Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κιρσοκιλη


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας!

Τελικα νομιζω..οτι βρηκαμε την αιτια που δεν εχουμε κανει μωρο μετα απο 1 χρονο και προσπαθειων.

Κιρσοκιλη και στους 2 ορχεις και κινητικοτητα 0.

Οσο κ να χτυπιομασταν δεν προκειτε ν γινονταν τιποτα.

Πρεπει να γινει χειρουργειο.

Μηπως εχει καμμια κοπελα καποια παρομοια εμπειρια ωστε να δουμε τι θα πρεπει να προσεξουμε??

Μην παμε να διορθωσουμε κατι και μας βγει αλλο προβλημα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Lovely είπε:

Κοριτσια γεια σας!

Τελικα νομιζω..οτι βρηκαμε την αιτια που δεν εχουμε κανει μωρο μετα απο 1 χρονο και προσπαθειων.

Κιρσοκιλη και στους 2 ορχεις και κινητικοτητα 0.

Οσο κ να χτυπιομασταν δεν προκειτε ν γινονταν τιποτα.

Πρεπει να γινει χειρουργειο.

Μηπως εχει καμμια κοπελα καποια παρομοια εμπειρια ωστε να δουμε τι θα πρεπει να προσεξουμε??

Μην παμε να διορθωσουμε κατι και μας βγει αλλο προβλημα.

 

Καλημέρα! Πολυ ανακουφιστικό που μάθατε την αιτία! Δεν εχω προσωπική εμπειρία.. αλλα μια φιλη μου είχε τέτοιο θεμα με τον άντρα της, ειναι πολυ συνηθισμένη επέμβασουλα ρουτίνας, έκαναν την επέμβαση και μετα την ανάρρωση του έμεινε αμέσως έγκυος.. Καλη επιτυχία.. οτι σας πει ο γιατρός σας και θα πάνε ολα καλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lovely είπε:

Κοριτσια γεια σας!

Τελικα νομιζω..οτι βρηκαμε την αιτια που δεν εχουμε κανει μωρο μετα απο 1 χρονο και προσπαθειων.

Κιρσοκιλη και στους 2 ορχεις και κινητικοτητα 0.

Οσο κ να χτυπιομασταν δεν προκειτε ν γινονταν τιποτα.

Πρεπει να γινει χειρουργειο.

Μηπως εχει καμμια κοπελα καποια παρομοια εμπειρια ωστε να δουμε τι θα πρεπει να προσεξουμε??

Μην παμε να διορθωσουμε κατι και μας βγει αλλο προβλημα.

 

kalispera! na rwtisw ligo? i kyrsokili se ti eksetasi fainetai? an den kanw lathos nomizw oti i fili mas @Gelie apodw mporei na sou lusei tis apories!

