Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παρακολουθηση ωορρηξιας


Nantia_14

Recommended Posts

Κοριτσια ξανα εγω με τις αποριες μου! σε μια τυπικη γυναικολογικη εξεταση καποια στιγμη ειχαμε συζητησει με τον γιατρο μου την παρακολουθηση της ωορρηξιας μου με υπερηχο ,τοτε ετσι κ αλλιως δεν προσπαθουσαμε για παιδακι οποτε ηταν απλα μια συζητηση.Τωρα μετα απο δυο μηνες που προσπαθουμε συστηματικα πλεον σκεφτομαι μετα το τελος της περιοδου μου να παω να την ξεκινησουμε.Τι γνωμη/εμπειρια εχετε? αξιζει? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nantia_14 είπε:

 

Γεια σου Νάντια μου... Προσωπικά θεωρώ πως είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις..  (σε συνδυασμο και με τα τεστακια της χομ τεστ). Μέχρι πρότινος πίστευα πως είναι πεταμένα χρήματα το να κάνεις κάθε μήνα υπέρηχο και να σου προσδιορίζει ο γυναικολογος την ακριβή μέρα που θα γίνει η ωορρηξία εφόσον υπάρχουν τα τεστ που σε βοηθούν να καταλάβεις ποιες είναι οι δύο πιο γόνιμες ημέρες.. Δεν είναι όμως το ίδιο... Εδώ και 2 μηνες εφαρμόζω την εξής μέθοδο..Υπολογίζω πως η ωορρηξια θα γινει πανω πατω τη 17η-19η μερα..Ηδη απο τη 15η αρχιζω τα τεστ ωορρηξιας και σταματαω τις επαφες για να έχει το σπέρμα πιο μεγαλη συγκεντρωση. Τη 17η πηγαινω για υπέρηχο.. Μου λεει η γιατρος ποσο είναι το ωαριο και ποια μερα θα γινει η ωορρηξια. Στη συνέχεια φροντιζουμε να ερθουμε σε επαφή εκεινη τη μέρα της ωορρηξίας η' λίγες ώρες μετά.. Βέβαια εμάς το σπέρμα έχει βιωσιμότητα μόνο 24 ωρες οποτε αυτο σημαίνει ότι δυνητικά θα μεινω έγκυος μόνο τη στιγμη ωορρηξίας και μερικές ώρες αφότου γινει.. Το αξιοσημείωτο είναι ότι το δεύτερο κιολας μήνα που εφαρμοσα αυτο ειδα αιμα εμφύτευσης....Όποτε είναι προφανές ότι κατι πήγε να γινει αλλά λόγω της ιδιαιτεροτητας του σπέρματος και πιθανον των πολλών άτυπων μορφών  (95%) δε μπόρεσε να εξελιχθεί σε εγκυμοσύνη .. Μακάρι να μπορούσαμε να το κάνουμε αυτό κανένα 12μηνο.. Ίσως πετύχαιναμε κάτι.. Όμως είμαι 33,5 χρονων και δε θέλω να χάσω μια τόσο κρίσιμη χρονιά για το "εάν" και "εφοσον επιτευχθει το ευχάριστο". Οποτε 2 μηνες ακομη θα το παλεψουμε ετσι και μετα ξεκιναμε αμεσως εξωσωματικη. Παντως  εσένα σου συνιστω την παρακολουθηση ωορρηξιας ανεπιφύλακτα.....!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Γεια σου Νάντια μου... Προσωπικά θεωρώ πως είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις..  (σε συνδυασμο και με τα τεστακια της χομ τεστ). Μέχρι πρότινος πίστευα πως είναι πεταμένα χρήματα το να κάνεις κάθε μήνα υπέρηχο και να σου προσδιορίζει ο γυναικολογος την ακριβή μέρα που θα γίνει η ωορρηξία εφόσον υπάρχουν τα τεστ που σε βοηθούν να καταλάβεις ποιες είναι οι δύο πιο γόνιμες ημέρες.. Δεν είναι όμως το ίδιο... Εδώ και 2 μηνες εφαρμόζω την εξής μέθοδο..Υπολογίζω πως η ωορρηξια θα γινει περίπου τη 17η-19η μερα..Ηδη απο τη 15η αρχιζω τα τεστ ωορρηξιας και σταματαω τις επαφες για να έχει το σπέρμα πιο μεγαλη συγκεντρωση. Τη 17η πηγαινω για υπέρηχο.. Μου λεει η γιατρος ποσο είναι το ωαριο και ποια μερα θα γινει η ωορρηξια. Στη συνέχεια φροντιζουμε να ερθουμε σε επαφή εκεινη τη μέρα της ωορρηξίας η' λίγες ώρες μετά.. Βέβαια εμάς το σπέρμα έχει βιωσιμότητα μόνο 24 ωρες οποτε αυτο σημαίνει ότι δυνητικά θα μπορούσα να μείνω έγκυος μόνο τη στιγμη ωορρηξίας και μερικές ώρες αφότου γινει.. Το αξιοσημείωτο είναι ότι το δεύτερο μήνα που εφαρμοσα αυτο ειδα αιμα εμφύτευσης....Όποτε είναι προφανές ότι κατι πήγε να γινει αλλά λόγω της ιδιαιτεροτητας του σπέρματος και πιθανον των πολλών άτυπων μορφών  (95%) δε μπόρεσε να εξελιχθεί σε εγκυμοσύνη .. Μακάρι να μπορούσαμε να το κάνουμε αυτό κανένα 12μηνο.. Ίσως πετύχαιναμε κάτι.. Όμως είμαι 33,5 χρονων και δε θέλω να χάσω μια τόσο κρίσιμη χρονιά για το "εάν" και "εφοσον επιτευχθει το ευχάριστο". Οποτε 2 μηνες ακομη θα γινει αυτο και μετα ξεκιναμε αμεσως εξωσωματικη. Παντως  εσένα σου συνιστω την παρακολουθηση ωορρηξιας ανεπιφύλακτα.....!!!!

