Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διάρκεια περιόδου και ωορρηξία


Petalouditsa28

Recommended Posts

Κορίτσια Καλημέρα..θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι...χτες και σήμερα ειχα υγρα σαν ασπραδι αυγου.. επισης χτες ένιωσα κατι πονακια. Ομως η περίοδος μου υστέρα απο τη βιοχημική τελείωσε προχτές (χτες μονο ειχα βλεννη με λιγα καφε αλλα μετα τιποτα απολυτως).

 Γενικα ταλαιπωρουμαι με καφε υγρα (απο τις 27 οκτωβρη) και αιμα απο τις 31Οκτωβρη μεχρι προχτες..)

Ηθελα να σας ρωτησω το εξης. Το ποτε θα γίνει η ωορρηξία εχει να κανει με το ποτε τελειώνει η περίοδος και η διάρκεια της? Δηλ. αν υποθέσουμε οτι η πρωτη μερα κυκλου θεωρείται η 31 οκτωβρη, θα μπορούσα να εχω ωορρηξία τωρα?? (Εχουν περασει 13 μερες σχεδον)..

Ή ειναι πολυ νωρίς επςιδη μολις προχτές τελείωσα? 

Επισης εκανα ενα τεστ ωορρηξιας βγηκε θετικο αλλα φοβαμαι μηπως δεν είναι αξιοπιστο γιατι υποθετω οτι οι ορμόνες ειναι ο,τι να βαι τωρα υστερα απο τοσες μερες περιοδου, μια βιοχημικη και χαπια προγεστερονης (αν και τα τελειωσα πριν 12 μερες)..

Σας ευχαριστώ εκ τω  προτερων.. (μεθαύριο έκλεισα για κολπικό υπέρηχο..)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Κορίτσια Καλημέρα..θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι...χτες και σήμερα ειχα υγρα σαν ασπραδι αυγου.. επισης χτες ένιωσα κατι πονακια. Ομως η περίοδος μου υστέρα απο τη βιοχημική τελείωσε προχτές (χτες μονο ειχα βλεννη με λιγα καφε αλλα μετα τιποτα απολυτως).

 Γενικα ταλαιπωρουμαι με καφε υγρα (απο τις 27 οκτωβρη) και αιμα απο τις 31Οκτωβρη μεχρι προχτες..)

Ηθελα να σας ρωτησω το εξης. Το ποτε θα γίνει η ωορρηξία εχει να κανει με το ποτε τελειώνει η περίοδος και η διάρκεια της? Δηλ. αν υποθέσουμε οτι η πρωτη μερα κυκλου θεωρείται η 31 οκτωβρη, θα μπορούσα να εχω ωορρηξία τωρα?? (Εχουν περασει 13 μερες σχεδον)..

Ή ειναι πολυ νωρίς επςιδη μολις προχτές τελείωσα? 

Επισης εκανα ενα τεστ ωορρηξιας βγηκε θετικο αλλα φοβαμαι μηπως δεν είναι αξιοπιστο γιατι υποθετω οτι οι ορμόνες ειναι ο,τι να βαι τωρα υστερα απο τοσες μερες περιοδου, μια βιοχημικη και χαπια προγεστερονης (αν και τα τελειωσα πριν 12 μερες)..

Σας ευχαριστώ εκ τω  προτερων.. (μεθαύριο έκλεισα για κολπικό υπέρηχο..)

 

Πεταλουδίτσα μου τπτ δεν είναι στανταρ... με συζητήσεις που έχω κάνει με γιατρούς. Ας πούμε η αδερφή μου θες το πιστεύεις θες όχι κάποιες φορές είχε ωορρηξία όταν ήταν αδιάθετη.

Προσωπικά θα πίστευα αυτό που μου λεει το τεστ ωορρηξίας...

Βεβαια μία φιλική συβουλή γιατί δε σου κρύβω ότι μου είσαι συμπαθής, προσπαθείς πολύ λίγο διάστημα για να μπαίνεις από τωρα στο τρυπάκι των τεστ ωορρηξίας... Απόλαυσε το χωρίς τόσο άγχος κοριτσάκι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε ολη την παρεουλα... Πεταλουδιτσα ο γιατρός τι σου ειπε μετα απο τη βιοχημικη μπορεις να ξεκινησεις αμεσως προσπάθειες? Αν ναι τοτε μν σκέφτεσαι διαφορα με ηρεμια χαλαρωσε κ απολαυσε το... Άλλωστε κ εγω το μηνα που εμεινα έγκυος δεν ειχα έρθει σε επαφη τις υποτιθεμενες γονημες μου μερες... Εσυ εισαι κ πιο οργανωμενη με τα τεστακια κ εχεις κ ενδείξεις βλενες κ θετικο τεστ οποτε μν χασεις την ευκαιρία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Πεταλουδίτσα μου τπτ δεν είναι στανταρ... με συζητήσεις που έχω κάνει με γιατρούς. Ας πούμε η αδερφή μου θες το πιστεύεις θες όχι κάποιες φορές είχε ωορρηξία όταν ήταν αδιάθετη.

