Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαλπιγογραφια εμπειρια


Recommended Posts

Πριν λίγο καιρό είχα ανοίξει μία συζήτηση για τα συμπτώματα της υδροσαλπιγγας και γενικά για την σαλπιγγογραφία 

Σήμερα λοιπόν είχα ραντεβού να κάνω σαλπιγγογραφία και διαβάζοντας το internet πολλές κοπέλες είπαν ότι δεν πονάει kaι αλλες κοπέλες  ότι χρειάζεται οπωσδήποτε μέθη.

Εγώ είμαι από αυτές που συνιστά τη μέθη μπορώ να πω ότι πόνεσα πάρα πολύ βέβαια για λίγο χρόνο αλλά ο πόνος ήτανε πάρα πολύ δυνατός και μακάρι να είχα κάνει τημέθη.

Μετά την εξέταση είχα πάρα πολύ τρέμουλο κρύος ιδρώτας και ήθελα να ξεράσω .

Τελικά η μία σάλπιγγα μου ήτανε βουλωμένη αλλά με την πίεση από το μελάνι που μου εβαλαν ξεβουλώσε κατά τις 50% όμως είπε ότι μπορεί να ξανά βουλώσει

Οπότε κορίτσια για τη σαλπιγγογραφία συνιστώ τη μέση ανεπιφύλακτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα...Εγώ όταν έκανα σαλπιγγογραφία δεν μου είπανε τίποτα για μέθη...Νομίζω οτι ήταν ο χειρότερος πόνος που έχω νιώσει...!!!!Μετά δεν μπορούσα να συνέλθω με τίποτα...

Από εδώ και πέρα, να πάνε όλα καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ μαζί σου...τελικά αν ξανά χρειαστεί μεθη θα κάνω.

Εμένα μου είχαν πει πάρε ένα buscopan εγώ πήρα 2 για καλό ....έπρεπε να πάρω ολόκληρο κουτί και ένα μπουκάλι κρασί και πάλι πιστεύω θα Πέθανα από τον πονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σκιαγραφικο ειναι που φερνει τον αιμετο αλλα το αν πονεσεις ειναι θεμε γιατρου τεληκα εγω που ποναω στην περιοδο μου πεζει και αυτο ρολο ηταν υποφερτος και για λιγο αν και προσπαθουσε ο γιατρος μηπως ανοιξει η μια που ηταν κλειστη!!!!που την εκανες αν επιτρεπετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα. Έκανα κι εγώ τον περασμένο Αύγουστο την πρώτη μου σαλπιγγογραφία στα 43 μου, στο Πανεπιστημιακό νοσοκομείο στην Πάτρα και δεν πόνεσα καθόλου... οι σάλπιγγες μου βέβαια ήταν ανοιχτές, οπότε πιθανόν γι' αυτό το λόγο δεν πόνεσα, εκτός από ένα δυνατό τσίμπημα για κλάσματα του δευτερολέπτου... ο γιατρός, η τεχνολόγος και η νοσοκόμα ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ!!!! Με καθησύχασαν πριν την εξέταση, γιατί με είδαν αγχωμένη και μου μιλούσαν κατά την διάρκεια, μου έλεγαν αστεία και γενικά προσπαθούσαν να ξεχάσω τί συμβαίνει εκείνη τη στιγμή... πάντως δεν πόνεσα και αν ξαναχρειαζόταν, δεν θα εία πρόβλημα να την επαναλάβω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η eleni 85 είπε:

Να ρωτησω αν ξέρετε, θεωρητικά αν έχεις συλλάβει ανεπιτυχώς σημαίνει ότι οι σάλπιγγες είναι διαβάτες, έτσι δεν είναι;

Ναι απο τη στιγμη που υπαρχει συλληψη σημαινει οτι ειναι διαβατες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μου..ο γιατρος μου ανεφερε για σαλπιγγογραφια αρχικα πινουμε κατι πριν την εξεταση;;και ποτε ειναι η καταλληλη περιοδος να γινει πριν η μετα τον κυκλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια , την ενδέκατη μέρα απο την πρωτη μετά περιόδου γίνετε η σαλπιγγογραφια, την έκανα πριν δυο μήνες κ παρόλο που ήταν διαβάτες η σάλπιγγες πόνεσα παρα πολυ... Εγώ την έκανα στο Αλεξάνδρας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο ΓΕnesis είπε πόνεσε επειδή πίεσε λίγο....κ μάλλον θα χρειαστεί πάλι με μέθη λεεει γιατί θα πονεση. Λες κ δεν πονεσα τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα έχω κάνει όλες της υπόλοιπες εξετάσεις όπως καμπύλη σακχάρου , ca125  το όπιο γύρισε 17 κ αναγράφει φυσιολογικό κάτω από 35. Ή η συγκεκριμένη εξέταση είναι για ενδομητριωση... Ψάχνω παντού να δω ποιές τιμές είχαν άλλες κοπέλες. Επίσης η ΑΜΗ μου γύρισε λίγο χαμηλά για την ηλικία μου. Είμαι 32 και 2,39 μου βγήκε κ λέει το για χαμηλην γονημοτηταβ φτάνει τα 2,19. 

Γρίφος είναι όλα σιγά σιγά ξεδιπλώνουν γιατί δεν εμένα έγκυος και ακόμα με 2 εξωσωματικές .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On ‎17‎/‎3‎/‎2016 at 6:56 ΜΜ, ο/η Julieanna είπε:

Τώρα έχω κάνει όλες της υπόλοιπες εξετάσεις όπως καμπύλη σακχάρου , ca125  το όπιο γύρισε 17 κ αναγράφει φυσιολογικό κάτω από 35. Ή η συγκεκριμένη εξέταση είναι για ενδομητριωση... Ψάχνω παντού να δω ποιές τιμές είχαν άλλες κοπέλες. Επίσης η ΑΜΗ μου γύρισε λίγο χαμηλά για την ηλικία μου. Είμαι 32 και 2,39 μου βγήκε κ λέει το για χαμηλην γονημοτηταβ φτάνει τα 2,19. 

Γρίφος είναι όλα σιγά σιγά ξεδιπλώνουν γιατί δεν εμένα έγκυος και ακόμα με 2 εξωσωματικές .

Καλησπερα jullienna πες μου αν θες σε παρακαλω με ποιο γιατρο συνεργαζεσαι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...