Μετάβαση σε περιεχόμενο

Όνομα και βάπτιση... Sos


Aggeliki12

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους... Θέλω τόσο πολύ την βοήθεια σας.. Η ιστορία έχει ως εξής, όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο παιδί θα το βαπτιζε η αδερφή μου και είχαμε συζητήσει με τον άντρα μου ότι το δεύτερο θα το βαπτιζε ο αδερφός του. Το παλικάρι όμως σε ατύχημα πέθανε πριν 2 Χρόνια. Τώρα είμαι έγκυος και ο άντρας μου έχει πει στην οικογένεια του ότι το μωρό θα το βγάλουμε Παναγιώτη. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα αλλά φοβάμαι να του ζητήσω να βγάλουμε δύο ονόματα (και του πατέρα μου) γιατί στο παρελθόν μου είχε πει ότι δεν θέλει γιατί το έχει ακούσει από τον γιο της αδερφής μου.. Τι να κάνω;; φοβάμαι να του ξαναμιλήσω.. Και αν δημιουργηθεί πρόβλημα με τους δικούς μου;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο το μωρακι σου!!!καταρχην πρεπει να του μιλησεις καλο ειναι να μιλαμε!!! Τωρα αυτο που λες για δευτερο ονομα το παιδι ειναι δικο σας και θα το πειτε οπως θελετε εσεις γιατι να δημιουργηθει προβλημα θα το κανεις εαν το θες εσυ οχι για να μην εχεις προβλημα!!! Στο πρωτο ειχε τεθει θεμα για δευτερο ονομα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι, ήταν δεδομένο και πήρε το όνομα του πεθερου μου... Ότι θα του μιλήσω με ηρεμία αφού γεννήσω, είναι σίγουρο... Άλλωστε σε 15ημερες γενναω... Ξέρεις ποιο είναι ένα ακόμα θέμα; ότι η πεθερά μου αντί να χαίρεται που έρχεται ένα νέο μωράκι, μοιρολατρει ότι αυτό το παιδί θα είναι η συνέχεια του παιδιού της να και άλλα τέτοια .. Τις έχουμε μιλήσει με τον άντρα μου και μπροστά του συμφωνεί και μετά τα ακούω εγώ... Εεε και όλα αυτά μου την δίνουν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να φανταστω οτι το ονομα που θα του δωσετε ηταν του κουνιαδου σου??? Δεν υπαρχει περιπτωση για αλλο ονομα ενα απο καθε γονιο!!!! Η πεθερα τι χαζα ειναι αυτα που λεει????? Ενταξει δε λεω αλλααααααα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ σωστά, του κουνιάδου μου... Άσε με.... Όλοι πονεσαμε και ποναμε που έφυγε τόσο νέος, αλλά δεν το αντέχω άλλο αυτό το πράγμα. Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη αλλά δεν θα αντέξω κάποια στιγμή... Φυσικά ο άντρας μου, μου έχει πει να μην της απαντάω στα τηλέφωνα μιας και μένει μακριά... Αλλά προσπαθώ να μην το φέρω στα άκρα.. Καταλαβαίνει τώρα γιατί είμαι και λίγο αρνητικη για το όνομα;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγουρα ηταν ενας νεος αλλα ωσ εκει ο πονος πονος αλλα δεν φταιει και το παιδακι σου με το καλο να σηκωνει τετοιο βαρος και μες την μιρλα!!!!!τουλαχιστον ειναι θετικος ο αντρας σου και δεν ειναι απολυτος σε οτι εχει σχεση με την πεθερα σου!!! (Με το καλο κοπελα μου το μωρακι σας)!! Γιατι δεν λες τον αντρα σου να δωσετε ενα ασχετο ονομα απο κανενα συγγενη!!!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ... Κοίτα δεν με ενοχλεί τόσο το όνομα, αλλά η συμπεριφορά της πεθεράς μου... Με φέρνει σε δύσκολη θέση... Ντε και καλά να μοιάζει στον κουνιάδο μου, ντε και καλά να του βάλουμε τα ρούχα που θα του πάρει για να το βγάλουμε από το μαιευτήριο και άλλα τέτοια χαζά... Ο άντρας μου την βάζει στην θέση της αλλά μπροστά του συμφωνεί μετά ξανά τα ίδια.... Άσε ο μόνος λογικός είναι ο άντρας μου και ο πεθερός μου..... Της λένε να μην με φορτίζουν και εκείνη κάνει το αντίθετο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσυ να εισαι χαλαρη απολαυσε την εγκυμοσινη και με το καλο τη γεννα και πεστης το παιδι μου θα βαλει αυτα που του πηρα εγω γιατι εγω ειμαι η μανα και να σου τα δωσει τα ρουχα θα του βαλεις τα δικα σου ομορφα με κουβεντα και ητε το καταλαβει ητε οχι θα κανεις αυτο που θες εσυ και ο αντρας σου!!!!και να θυμασαι κατι οποιος σου την λεει μην τα βαζεις μεσα σου να τους τα λες κανονικοτατα εγω ετσι κανω τωρα!!!!! Θεμα για ονομα δεν τεθηκε γιατι δεν εχω παιδια δυστηχως αλλα το εχω ξεκαθαρισει πως απο τη στιγμη που εχω περασει τοσα ειναι καθαρα δικο μου θεμα και του αντρα μου το ονομα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω κοριτσι εχεις θεμα η αληθεια είναι.

