Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τοκετος στο Πανεπιστημιακο Λαρισας


Recommended Posts

Γεια σας εγκυουλες,μανουλες και μελλουσες μανουλες ! Πριν απο δυομιση μηνες εγινα κι εγω μαμα ! Απιστευτο που μπορω να αφηγηθω κι εγω πια τη δικη μου ιστορια τοκετου...25 Ιουλιου ξημερωματα Δευτερας,38η εβδομαδα ακριβως,σηκωνομαι 101η φορα για τουαλετα και βλεπω αιμα.Ο αντρας μου στο σπιτι τον ξυπναω και του το λεω.Παιρνουμε τηλεφωνο στο νοσοκομειο καθως θα γεννουσα με γιατρο της εφημεριας και επειδη θελαμε ενα 45 λεπτο δρομο,μας λενε παρτε βαλιτσα κι ελατε.Στο δρομο αρχισαν και τα πονακια.Φτανουμε, με εξεταζουν διαστολη 2 και το παιδι πολυ ψηλα.Μπαινω με εισαγωγη ωρα 11 το πρωι, ναι ειχε φτασει η ωρα! Ο αντρας μου και η κουνιαδα μου απ εξω μεσ την αγωνια.Εγω χαλαρη να υπομενω τους πονους οι οποιοι ηταν ακομη υποφερτοι.Οι ωρες ομως περνουσαν, εχανα αιμα χωρις να κανω διαστολη και το παιδι πολυυυ ψηλα και παλι.Καλωδιωμενη,φορωντας τη γνωστη ρομπιτσα,ζωνες, με βαζουν στην αιθουσα ωδινων.Τεχνιτοι πονοι να ''σπρωξουμε'' τη κατασταση...Η κατασταση ομως παρασπρωχτηκε,καθως κι εγω εσπρωχνα σιγα σιγα να κατεβει το μωρο και απο διαστολη κολλημενη στο 2, εφτασε στο 7 σχεδον αμεσως.Στις συσπασεις δινει μια καλη και σπανε τα νερα.Το μωρο δεν ελεγε να κατεβει ομως κι εγω ζητουσα απεγνωσμενα επισκληριδιο γιατι δεν αντεχα.Μου λενε  τωρα δε προλαβαινουμε...Επι 2 ωρες εσπρωχνα με συσπαση καθε 2 λεπτα, φτανοντας διαστολη τελεια.Κατεβηκε το παιδι,ομως σφηνωσε στη λεκανη μου κι επειδη ειχα εξαντληθει παρα πολυ δε μπορουσα να συνεργαστω.Φυγαμε για καισαρικη με ραχιαια και στις 9 το βραδυ γεννηθηκε η κορη μου, ημερα γενεθλιων του μπαμπα της και επετειου του γαμου μας ! Πραγματικο δωρο...Σε δυο εβδομαδες γινομαστε 3 μηνων ! ! !  Πρωτη φορα ΜΑΜΑ ! ! !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το αγγελουδι σου.... Να το χαιρεσαι με υγεία κ ευτυχία για ολη την οικογένεια σας σας εύχομαι... Η κουνιάδα μου γεννησε το δευτερο παιδακι της στο πανεπηστημιακο στη Λάρισα... Έχει καλους γιατρους αλλα δυσκολευτικε λιγο γιατι δεν της επετρεψαν συνοδο ουτε καν την πρωτη βραδιά.. Ολα τα αλλα πηγαν μια χαρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να εισαι καλα καλο μου σ ευχαριστω παρα πολυυ. εισαι μανουλα ή ακομη;να σου ανταποδωσω σωστα τις ευχες !  η αληθεια ειναι πως αυτο ειναι το μονο κακο στο νοσοκομειο, και ειδικα αν κανεις καισαρικη τη πρωτη μερα, μη σου πω και τις επομενες θελεις βοηθεια. δεν αφηνουν κανεναν !  κατα τα αλλα ,απο θεμα αντιμετωπισης ,τυφλα να χουν τα ιδιωτικα ! με ποιο γιατρο γεννησε η κουνιαδα σου αν επιτρεπεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η new_mom_2016 είπε:

Γεια σας εγκυουλες,μανουλες και μελλουσες μανουλες ! Πριν απο δυομιση μηνες εγινα κι εγω μαμα ! Απιστευτο που μπορω να αφηγηθω κι εγω πια τη δικη μου ιστορια τοκετου...25 Ιουλιου ξημερωματα Δευτερας,38η εβδομαδα ακριβως,σηκωνομαι 101η φορα για τουαλετα και βλεπω αιμα.Ο αντρας μου στο σπιτι τον ξυπναω και του το λεω.Παιρνουμε τηλεφωνο στο νοσοκομειο καθως θα γεννουσα με γιατρο της εφημεριας και επειδη θελαμε ενα 45 λεπτο δρομο,μας λενε παρτε βαλιτσα κι ελατε.Στο δρομο αρχισαν και τα πονακια.Φτανουμε, με εξεταζουν διαστολη 2 και το παιδι πολυ ψηλα.Μπαινω με εισαγωγη ωρα 11 το πρωι, ναι ειχε φτασει η ωρα! Ο αντρας μου και η κουνιαδα μου απ εξω μεσ την αγωνια.Εγω χαλαρη να υπομενω τους πονους οι οποιοι ηταν ακομη υποφερτοι.Οι ωρες ομως περνουσαν, εχανα αιμα χωρις να κανω διαστολη και το παιδι πολυυυ ψηλα και παλι.Καλωδιωμενη,φορωντας τη γνωστη ρομπιτσα,ζωνες, με βαζουν στην αιθουσα ωδινων.Τεχνιτοι πονοι να ''σπρωξουμε'' τη κατασταση...Η κατασταση ομως παρασπρωχτηκε,καθως κι εγω εσπρωχνα σιγα σιγα να κατεβει το μωρο και απο διαστολη κολλημενη στο 2, εφτασε στο 7 σχεδον αμεσως.Στις συσπασεις δινει μια καλη και σπανε τα νερα.Το μωρο δεν ελεγε να κατεβει ομως κι εγω ζητουσα απεγνωσμενα επισκληριδιο γιατι δεν αντεχα.Μου λενε  τωρα δε προλαβαινουμε...Επι 2 ωρες εσπρωχνα με συσπαση καθε 2 λεπτα, φτανοντας διαστολη τελεια.Κατεβηκε το παιδι,ομως σφηνωσε στη λεκανη μου κι επειδη ειχα εξαντληθει παρα πολυ δε μπορουσα να συνεργαστω.Φυγαμε για καισαρικη με ραχιαια και στις 9 το βραδυ γεννηθηκε η κορη μου, ημερα γενεθλιων του μπαμπα της και επετειου του γαμου μας ! Πραγματικο δωρο...Σε δυο εβδομαδες γινομαστε 3 μηνων ! ! !  Πρωτη φορα ΜΑΜΑ ! ! !

