Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυούλες 2016


ΝίναΦ

Recommended Posts

Καλησπέρα :)

Πόσες είμαστε εγκυούλες? πόσο εβδομάδων? μηνών? 

Είμαι η Νίνα 35 χρονών και είναι η πρώτη (και εύχομαι η τελευταία Θεού θέλοντος) προσπάθεια εξωσωματικής που κάνουμε με τον σύζυγο μου,

τελευταία περίοδος 02/12/2015 , 11 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά η τιμή της πρώτης χοριακης μας ήταν 41 , η δεύτερη χοριακή μας η τιμή ήταν 151 (μετά απο τρεις μέρες απο την πρώτη) και αύριο παω για την τρίτη μας χοριακή... να σας πω την αλήθεια ειμαι μπερδεμένη με τις εβδομάδες...νομίζω αν δεν κάνω λάθος είμαι στις 4 εβδομάδες...

Εύχομαι σε όλες μας αυτό το έτος να είναι και το θαυματουργό μας.. εύχομαι ο Θεούλης να μας αξιώσει όλες να γίνουμε μανούλες

Καλή αρχή σε όλες μας...πάντα με Πίστη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η ΝίναΦ είπε:

  Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες, μέλλουσες και μη. Είμαι καινούργια στο φόρουμ. ΝιναΦ με το καλό κουκλίτσα μου σου εύχομαι με την καρδιά μου να χεις καλά αποτελέσματα. 

Για μένα δυστυχώς η χαρά διακόπηκε σήμερα, στην 5η εβδομάδα με βιοχημικη αποβολή. Αλλά δεν το βάζω κάτω. Παρότι τα 36 μου χρόνια είμαι πεισματάρα. Ειχε καμια κοπέλα την ίδια εμπειρία με την δική μου? 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dina36 μου σε ευχαριστώ πολύ ... λυπάμαι για την αποβολή σου αλλά είμαι σίγουρη πως με την επόμενη προσπάθεια σου θα είναι επιτυχής..δεν ξέρω πολλά να σου πω γιατί είναι όλα πρωτόγνωρα για μένα όλα αυτά περι εγκυμοσύνης... να σε ρωτήσω? τι σημαίνει βιοχημική αποβολή? Χαίρομαι που είσαι πεισματάρα και που δεν το βάζεις κάτω γτ και εγώ είμαι της άποψης πως ο επιμένων ΝΙΚΑ!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκια μου αποτι φαίνεται εισαι απο τις πολυυυυ τυχερες που το ονειρο της γινεται πραγματικότητα με την 1η φορα!!!!!!!!!!μπραβο σου κοριτσι μου σου ευχομαι αυριο να διπλασιαστεί η χοριακη σου και ολα να κυλήσουν ομαλά μεχρι να κρατησεις το μωρακι σου στα χερια σου!!!!!που την εκανες την εξωσωματική μια φιλη μου ταλαιπωριεται πολυ και λεω μηπως φταίει το κεντρο που παει.πες μου την γνωμη σου!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ ΝιναΦ μου να σαι καλά. Και εννοείται πως ο επιμένων νικά :)

Οσο για τη βιοχιμικη αποβολή ειναι οταν συμβαίνει αποβολή συνήθως μεχρι την 5η εβδομάδα εγκυμοσύνης και προτού προλάβει να σχηματιστεί ο σάκος και το έμβρυο. Συνήθως δεν χρειάζεται καν θεραπεία γιατι ο οργανισμός το αποβάλει απο μόνος του. Συνήθως χρωματοσωματικη ανωμαλία που ναι μεν γίνεται εμφύτευση αλλά η πορεία του σταματά εκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Minaki! Σε ευχαριστώ πολύ...και εγώ εύχομαι να πάνε όλα καλά...ακόμα είναι νωρίς για να ξέρω αν το όνειρο μας θα πραγματοποιηθεί... προσεύχομαι στον Θεό και έχω πίστη...ότι θέλει ο Θεούλης. Η δική μου εγκυμοσύνη κατατάσσεται στις υψηλές κινδύνου.. Είμαι πάσχοντας Θαλασσαιμίας...(βλέπεις ο κάθε άνθρωπος έχει τον σταυρό του) αλλά ουδέποτε το έβαλα κάτω αλλά ούτε και ένιωσα ποτέ διαφορετική (και αυτό χάρη στους γονείς μου ) Στον Γιατρό που πήγα, πήγα συστημένη από άλλες κοπέλες με την ίδια πάθηση μαζί μου (να τονίσω σε μεγαλύτερη ηλικία απο εμένα και με επιβαρυμένη την πάθηση) και όλες μείνανε έγκυος με την πρώτη!!!  6 στα 6 επιτυχίες!! Έτσι αποφάσισα και εγώ να πάω εκεί... είχα παει σε έναν άλλον πιο πριν και έφυγα χίλια κομμάτια απο το ιατρείο του...διοτι απέκλειε οτι εγω μπορώ να μείνω έγκυος και με δικά μου ωάρια!! Χαρά μου να σου πω για ποιον Γιατρό αναφέρομαι αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται να λέμε μέσα στα φόρουμ... άν θέλεις στείλε μου μήνυμα πριβε

