Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρώτη μέρα καθυστέρησης και δέκατα


Paolaki

Recommended Posts

Την καλημερα μου !!!!

@paolaki δεν θελω να σε ξεσηκωνω αλλα νομιζω κ εγω βλεπω την καθετη γραμμη!

Σου ευχομαι ολοψυχα να ειναι ετσι οταν πας για χοριακη!

Σε ολες μας κοριτσια!τα χριστουγεννα με φουσκωμενες κοιλιτσες!!!?????????????❣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/11/2016 at 7:56 ΠΜ, ο/η Paolaki είπε:

 

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Lovely είπε:

Την καλημερα μου !!!!

@paolaki δεν θελω να σε ξεσηκωνω αλλα νομιζω κ εγω βλεπω την καθετη γραμμη!

Σου ευχομαι ολοψυχα να ειναι ετσι οταν πας για χοριακη!

Σε ολες μας κοριτσια!τα χριστουγεννα με φουσκωμενες κοιλιτσες!!!?????????????❣

Και κρεμασμένα θετικα τεστ στα χριστουγιεννατικα δεντρα!!!!!! (Μμμ....ωραία ιδεα για το πως να το ανακοινώσουμε στο πατερα των παιδιων μας)

???????????????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια κ από μένα! Paolaki τα τεστ δείχνουν έγκυρο αποτέλεσμα το πρώτο τέταρτο ...μετά μπορεί να αλλοιωθεί κάποια γραμμή. Μήπως λοιπόν στην αρχή ήταν πιο έντονη η κάθετη γραμμή κ μετά άρχισε να αχνοφαίνεται; Πάντως όντως αχνοφαίνεται γραμμή. Η χοριακή τη Δευτέρα θα σου δείξει σίγουρα! Εύχομαι ολόψυχα υψηλές τιμές!

Maria δεν πειράζει γλυκιά μου...τον επόμενο μήνα που θα υπάρχει κ εορταστική διάθεση! ( αυτό λέω κ εγώ στον εαυτό μου).

Ήθελα να ρωτήσω τους μήνες που έχουμε καθυστέρηση λόγω άγχους (ίσως) θεωρούμε πως αλλάζει ο κύκλος μας ή μετράμε με τον συνηθισμένο αριθμό ημερών για να βρούμε τις γόνιμες μέρες μας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η desmi είπε:

Ήθελα να ρωτήσω τους μήνες που έχουμε καθυστέρηση λόγω άγχους (ίσως) θεωρούμε πως αλλάζει ο κύκλος μας ή μετράμε με τον συνηθισμένο αριθμό ημερών για να βρούμε τις γόνιμες μέρες μας;

Καλημέρα!!!! Δε μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά..Καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου ώστε να σου δώσει μια πιο ασφαλή απάντηση..Ίσως αν έκανες τεστ ωορρηξίας να σε διευκόλυνε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορτσουδια μου ακόμα τίποτα .Απλα μόλις φυσηξα την μύτη μου μόλις ξύπνησα έβγαλε αίμα μάλλον απο το ζόρι μου θα ήταν. ΠΟΝΑΕΙ κ το κεφάλι μου . Αυτός ο μήνας με τρελανε τελικά με κάνει να παρακαλαω να έρθει περίοδος να ηρεμήσω. 30η μέρα σήμερα ξημέρωσε άντε ν δω.Μηπως αυτές τις μέρες αγχώθηκα με το να κοιτάω αν έρθει .Μακαρι να ξέραμε ποια μέρα είναι ακριβώς η ωορηξια μας γιατί η αυγουλενια μας το παίζει δύσκολη στον σπερματουλη. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να πάω Δευτέρα για χοριακη αν δεν έρθει περίοδος.Θα το αφήσω κάποιες μερούλεςσρ περίπτωση λέω κ πάλι μη ερχομου περιόδου εχθές το βράδυ σκουπιστικα κ έβγαλα πηχτό υγρό σαν μύξα πρώτη φορά αφού νόμιζα ήρθε περίοδος όταν ένιωσα κάτι στην σερβιέτα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα γιατί κάτι μου λέει πως είσαι έγκυος????????? Δε ξέρω τι να σου πω......Χαρά στο κουράγιο σου.......... 

Σου στέλνω τη θετικές σκέψεις!!! 