euxomai na pane ola teleia kai na meineis meta apo tin epemvasi!! <3 <3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια το εχω ψαξει πολυ.. Η κιρσοκηλη ειναι φαινομενο που εμφανιζεται στο 15% των ανδρων. Οι μισοι απο αυτους (δηλ περιπου το 7%) παρουσιαζουν προβλημα υπογονιμοτητας..Η κιρσοκηλη μπορει να ειναι α' β' η γ' βαθμου και εμφανιζεται συνηθως στον αριστερο ορχι, σπανια στο δεξι ενω σπανιοτατα και στους δυο.  Ειναι φοβερα υπουλη γιατί δεν έχει συμπτώματα (εκτός από ένα πολύ μικρό αίσθημα βάρους που αισθάνεται ο αντρας που και που) ωστόσο φαίνεται πως με κάποιο τρόπο επηρεάζει την παραγωγή σπερματοζωαρίων και την κινητικότητα τους. Με την παροδο του χρόνου η κατασταση οδευει προς το χειροτερο με αποτελεσμα ο ανδρας να χανει ολο και μεγαλυτερο μερος της γονιμοτητας του χωρις καν να το αντιλαμβανεται.. Η εξεταση με την οποια εντοπιζεσαι ειναι ο υπερηχος ορχεων και η ψηλαφηση απο το γιατρο. Στην πραγματικοτητα να ξερετε πως ΔΕΝ έχει αποδειχθεί πως η κιρσοκηλη ευθύνεται πλήρως για όλη αυτή τη βλάβη που υφίσταται το σπέρμα ενός υπογονιμου άνδρα και οι γιατροί πάντα θα διαφωνούν πάνω σε αυτο....Ομως εχουν διαπιστωσει οτι οταν ειναι ψηλαφητη (δηλ την πιανει ο γιατρος) συνυπαρχει σημαντικο προβλημα υπογονιμοτητας και ετσι υποθέτουν ότι κατα πάσα πιθανότητα αυτή δημιουργεί το θέμα. Η θεραπεία της γίνεται μόνο με χειρουργική αφαίρεση όταν ο αντρας είναι μέχρι 30 ετών. (Εμένα ο συζυγος μου την έκανε στα 31). Μετά δεν έχει νόημα. Τα ποσοστα βελτίωσης της γονιμοτητας υστερα απο την επεμβαση  (τα οποια φαινονται πληρως αφοτου περασουν 9 μηνες) ειναι 60%. Το υπόλοιπο 40% των ανδρών που εγχειριζεται δε παρατηρει καποια ιδιαιτερη αλλαγη. Οι γιατροί πάντα συνιστούν τη λήψη βιταμινών καθ'όλη τη διάρκεια του 9μηνου. Ό,τι θέλετε ρωτηστε με εχω ρίξει το διάβασμα του αιώνα για αυτο το θέμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Κορίτσια το εχω ψαξει πολυ.. Η κιρσοκηλη ειναι φαινομενο που εμφανιζεται στο 15% των ανδρων. Οι μισοι απο αυτους (δηλ περιπου το 7%) παρουσιαζουν προβλημα υπογονιμοτητας..Η κιρσοκηλη μπορει να ειναι α' β' η γ' βαθμου και εμφανιζεται συνηθως στον αριστερο ορχι, σπανια στο δεξι ενω σπανιοτατα και στους δυο.  Ειναι φοβερα υπουλη γιατί δεν έχει συμπτώματα (εκτός από ένα πολύ μικρό αίσθημα βάρους που αισθάνεται ο αντρας που και που) ωστόσο φαίνεται πως με κάποιο τρόπο επηρεάζει την παραγωγή σπερματοζωαρίων και την κινητικότητα τους. Με τα χρονια η κατασταση οδευει προς το χειροτερο με αποτελεσμα ο ανδρας να χανει ολο και μεγαλυτερο κομματι της γονιμοτητας του χωρις καν να το αντιλαμβανεται.. Η εξεταση με την οποια εντοπιζεσαι ειναι ο υπερηχος ορχεων και η ψηλαφηση απο το γιατρο. Στην πραγματικοτητα να ξερετε πως ΔΕΝ έχει αποδειχθεί πως η κιρσοκηλη ευθύνεται πλήρως για όλη αυτή τη βλάβη που υφίσταται το σπέρμα ενός υπογονιμου άνδρα και οι γιατροί πάντα θα διαφωνούν πάνω σε αυτο....Ομως εχουν διαπιστωσει οτι οταν ειναι ψηλαφητη (δηλ την πιανει ο γιατρος) συνυπαρχει σημαντικο προβλημα γονιμοτητας. Η θεραπεία της γίνεται μόνο με χειρουργική αφαίρεση όταν ο αντρας είναι μέχρι 30 ετών. Μετά δεν έχει νόημα. Τα ποσοστα βελτίωσης της γονιμοτητας υστερα απο την επεμβαση  (τα οποια φαινονται πληρως αφου περασουν 9 μηνες) ειναι 60%. Το υπόλοιπο 40% των ανδρών που εγχειριζεται δε παρατηρει καποια ιδιαιτερη αλλαγη. Οι γιατροί πάντα συνιστούν τη λήψη βιταμινών καθ'όλη τη διάρκεια του 9μηνου. Ότι θέλετε ρωτηστε με εχω ρίξει το διάβασμα του αιώνα για αυτο το θέμα..

