Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποσοστά επιτυχίας στη σπερματεγχυση


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια. Ποσες εχετε μπει στη διαδικασια αυτη? με τι ποσοστα επιτυχιας ξεκινησατε? τα καταφερατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Πόπη!εγώ έκανα με αρνητικό αποτέλεσμα λόγω του προβλήματος μου και κατέληξα στην εξωσωματική....εξαρτάται πιο είναι το πρόβλημα σας το αποτέλεσμα της σπερματεγχυσης..ο γιατρός τι ποσοστό σας δίνει? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ζωγιαμπελ είπε:

Καλησπέρα Πόπη!εγώ έκανα με αρνητικό αποτέλεσμα λόγω του προβλήματος μου και κατέληξα στην εξωσωματική....εξαρτάται πιο είναι το πρόβλημα σας το αποτέλεσμα της σπερματεγχυσης..ο γιατρός τι ποσοστό σας δίνει? 

Γεια σου @Ζωγιαμπελ!! Με την 1η εξωσοματικη εμεινες εγκυος??και αν επιτρεπεται ποιο ηταν το προβλημα?

Ευχαριστω

?????????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έμεινα με την πρώτη σε δίδυμα αλλά το ένα ήταν εξωμητριο και το άλλο ενδομητριο το οποίο λόγω της εσωτερικής αιμορραγίας παλλινδρομησε και τα έχασα και τα δύο...είχα υδροσαλπιγγες κ τις αφαίρεσα...κ αυτό που μου συνέβη ήταν πιθανότητα μια στο εκατομμύριο κ μου κληρωσε εμένα...εσάς ποιο είναι το πρόβλημα αν επιτρέπεται? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! 

Ειμαι καινούργια στο forum... Εύχομαι κε των προτέρων σε όλες να μείνετε σύντομα έγκυες και στις ήδη μανούλες να χαίρονται τα παιδάκια τους!

Εμεις κάναμε την προηγούμενη εβδομάδα την πρώτη μας προσπάθεια με iui. Δεν βρίσκουν κανενα πρόβλημα ούτε σε εμένα ούτε στον άντρα μου, εκτός ίσως απο όχι τόσο μεγάλη κινητικότητα σπέρματος του συζύγου λόγω κιρσοκηλών...

Το θέμα μου ειναι ότι παρόλο που έκανα ovitrelle για να γίνει η ωορρηξία, δεν έχω αισθανθεί να έχει γίνει... Τουλάχιστον δεν είδα τα ιδιαίτερα υγρά που βγαίνουν μετά απο την ωορρηξία...

Επίσης, όλοι οι γιατροί (2 γυναικολόγοι  και ένας ουρολόγος) μου είπαν να μην ασχοληθώ με αφαίρεση των κιρσοκηλών του άντρα μου γιατί δεν θα βοηθήσει στην προσπάθεια... Ισχύει; Έχετε ακούσει κάτι διαφορετικό; Φοβάμαι ότι το λένε για να προχωρήσουμε σε υποβοηθούμενες προσπάθειες...

Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο; 

Καλη επιτυχία σε όλες μας!!! :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/6/2016 at 7:21 ΜΜ, ο/η Ζωγιαμπελ είπε:

Έμεινα με την πρώτη σε δίδυμα αλλά το ένα ήταν εξωμητριο και το άλλο ενδομητριο το οποίο λόγω της εσωτερικής αιμορραγίας παλλινδρομησε και τα έχασα και τα δύο...είχα υδροσαλπιγγες κ τις αφαίρεσα...κ αυτό που μου συνέβη ήταν πιθανότητα μια στο εκατομμύριο κ μου κληρωσε εμένα...εσάς ποιο είναι το πρόβλημα αν επιτρέπεται? 

Εμεις στην αρχη ειχαμε προβλημα με την μινητικοτητα του σπερματος αλλα με την αγωγη που πηρε ο συζηγος μου ειναι οκ.εγω εχω κανει σαλπιγγογραφια και ειναι καθαρη καθως και ορμονολογικες οπου η fsh δεν ειναι καθολου καλη ειναι αρκετα υψηλη.θεωρητικα δεν εχουμε προβλημα απλα με βιαζει ο χρονος λογω της υψηλης fsh.εγω εχω κανει 2 σπερματεχυνσεις χωρις θετικο αποτελεσμα.αν δεν μεινουμε μονοι μας εως τον Οκτοβρη θα παμε για εξψμοσωματικη.

Εσυ ξαναπροσπαθησες??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έκανα άλλες 2 προσπάθειες με τα κατεψυγμένα που είχα αλλά χωρίς αποτέλεσμα...Τώρα προσπαθώ να συνέλθω, να μαζέψω τα κομμάτια μου και να ξεκινήσω ξανά την διαδικασία από την αρχή...Μάλλον από Σεπτέμβρη πρώτα ο Θεός..Μπορεί να αγχωθηκες και να μην έρχεται...προσπάθησε να ηρεμήσεις και όλα καλά θα πάνε από τη στιγμή που είναι όλα εντάξει!!!τα καλύτερα σου εύχομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/6/2016 at 9:53 ΜΜ, ο/η vanadoo32 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! 

