Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΙΛΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα κοριτσια!

Κ εγω μπηκα στην 20η εβδομαδα χθες κι εχω παρει 2 κιλα. Ετσι νομιζα τουλαχιστον μεχρι σημερα που ζυγιστηκα και ειδα πως απο χθες μεχρι σημερα εβαλα αλλα 2 κιλα!!! Κοντεψα να λιποθυμησω! Πώς γινεται αυτο βρε κοριτσια? Μηπως επειδη αρχισα γυμναστικη? Αλλα τι στο καλο? Πρηστηκαν οι μυες μου με 2 φορες?

Κι εμενα μου εχει απαγορευσει και τα γλυκα και το αλατι αλλα δεν ειναι πως το τηρω ευβλαβικα!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Angelaki82 είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Κ εγω μπηκα στην 20η εβδομαδα χθες κι εχω παρει 2 κιλα. Ετσι νομιζα τουλαχιστον μεχρι σημερα που ζυγιστηκα και ειδα πως απο χθες μεχρι σημερα εβαλα αλλα 2 κιλα!!! Κοντεψα να λιποθυμησω! Πώς γινεται αυτο βρε κοριτσια? Μηπως επειδη αρχισα γυμναστικη? Αλλα τι στο καλο? Πρηστηκαν οι μυες μου με 2 φορες?

Κι εμενα μου εχει απαγορευσει και τα γλυκα και το αλατι αλλα δεν ειναι πως το τηρω ευβλαβικα!  

Angelaki82, κι εγώ θυμάμαι ότι ενώ το πρώτο τρίμηνο δεν είχα πάρει καθόλου κιλά και μετά ανά μήνα έβαζα 1, ξαφνικά στον 5ο μήνα, με βλέπω με 3,5 κιλά επιπλέον χωρίς να χω κάνει κάποια κατάχρηση... τελικά πάλι χωρίςτπτ ιδιαίτερες προσπάθειες, ξαναέπεσα στα προηγούμενα κιλά. Ίσως σκέφτομαι ότι κάνει ο οργανισμός κατακράτηση υγρών, ή λόγω του ότι το παιδάκι παίρνει τα πάνω του σιγά σιγά, ο οργανισμός προσπαθεί να κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερα πάνω του για να μπορεί να θρέψει μαμά και βρέφος! 

Δικές μου θεωρίες είναι αυτές... δεν ξέρω... πάντως μην ανησυχείς! Θα ξαναπέσεις σιγά σιγά στα προηγούμενα κιλά σου!!! Με το καλό το μωράκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Livel, εγώ περιμένω αγοράκι!!!! Είμαι στην 34η εβδομάδα και μου φαίνεται ατελείωτος ο καιρός.... ανυπομονώ τόσο πολύ να δω τη φατσούλα του.... το ονειρεύομαι που και που.... 

Εσύ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον ενα εχω να σας πω! απο σημερα διατροφη για να μη γινω τοφαλα !

εφτασα 11 κιλα και το σαββατο μπαινω στον 7ο! βεβαια δε μου φαινονται κ ο γιατρος δεν ειπε κατι! το μπεμπακι μεγαλωσε αρκετα (1200γρ) !! 

η αληθεια ειναι πως τα κιλα τα παιρνεις κ με τον αερα! θελει τρομερη αυτοσυγκρατηση κ εγω δε ειχα ολουσ αυτουσ τους μηνες! 

Ανδρομαχη κ εγω το εχω ονειρευτει! χιχιχι!  τα αγορακια μας ευχομαι να ειναι γερα κ δυνατα!  που γεννας! εγω ιασω!