κοιτα να δεις εάν εχεις συμφωνησει και το εχετε ανακοινώσει ότι το παιδι θα το λενε καπως - είναι δυσκολο να το παρεις πισω

όχι ότι θα ειχα θεμα εγω προσωπικα - γιατι Γιαννη δεν είχαμε Γιαννη τον βαφτίσαμε - δεν είναι ωραια.

εγω στη θεση σου αφου πλεον δεν συμφωνώ  θα ελεγα ατσε να γεννηθεί πρωτα το παιδακι με υγεια και να ειμαστε ολοι καλα και το ονομα το βλέπουμε τελευταια στιγμη

μετα μπορεις να πεις ότι θε το ονομα του μπαμπα σου και εσυ να ακουστει για προσωπικούς σου λογους και κανονικα δε νομιζω να εχει θεμα

 

με το καλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ.... Το έχω πάρει απόφαση ότι το παιδί θα το βγάλω το όνομα του κουνιάδου μου αλλά ως εκεί... Όταν με το καλό γεννήσω και θα είμαι σε θέση θα μιλήσω με τον άντρα μου στο αν θα δώσουμε και ένα δεύτερο όνομα στο παιδί (που δεν θεωρώ ότι είναι κακό αλλά και εκείνος σκέφτεται μήπως γυρίσουν και πουν τίποτα, δεν θα είναι άλλωστε η πρώτη φορά αλλά έχουμε καιρό να το περάσουμε ) και και δεύτερον θα σταματήσουν αυτά με την πεθερά μου και θα το τακτοποιήσω εγώ μπας και καταλάβει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο το μωρακι και ολα θα κανονιστουνε!!!εμενα μια φιλη μου θα το ελεγε απο την πεθερα της και ειδε την Παναγια στην κλινικη και ειπε θα το βγαλει και Μαρια ...επεσε ο πεθερος να τη φαει αυτες ειναι πονηριες ελεγε και το κανεις αυτο να το φωναζεις Μαρια αλλα φυσηκα δεν ηταν ετσι το παιδι το φωναζει στο ονομα της πεθερας ....φανταστητε να ηταν το ονομα της μαμας της το Μαρια τι θα γινοτανε !!!!!!!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θέλω να το φανταστώ...... Νομίζω ότι θεματακια θα έχουμε με πεθερικά και συγγενολογια.... Γιατί ξέχασα να σου πω ότι ένας λόγος που ο άντρας μου επέμενε τόσο για το όνομα είναι και μια ξαδέρφη του γεροντοκορη η οποία δεν με πάει καθ όλου....επηρεάζει τόσο πολύ τον πεθερο μου που τους έχει βάλει να τσακωθούν.. Δεν στο συζητώ τι έχει να πει αν τελικά δεν δίναμε το όνομα του κουνιάδου μου...... Και φυσικά θα ξεκίναγε από εμένα...... Εδώ δεν με ήξερε και έλεγε.... Αααααααχχχχχχ Παναγία μου...... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα αυτο ειναι δεδομενο παντου εγω με την κουνιαδα ειχα θεμα αλλα την βαζω στη θεση της και ολα οκ!!!τωρα οτι εχει σχεση με τα ονοματα τους το δηλωσ αοταν με το καλο ερθει θα το πω οτι θελω εγω γιατι περασα και περναω πααααρα πολλα για ενα παιδι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα πεις στον αντρα σου πως ποναω και εγω για τον αδελφοσ ου κ γι αυτο θα του βγαλουμε το ονομα,,, ομως εχω και εγω αναγκη εφοσον ουτε στο πρωτο βγαλαμε του πατερα μου αλλα κ τωρα θα δωσουμε αδελφου σου .. τουλαχιστον να δωσουμε και τη χαρα στο πατερα μου να ακουσει κ αυτοσ το ονομα του...οποτε δυο ονοματα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...