χαιρομαι που το ακουω γιατι απο την στιγμη που δεν εχουμε κανενα απολυτως προβλημα θα με ξεαγχωνε το να το παρακολουθουμε,σκεψου οτι και μονο που ξερω οτι εχω αυτη την επιλογη ηρεμησα αρκετα.Θα παω την επομενη εβδομαδα να με δει και να δουμε πως θα κινηθουμε.Παρ'οτι δεν προσπαθουμε πολυ καιρο δεν θελω να χασω χρονο,θα νιωσω πολυ πιο σιγουρη για τον εαυτο μου αν το κανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nantia_14 είπε:

Κοριτσια ξανα εγω με τις αποριες μου! σε μια τυπικη γυναικολογικη εξεταση καποια στιγμη ειχαμε συζητησει με τον γιατρο μου την παρακολουθηση της ωορρηξιας μου με υπερηχο ,τοτε ετσι κ αλλιως δεν προσπαθουσαμε για παιδακι οποτε ηταν απλα μια συζητηση.Τωρα μετα απο δυο μηνες που προσπαθουμε συστηματικα πλεον σκεφτομαι μετα το τελος της περιοδου μου να παω να την ξεκινησουμε.Τι γνωμη/εμπειρια εχετε? αξιζει? 

Ναι αξίζει! εγω ετσι έμεινα έγκυος και τις 2 φορες..την πρώτη φορά προσπαθούσαμε 4 μήνες και επειδή ημουνα άσχετη μαλλον, πρεπει να υπολόγιζα και λάθος τις μέρες! Τον 5ο μήνα πηγα στον γιατρο για τυπική εξέταση ρουτίνας. Δεν το ξεχνάω ηταν Πέμπτη, μου λεει βλέπω να ετοιμαζεται ωορρηξία, του λέω α ναι; και  ποτε να το κανω;; υπολόγισε και μου ειπε την ερχόμενη Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή.. όντως έμεινα έγκυος και τωρα εχω ενα αγοράκι!!