κοριτσαρα μου νομιζω οτι οταν με το καλο και συντομα γινεις μανουλα μετα μπορεις με μεγαλη επιτυχια να ασχοληθεις στον τομεα της υπογονιμοτητας!!τα ψαχνεις και συ ολα σαν εμενα!!!! εχεις γινει αστερι και "κινητη μηχανη πληροφοριων!!"  τα λες και τοσο ωραια και επιστημονικα!! :) αχχχ πτυχιο θα παρουμε σε λιγο με τοσο διαβασμα !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η miniatoura87 είπε:

κοριτσαρα μου νομιζω οτι οταν με το καλο και συντομα γινεις μανουλα μετα μπορεις με μεγαλη επιτυχια να ασχοληθεις στον τομεα της υπογονιμοτητας!!τα ψαχνεις και συ ολα σαν εμενα!!!! εχεις γινει αστερι και "κινητη μηχανη πληροφοριων!!"  τα λες και τοσο ωραια και επιστημονικα!! :) αχχχ πτυχιο θα παρουμε σε λιγο με τοσο διαβασμα !!! 

χαχαχαχα σε ευχαριστω κοπέλα μου.. Η αλήθεια είναι πως θεωρω οτι οταν εχεις ενα πρόβλημα η ενημέρωση ειναι το Α και το Ω για να το λύσεις!! Αλλιώς μπορεί να κάνεις σοβαρά λαθη που θα  κοστίσουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Gelie είπε:

χαχαχαχα σε ευχαριστω κοπέλα μου.. Η αλήθεια είναι πως θεωρω οτι οταν εχεις ενα πρόβλημα η ενημέρωση ειναι το Α και το Ω για να το λύσεις!! Αλλιώς μπορεί να κάνεις σοβαρά λαθη που θα  κοστίσουν...

συμφωνω απολυτα αλλα ειναι να το χεις και το μικροβιο  μεσα σου!! εγω απο μικρη θυμαμαι εκανα μια απλη εξεταση αιματος και μετα εψαχνα και ανελυα τα παντα να δω τι σημαινουν τι ειναι ανησυχητικο και κλπ..και ο,τι "Ασθενεια"εχω παθει εγω και οι δικοι μου τη εχω αναλυσει μεχρι τελικου βαθμου!! και εμενα προσωπικα με βοηθαει να ηρεμω οταν ξερω τι ειναι αυτο π αντιμετωπιζω.. αλλους τους αγχωνει! συγγνωμη αν χαλασα το ποστ για λιγο @Lovely μου ελπιζω το κοριτσι μας απο δω να σε καλυψε και να  πανε ολα καλα στη δικη σου περιπτωση!!  καλη επιτυχια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@miniatoura87 & @Gelie σας ευχαριστω παααρα πολυ για τις απαντησεις!Απ οτι καταλαβαινω οι αποψεις διίστανται.

Καποιοι εχουν αποτελεσμα καποιοι οχι.τι να πω.

Θα κανουμε γ ακομα φορα τον σταυρο μας θα πουμε ο Θεος βοηθος και τι να πω.ευχομαι να παν ολα καλα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου κι εγω ετσι τα ψάχνω ολα..Εξετάσεις αίματος κανω και γκουγκλάρω να δω τι σημαίνουν! Στην αποβολή δε το ξέσκισα! Άπειρες ώρες και άπειρο ψάξιμο! 

  Αλλα οι γιατροί, ο γυναικολόγος μου, ο παιδίατρος μας κτλ και διάφοροι άλλοι φιλοι μου που ειναι γιατροί μου λένε πως ειναι λάθος.. πάντα μου λεει ο γιατρός μου: "και μην ψάξεις στο Ίντερνετ, θα βρεις οτι μπορεις να φανταστείς".. Κατέληξα πως το πιο σημαντικό ειναι να εχεις καλούς και έμπιστους γιατρούς να εμπιστεύεσαι τη γνώμη τους και να σε καθοδηγούν.. Οσο και να διαβάζουμε την γνώση που έχουν αποκτήσει με τις σπουδές τους, την έρευνα και την εμπειρία τους δεν θα την αποκτήσουμε.. Οποτε lovely εγω απλά θα σε συμβούλευα να εχετε καλο γιατρο και αν δεν τον εμπιστεύεσαι απόλυτα να βρεις έναν που τον εμπιστεύεσαι για να αισθάνεσαι ασφάλεια.. καλη επιτυχία μεσα απο την καρδιά μου σε ολες μας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Κοριτσια μου κι εγω ετσι τα ψάχνω ολα..Εξετάσεις αίματος κανω και γκουγκλάρω να δω τι σημαίνουν! Στην αποβολή δε το ξέσκισα! Άπειρες ώρες και άπειρο ψάξιμο! 

