Μετάβαση σε περιεχόμενο

επεμβαση κιρσοκηλης και αναρρωση- αποκατασταση


Gelie

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας και πάλι!! Σας ξαναγράφω μετά από δύο εβδομάδες άγχους, στρες και αγωνίας!! Την προηγούμενη Πέμπτη ο άντρας μου έκανε μικροχειρουργική επέμβαση κιρσοκήλης γ' βαθμού και βρίσκεται σε φάση ανάρρωσης. Ο γιατρός είπε ότι ήταν χειρουργείο ρουτίνας, ότι όλα πήγαν πολύ καλά και δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.. !! Είπε επίσης να πάρει βιταμίνες και μετά από 3 μήνες να ξανακάνει σπερμοδιάγραμμα για να δούμε αν θα έχουμε κάποια βελτίωση στον αριθμό ή την κινητικότητα των σπέρματοζωαρίων. Εμείς όμως παρόλα αυτά αγχωνόμαστε, γιατί ακόμη έχει καθημερινά πόνο στην τομή και ηρεμεί μόνο με mesulid. (Και σημειωτέον ότι είναι άνθρωπος που σπάνια διαμαρτύρεται για τον πόνο.. οπότε όταν μου λέει ότι πονάει ξέρω πραγματικά ότι το εννοεί). Από χθες το βράδυ νομίζω πως έχει μια βελτίωση αλλα διαισθάνομαι ότι θα συνεχιστεί μέρες αυτή η κατάσταση!!! Τελικά μου φαίνεται ότι οι ανδρολόγοι τα στρογγυλοποιούν λιγάκι τα πράγματα..Ο δικός μας, μας έλεγε για επιστροφή στην εργασία μετα από 4 μέρες χωρίς πρόβλημα κ ο αντρας μου με το ζορι κατάφερε να οδηγήσει και να πάει σήμερα.. Μας έλεγε για ντεπόν, ponstan, panadol.. και ο αντρας μου αν δεν έπαιρνε mesulid θα χοροπηδούσε σαν το κατσίκι από τον πόνο!! Επικοινωνήσαμε μαζί του προχθες και είπε ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικά, ότι εφόσον έγινε τομή 7 εκατοστών ενδέχεται να υπάρχει πόνος μερικές μέρες μετά και αν συνεχίσει να μην νιώθει καλά στην βδομάδα πάνω, να πάμε να τον ξαναδεί. Γνωρίζει καμιά σας πόσο καιρό θα χρειαστεί για να αναρρώσει πλήρως;;?? Ελπίζω και εύχομαι να άξιζε τουλάχιστον τον κόπο και να δούμε την αλλαγή που τόσο επιθυμούμε στο σπέρμα ώστε να μπορέσουμε είτε με εξωσωματική είτε με σπερματέγχυση είτε φυσιολογικά να αποκτήσουμε επιτελους το δικό μας νινάκι!!! Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο.. Ακούω που λένε ότι η επέμβαση έχει καλύτερα αποτελέσματα όταν γίνει σε μικρή ηλικία.. Ξέρετε αν τα 31 θεωρούνται μικρή ή μεγάλη ηλικία για κάτι τέτοιο;; Γιατι πραγματικά όσο και αν διαβάζουμε στο ίντερνετ δεν έχουμε καταφέρει να βγάλουμε κάποιο συγκεκριμένο συμπέρασμα ως προς το ''νωρίς'' και το ''αργά''.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...