Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Γεια σας! 

Ειμαι στο δευετρο κυκλο μετα απο λαπαρασκοπικη και 3μηνη θεραπεια ενδομητριωσης (διακοπη περιοδο).

Αυτο το μηνα παλι εχω καφε υγρα που ξεκινουν παλι 22η μερα του κυκλου... τι ειναι???

το περασμενο μηνα που ειπε η βοιθος ιατρου οτι μπορει να ειναι εμφυτευση κ να κανω εξεταση οιστραδιολη κ προγεστερονη και μετα απο καποιες μερες δηλαδη 25η κυκλου να κανω μια β χοριακη. το οπιο βγηκε 1 δηλαδη οχι εγκυος σιγουρα.

Αυτο τον κυκλο πηρα clomiphene μερες 2 με 6   2 χαπια την ημερα και μια ενεση ovitrelle 12 η 13 γιατι ειχα 4 οθυκοφυλακια 24 χιλ ,17 και 2 x 18

τα συμπτωματα αυτου του κυκλου θα ελεγα ευαισθητο πριζμενο στηθος, αλλα αυτο ισως γιατι μαλλον εχω αρκετη προγεστερονη λογο οθηκοφθλακια που σκασαν.

Ειμαι 33 και δεν εχω μεινει εγκυος ποτε στην ζωη μου εχω κανει 2 IVF 2 σπερματενχησης και δεν ξερω ποσους κυκλους με Σερπαφαρ...

Εχω κουραστει.... νομιζω δεν θα μεινω εγκυος ποτε ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Julieanna είπε:

Γεια σας! 

Ειμαι στο δευετρο κυκλο μετα απο λαπαρασκοπικη και 3μηνη θεραπεια ενδομητριωσης (διακοπη περιοδο).

Αυτο το μηνα παλι εχω καφε υγρα που ξεκινουν παλι 22η μερα του κυκλου... τι ειναι???

το περασμενο μηνα που ειπε η βοιθος ιατρου οτι μπορει να ειναι εμφυτευση κ να κανω εξεταση οιστραδιολη κ προγεστερονη και μετα απο καποιες μερες δηλαδη 25η κυκλου να κανω μια β χοριακη. το οπιο βγηκε 1 δηλαδη οχι εγκυος σιγουρα.

Αυτο τον κυκλο πηρα clomiphene μερες 2 με 6   2 χαπια την ημερα και μια ενεση ovitrelle 12 η 13 γιατι ειχα 4 οθυκοφυλακια 24 χιλ ,17 και 2 x 18

τα συμπτωματα αυτου του κυκλου θα ελεγα ευαισθητο πριζμενο στηθος, αλλα αυτο ισως γιατι μαλλον εχω αρκετη προγεστερονη λογο οθηκοφθλακια που σκασαν.

Ειμαι 33 και δεν εχω μεινει εγκυος ποτε στην ζωη μου εχω κανει 2 IVF 2 σπερματενχησης και δεν ξερω ποσους κυκλους με Σερπαφαρ...

Εχω κουραστει.... νομιζω δεν θα μεινω εγκυος ποτε ...

Αχ κορίτσι μου γλυκό... μπορώ να καταλάβω την απογοήτευση σου... Μη χάνεις όμως το κουράγιο σου... Όλα θα πάνε καλά και θα καταφέρεις να γίνεις μανούλα! Σερπαφάρ γιατί παίρνεις? Εχεις ανωορρηκτικούς κύκλους?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Αχ κορίτσι μου γλυκό... μπορώ να καταλάβω την απογοήτευση σου... Μη χάνεις όμως το κουράγιο σου... Όλα θα πάνε καλά και θα καταφέρεις να γίνεις μανούλα! Σερπαφάρ γιατί παίρνεις? Εχεις ανωορρηκτικούς κύκλους?

Δεν ξερω, μου ειπε ο τοτε ιατρος οτι σταματησαν να ωριμαζουν....τωρα που ειμαι με πολυ γνωστο ιατρο δεν ξερω γιατι μου εδωσε το αδελφο του σερπαφαρ που ονομαζεται clomiphene.... με αυτο εκανα πιο πολα αυγα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλα μου νομιζω οτι ολες οσες προσπαθουμε, οταν μας παιρνει απο κατω, το ιδιο νιωθουμε! Μην το βαζεις κατω! Ολες θα γινουμε μανουλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Julieanna είπε:

Δεν ξερω, μου ειπε ο τοτε ιατρος οτι σταματησαν να ωριμαζουν....τωρα που ειμαι με πολυ γνωστο ιατρο δεν ξερω γιατι μου εδωσε το αδελφο του σερπαφαρ που ονομαζεται clomiphene.... με αυτο εκανα πιο πολα αυγα

