Μετάβαση σε περιεχόμενο

κιλα στην εγκυμοσυνη


Recommended Posts

καλημεραααα!!!!! χαιρομαι που ανηκω στην παρεα σας και ως πρωτη εγκυμοσυνη καταλαβενετε.... πολλες αποριες και φοβοι...... ειμαστε στην 9η εβδομαδα κυησης και εχω παρει ενα κιλο! μου ειπαν οτι στο πρωτο τριμμηνο δεν πρεπει να αυξησω βαρος! ως πρωην παχυσαρκη φοβαμαι πολυ μην αυξησω ξανα το βαρος μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν συγχαρητήρια!!!!!! Με το καλό το μωρακι σου!!!  Εγώ στο πρωτο 3μηνο πήρα 6 κιλά!  (Τους 2 πρωτους μηνες δεν ηξερα καν οτι ήμουν έγκυος κ σε δίδυμα αρχικα) ως το τέλος εφτασα τα 20. Οι γιατροί λένε 9-12 κιλά στην εγκυμοσύνη κυρίως για να μην αποκτήσει ζάχαρο το μωρο να μην ανεβασεις εσύ πίεση την ωρα του τοκετού κ κυρίως να μην δυσκολευτεις να γεννήσεις φυσιολογικά.  Εγώ προσωπικά είμαι άνθρωπος με πολύ χάλια μεταβολισμό.  Ετρωγα κανονικά όπως κ πριν την εγκυμοσύνη κ σπιτικά κ απέξω.  Δεν στερηθηκα κάτι. Κ όμως πήρα 20 κιλά.  Απο την αλλη αφού δεν ανεβασα ζάχαρο δεν ήθελα και να κάνω κ διατα. Σα συμβουλή όσο το σκέφτεσαι τόσο το χειροτερο!  Ειδικα εσύ που όπως κατάλαβα εχεις σωσει μάχη με τα κιλά και μπράβο σου!!  Η εγκυμοσύνη σε όλη την διαρκεια της είναι κάτι μαγικό... Προσπάθησε να είσαι προσεκτική για σένα κ για το μωρο σου κυρίως κ όχι για τα κιλά!  Αλλωστε εχεις αποδείξει οτι μπορείς να τα χάσεις!!!  ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ στο α τρίμηνο πήρα 5 κιλά ?.. Από εκεί που δεν ετρωγα καθόλου ξαφνικά άρχισα να τρώω τα πάντα,σηκωνομουν τα βράδια, όλο πεινουσα..από την 12η εβδομάδα που ξεκίνησα να κάνω εμετους σταμάτησε κ η λαιμαργια που είχα..

Η αλήθεια είναι ότι λένε στο α τρίμηνο να πάρουμε μέχρι δύο κιλά..

Εσύ @lia91 έχεις πάρει μόνο ένα κιλό είσαι εντάξει...μην τον σκέφτεσαι κ αγχώνεσαι...αν δεις ότι ξεφεύγεις πιστεύω ότι με διατροφή θα μπορέσεις ν κρατήθεις στα κιλά που πρέπει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρα να φανταστω οτι ειμαι καλα στα κιλα που εχω παρει! απλα ανυσηχησα γτ μου ελεγαν οτι δεν πρεπει να παρω καθολου κιλα το πρωτο τριμηνο! θελω και εγω και το μωρακι μου να ειμαστε υγειεστατοι αλλα φοβαμαι να παρω κιλα! ισως φταιει και το οτι δεν εχω συνηδειτποιησει ακομη πως θα γινω μανουλα! ο αντρας μου παλι ειναι πιο χαλαρος αλλα νομιζω πως ειναι λογικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγνωμη κι ολας που ρωταω! αν επιτρεπεται πως ξεκινησες εμετους στο δευτερο τριμηνο? κανονικα λενε οτι εκει σταματανε! ειχες καποιο προβλημα η μπορει να συμβει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχώνεσαι για τα κιλά..

Εμετους ξεκίνησα στο α τρίμηνο με το που μπήκα στην 12η εβδομάδα.η 12η κ ή 13η εβδομάδα είναι στο α τρίμηνο.

