ελλάδα να απευθυνθείτε σε έναν ουρολογο μήπως κάνει κάποιο υπέρηχο ορχεων. Τώρα μη σε βασανίζει αυτό. Έχετε καιρό μπροστά σας!

Εγώ πχ δ αποκλείω την εξωσωματική για επόμενο παιδάκι αλλά τώρα απολαμβάνω αυτή μου την εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με την Διώνη..εχετε καιρό μπροστά σας..οταν αποφασίσετε πως ειναι ο καιρός για δεύτερο παιδάκι θα κάνετε τις εξετάσεις σας και θα δειτε τι χρειάζεται και αν χρειάζεται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω συμφωνω απολυτα με τη Διωνη για τις βιταμινες! βελτιωνουν πολυ το σπερμα! αλλα τωρα μην αγχωνεσαι!!απολαυσε την εγκυμοσυνη σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sas euxaristw polu kopeles mou ...uperhxo orxewn kaname kai htan ola kala eipe ola mia xara ta blepei! 

8a kanoume kai to epanallhptiko kai fusika prwta o 8eos molis er8oume ellada 8a to doume ... 

Euxaristw polu kopeles mou gia thn sumparastash!! :-*

Ps: Kapou prepei na ksespasw na ta pw kapou alliws 8a skasw!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...