Μετάβαση σε περιεχόμενο

Egkumosini k aksoniki


Recommended Posts

Thelw thn voithia sas. Ekana aksonikh sto kefali 3vdomadwn egkuos tous eipa oti dn gnwrizo an eimai alla einai pithanwn tote dn to ksera oti eimai k m kanan eksetash ourwn k vghke arnitiko to test. Twra eimai 5vdwmadwn k 4hmerwn k m leei o gunaikologos g ektrwsh gt uparxei pithanotita teratogenishs.ti na kanw,?????? Dn thelw na to kanw alla an uparxei auth h pithanotita ti allo mporei na ginei?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Δεν ξέρω τι ισχύει. Γιατί δεν παίρνεις μια δεύτερη γνώμη από άλλο γυναικολόγο. Έτσι θα είσαι πιο σίγουρη για την απόφαση που πρέπει να πάρεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Ioanna!!! είπε:

Thelw thn voithia sas. Ekana aksonikh sto kefali 3vdomadwn egkuos tous eipa oti dn gnwrizo an eimai alla einai pithanwn tote dn to ksera oti eimai k m kanan eksetash ourwn k vghke arnitiko to test. Twra eimai 5vdwmadwn k 4hmerwn k m leei o gunaikologos g ektrwsh gt uparxei pithanotita teratogenishs.ti na kanw,?????? Dn thelw na to kanw alla an uparxei auth h pithanotita ti allo mporei na ginei?

Αχ Ιωάννα, πολύ λυπάμαι που περνάς τέτοιο λούκι...Τα προβλήματα στο μωρό ποια εβδομάδα θα γίνουν πιο ορατά και ανιχνεύσιμα με σοβαρές πιθανότητες ορθής διάγνωσης; Εννοώ δεν γίνεται να περιμένεις λίγο ακόμα να είσαι πιο σίγουρη; Μην κάνεις κάτι βεβιασμένα και σου μείνει μετά στενοχώρια.Σου εύχομαι ο,τι καλύτερο από καρδιάς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/4/2016 at 2:51 ΠΜ, ο/η Ioanna!!! είπε:

Thelw thn voithia sas. Ekana aksonikh sto kefali 3vdomadwn egkuos tous eipa oti dn gnwrizo an eimai alla einai pithanwn tote dn to ksera oti eimai k m kanan eksetash ourwn k vghke arnitiko to test. Twra eimai 5vdwmadwn k 4hmerwn k m leei o gunaikologos g ektrwsh gt uparxei pithanotita teratogenishs.ti na kanw,?????? Dn thelw na to kanw alla an uparxei auth h pithanotita ti a

στις On 8/4/2016 at 0:53 ΜΜ, ο/η Chrysa 79 είπε:

Αχ Ιωάννα, πολύ λυπάμαι που περνάς τέτοιο λούκι...Τα προβλήματα στο μωρό ποια εβδομάδα θα γίνουν πιο ορατά και ανιχνεύσιμα με σοβαρές πιθανότητες ορθής διάγνωσης; Εννοώ δεν γίνεται να περιμένεις λίγο ακόμα να είσαι πιο σίγουρη; Μην κάνεις κάτι βεβιασμένα και σου μείνει μετά στενοχώρια.Σου εύχομαι ο,τι καλύτερο από καρδιάς!

Γειά σου, πως είσαι ?Ξέρω ότι υπάρχει το κέντρο πυρηνικής φυσικής δε θυμάμαι πως ακριβώς το λένε Δημόκριτος νομίζω, που μπορείς να μιλήσεις με κάποιο τηλεφωνικά τους λες ακριβώς την εξέταση που έκανες και σου λένε λένε τι ακτινοβολία έχεις πάρει και αν είναι επιβλαβής για το έμβρυο.δοκιμασε να δεις.και όλα θα πάνε καλ.. Πολλοί γυναικολογοι δε το γνωρίζουν αυτό και καταφεύγουν στην εύκολη υση

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/4/2016 at 2:51 ΠΜ, ο/η Ioanna!!! είπε:

Thelw thn voithia sas. Ekana aksonikh sto kefali 3vdomadwn egkuos tous eipa oti dn gnwrizo an eimai alla einai pithanwn tote dn to ksera oti eimai k m kanan eksetash ourwn k vghke arnitiko to test. Twra eimai 5vdwmadwn k 4hmerwn k m leei o gunaikologos g ektrwsh gt uparxei pithanotita teratogenishs.ti na kanw,?????? Dn thelw na to kanw alla an uparxei auth h pithanotita ti a

στις On 8/4/2016 at 0:53 ΜΜ, ο/η Chrysa 79 είπε:

Αχ Ιωάννα, πολύ λυπάμαι που περνάς τέτοιο λούκι...Τα προβλήματα στο μωρό ποια εβδομάδα θα γίνουν πιο ορατά και ανιχνεύσιμα με σοβαρές πιθανότητες ορθής διάγνωσης; Εννοώ δεν γίνεται να περιμένεις λίγο ακόμα να είσαι πιο σίγουρη; Μην κάνεις κάτι βεβιασμένα και σου μείνει μετά στενοχώρια.Σου εύχομαι ο,τι καλύτερο από καρδιάς!

