Μετάβαση σε περιεχόμενο

«Σχολικά καλάθια αλληλεγγύης» στο Ηράκλειο


admin

Recommended Posts

«Σχολικά καλάθια αλληλεγγύης» είναι μια νέα σημαντική δράση, που οργανώνεται από φορείς του Ηρακλείου, αποσκοπώντας στην ανανέωση της προσφοράς κοινωνικής αλληλεγγύης προς όσους την έχουν ανάγκη, με στόχο να μη μείνει κανένα παιδί χωρίς σχολικά είδη.

«Σχολικά καλάθια αλληλεγγύης» είναι μια νέα σημαντική δράση, που οργανώνεται από φορείς του Ηρακλείου, αποσκοπώντας στην ανανέωση της προσφοράς κοινωνικής αλληλεγγύης προς όσους την έχουν ανάγκη, με στόχο να μη μείνει κανένα παιδί χωρίς σχολικά είδη.

Οι φορείς που πρωτοστατούν στην εθελοντική αυτή πρωτοβουλία είναι ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης «Δομήνικος Θεοτοκόπουλος», ο Σύλλογος Εκδοτών Βιβλιοχαρτοπωλών Ν. Ηρακλείου και η Εθελοντική ομάδα Α.Τ.Α.Χ.Τ.Ο.Ι. ('Ανθρωποι Της Αλληλεγγύης Χωρίς Τείχη και Οικονομική Ιδιοτέλεια).

Τα «Σχολικά Καλάθια Αλληλεγγύης» έχουν τοποθετηθεί σε βιβλιοπωλεία του Ηρακλείου, ώστε όποιος επιθυμεί να προσφέρει κάποιο σχολικό είδος (τετράδια, μολύβια, ξύστρες, τσάντες, βιβλία κ.ά.), να το τοποθετεί μέσα στο «καλάθι της αλληλεγγύης».

Στη συνέχεια, τα είδη που θα συλλέγονται θα μοιράζονται στα παιδιά που τα έχουν ανάγκη με ευθύνη των σχολικών τους μονάδων. Τα «Σχολικά Καλάθια Αλληλεγγύης» θα βρίσκονται στα βιβλιοπωλεία της πόλης καθ' όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2016-2017, επιτρέποντας έτσι σε όλους να συνεισφέρουν όσες φορές θέλουν.

«Στη δράση αυτή η προσοχή μας επικεντρώνεται στα παιδιά - μαθητές που θα δυσκολευτούν να αποκτήσουν τα απαραίτητα σχολικά τους είδη για τη νέα εκπαιδευτική χρονιά» τονίζουν οι οργανωτές της πρωτοβουλίας. Και επισημαίνουν:

«Γνωρίζοντας πως υπάρχουν στην πόλη, αλλά και ευρύτερα στον νομό Ηρακλείου, πολλές οικογένειες που αδυνατούν να καλύψουν στοιχειώδεις ανάγκες για τα παιδιά τους αποφασίσαμε να συνδράμουμε όσο μπορούμε. Απευθυνόμαστε σε όλους τους πολίτες και ιδιαίτερα στους γονείς των μικρών μαθητών. Αυτοί αντιλαμβάνονται καλύτερα τις ανάγκες που δημιουργεί η συγκεκριμένη περίοδος στις οικογένειες των μαθητών. Καλούμαστε όλοι να βοηθήσουμε να ελαχιστοποιηθούν οι συνέπειες από την έλλειψη δωρεάν παιδείας. Έλλειψη που όλους δυσκολεύει, αλλά σε ορισμένους δημιουργεί ανυπέρβλητα προβλήματα».

Τα είδη που θα συλλέγονται θεωρούνται τα απαραίτητα για να μπορέσει ένας μικρός μαθητής να ανταποκριθεί στις εκπαιδευτικές του υποχρεώσεις. Ειδικότερα, συλλέγονται χαρτικά, γραφική ύλη, είδη αναγκαία για δημιουργική - καλλιτεχνική απασχόληση, τσάντες, βιβλία. Όσοι επιθυμούν μπορούν να προσφέρουν χρησιμοποιημένες τσάντες και κασετίνες που είναι και τα πιο ακριβά σχολικά είδη. Απαραίτητος όρος να είναι καθαρά και να βρίσκονται σε καλή κατάσταση.

Όλα τα υπόλοιπα είδη πρέπει να είναι καινούργια, μη χρησιμοποιημένα. Όσοι επιθυμούν να συνεισφέρουν μπορούν να επισκεφτούν το κοντινότερο βιβλιοπωλείο που συμμετέχει στη δράση και να τοποθετήσουν στο καλάθι τα είδη που προσφέρουν. Επίσης, μπορούν κατά τη αγορά των σχολικών ειδών των παιδιών τους να προσθέσουν οτιδήποτε μέσα στο καλάθι που υπάρχει στο βιβλιοπωλείο. Τη συγκεκριμένη δράση στηρίζουν με τη συμμετοχή τους 30 βιβλιοπωλεία, που αποτελούν χώρο συλλογής των προσφορών.


Δείτε ολόκληρο το άρθρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...