Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΙΛΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


Recommended Posts

Καλησπερα σας... ειμαι στη τελευταια εβδομαδα του 4 μηνα κ εχω παρει ηδη πολλα κιλα .. δλδ ξεκινησα με 58 κ τωρα ειμαι 65!!!!!!.... πως σας φαινεται αυτο? Εσεις ποσα κιλα εχετε παρει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κορίτσι!!εγώ μπήκα 4ο και έχω πάρει 3 κιλά και ο γιατρος μου είπε μέχρι 12! Πρέπει να το προσέξεις πολύ αυτό το κομμάτι γιατί αν ξεφύγεις απ τα κιλά που σου είπε ο γιατρός μπορεί να κανεις μέχρι και ζαχαρο!! Και έχε υπ όψιν σου ότι 25η εβδομάδα όλες ξεφεύγουμε στα κιλά οπότε κάνε κράτη για να χεις περιθώρια!!Καλή τελειομηνη εγκυμοσυνη σου ευχομαι!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πηγα σημερα στο γιατρο κ μου ειπε να προσεχω... κ να τρωω 1 γλυκο καθε δεκαπενθημερο...τσιμπησα αρκετα για το μηνα που ειμαι...πωωωω κ ετρωγα φουλ γλυκα... αγχωθηκα τωρα... διαιτα απο αυριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι καλέ μην αγχώνεσαι!!! Εμένα μου τα απαγόρευσε τα γλυκά εξ αρχής γιατί κάνει κακό στο έμβρυο η ζάχαρη κατά τα λεγόμενα του αλλά εγώ πιστεύω ότι μου το είπε για να μην πάρω κιλά!! Προφανώς δεν είχες αναγουλες κ τάση για εμετό ?!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα... καθολου αναγουλες  κ  ζαλαδες...δε κανει καλο στο εμβρυο ε? Εγω ειχα παθει μια λυσσα για γλυκα ολο το  καιρο ως τωρα.. τωρα τελος...προσοχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!

Livel, κι εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη ούσα 58 κιλά, και τώρα στους 5μιση μήνες είμαι 63,5... όταν είδα τη ζυγαριά στο ιατρείο (στο σπίτι δεν έχω),τρόμαξα... ενώ στο πρώτο δίμηνο είχα χάσει 100 γραμμάρια, μετά έπαιρνα ανά μήνα 1 κιλό, τώρα πήρα 3,5 κιλά.... κι εμένα μου χε πει ο γιατρός να προσπαθήσω να μη φάω καθόλου ζάχαρη αλλά τον τελευταίο μήνα αφέθηκα και ιδού τα αποτελέσματα! Αν συνεχίσω με 3,5 κιλά ανά μήνα θα φτάσω 19,5 κιλά..... φαντάσου σαν στόχο είχα τα 9 ή 10 κιλά... ράβω το στόμα μου λοιπόν όσον αφορά τη ζάχαρη και σήμερα ξεκίνησα περπάτημα! 

Dina20 εμένα για τη ζάχαρη μου είπε ότι το μωρό μπορεί να αποκτήσει ζάχαρο (τη Δευτέρα θα πάω να κάνω καμπύλη ζαχάρου για να σιγουρευτώ), επίσης ότι η ζάχαρη θα κάνει μεγάλο μωρό κι επομένως θα δυσκολευτώ στη γέννα και ότι για μένα θα ναι πιο δύσκολο να χάσω πολλά επιπλέον κιλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Ανδρομαχη!! Δυστυχώς εκτός απ αυτά φραζει τα σωληνακια του πλακουντα!!! Πήγα και γω τώρα στην ενδοκρινολογο και μ έβαλε χέρι επειδή έχω πάρει 3 κιλά!! Πφφφ δίαιτα κορίτσια όλες μαζί!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω καλα.. εμενα τοτε με τοσα γλυκα το παιδι θα εχει παθει ηδη ζαχαρο...