Γειά σου, πως είσαι ?Ξέρω ότι υπάρχει το κέντρο πυρηνικής φυσικής δε θυμάμαι πως ακριβώς το λένε Δημόκριτος νομίζω, που μπορείς να μιλήσεις με κάποιο τηλεφωνικά τους λες ακριβώς την εξέταση που έκανες και σου λένε λένε τι ακτινοβολία έχεις πάρει και αν είναι επιβλαβής για το έμβρυο.δοκιμασε να δεις.και όλα θα πάνε καλ.. Πολλοί γυναικολογοι δε το γνωρίζουν αυτό και καταφεύγουν στην εύκολη υση

Επίσης κοπέλες που δουλεύουν σε ακτινολογικό κέντρα συμβουλευωνται το συγκεκριμένο σε ανάλογες περιπτώσεις.ψαξτο όσο μπορείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax vre koritsia rwthsa ki allo gunaikologo k mou eipe to eidio dhladh gia ektrwsh epishs tou eipa oti milhsa me thn elliniki epitroph atomikhs energeias dhmokritos k oti mou eipan oti den uparxei logos diakophs ths kuhshs alla milane me statistika k autoi. K mou leei o gunaikologos oti einai krima na to riskaro gt an vgei me kapoio provlhma tha vasanizete k auto k egw pou tha to vlepw etci. Hlikrina den kserw ti na pw eimai 27 einai h prwth m egkumosinh k mono etci den to fantazomoun... exo apelpisth to theoro adiko olo auto pou ginete.den hthela pote na kanw ektrwsh k twra anagkazome me auta pou mou lene. Makari kapoios na m elege me sigouria oti to paidaki den tha exei provlhma alla den uparxei milane apla me statistika. Kai sigoura k egw den thelw na vasanizete to paidaki m oxi gia mena. Panw apo ola auth h psuxoula k apthn allh skeftomai gt na tou aferesw ti zwoula? K ama vgei ugiestato? Dhladh kaneis den kserei.... ena megalo mperdema mia megalh stenaxoria k ena giati giati?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα.  Δυστυχώς η απόφαση θα παρθεί από σένα.  Αφού τα βάλεις κάτω κ δεις πως ένα παιδάκι με πρόβλημα χρειάζεται άπειρη υπομονή για πολλά χρόνια,  οικονομική βοήθεια και επίσης πίστη στον θεό.  Βέβαια κανείς δεν ξέρει πως θα βγει το παιδάκι σου.  Όμως οι κοπέλες που έχουν κ αυτές παιδάκια ξέρουν πως είτε με πρόβλημα είτε όχι το παιδί σου το αγαπάς όσο τίποτα στον κόσμο.  Ναι θα κουραστείς θα τρελαθείς αλλά είναι το παιδί σου.  Από σένα εξαρτάται πόσο αποφασισμένη είσαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsaki m glyko katalavainw tin agwnia sou. Egw d exw paidaki akomi! Eimai sti fasi p t paleyw! Otan meinw me t kalo egkyos mexri t trito mina poy ginetai i ayxeniki diafaneia kaneis d borei n m eggyithei oti t mwro einai kala! Sigoyra oi pithanotites borei na einai ayksimenes logo aktinovolias kanenas omws d s eipe oti d borei na einai k apolyta fysiologiko! Se kathe egkymosyni isxyei ayto! Ola thema pithanotitwn einai! Kane eksetaseis prwta! Psakse to k eyxomai mesa apo tin kardia m ola na pane kala!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, τι ακριβώς σου είπανε απ το Δημόκριτος ?ότι δεν υπάρχει κίνδυνος να έχει προσβληθεί το έμβρυο ή ότι υπάρχουν τάδε πιθανότητες για καρκινογενεση σύμφωνα με την εβδομάδα κύησης και την ακτινοβολία ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Μόλις γύρισα κι εγώ απο τη Β' επιπέδου... Επιβεβαιώσαμε ότι είναι κοριτσάκι. ΠΗΤ 23/8 σταθερά, βάρος 487γρ. Όλα φυσιολογικά. Πλακούντας μπροστά και πλάγια και τράχηλος 38χιλ με μέτρηση απο την κοιλιά (στην αυχενική ήταν 35χιλ.)... Και τέλος κορίτσια μου... έχω πάρει 6 ολόκληρα κιλά!!! Μια χαρά μου τα βρήκε όλα ο γιατρός μου. Σε 6 βδομάδες, 4/6 , θα κάνουμε καμπύλη ζαχάρου!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...