Προσωπικά θα πίστευα αυτό που μου λεει το τεστ ωορρηξίας...

Βεβαια μία φιλική συβουλή γιατί δε σου κρύβω ότι μου είσαι συμπαθής, προσπαθείς πολύ λίγο διάστημα για να μπαίνεις από τωρα στο τρυπάκι των τεστ ωορρηξίας... Απόλαυσε το χωρίς τόσο άγχος κοριτσάκι μου!

Koritsi mou gluko se euxaristww gia ti minima sou. Auto akrivws mou eipe kai o gunaikologos. Na ta petaksw ta test kai apla na apolausw ti diadikasia. Kai otan tou xa pei oti eixa deka meres thetiko test mou pe oti einaj aneu simasias giati de ta pisteuei.

De sou kruvw oti den eixa skopo na mpw se auto to tripaki alla telika apo periergeia ekana to test.... 

Epeidi ontws de bgazw akri kai de thelw na to ksepsurizw apofasisa na akolouthisw to gunaikeio mou enstitkto..an niwsoume tin "anagki" na kanw agkalitses me ton antra mou tha kanoume...❤ De thlelw na piesw katastaseis mono kai mono epeidi exw mia upopsia worriksias........ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η labrini m είπε:

Καλημέρα σε ολη την παρεουλα... Πεταλουδιτσα ο γιατρός τι σου ειπε μετα απο τη βιοχημικη μπορεις να ξεκινησεις αμεσως προσπάθειες? Αν ναι τοτε μν σκέφτεσαι διαφορα με ηρεμια χαλαρωσε κ απολαυσε το... Άλλωστε κ εγω το μηνα που εμεινα έγκυος δεν ειχα έρθει σε επαφη τις υποτιθεμενες γονημες μου μερες... Εσυ εισαι κ πιο οργανωμενη με τα τεστακια κ εχεις κ ενδείξεις βλενες κ θετικο τεστ οποτε μν χασεις την ευκαιρία. 

Lambrini mou geia sou kai sena... o giatros mou eixe pei apo to tilefwno oti mporw na ksekinisw amesa efoson eixa xamili xoriaki kai de xreiastika aposeksi.. Apla gia mia stigmi skeftika mipws prepei na perimenw na me dei ti pempti gia na mai sigouri oti exw katharisei. Meta skeftika oti eimao upervoliki, efoson teleiwsa ti periodo kai mou xe pei kai o idios oti me 505 xoriaki kai 365 meta de xreizetai na me na kanoume aposeksi. Opote tha to afisw teleiws sto flou...thelw na perasoume kala me ton antra mou na doume kamia tainioula kai an katsei..ekatse...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω απο τα τεστ ορεξιας δεν μ ειχε περασει απο το μυαλο να παρω... Εγραφα απλα τις μερες περιοδου ποτε ηταν οι γονιμες κ ποτε εχομασταν σε επαφη.. Μια μερα ηρθε η αδερφή μου κ μ λεει ετσι αγχώνεσαι πεταξε το μην γραφεις τπτ... Τα πεταξα κ να φανταστείς ουτε με τα ποδια πανω ξανα εκατσα αν θελει να γίνει ας γινει ειπα... Η αλήθεια ειναι πως ετσι μ εφυγε ενα βαρος κ η εμμονη που ειχα παθει κ σε τρεις μηνες εμεινα εγκυος... Βεβαια ειναι κ στον ανθρωπο... Ειχα ηρεμησει κ ενιωθα καλύτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Lambrini mou geia sou kai sena... o giatros mou eixe pei apo to tilefwno oti mporw na ksekinisw amesa efoson eixa xamili xoriaki kai de xreiastika aposeksi.. Apla gia mia stigmi skeftika mipws prepei na perimenw na me dei ti pempti gia na mai sigouri oti exw katharisei. Meta skeftika oti eimao upervoliki, efoson teleiwsa ti periodo kai mou xe pei kai o idios oti me 505 xoriaki kai 365 meta de xreizetai na me na kanoume aposeksi. Opote tha to afisw teleiws sto flou...thelw na perasoume kala me ton antra mou na doume kamia tainioula kai an katsei..ekatse...