  Αλλα οι γιατροί, ο γυναικολόγος μου, ο παιδίατρος μας κτλ και διάφοροι άλλοι φιλοι μου που ειναι γιατροί μου λένε πως ειναι λάθος.. πάντα μου λεει ο γιατρός μου: "και μην ψάξεις στο Ίντερνετ, θα βρεις οτι μπορεις να φανταστείς".. Κατέληξα πως το πιο σημαντικό ειναι να εχεις καλούς και έμπιστους γιατρούς να εμπιστεύεσαι τη γνώμη τους και να σε καθοδηγούν.. Οσο και να διαβάζουμε την γνώση που έχουν αποκτήσει με τις σπουδές τους, την έρευνα και την εμπειρία τους δεν θα την αποκτήσουμε.. Οποτε lovely εγω απλά θα σε συμβούλευα να εχετε καλο γιατρο και αν δεν τον εμπιστεύεσαι απόλυτα να βρεις έναν που τον εμπιστεύεσαι για να αισθάνεσαι ασφάλεια.. καλη επιτυχία μεσα απο την καρδιά μου σε ολες μας!! 

Lisaki μου καποιες φορες δεν είναι δυστυχως τοσο ξεκάθαρα τα πράγματα.. Συχνα δυο γιατροί διαφορετικών ειδικοτήτων που είναι εξίσου εμπιστοι μπορεί να έχουν αντίθετες μεταξυ τους απόψεις προτείνοντας ο καθένας κάτι διαφορετικό.....Και εκεί αρχίζει το μπερδεμα και καλειται να αποφασίσει ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος, ο οποιος αν δεν είναι καλα ενημερωμένος μπορεί να την πατήσει πολύ ασχημα. Εχω ζήσει κατι αναλογο με τη Lovely. Οταν εντοπίστηκε στον αντρα μου η κιρσοκήλη ο γυναικόλόγος μου, που ενημερωθηκε σχετικά, εκανε ότι μπορούσε να μας πείσει να μην την αφαιρεσει σε αυτη την ηλικια... Μας είπε πως ενα τετοιο χειρουργείο ωφελεί μονο όταν καποιος είναι 18-20 χρονων..  Και επισήμανε ότι κατα πάσα πιθανότητα ο συζυγος μου θα περνουσε μεγάλη ταλαιπωρια χωρις λόγο καθως η κατασταση δεν επροκειτο να αλλαξει πολύ... Ο ανδρολόγος από την αλλη ισχυριζόταν ότι η πιθανότητες βελτίωσης είναι 60% και αξιζε τον κόπο να τα προσπαθήσουμε καθώς με την πάροδο κάποιου χρόνου μετα την επεμβαση θα υπήρχε περίπτωση να συλλάβω ακόμη και φυσιολογικά... Νιωσαμε σαν το μικρό παιδάκι που ο ενας το τραβούσε από το ενα χερι προς τα δεξια, και ο άλλος από αλλο χερι προς τα αριστερα...Πήγαμε και σε αλλο ανδρολόγο, που είπε τα ιδια με το συναδελφο του, ενω επισκεφτηκαμε έναν ακόμη γυναικολόγο ο οποιος είχε την ιδια αποψη με τον δικό μου.. 2 ναι και 2 οχι δηλαδη...... Εν τέλει εμεις την πήραμε την απόφαση και ακόμη δεν ξερουμε αν τελικά ήταν η σωστη..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Lisaki μου καποιες φορες δεν είναι δυστυχως τοσο ξεκάθαρα τα πράγματα.. Συχνα δυο γιατροί διαφορετικών ειδικοτήτων που είναι εξίσου εμπιστοι μπορεί να έχουν αντίθετες μεταξυ τους απόψεις προτείνοντας ο καθένας κάτι διαφορετικό.....Και εκεί αρχίζει το μπερδεμα και καλειται να αποφασίσει ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος, ο οποιος αν δεν είναι καλα ενημερωμένος μπορεί να την πατήσει πολύ ασχημα. Εχω ζήσει κατι αναλογο με τη Lovely. Οταν εντοπίστηκε στον αντρα μου η κιρσοκήλη ο γυναικόλόγος μου, που ενημερωθηκε σχετικά, εκανε ότι μπορούσε να μας πείσει να μην την αφαιρεσει σε αυτη την ηλικια... Μας είπε πως ενα τετοιο χειρουργείο ωφελεί μονο όταν καποιος είναι 18-20 χρονων..  Και επισήμανε ότι κατα πάσα πιθανότητα ο συζυγος μου θα περνουσε μεγάλη ταλαιπωρια χωρις λόγο καθως η κατασταση δεν επροκειτο να αλλαξει πολύ... Ο ανδρολόγος από την αλλη ισχυριζόταν ότι η πιθανότητες βελτίωσης είναι 60% και αξιζε τον κόπο να τα προσπαθήσουμε καθώς με την πάροδο κάποιου χρόνου μετα την επεμβαση θα υπήρχε περίπτωση να συλλάβω ακόμη και φυσιολογικά... Νιωσαμε σαν το μικρό παιδάκι που ο ενας το τραβούσε από το ενα χερι προς τα δεξια, και ο άλλος από αλλο χερι προς τα αριστερα...Πήγαμε και σε αλλο ανδρολόγο, που είπε τα ιδια με το συναδελφο του, ενω επισκεφτηκαμε έναν ακόμη γυναικολόγο ο οποιος είχε την ιδια αποψη με τον δικό μου.. 2 ναι και 2 οχι δηλαδη...... Εν τέλει εμεις την πήραμε την απόφαση και ακόμη δεν ξερουμε αν τελικά ήταν η σωστη..  