Κι εγω ουσιαστικά παθαίνω κατι ανάλογο ξεκινούν ως καταβολές και σιγα σιγα που πρεπει να ωριμάσουν και κατα συνέπεια να σκάσουν σταματάει η αναπτυξη τους και γίνονται κύστη.... πφφφφ! Κι εγω αρκετούς κύκλους με serpafar σε δύο από αυτούς με βιοχημική... Κι εμενα πλεον με παρακολουθεί γνωστός γιατρός αναπαραγωγής και μου είπε είτε serpafar είτε clomiphene είναι ακριβώς η ίδια ουσία και ίδια δοσολογία ανα χάπι απλά άλλη εταιρεία.... δε ξέρω... Σε αυτό το κύκλο θα ξεκινήσω πάλι serpafar και ενεσούλα... Εχεις κανονικά περίοδο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Κι εγω ουσιαστικά παθαίνω κατι ανάλογο ξεκινούν ως καταβολές και σιγα σιγα που πρεπει να ωριμάσουν και κατα συνέπεια να σκάσουν σταματάει η αναπτυξη τους και γίνονται κύστη.... πφφφφ! Κι εγω αρκετούς κύκλους με serpafar σε δύο από αυτούς με βιοχημική... Κι εμενα πλεον με παρακολουθεί γνωστός γιατρός αναπαραγωγής και μου είπε είτε serpafar είτε clomiphene είναι ακριβώς η ίδια ουσία και ίδια δοσολογία ανα χάπι απλά άλλη εταιρεία.... δε ξέρω... Σε αυτό το κύκλο θα ξεκινήσω πάλι serpafar και ενεσούλα... Εχεις κανονικά περίοδο?

νομιζω πως εχω , βεβαια δεν ξερω ποια πως ειναι το φυσιολογικο ... εχει αλαξη με καθε θεραπεια κτλ.  η αληθεια ειναι δεν ειμαι ευχαριστημενη απο την εξηπερετη διοτι παντα περιμενω 2 2ωρες και 15 λεπτα να κανω μονο ενα υπερηχο που διαρκει 2 λεπτα... εχω ομως πιστη σε αυτον αφου ειναι ο πελαργος λενε.... τι να πω . παραδειγμα ..... περνω απο το πρωι τηλεφωνο και δεν βρισκο την βοιθο...

Στην βιοχημικη ποσο ειχες στην β χοριακη. ?

βιοχημικη συμαινει οτι εμεινε ουσια απο την ενεση? η αποβολη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Julieanna είπε:

νομιζω πως εχω , βεβαια δεν ξερω ποια πως ειναι το φυσιολογικο ... εχει αλαξη με καθε θεραπεια κτλ.  η αληθεια ειναι δεν ειμαι ευχαριστημενη απο την εξηπερετη διοτι παντα περιμενω 2 2ωρες και 15 λεπτα να κανω μονο ενα υπερηχο που διαρκει 2 λεπτα... εχω ομως πιστη σε αυτον αφου ειναι ο πελαργος λενε.... τι να πω . παραδειγμα ..... περνω απο το πρωι τηλεφωνο και δεν βρισκο την βοιθο...

Στην βιοχημικη ποσο ειχες στην β χοριακη. ?

βιοχημικη συμαινει οτι εμεινε ουσια απο την ενεση? η αποβολη?

Σε μενα έγινε 2 φορές η σύλληψη αλλά όχι η εμφύτευση.... το καταλάβαινα αφού έβλεπα πριν αδιαθετήσω κανονικά αιμορραγία, έπαιρνα τηλ τον γιατρό και μου έλεγε οτι δε μπορούμε να κάνουμε κάτι. Αν επιτρέπεται ποιος είναι ο γιατρός που σε παρακολουθεί? Σου έχουν πει που οφείλεται το στμάτημα ωρίμανσης των ωαρίων?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μου εξηγει πρεπει να ρωτησω και κομπλαρω καθε φορα και ξεχναω να ρωτησω κατι γιατι ειναι τοσο βιαστηκος, επειδη εχει παρα πολυ δουλεια. στο γενεσις ο κ. παντος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Julieanna είπε:

Δεν μου εξηγει πρεπει να ρωτησω και κομπλαρω καθε φορα και ξεχναω να ρωτησω κατι γιατι ειναι τοσο βιαστηκος, επειδη εχει παρα πολυ δουλεια. στο γενεσις ο κ. παντος.

Ηταν ανάμεσα στους γιατρούς που πίστευα οτι θα μου πεις.... Ο λόγος που δεν τον διάλεξα είναι αυτός ακριβως που αναφέρεις... δεν έχει χρόνο λόγω κόσμου και ξεπετάει. Πολύ καλή μου φίλη πηγαινε σε εκείνον, καλός επιστήμονας ναι μεν αλλά τη χάλασε κι εκείνη αυτή η αντιμετώπιση. Είναι βασικό πάντως να γνωρίζεις τι ακριβώς έχεις και στην τελική τον πληρώνεις πρέπει να κάτσει να σου εξηγήσει...Μου φαίνεται αδιανόητο που δεν σου έχει πει κάτι παραπάνω.. Εγώ έχω τον Μακράκη ο οποίος κι εκείνος θεωρείται από τους καλύτερους και μιλάμε σε κάθε ραντεβού τουλάχιστον μιση ωρα, με ενημερώνει πλήρως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω ποια τι ειναι καλυτερο... ειχα εναν ιατρο τον κ ταμπακη ο οπιος καθομασταν 1 ωρα καθε φορα και μα εξηγουσε.... ομως να το χεσω οταν με γεμισε με φαρμακα να κανω ωρεξιες οταν ηταν οι σαλπιγγες 100% κλειστες και τελικα ειχα ενδομητριωση πολυποδες και κυστες παντου...