Ανγκελακι82 , εσυ μια χαρα το πας με κιλα .. πιο αδυνατη θα βγεις απο μαιευτηριο! αν γυμναζεσαι κιολας σουπερ γτ εγω το εκοψα στην αρχη λογω αποκολλησης κ πονακια που εχω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανδρομαχη και Livel ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια αλλα ειμαι πολυ μικροσωμη και εμενα τα κιλα μου φαινονται! Ξεκινησα 48,5 με υψος 1,58 και πηρα δυο- δυο μισι κιλά, εφτασα 51. Κ σημερα με εδειξε 53 εν μια νυκτί κ επαθα σοκ! Μετα τα 52-53 φαινομαι μπαλιτσα! Με τσουλανε στο δρομο, δεν περπαταω! Εχετε δικιο πως θελει αυτοσυγκρατηση και μεγαλη προσοχη στο αλατι! 

Κ εγω αγορακι εχω και το εχω ονειρευτει 2 φορες..Μια μεσα στη μητρα μου και μια πως το θηλαζα! Πολυ ομορφα ηταν τα συναισθηματα! 

Livel κι εγω Ιασω γενναω! Ποιος ειναι ο γιατρος σου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ANGELAKI82 μην αγχωνεσαι καθολου για κιλα! αμα το βαλουμε στοχο θα γινουμε φετες κ παλι! χχιχιχι ! ας χαρουμε εγκυμοσυνη μας  ! 

ο Κιτμιριδης ειναι! ο καλυτερος υπερηχογραφιστης (εμβρυολογος) στο ΙΑΣΩ και φοβερος ανθρωπος! Εσυ ποιον εχεις? κοριτσια εχετε δει τις τιμες που παιζουν ε? ακομη κ με εοππυ πολλα λεφτα !! επισης να αναφερω πως ηδη σκεφτομαι το τοκετο κ ψιλοτρομαζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρος μου λεγεται Θανασης Μπαλοδημας - επισης εξαιρετικος ανθρωπος και γιατρος. Ο εμβρυολογος που μου κανει τα υπερηχογραφηματα στο Ιασω  δε θυμαμαι το ονομα του..Ναι, οι τιμες στα υψη..Αυτη τη φορα που θα παμε για τη Β επιπεδου λεμε να παμε να δουμε κ δωματια. Καλα, κι εγω με τον τοκετο το ιδιο! Υπαρχει περιπτωση να μην μπορω να κανω και επισκληριδιο λογω προβληματος στη μεση και να δω τι θα κανω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πιο πιθανο ειναι να εχεις τον δικο μου εμβρυολογο-γυναικολογο!

Δωματιο οτι κ να δεις σε βαζουν αυτοι εκει που εχει! κ αν πχ δεν εχει τρικλινο σε βαζουν σε δικλινο κ σε χρεωνουν καθε μερα τη διαφορα! τραγικο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εγω ποναω σε μεση κ ειχα κ κυλη .. λες να παιζει ρολο? θα ρωτησω γιατρο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω γεννήσει δύο παιδάκια.  Ο γιατρός μου είχε πει να τρώω μικρά,  υγιεινά και συχνά γεύματα,  για να μην πεινάω.  Κι αυτό με βοήθησε πολύ για να μην τρώω πολύ στα  κυρίως γεύματα μου !  Και για το μωρό φυσικά ήταν πολύ καλό. Επίσης καλό είναι να αποφεύγεις τα γλυκά.  Δοκίμασε το και θα δεις ότι θα σε βοηθήσει πολύ.  Εύχομαι όλα να πάνε καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

JUDI αυτο ειναι το καλυτερο που λες με τα μικρα γευματα κ οχι γλυκα ! αντε ομως να γινει κ πραξη! χιχιχι! 