Ναι όντως εχεις απόλυτο δίκιο.. ίσως τον ειδικό στο θεμα πρεπει να εμπιστεύεσαι; Στην προκειμένη περίπτωση τον ανδρολογο; Δεν ξερω κι εγω.. όπως και να εχει ειναι τόσο δύσκολα και περίπλοκα ολα αυτα.. Ειδικά οταν πρεπει να παρεις αποφάσεις.. καλη επιτυχία κορίτσι μου.. εγω ειμαι θετική για ολες.. Εν τελεί ολα θα πάνε καλα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμεις αυτο σκεφτηκαμε, ακολουθήσαμε την αποψη του ανδρολογου και την αφαιρεσαμε..  Εχει περασει ενας χρόνος και ακόμη εγκυος δεν εχω μείνει.. Οι εξετάσεις που έκανε ο αντρας μου πριν ενα μηνα δεν ήταν καλες... Εχει μόνο 6.000.000 σπερματοζωαρια λιγοτερα δηλαδη απο οτι είχε πριν την επεμβαση... Δε στεκομαι σε αυτο γιατι ισως να ειναι συμπτωματικο, το θεμα είναι πως δεν υπήρξε αυξηση.. Και σκεψου  πως ο ανδρολογος ανεμενε γυρω στα 15.000.000....... Κολοκυθια... Το μονο καλο είναι ότι υπαρχει πλεον κάποια κινητικότητα 10% καλή και 25% νωθρή, σύνολο 35% ενω πριν ήταν 0!!!! Διαφορετικα θα λεγαμε ότι το χειρουργείο εγινε πραγματικά τζαμπα....... Τωρα παμε για εξωσωματική......Ειδες οτι και οι ειδικοι καμια φορα δεν εκτιμουν καλα.. Είναι όντως φοβερα περιπλοκο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Και εμεις αυτο σκεφτηκαμε, ακολουθήσαμε την αποψη του ανδρολογου και την αφαιρεσαμε..  Εχει περασει ενας χρόνος και ακόμη εγκυος δεν εχω μείνει.. Οι εξετάσεις που έκανε ο αντρας μου πριν ενα μηνα δεν ήταν καλες... Εχει μόνο 6.000.000 σπερματοζωαρια λιγοτερα δηλαδη απο οτι είχε πριν την επεμβαση... Δε στεκομαι σε αυτο γιατι ισως να ειναι συμπτωματικο, το θεμα είναι πως δεν υπήρξε αυξηση.. Και σκεψου  πως ο ανδρολογος ανεμενε γυρω στα 15.000.000....... Κολοκυθια... Το μονο καλο είναι ότι υπαρχει πλεον κάποια κινητικότητα 10% καλή και 25% νωθρή, σύνολο 35% ενω πριν ήταν 0!!!! Διαφορετικα θα λεγαμε ότι το χειρουργείο εγινε πραγματικά τζαμπα....... Τωρα παμε για εξωσωματική......Ειδες οτι και οι ειδικοι καμια φορα δεν εκτιμουν καλα.. Είναι όντως φοβερα περιπλοκο..

