Μετάβαση σε περιεχόμενο

Να κανω χοριακη?


Meropi3

Recommended Posts

Καλησπερα μανουλες! Παρακολουθω το φορουμ καιρο μιας κ εχουμε αποφασισει με τον αντρα μου πως θελουμε να γινουμε γονεις! 6 μερες πριν την καθυστερηση μ ειχα ενστικτο κ ανεβασμενη θερμοκρασια κ εκανα προωρο τεστ.βγηκε θετικο αν κ η γραμμη ηταν αχνη. Μετα απο δυο ημερες τ επανελαβα νε το ιδιο αποτελεσμα και την γραμμη λιγο πιο εντονη. Τωρα ειμαι 2 μερες πριν την καθυστερηση εχω ακομα 36.8-37 θερμοκρασια ποναλακια χαμηλα πρηξιμο κ αλλα συμπτ. Ποτε να κανω χοριακη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειχα κανει και εγω προωρο τεστ και ειχε βγει αρνητικο ξαναεκανα μετα με 7 μερες καθυστερηση το διπλο το πρωτο βγηκε θετικο και το δευτερο αχνο! τωρα ειμαστε στην 9η εβδομαδα!  λενε οτι αν βγει θετικο δυσκολα ειναι λαθος και ειδηκα αν εχεις κανει δυο! καλο θα ηταν να περιμενεις 3-4 μερουλες ακομη και να κανεις απ ευθειας χωριακη!  και οσο μπορεις μην αγχωνεσαι γτ αν εισαι εγκυος  (που στο ευχομαιιι) κανεις κακο στο φασολακι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σ! Ευχομαι με το καλο και Στο δικο σ παιδακι! Ειχα τελευταια περιοδο 25/06 . ετυχε κ ειχαμε επαφες σε γονιμες μερες κ καταλαβα τα συμπτωματα σχεδον αμεσως. Απλα εχω λιγο αγχος γτ εξι μηνες πριν ειχα μια βιοχημικη κ οι χοριακες επεφταν... Λεω να κανω αυριο. Ειναι νωρις λες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω πολυ! εγω ειχα τελευταια περιοδο 25/5 με 30αρι κυκλο και εκανα πρωτη εβδομου χοριακη!  αλλα εννοειται πως καταλαβαινω την αγωνια σου αλλα καλο θα ηταν να εχεισ τουλαχιστον μια εβδομαδα καθυστερηση για τη χοριακη ! τςρα το μονο που μπορεισ να κανεισ ειναι ενα τεστ με τα πρςτα πρωινα ουρα τα οποια εχουν παντα περισσοτερη συσορευμενη γοναδοτροπινη και δειχνουν λιγο πιο σιγουρα! παντως βαση των προηγουμενων τεστ λογικα θα εχεις θετικα αποτελεσματα! κανε αυριο το τεστ και αναλογος βλεπεις και για τη χοριακη! αν δειξει αρνητικο περιμενεις λιγες μερες και κανεις χοριακη αν δειξει θετικο μιλας απ εθειας με γυναικολογο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι τα γνωριζω ολα αυτα το εχω ψαξει κ γω αρκετα το θεμα. Και φαντασου τα αλλα τεστ ηταν βραδυ. Απλα σκεφτομαι απο τη μια την αγωνια μ κ απο την αλλη οτι τα τεστ ειναια αδικα λεφτα γτ η χοριακη σ δειχνει με σιγουρια. Πφφφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τοτε μαλλον θα γινεις μανουλα! κανε μια χοριακη! αν εδειξαν τα τεστ θα δειξει και αυτη! αν την κανεις νωρις παιρνεις τα αποτελεσματα την ιδια μερα!  στο ευχομαι! θα περιμενω νεα! και αν δεν εισαι μην απογοητευτεις.... θα ερθει! ευχομαι να εχεις θετικα αποτελεσματα και μετα να συζηταμε τα συμπτωματα μας....χαχαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μολις πριν απο λιγο μια κοπελα εκανε χοριακη στην 29η μερα του κυκλου της και εδειξε! καζι ειχε κανει και πιο πριν στην 26η και παλι ειχε δειξει απλα τωρα εκανε επαναληπτικΗ! αρα θα δειξει κ σε εσενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειδα αυτο π ανεβασες! Αν ειμαι κ γω επειδη εχω μια ταση στην αυξηση βαρους θελω ν παω σ διατροφολογο γ χρησιμες συμβουλες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω αυτο σκεφτομαι! τωρα πρωτη υγουστου εχω ραντεωου με το γιατρο και θα ρωτησω αν ειναι φυσιολογικο και αν μπορει εκεινος να μου δωσει καποιες συμβουλες για διατροφη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε ολες!!ειμαι καινούρια στο φόρουμ μολις εκανα την εγγραφή και ελπιζω στην στήριξη και στην βοήθεια σας!ειναι ο πρώτος μήνας προσπαθειών με τον αρραβωνιαστικό μου..ειμαι 29 χρόνων και πρόσφατα εκανα υπέρηχο και τεστ παπ και ηταν ολα μια χαρά!ειχα πει στον εαυτό μου οτι το πρώτο εξάμηνο δεν θα αγχωθώ αλλα αγχώθηκα ηδη απο τον πρώτο μήνα και δεν το ελέγχω!σε 4 μερες περιμένω περίοδο εχω κύκλο σταθερό 31 ημερών..εκανα ενα self clear απο την αγωνία μου προχθές το βραδυ..αρνητικό βεβαίως και μαλλον σωστό..τι πιθανότητες λάθους υπάρχουν βρε κορίτσια απο τις εμπειρίες σας 6 μερες πριν την καθυστέρηση;βεβαια και γω τι ψάχνομαι δεν περιμένω να μείνω με την πρωτη αλλα το άτιμο το άγχος παντα με τρώει στη ζωη μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Eleni20 είπε:

Καλησπέρα σε ολες!!ειμαι καινούρια στο φόρουμ μολις εκανα την εγγραφή και ελπιζω στην στήριξη και στην βοήθεια σας!ειναι ο πρώτος μήνας προσπαθειών με τον αρραβωνιαστικό μου..ειμαι 29 χρόνων και πρόσφατα εκανα υπέρηχο και τεστ παπ και ηταν ολα μια χαρά!ειχα πει στον εαυτό μου οτι το πρώτο εξάμηνο δεν θα αγχωθώ αλλα αγχώθηκα ηδη απο τον πρώτο μήνα και δεν το ελέγχω!σε 4 μερες περιμένω περίοδο εχω κύκλο σταθερό 31 ημερών..εκανα ενα self clear απο την αγωνία μου προχθές το βραδυ..αρνητικό βεβαίως και μαλλον σωστό..τι πιθανότητες λάθους υπάρχουν βρε κορίτσια απο τις εμπειρίες σας 6 μερες πριν την καθυστέρηση;βεβαια και γω τι ψάχνομαι δεν περιμένω να μείνω με την πρωτη αλλα το άτιμο το άγχος παντα με τρώει στη ζωη μου!

Γεια σου Ελένη μου... Καλωσηρθες στο φόρουμ. Σε καταλαβαίνω απίστευτα.. Και εγώ πέρσυ τετοιο καιρό που ξεκίνησα προσπάθεια για παιδί πίστευα ότι θα μείνω εγκυος τον πρώτο μήνα... Συνήθως δεν συμβαίνει αυτό. Δεν είναι αδύνατον αλλά είναι κάπως σπάνιο..Ακόμη και οι σχετικές σελίδες με τη γονιμοτητα και τη συλληψη που κυκλοφορούν στο ιντερνετ λένε οτι ακόμη και αν έχουμε δυο απολυτα υγιεις και γονιμους συντροφους συνηθως χρειαζονται 4-6 μηνες ελεύθερων επαφών ώστε να προκυψει εγκυμοσύνη. Οι πιθανότητες είναι περίπου 20% κάθε μήνα. Όποτε προσπάθησε να μην παραδοθείς στο άγχος από τώρα γιατί ίσως σου πάρει λίγο καιρό μέχρι να έρθει το μωρό σου.. Τα τεστ μην τα κάνεις 6 μερες πριν γιατι δεν δείχνουν... άσχετα με το τι γράφουν στη συσκευασία.. Το ιδανικο ειναι την 4η μερα της καθυστερησης.. Επειδή ομως από οτι καταλαβαίνω είσαι αγχωδης και δε μπορείς να περιμένεις τόσο (όπως και εγώ αλλωστε) κανε το τεστ την πρωτη μερα της καθυστέρησης έστω.. Δεν ξερω ποσο καλα μπορεις να διαχειριστεις το αγχος σου αλλα αν καταφερεις να μεινεις ψυχραιμη και να μην πεσεις στην παγιδα των συνεχομενων τεστ που επεσα εγω θα ωφεληθεις πολυ .. Στο λεω γιατι μεσα σε ενα χρονο εχω δωσει αρκετα χρηματα σε τεστ και χοριακες αλλα παραλληλα εχω βιωσει πολλες φορες την απογοητευση του αρνητικου αποτελεσματος...Εύχομαι να μείνεις όσο πιο γρήγορα γινεται..♡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση!!εχεις απόλυτο δίκιο σε ολα!!γενικα αγχώνομαι στη ζωη μου πολυ σε πράγματα που θελω παρα πολυ δυστυχως...ολο το μήνα που προσπαθήσαμε δεν ειχα άγχος..το άτιμο ήρθε μερικές μερες πριν την περίοδο..θα προσπαθήσω να μην ξανακάνω τεστ αν δεν εχω 2-3 μερες καθυστέρηση.ο κύκλος ειναι ρολόι ερχεται παντα καθε 31 μερες το απόγευμα..εσυ ποσο καιρό προσπαθείς εν επιτρέπεται;θα έχουμε η μια την άλλη να τα λέμε ετσι νιώθουμε καλυτερα!!γιατι και ο σύντροφος δεν φταίει ολη την ωρα να του λέω τα διαφορα μου..βασικα με κοροϊδεύει που περιμενα να μείνω απο τον πρώτο μήνα και με λέει τρελή!!????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eleni20 είπε:

Κορίτσι μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση!!εχεις απόλυτο δίκιο σε ολα!!γενικα αγχώνομαι στη ζωη μου πολυ σε πράγματα που θελω παρα πολυ δυστυχως...ολο το μήνα που προσπαθήσαμε δεν ειχα άγχος..το άτιμο ήρθε μερικές μερες πριν την περίοδο..θα προσπαθήσω να μην ξανακάνω τεστ αν δεν εχω 2-3 μερες καθυστέρηση.ο κύκλος ειναι ρολόι ερχεται παντα καθε 31 μερες το απόγευμα..εσυ ποσο καιρό προσπαθείς εν επιτρέπεται;θα έχουμε η μια την άλλη να τα λέμε ετσι νιώθουμε καλυτερα!!γιατι και ο σύντροφος δεν φταίει ολη την ωρα να του λέω τα διαφορα μου..βασικα με κοροϊδεύει που περιμενα να μείνω απο τον πρώτο μήνα και με λέει τρελή!!????

Εγω προσπαθω γυρω στον 1 χρονο αλλα επειδη υπηρχε καποιο θεμα γονιμοτητας (του αντρουλη μου) που δεν το γνωριζαμε, τους πρωτους 7μηνες η προσπαθεια ηταν ματαιη. Μετα αποφασισαμε να κάνουμε εξετάσεις και οι δυο, βρηκαμε τι εφταιγε, καναμε την ανάλογη θεραπεία και τώρα εδώ και 3μηνες είναι όλα καλά!!! Όποτε επί της ουσίας 3 μηνες προσπαθούμε με αξιώσεις.. Αλλά όπως καταλαβαίνεις, σαν ανυπομονη γυναικα που πατησε τα 33 εχω και εγω τα "θέματα" μου..  Αυθόρμητα σκέφτομαι "αφού είναι πια όλα μια χαρά γιατι δε μενω εγκυος επιτελους;;;". Μετά επανέρχομαι στην πραγματικότητα και λέω στον εαυτό μου οτι πρεπει να ηρεμησω και να μην κανω σαν τρελη γιατι το παιδί δεν έρχεται κατά παραγγελια (αυτό που είπα και σε σένα δηλαδη)!! Και εκει που νομιζω οτι τα εχω βρει με τον εαυτο μου ξαφνικα η ψυχραιμία μου παει περιπατο όταν πλησιάζουν οι μερες της επόμενης περιόδου..... Οποτε καταλαβαινω απολυτα τι περνας γιατι τις ίδιες σκέψεις κάνουμε... Άρα θα τα λέμε...  Και κατι ακομα.. Μην αγχωθεις αν η περίοδος σου αρχισει να σου κανει κολπα μέσα στους επόμενους μήνες.. Ακόμη και κοπέλες με πολύ σταθερή περίοδο όταν ξεκινούν προσπάθεια για παιδάκι, κάποιους μήνες έχουν μικρές ανωμαλίες (πχ αργεί 2-3 μερες η' εμφανίζονται καινούρια συμπτώματα που δεν υπηρχαν ποτέ στο παρελθον κλπ) Λες και γίνονται όλα αυτά επίτηδες για δημιουργηθεί η ελπιδα και μετά... τσουπ ανώμαλη προσγείωση!!! Το πέρασα πριν λίγες μέρες για αυτο στο αναφέρω.. Και από οτι θα έχεις διαβάσει το έχουν αντιμετωπίσει και άλλα κορίτσια ..Υπομονή επιμονή και πίστη ότι θα τα καταφέρουμε...Αυτά χρειάζονται.. Ότι θες πες μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Meropi3 είπε:

Λια μ! Χθες 540 σημερα 840 ... Θα κανω κ αυριο κ θα παω στο γιατρο.. Ειμαι τοσο χαρουμενη!!!