Πολυ συγκινητική η ιστορία σου.. Δακρυσα.. Πραγματικό θαύμα το να ερχεται ένας ανθρωπος στον κόσμο.. Να σου ζησει η κορούλα σου.. Σου εύχομαι ότι καλύτερο για αυτό το μικρό πλασματάκι, που ήρθε να σου αλλάξει για πάντα τη ζωή.. Μακαρι να με αξιώσει ο θεός να ζήσω σύντομα και εγω αυτή την μοναδική στιγμη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gelie σε υπερ ευχαριστωωω.Ειλικρινα σου ευχομαι μεγαλυτερες χαρές.Προσπαθεις για μωρακι;Θα σε αξιωσει ο θεος, ξερει τι κανει και θα σε ανταμειψει την καταλληλη στιγμη. Ειμαι σιγουρη πως θα γινεις υπεροχη μανουλα.Περασα κι εγω πολλες στενοχωριες μεχρι να πιασουμε το παιδι, 3 χρονια προσπαθουσαμε και τιποτα.Εξετασεις, θεραπειες στο συζυγο, ενεσεις για την ωορηξια, επαφες με το ρολοι,χαμος...Σεξ σαν τα κουνελια και παλι τιποτα.Την ημερα του γαμου μου,ειχαν περασει ηδη τα 3 χρονια προσπαθειας, περιοδο ειχα.Κοντεψαμε να χαλασουμε τη σχεση μας με τον αντρα μου γι αυτο το θεμα.Τελικα ηρθε το μηνα που ειχαμε ερθει σε επαφη  μονο μια φορα,κι αυτη μετα απο πολυ κουραση,κοντεψε ο υπνος να μας παρει ορθιους.Συγνωμη που μπαινω σε λεπτομεριες ,θελω να τονισω πως ερχεται απο κει που δεν το περιμενεις !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η new_mom_2016 είπε:

Gelie σε υπερ ευχαριστωωω.Ειλικρινα σου ευχομαι μεγαλυτερες χαρές.Προσπαθεις για μωρακι;Θα σε αξιωσει ο θεος, ξερει τι κανει και θα σε ανταμειψει την καταλληλη στιγμη. Ειμαι διγουρη πως θα γινεις υπεροχη μανουλα.Περασα κι εγω πολλες στενοχωριες μεχρι να πιασουμε το παιδι, 3 χρονια προσπαθουσαμε και τιποτα.Εξετασεις, θεραπειες στο συζυγο, ενεσεις για την ωορηξια, επαφες με το ρολοι,χαμος...Σεξ σαν τα κουνελια και παλι τιποτα.Την ημερα του γαμου,ειχαν περασει ηδη τα 3 χρονια προσπαθειας, μου περιοδο ειχα.Κοντεψαμε να χαλασουμε τη σχεση μας με τον αντρα μου γι αυτο το θεμα.Τελικα ηρθε το μηνα που ειχαμε ερθει σε επαφη  μονο μια φορα,κι αυτη με απο πολυ κουραση,κοντεψε ο υπνος να μας παρει ορθιους.Συγνωμη που μπαινω σε λεπτομεριες ,θελω να τονισω πως ερχεται απο κει που δεν το περιμενεις !

Αχ σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου.. Μακαρι να τα καταφερω να γίνω και εγω μητερα επιτελους..Το θελω οσο τιποτα αλλο.. Είμαι λιγο πικραμένη γιατι αδιαθέτησα χθες και ακόμη δε μπορω να συνερθω..Νιώθω το σώμα μου βαρυ και την ψυχη μου βαρυτερη.. Θελω να ελπίζω πως θα τα καταφερουμε αλλα καθε τρεις και λίγο γίνεται κάτι και μου κόβονται τα ποδια....... Εναμιση χρόνο τώρα εχει γίνει η ζωή μας ένας αγώνας.. Απο χθες αρχισα να σκεφτομαι πολύ πιο έντονα τη σπερματεγχυση.. Πλέον αρχισε να πειθεται και ο αντρας μου για αυτο....Δεν αντεχω αλλο να το παλεύουμε ετσι.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επιτρεπεται να ρωτησω αν ο αντρας σου εχει προβλημα στο σπερμα;το ρωταω γιατι ο δικος μου ειχε, ηταν πολυ αργα τα σπερματοζωαρια και πολυ λιγα.Οταν μας ειπε ο γιατρος μου για σπερματεγχυση,ο ουρολογος ειπε οτι αν δεν ειναι σχετικα καλο το σπερμα δε προκειται να εχει επιτυχια.Βεβαια αυτο ειναι και λιγο σχετικο ετσι, αλλος οργανισμος σε καθε ανθρωπο.Παντως αν το θελετε να το πρσπαθησετε ετσι,να σας φυγει.Εσυ εχεις κανει εξετασεις θελω να πω ολα αυτα τα γνωστα...Και παλι με συγχωρεις αν σε φερνω σε δυσκολη θεση, απο καθαρο ενδιαφερον ρωταω γιατι τα εχω περασει.Κοιτα ομως στο τελος...απο πισω ερχεσαι !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η new_mom_2016 είπε:

