Μετάβαση σε περιεχόμενο

5 χρόνια προσπάθειες!!!!


Recommended Posts

Γειά σας και από εμένα κορίτσια είμαι καινούρια στο φόρουμ κ λίγο κλειστή σαν χαρακτήρας αλλά αποφάσισα να γράψω για να ακούσω αν υπάρχουν παρόμοιες εμπειρίες κ γνώμες από ανθρώπους που δεν με γνωρίζουν ,που δεν με αγχώνουν ,θέλω να σταματήσω να μιλάω σε γνωστά μου άτομα για την προσπάθεια μου γιατί βλέπω πως με κοιτάζουν με λύπηση.....και αυτό με νευριάζει πολύ....τελος πάντων η ιστορία μου έχει ως εξής...με τον άντρα μου ξεκινήσαμε ελεύθερες επαφές από το 2011 στην αρχή δεν είχα ανγχωθεί γιατί είχα έναν γυναικολόγο που μου έλεγε πως όλα ήταν καλά ,και να κάνουμε σπερματέγχυση χωρίς να έχω κάνει ούτε μια εξέταση,....για να μην τα πολυλογώ άλλαξα γυναικολόγο μετά απο 3 χρόνια έκανα σαλπιγκογραφία μου βρήκαν πολύποδα ενδομητρίου κ τον αφαίρεσα ζήτησα κ απο αυτον να με βοηθήσει να μείνω έγκυος κ μου είπε είσαι γραμμη 3 τώρα ολοκάθαρη οταν θα μείνεις έγκυος ξαναέλα......και όπως καταλαβαίνετε ξανά άλλαξα γυναικολόγο εδώ και 3 μήνες αμέσως μου ξεκίνησε βιταμίνες κ εμένα κ στον άντρα μου και αυτο το μήνα έκανα ένεση pregnyl 5000 αλλά χτές αδιαθέτησα πάλι......έχω αρχίσει να απογοητεύομαι ......έχει κάποια κοπέλα εδώ μέσα κάνει αυτην την ένεση;;;είχε αποτέλεσμα σε κάποια απο εσάς ζ΄ητω συγνωμη για το τεράστιο κείμενο........και έγραψα μόνο τα μισά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντια καλησπερα. Εαν επιτρεπεται ποσο χρονων εισαι? Σπερματοδιαγραμμα εκανε ο αντρας σου? Ορμονες κοιταξατε? Εχεις κοιταξει μηπως εχεις πολυκυστικες ωοθηκες?

Εμενα για παραδειγμα το προβλημα μου ηταν αυτο και δυστυχως ταλαιπωρηθηκα πολυ (7 χρονια) μεχρι να βρω εναν γιατρο να ασχοληθει μαζι μου και να μου πει το πιο απλο ... παρακολουθηση ωορρηξιας!!! Το εχετε κανει αυτο με τον τελευταιο γιατρο?

Εγω χαρη στον γιατρο που βρισκομαι τωρα, εκανα μια θεραπεια και στον 3ο μηνα εμεινα εγκυος. Μονη μου δεν εκανα ωορρηξια οποτε ακολουθησα μια ηπια φαρμακευτικη αγωγη. Μην σταματησεις να ψαχνεις τον καταλληλο γιατρο! Ειμαι στην διαθεση σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι μου.ειμαι 31 ο άντρας μου έχει κάνει από όλα η καινούρια γιατρός είπε πως κάνει τη δουλειά του...χαχαχαχχα!!!!τα έχουμε κοιτάξει όλα και αυτό το μήνα που πέρασε μου βρήκε ένα αυγουλάκι από ότι μου είπε αριστερά και μου προκάλεσε ωορηξία με την ένεση για να γίνει πιο προγραμματισμένη επαφή...όπως και έγινε!τώρα είμαι αδιάθετη από τις 18 του μήνα μόλις μου τελειώσει θα την πάρω τηλ.να μου πεί τι θα κάνουμε.:?               7 χρόνια ε;δύσκολα πράματα ...πιστεύω πως κατι διαφορετικό θα κάνει και εμένα τώρα μάλλον και εμένα θα μου δώσει αγωγή δεν ξέρω....πάντως ευτηχώς ασχολήτε πολύ και προσπαθει να μείνω....θα δείξει..