Δεν πληρωνω στα ραντεβου η αληθεια ειναι . ισως επειδηεκανα την λαπαρασκοπιση εκει και ηταν 3500, βεβαια η ασφαλεια τα πληρωσε .

Τωρα πηρα το γενεσις και με στελνουν σε αλη βοιθω και αστα να πανε , εχουν τοσο δουλεια που μαλλον τρεχουν σαν την κοτα χωρις κεφαλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Julieanna είπε:

δεν ξερω ποια τι ειναι καλυτερο... ειχα εναν ιατρο τον κ ταμπακη ο οπιος καθομασταν 1 ωρα καθε φορα και μα εξηγουσε.... ομως να το χεσω οταν με γεμισε με φαρμακα να κανω ωρεξιες οταν ηταν οι σαλπιγγες 100% κλειστες και τελικα ειχα ενδομητριωση πολυποδες και κυστες παντου...

Δεν πληρωνω στα ραντεβου η αληθεια ειναι . ισως επειδηεκανα την λαπαρασκοπιση εκει και ηταν 3500, βεβαια η ασφαλεια τα πληρωσε .

Τωρα πηρα το γενεσις και με στελνουν σε αλη βοιθω και αστα να πανε , εχουν τοσο δουλεια που μαλλον τρεχουν σαν την κοτα χωρις κεφαλι

Καλά ασχολίαστο για τον προηγούμενο γιατρό... Δεν έχεις περάσει λίγα κι εσύ...Ορμονολογικές εξετάσεις έχεις κάνει κοριτσάκι μου? Έχεις και ωοθήκες πολυκυστικής μορφολογίας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Julieanna είπε:

Γεια σας! 

Ειμαι στο δευετρο κυκλο μετα απο λαπαρασκοπικη και 3μηνη θεραπεια ενδομητριωσης (διακοπη περιοδο).

Αυτο το μηνα παλι εχω καφε υγρα που ξεκινουν παλι 22η μερα του κυκλου... τι ειναι???

το περασμενο μηνα που ειπε η βοιθος ιατρου οτι μπορει να ειναι εμφυτευση κ να κανω εξεταση οιστραδιολη κ προγεστερονη και μετα απο καποιες μερες δηλαδη 25η κυκλου να κανω μια β χοριακη. το οπιο βγηκε 1 δηλαδη οχι εγκυος σιγουρα.

Αυτο τον κυκλο πηρα clomiphene μερες 2 με 6   2 χαπια την ημερα και μια ενεση ovitrelle 12 η 13 γιατι ειχα 4 οθυκοφυλακια 24 χιλ ,17 και 2 x 18

τα συμπτωματα αυτου του κυκλου θα ελεγα ευαισθητο πριζμενο στηθος, αλλα αυτο ισως γιατι μαλλον εχω αρκετη προγεστερονη λογο οθηκοφθλακια που σκασαν.

Ειμαι 33 και δεν εχω μεινει εγκυος ποτε στην ζωη μου εχω κανει 2 IVF 2 σπερματενχησης και δεν ξερω ποσους κυκλους με Σερπαφαρ...

Εχω κουραστει.... νομιζω δεν θα μεινω εγκυος ποτε ...

Κοριτσι μ μην απογοητευεσαι..εφοσον εχεις βρει τα θεματακια σου και εκανες και θεραπεια..τωρα δωσε λιγο χρονο στον οργανισμο σου και ολα θα πανε καλα!!!

ευχομαι να ειναι ο τυχερος μηνας!!!! θετικη διαθεση και ολα καλα θα πανε!! <3 <3 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
    • Γλυκια μου Λιλη!!!! ❤️ ποσο σε ευχαριστω!!!! 🥰 Δοξα το θεο πηγαν ολα τελεια!!! καλυτερα απ οτι ελπιζαμε...!!!  Να ειναι καλα και ο γιατρος μας φυσικα!!!! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και του χρονου να ειμαστε 3 ή 4!!! 🙏 με το καλο να περασουν οι μερες να μας πεις τα νεα σου!!!!! αγωνιουμε μαζι σου!!!! 🤗 Με ενα τεραστιο νουμερο χοριακης ευχομαι και γερα παιδακια στην αγκαλια σας!!! 🙏
    • Ναι φαίνεται ο γιατρος να ενδιαφέρεται για την ασθενή του κ να βλέπει κάθε περίπτωση διαφορετικά κ να μην κρατάει ένα πρωτόκολλο κ να το ακολουθεί σε ολες!! 
    • Σκεψου έχω τον φάκελο στο σπίτι κ δεν μπηκα σε πειρασμό να τον ανοίξω 😂😂😂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...