να εισαι καλα καλο μου σ ευχαριστω παρα πολυυ. εισαι μανουλα ή ακομη;να σου ανταποδωσω σωστα τις ευχες !  η αληθεια ειναι πως αυτο ειναι το μονο κακο στο νοσοκομειο, και ειδικα αν κανεις καισαρικη τη πρωτη μερα, μη σου πω και τις επομενες θελεις βοηθεια. δεν αφηνουν κανεναν !  κατα τα αλλα ,απο θεμα αντιμετωπισης ,τυφλα να χουν τα ιδιωτικα ! με ποιο γιατρο γεννησε η κουνιαδα σου αν επιτρεπεται;

Ναι εχω δυο αγορακια.....Λαλιος λέγεται ο γιατρός που την ξεγεννησε... Μου εχει πει τα καλύτερα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/10/2016 at 5:11 ΜΜ, ο/η new_mom_2016 είπε:

Γεια σας εγκυουλες,μανουλες και μελλουσες μανουλες ! Πριν απο δυομιση μηνες εγινα κι εγω μαμα ! Απιστευτο που μπορω να αφηγηθω κι εγω πια τη δικη μου ιστορια τοκετου...25 Ιουλιου ξημερωματα Δευτερας,38η εβδομαδα ακριβως,σηκωνομαι 101η φορα για τουαλετα και βλεπω αιμα.Ο αντρας μου στο σπιτι τον ξυπναω και του το λεω.Παιρνουμε τηλεφωνο στο νοσοκομειο καθως θα γεννουσα με γιατρο της εφημεριας και επειδη θελαμε ενα 45 λεπτο δρομο,μας λενε παρτε βαλιτσα κι ελατε.Στο δρομο αρχισαν και τα πονακια.Φτανουμε, με εξεταζουν διαστολη 2 και το παιδι πολυ ψηλα.Μπαινω με εισαγωγη ωρα 11 το πρωι, ναι ειχε φτασει η ωρα! Ο αντρας μου και η κουνιαδα μου απ εξω μεσ την αγωνια.Εγω χαλαρη να υπομενω τους πονους οι οποιοι ηταν ακομη υποφερτοι.Οι ωρες ομως περνουσαν, εχανα αιμα χωρις να κανω διαστολη και το παιδι πολυυυ ψηλα και παλι.Καλωδιωμενη,φορωντας τη γνωστη ρομπιτσα,ζωνες, με βαζουν στην αιθουσα ωδινων.Τεχνιτοι πονοι να ''σπρωξουμε'' τη κατασταση...Η κατασταση ομως παρασπρωχτηκε,καθως κι εγω εσπρωχνα σιγα σιγα να κατεβει το μωρο και απο διαστολη κολλημενη στο 2, εφτασε στο 7 σχεδον αμεσως.Στις συσπασεις δινει μια καλη και σπανε τα νερα.Το μωρο δεν ελεγε να κατεβει ομως κι εγω ζητουσα απεγνωσμενα επισκληριδιο γιατι δεν αντεχα.Μου λενε  τωρα δε προλαβαινουμε...Επι 2 ωρες εσπρωχνα με συσπαση καθε 2 λεπτα, φτανοντας διαστολη τελεια.Κατεβηκε το παιδι,ομως σφηνωσε στη λεκανη μου κι επειδη ειχα εξαντληθει παρα πολυ δε μπορουσα να συνεργαστω.Φυγαμε για καισαρικη με ραχιαια και στις 9 το βραδυ γεννηθηκε η κορη μου, ημερα γενεθλιων του μπαμπα της και επετειου του γαμου μας ! Πραγματικο δωρο...Σε δυο εβδομαδες γινομαστε 3 μηνων ! ! !  Πρωτη φορα ΜΑΜΑ ! ! !

Καλησπερα new mom!!!!

Να σου ζησει το αγγελουδι σου να ειναι γερο και ευτυχισμενο!!!

Εγω γέννησα στις 26 ιουλιου προγραμματισμένη καισαρικη 37+6 εβδομαδες τον γιο μου και δοξα το θεο ολα πηγαν κατ'ευχην!!!

Πες μου για την μπουμπου σου ποσο γεννήθηκε ;ειναι ήσυχη τα βραδια.. θηλαζεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/10/2016 at 6:23 ΜΜ, ο/η labrini m είπε:

Ναι εχω δυο αγορακια.....Λαλιος λέγεται ο γιατρός που την ξεγεννησε... Μου εχει πει τα καλύτερα.... 

πολυ καλος γιατρος ο λιαλιος. ηταν κι αυτος στην εφημερια μαζι με τον γκαρα ο οποιος με ξεγεννησε τελικα.να σου ζησουν τα αντρακια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/10/2016 at 11:35 ΜΜ, ο/η Minaki! είπε:

Καλησπερα new mom!!!!

Να σου ζησει το αγγελουδι σου να ειναι γερο και ευτυχισμενο!!!

Εγω γέννησα στις 26 ιουλιου προγραμματισμένη καισαρικη 37+6 εβδομαδες τον γιο μου και δοξα το θεο ολα πηγαν κατ'ευχην!!!

