Μετάβαση σε περιεχόμενο

ivf με κλομιφαίνη;


Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα! πρώτη φορά σε φόρουμ και δεν ξέρω πως να ψάξω αν έχει ξαναγραφτεί κάτι σχετικό για να διαβάσω γνώμες!

είμαι 37 ετών με άμη 0,28 και σήμερα έμαθα το πρωτόκολλο που θα ακολουθήσω για την εξωσωματική με τον γιατρό μου! μου είπε το λοιπόν ότι θα πάρω κλομιφαίνη και γοναδοτροπίνες.  πρώτη φορά το άκουσα! τόσο καιρό διάβαζα για μακρύ και βραχύ πρωτόκολλο και μάλιστα για το βραχύ με ανταγωνιστές που είναι το πλέον κατάλληλο για χαμηλές ανταποκρίτριες όπως υποθέτουμε ότι θα είμαι εγώ! και έχω καταμπερδευτεί και αγχωθεί! εκείνη την ώρα που ετοιμάζαμε τα χαρτιά για την επιτροπή το πέρασα στα ψιλά δεν του έδωσα σημασία αλλά πλέον το σκέφτομαι! τι μέθοδος είναι αυτή; την έχει ακολουθήσει καμία; είχε αποτελέσματα; εδώ απέφευγα τόσο καιρό να πάρω κλομιφαίνη παρόλο που την σύστηνε ο παλιός μου γιατρός γιατί έλεγα θα πάω σε εξωσωματική γιατί να πάρω κλομιφαίνη και τώρα αντί για σωστή προσπάθεια θα κάνω κάτι που δεν το έχω δει πουθενά; επίσης αξίζει τον κόπο να περάσω επιτροπή για ένα φάρμακο που κοστίζει 5 ευρώ; θα μιλήσω κα με το γιατρό φυσικά απλά ήθελα κάποιες πρώτες γνώμες πάνω στο θέμα! σας ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η donnat είπε:

κορίτσια καλησπέρα! πρώτη φορά σε φόρουμ και δεν ξέρω πως να ψάξω αν έχει ξαναγραφτεί κάτι σχετικό για να διαβάσω γνώμες!

είμαι 37 ετών με άμη 0,28 και σήμερα έμαθα το πρωτόκολλο που θα ακολουθήσω για την εξωσωματική με τον γιατρό μου! μου είπε το λοιπόν ότι θα πάρω κλομιφαίνη και γοναδοτροπίνες.  πρώτη φορά το άκουσα! τόσο καιρό διάβαζα για μακρύ και βραχύ πρωτόκολλο και μάλιστα για το βραχύ με ανταγωνιστές που είναι το πλέον κατάλληλο για χαμηλές ανταποκρίτριες όπως υποθέτουμε ότι θα είμαι εγώ! και έχω καταμπερδευτεί και αγχωθεί! εκείνη την ώρα που ετοιμάζαμε τα χαρτιά για την επιτροπή το πέρασα στα ψιλά δεν του έδωσα σημασία αλλά πλέον το σκέφτομαι! τι μέθοδος είναι αυτή; την έχει ακολουθήσει καμία; είχε αποτελέσματα; εδώ απέφευγα τόσο καιρό να πάρω κλομιφαίνη παρόλο που την σύστηνε ο παλιός μου γιατρός γιατί έλεγα θα πάω σε εξωσωματική γιατί να πάρω κλομιφαίνη και τώρα αντί για σωστή προσπάθεια θα κάνω κάτι που δεν το έχω δει πουθενά; επίσης αξίζει τον κόπο να περάσω επιτροπή για ένα φάρμακο που κοστίζει 5 ευρώ; θα μιλήσω κα με το γιατρό φυσικά απλά ήθελα κάποιες πρώτες γνώμες πάνω στο θέμα! σας ευχαριστώ πολύ!