ειχα παθει μικρη αποκολληση κ εκατσα 10 μερεσ ακινητη κ γενικα δε περπαταω μονο στη δουλεια καθιστη κ παλι... γτ εχω πολλα πονακια χαμηλα και τραβηγματα...  κ οταν περπατησω μετα απο λιγο αισθανομαι βαροσ χαμηλα,,, ε θα πεινασω μου φαινεται γτ αλλιως δε με βλεπω καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω αυτό με το τραβηγμα μου το κάνει και Εμένα ο άτιμος και με το που το νιώσω πέφτω ταβλα γιατί ο άντρας μου ουρλιαζει!σε ποια εβδομάδα είπαμε πως είσαι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυριο μπαινω 17η.. 7 μερουλες κ μπαινω 5ο .. με τρομαζουν αυτοι οι πονοι κ τα τραβηγματα γτ λενε πως ισως ειναι προωρεσ συσπασεις ... κ ο γιατροσ μου δε δινει καθολου μαγνησιο καθολη τη διαρκεια εγκυμοσυνης,,, παραλληλα με τα πονακια αυτα εχω κ τρομερο θεμα με το εντερο μου κ δυσκοιλιοτητα ενω ποτε δεν ειχα...κ μενα αγορακι ειναι! εσυ μπηκες 4? κοντα ειμαστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι livel μου είμαι 12 και 2!!εχθές μου είπε ότι περιμένω αγοράκι!μην ανησυχείς για τις συσπασεις τις κάνει η μήτρα γιατί ανοίγουν οι σύνδεσμοι!και γω σήμερα πρώτη φορά αντιμετώπισα με την τουαλέτα και φοβήθηκα αλλά θέλει πολύ φρούτο και πράσινο λαχανικο!πολύ κοντά είμαστε!!με το καλο τα μπεμπιλινια μας!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως για τη δυσκοιλιότητα που είναι συχνή στην εγκυμοσύνη, κι εγώ έχω, θέλει πολλά φρούτα και λαχανικά... ναι livel, δυστυχώς θέλει ράψιμο το στόμα και είναι δύσκολο να πάρει... εγώ που ναι μεν αισθάνομαι τυχερή που είμαι σπίτι όλη μέρα οπότε έχω ηρεμία, δυστυχώς έχω και το ψυγείο όλη την ώρα δίπλα μου... οπότε καταλαβαίνετε πόσο δύσκολο μου είναι να συγκρατούμαι! Σήμερα πήγα και για καμπύλη ζαχάρου... σου δίνουν να πιεις γλυκόζη που είναι ένα υγρό πετιμέζι! και κάθεσαι και σχεδόν 3 ώρες στο ιατρείο... αύριο περιμένω αποτελέσματα να δω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν σας πω πως ειμαι δυο κιλα μειον επειδη πηγα τουαλετα?? ποσο αστειο?? λοιπον απο παρασκευη σταματησα να τρςς βλακειες κ καθε πρωι τρωω ALL BRAN με 2 ξηρα δαμασκηνα κ 2 ξηρα συκα.. κ καθε βραδυ γιαουρτι με ακτινιδιο,,,,

καθε πρωι παω κανονικα τουαλετα χωρις δυσκολια κ εφυγαν κ ολοι οι πονοι οι οποιοι μαλλον ηταν αντανακλαστικοι λογω εντερου..