 

dina36 Στην αρχή μας κάνουν εξετάσεις για καρυότυπο ζεύγους και για κιστική ίνωση... (μπορεί να είναι βλακεία η ερώτηση μου) αλλα αυτο δεν γίνεται για να αποφεύγονται χρωματοσωματικές ανωμαλίες στο έμβρυο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Minaki!χαχαχα δεν πειράζει είναι πολύς κόσμος που δεν ξέρει την Θαλασσαιμία σαν όρο αλλά σαν πάθηση σχεδόν όλοι την ξέρουν,Θαλασσαιμία είναι ο νέος όρος της Μεσογειακής Αναιμίας , όχι δεν την έκανα Θεσσαλονίκη,Αθήνα την έκανα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΝίναΦ είπε:

ΝίναΦ να σου πω την αλήθεια δεν εχω ιδέα για καρυοτυπους η κατι ανάλογο. Ζω στη Γερμανία και το μονο που κάναμε και εγω κ ο άντρας μου ήταν οι κατάλληλες εξετάσεις για να δούμε οτι ολα είναι καλά  και δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη. Ο γιατρός τουλάχιστον μου είπε οτι οι βιοχημικες αποβολές είναι στο μεγαλύτερο ποσοστό τους τυχαίες. Αλλά για πες μου λιγο για αυτο με τον καρυοτυπο που λες αν ειναι να το ψαξω λιγο το θεμα. Αν και οι γιατροί εδω πιστεψε με ειναι τόσο ψυχροί στην αντιμετώπιση και πόσο μάλλον σε μας που είμαστε κ μετανάστες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dina36 η εξέταση είναι αυτή : 
http://www.intergenetics.eu/1549+M5dcda8b8b9c.html

έψαξα και βρήκα για να το διαβάσεις μόνη σου...

και η Ινοκυστική νόσο είναι :

