Μετάβαση σε περιεχόμενο

πολυκυστικες


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας! Εχθες πηγα στον γυναικολογο(εχω καθυστερηση κ ενω εκανα τεστ βγηκε αρνητικο)πηγα να δω τι σκ@τα γινεται! Εκανα τεστ ΠΑΠ,μου κοιταξε το στηθος (ολα καλα) κ μ βρηκε οτι εχω πολυκυστικες ωοθηκες! Μ ειπε οτι δν ειναι κατι τ τραγικο κ οτι αυτο τ εχει 1στις3 γυναικες!  Εχω τρελο αγχος για το τι θα δειξει το ΠΑΠ γτ τελευταια φορα εκανα πριν 2χρονια ακριβως κ δν ξερω τι μπορει να εχει γινει μεσα σαυτα τα 2χρονια!! Ηθελα να ρωτησω,οι πολυκυστικες μπορουν να με δυσκολεψουν πολυ στο να κανω παιδακι? Τις εχεις για παντα η μπορει να φυγουν με θεραπεια?  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Αλεξανδρα! Σου ευχομαι να ειναι πολυ καλο το ΠΑΠ ! Ο γιατρος σου τι ακριβως σου ειπε, οτι εχει το συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων ή απλα οτι οι ωοθηκες εχουν πολυκυστικη υφη; Ειναι διαφορετικο! Γιατι πραγματι, το συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων συνοδευεται απο τουλαχιστον 3 σωματικα κ οργανικα συμπτωματα, δηλ τριχοφυια, ακμη, αυξημενο σωματικο βαρος και αλλοπροσαλλη αναλογια ορμονων FSH, LH κλπ. Αντιθετως οι ωοθηκες πολυκυστικης υφης εχουν απλως την εμφανιση μικρων κυστων , σε καμια απτος 2 περιπτωσεις δεν αποκλειεται η συλληψη, απλως δυσκολευεται λιγακι με την εννοια οτι χανονται καποιες ωορρηξιες, ισως δε γινονται καθε μηνα. Εμενα αυτα μου ειχε εξηγησει ο γιατρος μου οταν διεγνωσε πολυκ. υφης και πραγματι ειχα παρατηρησει με τεστακια οτι δεν γινοταν ωορρηξια καθε μηνα ή οτι γινοταν πολυ αργα (18-20η μερα) με συνεπεια να μπερδευοναι κ να χανω τις γονιμες! Γιαυτο μου συνεστησε τα inofert που βοηθανε παρα πολυ! Εγω θα σου ελεγα να μην αγχωνεσαι καθολου γλυκια μου, δεν ειναι απολυτως τπτ σοβαρο, απλα καλο θα ηταν να κανεις εναν πληρη ορμονολογικο ελεγχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera @αλεξανδρα91! εχω και γω οωθηκες με πολυκυστικη μορφη! ειναι ακριβως οπως σου τα ειπε η @annina!

einai ligo pio duskolo se kapoies periptwseis mono kai mono logw owriksias! alla min agxwnesai den einai kati sovaro

o giatros sou ti sou eipe?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μ!! Ο γιατρος μ ειπε οτι εχω το συνδρομο,και οτι δν πρεπει να με τρομαζει!! Σημερα κλεινω 9μερες που εχω καθυστερηση περιμενω να μου ερθουν κ να παω την 2 μερα περιοδου να κανω τον ορμονολογικο!! Μακαρι το ΠΑΠ να βγει καλο...γτ μ ειπε οτι αν βρει κατι θα με παρει τηλ και αν οχι θα μ το στειλει ταχυδρομικος!!! Μακαρι να μη παρει τηλ!! ουφφφφ αγχος κ αυτο!!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@αλεξανδρα91 καλησπέρα κι από εμένα! Όσα σου είπαν παραπάνω τα κορίτσια είναι σωστά απλά να προσθέσω ότι πολλές φορές σχετίζεται και με αντίσταση στην ινσουλίνη, γι΄αυτό και σε κάποιες κοπέλες οι γιατροί συνταγολογούν glucofage, το οποίο κάποιες περιπτώσεις τις βοηθάει αρκετά αναφορικά με την ωορρηξία.
Έχω κι εγω σύνδρομο πολ. ωοθηκών όπως η αδερφή μου και η μαμά μου... Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, η αδερφή μου εχει ωορρηξία απλά άλλες φορές γίνεται στην αρχή του κύκλου και άλλες όχι, αυξημένο βαρος και τρελή LH - FSH. Εγώ εχω ωοθήκες πολυκυστικής υφής, τρελή LH-FSH και αμμηνορροια... (πάνω από 4 μήνες από μονη μου ώσπου να αδιαθετήσω) με αποτέλεσμα να μην κάνω ωορρηξίες χωρίς υποβοήθηση. Όλα όμως αντιμετωπίζονται! Δεν υπάρχει γυναίκα με το συνδρομο αυτό που να ξέρω και να μην έχει καταφέρει να κάνει το δικό της νινι... Οπότε μην αγχώνεσαι δεν είναι τίποτα!

