Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Εν έτη 2016, ακομα οι γνώμες των γιατρών για το εμβόλιο για τον Η1Ν1 διίστανται. Καποιοι γυναικολογοι για την εγκυμοσύνη ειναι θετικοί, καποιοι αλλοι απλα δεν παιρνουν την ευθυνη της απόφασης. Υπαρχουν εδω κορίτσια που το εκαναν τελικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εμενα μου είπε καντο, οταν τον ρώτησα τηλεφωνικά χτες , οχι απο μονος του στο καθορισμενο ραντεβου που ειχαμε πριν 10 μερες. Ρωτησα και ακομα 3 γιατρους, εναν νευρολογο εξαιρετο γιατρο και 2 ακομα γυναικολογους και ηταν αρνητικοι. Κι εγω δεν ξερω τι να κανω... Εχω τις επιφυλαξεις μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ηθελά πολυ να το κανω γτ οταν ειχαν βγει αλλες δυο φορες τετοιες γτιπες εγω τις ειχα περασει κ μαλιστα παρα μα παρα πολυ βαρια κ τις 2 ειδικα την μια συγγνωμη π το λεω ειδα το χαρο με τα μαατια μ...κ εχω παρει τετοια φοβια π ηθελα πολυ να τ κανω γ να μην κολλησω τωρα με την εγκυμοσυνη...κ ο γιατρος μ ειναι κατα....δν θελει να το κανω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ο γιατρος μου επιμένει και μου ειπε μολις κλεισω τον τριτο μηνα να το κανω ακομα και να το ξεχασει αυτος να του το θυμησω οπως δηποτε!απο εκει και περα δεν εχω αποφασίσει ακομα!!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εμενα μου ειπε οτι το προτείνει σλλα φοβάμαι να το κανω.. ακούω κ από άλλους ότι δν αφηνουν κ μπερδεύτηκα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν μου το είχε πει στο ραντεβου μας πριν λιγες μερες, οτι πρεπει να το κανω, οκ , θα ημουν λιγο πιο θετική. Αλλα μου το είπε αφου το σκεφτηκα εγω και τον πηρα να τον ρωτησω. Ναι μεν ο γυναικολογος λεει καντο, αλλα ο νευρολογος που εχω λογω αυτοανοσου, μου είπε οτι ακομα δεν ειναι ακομα αρκετα δοκιμασμενο για να ειμαστε σιγουροι . Και αλλη μια φιλη εγκυος ρωτησε τον γυναικολογο της και της είπε η αποφαση ειναι δική σου, δεν παιρνω την ευθυνη. Δεν ξερω κοριτσια ουτε εγω...Με φοβίζει αυτος ο διχασμός . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια, εγώ έκανα το εμβόλιο της γρίπης κανονικά τέλη Σεπτεμβρίου μόλις βγήκε. Ημουν τότε 3 μηνών, ο γιατρός μου δεν το διαπραγμαυευόταν έπρεπε όπωσδήποτε να το κάνω. Μόλις το έκανα ήμουν λίγο αδιάθετη για λίγες μέρες αλλά είναι λογικό μετά από εμβόλιο περνάς ορισμένα ελαφριά συμπτώματα. Πριν 2 εβδομάδες (29 εβδομάδα) με πόναγε λίγο ο λαιμό μου και ο γιατρός με έστειλε προολιπτηκά για εξετάσεις που έδειξαν Η1Ν1. Κόλλησα μια μετάλλαξη του ιού και γιαυτό νόσησα. Όμως επειδή είχα κάνει ήδη το εμβόλιο την πέρασα πάρα πολύ ελαφριά, μόνο λίγο πονόλαιμο και ούτε καν πυρετό. Ο γιατρός μου είπε ότι αν δεν είχα κάνει το εμβόλιο μπορεί και να είχα χάσει το παιδί ή να είχαμε πρόβλημα με την ανάπτυξη του εγκεφάλου του. Εγώ λοιπόν το έκανα, δεν το μετανιώνω και θα το ξανακάνω πρώτα ο θεός σε επόμενη εγκυμοσύνη. Η απόφαση δική σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εχω γριπωθει ηδη 2 φορες και τις δυο φορες με πονουσε ο λαιμος και με 3 χολς πέρασε και δεν εχω κανει το εμβολιο!