Ανδρομαχη καμπυλη ειναι νωρις ακομη να κανω λογικα στη β επιπεδου τη κανουν?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχαχαχαχα livel τα κιλά σου ήταν ψέμα τελικά!!! Είδες πόσο σημαντική είναι η τουαλέτα!!! Εγώ από χθες πηγαίνω κανονικά και έχω πλακώσει τα φρούτα και πίνω πολλά υγρά!!! Ανδρομαχη μου όλα καλά θα πάνε!! Καλά αποτελέσματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι ναι ευτυχως ολα καλα.. θαυματουργα αυτα τα δημητριακα...απολαυσε οτι καθεσαι γτ εγω δουλευω 9 ωρες και μετα τις 4 με πιανει πονος χαμηλα,,, να αγορασεις φρουτα γιαουρτια δαμασκηνα συκα κτλ για να ανοιγεις ψυγειο και να ξεγελιεσαι με αυτα! εγω χθες αντισταθηκα σε σοκολατοπιτα με παγωτο! :(  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις γύρισα απ το σουπερ μάρκετ με λαχανικά και φρούτα!! Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου για το ψυγείο!! :)  :) Μια χαρά σε βρίσκω με τα κιλά!! Αυτά είναι! Τι σου κάνει μια τουαλέτα ρε παιδί μου!!! :)  Όντως livel είμαι τυχερή που κάθομαι σπίτι και τα τραβάει όλα ο καημένος ο άντρας μου με τις έννοιες για τη δουλειά.  Εμείς το επιλέξαμε βέβαια να το κάνουμε έτσι, (εγώ σπίτι αυτός δουλειά περισσότερη) γιατί επειδή ασχολούμαι με την ειδική αγωγή δεν μπορούσα να ρισκάρω να είμαι σ ένα σχολείο με δύσκολες περιπτώσεις παιδιών που πολλές φορές χτυπάνε... Εύχομαι τουλάχιστον η δουλειά σου να μην είναι υπερβολικά απαιτητική και σου παίρνει όλη τη διάθεση και το κουράγιο. Καλή δύναμη!!!

 Την καμπύλη εμένα ο γιατρός μου είπε να την κάνω μετά την επίσκεψη για τη β' επιπέδου, οπότε έχεις λίγο χρόνο ακόμη! Τα αποτελέσματα μου ήταν πολύ καλά!! Νηστική είχα μέτρηση 70mg/dl με μέση τιμή 90. Μετά από μία ώρα έχοντας πάρει γλυκόζη 75 γραμμαρίων, είχα μέτρηση 105 ενώ η μέση τιμή είναι 165 και μετά από ακόμη μία ώρα η μέτρησή μου ήταν 81 με μέση τιμή 145. Οπότε δόξα τω Θεώ όλα καλά!!! Dina ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Αγόρασα και ζυγαριά για να βλέπω κάθε τρεις και λίγο τα κιλά μου και να συγκρατούμαι!! :)  :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανδρομαχη μια χαρα σε βρισκω με τα ψωνια.. ολα καλα θα πανε κ το πολυ πολυ να λιωσουμε στη διαιτα μετα τη γεννα...

Δυστυχως ειμαι σε ναυτιλιακη κ εργαζομαι 9 ωρες καθε μερα οποτε μετα τις 4 με εχουν πιασει πονακια μεση γκρινια... χιχιχι

Δε πειραζει τι να κανουμε... Η αληθεια ειναι πως οταν εκατσα σπιτι για 10 μερες με την αποκολληση δεν αντεχα αλλο ...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Dina20, livel, πως πάει η εγκυμοσύνη σας; Όλα καλά; Εγώ πλέον είμαι στα μέσα της 33ης εβδομάδας και δόξα τω Θεώ προχωράω ήρεμα.. με τα κιλά πως είστε; Εγώ κάποια στιγμή πήγα να χάσω τη μπάλα αλλά λόγω του ότι απ τις αρχές του 7ου μήνα έχω το ανώτατο όριο στο αμνιακό υγρό, ο γιατρός μου απαγόρευσε τα γλυκά αν θέλω να μη γεννήσω πρόωρα μου είπε... οπότε είμαι στον όγδοο μήνα και έχω πάρει 8 κιλά! :):)  Έχουν και τα καλά τους οι απαγορεύσεις.... :):):)  Το χω ρήξει στα φρέσκα και αποξηραμένα φρούτα για να αντικαθιστώ τα γλυκά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα... εγω 27 εβδομαδα ειμαι.. κ εχω παρει πολλα κιλα αν κρινω απο εσενα.. βεβαια οσοι με βλεπουν μου λενε πως δεν εχω παρει  κ απο ρουχα μου μια χαρα μου ειναι.. τι να πω??10 κιλακια εχω τσιμπησει ηδη αλλα τρωω φουλ. !  Σημερα εκανα καμπυλη ζαχαρου κ αγχωνομαι γτ χθες τσακισα ενα σωρο γλυκα! Ευχομαι να μας πανε ολα καλα ... κοριτσια πλησιαζει ο καιρος.. εμεις φτιαξαμε δωματιο ..εχω αγορασει κ ολα τα απαραιτητα κ αναμενω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν σου είπε η μικροβιολόγος ή ο γιατρός σου ότι 3 μέρες πριν κάνεις καμπύλη δεν πρέπει να φας ζάχαρη; Εμένα ειδικά η μικροβιολόγος ήταν αυστηρή. Όταν της είπα ότι έχω να φάω 2 μέρες γλυκό μου είπε όχι άστο καλύτερα, έλα αύριο που θα έχεις συμπληρώσει 3 μέρες.... αλλιώς δεν είναι αντιπροσωπευτικά τα αποτελέσματα... τι να πω... Μην αγχωθείς αν δεις τις μετρήσεις λίγο παραπάνω...