Καλά αποτελέσματα στο τεστ ΠΑΠ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κι απο μενα..να σου πω οτι εχω κ εγω πολυκυστικες ωοθηκες(οχι συνδρομο),και απο τοτε που αδιαθετησα πρωτη φορα μεχρι και πριν 2 χρονια ο κυκλος ηταν 4-6 μηνες!!τα τελευταια χρονια με 2 ληψεις αντισυλληπτικων,πηγε στις 35 με 40 ημερες. ισως με καποια  αγωγη στρωσει ο κυκλος σου και καταφερεις και το νινακι,γιατι αυτο ειναι το μονο ''προβλημα'',δεν μπορεις να υπολογισεις ωορηξιες και καποιες δεν θα υπαρξουν και καθολου. φαντασου οτι ειμαι στην 27η εβδομαδα εγκυμοσυνης με πιθανη ωορηξια την 21η μερα του κυκλου!!!!και μαλιστα εντελως τυχαια,χωρις προγραμματισμο!!μην αγχωνεσαι καθολου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η anasissy είπε:

Καλησπερα κι απο μενα..να σου πω οτι εχω κ εγω πολυκυστικες ωοθηκες(οχι συνδρομο),και απο τοτε που αδιαθετησα πρωτη φορα μεχρι και πριν 2 χρονια ο κυκλος ηταν 4-6 μηνες!!τα τελευταια χρονια με 2 ληψεις αντισυλληπτικων,πηγε στις 35 με 40 ημερες. ισως με καποια  αγωγη στρωσει ο κυκλος σου και καταφερεις και το νινακι,γιατι αυτο ειναι το μονο ''προβλημα'',δεν μπορεις να υπολογισεις ωορηξιες και καποιες δεν θα υπαρξουν και καθολου. φαντασου οτι ειμαι στην 27η εβδομαδα εγκυμοσυνης με πιθανη ωορηξια την 21η μερα του κυκλου!!!!και μαλιστα εντελως τυχαια,χωρις προγραμματισμο!!μην αγχωνεσαι καθολου!!

Έχει μεγάλη διαφορά το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών από τις πολυκυστικές ωοθήκες.... ποοοοολύ μεγάλη διαφορά! Το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών είναι η συνηθέστερη ορμονική διαταραχή γυναικών αναπαραγωγικής ηλικίας που έχει τόσο βραχυπρόθεσμες επιπτώσεις όσο και μακρυπρόθεσμες. Οι πολυκυστικές ωοθήκες είναι ένα τυχαίο έυρημα στον κολπικό υπέρηχο που δεν αφορά όμως ορμονική διαταραχή.

Τα αντισυλλιπτικά χάπια στην περίπτωση του συνδρόμου βοηθάνε τη γυναίκα να έχει κύκλο, έτσι ώστε να μην μεγαλώνει επικίνδυνα το ενδομήτριο. Μόλις όμως τα κόψει (κυρίως οι κοπέλες με σύνδρομο που έχουν ολιγομηνόρροια ή αμοινόρροια λόγω του συνδρόμου) θα επιστρέψουν στα ίδια επίπεδα του κύκλου τους.

Θεραπεια δεν υπάρχει για να εξαφανιστεί... η θεραπεία είναι συμπτωματική, δηλ. απλά αντιμετωπίζονται τα προβλήματα που έχει η κάθε κοπέλα .

Μεγάλο ζόρι... αλλά τι να κάνεις... τρελές εμείς.. τρελές και οι ορμόνες μας! :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...