Τώρα μιλάς σωστά! Άσε τα τεστάκια στην άκρη... ευχαριστήσου την διαδικασία και είμαι σίγουρη ότι πολύ σύντομα θα μας κάνεις ευχάριστες ανακοινώσεις!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η labrini m είπε:

Τα πεταξα κ να φανταστείς ουτε με τα ποδια πανω ξανα εκατσα αν θελει να γίνει ας γινει ειπα... Η αλήθεια ειναι πως ετσι μ εφυγε ενα βαρος κ η εμμονη που ειχα παθει κ σε τρεις μηνες εμεινα εγκυος... Βεβαια ειναι κ στον ανθρωπο... Ειχα ηρεμησει κ ενιωθα καλύτερα. 

Καλα εγω το πρωτο μηνα εκανα την εξης βλακεία..απο φοβο μη "τρεξει" εκεινο το βραδυ δε πηγα τουαλετα μετα την επαφή... 5 μερες μετά ετρεχα στο νοσοκομείο με Ουρολοίμωξη και φοβερο πόνο. Απο τοτε συνήλθα και δε κάθομαι πια με τις ωρες ετσι. Κανω καμια αγκαλίτσα και μετα απο λιγο τουαλέτα!! και αν γινει έγινε! απλα το πρωτο μηνα ημουν χιλιες φορες πιο υπερβολική.. θα χαλαρωσω ομως το εχω υποσχεθεί στον εαυτο μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η labrini m είπε:

Δεν ξερω απο τα τεστ ορεξιας δεν μ ειχε περασει απο το μυαλο να παρω... Εγραφα απλα τις μερες περιοδου ποτε ηταν οι γονιμες κ ποτε εχομασταν σε επαφη.. Μια μερα ηρθε η αδερφή μου κ μ λεει ετσι αγχώνεσαι πεταξε το μην γραφεις τπτ... Τα πεταξα κ να φανταστείς ουτε με τα ποδια πανω ξανα εκατσα αν θελει να γίνει ας γινει ειπα... Η αλήθεια ειναι πως ετσι μ εφυγε ενα βαρος κ η εμμονη που ειχα παθει κ σε τρεις μηνες εμεινα εγκυος... Βεβαια ειναι κ στον ανθρωπο... Ειχα ηρεμησει κ ενιωθα καλύτερα. 

Η γνώμη μου είναι ότι αν δεν υπάρχει κάποιο προβληματάκι υπογονιμότητας και το ζευγάρι δεν έχει κλίσει 12 μήνες προσπαθειών καλό είναι να μην μπαίνει σε διαδικασία παρακολούθησης ωορρηξίας. Κι εσύ λοιπόν που το πήρες αλλιώς έκανες απ΄ότι φάνηκε από το αποτέλεσμα την καλύτερη επιλογή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η labrini m είπε:

Εχετε απολυτο δίκιο..θα προσπαθήσω να "ακουω" το σωμα μου....... Σήμερα νιωθω οτι κατι γίνεται "εκει μέσα"...αλλα δε θα πιέσω καταστάσεις.... Σας ευχαριστώ που με "ταρακουνατε"..Σας εύχομαι ο,τι καλύτερο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera kai apo mena!!

petalouditsa mou eidikos den eimai alla logw p pires progesteroni nomizw oti gi auto to mina ta test owriksias den tha se voithisoun kai polu gt ontws mporei na vgainoun thetika enw den einai

epeidi ksereis oti mporeis na ksanameineis..to epomeno 3mino prospathise na to xareis kai na iremiseis!!

egw stin arxi imoun para polu xalari kai itan wraio kai to sunaisthima na kaneis eleuthera!! ;) kai m piane mono liges meres prin adiathetisw kai auto kuriws logw symptwmatwn..

twra meta apo ena xrono prospatheiwn eipa tha to elegxw kai me ta test periisotero gt me voithaei na kserw pote tha adiathetisw akrivws kai na min enthousiazomai adika me 1-2 meres  kathusterisi!

