Μετάβαση σε περιεχόμενο

Pregnacare conception. Τα έχει πάρει καμία σας? Είχατε παρενέργειες?


Petalouditsa28

Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν εχει δοκιμάσει καμία τις βιταμίνες pregnacare (για πριν τη συλληψη). Είχα διαβάσει στο ιντερνετ και μου επιβεβαίωσε και η φαρμακοποιός πως προετοιμάζουν τον οργανισμό για τη μελλοντική εγκυμοσύνη με τα κατάλληλα στοιχεια (πχ φυλλικο οξυ). Κάποια site υποστηρίζουν οτι βοηθάει και σε γρηγορότερη σύλληψη αλλα δε ξέρω αν ισχύει. Ομως, διαβασα κιολας για καποιες παρενέργειες όπως οτι μπορεί διαταράξει το κύκλο.  Δεν εχω προσωπική εμπειρία για αυτό σας ρωτάω..Βεβαια ξερω οτι πρεπει να ρωτησω και το γυναικολογο μου για το αν χρειαζεται να τα παιρνω και να εχω υποψιν μου οτι καθε οργανισμός ειναι διαφορετικός και θέλει πολύ προσοχή η λήψη οποιουδήποτε σκευάσματος χωρίς τη συνεναιση του γιατρού. Απλά θα ήθελα να μάθω τις προσωπικές σας εμπειρίες..σας ευχαριστώ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Κορίτσια γειά σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν εχει δοκιμάσει καμία τις βιταμίνες pregnacare (για πριν τη συλληψη). Είχα διαβάσει στο ιντερνετ και μου επιβεβαίωσε και η φαρμακοποιός πως προετοιμάζουν τον οργανισμό για τη μελλοντική εγκυμοσύνη με τα κατάλληλα στοιχεια (πχ φυλλικο οξυ). Κάποια site υποστηρίζουν οτι βοηθάει και σε γρηγορότερη σύλληψη αλλα δε ξέρω αν ισχύει. Ομως, διαβασα κιολας για καποιες παρενέργειες όπως οτι μπορεί διαταράξει το κύκλο.  Δεν εχω προσωπική εμπειρία για αυτό σας ρωτάω..Βεβαια ξερω οτι πρεπει να ρωτησω και το γυναικολογο μου για το αν χρειαζεται να τα παιρνω και να εχω υποψιν μου οτι καθε οργανισμός ειναι διαφορετικός και θέλει πολύ προσοχή η λήψη οποιουδήποτε σκευάσματος χωρίς τη συνεναιση του γιατρού. Απλά θα ήθελα να μάθω τις προσωπικές σας εμπειρίες..σας ευχαριστώ.. 

Καλημέρα πεταλουδίτσα.. Εγώ δεν ξερω για αυτες τις βιταμινες αλλα όταν είπα στο γυναικολόγο μου ότι ενδιαφέρομαι να μείνω έγκυος μου ειπε να ξεκινήσω φιλισιν (στο γραφω στα ελληνικα γιατι κινητο μου εχει προβλημα με τα αγγλικα). Αυτο ειναι φυλλικο η' φολλικο οξυ (δεν εχω καταλάβει και ακριβως πως λέγεται) και το παίρνουν όλες οι γυναικες και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Μου είπε ότι αν η γυναίκα το ξεκινησει 2-3 μηνες πριν μεινει εγκυος μειώνονται κατά 60-70% οι πιθανότητες να έχει το μωρό προβλημα με το μυελό των οστών αν θυμάμαι καλα.Επίσης μου ειπε ότι προστατεύει γενικότερα τα οστά του μωρού αλλά και της μαμάς. Επειδή ομως εγώ είμαι σε κάποια πράγματα και λίγο " άπιστος Θωμάς" πριν το ξεκινήσω έκανα την έρευνα μου και είδα ότι γενικά το προτείνουν και άλλοι γυναικολογοι στην επίσημη διαδικτυακη σελίδα τους. Τώρα μη με ρωτήσεις τι γίνεται όταν η γυναίκα αντί να μείνει εγκυος σε 2-3 μηνες κάνει 1-2 χρόνια.. Εγώ για παράδειγμα το παίρνω 2-3 μηνες,μετά το σταματάω άλλους 2 και πάει λέγοντας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalispera! Ta pregnacare conception ta pairnw egw.Einai symplegma vitaminwn pou kanonika prepei na pairnei kathe organismos apo tis trofes. Den einai xapia k den exoun parenergeies. Emena m ta proteine i ksaderfi m p einai farmakopoios. Rwtisa t giatro m k m leei parta. Gt outws i allws exw t stigma k epairna sidiro k fylliko oksy. K m leei pare ayta kalytera p exoun k alles vitamines. De dimiourgoun provlimata ston kyklo, isa isa ton strwnoun. Toul egw eixa kyklo apo 25 mexri 31 imerwn. Apo otan ta ksekinisa o kyklos m egine apo 27 sas 29 imerwn. Mia symvouli, sta farmakeia einai pio akriva synithws, an apofasiseis na ta pareis rikse k sto internet mia matia.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Κορίτσια γειά σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν εχει δοκιμάσει καμία τις βιταμίνες pregnacare (για πριν τη συλληψη). Είχα διαβάσει στο ιντερνετ και μου επιβεβαίωσε και η φαρμακοποιός πως προετοιμάζουν τον οργανισμό για τη μελλοντική εγκυμοσύνη με τα κατάλληλα στοιχεια (πχ φυλλικο οξυ). Κάποια site υποστηρίζουν οτι βοηθάει και σε γρηγορότερη σύλληψη αλλα δε ξέρω αν ισχύει. Ομως, διαβασα κιολας για καποιες παρενέργειες όπως οτι μπορεί διαταράξει το κύκλο.  Δεν εχω προσωπική εμπειρία για αυτό σας ρωτάω..Βεβαια ξερω οτι πρεπει να ρωτησω και το γυναικολογο μου για το αν χρειαζεται να τα παιρνω και να εχω υποψιν μου οτι καθε οργανισμός ειναι διαφορετικός και θέλει πολύ προσοχή η λήψη οποιουδήποτε σκευάσματος χωρίς τη συνεναιση του γιατρού. Απλά θα ήθελα να μάθω τις προσωπικές σας εμπειρίες..σας ευχαριστώ.. 