Τωρα που ξανα έμεινα έγκυος, κατέληξε (η μαλλον καταλήγει γιατι αίμα δεν εχω ακομα αλλα σακο δεν είδαμε) σε βιοχημική. Ειχα παει στον γυναικολόγο πάλι για εξέταση ρουτίνας και μου ειπε πάλι για ωορρηξία.  Μαλιστα  επειδή ηταν πιο κοντά στην ωορρηξία μου ειπε ακριβώς τη μερα..Κυριακή.. έκανα και τεστ ωορρηξίας βγήκε θετικό.  Το καναμε Κυριακή και έπιασε.. Δυστυχώς  δεν κατέληξε..  Αλλα  ναι αξίζει!!! Σε συνδυασμό με τα τεστ την πετυχαίνεις σίγουρα! Καλη επιτυχία!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Γεια σου Νάντια μου... Προσωπικά θεωρώ πως είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις..  (σε συνδυασμο και με τα τεστακια της χομ τεστ). Μέχρι πρότινος πίστευα πως είναι πεταμένα χρήματα το να κάνεις κάθε μήνα υπέρηχο και να σου προσδιορίζει ο γυναικολογος την ακριβή μέρα που θα γίνει η ωορρηξία εφόσον υπάρχουν τα τεστ που σε βοηθούν να καταλάβεις ποιες είναι οι δύο πιο γόνιμες ημέρες.. Δεν είναι όμως το ίδιο... Εδώ και 2 μηνες εφαρμόζω την εξής μέθοδο..Υπολογίζω πως η ωορρηξια θα γινει πανω πατω τη 17η-19η μερα..Ηδη απο τη 15η αρχιζω τα τεστ ωορρηξιας και σταματαω τις επαφες για να έχει το σπέρμα πιο μεγαλη συγκεντρωση. Τη 17η πηγαινω για υπέρηχο.. Μου λεει η γιατρος ποσο είναι το ωαριο και ποια μερα θα γινει η ωορρηξια. Στη συνέχεια φροντιζουμε να ερθουμε σε επαφή εκεινη τη μέρα της ωορρηξίας η' λίγες ώρες μετά.. Βέβαια εμάς το σπέρμα έχει βιωσιμότητα μόνο 24 ωρες οποτε αυτο σημαίνει ότι δυνητικά θα μεινω έγκυος μόνο τη στιγμη ωορρηξίας και μερικές ώρες αφότου γινει.. Το αξιοσημείωτο είναι ότι το δεύτερο κιολας μήνα που εφαρμοσα αυτο ειδα αιμα εμφύτευσης....Όποτε είναι προφανές ότι κατι πήγε να γινει αλλά λόγω της ιδιαιτεροτητας του σπέρματος και πιθανον των πολλών άτυπων μορφών  (95%) δε μπόρεσε να εξελιχθεί σε εγκυμοσύνη .. Μακάρι να μπορούσαμε να το κάνουμε αυτό κανένα 12μηνο.. Ίσως πετύχαιναμε κάτι.. Όμως είμαι 33,5 χρονων και δε θέλω να χάσω μια τόσο κρίσιμη χρονιά για το "εάν" και "εφοσον επιτευχθει το ευχάριστο". Οποτε 2 μηνες ακομη θα το παλεψουμε ετσι και μετα ξεκιναμε αμεσως εξωσωματικη. Παντως  εσένα σου συνιστω την παρακολουθηση ωορρηξιας ανεπιφύλακτα.....!!!!

Gellie μου πιτσιρίκι εισαι ακομα 33,5!! Εγω ειμαι 39 σχεδον!

Παντως μέχρι τα 35 ο γιατρός δίνει έναν χρονο ελεύθερης προσπάθειας, μετα τα 35 δίνουν 6 μήνες.. εσυ ξέρεις βεβαια αλλα πολυ νωρίς δεν ειναι πανω στο 5μηνο να κάνεις κατευθείαν εξωσωματική; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Ναι αξίζει! εγω ετσι έμεινα έγκυος και τις 2 φορες..την πρώτη φορά προσπαθούσαμε 4 μήνες και επειδή ημουνα άσχετη μαλλον, πρεπει να υπολόγιζα και λάθος τις μέρες! Τον 5ο μήνα πηγα στον γιατρο για τυπική εξέταση ρουτίνας. Δεν το ξεχνάω ηταν Πέμπτη, μου λεει βλέπω να ετοιμαζεται ωορρηξία, του λέω α ναι; και  ποτε να το κανω;; υπολόγισε και μου ειπε την ερχόμενη Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή.. όντως έμεινα έγκυος και τωρα εχω ενα αγοράκι!!

Τωρα που ξανα έμεινα έγκυος, κατέληξε (η μαλλον καταλήγει γιατι αίμα δεν εχω ακομα αλλα σακο δεν είδαμε) σε βιοχημική. Ειχα παει στον γυναικολόγο πάλι για εξέταση ρουτίνας και μου ειπε πάλι για ωορρηξία.  Μαλιστα  επειδή ηταν πιο κοντά στην ωορρηξία μου ειπε ακριβώς τη μερα..Κυριακή.. έκανα και τεστ ωορρηξίας βγήκε θετικό.  Το καναμε Κυριακή και έπιασε.. Δυστυχώς  δεν κατέληξε..  Αλλα  ναι αξίζει!!! Σε συνδυασμό με τα τεστ την πετυχαίνεις σίγουρα! Καλη επιτυχία!! 