Να σου κάνω κ μια ερώτηση;;;;τις πολυκυστικές τις βρισκεις με σαλπιγκογραφία;;γιατί αυτό έχω κάνει!ευχαρίστω για την απάντηση!!!!:)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον εμενα η θεραπεια μου ειχε να κανει με προγραμματισμενη επαφη. Δεν εκανα την ενεση που ειπες, αλλα μια άλλη μετα την οποία θα επρεπε να ερθουμε σε επαφη μεσα σε 34 ωρες. Όλα αυτά όμως σε συνδυασμο με ένα άλλο φαρμακο που μου δημιουργουσε ωοθηλακια, αφου από μονη μου δεν εκανα. Εσυ από ότι καταλαβα εκανες κανονικα, οποτε εκανες μονο την ενεση για να στο σπασει πιο συγκεκριμενη ωρα, σωστα?

Οι πολυκυστικες ωοθηκες είναι κατι που γεννιεσαι με αυτό J Δηλαδη είναι το πρωτο πραγμα που ανακαλυπτει ενας γιατρος με έναν απλο υπερηχο ή με την γενικη σου εικονα. Πληροφοριες θα βρεις στο ιντερνετ. Εάν ηταν να ειχες όμως, πιστεψε με θα το ηξερες!

 

Ακου… Εμενα ο γιατρος μου, μου το ειχε πει … Με την θεραπεια που εκανα, θα μου επαιρνε κανενα 6μηνο και μετα θα εμενα εγκυος. Εμενα μου πηρε μολις 3 μηνες και το θαυμα εγινε. Γιατι σου το λεω αυτό? Για να μην απελπίζεσαι. Το βασικο είναι ότι βρηκες έναν γιατρο να ασχοληθει με το θεμα σου. Αλλα και σε αυτή αμα δεν εισαι ευχαριστημενη, υπαρχουν κ αλλοι.

 

Η σαλπιγγογραφια σου τι εδειξε? Διαβατές?

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η iren_af είπε:

Λοιπον εμενα η θεραπεια μου ειχε να κανει με προγραμματισμενη επαφη. Δεν εκανα την ενεση που ειπες, αλλα μια άλλη μετα την οποία θα επρεπε να ερθουμε σε επαφη μεσα σε 34 ωρες. Όλα αυτά όμως σε συνδυασμο με ένα άλλο φαρμακο που μου δημιουργουσε ωοθηλακια, αφου από μονη μου δεν εκανα. Εσυ από ότι καταλαβα εκανες κανονικα, οποτε εκανες μονο την ενεση για να στο σπασει πιο συγκεκριμενη ωρα, σωστα?

Οι πολυκυστικες ωοθηκες είναι κατι που γεννιεσαι με αυτό J Δηλαδη είναι το πρωτο πραγμα που ανακαλυπτει ενας γιατρος με έναν απλο υπερηχο ή με την γενικη σου εικονα. Πληροφοριες θα βρεις στο ιντερνετ. Εάν ηταν να ειχες όμως, πιστεψε με θα το ηξερες!

 

Ακου… Εμενα ο γιατρος μου, μου το ειχε πει … Με την θεραπεια που εκανα, θα μου επαιρνε κανενα 6μηνο και μετα θα εμενα εγκυος. Εμενα μου πηρε μολις 3 μηνες και το θαυμα εγινε. Γιατι σου το λεω αυτό? Για να μην απελπίζεσαι. Το βασικο είναι ότι βρηκες έναν γιατρο να ασχοληθει με το θεμα σου. Αλλα και σε αυτή αμα δεν εισαι ευχαριστημενη, υπαρχουν κ αλλοι.

 

Η σαλπιγγογραφια σου τι εδειξε? Διαβατές?

 

 

Ναί σωστά κατάλαβες χωρίς φάρμακα μια ένεση κ μετά από 36 ώρες επαφή...εγώ είχα μόνο ένα ωοθηλάκιο στην αριστερή μου μεριά!!!!

Ε τότε δεν έχω πολυκυστικές από ότι κατάλαβα!!!καλό αυτό ένα πρόβλημα λιγότερο!!!

Εμένα η γιατρός μου δεν μου έχει βάλει χρονικό όριο...θα την ρωτήσω όταν θα μου πει να ξαναπάω αν θα μου δώσει θεραπεία για να κάνω περισσότερα ωοθυλάκια...προς το παρών ενδιαφέρετε πολύ και δείχνει ότι ο στόχος της για μένα είναι να μείνω εγκυος:)χαίρομαι που την βρήκα....αν βέβαια καταλάβω κάποια στιγμή ότι τα παρατάει ψάχνω πάλι για αλλού δεν την ξαναπατάω...

Η σαλπιγγογραφία είχε δείξει στην αριστερή σάλπιγγα πολύποδα (που τον αφαιρέσαμε)και η δεξιά ήταν φραμένη που μου είπαν ότι ξέφραξε με το υγρό....τώρα τι να πω;;;προς το παρών από ότι έχω καταλάβει ναί διαβατές!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανταστικα!! Ξερεις, το βασικο ειναι οι σαλπιγγες σου να ειναι καθαρες, αλλιως.....αστα! Οσο για τις πολυκυστικες, αστα Ντια, για μενα οποια κοπελα δεν εχει, μπορει να κανει τα παντα!