Πες μου για την μπουμπου σου ποσο γεννήθηκε ;ειναι ήσυχη τα βραδια.. θηλαζεις;

μινακι να σου ζησει αγαπη μου!!χιλιες δοξες μια χαρα ειμαστε τωρα. ειχε ανεβασει ικτερο και την ειχαμε 3 μερες στη μενν κατω απ τη λαμπα στο νοσοκομειο.γεννηθηκε 2800 ,και 2 μηνων ηταν 4.700! τις πρωτες μερες κλασικα καθε 2-3 ωρες ταισμα,θηλαζα αλλα εδινα και συμπληρωμα γιατι δεν ειχα αυξημενη παραγωγη και δε χορταινε προφανως.τωρα που αρχιζω δουλεια σιγα σιγα σταματησα το θηλασμο και δινω βρεφικο.οι κολικοι σταματησαν και το βραδυ χτυπαει και 7 ωρο υπνου!!!το μαλλι ακομα εγω μαζεμενο ,γενικως ειμαι ακομα οπως τις πρωτες μερες αλλα λιγο καλυτερα απο θεμα υπνου.πες μου τα δικα σου!!πως ηταν η εμπειρια σου στη γεννα?πως ειναι το αγορακι σου?εσυ?κοιμαστε το βραδυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/10/2016 at 5:33 ΜΜ, ο/η new_mom_2016 είπε:

επιτρεπεται να ρωτησω αν ο αντρας σου εχει προβλημα στο σπερμα;το ρωταω γιατι ο δικος μου ειχε, ηταν πολυ αργα τα σπερματοζωαρια και πολυ λιγα.Οταν μας ειπε ο γιατρος μου για σπερματεγχυση,ο ουρολογος ειπε οτι αν δεν ειναι σχετικα καλο το σπερμα δε προκειται να εχει επιτυχια.Βεβαια αυτο ειναι και λιγο σχετικο ετσι, αλλος οργανισμος σε καθε ανθρωπο.Παντως αν το θελετε να το πρσπαθησετε ετσι,να σας φυγει.Εσυ εχεις κανει εξετασεις θελω να πω ολα αυτα τα γνωστα...Και παλι με συγχωρεις αν σε φερνω σε δυσκολη θεση, απο καθαρο ενδιαφερον ρωταω γιατι τα εχω περασει.Κοιτα ομως στο τελος...απο πισω ερχεσαι !

Σου έχω στείλει μηνυμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ...η γέννα μου ηταν μία υπεροχη εμπειρια !!!

Γέννησα στο γενεσις στην θεσσαλονικη και ο γιατρος μου ητανε αψογος με αποτελεσμα να μην καταλαβω τίποτα! 

Εκανα εισαγωγή 8κ30 και 10κ20 γεννήθηκε ο γιος μου 3270!!!!?

Τον βαλανε ενα 24ωρο στην θερμοκοιτίδα γιατι ειχε δυσπροσαρμογη λογω καισαρικης και οτι ηταν αγορακι ευτυχώς ο γοατρος με ειχε κανει ενεση κορτιζονης για τα πνευμονακια του!!

Το βραδυ σηκωθηκα περπατησα και δεν χρειαζομουνα καμία βοήθεια ηταν σαν να μην γέννησα. .γυρισα σπιτι κι εκανα τα παντα την ιδια μερα εκανα δουλειες κανονικα!

Ο μπεμπουλης μου τις πρωτες σαραντα μέρες δεν κοιμότανε ΚΑΘΟΛΟΥ ηθελε να κοιμαται μονο στην αγκαλια μου!!!τον θηλαζα αποκλειστικά απο την αρχη 17 ημερων ξεκινησα την δουλεια και συνεχισα τον αποκλειστικο τωρα τον δινω 1 με 2 γευματα μονο frezylac προσπαθώ οσο μπορώ να τον θηλαζω το θεμα ειναι οτι δεν φτανει το γαλα μου για ολο το 24ωρο.

Εγω ειμαι παρα πολυ κουρασμενη νιωθω ενα πτωμα!!!

Ο μπεμπης μου η ζωη μου ολη ειναι ενα παρα πολυ ήσυχο μωρακι τωρα και πολυ βολικό ευτυχως γιατι τις πρωτες 40 μέρες ητανε μια τρέλα ολο το 24ωρο ξυπνια με το στηθος απέξω για να ειναι ηρεμος..

Σκέφτεσαι για δευτερο παιδακι;;

Ποιό γαλα την δινεις την μπουμπουκα σου;

Εμβολιο κανατε;;εμεις το καναμε και ήτανε τραγικη εμπειρία ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια. Μινα να σου ζήσει κ σενα το παιδακι σου....να κανω μια ερωτηση βρε κορίτσια μου..  Εμενα γιατί κλείνουν σε λιγες μερες του 22μηνες κ ακομα δεν κοιμούνται κ με τυραννανε ολη νυχτα??? Όλους αυτούς του μηνες ξυπνανε καθε βραδυ και ειδικα ο ενας με κλαμααααα... Το σιγουρο ειναι οτι δεν πινανε τρωνε κανονικά ολα τα γευματα και το βραδυ φαγακι και γαλατακι μια χαρα... Το μεσημέρι μια ωρίτσα κοιμούνται μονο κ ολη μέρα  παίζουν ασταμάτητα κ φαντάζομαι πως κουράζονται... Αλλα το βραδινό ξυπνημα δεν λενε να το σταμητησουν κ εχω κουραστει απιστευτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η labrini m είπε:

Καλημέρα κοριτσια. Μινα να σου ζήσει κ σενα το παιδακι σου....να κανω μια ερωτηση βρε κορίτσια μου..  Εμενα γιατί κλείνουν σε λιγες μερες του 22μηνες κ ακομα δεν κοιμούνται κ με τυραννανε ολη νυχτα??? Όλους αυτούς του μηνες ξυπνανε καθε βραδυ και ειδικα ο ενας με κλαμααααα... Το σιγουρο ειναι οτι δεν πινανε τρωνε κανονικά ολα τα γευματα και το βραδυ φαγακι και γαλατακι μια χαρα... Το μεσημέρι μια ωρίτσα κοιμούνται μονο κ ολη μέρα  παίζουν ασταμάτητα κ φαντάζομαι πως κουράζονται... Αλλα το βραδινό ξυπνημα δεν λενε να το σταμητησουν κ εχω κουραστει απιστευτα. 