μου δινει κουραγιο να ακουω για επιτυχημενες προσπαθειες και πραγματικα ανυπομονω να αρχισω.Μακαρι και σε μενα να πιασει γιατι μετα την αποβολη πεσανε λιγο τα φτερα μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lisaki 80 είπε:

Gellie μου πιτσιρίκι εισαι ακομα 33,5!! Εγω ειμαι 39 σχεδον!

Παντως μέχρι τα 35 ο γιατρός δίνει έναν χρονο ελεύθερης προσπάθειας, μετα τα 35 δίνουν 6 μήνες.. εσυ ξέρεις βεβαια αλλα πολυ νωρίς δεν ειναι πανω στο 5μηνο να κάνεις κατευθείαν εξωσωματική; 

Δυστυχως δεν προσπαθουμε 5 αλλα 18 ολοκληρους μηνες κορίτσι μου..  Βέβαια όλο αυτό το διάστημα δεν ξέραμε αυτή την ιδιαιτερότητα που εχει το σπέρμα με τη χαμηλη βιωσιμότητα.. Ετσι συνήθως είχαμε επαφές μια μερα πριν την ωορρηξία  (που δεν είχε νόημα) και την μέρα της ωορρηξίας  (που πάλι δεν είχε νόημα, γιατί 2 συνεχόμενες επαφές εξασθενούν το σπέρμα όταν ο άνδρας έχει μειωμένο αριθμό σπερματοζωαριων, όπως συμβαίνει στην περίπτωση μας). Δυστυχώς αυτά μας πήρε πολύ καιρό να τα καταλάβουμε.. Είναι και αυτοί οι γιατροί που δεν έχουν την ίδια θεωρία.. Άλλοι σου λένε να εχεις επαφες μερα παρά μερα και άλλοι κάθε μέρα στις γόνιμες και άλλοι 3 μερες αποχη και επαφή ακριβώς τη μέρα της ωορρηξίας .. Μπερδεύεσαι.. Είναι τι ταιριάζει σε κάθε ζευγάρι ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες που υπάρχουν.. Για εμας το καλυτερο θα ηταν καθε μηνα να πετυχαιναμε την καλυτερη και σωστοτερη ημερα, και οχι να παλευουμε στο περιπου.. Τωρα πραγματικα δεν αντεχω να περασει και αλλος καιρος. Το μονο που θέλω ειναι να εκμεταλλευτώ το γεγονός ότι είμαι κάτω από 35 ώστε να έχω πιο πολλές πιθανότητες να πετύχει η εξωσωματικη.. Διάβασα ότι όταν η γυναίκα είναι έως 35  χρονων και δεν έχει πρόβλημα γονιμότητας το ποσοστό επιτυχιας αγγίζει το 70%. Άντε να δούμε... Κοντεύω να σκάσω από την ανυπομονησία.. Σου εύχομαι με το καλό να ξαναμεινεις εγκυος.. Από ότι κατάλαβα μένεις πολύ εύκολα.. Όποτε θεωρώ ότι δεν θα  χεις θέμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναντια ηρθε τελικα η πως να την πει κανεις... Μην το βαζετε κατω ομως μπες δυναμικα τον ερχομενο μηνα κ για να λενε η κοπέλες οτι ο υπεριχος ειναι καλυτερος κατι ξερουν... Μαζεψε κ εσυ και ο ανδρουλης σου δυναμεις αυτες τις μερες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η labrini m είπε:

Ναντια ηρθε τελικα η πως να την πει κανεις... Μην το βαζετε κατω ομως μπες δυναμικα τον ερχομενο μηνα κ για να λενε η κοπέλες οτι ο υπεριχος ειναι καλυτερος κατι ξερουν... Μαζεψε κ εσυ και ο ανδρουλης σου δυναμεις αυτες τις μερες... 

labrini μου σχεδον ηρθε αλλα τι να κανουμε,το πηρα πιο ψυχραιμα αυτο τον μηνα κ ξεκιναω παρακολουθηση μολις ερθει επιτελους κανονικα και ξεμπερδεψω  θα παω στον γιατρο να δουμε τι θα κανουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nantia_14 mou na pas hia uperixo! den einaj petamena lefta! kai mena me boihise na katalabw poies einaj oi gonimes mou gt kai kai prin opws na nai ta upologiza kai to prwto 6mino tis exana oles! episeis katalaba apo ton uperixo oti enan pono entona p niwthw den einai telika apo to entero alla apo to oti spazei to wotilakeio ara kserw pleon oti ontws eixa owriksia! 