Καλός ήρθες καλή μου στην παρέα μας αν και δεν γνωρίζω να σου πω την αλήθεια τι φάρμακα χρειάζεται η εξωσωματική από τα λίγα που γνωρίζω θα ήθελα να σου πω... Πως αν δεν πάρεις κλομιφενη η σερπαφαρ που είναι και αυτό ένα ίδιο φάρμακο με το πρώτο πως θα μπορέσεις να παράγεις αυγουλακια για να μπορέσει ο γιατρός να στα πάρει να τα γονιμοποίηση και όσα πετύχουν να προχωρήσει να στα βάλει στην κοιλίτσα; από όσο γνωρίζω πάνω κάτω αυτό δεν είναι το παν σε όλο το θέμα; γτ φοβάσαι να τα πάρεις; και εγώ με αυτά τα χάπια εμηνα έγκυος αλλα όχι με την βοήθεια της εξωσωματικής απλά πήρα τα χάπια έκανα ωοριξια και πετύχαμε. Νομίζω πως είναι φυσιολογικο να σου δώσει ο γιατρός ένα από αυτά τα χάπια  που είπα για να κάνεις αυγουλακια. Σου είπα την γνώμη μου και με την δικιά μου λογική φυσικά. Καλό θα ήταν να κάτσεις να το συζητήσεις αυτό με τον γιατρό σου και αν θες ρώτα και μία ακόμη γνώμη γιατρού. Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα και με ένα η όσα μωράκια ποθείς στην κοιλίτσα σου. ??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!πήρα στον προηγούμενο κύκλο μου κ είχα 3ωάρια.γονιμοποιηθηκε το ένα,το καταψυξαμε κ πριν 4 μερες το εμβρυομετεφερα αφού άλλαξα Κέντρο κ γιατρό ο οποίος δεν συμφωνει με το φάρμακο αυτό(το είχα πάρει με τον προηγούμενο γιατρό μου).θεωρεί ότι επηρεάζει κ το ενδομητρίο πέρα απο τα υπόλοιπα.Ψαξτο!την άλλη Τρίτη θα ξερω για μένα.καλή τύχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου για να θεωρηθεί ΣΠΩ πρέπει όπως σου είπε να έχεις υπερυχογραφικη εικόνα πολυκυστικών, ακανόνιστο κύκλο και οι ορμονολογικές να μην φυσιολογικές ! Όμως πρόσεξε τα ανδρογονα μπορεί είτε είναι αυξημένα είτε είναι χαμηλά ( εμένα ας πούμε έπεσαν το τελευταίο διάστημα ενώ ήταν στα φυσιολογικά ) και επίσης πρέπει να κανεις και καμπύλη ζαχαρου και ινσουλίνης ! Εμένα η καμπύλη ινσουλίνης δεν ήταν πολύ καλή καθώς είναι στο όριο για υπερινσουλιναιμια ! Δεν ξερω εν τις έχετε κάνει αυτές τις εξετάσεις ! Αν όχι καλό θα ήταν να τις κανεις γτ επηρεάζουν στη συληψη και την ποιότητα της ωορρηξιας! Εμένα λόγω του οτι έπεσαν τα ανδρογονα από πυι κατάλαβα θα μπυ δώσει κάποια αγωγη δεν ξερω ακόμη τι θα μου πει μετά το πασχα που έχω ραντεβού μαζί του! Τώρα δεν ήθελε να μου δώσει ακόμη λόγω του ότι οι ορμόνες είναι επηρεασμένες από την εγκυμοσυνη! Ααα επίσης έχω και αυξημένη ΑΜΗ λόγω ΣΠΩ !
    • Σήμερα ξύπνησα ήρεμη πάντως και προσπαθώ να τον αποφύγω όσο μπορώ! Όντως ο καιρός θα δείξει. Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!
    • Καλημέρα Αντωνία μου εγώ άλλαξα Γιατρό και τώρα περιμένω την περίοδο Μαϊου για να κάνουμε την διέγερση με προεμφυτευτικό για χρωμοσωμικές και βλέπουμε .Όχι πολύ αισιόδοξα τα πράγματα και λόγω της ηλικίας μου γιατί από ότι μου είπε ο νέος γιατρός ρισκάρουμε να μην βρούμε και κανένα να μεταφέρουμε .  
    • Ναι εννοείται πως πηγαίνουν σχολείο!! 2η χρονιά τώρα. Ο χειμώνας φέτος μας πήγε καλά δεν αρρώστησαν. Τον τελευταίο μήνα μας πάει καροτσάκι.. Καλά είμαι, πλέον που μεγάλωσαν είναι όλα πολυυυυυυ πιο εύκολα!!!! Αφού να σκεφτείς πάμε για 3ο.... Ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω πάλι ενέσεις για εξωσωματική αλλά έμεινα έγκυος φυσιολογικά τον Ιανουάριο.. Δεν προχώρησε όμως, βιοχημική. Προς το παρόν δεν προχωράμε σε εξωσωματική λέμε να περιμένουμε λίγους μήνες μήπως κ έρθει πάλι μόνο του.. Εσείς; Σχολείο;
    • Και εμένα άρρωστος είναι ο μικρός !!! Μάλλον για γαστρεντερίτιδα το βλέπω… Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει η τι κάνω λάθος αλλά δεν μπορώ να σας στείλω μήνυμα ! Πηγαινετε σχολείο; Πως είσαι κορίτσι μου; Την παλεύεις με τα μικρά; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...