Σε ευχαριστω πολυ λαμπρινη μου να σου ζησουν κι εσενα να ειναι γερα και ευτυχισμενα!!

Ετσι οπως τα περιγράφεις νομιζω πως ετσι συνήθισε το στομαχακιτους.οσο για το μικρούλι που ξυπναει με κλάμα ο γιατρος μου ειπε ότι ειναι λογω ανασφάλειας και φοβου λογικα οσο μεγαλώνει θα του φύγει. .εσυ να τα αγκαλιάζεις και να τα χαιδευεις συνεχεια να νιωθουν εντονα την στοργη και την αγαπη σου!!!! Διδυμακια ειναι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι διδυμακια ειναι... Απο αγκαλιεεες αλο τιποτα δεν τα χορταινωωω χιχιχιχι... Ολες οι μανουλες απο ενα διάστημα κ μετα μ λενε οτι τα δικα τους κοιμούνται κ εγω σκέφτομαι εμενα γιατι??? Θελω πολυ να κοιμηθω εστω μια βραδυα πεντε ωρες σερί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η labrini m είπε:

Ναι διδυμακια ειναι... Απο αγκαλιεεες αλο τιποτα δεν τα χορταινωωω χιχιχιχι... Ολες οι μανουλες απο ενα διάστημα κ μετα μ λενε οτι τα δικα τους κοιμούνται κ εγω σκέφτομαι εμενα γιατι??? Θελω πολυ να κοιμηθω εστω μια βραδυα πεντε ωρες σερί. 

Πολυ καλα κανεις και τα αγκαλιαζεις και σε νιωθουνε κοντα τους!!!?

Ουτε πεντε ωρες κοιμούνται σερι;τρωνε οσο θελουνε ή οσο λεει ο παιδιατρος;

Δοκιμασες να τα κανεις αργα μπανιο ζεστουτσικο μετα μασάζ φαγητο και υπνο κατευθείαν ;βέβαια για σενα ειναι πολυ πιο

δυσκολο γιατι ειναι 2 μαζί ????

Σας θαυμαζω εσας τις μανουλες που εχετε δίδυμα γιατι ειναι παραααααα πολυ δυσκολο να εισαι ετσι οπως πρεπει και στα δύο! !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Minaki! είπε:

Αχ...η γέννα μου ηταν μία υπεροχη εμπειρια !!!

Γέννησα στο γενεσις στην θεσσαλονικη και ο γιατρος μου ητανε αψογος με αποτελεσμα να μην καταλαβω τίποτα! 

Εκανα εισαγωγή 8κ30 και 10κ20 γεννήθηκε ο γιος μου 3270!!!!?

Τον βαλανε ενα 24ωρο στην θερμοκοιτίδα γιατι ειχε δυσπροσαρμογη λογω καισαρικης και οτι ηταν αγορακι ευτυχώς ο γοατρος με ειχε κανει ενεση κορτιζονης για τα πνευμονακια του!!

Το βραδυ σηκωθηκα περπατησα και δεν χρειαζομουνα καμία βοήθεια ηταν σαν να μην γέννησα. .γυρισα σπιτι κι εκανα τα παντα την ιδια μερα εκανα δουλειες κανονικα!

Ο μπεμπουλης μου τις πρωτες σαραντα μέρες δεν κοιμότανε ΚΑΘΟΛΟΥ ηθελε να κοιμαται μονο στην αγκαλια μου!!!τον θηλαζα αποκλειστικά απο την αρχη 17 ημερων ξεκινησα την δουλεια και συνεχισα τον αποκλειστικο τωρα τον δινω 1 με 2 γευματα μονο frezylac προσπαθώ οσο μπορώ να τον θηλαζω το θεμα ειναι οτι δεν φτανει το γαλα μου για ολο το 24ωρο.

Εγω ειμαι παρα πολυ κουρασμενη νιωθω ενα πτωμα!!!

Ο μπεμπης μου η ζωη μου ολη ειναι ενα παρα πολυ ήσυχο μωρακι τωρα και πολυ βολικό ευτυχως γιατι τις πρωτες 40 μέρες ητανε μια τρέλα ολο το 24ωρο ξυπνια με το στηθος απέξω για να ειναι ηρεμος..

Σκέφτεσαι για δευτερο παιδακι;;

Ποιό γαλα την δινεις την μπουμπουκα σου;

Εμβολιο κανατε;;εμεις το καναμε και ήτανε τραγικη εμπειρία ?