euxomai kali epityxiaaa!! kai pame dunataaaa auto ton mina!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η miniatoura87 είπε:

@Nantia_14 mou na pas hia uperixo! den einaj petamena lefta! kai mena me boihise na katalabw poies einaj oi gonimes mou gt kai kai prin opws na nai ta upologiza kai to prwto 6mino tis exana oles! episeis katalaba apo ton uperixo oti enan pono entona p niwthw den einai telika apo to entero alla apo to oti spazei to wotilakeio ara kserw pleon oti ontws eixa owriksia! 

euxomai kali epityxiaaa!! kai pame dunataaaa auto ton mina!!!

αυτο θα κανω κοριτσι μου! νομιζω πως ηρθε η ωρα να γινει κ αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και απο μένα!! Συμφωνώ και εγω, εφόσον, εχεις την ευκαιρία να τη παρακολουθήσεις με υπέρηχο να το κάνεις!!! και λεω "εφόσον" γιατι σε καποια ζευγάρια που ειναι αρχη ακόμα μπορεί να θεωρείτε αγχωτικο. Για παραδειγμα στη δικη μου περίπτωση ο άντρας μου θεωρεί πως βασανιζομαι με τεστ ωορρηξίας άδικα και πως δε με αφηνουνρ να χαλαρώσω. Οπωτε υποθετω πως δε θα συμφωνούσε ακόμη σε κατι τέτοιο. (Και μαλιστα ακομα και ο γυναικολόγος μου ειπε να πεταξω ολα τα τεστ, να χαλαρωσω και να σταματησω να αγχώνομαι τόσο πολυ).'Σε καταλαβαίνω πως το λες  και συμφωνώ μαζι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Δυστυχως δεν προσπαθουμε 5 αλλα 18 ολοκληρους μηνες κορίτσι μου..  Βέβαια όλο αυτό το διάστημα δεν ξέραμε αυτή την ιδιαιτερότητα που εχει το σπέρμα με τη χαμηλη βιωσιμότητα.. Ετσι συνήθως είχαμε επαφές μια μερα πριν την ωορρηξία  (που δεν είχε νόημα) και την μέρα της ωορρηξίας  (που πάλι δεν είχε νόημα, γιατί 2 συνεχόμενες επαφές εξασθενούν το σπέρμα όταν ο άνδρας έχει μειωμένο αριθμό σπερματοζωαριων, όπως συμβαίνει στην περίπτωση μας). Δυστυχώς αυτά μας πήρε πολύ καιρό να τα καταλάβουμε.. Είναι και αυτοί οι γιατροί που δεν έχουν την ίδια θεωρία.. Άλλοι σου λένε να εχεις επαφες μερα παρά μερα και άλλοι κάθε μέρα στις γόνιμες και άλλοι 3 μερες αποχη και επαφή ακριβώς τη μέρα της ωορρηξίας .. Μπερδεύεσαι.. Είναι τι ταιριάζει σε κάθε ζευγάρι ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες που υπάρχουν.. Για εμας το καλυτερο θα ηταν καθε μηνα να πετυχαιναμε την καλυτερη και σωστοτερη ημερα, και οχι να παλευουμε στο περιπου.. Τωρα πραγματικα δεν αντεχω να περασει και αλλος καιρος. Το μονο που θέλω ειναι να εκμεταλλευτώ το γεγονός ότι είμαι κάτω από 35 ώστε να έχω πιο πολλές πιθανότητες να πετύχει η εξωσωματικη.. Διάβασα ότι όταν η γυναίκα είναι έως 35  χρονων και δεν έχει πρόβλημα γονιμότητας το ποσοστό επιτυχιας αγγίζει το 70%. Άντε να δούμε... Κοντεύω να σκάσω από την ανυπομονησία.. Σου εύχομαι με το καλό να ξαναμεινεις εγκυος.. Από ότι κατάλαβα μένεις πολύ εύκολα.. Όποτε θεωρώ ότι δεν θα  χεις θέμα...

