Μετάβαση σε περιεχόμενο

μπορεί να είμαι έγκυος ενώ είχα περίοδο


Recommended Posts

Είχα περίοδο το προηγούμενο μήνα αλλά με το αγόρι μου πριν ένα μήνα και...είχα ένα ατύχημα...Και φοβάμαι μήπως είμαι έγκυος...έχω ζαλάδες, ναυτία, πονάει η κοιλιά μου, η μέση μου και το στήθος μου... λέτε να είμαι έγκυος??

Επεξεργάστηκε από lilianna
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lilianna μου αυτά που λες είναι λίγο γενικόλογα.. Αν δε μας πεις περίπου τι κύκλο έχεις και πάνω κάτω ποτε είναι οι γόνιμες σου μέρες -αν τις ξέρεις- δε μπορουμε να σε βοηθήσουμε να βγάλεις ένα συμπέρασμα... Από ότι έχω καταλάβει από περιστατικά που έχουν συμβεί σε φίλες μου παλιότερα σημασία δεν έχει τόσο το ότι συνέβη ενα "ατύχημα", αλλά το πότε συνέβη..! Δηλαδή αν έγινε 5-6  μερες πριν την περιοδο κακώς αγχώνεσαι..  Επισης αν εχεις μεγαλο κυκλο και κανεις ωορρηξία περιπου οπως κανω εγω τη 17η μέρα και αυτό σου συνέβη τη 10η μέρα πάλι δεν υπαρχει λόγος άγχους... Δώσε μας περισσότερα στοιχεία για να καταλάβουμε τι έχει γίνει μήπως μπορέσουμε να σου δώσουμε τα φώτα μας σε κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να σου πω, δεν ξερω.. εφόσον δεν έχεις σταθερό κύκλο θεωρητικά όλα είναι πιθανά.. Αν και συνήθως οι περισσότερες γυναίκες δε μένουν έγκυες με μια μόνο ελευθερη επαφή. Επίσης οι ζαλάδες και οι αναγουλες δεν ξεκινάνε αμέσως μετά τη σύλληψη οπως λανθασμενα πιστευα και εγω. Συνήθως πρώτα οι γυναίκες έχουν καμια 10αρια μερες καθυστέρηση και μετά... Αρα χοντρικά -+30 μερες μετα τη συλληψη. Αυτά στα λέω για να ξέρεις ότι κάποιες φορές όλα αυτά τα "συμπτωματα" είναι παιχνίδια του μυαλού μας. Εγώ τον πρώτο μήνα προσπαθειών για παιδί ήμουν τόσο σίγουρη ότι έχω μείνει εγκυος, που δυο βδομαδες μετα τις ελεύθερες επαφές  στις γονιμες μερες μου, είχα ζαλάδες, ανακατωσουρες και τα σχετικά.... Τελικά δεν ήμουν όμως!! Μήπως από το άγχος και τον πανικό σου, τα δημιουργείς εσύ στον εαυτό σου όλα αυτά;; Δε θέλω να σε μπερδεψω κιόλας.. απλά σου είπα τι ξέρω από όσα έχω ζήσει, ακούσει και διαβάσει. Αν πραγματικα πιστεύεις μέσα σου ότι μπορεί να εισαι εγκυος κάνε μια αιματολογικη εξεταση  β χοριακη και θα μάθεις σιγουρα. Απλά φρόντισε να έχουν περάσει τουλάχιστον 12 μέρες από τη μερα που υποθέτεις ότι μπορεί να έμεινες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε θέλω να σε αγχοσω ... αλλά εγώ είχα σύλληψη και περιοδο (μπορεί μα είμαι  ή εξαίρεση) 14-15 ειχα επαφή 20μ ηρθε περιοδος αλλα ημουν εγκυος.... Εχεις  κκαθυστέρηση μειωα λόγια? Ή επειδή  έχεις όλα αυτά νομίζεις ότι είσαι.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Αννα Λιλα είπε:

Δε θέλω να σε αγχοσω ... αλλά εγώ είχα σύλληψη και περιοδο (μπορεί μα είμαι  ή εξαίρεση) 14-15 ειχα επαφή 20μ ηρθε περιοδος αλλα ημουν εγκυος.... Εχεις  κκαθυστέρηση μειωα λόγια? Ή επειδή  έχεις όλα αυτά νομίζεις ότι είσαι.... 