εχω διχαστεί φοβαμαι δεν ξερω τι να κανω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η λυδη κοριτσια ειναι μονοδρομος..οι γιατροι σε μπερδευουν...οταν ακουςπως μερκοι γιατροι ειναι καθετοι στο οχι..κ αλλοι λενε το ακρως αντιθετο δλδ ναι στο εμβολιο.δν ξερεις ποιον ν πιστεψεις κ τι να κανειε...οχι τπτ αλλο..ειναι πολλοι αυτοι π λενε οχι κ πολλοι αυτοι π λενε ναι...σκεφτεσαι πως δν γινεται να μην ειναι σωστοι γιατροι ολοι αυτοι π λενε υ αντιθετο κ ετσι μπαινεις σε μια διαδικασια συνεχομενης σκεψης γ το αν πρεπει να τ κανεις!!!κακα τα ψεματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ νομίζω ότι το πιο βασικό είναι να εμπιστεύεσαι το γιατρό σου και να είσαι άνετα μαζί του. Εγώ στο γυναικολόγο μου έχω απόλυτη εμπιστοσύνη, έχουμε περάσει δύσκολα μαζί και σε ένα μήνα από τώρα θα έχω το μωράκι μου αγκαλιά μετά από μια εγκυμοσύνη με πάρα πολλά προβλήματα. Του εμπιστεύομαι τη ζωή μου και τη ζωή του μωρού μου με κλειστά μάτια. Να κάνει η καθεμία ότι της συστήνει ο γιατρός της, να βρείτε ένα γιατρό που να σας εμπνέει εμπιστοσύνη και να σας ηρεμεί και να κάνετε ότι σας λέει, μην σκοτίζετε το κεφάλι σας και στεναχωριέστε, από τη στιγμή που οι απόψεις είναι τόσο διαφορετικές το βασικό είναι να είμαστε χαλάρές και ήρεμες για να είναι και τα μωράκια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω αρρωστησα πριν 10 μερες, με πυρετο δυο μερες, βηχα και μπουκωμα. Μου είπε ο γυναικολογος μου αν κρατησει πανω απο 2 μερες να παω σε παθολόγο, αλλα ευτυχως μου περασε. Δεν με εστειλε απο την πρωτη μερα για εξετασεις κι εγω η αληθεια ειναι δεν ημουν τοσο ενημερωμενη για τον Η1Ν1, ωστε να παω απο μονη μου. Τον εμπιστευομαι τον γιατρο μου, απλα γενικά ειναι πολυ χαλαρος , κι εγω ειμαι πολυ φοβιτσιαρα. :roll: Κι επειδη στο παρελθον εχω περασει διαφορα με γιατρους- οχι μονο γυναικολογους- εχω μαθει να παιρνω και δευτερη και τριτη γνωμη.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω και η αδερφη μου εχουμε τον ιδιο γιατρο και εχουν οι κυησεις μας 3 μηνες διαφορα ..στην αδερφη μου δεν ειπε για το εμβολιο που εχει και μικρο παιδι μεσα στο σπιτι που παει σχολειο..σε εμενα το ειπε απο την 5η εβδομαδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μηπως ειχες πιο βεβαρημενο ιστορικο κ στο ειπε γ αυτο;;;δν βρισκω καποιο αλλο λογο π να τ ειπε γ ενα κ να μην τ ειπε στην αδερφη σ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι στην αδελφη σου οχι και ναι σε σενα? Εχει κλεισει το πρωτο τριμηνο η αδελφη σου?Ακομα κι αν εσυ αρρωσταίνεις πιο ευκολα, η αδελφη σου με μικρο παιδι στο σχολειο ειναι και αυτο επιφοβο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αδερφη μου ειναι 7 μηνων και θα περασει ολη την εγκυμοσύνη της τον χειμωνα γι αυτο το συζητάμε με την αδερφη μου και δεν μπορω να καταλαβω!!!φφφ μαλλον δεν θα το κανω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω τοσο είμαι, 7 μηνων!!!!Και η εξαρση του Η1Ν1 ειναι απο αρχες Φεβρουαρίου μεχρι τις πρωτες μερες του Μαρτιου, απο οτι ακουσα στις ειδήσεις. Η αδελφη σου τον ρώτησε? Δεν φοβαται?