[smilie=love5.gif][smilie=love5.gif][smilie=love5.gif][smilie=love5.gif][smilie=love5.gif][smilie=love5.gif]

Αν...λέω αν...δε κρατηθείς και κάνεις κ άλλο τεστ ενημέρωσέ μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Paolaki είπε:

Καλημέρα κορτσουδια μου ακόμα τίποτα .Απλα μόλις φυσηξα την μύτη μου μόλις ξύπνησα έβγαλε αίμα μάλλον απο το ζόρι μου θα ήταν. ΠΟΝΑΕΙ κ το κεφάλι μου . Αυτός ο μήνας με τρελανε τελικά με κάνει να παρακαλαω να έρθει περίοδος να ηρεμήσω. 30η μέρα σήμερα ξημέρωσε άντε ν δω.Μηπως αυτές τις μέρες αγχώθηκα με το να κοιτάω αν έρθει .Μακαρι να ξέραμε ποια μέρα είναι ακριβώς η ωορηξια μας γιατί η αυγουλενια μας το παίζει δύσκολη στον σπερματουλη. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να πάω Δευτέρα για χοριακη αν δεν έρθει περίοδος.Θα το αφήσω κάποιες μερούλεςσρ περίπτωση λέω κ πάλι μη ερχομου περιόδου εχθές το βράδυ σκουπιστικα κ έβγαλα πηχτό υγρό σαν μύξα πρώτη φορά αφού νόμιζα ήρθε περίοδος όταν ένιωσα κάτι στην σερβιέτα μου.

Να μην σε ξεσήκωσε αλλά αυτά είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Asterimini είπε:

Να μην σε ξεσήκωσε αλλά αυτά είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης ....

Κοίταξε να δεις το έχω στην άκρη του μυαλού μου αυτο που λες αλλα δεν θέλω να ξεσηκώνομαι γιατί θα απελπιστω .Αφου μονολογουσα όταν φυσηξα κ είδα αίμα στην μύτη κ είπα καλά απο εκεί μου βγαίνει η περίοδος ; ?

Οι ορμόνες μου τρελάθηκαν κ με τρελαναν κ εμένα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έχω νεαααα μου ήρθε ναι ναι ευτυχώς γιατί θα έσκαγα κορίτσια με ντεπον ειμαι όλη μέρα πριν λίγο ήρθε .τωρα επειδή ήρθε τέτοια ώρα μετριέται ως πρώτη μέρα περιόδου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Paolaki είπε:

έχω νεαααα μου ήρθε ναι ναι ευτυχώς γιατί θα έσκαγα κορίτσια με ντεπον ειμαι όλη μέρα πριν λίγο ήρθε .τωρα επειδή ήρθε τέτοια ώρα μετριέται ως πρώτη μέρα περιόδου;

ΩΩΩΩΩ . Τι κρίμα !εγώ όταν περίμενα να μου ρθει περιοδος μου χε ανοίξει η μύτη κι έκανα τεστ που βγήκε θετικό. λυπάμαι. ..αλλά ξαναπροσπαθουμε ,ε?γερά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Asterimini είπε:

ΩΩΩΩΩ . Τι κρίμα !εγώ όταν περίμενα να μου ρθει περιοδος μου χε ανοίξει η μύτη κι έκανα τεστ που βγήκε θετικό. λυπάμαι. ..αλλά ξαναπροσπαθουμε ,ε?γερά!

ναι δεν πειράζει τουλάχιστον έγινε κάτι γιατί ανυσηχουσα ,να ηρεμήσει κ το σώμα μου κ τα νεύρα μου τι μου φταίνε οι άλλοι ;πάμε για τον άλλο μήνα ελπίζω να εξελιχθείομαλα η επομενη περίοδος έχω χάσει την ωορηξια μου με τα σκαμπανεβάσματα του κύκλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θετικη σκέψη κορίτσι μου.. Ο επόμενος μήνας ίσως είναι ο τυχερός σου.. :)  Αισιοδοξία, έτσι και αλλιώς προσπαθείς πολύ λίγο καιρό..!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Θετικη σκέψη κορίτσι μου.. Ο επόμενος μήνας ίσως είναι ο τυχερός σου.. :)  Αισιοδοξία, έτσι και αλλιώς προσπαθείς πολύ λίγο καιρό..!!!

Ξέρεις κάτι;Μάλλον θα πρέπει να βγάλω απο το μυαλό μου τα ημερολόγια αγανάκτηση είναι .

