Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καινούρια στην παρέα. Προσπαθώ για παιδάκι


Melina Mantani

Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ανδρεωτου παρθενα είπε:

καληνυχτα κοριτσια και καλες ειδησεις ευχομαι

Καλο βραδακι κοριτσι μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια μολις γυρισα απο την δουλεια και μπηκα 
μου ελειψε η παρεα σας 
 

σημερα ηρεμα πραγματα λιγο υπνηλια (ισως επειδη ειμαι με 3 ωρες υπνου)

ελαχιστο πονο στις θηλες  η κοιλια πρησμενη  αλλα η συχνουρια????????? ακαθεκτη 
εχω χασει το λογαριασμο απο το ποσες φορες πηγα 

εσεις?????? πως ειστε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Eleni20 είπε:

Χαχαχαχαχαχαχαχα δεν υπάρχετε!!

ποντια ειμαι τι περιμενεις??????????? χαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η ανδρεωτου παρθενα είπε:

καλησπερα κοριτσια μολις γυρισα απο την δουλεια και μπηκα 
μου ελειψε η παρεα σας 
 

σημερα ηρεμα πραγματα λιγο υπνηλια (ισως επειδη ειμαι με 3 ωρες υπνου)

ελαχιστο πονο στις θηλες  η κοιλια πρησμενη  αλλα η συχνουρια????????? ακαθεκτη 
εχω χασει το λογαριασμο απο το ποσες φορες πηγα 

εσεις?????? πως ειστε?

Καλως την εδω ειμαι κ γω...

Εγω αυριο παω για δουλεια.1 βδομαδα αδεια ειχα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Anthi1402 είπε:

Καλως την εδω ειμαι κ γω...

Εγω αυριο παω για δουλεια.1 βδομαδα αδεια ειχα...

εγω εχθες πηγα μετα απο εργατικο ατυχημα και σημερα με ενημερωσαν οτι πηρα προαγωγη
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ανδρεωτου παρθενα είπε:

εγω εχθες πηγα μετα απο εργατικο ατυχημα και σημερα με ενημερωσαν οτι πηρα προαγωγη
 

Μπραβοοοοοο συγχαρητηριαααα κοριτσακι μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Anthi1402 είπε:

Μπραβοοοοοο συγχαρητηριαααα κοριτσακι μου....

ευχαριστωωωωωωωωω!!!!!!!!!   :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ιδιωτική υιοθεσία ανηλίκου είναι μια διαδικασία που διαρκεί μικρό χρονικό διάστημα, ειδικά σε σχέση με τη δημόσια υιοθεσία (δηλ. υιοθεσία παιδιού από ίδρυμα), η οποία μπορεί να διαρκέσει και αρκετά έτη.

Αυτός που υιοθετεί ανήλικο πρέπει να είναι ικανός για δικαιοπραξία, να έχει συμπληρώσει τα τριάντα του χρόνια και να μην έχει υπερβεί τα εξήντα. Η διαφορά ηλικίας του υιοθετούντος με το τέκνο δεν πρέπει είναι μικρότερη από 18 έτη και μεγαλύτερη από 50. Σε περίπτωση υιοθεσίας και από τους δύο συζύγους, οι προϋποθέσεις αυτές αρκεί να συντρέχουν στο πρόσωπο μόνο του ενός. Ο έγγαμος δεν μπορεί να υιοθετήσει χωρίς τη συναίνεση του συζύγου του, η οποία παρέχεται αυτοπροσώπως με δήλωση στο δικαστήριο.

Συνήθως η διαδικασία ξεκινάει από ένα ζευγάρι, το οποίο με κάποιον τρόπο, συνήθως ερχόμενο σε επαφή με κάποιο ιατρικό κέντρο ή κάποιο γυναικολόγο, βρίσκει ένα βρέφος, το οποίο μόλις έχει γεννηθεί, ή πρόκειται να γεννηθεί, για υιοθεσία. Η υιοθεσία τελείται δικαστικά με αίτηση του υποψήφιου θετού γονέα, αφού λάβουν χώρα πρώτα κάποια στάδια υποχρεωτικά. Για να υιοθετηθεί ένας ανήλικος χρειάζεται να συναινέσουν ενώπιον του δικαστηρίου οι γονείς του αφού συμπληρωθούν τρεις μήνες από τη γέννηση του τέκνου. Στην πράξη, οι περισσότεροι  

υποψήφιοι θετοί γονείς παραλαμβάνουν από το νοσοκομείο το τέκνο μόλις γεννηθεί ήδη και πριν την παρέλευση του τριμήνου και δίδεται από τους φυσικούς γονείς μια πρώτη συναίνεση και βέβαια μετά την παρέλευση του τριμήνου πρέπει να ακολουθήσει και η κανονική συναίνεση.

Πριν από την τέλεση της υιοθεσίας διεξάγεται από την αρμόδια για τις υιοθεσίες κοινωνική υπηρεσία της Περιφέρειας, επισταμένη κοινωνική έρευνα η οποία οδηγεί σε ένα πόρισμα κατόπιν συνεντεύξεων που θα ληφθούν από τους θετούς γονείς και το οποίο πόρισμα κατατίθεται στο δικαστήριο, για έκδοση δικαστικής απόφασης. Μαζί με το πόρισμα κατατίθενται στο δικαστήριο ιατρικές εξετάσεις των υποψήφιων θετών γονέων, αποδεικτικά της περιουσίας τους, καταστάσεις μισθοδοσίας και τυχόν Ε9, εκκαθαριστικό, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και ποινικά μητρώα.  Εδώ αξίζει να σημειωθεί ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένο εισοδηματικό κριτήριο. Όσο περισσότερα περιουσιακά στοιχεία έχουν οι υποψήφιοι ή ο υποψήφιος γονέας τόσο το καλύτερο, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που έχει δοθεί παιδί ακόμα και σε ζευγάρια με χαμηλό εισόδημα. Οι δε μονογονείς δεν χρειάζεται να αποδείξουν κάτι διαφορετικό, απλώς κάθε υποψήφιος μονογονέας θα πρέπει να αποδείξει ότι έχει εισοδήματα όπως απαιτείται να δείξει και το ζευγάρι, 
 