Καλα κάνατε νομίζω.. Εφόσον ο ανδρολόγος ειναι ειδικός τι να κάνεις; Αυτόν  θα ακούσεις.. και μετα εύχεσαι να πάνε ολα καλα.. το καλο ειναι πως εχεις έναν συνεργάσιμο άντρα, ξέρεις πόσες φορες εχω ακούσει απο δω κι απο κει για άντρες που δεν δέχονται να κανουν περαιτέρω εξετάσεις..  Καλα θα κάνεις για την εξωσωματική, κι εγω αυτο θα έκανα, αν ειναι να παιδεύεσαι και να περιμένεις..

και μια ερώτηση εφόσον ενημερώνεσαι για ολα!!! Το συζητούσα με μια φιλη μου, υπάρχει μια εξέταση που μολις εχεις  ελεύθερη επαφή, πας στον γιατρο και παίρνει υγρό και μετράει κατι;; δεν ξερω καν αν το γράφω σωστά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Καλα κάνατε νομίζω.. Εφόσον ο ανδρολόγος ειναι ειδικός τι να κάνεις; Αυτόν  θα ακούσεις.. και μετα εύχεσαι να πάνε ολα καλα.. το καλο ειναι πως εχεις έναν συνεργάσιμο άντρα, ξέρεις πόσες φορες εχω ακούσει απο δω κι απο κει για άντρες που δεν δέχονται να κανουν περαιτέρω εξετάσεις..  Καλα θα κάνεις για την εξωσωματική, κι εγω αυτο θα έκανα, αν ειναι να παιδεύεσαι και να περιμένεις..

και μια ερώτηση εφόσον ενημερώνεσαι για ολα!!! Το συζητούσα με μια φιλη μου, υπάρχει μια εξέταση που μολις εχεις  ελεύθερη επαφή, πας στον γιατρο και παίρνει υγρό και μετράει κατι;; δεν ξερω καν αν το γράφω σωστά.. 

Έχεις δίκιο τα εχω σκεφτει και εγω..Συχνα λεω μεσα μου πως ο αντρας μου ειναι διαμαντι, συνεργαζομαστε και το παλευουμε μαζι απο την πρωτη στιγμη που αντιληφθήκαμε το πρόβλημα. Βεβαια μη νομιζεις οτι σαν ανθρωπος δεν εχει και εκεινος τα πανω και τα κατω του. Μπορει για παραδειγμα να πρεπει να κανει μια εξεταση το Σεπτεμβρη και να την αναβαλει σκοπιμα μεχρι τα τελη του Οκτώβρη επειδη δεν εχει την καταλληλη ψυχολογια να αντιμετωπισει το ενδεχομενως κακο αποτελεσμα..  Δυστυχως το θεμα του σπερματος ειναι πολυ λεπτο και ευαισθητο για τους αντρες..Οσο ανοιχτομυαλος και να είναι κάποιος ποτέ δε θα νιώσει καλά με το γεγονός ότι έχει ασθενοσπερμια..