twra re koritsia oso afora to agxos den kserw ti sta alitheia paizei!! exw milisei me kopeles p apo tin arxi itan toso trela aggwmenes se simeio ypervoliko...ston prwto mina an tou erxotan klaigane me lugmoys.. kai omws emeinan amesws!! nomizw einai thema organismou kai timing! to agxos genika epirreazei pantou kai kanei kako opote oso mporoume na maste xalares!!! me test,xwris test! aisiodoksia!!! tha ta kataferoume!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια κ από μένα... Ναι από ότι καταλαβαίνω το άγχος είναι πολύ σημαντικός παράγοντας... αλλά νομίζω πως με τα τεστ ωορυξίας οι προσπάθειες γίνονται πιο στοχευμένες κ έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες για εγκυμοσύνη. Πάντως εγώ σήμερα που επικοινώνησα με τη γυναικολόγο μου, μου είπε πως τα τεστ ωορυξίας μπορεί να μη σου δείξουν κ ακριβώς, αν ο οργανισμός δ είναι καθαρός (π.χ. αν παίρνεις βιταμίνες) κ πως αρκεί να μετράς τον κύκλο σου κ να λαμβάνεις υπόψη σου σημάδια όπως βλένα, σταγόνες αίμα, πόνος χαμηλά, όρεξη κτλ. Επίσης επειδή κ γω προσπαθώ σχετικά λίγο διάστημα (3 μήνες) μου είπε να μην μπω στο "τρυπάκι" των τεστ γιατί θα αγχωθώ περισσότερο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια το να μείνει μια γυναίκα χαλαρή και να μην αγχωθεί για την εγκυμοσύνη είναι πραγματικα το ιδανικό.. !!!Οπως στις ταινιες.. Το ζευγαρι ζει τον ερωτα.. Κοιτιουνται και βγαζουν καρδούλες.. Και ξαφνικα απο τον πρώτο μηνα σε μια ρομαντικη στιγμη, εκει που τρωνε σε ενα ομορφο εστιατοριο η' βλεπουν ενα ηλιοβασίλεμα λεει η γυναικα "ειμαι εγκυος".. και κλαινε μαζι από ευτυχια.. Η ζωη δυστυχως τις περισσοτερες φορες δεν ειναι τοσο ρομαντικη... Συχνα θελουν προσπαθεια καποια πραγματα... Είναι σαν την πρόταση γάμου.. Ιδανικά συνηθως γινεται απροσμενα με δαχτυλιδι η χωρις.. γιατι  ο καλος μας δε μπορεί να φανταστεί τη ζωή του χωρίς εμας ομως στην πραγματικότητα αν περνουν τα χρόνια και δε μας κανει νυξη για κατι δεν ειναι κακο να τον ρωτησουμε ποσο σοβαρα βλεπει τη σχεση μας.. !!! Ξερω, δεν ειναι ο,τι καλυτερο ομως τι να γινει;;; Με ολα αυτα προσπαθώ να πω οτι δεν πρέπει να εθετυφλουμε λέγοντας στον εαυτό μας ότι είμαστε χαλαρες. 8 στις 10 από εμάς είμαστε πολύ προβληματισμένες..Για αυτο εξαλλου εχουμε γινει μέλη και στο φορουμ....Ας ειμαστε ρεαλιστριες.. Αν μπεις στο τριπάκι του άγχους, κακά τα ψέμματα.. δε βγαίνεις!! Τα τεστ καλό είναι να τα πετάξεις αν μπορείς να πετάξεις και από το μυαλό σου την ιδέα του να κάνεις παιδί άμεσα... !!! Αλλιώς είναι δωρον αδωρο.. Σαν να ψάχνεις το θησαυρό στο δάσος νυχτα χωρίς φακό και να λες δεν πειράζει.. Θα τον βρω ενστικτωδώς .. Μπορεί οντως να σου κάτσει και να πέσεις πάνω στο μπαούλο αύριο κιολας.. Ισως όμως να γυροφερνεις και κανένα δυο χρόνια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Gelie είπε:

Κορίτσια το να μείνει μια γυναίκα χαλαρή και να μην αγχωθεί για την εγκυμοσύνη είναι πραγματικα το ιδανικό.. !!!Οπως στις ταινιες.. Το ζευγαρι ζει τον ερωτα.. Κοιτιουνται και βγαζουν καρδούλες.. Και ξαφνικα απο τον πρώτο μηνα σε μια ρομαντικη στιγμη, εκει που τρωνε σε ενα ομορφο εστιατοριο η' βλεπουν ενα ηλιοβασίλεμα λεει η γυναικα "ειμαι εγκυος".. και κλαινε μαζι από ευτυχια.. Η ζωη δυστυχως τις περισσοτερες φορες δεν ειναι τοσο ρομαντικη... Συχνα θελουν προσπαθεια καποια πραγματα... Είναι σαν την πρόταση γάμου.. Ιδανικά συνηθως γινεται απροσμενα με δαχτυλιδι η χωρις.. γιατι  ο καλος μας δε μπορεί να φανταστεί τη ζωή του χωρίς εμας ομως στην πραγματικότητα αν περνουν τα χρόνια και δε μας κανει νυξη για κατι δεν ειναι κακο να τον ρωτησουμε ποσο σοβαρα βλεπει τη σχεση μας.. !!! Ξερω, δεν ειναι ο,τι καλυτερο ομως τι να γινει;;; Με ολα αυτα προσπαθώ να πω οτι δεν πρέπει να εθετυφλουμε λέγοντας στον εαυτό μας ότι είμαστε χαλαρες. 8 στις 10 από εμάς είμαστε πολύ προβληματισμένες..Για αυτο εξαλλου εχουμε γινει μέλη και στο φορουμ....Ας ειμαστε ρεαλιστριες.. Αν μπεις στο τριπάκι του άγχους, κακά τα ψέμματα.. δε βγαίνεις!! Τα τεστ καλό είναι να τα πετάξεις αν μπορείς να πετάξεις και από το μυαλό σου την ιδέα του να κάνεις παιδί άμεσα... !!! Αλλιώς είναι δωρον αδωρο.. Σαν τα ψάχνεις το θησαυρό στο δάσος χωρίς φακό και λες δεν πειράζει.. Θα τον βρω ενστικτωδώς .. Μπορεί οντως να σου κάτσει και να πέσεις πάνω στο μπαούλο αύριο κιολας.. Ισως όμως να γυροφερνεις και κανένα δυο χρόνια... 

gelie mou sumfwnw apoluta mazi sou!!!!! se olaaaa!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δικιο σε αυτο που λες για το αγχος... Εγω δν προσπαθω βεβαια για μωρακι ακομα θελω να περασει λιγος καιρός να καταλαβαίνουν καλύτερα τα μικρουλια μ να πανε κ παιδικο κ μετα.αν μπεις στο τρυπακι του άγχους δν βγαίνεις ευκολα... Αυτη τη περιοδο εχω παρα πολυ αγχος χωρίς συγκεκριμένο λογο και δν μπορώ να το αποβαλω με τιποτα... Τουλάχιστον τοτε ήξερα τι με βασανιζε ποτε κ γιατί δν μενω έγκυος κ το παλεψα να απελευθερωθω κ χαλαρωσα.. Τωρα ομως γιατί να εχω αγχος χωρίς λογο? Ειναι πολυ δυσκολος εχθρός και παιζει ρολο και ο ανθρωπος.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Κορίτσια Καλημέρα..θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι...χτες και σήμερα ειχα υγρα σαν ασπραδι αυγου.. επισης χτες ένιωσα κατι πονακια. Ομως η περίοδος μου υστέρα απο τη βιοχημική τελείωσε προχτές (χτες μονο ειχα βλεννη με λιγα καφε αλλα μετα τιποτα απολυτως).

 Γενικα ταλαιπωρουμαι με καφε υγρα (απο τις 27 οκτωβρη) και αιμα απο τις 31Οκτωβρη μεχρι προχτες..)

Ηθελα να σας ρωτησω το εξης. Το ποτε θα γίνει η ωορρηξία εχει να κανει με το ποτε τελειώνει η περίοδος και η διάρκεια της? Δηλ. αν υποθέσουμε οτι η πρωτη μερα κυκλου θεωρείται η 31 οκτωβρη, θα μπορούσα να εχω ωορρηξία τωρα?? (Εχουν περασει 13 μερες σχεδον)..

Ή ειναι πολυ νωρίς επςιδη μολις προχτές τελείωσα? 

Επισης εκανα ενα τεστ ωορρηξιας βγηκε θετικο αλλα φοβαμαι μηπως δεν είναι αξιοπιστο γιατι υποθετω οτι οι ορμόνες ειναι ο,τι να βαι τωρα υστερα απο τοσες μερες περιοδου, μια βιοχημικη και χαπια προγεστερονης (αν και τα τελειωσα πριν 12 μερες)..

Σας ευχαριστώ εκ τω  προτερων.. (μεθαύριο έκλεισα για κολπικό υπέρηχο..)

 