Εκτός κι αν αυτό ήταν παραξενιά της συγκεκριμένης μικροβιολόγου... δεν ξέρω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φτιάξατε δωμάτιο ε;; Εμείς είμαστε ακόμη στην επεξεργασία του...  δεν το χουμε τελειώσει.... με τέτοιους ρυθμούς που το πάμε θα έρθει πρώτα το παιδί και μετά θα το φτιάξουμε... :) τι να κάνουμε... εμένα ο γιατρός δεν μου επιτρέπει και πολλές κινήσεις γιατί μια φορά απ τις δουλειές μου έσπασε ένα αγγείο και είδα λίγο αίμα και ο καημένος ο άντρας μου τρέχει στη δουλειά απ το πρωί μέχρι αργά.. δεν πειράζει, όπως έρθουν τα πράγματα!

Μια χαρά είναι τα κιλά σου!!!!! Λες ότι τρως φουλ και είσαι μόνο 10 παραπάνω; Εγώ αν συνέχιζα με τους ρυθμούς που πήγαινα, όχι 10 αλλά 20 θα χα φτάσει..... απλά με περιόρισαν στα γλυκά και έτσι άρχισα να συγκρατούμαι...

Καλά αποτελέσματα να χεις!!! :) Πες μας τα νέα όταν μάθεις για την καμπύλη !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ξεκουραζεσαι κ να προσεχεις!  κοντευεις κιολας εσυ... οι αντρουληδες προπονουνται για μετα! Χιχι!! 

Το δωματιο κ γενικα τα πραγματα με ειχαν αγχωσει αλλα τελικα μια δυο.μερες υποθεση ειναι.. πας μια μερα στο λητω πχ κ ξεμπερδευεις! Οποτε μη το σκεφτεσαι κ πολυ..

Τα κιλα τα πηρα με πολλη προσπαθεια .. λυσσαω.. χιχιιχιχι! Αφου ειναι μονο τοσο κ εγω απορω.. εσυ θα βγεις κορμαρα απο μαιευτηριο!

Βγηκαν αποτελεσματα κ περιμενω το γιατρο να με παρει να μου πει αν ειναι καλα!

85-99-106 ηταν οι τιμες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν κρίνω απ τις μέσες τιμές που γράφει πάνω το χαρτί της καμπύλης μου(90, 165, 145), είναι μια χαρά!!!! :):):) Είσαι σούπερ!! Και τρως γλυκά και είσαι μια χαρά και δεν παίρνεις πολλά κιλά!!! Τι στο καλό; Σούπεργούμαν!!! :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι απλα τρωω γλυκα ...τρωω σα να μην υπαρχει αυριο... ελπιζω να πει κ ο γιατρος πως ολα οκ!! Σουπεργουμαν με 10 κιλα αποκλειεται ...αχαχαχχα!!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσια!!! Εγώ είμαι 22 εβδομαδων και έχω πάρει 6 κιλα αλλά τώρα έχω φτιάξει πολύ τη διατροφή μου για να μην πάρω άλλο!! Έχασα και ένα κιλό και νιωθω πολύ ωραία!!! Τη Δευτέρα εγώ έχω τη β επιπέδου και προχωράμε.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...