Ειμαι καινούργια στο forum... Εύχομαι κε των προτέρων σε όλες να μείνετε σύντομα έγκυες και στις ήδη μανούλες να χαίρονται τα παιδάκια τους!

Εμεις κάναμε την προηγούμενη εβδομάδα την πρώτη μας προσπάθεια με iui. Δεν βρίσκουν κανενα πρόβλημα ούτε σε εμένα ούτε στον άντρα μου, εκτός ίσως απο όχι τόσο μεγάλη κινητικότητα σπέρματος του συζύγου λόγω κιρσοκηλών...

Το θέμα μου ειναι ότι παρόλο που έκανα ovitrelle για να γίνει η ωορρηξία, δεν έχω αισθανθεί να έχει γίνει... Τουλάχιστον δεν είδα τα ιδιαίτερα υγρά που βγαίνουν μετά απο την ωορρηξία...

Επίσης, όλοι οι γιατροί (2 γυναικολόγοι  και ένας ουρολόγος) μου είπαν να μην ασχοληθώ με αφαίρεση των κιρσοκηλών του άντρα μου γιατί δεν θα βοηθήσει στην προσπάθεια... Ισχύει; Έχετε ακούσει κάτι διαφορετικό; Φοβάμαι ότι το λένε για να προχωρήσουμε σε υποβοηθούμενες προσπάθειες...

Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο; 

Καλη επιτυχία σε όλες μας!!! :x

Καλησπέρα vanadoo. Και εμας ο γυναικολόγος μας συμβουλευσε να μην εγχειριστει ο αντρας μου για αφαιρεση κιρσοκηλης επειδη οπως ειπε ειναι μεγαλος σε ηλικια για κατι τέτοιο  (31 χρονων), θεωρωντας ιδανικη ηλικια για αυτή την επεμβαση τα 18-20 χρονια. Μας συνεστησε να κανουμε εξωσωματική γιατι το σπερμα ειχε σοβαρο προβλημα στον αριθμο των σπερματοζωαριων, την κινηση και την ποιοτητα. Οπως χαρακτηριστικα μας ειπε λόγω της ανύπαρκτης προσθιας κινητικοτητας δεν θα ειχε αποτελεσμα ουτε η σπερματεγχυση και δεν ειχε καν νοημα να το προσπαθησουμε. Εμείς στην αρχή σκεφτόμασταν με τρόμο την πιθανοτητα εγχειρισης πιστεύοντας ότι ίσως γίνει κάποιο ιατρικό λάθος και έπειτα δημιουργηθούν έξτρα προβληματα. Μετά όμως έκανα την ίδια σκέψη με σένα..... Και αν προσπαθεί να μας σπρώξει στην εξωσωματικη για ευνόητους λογους;; Βρηκαμε εναν ουρολογο που μας ενέπνευσε εμπιστοσύνη και είπαμε να το τολμήσουμε.. Εξαλλου αν δεν καναμε κατι δραστικο μονο προς το χειροτερο θα πηγαινε η κατασταση και σε μια δεκαετια ο αντρας μου θα έχει χάσει ολοκληρωτικά τη γονιμότητα του.. Τελικα όλα πήγαν παραπανω απο κατ'ευχήν και στο θεμα του σπέρματος δεν υπάρχει  πλεον κανενα προβλημα...!! Μιλαμε για τρομερη βελτίωση που ξεπέρασε κάθε προσδοκία ακόμη και του γιατρού που τον εγχειρισε.. Ενδεικτικά σου αναφέρω την κινητικότητα που έχει φτάσει 44% από 0%. Τώρα έχουμε πιθανότητες να συλλάβουμε φυσιολογικά (αν βεβαια και η δική μου σαλπιγγογραφια τον αλλο μηνα βγει καλη). Αρα καταλαβαίνεις ότι τιποτα δεν είναι αδύνατον... Και πολλες φορες ακόμη και οι ίδιοι οι γιατροί δεν ξέρουν!!!! Αλλες φορες παλι ειτε μας βλεπουν σαν πενηνταευρα ειτε ψαχνουν αφορμη να εφαρμοσουν πανω μας ολες τις μεθοδους που εχουν διδαχθει στα εργαστηρια που παρακολουθησαν μαθηματα κατά τη διάρκεια των σπουδων τους...!! Οποτε με τον αντρα σου ψάξτε το καλά πριν πάρετε οποιαδήποτε αποφαση ωστε να μην μπείτε σε καμία διαδικασια υποβοηθούμενης γονιμότητας αν δεν είναι όντως απαραίτητο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...