Καλημέρα, 18 μήνες ειναι αρκετός  καιρός.. καλα θα κάνεις τότε.. σίγουρα κάτω απο τα 35 εχεις πολύ παραπανω πιθανότητες.. εύχομαι καλη επιτυχία!! .. Δεν ξερω μετα τη βιοχημική που ακομα δεν εχει τελειώσει κιόλας, δεν ξερω τι εγινε ακριβώς, δεν είδαμε σάκο αλλα ακομα δεν εχω αίμα κιόλας.. εχω απογοητευτεί πολυ γενικά.. λες δεν θα σε πειράξει αλλα σε παίρνει απο κάτω. Και οσο να ναι ειμαι 39 σχεδον. Ελπιζω να πάνε ολα καλα.. θα περιμενω νέα σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναντιακι μου καλημερα! Κι η δικη μου γνωμη ειναι να πας για υπερηχο και να το προσπαθησετε και με αυτον τον τροπο. Εξαλλου, κι εμεις οταν ειχαμε παει στις αρχες των προσπαθειων μας στη γυναικολογο, μας ειχε πει οτι αν περασουν 6 μηνες χωρις αποτελεσμα, θα το κοιταξουμε κι εμεις με υπερηχο. Οποτε, προφανως ειναι μια αποτελεσματικη μεθοδος... Τωρα, δεν ξερω αν σου υποδεικνυει ο γιατρος και συγκεκριμενη ωρα... Δηλαδη, αν μπορει να δει οτι μεσα σε 3 ωρες π.χ. θα σπασει το αυγουλακι... Αυτα ομως ειναι λεπτομερειες... Με το καλο Ναντιακι...!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Nantia_14 είπε:

Κοριτσια ξανα εγω με τις αποριες μου! σε μια τυπικη γυναικολογικη εξεταση καποια στιγμη ειχαμε συζητησει με τον γιατρο μου την παρακολουθηση της ωορρηξιας μου με υπερηχο ,τοτε ετσι κ αλλιως δεν προσπαθουσαμε για παιδακι οποτε ηταν απλα μια συζητηση.Τωρα μετα απο δυο μηνες που προσπαθουμε συστηματικα πλεον σκεφτομαι μετα το τελος της περιοδου μου να παω να την ξεκινησουμε.Τι γνωμη/εμπειρια εχετε? αξιζει? 

Ναντια μου γεια σου ...

Εχω ξαναγραψει και αλλου πως εμεινα εγκυος μετα απο 1 μιση χρονο προσπαθειων. Ειχα κανει σαλπιγγογραφια και δεν ειχε δειξει κατι οπως εχω ξαναπει και σπερμοδιαγραμμα ο συζυγος. Τους εξι μηνες καναμε ακριβως αυτο με τον γυναικολογο μου παρακολουθηση της ωορρηξιας με υπερηχο. Κοιτα απο την μια βοηθαει γιατι ειναι στοχευμενες οι επαφες. Σου λεει ποτε να εχετε επαφη ποσες μερες πριν να εχετε αποχη κλπ απο την αλλη προσωπικα για μενα ηταν και ενα επιπλεον αγχος και καπως πως να το πω αβολο αυτο το ΄πρεπει να ερθετε σε επαφη σημερα'...

Επισης εχω να σου πω πως επαιρνα βιταμινη Ε ( eviol) μου ειχε πει ο γιατρος μου πως βοηθαει στην γυναικεία υπογονιμοτητα .. Με ειχε συμβουλεψει επισης να κοψω το τσιγαρο γιατι ειναι εχθρος της γονιμοτητας καθως και να περιορισω τον καφε.

Στο συζυγο η συμβουλη ήταν να πινει πορτοκαλαδες που εχουν βιταμινη C και βοηθαει στο σπερμα και 2 μηνες πριν μεινω εγκυος ηπιε και βιταμινη 'καρνιτινη' που επισης βοηθαει το σπερμα δεν ξερω αν επαιξε ρολο και αυτο.

Σε γενικες γραμμες δεν ειναι κακο να δοκιμασεις με παρακολουθηση της ωορρηξιας σου αρκει να εισαι οοοοσο μπορεις ηρεμη .

Στο εχω ξαναευχηθει ... Συντομα με θετικα νεα.... :x

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Καλημέρα και απο μένα!! Συμφωνώ και εγω, εφόσον, εχεις την ευκαιρία να τη παρακολουθήσεις με υπέρηχο να το κάνεις!!! και λεω "εφόσον" γιατι σε καποια ζευγάρια που ειναι αρχη ακόμα μπορεί να θεωρείτε αγχωτικο. Για παραδειγμα στη δικη μου περίπτωση ο άντρας μου θεωρεί πως βασανιζομαι με τεστ ωορρηξίας άδικα και πως δε με αφηνουνρ να χαλαρώσω. Οπωτε υποθετω πως δε θα συμφωνούσε ακόμη σε κατι τέτοιο. (Και μαλιστα ακομα και ο γυναικολόγος μου ειπε να πεταξω ολα τα τεστ, να χαλαρωσω και να σταματησω να αγχώνομαι τόσο πολυ).'Σε καταλαβαίνω πως το λες  και συμφωνώ μαζι σου!