petalouditsa μου!αφου ο οργανισμος σου περασε απο συλληψη κ κατ επεκταση βιοχημικη λογικο να υπαρχει μια αναστατωση, εγω μετα απο αποξεση  στην 9η εβδομαδα εκανα 1,5 μηνα να επανελθω στα φυσιολογικα μου,γνωμη μου ειναι να περιμενεις τον υπερηχο και για τωρα τουλαχιστον να μην δωσεις βαση στα τεστ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Κορίτσια το να μείνει μια γυναίκα χαλαρή και να μην αγχωθεί για την εγκυμοσύνη είναι πραγματικα το ιδανικό.. !!!Οπως στις ταινιες.. Το ζευγαρι ζει τον ερωτα.. Κοιτιουνται και βγαζουν καρδούλες.. Και ξαφνικα απο τον πρώτο μηνα σε μια ρομαντικη στιγμη, εκει που τρωνε σε ενα ομορφο εστιατοριο η' βλεπουν ενα ηλιοβασίλεμα λεει η γυναικα "ειμαι εγκυος".. και κλαινε μαζι από ευτυχια.. Η ζωη δυστυχως τις περισσοτερες φορες δεν ειναι τοσο ρομαντικη... Συχνα θελουν προσπαθεια καποια πραγματα... Είναι σαν την πρόταση γάμου.. Ιδανικά συνηθως γινεται απροσμενα με δαχτυλιδι η χωρις.. γιατι  ο καλος μας δε μπορεί να φανταστεί τη ζωή του χωρίς εμας ομως στην πραγματικότητα αν περνουν τα χρόνια και δε μας κανει νυξη για κατι δεν ειναι κακο να τον ρωτησουμε ποσο σοβαρα βλεπει τη σχεση μας.. !!! Ξερω, δεν ειναι ο,τι καλυτερο ομως τι να γινει;;; Με ολα αυτα προσπαθώ να πω οτι δεν πρέπει να εθετυφλουμε λέγοντας στον εαυτό μας ότι είμαστε χαλαρες. 8 στις 10 από εμάς είμαστε πολύ προβληματισμένες..Για αυτο εξαλλου εχουμε γινει μέλη και στο φορουμ....Ας ειμαστε ρεαλιστριες.. Αν μπεις στο τριπάκι του άγχους, κακά τα ψέμματα.. δε βγαίνεις!! Τα τεστ καλό είναι να τα πετάξεις αν μπορείς να πετάξεις και από το μυαλό σου την ιδέα του να κάνεις παιδί άμεσα... !!! Αλλιώς είναι δωρον αδωρο.. Σαν να ψάχνεις το θησαυρό στο δάσος νυχτα χωρίς φακό και να λες δεν πειράζει.. Θα τον βρω ενστικτωδώς .. Μπορεί οντως να σου κάτσει και να πέσεις πάνω στο μπαούλο αύριο κιολας.. Ισως όμως να γυροφερνεις και κανένα δυο χρόνια... 

ποσο σωστη! και φυσικα οταν μπαινεις στο τρυπακι του αγχους για μια αποφαση ζωης οπως ειναι ενα παιδι,οχι οταν αφορα το παιδι σου δεν μπορεις να παψεις να το σκεφτεσαι.Μπορει να υπαρξουν στιγμες που να λες 'ειμαι πιο χαλαρη τωρα' κ ερχεται ο επομενος μηνας να σου αποδειξει οτι δεν ησουν πιο χαλαρη κ ουτε το εβγαλες απο το μυαλο σου και δεν σου συμβαινει γιατι το θελεις πολυ και γιατι οχι το συμπαν δεν συνωμοτησε ακουγοντας την βαθια σου επιθυμια.Και καπου εκει γειωνεσαι,απογοητευεσαι,λες 'οκ τωρα δεν με νοιαζει' και δεν αγχωνομαι γιατι δεν θα συμβει και μετα ερχονται εκεινες οι μερες που ολες ξερουμε ποιες ειναι κ μας ξαναμπαινει στο μυαλο και φτου κ απ την αρχη. Φαυλος κυκλος...... αν παρεις τον δρομο του αγχους δεν υπαρχει γυρισμος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποσο μεσα στο μυαλο μ ειστε κοριτσακια μου... ειλικρινα!! πως γινεται να μην σκεφτεσαι κατι οταν το θες πολυυυ!! και αντε να το ξεχασει..μια οι μερεσ ωορηξιας π και τεστ να μην κανεις τις ψιλοκαταλαβαινεις και ελπιζεις!! μια η προσμονη μεχρι να αδιαθετησεις με τα τρελα συμπτωματα π μας συμβαινουν και τελος η απογοιτευση μολις ερθει η καταραμενη π λες..οχι ρε γμτ! παλι ηρθε!! 