Μηπως ξεχαστηκε ο γιατρος και δεν της το είπε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω 7 μηνων ειμαι! ουτε που σκεφτηκα να κανω εμβολιο! απλα με προσοχη νομιζω δε παθαινουμε τπτ! αλλωστε λιγο εμεινε ακομη! να αποφευγουμε κλειστους χωρους με πολυ κοσμο! κ στη δουλεια αν βλεπουμε καποιον με γκουχου γκουχου να μη πλησιαζουμε ! να πλενουμε καλα χερια κ that's all about it! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω την αλήθεια, δυο γιατρους ακομα που ρωτησα αυτο μου είπαν. Λιγο '' αποστειρωμενη'' για 1-2 μηνες, λιγο πιο προσεκτικά. Εγω δεν δουλευω και δεν πολυβγαινω, απλα ο αντρας μου συναναστρεφεται με πολυ κοσμο στην δουλεια και αυτο ειναι που με φοβιζει λιγο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εμενα ο αντρας μ ειναι δασκαλος κ τ τελευταιο χρονικο διαστημα μ λεει πως φευγουν πολλα παιδια απ τ σχολειο...ενα ειδικα απ το τμημα τ ελειπε 3 εβδομαδες...κ εγω δε βγαινω εξω λογω δυσκολης εγκυμοσυνης οποτε δν εχω απο π να κολλησω μικροβια παρα μονο απ τν αντρα μ...ο γιατρος μ μ ειπε να προσεχω πολυ γενικοτερα τα μικροβια...να πλενω συχνα τα χερια μ...κ να αεριζω τους χορους π κινουμαι συχνα...π.χ τωρα ειμαι στ δωματιο εχω κλεισει την πορτα κ αεριζω το σαλονι...σε λιγο θα παω στ σαλονι κ θα αερισ  τ δωματιο..καπως ετσι..κ μεχρι στιγμης εδω κ 5 μερες ο αντρας μ ειναι χαλια κ κυκλοφορει με μασκα στ σπιτι (οποτε το θυμαται) ?αν κ εγω φωναζω..κ εγω δν εχω παθει τπτ...το μονο π κανω ειναι να προσπαθω να κανω αυτα π μ ειπε ο γιατρος μ κ να τρωω σωστα φρουτα λαχανικα κλπ...γτ ολα αυτα ενισχυουν το ανοσοποιητικο συστημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κολλησα απο τον αντρα μου μια ιωση , που εκεινος την περασε πιο βαρια ο κακομοιρος, εγω με μια μερα ντεπον ο πυρετος επεσε. Το εφερε το μικροβιάκι απο την δουλεια. Λιγος βηχας μου εμεινε μονο. Και φανταστείτε οτι ο αντρας μου κυκλοφορεί παντα με αντισηπτικά . Λιγοι γιατροι επιμένουν παντως στο εμβολιο. Τι να πω......

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εφτασα μεχρι 37.2 για μια μερα και με πονεσαν τα λαιμα παλι για μια μερα κολλησα απο τον αντρα μου γιατι επινε απο το μπουκαλι μου νερο και ειχε διαμαρτυρηθεί οτι τον πονουσαν τα λαιμα του και εκανε γαργαρες για να περασουν ..βεβαια καθε χρονο το περναει αυτο εχει ευαισθησια στα λαιμα του ..εμενα μου εχει μεινει ακομα μπουκωμα!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εφτασα 37.8-38. Και φοβηθηκα γιατι ο αντρας μου είχε 39. Μου είπε βεβαια ο γυναικολογος αν παει πανω απο 38 να παρω αντιβίωση, αλλα το εριξα με ντεπον. Ενταξει, ειναι αρρωστος ολος ο κόσμος, κατι θα αρπαζαμε κι εμεις... :roll: 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω μια φιλη που οταν ηταν εγκυος πριν αρκετα χρονια κολλησε την γριπη των χοίρων και εφτασε πανω απο 39 πυρετο και το παιδακι της γεννηθηκε μια χαρα!!!!εγω δεν πηρα ουτε ντεπον πιο πολυ ταλαιπωρηθηκα με το μπουκωμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...