καλησπερα petalouditsa! κ ομως εγω ηρεμησα οταν αποφασισαμε με τον αντρα μου να το παρακολουθησουμε αμεσα,δεν ξερω πως λειτουργησε,ισως οτι θα με συμβουλευει ενας ειδικος με καθησυχαζει.Ετσι κ αλλιως εγω με το αγχος παντα αντιμετωπιζα θεματα,ειμαι αγχωδης ανθρωπος απο την φυση μου και το γεγονος οτι εμεινα εγκυος τοσο ευκολα την πρωτη φορα,μου προκαλει μεγαλυτερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η maria1405 είπε:

Ναντιακι μου καλημερα! Κι η δικη μου γνωμη ειναι να πας για υπερηχο και να το προσπαθησετε και με αυτον τον τροπο. Εξαλλου, κι εμεις οταν ειχαμε παει στις αρχες των προσπαθειων μας στη γυναικολογο, μας ειχε πει οτι αν περασουν 6 μηνες χωρις αποτελεσμα, θα το κοιταξουμε κι εμεις με υπερηχο. Οποτε, προφανως ειναι μια αποτελεσματικη μεθοδος... Τωρα, δεν ξερω αν σου υποδεικνυει ο γιατρος και συγκεκριμενη ωρα... Δηλαδη, αν μπορει να δει οτι μεσα σε 3 ωρες π.χ. θα σπασει το αυγουλακι... Αυτα ομως ειναι λεπτομερειες... Με το καλο Ναντιακι...!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστω Μαρακι μου! κ μενα για το εξαμηνο μου ειπε αλλα οπως λεει κ ο γιατρουλης μου 'δεν φτανει που αγχωνεσαι,εισαι κ βιαστικη' :P 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Nantia_14 είπε:

καλησπερα petalouditsa! κ ομως εγω ηρεμησα οταν αποφασισαμε με τον αντρα μου να το παρακολουθησουμε αμεσα,δεν ξερω πως λειτουργησε,ισως οτι θα με συμβουλευει ενας ειδικος με καθησυχαζει.Ετσι κ αλλιως εγω με το αγχος παντα αντιμετωπιζα θεματα,ειμαι αγχωδης ανθρωπος απο την φυση μου και το γεγονος οτι εμεινα εγκυος τοσο ευκολα την πρωτη φορα,μου προκαλει μεγαλυτερο 

Τέλεια κοριτσάκι μου τότε. Να τη παρακολυθησεις για να εισαι πιο σίγουρη!  Σου εύχομαι γρήγορα ενα σπορακι να μεγαλωσει στη κοιλιτσα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Τέλεια κοριτσάκι μου τότε. Να τη παρακολυθησεις για να εισαι πιο σίγουρη!  Σου εύχομαι γρήγορα ενα σπορακι να μεγαλωσει στη κοιλιτσα σου

ευχομαι σε λιγο καιρο να εχουμε μαζι να πουμε ευχαριστα ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Nantia_14 είπε:

ευχομαι σε λιγο καιρο να εχουμε μαζι να πουμε ευχαριστα ;) 

Ax nai!

Na klaime apo xara...........❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Ax nai!

Na klaime apo xara...........❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

εχει να πεσει πολυ κλαμα αυτο σου λεω μονο :roll::P 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια μου σήμερα πήγα για υπέροχο ή κύστη έφυγε και το αυγουλακι μου είναι στο 14 πέμπτη απόγευμα θα ξαναπαω να μου πει πότε θα κάνω ενεσουλα να το σπασω ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η ΝΤΙΑ30 είπε:

Γειά σας κοριτσάκια μου σήμερα πήγα για υπέροχο ή κύστη έφυγε και το αυγουλακι μου είναι στο 14 πέμπτη απόγευμα θα ξαναπαω να μου πει πότε θα κάνω ενεσουλα να το σπασω ?

καλησπερα κοριτσι! ωραια νεα,ολα καλα θα πανε ;) αισιοδοξια και ηρεμια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η ΝΤΙΑ30 είπε:

Γειά σας κοριτσάκια μου σήμερα πήγα για υπέροχο ή κύστη έφυγε και το αυγουλακι μου είναι στο 14 πέμπτη απόγευμα θα ξαναπαω να μου πει πότε θα κάνω ενεσουλα να το σπασω ?