δεν γινεται ρε παιδια να βγει απο το μυαλο...δεν βγαινει..απλα σιγα σιγα μαθαινεις να εισαι πιο δυνατη στις απογοητευσεις και να λες..θα ξαναπροσπαθησω και ισως να μαι πιο τυχερη την επομενη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Κορίτσια το να μείνει μια γυναίκα χαλαρή και να μην αγχωθεί για την εγκυμοσύνη είναι πραγματικα το ιδανικό.. !!!Οπως στις ταινιες.. Το ζευγαρι ζει τον ερωτα.. Κοιτιουνται και βγαζουν καρδούλες.. Και ξαφνικα απο τον πρώτο μηνα σε μια ρομαντικη στιγμη, εκει που τρωνε σε ενα ομορφο εστιατοριο η' βλεπουν ενα ηλιοβασίλεμα λεει η γυναικα "ειμαι εγκυος".. και κλαινε μαζι από ευτυχια.. Η ζωη δυστυχως τις περισσοτερες φορες δεν ειναι τοσο ρομαντικη... Συχνα θελουν προσπαθεια καποια πραγματα... Είναι σαν την πρόταση γάμου.. Ιδανικά συνηθως γινεται απροσμενα με δαχτυλιδι η χωρις.. γιατι  ο καλος μας δε μπορεί να φανταστεί τη ζωή του χωρίς εμας ομως στην πραγματικότητα αν περνουν τα χρόνια και δε μας κανει νυξη για κατι δεν ειναι κακο να τον ρωτησουμε ποσο σοβαρα βλεπει τη σχεση μας.. !!! Ξερω, δεν ειναι ο,τι καλυτερο ομως τι να γινει;;; Με ολα αυτα προσπαθώ να πω οτι δεν πρέπει να εθετυφλουμε λέγοντας στον εαυτό μας ότι είμαστε χαλαρες. 8 στις 10 από εμάς είμαστε πολύ προβληματισμένες..Για αυτο εξαλλου εχουμε γινει μέλη και στο φορουμ....Ας ειμαστε ρεαλιστριες.. Αν μπεις στο τριπάκι του άγχους, κακά τα ψέμματα.. δε βγαίνεις!! Τα τεστ καλό είναι να τα πετάξεις αν μπορείς να πετάξεις και από το μυαλό σου την ιδέα του να κάνεις παιδί άμεσα... !!! Αλλιώς είναι δωρον αδωρο.. Σαν να ψάχνεις το θησαυρό στο δάσος νυχτα χωρίς φακό και να λες δεν πειράζει.. Θα τον βρω ενστικτωδώς .. Μπορεί οντως να σου κάτσει και να πέσεις πάνω στο μπαούλο αύριο κιολας.. Ισως όμως να γυροφερνεις και κανένα δυο χρόνια... 

Συμφωνώ απόλυτα.. τα τεστ τα πετάς αν πετάξεις την ιδέα του να μείνεις άμεσα έγκυος.. αλλιώς το να ξέρεις την ημέρα της ωορρηξίας σου μονο βοήθεια προσφέρει...

εγω αυτο που έκανα απλά ηταν οτι δεν έλεγα στον άντρα μου πως έκανα τεστ ωορρηξιας και πως ήξερα ακριβώς τη μερα. Μου φαίνεται λιγο ξενέρωμα. Απλά οταν ήξερα  οτι ηταν η σωστή  μερα του την "έπεφτα"!!! Χαχαχαχ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Κορίτσια Καλημέρα..θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι...χτες και σήμερα ειχα υγρα σαν ασπραδι αυγου.. επισης χτες ένιωσα κατι πονακια. Ομως η περίοδος μου υστέρα απο τη βιοχημική τελείωσε προχτές (χτες μονο ειχα βλεννη με λιγα καφε αλλα μετα τιποτα απολυτως).

 Γενικα ταλαιπωρουμαι με καφε υγρα (απο τις 27 οκτωβρη) και αιμα απο τις 31Οκτωβρη μεχρι προχτες..)

Ηθελα να σας ρωτησω το εξης. Το ποτε θα γίνει η ωορρηξία εχει να κανει με το ποτε τελειώνει η περίοδος και η διάρκεια της? Δηλ. αν υποθέσουμε οτι η πρωτη μερα κυκλου θεωρείται η 31 οκτωβρη, θα μπορούσα να εχω ωορρηξία τωρα?? (Εχουν περασει 13 μερες σχεδον)..

Ή ειναι πολυ νωρίς επςιδη μολις προχτές τελείωσα? 

Επισης εκανα ενα τεστ ωορρηξιας βγηκε θετικο αλλα φοβαμαι μηπως δεν είναι αξιοπιστο γιατι υποθετω οτι οι ορμόνες ειναι ο,τι να βαι τωρα υστερα απο τοσες μερες περιοδου, μια βιοχημικη και χαπια προγεστερονης (αν και τα τελειωσα πριν 12 μερες)..

Σας ευχαριστώ εκ τω  προτερων.. (μεθαύριο έκλεισα για κολπικό υπέρηχο..)