Η γιατρος σου λογικα - με το που τελειωσει η περιοδος σου - θα σου ζητησει να σε δει για να ξεκινησει να μετραει το ωοθηλακιο σου. Το γεγονος οτι κανεις ενα ωοθηλακιο δεν ειναι κακο. Ισα ισα! Και εγω με ενα ωοθηλακιο πηγαινα, διοτι τα πολλα μπορει να σου δημιουργησουν προβληματα. Καλυτερα ενα - ενα και ηρεμια, παρα να τρεχεις κ να μην φτανεις με παρενεργειες. Εαν ο οργανισμος σου κανει ενα, οκ εισαι μια χαρουλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαίρομαι μου δίνεις κουράγιο για την συνέχεια ναί μόλις τελειώσει η περίοδο μου θα την πάρω να μου πει πότε να πάω και τι να κάνω...είχα στεναχωρηθεί που είχα μόνο ένα αλλά κ η γιατρός μου είπε είναι μια χαρά!!!

Λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου αλλά τελικά όλα πήγαν καλά ε;;:)

Άμα σου δημιουργήσουν ωοθηλάκια δηλαδή υπάρχουν παρενέργιες;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω κάνει pregnyl αρκετές φορές όπως κ πολλά άλλα.. Δεν είναι τίποτα απλώς ο γιατρός με παρακολούθηση των ωαρίων τα "ρίχνει" την κατάλληλη στιγμή με την pregnyl. Όταν την κάνεις ξέρεις πως μετά από 36 ώρες έχεις ωορεξια! Εγω πάντως αυτό το μήνα συνέλαβαν ακριβώς έτσι.. Δυστυχώς δεν εξελίχθηκε καλά αλλαηενεση είναι ακριβής!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτςια καληςπερα!!!!ειμαι καινουρια στην παρεα.ηθελα να μοιραστω μαζι σας εναν προβληματισμο μου..πριν 2 μερες εκανα σπερματεγχυση με χαπια σερπαφαρ.εχω σχετικα μεγαλο κυκλο 35-36 ημερων και η ολη διαδικασια εγινε την 11η μερα του κυκλου μου οπου θεωρω πως αποκλειεται να ειχα τοσο νωρις ωορηξια...γνωριζω πως μετα την σπερματεγχυση πρεπει να αδιαθετεις μετα απο 14 μερες κι εγω απο την ημερα της σπερματεγχυσης η περιοδος μου αναμενεται μετα απο 24-25 μερες!!!ειμαι πολυ προβληματισμενη και ηθελα την γνωμη σας αν κανω καπου λαθος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Diwni καλησπερα!!!εκανα εναν υπερηχο την 9η μερα και μου ειπε να παω την 11η για την σπερματεγχυση...την εκανα την τετάρτη και συμφωνα με τον κυκλο μου απο τοτε θα αδιαθετησω σε 25 μερες...οπου το φυσιολογικο ειναι να αδιαθετεις μετα απο 14 μερες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Otan ekanes yperixo sou edeikse to avgoulaki sou? Ekanes mia mono imera yperixo i to parakolouthousate apo otan sou teleiwse i periodos? Mporei na ekanes nwritera woriksia. Alla opws k na exei prepei na adiathetiseis gyrw stis 14 meres meta. Tous proig mines parakolouthisate karholou na deis pote kaneis woriksia??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κορίτσια μου έχω ένα προβληματάκι. ...πονάω δεξιά χαμηλά ακόμη και όταν η γυναικολόγος μου μου κοιτάζει για τα αυγουλακια μου την ρώτησα γιατί πονάω και δεν μου απάντησε. ..η σαλπιγγογραφια μου είχε δείξει ότι η δεξιά ωοθηκη μου ήταν βουλωμενη αλλά ψιλοξεβουλωσε. ..δεν βλέπω αλλο λόγο να πονάω μπορεί να μου δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα κ να χρειαστεί πάλι καμιά σαλπιγγογραφια ;;;;;μήπως φταίει κάτι εκεί κάτω γιαυτο δεν πιάνω μπεμπακι ακόμα ;επίσης χθες έκανα την ένεση και σήμερα θα κάνω έφοδο. ...Κυριακή όμως μου φάνηκε ότι έκανα ωορρηξια κ μάλλον άδικα την εκανα. ..συγνώμη για το κατεβατο! !!!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...