Λογικά το γυναικείο σώμα οταν δέχεται τον πρώτο καιρό σπερματοζωάρια παθαίνει ένα ΣΟΚ μέχρι να επανέλθει θέλει χρόνο .Δεν ειμαι κ μικρή 36 χρονών..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/11/2016 at 8:20 ΜΜ, ο/η Paolaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου , τελευταια περιοδος 22/10/2016 με κυκλο 25 ημ. με 26 ημ." ομως σπανια 26 ημερων.

Ηρθα σε ελεύθερη επαφη στις γονιμες μερες οχι ολες αλλα την 12η μερα και την 14η μερα  και 3 μερες πριν την περιοδο δεν την βαζω γιατι δεν νομιζω να ειναι γονιμη ημερα.

Σημερα το πρωι ετοιμαστηκα φορεσα το βρακακι μου και την σερβιετα μου και ξεκινησα για την δουλεια..... διοτι την κυρια την περιμενω σημερα αλλα αυτη ακομα να εμφανιστει , μεν εχω πονακια ελαφρια ομως κατι σαν ηπιες κραμπες , το στηθος μου πρωτη φορα δεν ποναει , πολυ λιγο δλδ απο το δεξι στηθος στο πλαι ενω αλλες φορες δεν ακουμπιοταν .

Εχω δεκατα 37.2 εδω και κατι μερες αλλα νιωθα καλα ,κοιμαμαι νωρις και πηγαινω τουαλετα πολλες φορες . 

Εμενα μου εκανε εντυπωση η θερμοκρασια .... τωρα αν ξυπνησω αυριο το πρωι και δω την κυρια Αλεκα :D θα την καλοδεχτω και θα της πω μπααα σου ελειψααα? Εντωμεταξυ  εχω τρελαθει να πηγαινω τουαλετα και να βλεπω την σερβιετα μου αν μου ηρθε κατι αλλα ακομα τιποτα.

Ας περιμενω μεχρι και την Παρασκευη λεω εγω ...... και μετα σκεφτομαι που λετε για χοριακη , την Παρασκευη που πηγα για απλες εξετασεις αιματος μου μελανιασαν το χερι και η φουσκωτη τσουπωτη φλεβιτσα μου παστωθηκε και δεν φαίνεται πια...... αλλου δεν εχω φλεβα  .

Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα ηθελα καπου να τα πω και σας ευχαριστω που εστω το διαβαζετε !!!!

Γεια χαρα κι απο μενα!Πιστευω και ευχομαι ολα να πανε καλα και να εισαι εγκυος!ΟΛΑ δειχνουν πολυ θετικα!Θα περιμενουμε νεα σου!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Paolaki είπε:

Ξέρεις κάτι;Μάλλον θα πρέπει να βγάλω απο το μυαλό μου τα ημερολόγια αγανάκτηση είναι .

Λογικά το γυναικείο σώμα οταν δέχεται τον πρώτο καιρό σπερματοζωάρια παθαίνει ένα ΣΟΚ μέχρι να επανέλθει θέλει χρόνο .Δεν ειμαι κ μικρή 36 χρονών..

Αν μπορείς στα αληθεια να το κάνεις, είναι ότι καλύτερο... Εξάλλου έχεις ήδη ένα παιδάκι.. Φαντάζομαι ότι είναι τελείως διαφορετικά τα συναισθήματα όταν είσαι ήδη μητέρα και προσπαθείς να ξαναγίνεις... Λιγοτερο αγχος.. λιγοτερος πανικος αν θα τα καταφερεις.. Γιατι πολυ απλα τα εχεις ηδη καταφερει...  Αν μια απο όλες εδώ μέσα μπορεί να αφήσει στην άκρη τα ημερολόγια αυτή σίγουρα εισαι εσυ...♡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Αν μπορείς στα αληθεια να το κάνεις, είναι ότι καλύτερο... Εξάλλου έχεις ήδη ένα παιδάκι.. Φαντάζομαι ότι είναι τελείως διαφορετικά τα συναισθήματα όταν είσαι ήδη μητέρα και προσπαθείς να ξαναγίνεις... Λιγοτερο αγχος.. λιγοτερος πανικος αν θα τα καταφερεις.. Γιατι πολυ απλα τα εχεις ηδη καταφερει...  Αν μια απο όλες εδώ μέσα μπορεί να αφήσει στην άκρη τα ημερολόγια αυτή σίγουρα εισαι εσυ...♡

Απο μια μεριά έχεις δίκιο αλλα νομίζω όταν είσαι στην αναμονή το αν θα σου έρθει περίοδος ειδικά την εβδομάδα που την περιμένεις όσα παιδιά κ να έχεις σε κυριεύει το άγχος κ ας λέω εγώ για τα ημερολόγια .