ποσα κιλα ειχες παρει εσυ ως πιο εμπειρη στις εγκυμοσυνες σου?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δυστυχώς είχα από τον δεύτερο μήνα διαβήτη κύησης.  Οπότε έπαιρνα ινσουλίνη και ήμουν υπό στενή παρακολουθεί διατροφολογου..  Οπότε πήρα περίπου 10 καλά τα οποία έχασα και γρήγορα.  Τα μικρά γεύματα πραγματικά βοηθούν.  Αντί για γλυκό μου άρεσε να τρώω τριμμένο μήλο με γιαούρτι, λίγα αμύγδαλα και κανέλα.  Δοκίμασε το και θα με θυμηθείς!  Ξεγελάει!  Μην αγχώνεσαι,  τα κιλά χάνονται γρήγορα,  με λίγη πειθαρχία.  Από δω και πέρα λίγο παραπάνω να προσέξεις και όλα θα πάνε καλά.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α μαλιστα! οποτε ουτως η αλλως χρειαζοταν να προσεξεις! αντε να δουμε! ευτυχως εχω πειθαρχια οταν λεω θα προσεξω! γυμναζομαι κιολας  (οχι τωρα που ειμαι εγκυος) οποτε ελπιζω να επανελθω στα κιλα που ημουν πριν την εγκυμοσυνη σε ενα ευλογο διαστημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Livel κι εγώ στο Ιασώ είμαι!!! Ο γιατρός μου είναι ο Τζιώτης Ιωάννης και τον θεωρώ εξαιρετικό ως άνθρωπο κ γιατρό. 

Για κάποιο λόγο, εγώ παρόλο που πλησιάζω δεν έχω αρχίσει ακόμη να αγχώνομαι ή να φοβάμαι για τον τοκετό... διάβασα τα στάδια και γενικά όλη τη διαδικασία και αν εξαιρέσει κανείς τον πόνο, είναι μαγικό...... είναι θαύμα βασικά!! Πως από μέσα σου βγάζεις μια νέα ζωή!! :):) 

Όσο για τις τιμές του Ιασώ, πρόσφατα δημοσίευσα σε άλλο θέμα του mammyland τις απαράδεκτες τιμές και απαιτήσεις τους... τι να πεις όμως... για την παραπάνω χρέωση όταν σε βάζουν σε δίκλινο ενώ έχεις ζητήσει τρίκλινο, φίλοι και συγγενείς μου είπαν να απαιτήσω να μη πληρώσω εφόσον αυτό αφορά δική τους έλλειψη δωματίων!

Judi, εγώ αντί γλυκού βάζω μέσα στο γιαούρτι μπανάνα και έχω την ψευδαίσθηση ότι τρώω γλυκό μπανόφι. Επίσης μ έχουν γλυκάνει πολύ και τα αποξηραμένα σύκα και δαμάσκηνα!!! Στα μπαχαράδικα του κέντρου, συγκεκριμένα στο fotsi στην οδό ευρυπίδου, βρήκα και αποξηραμένες φράουλες!!!!!!!!!!!!! Παιδιά πιο γλυκό χωρίς καθόλου ζάχαρη ή άλλα γλυκαντικά δεν έχω φάει!!!!!!!! Αξίζει τον κόπο!!!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανδρομαχη θα δοκιμασω τις φραουλες τις αποξηραμενες γτ τρελαινομαι γι αυτο το φρουτο! το fotsi εχω ακουσει ειναι καλο εχει πολλα ! 

Το γιαουρτακι κ εγω με λιγο μελι κ κανελα αντε κ κανα μηλαρακι το τρωω! αλλα ειμαι κ γλυκατζου!!! αλλο το ενα αλλο το αλλο!  χιχιχι

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά δεν το συζητάμε... κι εγώ δυσκολεύομαι πολύ.... φτιάχνω γλυκά στον άντρα μου και μετά κάθομαι και τον κοιτάω να τρώει λες και θα πάρω κι εγώ λίγο απ τη γλύκα τους.... χαχαχαχα ... τι να κάνεις... τα άτιμα τα γλυκά δεν μπορείς εύκολα να τα ξεχάσεις.... απλά για λίγο προσπαθείς να τα μειώσεις... πραγματικά δοκίμασε τις φράουλες και θα δεις ότι είναι πολύ πολύ γλυκές!!! Αφού πάνω από 4-5 δεν μπορείς να φάς! Λιγώνεις!