Οσο για αυτο που με ρωτησες..Υπαρχει το χανερ τεστ. Συγγνώμη που το γραφω στα ελληνικά αλλά το κινητό μου έχει πρόβλημα με τα αγγλικά. Το ζευγαρι ερχεται σε επαφη και μετα απο 4 εως 12 ωρες η γυναικα πηγαινει στο γυναικολογο και της παιρνει δειγμα κολπικων υγρων προκειμενου να διαπιστωθει αν υπαρχουν ακομη κινητικα σπερματοζωαρια μεσα της.. Το είχα ψάξει να το κάνω και εγω. Τελικα δεν το εκανα γιατι πολλοι γιατροι δεν θεωρουν το συγκεκριμενο τεστ καθολου αξιοπιστο καθως τα αποτελέσματα του ακόμη και όταν είναι καλα δεν αποτελουν σοβαρή ένδειξη ότι το ζευγάρι μπορεί όντως να κάνει παιδί φυσιολογικά.. Δινουν απλά μια εικόνα για τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη.  Συνήθως επαναλαμβάνεται 2-3 φορές ώστε ο γιατρός να αποκομίσει μια σφαιρική γνωση της κατάστασης. (κοστίζει περιπου 120 ευρω)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Έχεις δίσκιο τα εχω σκεφτει και εγω..Συχνα λεω μεσα μου πως ο αντρας μου ειναι διαμαντι, συνεργαζομαστε και το παλευουμε μαζι απο την πρωτη στιγμη που αντιληφθήκαμε το πρόβλημα. Βεβαια μη νομιζεις οτι σαν ανθρωπος δεν εχει και εκεινος τα πανω και τα κατω του. Μπορει για παραδειγμα να πρεπει να κανει μια εξεταση το Σεπτεμβρη και να την αναβαλει σκοπιμα μεχρι τα τελη του Οκτώβρη επειδη δεν εχει την καταλληλη ψυχολογια να αντιμετωπισει το ενδεχομενως κακο αποτελεσμα..  Δυστυχως το θεμα του σπερματος ειναι πολυ λεπτο και ευαισθητο για τους αντρες..Οσο ανοιχτομυαλος και να είναι κάποιος ποτέ δε θα νιώσει καλά με το γεγονός ότι έχει ασθενοσπερμια..

Οσο για αυτο που με ρωτησες..Υπαρχει το χανερ τεστ. Συγγνώμη που το γραφω στα ελληνικά αλλά το κινητό μου έχει πρόβλημα με τα αγγλικά. Το ζευγαρι ερχεται σε επαφη και μετα απο 4 εως 12 ωρες η γυναικα πηγαινει στο γυναικολογο και της παιρνει δειγμα κολπικων υγρων προκειμενου να διαπιστωθει αν υπαρχουν ακομη κινητικα σπερματοζωαρια μεσα της.. Το είχα ψάξει να το κάνω και εγω. Τελικα δεν το εκανα γιατι πολλοι γιατροι δεν θεωρουν το συγκεκριμενο τεστ καθολου αξιοπιστο καθως τα αποτελέσματα του ακόμη και όταν είναι καλα δεν αποτελουν σοβαρή ένδειξη ότι το ζευγάρι μπορεί όντως να κάνει παιδί φυσιολογικά.. Δινουν απλά μια εικόνα για τη συγκεκτίμενη χρονικη στιγμη.  Συνήθως επαναλαμβάνεται 2-3 φορές ώστε ο γιατρός να αποκομίσει μια σφαιρική γνωση της κατάστασης. (κοστίζει περιπου 120 ευρω)

Πολυ σημαντικό να ειναι ο άντρας συνεργάσιμος.. Εμας ευτυχώς δεν χρειάσθηκε να κανουμε εξετάσεις σπέρματος, αλλα όπως ειναι αναβλητικός και δυσκολεύεται  να αντιμετωπίσει άμεσα θέματα που τον αγχώνουν πιστεύω θα ειχαμε παρα πολλές καθυστερήσεις και εγω θα ημουνα σε ένταση.. 

  Ευχαριστώ πολυ για την πληροφορία.. Θα της το μεταφέρω.. καλημέρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...