Πρέπει να το βγάλουμε απο το μυαλό μας .Μια γνωστή μου με χρονια προσπαθειών δεν έπιανε παιδάκι και εκεί που είπαν ότι δεν προκειτε να μείνει έγκυος και τα παράτησαν στην τύχη ήρθε αμέσως το σπορακι της στα 40 χρονια της. Αυτά είχα να πω . Φιλάκια και ελπίζω σε λίγο καιρό όλες μα όλες να φουσκώσει η κοιλίτσα μας με την ευλογία του Θεού.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Paolaki είπε:

Απο μια μεριά έχεις δίκιο αλλα νομίζω όταν είσαι στην αναμονή το αν θα σου έρθει περίοδος ειδικά την εβδομάδα που την περιμένεις όσα παιδιά κ να έχεις σε κυριεύει το άγχος κ ας λέω εγώ για τα ημερολόγια .

Πρέπει να το βγάλουμε απο το μυαλό μας .Μια γνωστή μου με χρονια προσπαθειών δεν έπιανε παιδάκι και εκεί που είπαν ότι δεν προκειτε να μείνει έγκυος και τα παράτησαν στην τύχη ήρθε αμέσως το σπορακι της στα 40 χρονια της. Αυτά είχα να πω . Φιλάκια και ελπίζω σε λίγο καιρό όλες μα όλες να φουσκώσει η κοιλίτσα μας με την ευλογία του Θεού.

 

Παολακι μου σίγουρα σε κάθε περίπτωση δεν είναι ευκολο να προσπαθεί καποια γυναίκα για παιδί και να μην της έρχεται.. Απλά υπάρχει μια τεραστια διαφορά.. Άλλο είναι μια γυναικα να είναι ήδη μια φορά μητέρα και να προσπαθει να ξαναγινει και άλλο να μην έχει νιώσει ποτέ πως είναι το να έχεις το σπλάχνο σου μέσα στην κοιλια, να το φέρνεις στον κόσμο και από εκείνη τη στιγμή να νιώθεις πως η ζωή σου απέκτησε νοημα.. Να σε λεει μαμα και να νιωθεις πως εισαι ο πιο ευτυχισμενος ανθρωπος του κοσμου... Παντα ημουν υπερ των 2-3 παιδιων.. Ομως σε μια τετοια περιπτωση που δυσκολευεσαι να κανεις περισσοτερα σκέφτεσαι πως στη χειροτερη εκδοχη θα μείνεις με ένα παιδί.. Δεν είναι το ίδιο με εμένα πχ που σκέφτομαι πως στη χειροτερη περίπτωση θα μείνω χωρίς παιδί.....Και μόνο που το σκεφτομαι με πιανει ιλιγγος... Χάσμα ανάμεσα στις δυο καταστάσεις.. Για αυτό σου λέω.. χαλάρωσε και αν έρθει ήρθε... Μακάρι να σου έρθει σύντομα παιδακι...Σου στέλνω τη θετική μου ενέργεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Παολακι μου σίγουρα σε κάθε περίπτωση δεν είναι ευκολο να προσπαθεί καποια γυναίκα για παιδί και να μην της έρχεται.. Απλά υπάρχει μια τεραστια διαφορά.. Άλλο είναι μια γυναικα να είναι ήδη μια φορά μητέρα και να προσπαθει να ξαναγινει και άλλο να μην έχει νιώσει ποτέ πως είναι το να έχεις το σπλάχνο σου μέσα στην κοιλια, να το φέρνεις στον κόσμο και από εκείνη τη στιγμή να νιώθεις πως η ζωή σου απέκτησε νοημα.. Να σε λεει μαμα και να νιωθεις πως εισαι ο πιο ευτυχισμενος ανθρωπος του κοσμου... Παντα ημουν υπερ των 2-3 παιδιων.. Ομως σε μια τετοια περιπτωση που δυσκολευεσαι να κανεις περισσοτερα σκέφτεσαι πως στη χειροτερη εκδοχη θα μείνεις με ένα παιδί.. Δεν είναι το ίδιο με εμένα πχ που σκέφτομαι πως στη χειροτερη περίπτωση θα μείνω χωρίς παιδί.....Και μόνο που το σκεφτομαι με πιανει ιλιγγος... Χάσμα ανάμεσα στις δυο καταστάσεις.. Για αυτό σου λέω.. χαλάρωσε και αν έρθει ήρθε... Μακάρι να σου έρθει σύντομα παιδάκι μου...Σου στέλνω τη θετική μου ενέργεια...