Αννα Λιλα μου να σε ρωτησω κατι σε σχεση με αυτο..; Όταν λες ότι είχες περιοδο ενώ ήσουν έγκυος εννοείς φουλ ροή κανονικα. Δεν παρατηρήσες καμία αλλαγη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Αννα Λιλα μου να σε ρωτησω κατι σε σχεση με αυτο..; Όταν λες ότι είχες περιοδο ενώ ήσουν έγκυος εννοείς φουλ ροή κανονικα. Δεν παρατηρήσεις καμία αλλαγη;

Ειχα κανονικοτατη ροη 6-7 μέρες χαχα... κ γω παραξενευτηκα... το μόνο π αλλαξε ήταν ή διάθεση μου ( όλο εκλαιγα ) κ ημουν 5 εβδ τότε π έκλαιγα χαχα....

Δε καταλαβαινω ακόμα πως έγινε ή σύλληψη αλλά λίγο μ νοιάζει το νινι μ ερχεται σε λιγο ???????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Αννα Λιλα είπε:

Ειχα κανονικοτατη ροη 6-7 μέρες χαχα... κ γω παραξενευτηκα... το μόνο π αλλαξε ήταν ή διάθεση μου ( όλο εκλαιγα ) κ ημουν 5 εβδ τότε π έκλαιγα χαχα....

Δε καταλαβαινω ακόμα πως έγινε ή σύλληψη αλλά λίγο μ νοιάζει το νινι μ ερχεται σε λιγο ???????????????

Αχ τι ωραία.....!!!!!Με συγκίνησες!!!! Καλή λευτεριά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Gelie είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ?? ανυπομονω  2 εβδ μ έμειναν ... αλλά μοιάζουν αιώνες.... 

Σου εύχομαι κ γω τα καλύτερα  ?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Αννα Λιλα μου να σε ρωτησω κατι σε σχεση με αυτο..; Όταν λες ότι είχες περιοδο ενώ ήσουν έγκυος εννοείς φουλ ροή κανονικα. Δεν παρατηρήσεις καμία αλλαγη;

Ακριβως ετσιιιιι....

Εχεις μωρακι ; Ή περιμένεις ;; ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ 18 ιουλιου εχω κλείσει ραντεβού για σαλπιγγογραφια επειδή είμαι σε φάση προσπαθειων για εγκυμοσύνη και τα έχω ελέγξει όλα εκτός από σάλπιγγες. 9 Ιουλίου όμως περιμενω περιοδο... και σκεφτομουν ότι αν συμβεί το ευτυχές να έχω συλλάβει ως τότε θα την ακυρώσω την εξέταση. Αν όμως αδιαθετησω θα σημαίνει ότι αποκλείεται να είμαι εγκυος οπότε μπορώ να την κάνω κανονικα... λες να μου τυχει τιποτα παρομοιο με το δικο σου;;; Εγκυος με κανονικη ροη...θα τρελαθω!!! Αρα η περίοδος δεν είναι πάντα ένδειξη.. μάλλον πρέπει να κάνω και μια χοριακη πιο πριν... μη μας βρει κανένα κακό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Gelie είπε:

Εγώ 18 ιουλιου εχω κλείσει ραντεβού για σαλπιγγογραφια επειδή είμαι σε φάση προσπαθειων για εγκυμοσύνη και τα έχω ελέγξει όλα εκτός από σάλπιγγες. 9 Ιουλίου όμως περιμενω περιοδο... και σκεφτομουν ότι αν συμβεί το ευτυχές να έχω συλλάβει ως τότε την ακυρώσω την εξέταση. Αν όμως αδιαθετησω θα σημαίνει ότι αποκλείεται να είμαι εγκυος οπότε μπορώ να την κάνω κανονικα... λες να μου τυχει τιποτα παρομοιο με τι δικο σου;;; Εγκυος με κανονικη ροη...θα τρελαθω!!! Αρα η περίοδος δεν είναι πάντα ένδειξη.. μάλλον πρέπει να κάνω και μια χοριακη πιο πριν... μη μας βρει κανένα κακό!!

Ευχομαι μέσα από τη καρδιά μου ν μην έρθει ή σιχαμενη κ να εχεις θετικό τεστ  στα χερακια σ κ να μην προχωρησετε σε σαλπ.. μία εβδομάδα λοιπόν  υπομονη .... μπορεί να τύχει όπως η δικη μου περίπτωση σε αυτό τ κόσμο όλα είναι πιθανά.... τουλαχιστον  σε εμενα δεν ήταν... εννοειται πρίν  προχωρήσεις την εξεταση  ( δεν είμαι Γιατρος απλα τη γνώμη μ λεω) να κάνεις μία χοριακη για σιγουριά κ ευχομαι ν είναι μεγάλη  ή τιμή της !!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Αννα Λιλα είπε:

Ευχομαι μέσα από τη καρδιά μου ν μην έρθει ή σιχαμενη κ να εχεις θετικό τεστ  στα χερακια σ κ να μην προχωρησετε σε σαλπ.. μία εβδομάδα λοιπόν  υπομονη .... μπορεί να τύχει όπως η δικη μου περίπτωση σε αυτό τ κόσμο όλα είναι πιθανά.... τουλαχιστον  σε εμενα δεν ήταν... εννοειται πρίν  προχωρήσεις την εξεταση  ( δεν είμαι Γιατρος απλα τη γνώμη μ λεω) να κάνεις μία χοριακη για σιγουριά κ ευχομαι ν είναι μεγάλη  ή τιμή της !!!!!!!!!

Σε ευχαριστώ πολυ κοριτσι μου... Ναι θα την κανω τη χοριακη οπωσδηποτε... Δεν είναι να παίζουμε με αυτά τα πράγματα... μακάρι να έρθει γρήγορα και για μένα αυτή η στιγμή που θα μάθω τα ευχάριστα νέα.. Ένα χρόνο περιμένω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ κοριτσι μου... Ναι θα την κανω τη χοριακη οπωσδηποτε... Δεν είναι να παίζουμε με αυτά τα πράγματα... μακάρι να έρθει γρήγορα και για μένα αυτή η στιγμή που θα μάθω τα ευχάριστα νέα.. Ένα χρόνο περιμένω!!!

Μην χάνεις  τ πίστη  σου...  όλα θα πάνε καλά!!!!!!!! Εμεις 5 μήνες κ μολις χαμαρωσα και τ"" ξεχασα ""ηρθε τ θετικό τεστακι..... περιμένω νεααα. . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Αννα Λιλα είπε:

Μην χάνεις  τ πίστη  σου...  όλα θα πάνε καλά!!!!!!!! Εμεις 5 μήνες κ μολις χαμαρωσα και τ"" ξεχασα ""ηρθε τ θετικό τεστακι..... περιμένω νεααα. . 

Οταν λες πως το ξεχασες τ εννοεις,??σταματησες να το σκεφτεσαι τελειως???ουτε οταν πλησιαζαν οι ημερες της περιοδο σου δν το σκεφτοσουν??το εχω ξανακουσει αυτο αλλα πραγματικα δν μπορωνα το καταλαβω πως γινεται.απο εκει π σ εχει γινει εμμονη κ τ σκεφτεσαι συνεχεια ξαφνικα να σταματησεις να τ σκεφτεσαι...εγω παντως 6 μηνες τωρα δν μπορω να το βγαλω απο τ μυαλο μ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η elena90 είπε:

Οταν λες πως το ξεχασες τ εννοεις,??σταματησες να το σκεφτεσαι τελειως???ουτε οταν πλησιαζαν οι ημερες της περιοδο σου δν το σκεφτοσουν??το εχω ξανακουσει αυτο αλλα πραγματικα δν μπορωνα το καταλαβω πως γινεται.απο εκει π σ εχει γινει εμμονη κ τ σκεφτεσαι συνεχεια ξαφνικα να σταματησεις να τ σκεφτεσαι...εγω παντως 6 μηνες τωρα δν μπορω να το βγαλω απο τ μυαλο μ...

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω... θα με κοροιδεψετε αλλα ειλικρινά χθες βραδυ εβλεπα παλι στον υπνο μου οτι είχα κανει χοριακη και ειχα στα χέρια μου τα αποτελέσματα.... Ήταν πολύ ανεβασμένη, 350!! Ημουν μεσα στην ευτυχια και μετα ξυπνησα....!!! Τραγικο!!! Μια βδομαδα πριν την περίοδο μου γυρνάει το μυαλό... περίπτωση ψυχιατρου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η elena90 είπε:

Οταν λες πως το ξεχασες τ εννοεις,??σταματησες να το σκεφτεσαι τελειως???ουτε οταν πλησιαζαν οι ημερες της περιοδο σου δν το σκεφτοσουν??το εχω ξανακουσει αυτο αλλα πραγματικα δν μπορωνα το καταλαβω πως γινεται.απο εκει π σ εχει γινει εμμονη κ τ σκεφτεσαι συνεχεια ξαφνικα να σταματησεις να τ σκεφτεσαι...εγω παντως 6 μηνες τωρα δν μπορω να το βγαλω απο τ μυαλο μ...