καλη επιτυχια κοριτσι μου!!! αντε να ακουμε ευχαριστα σιγα σιγα!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η ΝΤΙΑ30 είπε:

Γειά σας κοριτσάκια μου σήμερα πήγα για υπέροχο ή κύστη έφυγε και το αυγουλακι μου είναι στο 14 πέμπτη απόγευμα θα ξαναπαω να μου πει πότε θα κάνω ενεσουλα να το σπασω ?

Euxomai ta kalutera gia to augoulaki sou!!!! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ε δεν νομίζω να μην είναι αξιόπιστο. Βέβαια αν νιώθεις καλύτερα να πας κάπου αλλού, να το κάνεις. Κ συνδύασε το κ λίγο σαν εκδρομή, αν βέβαια έχεις το κουραγιο😁
    • @Elk @Katiana1987 τέλεια τα νέα σας με την β επιπέδου.  Να πάνε όλα καλά τώρα για όλες μας μέχρι το τέλος εύχομαι. Εγώ κοριτσια θα έλεγα να μην αγχωνομαστε για τίποτα άλλο παρά μόνο να είμαστε καλά κ εμείς κ τα παιδάκια μας την ώρα της γέννας κ μετά φυσικά! Όλα τα υπόλοιπα όπως κ να γίνουν χαλάλι! 
    • Καλά αποτελέσματα να έχεις με την εξέταση 😊 εγω σκέφτομαι λίγο σε πιο μικροβιολογικό να πάω φοβαμαι αυτό εδώ που έχουμε στο χωριό δεν βγάζει και πολύ καλά αποτελέσματα και λέω μήπως πάω αλλου αλλά θα είναι ταλαιπωρία να κάνω ταξίδι για να πάω στο μικροβιολογικό να κάτσω δυο ώρες εκεί και άντε ξανά πίσω 
    • Κορίτσι μου ότι θέλεις να πας πεις εμεις είμαστε εδώ για να τα συζητάμε όλα να τα βγάζουμε από μέσα μας.. 😊
    • Καλημέρα κορίτσια! Εχθές είχα ραντεβού με την νεα γυναικολόγο..είναι ολα οκ μετα τη βιοχημική και προχωράμε.. Όμως θέλω να σταθώ σε κάτι άλλο ρε κορίτσια..η προηγούμενη γυναικολόγος που πήγαινα τα τελευταία 4 χρόνια μου έλεγε ότι η μια μου ωοθήκη έχει πολυκυστική μορφή..να σημειώσω ότι δεν έβλεπα ποτέ τι έβλεπε στον υπέρηχο και φυσικά δεν τον πήρα εκτυπωμένο καμία φορά αυτά τα 4 χρόνια. Εχθές λοιπόν η νεα γυναικολόγος μου είπε ότι δεν υπάρχει καμία εικόνα πολυκυστικών υπερηχογραφικά..μου έδειξε αναλυτικά στον υπέρηχο τον οποίο πήρα και για το αρχείο μου.. ούτε από τις ορμονολογικές μου προκύπτει ότι έχω σύνδρομο πολυκυστικών και ας είναι λίγο πιο ανεβασμένα τα ανδρογόνα μου.. το άλλο θέμα που με βασάνιζε ήταν η προλακτίνη..ο ενδοκρινολόγος μου έλεγε ότι μετά απ όλες τις εξετάσεις που έχω κάνει φαίνεται ότι ειναι ιδιοπαθής..δηλ ειναι ανεβασμένη χωρίς κάποιον λόγο και δεν με επηρεάζει πουθενα και φυσικά ουτε στην σύλληψη και δεν χρειάζομαι αγωγή..η προηγούμενη γυναικολόγος μου είχε πει οτι εμποδίζει για σύλληψη και να ξεκινήσω αγωγή..χθες η αλλη γυναικολόγος μου είπε ακριβώς ότι και ο ενδοκρινολόγος μου..να τονίσω σε αυτο το σημείο ότι πέτυχα εγκυμοσύνη σε κύκλο που δεν είχα ξεκινήσει την αγωγή για την προλακτίνη... Συγγνώμη για το σεντόνι..θέλω να σας πω να ψάχνεστε όσο μπορείτε και να ακούτε το ένστικτο σας! Αν κάτι δεν σας πηγαίνει καλά με τον γιατρό σας να παίρνετε κι άλλη γνώμη! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...