http://www.intergenetics.eu/1232.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ ΝιναΦ μου μπαίνω να το διαβάσω. Περιμένω νέα σου αύριο για την χοριακη σου αν και είμαι σίγουρη ότι όλα θα είναι περίφημα. Ο Θεουλης κανεναν δεν ξεχνά, ίσως μερικές φορές να μας δοκιμάζει κούκλα μου αλλά ποτέ δεν μας ξεχνά. Καληνύχτα και φιλιά :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια δ κανω πλακα...το τελευταιο καιρο εχω ακουσει για πανω απο δεκα εγκυμοσυνες...!!!μ φαινεται οτι σε πολλες απο μας το 2016 θα χαρισει ο θεουλης μας ομορφα μπεμπακια!!!!γεια σας..ειμαι η γωγω και απο αυριο θα μπαινω στην 11 εβδομαδα (η μινα ταξερει) εχουμε και αλλο foroum με εγκυουλες !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μέσα στο μυαλό μου είσαι dina36 μου (λέω να σε φωνάζω σκέτο Ντίνα ! :P) Χάρηκα πολύ κουκλίτσα που μιλήσαμε...εύχομαι να τα λέμε συχνά...Καληνύχτα και καλό ξημέρωμα... φιλιά :*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ σ εσας το ιδιο ευχομαι μια τελειωμηνη εγκυμοσυνη..!!!!και επειδη ειναι αρχη ακομα της εγκυμοσυνης οσο μπορεις προσεχε....μην κανεις πολλες δουλειες κλπ...ξεκουραση!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ραμ μου!!!! ❤️🎉 αληθεια δεν το πιστευω... να ειμαστε ολες καλα σε υγεια και να παιρνουμε τοσο ευχαριστα νεα!!! εχω τρελαθει σημερα!!! το ειχαμε εννοια κι αυτο το κουκουνι αν θα τα καταφερει και να π τα καταφερε!!! ο αντρας μου μου λεει αυτο το πιο αδυναμο (+1 ακομα) θελω να βαλουμε!! [ειναι διδυμος και ο αντρας μου και η αδερφη του εμεινε πολυ καιρο στο νοσοκομειο ως νεογεννητο.. νομιζω την ειχαν θερμοκοιτιδα και διασωληνωμενη για 1 μηνα περιπου και ειναι πολυ ευαισθητος με αυτο το θεμα. ολοι οι γιατροι τους ελεγαν οτι τα καταφερε επειδη ηταν κοριτσακι γτ εχουμε πιο καλη κραση απο τα αγορια] Αχ μονο χαρες απο εδω και περα σε ολες μας!!! 🙏
    • Καλησπέρα κορίτσια μ!!! Εκανα τεστ πάλι τώρα το μεσημέρι!  νομιζω τελικά πάει καλά το πράγμα!   
    • Έλα κορίτσι μου ευχαριστώ για το ενδιαφέρον❤️ η μητρα και ο τράχηλος είναι πεντακάθαρα! Ίσως η περίοδος να αργησει και να έρθει μέχρι και σε 50 μέρες και να μην ανησυχήσω! Μου έβαλε να κάνω κάποιες εξετάσεις για αυτοάνοσα και θρομβοφιλια τις έκανα και θα βγουν μέχρι την Τρίτη! Επίσης περιμενουμε να βγουν και οι καρυοτυποι (εμβρύου και οι δικοί μας) και μετά το πασχα έκλεισα ραντεβού να με δει και να συζητήσουμε τι θα βγάλουν οι εξετάσεις και έχει στο μυαλό του να μου δώσει κάποια αγωγη γτ έπεσαν λίγο και τα ανδρογονα μου και με βάση το ιστορικό μου και τος εξετάσεις να μου δώσει αγωγη! Επίσης μου είπε να μη τρώω κάποια τρόφιμα και να μη περνώ κάποιες βιταμίνες γτ πυροδοτούν τις ενδορφινες με αποτελεσμα να μη κάνω ποιοτικά ωάρια! Τελος μου είπε πως αφού θα λείπει ο σύντροφος το καλοκαιρι μπορούμε να καταψηξει ο σύντροφος σπερμα και να κάνω σπερματεγχυνση κάποια στιγμή το καλοκαιρι αφού παρω την αγωγη και μετά🙏
    • Ναι ακούγονται ενθαρρυντικά 🙏μου είπε θα το παλέψουμε μαζί και είμαι σίγουρος ότι το μωρακι θα έρθει🙏 δυστυχώς τις γιορτές δεν θα είναι ο σύντροφος εδώ όποτε θα τις περάσουμε μοναχικά! Θα πάω στα πεθερικά μου βέβαια αλλά όσο να ναι δεν είναι το ίδιο😢 ευτυχως μου το είπε και από μόνος του ότι αν λείπει ο σύντροφος θα κάνουμε μαζί την προσπάθεια 🙏 Ενδιαφέρεται πολύ γ αυτό και εγώ τον εμπιστεύομαι πολύ! Δεν με ξεπετάει και μας εξηγεί τα πάντα 🙏 Ναι ενοιωσα μια ανακούφιση γτ θέλει να το ψάξουμε λιγακι αλλά και μου δεν μας άφησε να προσπαθησουμε μόνοι μας και βλεπουμε! Από μονος του μας είπε ότι αν θελουμε να κάνουμε σπερματεγχυνση  να καταλήξουμε σπερμα και ας λείπει ο συζυγος θα το κάνουμε μαζί με τον γιατρό 🙏 Κορίτσι μου η διατροφή που ανέφερα προφανώς είναι για την δικιά μου περίπτωση με βάση το ιστορικό μου (ΣΠΩ, υψηλή αμη, χαμηλά ανδρογονα, υπερινσουλιναιμια κτλ) μη βάζεις κατά νου αυτά που είπα γτ κάθε περίπτωση είναι διαφορετική! Μου είπε να αποφεύγω αυτά καθώς πυροδοτούν τις ενδορφινες και κατά συνέπεια δεν βοηθούν σε ποιοτικά ωάρια! Μου είπε επακριβώς πως αν σας πηγαινα για εξωσωματικη θα σας έπαιρναν 4000-5000 και θα περνάμε τα τέτοια μας τώρα! Έτσι ακριβώς μου είπε🤪 θέλει λέει να το παλέψουμε ακόμη να βγουν και οι εξετάσεις και από εκεί και περα να δούμε πως θα προχωρήσουμε🙏 αχ κοριτσάκι μου τι έχεις περάσει και εσυ😩
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...