Προσπαθουσαμε και έβλεπα ποτέ εχω ωοριξιες και τετοια και έλεγα θα ερθει δε θα ερθει.. μονιμως αγχομενη... αλλά οκτ μπηκα στη σχολη μ και τ άφησα (κ επισης σταματησαμε τις προσπάθειές γτ λέμε αφιυ μπηκα σχολή στο και έγινε 2,3 φορές πάνω το πάθος ελευθερα εντελώς))

Και τον επόμενο μήνα ειχα πονους και λεω περιόδου δεν εδωσα βάση αλλά τ σπορακι μ ήρθε... κ εκανα τ τέστ χώρις καθυστέρηση 20 νοεμβριου περίμενα πρδ και έκανα τ τέστ 19 ..και καπάκι μετά από 2 μέρες χωριακη ... ή τιμής της 4χιλιαδες κάτι... όλη μέρα εκλαιγα από χαρά κ δε το πίστευα με τπτ..  λεω πως έγινε αφού ..... αλλά όλα έρχονται όταν δε τ περιμενεις..... να είμαστε ήρεμες λοιπόν και ολα θα πανε καλα:*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Gelie είπε:

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω... θα με κοροιδεψετε αλλα ειλικρινά χθες βραδυ εβλεπα παλι στον υπνο μου οτι είχα κανει χοριακη και ειχα στα χέρια μου τα αποτελέσματα.... Ήταν πολύ ανεβασμένη, 350!! Ημουν μεσα στην ευτυχια και μετα ξυπνησα....!!! Τραγικο!!! Μια βδομαδα πριν την περίοδο μου γυρνάει το μυαλό... περίπτωση ψυχιατρου!!!

Κατι τέτοια εβλεπα και γω χαχαχχα... τωρα στη εγκυμοσυνη βλέπω συνέχεια ότι γενναω ενα μικρό μωρο χαχχα... αστα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η lilianna είπε:

Είχα περίοδο το προηγούμενο μήνα αλλά με το αγόρι μου πριν ένα μήνα και...είχα ένα ατύχημα...Και φοβάμαι μήπως είμαι έγκυος...έχω ζαλάδες, ναυτία, πονάει η κοιλιά μου, η μέση μου και το στήθος μου... λέτε να είμαι έγκυος??

Εγώ πάντως είχα κανονικότατα τους 2 πρωτους μηνες της εγκυμοσύνης μου περίοδο με ροή 7 ημερών (όπως πάντα ) Κ μάλιστα επειδή είχα κανει ενα τεστ ( Γτ προσπαθούσαμε για νινι) είχε βγει αρνητικό στις πρώτες 20 μέρες (λογικά ή χαλασμενο ή εληρρεασμενο απο το αίμα) . Παρόλο που έχασα τς πρωτους 2 μηνες μου (δεν είχα κάνα σύμπτωμα) πλέον περιμένω μέρα με την μέρα να ερθει ή μπεμπα μου. Η συμβουλή μου είναι να κανεις άμεσα χωριακη. Η πιο αξιόπιστη απάντηση στην ερώτηση σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On Thursday, June 30, 2016 at 10:56 ΜΜ, ο/η lilianna είπε:

Είχα περίοδο το προηγούμενο μήνα αλλά με το αγόρι μου πριν ένα μήνα και...είχα ένα ατύχημα...Και φοβάμαι μήπως είμαι έγκυος...έχω ζαλάδες, ναυτία, πονάει η κοιλιά μου, η μέση μου και το στήθος μου... λέτε να είμαι έγκυος??

σιγουρα δεν μπορω να ξέρω !! Κάθε οργανισμός είναι πολύ πολύ διαφορετικός!!! Την δική μου εμπειρία σου είπα. Γιαυτό σου πρότεινα να πας να κανεις μια χοριακη! Πολλές φορες αυτά τα σημάδια που έχουμε ναυτία πρήξιμο κλπ μπορεί να είναι απο το μυαλό μας!! Μακάρι να σε βοήθησα. Κ σου εύχομαι ή απάντηση τς χοριακης να είναι αυτή που θες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lilianna είπε:

Matsa εσύ πιστεύεις ότι μπορεί να είμαι;; 

σιγουρα δεν μπορω να ξέρω !! Κάθε οργανισμός είναι πολύ πολύ διαφορετικός!!! Την δική μου εμπειρία σου είπα. Γιαυτό σου πρότεινα να πας να κανεις μια χοριακη! Πολλές φορες αυτά τα σημάδια που έχουμε ναυτία πρήξιμο κλπ μπορεί να είναι απο το μυαλό μας!! Μακάρι να σε βοήθησα. Κ σου εύχομαι ή απάντηση τς χοριακης να είναι αυτή που θες!! ( μάλλον σου έχω απαντήσει 2 φορες)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...