Gellie μου καταλαβαίνω το άγχος σου.. το θετικό ειναι πως εισαι πολυ νέα και ολα θα γινουν,  απλά δυσκολεύεσαι λιγο παραπανω..  περίμενε και τα θετικά θα ερθουν! Όπως είχε πει πει και ενας γνωστός ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ:  "στο 2016 ειμαστε παιδιά θα γίνουν!!!"..  

Το παραπανω θεμα ειναι πολύπλοκο..  Οταν  λες σε μια γυναικα που εχει ενα παιδι και αδημονεί για δεύτερο πως "δεν πρεπει να στεναχωριέται τόσο γιατι εχει ηδη ενα" ειναι σαν να λες πως μια γυναικα που εχει 2 παιδιά και χάνει το ενα δεν πρεπει να  στεναχωριέται τόσο, οσο μια που είχε ενα και το έχασε, γιατι δεν εχει  αλλο ..  Δυστυχώς αυτα τα πράγματα δεν ειναι μετρήσιμα.. όπως είχε πει και ενας ψυχολόγος "ποτέ κάνεις εντέλει δεν ένιωσε πραγματικά καλυτερα επειδή συνέκρινε τον εαυτο του με κατι "χειρότερο".. ο ανθρώπινος πόνος δεν ειναι κατι μετρήσιμο.. κάποιος καρκινοπαθής που πεθαίνει θα μπορούσε να  γύρισει να μας πει: "τουλάχιστον εχετε τη ζωή σας, με η χωρίς παιδιά.. εγω πεθαίνω" 

Το παολακι μπορει να αγχώνεται  γιατι άφησε να περάσουν 10 χρονια απο το πρώτο της παιδι και τωρα έβαλε μπρος για το δεύτερο.. εγω αγχώνομαι,  ενω εχω ηδη ενα παιδι 1 έτους, γιατι ειμαι 39 και ο άντρας μου "θέλει και δεν θέλει" δεύτερο και ανησυχώ μηπως τελικα χάσω την σάλπιγγα και δεν μπορώ να κανω δεύτερο εύκολα και ο άντρας μου αρνηθεί να το ψάξουμε περαιτέρω.. μια φιλη μου εχει ηδη 2 παιδιά,  θέλει να κανει τρίτο και κανει ολο αποβολές.. πριν κανω παιδι της ειχα πει σχεδον ειρωνικά "καλα τι φαγώθηκες να κάνεις 3ο; τωρα που μεγάλωσαν λιγο τα αλλα άντε  ζήστε λιγο την ζωή σας"  Μονο και μονο για να ανακάλυψω ποσο λάθος ειχα!! τι μπορεις να πεις μπροστα στον πόθο για μητρότητα; οσο και να εχεις δίκιο πως μια ηδη μητέρα δεν πρεπει να αγχώνεται τόσο, δυστυχώς δεν ειναι ετσι.. Η καρδιά καθε γυναίκας μπροστα σε μια καθυστέρηση, σε ενα τεστ εγκυμοσύνης πιάνει 1000 παλμούς είτε εχει ενα παιδι, είτε κανένα.. η αποβολή στοιχίζει.. ποναει.. βάσανο αυτο το πράγμα.. αλλα τελικα εξαρτάται απο τον άνθρωπο και πως αντιμετωπίζει το θεμα μητρότητα και οχι απο το ποσά παιδιά εχει.. καποιες γυναίκες αδιαφορούν για το θεμα τελείως, δεν κανουν παιδιά και ειναι cool, καποιες αγχώνονται πολυ.. τι να πει κάνεις; άβυσσος η ψυχή., 

εύχομαι σε ολες κοριτσια οτι επιθυμείτε!!! Φιλακια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:
στις πριν 2 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Gellie μου καταλαβαίνω το άγχος σου.. το θετικό ειναι πως εισαι πολυ νέα και ολα θα γινουν,  απλά δυσκολεύεσαι λιγο παραπανω..  περίμενε και τα θετικά θα ερθουν! Όπως είχε πει πει και ενας γνωστός ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ:  "στο 2016 ειμαστε παιδιά θα γίνουν!!!"..  

