Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δυσκοιλιοτητα και πόνοι στην κοιλιά


Recommended Posts

Κοπέλες μου,ανοίγω άλλη συζήτηση..ενώ είμαι ακόμα στην αρχή της εγκυμοσύνης μου,σχεδόν 10 εβδομάδες ταλαιπωρουμαι από δυσκοιλιοτητα..Πρέπει να πιω κάτι διαλυομενα που μου έδωσε ο γιατρός για να πάω τουαλέτα..Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι κάτω στη μήτρα νιώθω πόνο..υπάρχει περίπτωση να είναι το έντερο μου??ο γιατρός μου δεν βλέπει κάτι γυναικολογικο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζωγιαμπελ μου ποσο χαιρομαι για σενα με την εγκυμοσυνη σου! Δυστυχως η δυσκοιλιοτητα στο πρωτο τριμηνο ειναι πολυ συνηθισμενη κοριτσακι μου γλυκο, κ εγω ειχα...και μαλιστα μου εξωτερικευτηκε και με λιιιιγο αιματακι-ροζ βλεννα..περιττο ειναι να σου πω πως ειχα ανησυχησει παρα πολυ! Αλλα ο γιατρος κατευθειαν το συνεδεσε με την δυσκοιλιοτητα, μονο υπομονη σ'αυτες τις περιπτωσεις.... Εμεις το ξεπερασαμε διατροφικα χωρις φαρμακα: 2 ακτινιδια την ημερα, δημητριακα βρωμης, δαμασκηνα αποξηραμενα κ αυξανεις λιγακι το ελαιολαδο στη διατροφη σου...Επισης πολυ νερο καθολη τη διαρκεια της μερας και φρουτα! Παντως κανε λιγακι υπομονη και μολις μπεις β' τριμηνο με το καλο θα περασει πιστευω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως ειπε κ η ανινα η διατροφή κ τα φρούτα θα σε βοηθήσουν... Εγω καθως εμεινα έγκυος μέχρι να γεννησω έπαιρνα το ντουφαλακ κ με βοηθησε παρα πολυ γιατί ειχα πολυ δυσκοιλιότητα κ πεταξα κ δυο αιμορροΐδες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ δεν μας φτάνουν όλα τα άλλα , έχουμε και τη δυσκοιλιοτητα..φυσικά εγώ την είχα από πριν απλά τώρα νομίζω χειροτέρεψε λίγο..άρχισα τα δημητριακά ολικής , τρώω ακτινιδια και αχλάδια , κριτσινια ολικής και στη χειρότερη πίνω κάτι διαλυομενα  που μου έδωσε ο γιατρός..Έχω και το ντουφαλακ αλλά νομίζω είναι απαίσια η γεύση του..νερό πινω αλλα οχι πολυ γιατι αναγουλιαζω..Έχω κ πολλες ναυτιες..περιττό να σας πω ότι ζω με το φόβο μήπως με το σφίξιμο κάνω κακό στο μωρό..Απλά τώρα έχει δύο μέρες πονάω στην κύστη νομίζω..Μπορεί να φταίει που δεν πίνω πολύ νερό ? ?έπαθα τίποτα άλλο ? ?Θα τρελαθώ νομίζω με όλους αυτούς τους πόνους κατά καιρούς...Ευχαριστώ πολύ ρε κορίτσια που με ακούτε! !!??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερούδια... Εγω θα ελεγα εφόσον σε ειδε ο γιατρός κ ειπε ειναι ολα καλα να μην φοβασαι... Φυσιολογικα πονακια εγκυμοσύνης θα ειναι... Ξερω το ντουφαλακ ειναι απεσιο αλλα στην αναγκη ρωτα κ το γιατρο κ χρησιμοποιησε το.... Τα μαλακωνει τοσο που δν θα σφυχτεις αλλη φορα θα δειιιις.. Η δυσκοιλιότητα πολλες φορες στην εγκυμοσύνη ειναι θεμα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι πόνοι τελικά δεν από τη δυσκοιλιοτητα εφόσον πάω σχεδόν κάθε μέρα τουαλέτα...Μάλλον λόγω του ανοιχτού χειρουργειου που είχα κάνει με το εξωμητριο,τα έντερα μου έχουν συμφυσεις και τώρα που όλα εκεί μέσα αλλάζουν τραβιουνται και γιαυτό προφανώς πονάω...τι να πω και εγώ δεν ξέρω....Μόνο ο Θεός ξέρει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...