Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πονοι περιοδου στην αρχη της εγκυμοσυνης


Recommended Posts

Κοριτσια μ καλημερα! Ειμαι τοσο χαρουμενη π διανυω την πεμπτη εβδομαδα. Αλλα εχω λιγο αγχος κ καποια ποναλακια χαμηλα σ κοιλια η πιο χαμηλα σαν περιοδο καμια φορα πρωι η βραδυ ειναι φυσιολογικο; πειτε μ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Meropi3 είπε:

Κοριτσια μ καλημερα! Ειμαι τοσο χαρουμενη π διανυω την πεμπτη εβδομαδα. Αλλα εχω λιγο αγχος κ καποια ποναλακια χαμηλα σ κοιλια η πιο χαμηλα σαν περιοδο καμια φορα πρωι η βραδυ ειναι φυσιολογικο; πειτε μ;;;

Καλημέρα κ συγχαρητήρια!! 

Ειναι φυσιολογικό να έχεις πονακια ελαφρια..νομίζω πως σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης έχουμε,αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει..αλλά ενημέρωσε κ τον γιατρό σου μήπως σου προτείνει κάτι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι είναι φυσιολογικό... Αν δεν τους αντέχεις βέβαια δεν είναι.. Πάντως η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική..

Εγώ είμαι στον 4ο κ ακόμα έχω αλλά σπάνια... Αυτά τα πονάκια όπως μου έχει πει κ ο γιατρός είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μερόπη καλησπερα κ απο μένα και με το καλό το μωράκι σου. ! Στο πρωτο τρίμηνο θα εχεις αυτήν την αίσθηση σα να περιμενεις την περίοδο. Είναι απολυτως νορμάλ μην ανησυχεις ουτε για τα πονάκια ουτε για τπτ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ κωνσταντινα μ...να σ ρωτησω κ κατι αλλο.. Χθες παρεξηγηθηκα με ενα κοντινο μ προσωπο κ εκανα ενα μικρο ξεσπασμα. Ξερω οτι πρεπει ν ειμαστε ηρεμες γενικα. Αλλα αυτο τ γεγονος μπορει ν προκαλεσει θεμα στο μωρο μ; σ εχει τυχει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα meropi τα πονακια ειναι απολυτως φυσιολογικα εγω τα ειχα τους τρεις πρωτους μηνες.ειναι για καλο ομως επειδή μεγαλωνει η μητρα.οποτε μην σε ανυσηχει.

Οσο για το ξεσπασμα προσπαθησε να εισαι ηρεμη εγω δουλευα κ με πιεση πολυ μεχρι τον 8ο μηνα αλλα πανω απ ολα κοιτουσα να ειμαι ηρεμη.κ ημουν πολυ ηρεμη.το ιδιο να κανεις κ εσυ.μην αφηνεις κανεναν κ τιποτα να σε επηρεασει.

Μιλα με τον γιατρο σου καλυτερα κ για τα δυο θεματα γιατι η καθε γυναικα κ το καθε σωμα ειναι διαφορετικο.

Σου εύχομαι μια ευκολη κ καλη εγκυμοσυνη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις On 30 July 2016 at 7:11 ΠΜ, ο/η Meropi3 είπε:

Κοριτσια μ καλημερα! Ειμαι τοσο χαρουμενη π  την πεμπτη εβδομαδα. Αλλα εχω λιγο αγχος κ καποια ποναλακια χαμηλα σ κοιλια η πιο χαμηλα σαν περιοδο καμια φορα πρωι η βραδυ ειναι φυσιολογικο; πειτε μ;;;

Καλήμερα, είμαι κ γω στην 5η εβδομάδα κ έχω ακριβώς τους ίδιους πόνους. Πόνοι σαν περίοδο κ χαμηλά σαν να τεντώνει η μήτρα.  Συνήθως ειναι πιο έντονοι όταν κουράζομαι ή είμαι στο γραφείο αλλα μπορώ κ τους υποφέρω. Όταν ξαπλώνω δεν αισθάνομαι σχεδόν καθόλου πόνους. Καμία φορά έχω εντερικους πόνους λόγω της δυσκοιλιότητας. 

Ελπίζω να είσαι καλύτερα κ να έχεις υπομονή. Εύχομαι να πάνε όλα καλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Meropi!Εγώ είμαι 6 εβδομάδων και νιώθω κι εγώ κάτι ποναλάκια που και που αλλά περισσότερο στη μέση.Εσύ έχεις καθόλου στη μέση ή μόνο στην κοιλίτσα σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ που μίλησα χθές με τη γυναικολόγο μου,επειδή ήταν επίμονοι οι πόνοι στη μέση και είχα κάτι σουβλιές στον κόλπο εσωτερικά και ανησύχησα λίγο,μου είπε οτι είναι απόλυτα φυσιολογικό.Μεγαλώνει η μήτρα για το έμβρυο.Μόνο όταν ο πόνος στην κοιλιά είναι πολύ δυνατός,συνεχής και είναι όπως της περιόδου το κοιτάμε λίγο πιο στενά μου είπε.Αυτό βέβαια διαφέρει από έγκυο σε έγκυο.Δεν έχουν όλες το ίδιο πράγμα.Όλα θα πάνε καλά!!Κοίτα να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου όσο μπορείς περισσότερο!!! ☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
    • Καλησπέρα, ο γιατρός σε προετοιμάζει για το χειρότερο και καλά κάνει αππ τη μια αλλα εμεις ελπίζουμε για το καλύτερο, οπότε με πίστη προχώρα!! Ο γυναικολόγος μου οταν ξεκίνησα για πρώτη φορά την εξωσωματικη πριν τρια χρόνια μου είπε τη σήμερον ημέρα αν θες να κανεις παιδί θα κανεις! Αυτο συνεπάγεται βέβαια να έχεις και καποια χρήματα θα συμπληρώσω εγω! Εύχομαι οτι καλύτερο μεσα απο την καρδιά μου 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...