Το παραπανω θεμα ειναι πολύπλοκο..  Οταν  λες σε μια γυναικα που εχει ενα παιδι και αδημονεί για δεύτερο πως "δεν πρεπει να στεναχωριέται τόσο γιατι εχει ηδη ενα" ειναι σαν να λες πως μια γυναικα που εχει 2 παιδιά και χάνει το ενα δεν πρεπει να  στεναχωριέται τόσο, οσο μια που είχε ενα και το έχασε, γιατι δεν εχει  αλλο ..  Δυστυχώς αυτα τα πράγματα δεν ειναι μετρήσιμα.. όπως είχε πει και ενας ψυχολόγος "ποτέ κάνεις εντέλει δεν ένιωσε πραγματικά καλυτερα επειδή συνέκρινε τον εαυτο του με κατι "χειρότερο".. ο ανθρώπινος πόνος δεν ειναι κατι μετρήσιμο.. κάποιος καρκινοπαθής που πεθαίνει θα μπορούσε να  γύρισει να μας πει: "τουλάχιστον εχετε τη ζωή σας, με η χωρίς παιδιά.. εγω πεθαίνω" 

Το παολακι μπορει να αγχώνεται  γιατι άφησε να περάσουν 10 χρονια απο το πρώτο της παιδι και τωρα έβαλε μπρος για το δεύτερο.. εγω αγχώνομαι,  ενω εχω ηδη ενα παιδι 1 έτους, γιατι ειμαι 39 και ο άντρας μου "θέλει και δεν θέλει" δεύτερο και ανησυχώ μηπως τελικα χάσω την σάλπιγγα και δεν μπορώ να κανω δεύτερο εύκολα και ο άντρας μου αρνηθεί να το ψάξουμε περαιτέρω.. μια φιλη μου εχει ηδη 2 παιδιά,  θέλει να κανει τρίτο και κανει ολο αποβολές.. πριν κανω παιδι της ειχα πει σχεδον ειρωνικά "καλα τι φαγώθηκες να κάνεις 3ο; τωρα που μεγάλωσαν λιγο τα αλλα άντε  ζήστε λιγο την ζωή σας"  Μονο και μονο για να ανακάλυψω ποσο λάθος ειχα!! τι μπορεις να πεις μπροστα στον πόθο για μητρότητα; οσο και να εχεις δίκιο πως μια ηδη μητέρα δεν πρεπει να αγχώνεται τόσο, δυστυχώς δεν ειναι ετσι.. Η καρδιά καθε γυναίκας μπροστα σε μια καθυστέρηση, σε ενα τεστ εγκυμοσύνης πιάνει 1000 παλμούς είτε εχει ενα παιδι, είτε κανένα.. η αποβολή στοιχίζει.. ποναει.. βάσανο αυτο το πράγμα.. αλλα τελικα εξαρτάται απο τον άνθρωπο και πως αντιμετωπίζει το θεμα μητρότητα και οχι απο το ποσά παιδιά εχει.. καποιες γυναίκες αδιαφορούν για το θεμα τελείως, δεν κανουν παιδιά και ειναι cool, καποιες αγχώνονται πολυ.. τι να πει κάνεις; άβυσσος η ψυχή., 

εύχομαι σε ολες κοριτσια οτι επιθυμείτε!!! Φιλακια! 

Οι συζητήσεις μας στο Φόρουμ πραγματικά αποτελούν ευκαιρίες για προβληματισμό.. Τα εγραψες εξαιρετικα....

Θα συμφωνησω μαζί σου στα περισσοτερα άσχετα αν δε μπορώ να κατανοήσω πλήρως όσα λες γιατί βρισκόμαστε σε διαφορετική θέση.. Αλλα οι πιο σωστές και αληθινές φράσεις σου  πάντως ήταν "Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.. Ο πόνος είναι μη μετρήσιμος.. Δε συγκρίνουμε τον εαυτο μας πάντα με μια χειρότερη κατάσταση..". Αν και το τελευταίο καλό είναι να προσπαθεί ο κάθε ανθρωπος όσο μπορεί να το κάνει για να νιώθει ευγνώμων για όσα έχει και ήρεμος... Δυστυχώς ομως δεν ειναι παντα εύκολο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...