χωρίς να απαιτείται να δείξει διπλά εισοδήματα καθώς αρκούν τα δικά του.  Σε κάθε περίπτωση, καλό είναι είτε η υιοθεσία θα πραγματοποιηθεί από μονογονέα είτε από ζευγάρι, οι υποψήφιοι γονείς να μην είναι άνεργοι και να μην δηλώσουν μηδενικό εισόδημα, διότι θα συνεκτιμηθεί αρνητικά από το δικαστήριο.

Στο δικαστήριο απαιτείται αυτοπρόσωπη εμφάνιση τόσο των φυσικών γονέων όσο και των θετών για να συναινέσουν άπαντες για την υιοθεσία. Μόλις εκδοθεί η δικαστική απόφαση και αυτή είναι θετική, επιδίδεται στον Εισαγγελέα και μετά την παρέλευση 30 ημερών από την επίδοση, αν ο Εισαγγελέας δεν ασκήσει έφεση, τότε η απόφαση καθίσταται τελεσίδικη και έχει τελεστεί η υιοθεσία και γίνεται η εγγραφή στο Ληξιαρχείο, από το οποίο σβήνονται τα στοιχεία των παλαιών γονέων. Με την τέλεση της υιοθεσίας διακόπτεται κάθε νομικός δεσμός του τέκνου με τους φυσικούς γονείς του, οι οποίοι δεν έχουν ούτε δικαίωμα επικοινωνίας με το τέκνο. Να σημειωθεί ότι η όλη διαδικασία μπορεί να διαρκέσει 8-12 μήνες.

Στην Ελλάδα έχουν εκδοθεί κάποιες αποφάσεις που δίνουν το τέκνο σε θετή μητέρα μόνο, η οποία είναι μόνη της χωρίς σύζυγο, ωστόσο μέχρι σήμερα δεν έχουμε δει κάποια απόφαση να δίδεται τέκνο σε θετό πατέρα άνευ συζύγου, τιθέμενα από πολλούς ερωτηματικά σχετικά με την αρχή της ισότητας.

Η διαδικασία της υιοθεσίας είναι απλή, όσο περίπλοκη κι αν φαίνεται εκ πρώτης όψεως, και ένα δικηγορικό γραφείο που ασχολείται με αυτές τις υποθέσεις, μπορεί κάλλιστα να σας καθοδηγήσει βήμα-βήμα από την αρχή μέχρι την τελεσιδικία της απόφασης της υιοθεσίας.

Δικηγορικό Γραφείο
Eυγενίας Α. Φωτοπούλου 
Βασιλίσσης Σοφίας 6, T.K. 106 74 Αθήνα
Τηλέφωνα: 210 36 24 769, 211 7 80 80 80
Fax: 210 36 24 703
Email: info@efotopoulou.gr
Web: http://efotopoulou.gr/

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ανδρεωτου παρθενα είπε:

καλησπερα κοριτσια μολις γυρισα απο την δουλεια και μπηκα 
μου ελειψε η παρεα σας 
 

σημερα ηρεμα πραγματα λιγο υπνηλια (ισως επειδη ειμαι με 3 ωρες υπνου)

ελαχιστο πονο στις θηλες  η κοιλια πρησμενη  αλλα η συχνουρια????????? ακαθεκτη 
εχω χασει το λογαριασμο απο το ποσες φορες πηγα 

εσεις?????? πως ειστε?

Εγω πονο ήπιους πόνους περιόδου και νεύρα..οταν λέμε νεύρα απερίγραπτα..σε πέντε μερες περιμενω και νιωθω απο τωρα οτι ερχεται ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Eleni20 είπε:

Εγω πονο ήπιους πόνους περιόδου και νεύρα..οταν λέμε νεύρα απερίγραπτα..σε πέντε μερες περιμενω και νιωθω απο τωρα οτι ερχεται ???

Κι εγω ημουν ετσι. Σημερα ειμαι μια χαρα. 21η μερα του κύκλου. Αντε να δουμε σε 7 μερες περιμενω εγω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Anthi1402 είπε:

Μπραβοοοοοο συγχαρητηριαααα κοριτσακι μου....

 

στις Just now, ο/η Melina Mantani είπε:

Κι εγω ημουν ετσι. Σημερα ειμαι μια χαρα. 21η μερα του κύκλου. Αντε να δουμε σε 7 μερες περιμενω εγω

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η ανδρεωτου παρθενα είπε:

εγω εχθες πηγα μετα απο εργατικο ατυχημα και σημερα με ενημερωσαν οτι πηρα προαγωγη
 

Μπραβοοοοοοο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Anthi1402 είπε:

Μπραβοοοοοο συγχαρητηριαααα κοριτσακι μου....

Μπραβοοοοοο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/9/2016 at 9:45 ΜΜ, ο/η Melina Mantani είπε:

Πάμε όλες μαζι

Κοριτσια αν κ ειμαι καινουρια εδω, κλειστε κ για μενα ενα δωματιο!! Θ παω για τριτο μηνα που θ ειμαι κατα φαντασιαν εγκυος!!

Ευχομαι σε ολες φουσκωμενες κοιλιτσες κ γρηγορα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...