Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αγωνία για εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά..!! Απευθύνομαι σε εσάς για να συζητήσω αυτό το θέμα καθώς νιώθω ότι έχει αρχίσει να με κυριεύει ο φόβος και η απογοήτευση. Με τον αντρα μου προσπαθούμε εδω και 6 μήνες να κάνουμε παιδί αλλά τίποτα.. Δεδομένου ότι έχω πολύ σταθερή περιόδο, κάθε μήνα ωορηξία, κάνω κάθε χρόνο τεστ παπ που βγαίνει πάντα καθαρό και δεν αντιμετωπίζω άλλα προβλήματα γυναικολογικής φύσεως είχαμε τη βεβαιότητα ότι είναι θέμα 2-3 μηνών το να μείνω έγκυος όμως από ότι αποδείχθηκε στη συνέχεια δεν είναι κάτι τόσο απλό και ευκολο.. Από το Σεπτέμβρη και μετά άρχισα να αγχώνομαι πραγματικά πολύ και να το σκέφτομαι συνέχεια..!! Τώρα έχω φτάσει στο σημείο να αγοράζω από το φαρμακείο τα τεστ που δείχνουν την πιθανότητα εγκυμοσύνης πρίν την αναμενόμενη περίοδο γιατί πραγματικά δεν αντέχω να περιμένω.. !!! Ξέρω ότι το σωστό είναι να χαλαρώσω και να μην το σκέφτομαι αλλά ειλικρινά αυτό μου είναι αδύνατον!!! Το να αποκτήσω ένα μωρό είναι αυτό που θελω όσο τίποτα αλλο...Ο άντρας μου από την άλλη πιστεύει ότι θα πρέπει να ανησυχήσουμε μετα τον 1,5 χρόνο.. Εμένα όμως μου φαίνεται αδιανόητο να περιμένω από τα 32 μου έως τα 33,5 και επειτα να δω αν χρειάζομαι ή χρειαζόμαστε κάποια βοήθεια ή θεραπεια για να τα καταφέρουμε..!! Πιστεύετε ότι πρέπει να ζητήσουμε κάποια ιατρική συμβουλή τώρα ή να αφήσουμε να περάσει λίγος καιρός ακόμα?   Ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κ Καλη Χρονια!!! Απ'οσα γραφεις φαινετε οτι εισαι απιστευτα αγχωμενη κ το αγχος ειναι το τελευταιο που πρεπει να εχεις για να μεινεις εγκυος.... Λοιπον για να σε ξεανχωσω.... Εγω που σου μιλαω εμεινα εγκυος στον 5ο μηνα προσπαθιων.... Δεν ειχαμε κανενα προβλημα ουτε εγω ουτε ο αντρας μου... Τωρα ειμαι εγκυος στον 4ο μηνα! Κ δεν καναμε κατι διαφορετικο αυτους τους 5 μηνες, απλα ετυχε! Αυτο που θελω να πω ειναι πως πρεπει να σταματησεις να αγχωνεσε,,, Απολαυσε τη στιγμη με τον αντρα σου κ μη μπαινεις στη διαδικασια απο νωριτερα να παιρνεις τεστ... Χαλαρωσε απλα! Οταν ειναι να ερθει. Απλα θα ερθει!!! Ο γυναικολογος μου ειχε πει μετα το χρονο θα χρειαστει να το ψαξεις περεταιρω.... Δε μενεις εγκυος με την πρωτη! Γινεται κ αυτο βεβαια αλλα σπανια....  Ευχομαι τον επομενο μηνα να εχεις ευχαριστα και το 2016 να γινετε γονεις που τοσο επιθυμειτε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΤΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΕΣ

 

ΔΙΩΞΕ ΤΟ ΑΝΧΟΣ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ...ΠΡΕΠΕΙ

 

ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολυ.. παίρνω κουράγιο.. και πραγματικά θα καταβάλω κάθε δυνατή προσπάθεια να χαλαρώσω.. αν και είναι πολύ δύσκολο γιατί εκτός από την μεγάλη μου επιθυμία να γίνω και εγω μητερα εχω φίλους και γνωστούς οι οποίοι με κάθε ευκαιρία μας λένε.. "αντε, δε θα κάνετε παιδάκι..? μην το καθυστερείτε.." . Λες και είναι κέικ και είναι στο χέρι μας πότε θα το βγάλουμε από φούρνο..!! Μπορεί αυτό να λέγεται αυθόρμητα εμένα όπως με επηρεάζει..!! Ας ελπίσουμε να μην αργήσει πολύ και ο δικός μας πελαργός,,,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

angie εμεις ειαστε μαζι με διαλλειματα βεαια 7 χρονια.

τον αλλο μηνα παντρευομαστε..

παντα ελευθερα και ποτε δεν γινοταν τιποτα... αρχησα να το ψαχνω πιο πολυ εκανα θεραπειες με σερπαφαρ και ενεσεις  και παλι τιποτα... μετα εκανε εξετασεις ο αντρας μου και το σπερμα ηταν χααααλια και δεν υπερβαλλω..ολοι μας απεκλεισαν φυιολογικη συλληψη...πηρε τις βιταμινες το βγαλαμε απο το μυαλο μας γιατι κανονισαμε αρχες μαρτιου να το ψαξουμε για εξψσψματικη και χαλαρωσαμε..να σου πω οτι και εγω εχω πολυκυστυκες οπως καταλαβαιινεισ πολυ δυσκολη η περιπτωση μας..

