Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ομηλια 27 μηνων κοριτσακι


Recommended Posts

Καλημερα σας μανουλες, και καταρχην συγνωμη για οποιαδηποτε λαθη, μεγαλωσα στο εξωτερικο. 

Η κορη μου ειναι 27 μηνων, και μολις τους τελευταιους 2 μηνες αρχισαμε να καταλαβαινουμε καποιες λεξεις, εχουμε μετρησει περιπου 90-100 σαν 'γα' (γαλα', τατα (γατα), κατω/πανω, ελα, σηκω κτλπ. Μερικες φορες την ημερα, μας λεει και συνδυασμους οπως μαμα, μπαμπα ελα, η μαμα σηκω, λω γα (θελω γαλα). Ξερει να μετραει στα αγγλικα μεχρι το τρια, ξερει 2 χρωματα, και 2 σχηματα, ζωγραφιζει κυκλους, γενικα κανει πολλα, και ειναι πολυ κοινονικη. Βλεπει αγγλικα καρτουν, και εγω της μιλαω αγγλικα επειδη εκει μεγαλωσα, αλλα οχι ολη την ημερα. ΚΑταλαβαινει οδηγιες και ειναι υπακουη. Καταλαβαινουμε περιπου το 10% που μιλαει, τα υπολοιπα οχι. 

Ο γιατρος μας που μας ειδε πριν 2 μηνες για εμβολιο (15/10/15) και τοτε δεν καταλαβαιναμε τιποτα, μας ειπε οτι ειναι νωρις ακομη. Ηθελα να ρωτησω τωρα, σας φενεται καλυτερα, οκ για την ηλικια της? Γενικα τα εκανε ολα αργα, περπατησε αργα, μσουσουλησε αργα κα. 

 

Σας ευχαριστω πολυ, 

 

Σωτηρια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχωνεσαι. Καθε παιδακι θελει το χρονο του.. δν σημαινει κατι αυτο..κ αφου ο παιδιατρος σας δν ανησυχει..μην ανησυχεις ουτε εσυ. Ολα καλα θα πανε., απλα να μιλάτε κ εσεις οσο μπορειτε στο κοριτσάκι σας.να σας ακουει κ να την προτρεπετε να σας λεει τι θελει κ οχι να της δειχνετε πως καταλαβαινετε τι θελει. Γτ ετσι καμια φορα τεμπελιαζουν. Οταν σας λεει κατι κ δν την καταλαβαινετε καλο θα ειναι να την παροτρυνετε να προσπαθησει να σας το πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σας μανουλες, και καταρχην συγνωμη για οποιαδηποτε λαθη, μεγαλωσα στο εξωτερικο. 

Η κορη μου ειναι 27 μηνων, και μολις τους τελευταιους 2 μηνες αρχισαμε να καταλαβαινουμε καποιες λεξεις, εχουμε μετρησει περιπου 90-100 σαν 'γα' (γαλα', τατα (γατα), κατω/πανω, ελα, σηκω κτλπ. Μερικες φορες την ημερα, μας λεει και συνδυασμους οπως μαμα, μπαμπα ελα, η μαμα σηκω, λω γα (θελω γαλα). Ξερει να μετραει στα αγγλικα μεχρι το τρια, ξερει 2 χρωματα, και 2 σχηματα, ζωγραφιζει κυκλους, γενικα κανει πολλα, και ειναι πολυ κοινονικη. Βλεπει αγγλικα καρτουν, και εγω της μιλαω αγγλικα επειδη εκει μεγαλωσα, αλλα οχι ολη την ημερα. ΚΑταλαβαινει οδηγιες και ειναι υπακουη. Καταλαβαινουμε περιπου το 10% που μιλαει, τα υπολοιπα οχι. 

Ο γιατρος μας που μας ειδε πριν 2 μηνες για εμβολιο (15/10/15) και τοτε δεν καταλαβαιναμε τιποτα, μας ειπε οτι ειναι νωρις ακομη. Ηθελα να ρωτησω τωρα, σας φενεται καλυτερα, οκ για την ηλικια της? Γενικα τα εκανε ολα αργα, περπατησε αργα, μσουσουλησε αργα κα. 

 

Σας ευχαριστω πολυ, 

 

Σωτηρια. 

μην ανχονεσε σε σπιτι που υπαρχει δυγλωσσια (μηλανε οι γωνεις και αλλες γλωσσες) αργουνε ποιο πολη τα παιδακια να μηλυσουνε εγω ηξερα ενα παιδακια που του μηλαγαν ε ελληνικα αγγλικα και ρωσικα μια χαρα ειναι αργυσε αλλα τις ξερει ολες τις γλωσσες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...