 

Πεταλουδιτσα μου τι ωραια που καθάρισες και μπαίνεις σε νέο κύκλο,, εμένα δεν μου εχει ερθει ακομα αίμα.. έκανα ξανα χοριακη σημερα και ανέβηκε  50 μονάδες.. απο 357 που ηταν την Παρασκευή πήγε 405., μας δουλεύει.. θα παω στο γιατρο την Παρασκευή να κανω πάλι υπέρηχο και να δούμε τι θα κανουμε.. ειπε πως με τόσο μικρη χοριακη καλο ειναι να περιμένουμε να καθαρίσει μόνος του ο οργανισμός και μπορει να πάρει και 2 βδομάδες..ουφφφ. Θελω να τελειώνω με αυτο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Πεταλουδιτσα μου τι ωραια που καθάρισες και μπαίνεις σε νέο κύκλο,, εμένα δεν μου εχει ερθει ακομα αίμα.. έκανα ξανα χοριακη σημερα και ανέβηκε  50 μονάδες.. απο 357 που ηταν την Παρασκευή πήγε 405., μας δουλεύει.. θα παω στο γιατρο την Παρασκευή να κανω πάλι υπέρηχο και να δούμε τι θα κανουμε.. ειπε πως με τόσο μικρη χοριακη καλο ειναι να περιμένουμε να καθαρίσει μόνος του ο οργανισμός και μπορει να πάρει και 2 βδομάδες..ουφφφ. Θελω να τελειώνω με αυτο.. 

Πωπω τι παιρνας και εσυ καρδια μου. δεν ξερω τι να πω ποσο δυναμη θελει..δεν υπάρχει καμια πιθανότητα κ ας ανεβηκε η χοριακη? Συγνωμη που σε ρωταω αλλα εμενα η ασχετη γυναικολόγος μ μια χοριακη με ειχε βαλει να κανω απο εσας εμαθα πως πρέπει να την επαναλαμβανει μια γυναικα καθε δυο μερες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η labrini m είπε:

Πωπω τι παιρνας και εσυ καρδια μου. δεν ξερω τι να πω ποσο δυναμη θελει..δεν υπάρχει καμια πιθανότητα κ ας ανεβηκε η χοριακη? Συγνωμη που σε ρωταω αλλα εμενα η ασχετη γυναικολόγος μ μια χοριακη με ειχε βαλει να κανω απο εσας εμαθα πως πρέπει να την επαναλαμβανει μια γυναικα καθε δυο μερες. 

Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία... Η τελευταία καλή χοριακή (3η στη σειρά)  ήταν πριν από 12 μέρες (ημουνα θεωρητικά 4 εβδομάδων και 4 ημερών) έδειξε 364, εκει ανεβαινε κανονικά καθε 2 μερες. Μετά απο 1 βδομάδα (5 εβδομάδων και 4 ημερών) δεν ειδαμε σακο, ξαναεκανα χοριακη και ειχε πάει 357.. Μου ειπε ο γιατρός θα το αποβάλλει ο οργανισμός από μόνος του και πως πρέπει να ελεγχουμε να πέσει τελείως η χοριακή και λογικά θα αδιαθετήσω.. Περιμένω περιμένω εδώ και 5 μέρες να το αποβάλει ο οργανισμός και να αδιαθετήσω καιν τίποτα.. Χθες ξανα έκανα χοριακή και εδειξε 405.. παίζουν οι ορμόνες και τα νεύρα μου! Νιωθω εγκυος αλλά δεν είμαι... Ουφφφ.. ο γιατρός είπε πως είναι καλό να περιμένουμε να λειτουργήσει ο οργανισμός από μόνος του και να μην μου κάνει ένεση ακόμα για να μου έρθει περίοδος.. Θα πάω την Παρασκευή ξανά για υπέρηχο και να δούμε τι γίνεται.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lisaki 80 Μακαρι να γινόταν ενα θαυμα.......αχ βρε κοριτσακι  μου... το ειπες στο γιατρο σου οτι αυξηθηκε η χοριακη??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
    • Καλησπέρα, ο γιατρός σε προετοιμάζει για το χειρότερο και καλά κάνει αππ τη μια αλλα εμεις ελπίζουμε για το καλύτερο, οπότε με πίστη προχώρα!! Ο γυναικολόγος μου οταν ξεκίνησα για πρώτη φορά την εξωσωματικη πριν τρια χρόνια μου είπε τη σήμερον ημέρα αν θες να κανεις παιδί θα κανεις! Αυτο συνεπάγεται βέβαια να έχεις και καποια χρήματα θα συμπληρώσω εγω! Εύχομαι οτι καλύτερο μεσα απο την καρδιά μου 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...