και χθες εκανα τη πρωτη μου χωριακη...και ηταν καλη...

αυτο που σου λεω εγω και θα σου πουν και τα κοριτσια ειναι να αποβαλλεις το αγχος να χαρεις τον ερωτα..μη κανεις τα τρελλα τα δικα μου...και θα ερθει απο εκει που δε το περιμενεις....

απλα ας κανει και ο αντρας σου καποιες εξετασεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Zoi μου σε ευχαριστώ για τη συμβουλή και χαίρομαι πολύ αν καταφερες να συλλάβεις φυσιολογικά (με τη φραση "καλή χοριακή" φάνταζομοι ότι αυτό εννοείς!!). Δεν ξέρω αλλά νιώθω ότι οι κοπέλες σε αυτό το forum καταλάβαίνουμε απίστευτα η μια την άλλη (παρόλο που δεν γνωριζόμαστε προσωπικά) γιατί νιώθουμε την ίδια επιθυμία να γίνουμε μανούλες.. και παίρνουμε όλες δύναμη κάθε φορά που κάποια λέει ότι τα κατάφερε..!!! Εγω χθές αποφάσισα ότι ο μόνος τρόπος να ηρεμήσω και να διώξω το αγχος είναι  να αποκλεισω την περίπτωση να έχω κάποιο πρόβλημα γονιμότητας και για αυτό επισκεφτηκα τον ενδοκρινολόγο μου ώστε να μου γράψει κάποιες εξετάσεις για θυρεοειδή, ανδρογόνα κλπ. τα αποτελέσματα θα βγουν μεθαυριο.. τον αλλο μηνα θα κάνει εξετάσεις και ο αντρας μου.. Δεν ξέρω αλλά αισθάνομαι ήδη πιο χαλαρή.. γιατί σκέφτομαι πως έχει γίνει ήδη ένα βήμα για κάτι..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Αν είσαι πάνω από 30 οι γιατροί λένε να αρχίζεις να το ψαχνεις μετά τους 6 μήνες. Εγώ πιστεύω πως όλα είναι σχετικά. Εγώ ξεκίνησα να προσπαθώ στα 25 κ ακόμη στην προσπάθεια είμαι και μια συναδέρφους μου έπιασετον πρώτο μήνα στα 38. Δεν είναι κακό να κανείς μια δύο εξετάσεις που είναι απλές. Μια ορμονολογικη εσύ και ένα σπερμοδιαγραμμα ο άντρας σου. Είναι πολύ απλές. Μπορεί να έχεις μια ορμόνη σε μη φυσιολογικά επίπεδα να σ δώσει αγωγή κ ήδη τον άλλο μήνα να είσαι εγκυουλα. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις δύσκολο να αντιμετωπιστούν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου angie ολοι λενε πως το αγχος ειναι το καλυτερο αντισυλληπτικο...καυε φορα που αγχωνεσαι να σκεφτεσαι αυτο....συμφωνω με τη diwni να κανετε καποιες εξετασεις και δεν το λεω λογο ηλικιας απλα θεωρω οτι δεν υπαρχει λογος να προσπαθεις ενα χρονο κ μετα να πας για εξετασεις γτ αν υπαρχει καποιο προβλημα χανεις ενα χρονο ετσι απλα...αστε που αμα ξερουμε πως ειμαστε απολυτα υγιεις θα εχουμε και λιγοτρο αγχος....ελπιζω να πανε ολα καλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από μένα κορίτσια και εμένα η γιατρός μου, μου είπε να κάνω περαιτέρω εξετάσεις γονιμότητας σε περίπτωση που δεν συλλάβω εντός των εφτά μηνών προσπαθειών. Μου σύστησε να παίρνω και folidex κάθε μέρα. Είναι ο δεύτερος μήνας προσπαθειών και αγχώνομαι και εγώ αλλά ξεκίνησα και γυμναστήρια για να ηρεμώ!!! Από τον πρώτο μήνα προσπαθειών έχω διαβάσει διάφορα, έχω παραγγείλει τεστ ωορρηξίας και έχω πρήξει το σύζυγο με τον κύκλο μου και όλα τα γυναικολογικά θέματα!! Έχω κάνει όλες τις γυναικολογικές εξετάσεις πριν ξεκινήσω προσπάθειες και έχω πάει σε όλους τους γιατρούς για γενικό τσεκάπ. ΕΕ λοιπόν νομίζω και εγώ ότι τίποτα δεν θα πετύχει έτσι οπότε αν δε μου κάτσει τώρα... τις υπόλοιπες προσπάθειες θα το απολαύσω...!!! Όσες κοπέλες γνωρίζω που είναι ζαμαν φου έπιασαν με την πρώτη. Όταν θέλεις να γίνουν όλα τέλεια μου φαίνεται τίποτα δε γίνεται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...