 

μπραβο χαρα μου!! σε δυο  ωρες γεννησες δηλαδη!!συγχαριτηρια! σουπερ ο γιατρος σου, και ο γιος σου μαχητης!!εσυ εισαι για βραβειο ετσι;και δουλεια αμεσως και θηλασμο και ντουρασελ ολη μερα;;; ζωη να χει το αγγελουδι σου γερο και σιδερενιο!κι εσυ σιδερενια να το χαρεις μια ζωη! αχχχχ πολυ θελω και δευτερο αληθεια!ομως δε ξερω αν θελω να ξαναζησω την ιδια κουραση των πρωτων ημερων. ευτυχως ξερω πως αν κανω αλλο παιδι θα παω με καισαρικη γνωριζοντας τι με περιμενει, γιατι δε θελω να ξαναπερασω ολο το πονο τοσες ωρες. της δινω στο ΝΑΝ 1 , δε μου πινει τιποτα αλλο.δεν εχουμε καποιο θεμα προς στιγμην με το γαλα.καναμε εμβολιο ναι!!τωρα θα κανουμε το δευτερο 25 του μηνος.Αγγελουδι ηταν εκλαψε λιγο και σταματησε πολυ γρηγορα,μαλλον ειχε καλο χερι ο γιατρος! τραγικη εμπειρια ωχ πονεσε το ψυχακι μου;;  

δευτερο σκεφτεσαι για αλλο παιδι;;τι ρωταω ναι θα μου πεις χααχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Minaki! είπε:

Πολυ καλα κανεις και τα αγκαλιαζεις και σε νιωθουνε κοντα τους!!!?

Ουτε πεντε ωρες κοιμούνται σερι;τρωνε οσο θελουνε ή οσο λεει ο παιδιατρος;

Δοκιμασες να τα κανεις αργα μπανιο ζεστουτσικο μετα μασάζ φαγητο και υπνο κατευθείαν ;βέβαια για σενα ειναι πολυ πιο

δυσκολο γιατι ειναι 2 μαζί ????

Σας θαυμαζω εσας τις μανουλες που εχετε δίδυμα γιατι ειναι παραααααα πολυ δυσκολο να εισαι ετσι οπως πρεπει και στα δύο! !!!

Οχι οσο θέλουν τρωνε παντα ο παιδίατρος μου ελεγε οσο θελουν ξέρουν ποτε χορταινουν... Ααααχ ολα τα εχω δικιμασειιιι τα κανω κ μπανακι... Ειναι φαγανουληδες πριν κοιμηθουνε τρωνε 300ml γαλα ο ενας... Με τοσο χορταινουν ολο το μπουκαλι δηλαδη.... Μαλλον ειναι στα παιδια ...οχι κοιμούνται κανα δυωρο κ μετα ξεκινανε τα μουρμουριτα κ ξυπνανε.. Αρχιζω να πιστεύω πως μολις καταλάβουν οτι ξεκουραστηκαν λιγο εχουν το νου τους να σηκωθουν να παιξουν με τα παιχνίδια τους... Τι να κανουμε θα περασουμε ολα τα σταδια με υπομονη μεχρι να μεγαλωσουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η new_mom_2016 είπε:

μπραβο χαρα μου!! σε δυο  ωρες γεννησες δηλαδη!!συγχαριτηρια! σουπερ ο γιατρος σου, και ο γιος σου μαχητης!!εσυ εισαι για βραβειο ετσι;και δουλεια αμεσως και θηλασμο και ντουρασελ ολη μερα;;; ζωη να χει το αγγελουδι σου γερο και σιδερενιο!κι εσυ σιδερενια να το χαρεις μια ζωη! αχχχχ πολυ θελω και δευτερο αληθεια!ομως δε ξερω αν θελω να ξαναζησω την ιδια κουραση των πρωτων ημερων. ευτυχως ξερω πως αν κανω αλλο παιδι θα παω με καισαρικη γνωριζοντας τι με περιμενει, γιατι δε θελω να ξαναπερασω ολο το πονο τοσες ωρες. της δινω στο ΝΑΝ 1 , δε μου πινει τιποτα αλλο.δεν εχουμε καποιο θεμα προς στιγμην με το γαλα.καναμε εμβολιο ναι!!τωρα θα κανουμε το δευτερο 25 του μηνος.Αγγελουδι ηταν εκλαψε λιγο και σταματησε πολυ γρηγορα,μαλλον ειχε καλο χερι ο γιατρος! τραγικη εμπειρια ωχ πονεσε το ψυχακι μου;;  

δευτερο σκεφτεσαι για αλλο παιδι;;τι ρωταω ναι θα μου πεις χααχα!

Να εισαι καλα αγαπη μου για τα τοσο γλυκα σου λογια!!!

Προσπαθω να τα προλάβω ολα για να νιωθω καλα με τον εαυτό μου με αποτελεσμα να ειμαι ενα πτωμα μονιμα!οσο για τις πρωτες 40 μερες αστα να πανε με έπιανε ο υπνος με το μωρο αγκαλια ώσπου μια μερα μου επεσε απο τα χερια διπλα ευτυχως πανω στο κρεβατι με επιασε ΠΑΝΙΚΟΣ απο τοτε μανταλακια στα ματια!!!!κοιμότανε μονο στην αγκαλια μου το μαιμουνι μου!

Τραγικη εμπειρία το εμβολιο ούρλιαζε μελανιασε και τσίριζε για κανενα 20λεπτο μετα φφφφφφφφφφφφ πολυ στεναχωρεθηκα μου ηρθε να κανω εμετο απο το σφίξιμο μου!τωρα θα ξανακάνετε εμβολιο ;νομιζω πως στον 4ο μηνα ξανακανουμε.

Αχχχ οσο για το δευτερο ... Καταρχην πρωτα ο θεος να ειναι καλα το παιδακι μου και ολου του κοσμου τα παιδακια θα ηθελα παρα πολυ να με αξιώσει ο θεος να ξαναζησω αυτη την απίστευτη εμπειρία της γέννησης του παιδιου μου!ολα να πανε καλα λεμε το καλοκαιρι να ξεκινησουμε τις προσπαθειες..