καλησπερα petalouditsa,τα εχω ακουστα κ θελω κ εγω να ρωτησω τον γιατρο μου,εμενα προς το παρον μονο filicine μου εχει δωσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου τα έγραψε μόλις χθες ο γυναικολόγος.. .βιταμινες λέει είναι που λένε ότι βοηθάνε τις γυναίκες να μείνουν εγκυουλες.....μεσω Ερευνών ΈΧΕΙ αποδειχθεί ότι βοηθάνε αλλά όπως μου λέει Κ ΑΥΤΟΣ σίγουρο δεν είναι ποτέ ΤΙΠΟΤΑ.. .απλα να πιστεύουμε ότι θα ΒΑΛΟΥΝ Κ ΑΥΤΆ τα χάπια το χεράκι βοηθείας που χρειαζομαστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυλλικο οξυ και βιταμινουλες inofert σε σκονη ειναι επισης πολυ αποτελεσματικα, ειναι βιταμινες του συμπλεγματος Β, υδατοδιαλυτες στο νερο δηλ χρειαζεται η extra προσληψη τους γιατι δεν απορροφωνται απτον οργανιςμο μας απτα τροφιμα που λαμβανουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα!! και γω προς το παρων μ ειπε να παρω μονο φυλλικο αλλα αν ειναι κατι π βοηθαει θα ηθελα και γω να το ξεκινησω!! θα το ψαξω λιγο και αν μαθω κατι θα σας στειλω! καλη επιτυχια σε ολες π θελουν να γινουν μανουλες!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω τις παιρνω και αυτο που εχω να πω ειναι οτι ειχα B12 150 και μετα απο χρηση συστιματικη εχει ανεβει στα 500κατι.επισης εχ2ι βελτιωσει πολυ το φιλικο οξυ ειναι στα ανατωρα επιτρεπτα.μονο καλο κανει αλλα χρηση παντα μετα απο την συνταγη του γιατρου σου.

Φιλικα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Lovely είπε:

Εγω τις παιρνω και αυτο που εχω να πω ειναι οτι ειχα B12 150 και μετα απο χρηση συστιματικη εχει ανεβει στα 500κατι.επισης εχ2ι βελτιωσει πολυ το φιλικο οξυ ειναι στα ανατωρα επιτρεπτα.μονο καλο κανει αλλα χρηση παντα μετα απο την συνταγη του γιατρου σου.

Φιλικα???

καλησπερα!! και γω προς το παρων μ ειπε να παρω μονο φυλλικο αλλα αν ειναι κατι π βοηθαει θα ηθελα και γω να το ξεκινησω!! θα το ψαξω λιγο και αν μαθω κατι θα σας στειλω! καλη επιτυχια σε ολες π θελουν να γινουν μανουλες!!! :)

 

στις πριν 20 ώρες, ο/η Lovely είπε:

Εγω τις παιρνω και αυτο που εχω να πω ειναι οτι ειχα B12 150 και μετα απο χρηση συστιματικη εχει ανεβει στα 500κατι.επισης εχ2ι βελτιωσει πολυ το φιλικο οξυ ειναι στα ανατωρα επιτρεπτα.μονο καλο κανει αλλα χρηση παντα μετα απο την συνταγη του γιατρου σου.

Φιλικα???

περσυ π ειχα κανει εξετασεις γενικες ειχα και γω λιγο χαμηλη Β12.ξερετε αν αυτη η βιταμινη επηρρεαζει στη συλληψη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.. Τελικά εγω τις ξεκίνησα την 4η μέρα του κύκλου ομως τις σταμάτησα την 8η. Ο λόγος ήταν ότι κρατησε παραπάνω απο 5 μέρες η περιοδος μου κατι που ποτε μα ποτέ δεν μου είχε ξανασυμβεί. Τα ροζ υγρά συνεχίστηκαν μέχρι και τη 11η μερα κύκλου. Επίσης εχω θετικό τεστ ωορρηξιας εδω και 7 μερες.. Δε ξέρω αν ευθύνονται οι συγκεκριμένες βιταμίνες για τις αλλαγές στο κύκλο μου.. πιθανολογώ πως οχι, μιας και ειναι ενα τοσο γμωστο προϊόν που μεχρι και οι γιατροι το συστήνουν.. αλλα το μυαλό μου πηγε σε αυτές κατευθείαν. Ειχα διαβάσει κιόλας περιπτώσεις που αλλαξε ο κύκλος κοριτσιών ύστερα απο τη λήψη αυτων των βιταμινων...καθε οργανισμός ειναι διαφορετικός όμως και καθε κύκλος διαφορετικός αρα δε θα έλεγα με σιγουριά οτι ευθύνονται αυτές οι βιταμίνες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...