Καλησπέρα Meropi... πολλά συγχαρητήρια.... Σου εύχομαι καλή εγκυμοσύνη...!!!!!♡♡♡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Εγω προσπαθω γυρω στον 1 χρονο αλλα επειδη υπηρχε καποιο θεμα γονιμοτητας (του αντρουλη μου) που δεν το γνωριζαμε, τους πρωτους 7μηνες η προσπαθεια ηταν ματαιη. Μετα αποφασισαμε να κάνουμε εξετάσεις και οι δυο, βρηκαμε τι εφταιγε, καναμε την ανάλογη θεραπεία και τώρα εδώ και 3μηνες είναι όλα καλά!!! Όποτε επί της ουσίας 3 μηνες προσπαθούμε με αξιώσεις.. Αλλά όπως καταλαβαίνεις, σαν ανυπομονη γυναικα που πατησε τα 33 εχω και εγω τα "θέματα" μου..  Αυθόρμητα σκέφτομαι "αφού είναι πια όλα μια χαρά γιατι δε μενω εγκυος επιτελους;;;". Μετά επανέρχομαι στην πραγματικότητα και λέω στον εαυτό μου οτι πρεπει να ηρεμησω και να μην κανω σαν τρελη γιατι το παιδί δεν έρχεται κατά παραγγελια (αυτό που είπα και σε σένα δηλαδη)!! Και εκει που νομιζω οτι τα εχω βρει με τον εαυτο μου ξαφνικα η ψυχραιμία μου παει περιπατο όταν πλησιάζουν οι μερες της επόμενης περιόδου..... Οποτε καταλαβαινω απολυτα τι περνας γιατι τις ίδιες σκέψεις κάνουμε... Άρα θα τα λέμε...  Και κατι ακομα.. Μην αγχωθεις αν η περίοδος σου αρχισει να σου κανει κολπα μέσα στους επόμενους μήνες.. Ακόμη και κοπέλες με πολύ σταθερή περίοδο όταν ξεκινούν προσπάθεια για παιδάκι, κάποιους μήνες έχουν μικρές ανωμαλίες (πχ αργεί 2-3 μερες η' εμφανίζονται καινούρια συμπτώματα που δεν υπηρχαν ποτέ στο παρελθον κλπ) Λες και γίνονται όλα αυτά επίτηδες για δημιουργηθεί η ελπιδα και μετά... τσουπ ανώμαλη προσγείωση!!! Το πέρασα πριν λίγες μέρες για αυτο στο αναφέρω.. Και από οτι θα έχεις διαβάσει το έχουν αντιμετωπίσει και άλλα κορίτσια ..Υπομονή επιμονή και πίστη ότι θα τα καταφέρουμε...Αυτά χρειάζονται.. Ότι θες πες μου!!

Θα δεις οτι θα μείνεις τον επόμενο αντε τον μεθεπόμενο!φερνω γούρι εγω θα το δεις!!μονο θετικά πρεπει να σκεφτόμαστε και να μην εχουμε άγχος αυτο φταίει για ολα..δεν εχω κανενα σύμπτωμα αλλα και σε προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν ειχα..διακόπηκε ομως δυστυχως.εχω καταλάβει οτι οταν θες κατι πολυ με το άγχος το μπλοκάρεις.αυτο παθαίνω..ξερω οτι απο τον νέο κύκλο θα ειμαι τελείως χαλαρή και 5-6 μερες πριν την περίοδο θα με πιάσει παλι η χαζομάρα μου..υπάρχουν πολλοί λόγοι που το θελω αυτο το παιδι οσο τίποτε στον κόσμο και ελπιζω να μην μας παρει πολλούς μηνες..σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές..φοβαμαι οτι αν εχω 2-3 μερες καθυστέρηση θα αρχίσω τα τεστ παλι ενω ηδη εχω ενα αρνητικό 6 μερες πριν την περίοδο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...