Ο γιατρος μου ειπε μετα απο 9 μηνες μπορω να μεινω εγκυος όσο για την τομη μου δεν την καταλαβαινω καν ουτε οταν αλλαζει ο καιρός μου την εκανε και πλαστικη και εχει εξαφανιστει τελειως !!!!!

Πες μου για την μπουμπου σου πως ειναι ποιον μοιάζει ποτε θα την βαφτισετε;

Ποσο χρόνων εισαι αν επιτρέπετε ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η labrini m είπε:

Οχι οσο θέλουν τρωνε παντα ο παιδίατρος μου ελεγε οσο θελουν ξέρουν ποτε χορταινουν... Ααααχ ολα τα εχω δικιμασειιιι τα κανω κ μπανακι... Ειναι φαγανουληδες πριν κοιμηθουνε τρωνε 300ml γαλα ο ενας... Με τοσο χορταινουν ολο το μπουκαλι δηλαδη.... Μαλλον ειναι στα παιδια ...οχι κοιμούνται κανα δυωρο κ μετα ξεκινανε τα μουρμουριτα κ ξυπνανε.. Αρχιζω να πιστεύω πως μολις καταλάβουν οτι ξεκουραστηκαν λιγο εχουν το νου τους να σηκωθουν να παιξουν με τα παιχνίδια τους... Τι να κανουμε θα περασουμε ολα τα σταδια με υπομονη μεχρι να μεγαλωσουν. 

Αχχχχ τι να πω υπομονή μεχρι να ξεκινήσουν παιδικο και να κουράζονται τα γλυκα μου!!για τρίτο σκέφτεσαι η φρικάρεις μονο στην σκεψη;;

Πες μου την ιστορια σου τι επαθες μολις σου ειπε ο γιατρος δίδυμα ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η labrini m είπε:

Καλημέρα κοριτσια. Μινα να σου ζήσει κ σενα το παιδακι σου....να κανω μια ερωτηση βρε κορίτσια μου..  Εμενα γιατί κλείνουν σε λιγες μερες του 22μηνες κ ακομα δεν κοιμούνται κ με τυραννανε ολη νυχτα??? Όλους αυτούς του μηνες ξυπνανε καθε βραδυ και ειδικα ο ενας με κλαμααααα... Το σιγουρο ειναι οτι δεν πινανε τρωνε κανονικά ολα τα γευματα και το βραδυ φαγακι και γαλατακι μια χαρα... Το μεσημέρι μια ωρίτσα κοιμούνται μονο κ ολη μέρα  παίζουν ασταμάτητα κ φαντάζομαι πως κουράζονται... Αλλα το βραδινό ξυπνημα δεν λενε να το σταμητησουν κ εχω κουραστει απιστευτα. 

λαμπρινη μου μαλλον ανηκεις στις ατυχες στο θεμα τοου υπνου με τα μικρακια σου!ζωη να χουν , δε νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας,ισως να θελουν αγκαλιτσες!!!!δωστες απλοχερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Minaki! είπε:

Να εισαι καλα αγαπη μου για τα τοσο γλυκα σου λογια!!!

Προσπαθω να τα προλάβω ολα για να νιωθω καλα με τον εαυτό μου με αποτελεσμα να ειμαι ενα πτωμα μονιμα!οσο για τις πρωτες 40 μερες αστα να πανε με έπιανε ο υπνος με το μωρο αγκαλια ώσπου μια μερα μου επεσε απο τα χερια διπλα ευτυχως πανω στο κρεβατι με επιασε ΠΑΝΙΚΟΣ απο τοτε μανταλακια στα ματια!!!!κοιμότανε μονο στην αγκαλια μου το μαιμουνι μου!

Τραγικη εμπειρία το εμβολιο ούρλιαζε μελανιασε και τσίριζε για κανενα 20λεπτο μετα φφφφφφφφφφφφ πολυ στεναχωρεθηκα μου ηρθε να κανω εμετο απο το σφίξιμο μου!τωρα θα ξανακάνετε εμβολιο ;νομιζω πως στον 4ο μηνα ξανακανουμε.

Αχχχ οσο για το δευτερο ... Καταρχην πρωτα ο θεος να ειναι καλα το παιδακι μου και ολου του κοσμου τα παιδακια θα ηθελα παρα πολυ να με αξιώσει ο θεος να ξαναζησω αυτη την απίστευτη εμπειρία της γέννησης του παιδιου μου!ολα να πανε καλα λεμε το καλοκαιρι να ξεκινησουμε τις προσπαθειες..

Ο γιατρος μου ειπε μετα απο 9 μηνες μπορω να μεινω εγκυος όσο για την τομη μου δεν την καταλαβαινω καν ουτε οταν αλλαζει ο καιρός μου την εκανε και πλαστικη και εχει εξαφανιστει τελειως !!!!!

Πες μου για την μπουμπου σου πως ειναι ποιον μοιάζει ποτε θα την βαφτισετε;

Ποσο χρόνων εισαι αν επιτρέπετε ;