Τώρα τι να σου πω εκεί  που είχα μονίμως αναγουλες ξαφνικά ξύπνησα ένα πρωί κ έκανα..η γιατρός εννοείται ότι δεν είπε κάτι γι αυτό..συνήθως έχουν εμετους στο α τρίμηνο κ μόλις μπουν στον 4ο σταματανε..αν κ έχω κάταλαβει ότι όλο αυτό είναι σχετικό.η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. 

Κ η μαμά μου στο πρώτο της παιιδί έτσι ήταν..ξεκίνησε να κάνει εμετους στον τρίτο μήνα κ την πήγε έτσι μέχρι τέλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως είχα κάτι εμετούς στην αρχή σε συνδυασμό με γαστρεντερίτιδα οπότε δεν ξέρουμε αν ηταν απο την εγκυμοσύνη. Μετα τπτ και στο 8+9μηνο πολύ εμετό!!! Ο γιατρός δεν ανησύχησε! Δεν ηταν συνηθισμένο αλλα οκ!  Αν δεν σε πιάσουν καθόλου είσαι τυχερή!!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ελπιζωω!!! θα ηθελα να μπορω να ευχαριστηθω την εγκυμοσυνη μου και οχι να νοιωθω αρρωστη το μοο που με ενοχλει μεχρι τωρα ειναι η δυσπεψια! μικρο το κακο αλλα ενοχλητικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 years later...

Κορίτσια καλησπέρα!Είμαι καινούργια στο φόρουμ. Ειμαι 18χρονών και βρίσκομαι στην 25η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου στα δυδιμακια μου και αν όλα πάνε καλά θα τα έχω στην αγκαλιά μου τον Οκτώβριο!

Εγώ ένα μικρό άγχος με τα κιλά της εγκυμοσύνης ξεκίνησα 52 κιλά και ήδη έχω πάρει 15 δηλαδή έφτασα στα 67

Είναι φυσιολογικό?μήπως είναι πολλά?επηρεάζει το πολύ βάρος τα μωράκια μου?

Και αν τώρα είμαι 67 στον 8ο με 9ο μήνα τι θα κάνω βρε κορίτσια ?που ια φτάσω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μ Καλημερα. Εγω ειμαι 25 εβδομάδων κ απο 62 ειμαι 67.μιση αρα 5μιση κιλα για την ωρα.  Ομολογω α τρίμηνο εχασα 2 κιλα γτ ειχα μια συνεχόμενη αναγουλα δεν έκανα εμετο ομως αλλα αν έτρωγα λιιγο παραπανω μετα ημουν πολυ χαλια κ δεν τ άντεχα κ πολυ δυσπεψία.  Μετά ξαφνικα ολα σταμάτησαν αλλα κ πάλι δε μπορώ να φάω πολυ (όσο έτρωγα πριν την Εγκυμοσύνη ) γτ πιέζομαι κ νιωθω πολυ αβολα.  Έχω κ κτ θέματα με τη μέση μ οποτε αν παρω πολλα κιλα την πάτησα ασχημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Evie2 είπε:

κοριτσια μ Καλημερα. Εγω ειμαι 25 εβδομάδων κ απο 62 ειμαι 67.μιση αρα 5μιση κιλα για την ωρα.  Ομολογω α τρίμηνο εχασα 2 κιλα γτ ειχα μια συνεχόμενη αναγουλα δεν έκανα εμετο ομως αλλα αν έτρωγα λιιγο παραπανω μετα ημουν πολυ χαλια κ δεν τ άντεχα κ πολυ δυσπεψία.  Μετά ξαφνικα ολα σταμάτησαν αλλα κ πάλι δε μπορώ να φάω πολυ (όσο έτρωγα πριν την Εγκυμοσύνη ) γτ πιέζομαι κ νιωθω πολυ αβολα.  Έχω κ κτ θέματα με τη μέση μ οποτε αν παρω πολλα κιλα την πάτησα ασχημα.

Με το καλό το μωράκι σου Evie2!

Σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με την μέση μου αλλά λόγω δίδυμης κύησης και πολλών κιλών μάλλον απέκτησα δοκίμασα ζώνη εγκυμοσύνης και ομολογώ ότι με βοήθησε αρκετά !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η magdalene_slj είπε:

Με το καλό το μωράκι σου Evie2!

Σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με την μέση μου αλλά λόγω δίδυμης κύησης και πολλών κιλών μάλλον απέκτησα δοκίμασα ζώνη εγκυμοσύνης και ομολογώ ότι με βοήθησε αρκετά !

Προφανώς θα πάρεις περισσότερα κιλακια στη δίδυμη κύηση. Ευχαριστώ πολύ κοπελα μ κ σε σένα εύχομαι τα καλυτερα μια υγιή Κ τελειομηνη εγκυμοσύνη. Αξίζει να την παρω κ γω τη ζώνη λες? Πραγματικά αρχίζω κ ποναω πολυ στη μεση κάντο ντεπον δεν βοηθά καθολου. Τα βράδια καθε 2 3 ωρες ξυπναω απο πόνους  Κνμετα τ πρωιβπαω δουλεια κ σερνομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evie2 είπε:

Προφανώς θα πάρεις περισσότερα κιλακια στη δίδυμη κύηση. Ευχαριστώ πολύ κοπελα μ κ σε σένα εύχομαι τα καλυτερα μια υγιή Κ τελειομηνη εγκυμοσύνη. Αξίζει να την παρω κ γω τη ζώνη λες? Πραγματικά αρχίζω κ ποναω πολυ στη μεση κάντο ντεπον δεν βοηθά καθολου. Τα βράδια καθε 2 3 ωρες ξυπναω απο πόνους  Κνμετα τ πρωιβπαω δουλεια κ σερνομαι

Εγώ προσωπικά δεν είχα πρόβλημα με την μέση μου πότε  Αλλά τώρα με την εγκυμοσύνη επειδή σχετικά είμαι μικροκαμωμένη δεν μπορώ εύκολα να σηκώσω τόσα κιλά  και γενικα οι πνοι ηταν αφορητοι πήρα την ζώνη από το Λητώ και πραγματικά κάνει δουλειά νιώθεις ότι λίγο έστω σηκώνει το βάρος της κοιλίτσας από πάνω σου βέβαια ο ύπνος το βράδυ δεν παύει να είναι ένα δύσκολο θέμα και για αυτό παράγγειλα μαξιλάρι εγκυμοσύνης που εύχομαι να κάνει δουλειά για να κοιμηθώ και εγώ μια νύχτα σερί 😂αν και τα μικρουλια κάθε βράδυ στήνουν παρτακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η magdalene_slj είπε:

Εγώ προσωπικά δεν είχα πρόβλημα με την μέση μου πότε  Αλλά τώρα με την εγκυμοσύνη επειδή σχετικά είμαι μικροκαμωμένη δεν μπορώ εύκολα να σηκώσω τόσα κιλά  και γενικα οι πνοι ηταν αφορητοι πήρα την ζώνη από το Λητώ και πραγματικά κάνει δουλειά νιώθεις ότι λίγο έστω σηκώνει το βάρος της κοιλίτσας από πάνω σου βέβαια ο ύπνος το βράδυ δεν παύει να είναι ένα δύσκολο θέμα και για αυτό παράγγειλα μαξιλάρι εγκυμοσύνης που εύχομαι να κάνει δουλειά για να κοιμηθώ και εγώ μια νύχτα σερί 😂αν και τα μικρουλια κάθε βράδυ στήνουν παρτακι!

Ωχ καταλαβα κ μενα ειναι ξυπνια την καταλαβαινω οταν παω τουαλετα με κλωτσάει φαντασίωση π εχεις κ 2

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Evie2 είπε:

Ωχ καταλαβα κ μενα ειναι ξυπνια την καταλαβαινω οταν παω τουαλετα με κλωτσάει φαντασίωση π εχεις κ 2

Ο ύπνος πλέον άπιαστο όνειρο προσπαθώ να μην τρώω γλυκά βραδυνές ώρες Ούτε φρούτα τα τρώω απόγευμα συνήθως αλλά τίποτα το παρτακι στήνεται πάλι κάθε βράδυ και μια κλωτσιά από τα δεξιά και μια από τα αριστερά και μετά από λίγο ένα από τα δύο αποφασίζει να κάνει και μια κωλοτούμπα !😂😂δεν πειράζει τι να κάνουμε έχουμε χαρούμενα παιδάκια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η magdalene_slj είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Είμαι καινούργια στο φόρουμ. Ειμαι 18χρονών και βρίσκομαι στην 25η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου στα δυδιμακια μου και αν όλα πάνε καλά θα τα έχω στην αγκαλιά μου τον Οκτώβριο!