Εγώ αυτό που φοβάμαι περισσότερο είναι τα κιλά μετά τη γέννα. Όλοι μου λένε ότι αν τώρα τρώω καλά, μετά θα πρέπει να τρώω ακόμη πιο πολύ, για να είναι το γάλα μου λιπαρό και χορταστικό για το παιδί.... θέλω να θηλάζω αποκλειστικά οπότε φαντάζομαι ότι τα επιπλέον κιλά κι εκεί θα δίνουν και θα παίρνουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εγω θελω να θηλαζω αλλα τοτε κ αν πρεπει να προσεχουμε διατροφη! 

μιας γνωστης επαθε αλλεργια το βρεφακι γτ η μαμα επινε γαλα κ ετρωγε λαχανικα.. της τα εκοψαν ολα! μονο σουπες κ κρεας τρωει τωρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ ωραία η ιδέα για τις φράουλες!  Στο μετά για τον θηλασμό δεν θέλει ποσότητα,  αλλά ποιότητα στο τι θα τρώει κάποιος.  Κορίτσια μην αγχώνεστε.  Θα τα καταφέρετε μια χαρά.  Η γέννηση του μωρού είναι ότι πιο υπέροχο  μπορεί να ζήσει μια γυναίκα. συγκλονιστικο!   Μόλις γεννήσεις και πάρεις αγκαλιά το μωρό σου δεν υπάρχει τίποτα άλλο.  Τα ξεχνάς όλα!  Μια συμβουλή μόνο,  να απολαύσετε τον ύπνο!!  Όσο προλαβαίνετε κοιμηθείτε  Τώρα!   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

JUDI εγω δυστυχως εχω αυπνιες γτ ποναω κ δε βολευομαι! η τελευταια εβδομαδα του 6 μηνα ξεκινησε με πολλη ταλαιπωρια.. φαντασου τι εχει να γινει απο εδω κ περα! ακουω κοπελες που δε νιωθουν τπτ κ λεω εγω γτ ετσι? ποναω σα περιοδο χαμηλα .. η μεση μου πολυ.. κ οταν γυρναω στο πλαι ουτε με μαξιλαρια ουτε τπτ αλλο βολευομαι!   πφφ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ το ίδιο... δεν βολεύομαι πια στον ύπνο... ξυπνάω για να πάω τουαλέτα και μετά κάθομαι με το μάτι σα γαρίδα... δεν με παίρνει ο ύπνος με τίποτα... πονάει και μένα η μέση, πιάνομαι πολύ εύκολα, μου φαίνεται βουνό το να γυρίσω πλευρό.. αλλά δεν με πειράζει! Σκέφτομαι ότι προπονούμαι μετά για τα ξενύχτια με το μωρό! :):) Άσε που αν καλομάθουμε τώρα στον πολύ ύπνο, μετά θα μας κακοφαίνεται ακόμη πιο πολύ! Ενώ τώρα σιγά σιγά μπαίνουμε στο επόμενο στάδιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανδρομαχη ναι αυτο σκεφτομαι κ εγω! προπονηση κανονικη! δε θα μας κακοφανει! 

σου ειπε ΠΗΤ ο γιατρος ποτε θα εχεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ είχα πόνους.  Σε νιώθω! Έχεις απόλυτο δίκιο.  Δοκίμασε  να κοιμάσαι στο πλάι  και βάλε ένα μικρό λεπτό μαξιλαράκι κάτω από την κοιλίτσα σου.  Εμένα με ανακουφίζε πολύ.  Είναι μέχρι να βρεις σε ποια θέση θα βολευεσαι.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΠΗΤ μου είναι 8 Μάρτη. Απ τη μια θέλω να φτάσω ως τότε, απ την άλλη βιάζομαι να δω το μπεμπάκι μου!

Judi, θα δοκιμάσω αυτό που λες με το μαξιλάρι! Σ ευχαριστώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα εχω δοκιμασει ολα αλλα δε πιανουν! λυπαμαι κ τον αντρα μου που στριφογυρναω ολη την ωρα κ ξεφυσαω! 

αλλα κ αυτος καλυτερα να συνηθησει! χεχε! 

ολοκληρο μπεμπακι θα κανουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...