αχ το καημενουλι... καθε μηνα μου ειπε ο παιδιατρος το εμβολιο, εσεις κανετε ξανα μετα απο 4 μηνες?να το ρωτησω αυτο δε το γνωριζα.μετα απο 9 μηνες για δευτερη εγκυμοσυνη  μετα απο καισαρικη??ουτε αυτο το ηξερα .αν μεινεις εγκυος πιο πριν τι γινεται?ο αντρας μου ουτε να ακουσει για δευτερο.ασε που φοβομαστε με το οικονομικο ,πως θα τα μεγαλωσουμε??κι αντε οσο ειναι μικρα τη βρισκεις την ακρη.αμα θα φτασουν να θελουν σπουδες μεθαυριο και τα δυο τι θα κανω οεο?με τετοιο χαλι δε θα βγει... τι να πω, ποτε δε λεω ποτε ομως!πλαστικη στη τομη μπραβο ρε συ, τελεια!εμενα παλι με ενοχλει οταν αλλαζει ο καιρος και ειναι μουδιασμενη ακομη σε εκεινο το σημειο.οσο για τη μπουμπου μου,μοιαζει και στους δυο μας!ο αντρας μου λεει οτι ειναι φτυστο εγω ,κι εγω θεωρω οτι μοιαζει πιο πολυ σ αυτον...λες να μη θελουμε να χαλασουμε χατηρι ο ενας στον αλλον?χαχα γερο να ναι το παιδακι μου.για βαφτιση ειπαμε πρωτα ο θεος  21 Μαιου που πεφτει και κυριακη,θα τη πουμε κωνσταντινα.εγω ηθελα πιο νωρις αλλα ειναι χειμωνας και δε προλαβαινουμε να μαζεψουμε λεφτα κι ολας.

εσεις ποτε σκεφτεστε?πως θα το πειτε το μπεμπουλινι?αληθεια σε ποιανου φυσιογνωμια μοιαζει πιο πολυ? ειμαι 30 χρονων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!!!

Ο γιατρος μου ειπε οτι του έτυχαν και περιπτωσεις που εμειναν πριν το 9μηνο ακομα μια κοπελα μολις 40ντησε εμεινε και ολα πηγανκαλα.εμενα μου ειπε το τελειο ειναι μολις κλεισω τον 9ο μηνα !

Τα οικονομικα ειναι χαλια εχεις δικιο αλλα ως τις σπουδες μπορει και να στρωσουμε☺

Η τομη μου εχει ξεμουδιασει και δεν νιωθω τιποτα απο την πρωτη στιγμη και βαρος σηκωνω κανονικα μετα το 40ημερο..μου ειπε αν θελω να κανω και μποντι μπιλντινγκ χαχαχαχαααα

Ο μικρος μου εχει ματακια χειλακια απο εμενα αλλα ολο το υπολοιπο ειναι του αντρα μου εγω ειμαι ασπρη ο αντρας μου μελαχροινος και ο μικρος μελαχροινος αρα μολις τον βλεπεις λες μοιαζει τον μπαμπα του!

Για βαφτιση λεμε τελη μαιου αρχες ιουνιου και θα τον πουμε Δημητρη !

Τελειο ονομα το κωνσταντινα!!!

Η μπουμπου σου ποσο υψος ειχε 2 μηνων;

Ο παιδιατρος σου τι επισκεψη παίρνει ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Minaki! είπε:

Αχχχχ τι να πω υπομονή μεχρι να ξεκινήσουν παιδικο και να κουράζονται τα γλυκα μου!!για τρίτο σκέφτεσαι η φρικάρεις μονο στην σκεψη;;

Πες μου την ιστορια σου τι επαθες μολις σου ειπε ο γιατρος δίδυμα ;;;;

Στον πρωτο υπεριχο ειδαμε μια κουκιδα στον δευτερο μας λεει η γιατρός ποσα παιδακια ειδαμε την προηγουμενη φορα? Ενα ειπαμε με ενα στομα μια φωνη κ εγω κ ο ανδρας μου... Ειναι δυο μας λεει δειτε εδω κ μειναμε κ οι δυο κάγκελο δεν το πιστευαμε η χαρα μας ηταν απιστευτη το ειπαμε σε ολο το σόι κ ολοι ξετρελαθηκανε δεν το περιμεναμε γιατι δν ειχαμε κληρονομικοτητα κανενας απο τους δυο... Η χαρα μας ομως κρατησε μονο δυο μηνες... Ξαφνικα τν ιουλιο δυο μηνων παθαινω μια απιστευτη αιμορραγία εμεινα πεντε μερες στο νοσοκομείο και μολις βγηκα μετα απο δυο μερες παλι τα ιδια παλι νοσοκομείο... Επεσε ο πλακουντας μ τελειως αποκόλληση ολικη εφραξε την μητρα... Μέχρι τν Σεπτέμβρη  νοσιλευτικα με αιμα πεντε φορες εμεινα ολη την εγκυμοσύνη στο κρεβάτι σηκονομουνα μονο για τουαλετα κ μπανιο. Τις μερες που ειχα αιμα με ελουζε η μανα μ στο κρεβάτι κ σηκονομουνα δυο λεπτα μ εβαζε μια λεκανη διπλα κ με έπλενε τακα τάκα-τάκα... Οταν τα παιδια μεγαλωσανε λιγο τραβηξανε τον πλακούντα ενα τι οσο χρειαζόταν για να μην αιμορραγώ... Περασα ολη την εγκυμοσύνη μ άγχος κ στεναχωρια για το αν θα τα καταφερω... Εφτασα μεχρι τις τριαντα οχτω εβδομάδες εικοσιτρεις Δεκεμβρίου γεννησα... Ειχα πολυ ευκολη γεννα σηκωθηκα αμεσως αλλά μετα απο τοση ξαπλαδν μπορουσα να συνηθισω ηθελα να ξαπλωνω δν μπορουσα να βρω ξανα τον εαυτο μου.... Κ μετα αρχισε η κατάθλιψη εκλαιγα ολολη μερα η ήμουνα χαλιααααα δν καταφερα να θυλασω γιατί αισθανόμουν ασχημα.... Αργησανα μπω στον ρυθμό της καθημεκαθημερινοτητας ξανα αλλα βλέποντας τα παιδακια μ τα καταφερα..να ναι καλα ο θεος που μας βοηθησε κ ευχομαι καμια γυναικα να μν περασει ποτε ξανα ολα αυτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...