Εγώ ένα μικρό άγχος με τα κιλά της εγκυμοσύνης ξεκίνησα 52 κιλά και ήδη έχω πάρει 15 δηλαδή έφτασα στα 67

Είναι φυσιολογικό?μήπως είναι πολλά?επηρεάζει το πολύ βάρος τα μωράκια μου?

Και αν τώρα είμαι 67 στον 8ο με 9ο μήνα τι θα κάνω βρε κορίτσια ?που ια φτάσω?

Καλησπέρα!! Πωπω 15 κιλά στην 25η εβδ πολλά μου φαίνονται κι εμένα!! Και λένε κι όλας ότι τις τελευταίες εβδομάδες παίρνεις τα περισσότερα.. Έχεις και δίδυμα εσύ όμως μη ξεχνάς, που παίρνεις παραπάνω λογικά..ρώτα το γιατρό σου αν είσαι οκ!! Λογικά αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα θα στο είχε πει..προσέχεις εσύ γενικά; Τρως υγιεινά για τα μωράκια σου; Φρούτα σαλάτες κλπ 😄

Εγώ κορίτσια είμαι 32εβδ και έχω πάρει 7-8 κιλά μέχρι στιγμής, αλλά είχα πολλούς εμετούς και ανακατωσούρες μέχρι και τώρα!! Παρόλαυτα έχω και όρεξη για φαγητό 😁 Επίσης εδώ και 2 εβδομάδες μου έκοψαν τη ζάχαρη κ τα γλυκά λόγω υπογλυκαιμίας..μου βρήκαν στη καμπύλη ζαχάρου πολύ χαμηλή γλυκόζη κάτω απ’το όριο ..οπότε τέρμα και τα γλυκάκια!!

Έχω βρει αυτό το site που βάζεις ύψος κιλά κ ποια εβδομάδα είσαι και σου βγάζει τα ιδανικά κιλά!! Το χρησιμοποιώ πού κ πού για να βλέπω που κυμαίνομαι..σας στέλνω το λινκ μήπως σας βοηθήσει 💕

https://www.paidorama.com/ypologismos-varoys-egkymosynis

Καλές εγκυμοσύνες να έχουμε όλες εύχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια εύχομαι να έχουμε όλες μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Εγώ έκανα καμπύλη σακχάρου και μου βγήκαν όλα φυσιολογικά δεν έχω ούτε υπέρταση όλα είναι μια χαρα 

Επίσης τα μωράκια μου μεγαλώνουν ευτυχως φυσιολογικοτατα !

Προσπαθώ να  τρώω 5 γεύματα την ημέρας στα οποία εναλλασω τις γεύσεις γιατί έχω  ακούσει ότι κάνει καλό στα μωράκια επίσης δεν τρώω πολλά γλυκά άσχετα που μου τρελαίνομαι 🍰 και γενικά πίνω αρκετό νερό!

Ο γιατρός μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης μου έχει πει ότι μπορώ να πάρω το μέγιστο σε όλη την εγκυμοσύνη 22 με 24 κιλά. 

Αλλά εμένα μου φαίνονται πολλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα κορίτσια μου! Εγώ δυστυχώς σε όλο το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης είχα πολλούς εμετούς και έχω χάσει κιλά.. είμαι στη 15η βδομάδα και είμαι -3 κιλά από τη σύλληψη! 

Ελπίζω τώρα να αρχίσω να τρώω κανονικά να νιώσει και το μπεμπε καμία άλλη γεύση γιατί τρώω όλο ρυζι, ελιές ψωμί και κανένα γλυκό + πατάκια γιατί με βοηθάνε παρά πολύ στις αναγουλες!!!! 

Και που να φανταστείτε ότι πριν την εγκυμοσύνη δεν ξέρω πόσα χρόνια είχα να φάω τέτοιες αηδιες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...