Μετάβαση σε περιεχόμενο

0 Ρέζους Αρνητικό Και Παλίνδρομη Κύηση.....


Recommended Posts

Καλησπερά κορίτσια.......

 

Βιώνω μία πολύ άσχημη κατάσταση όπως πολλές άλλες γυναίκες.... Σήμερα πήγα στον γιατρό, μου έκανε υπέρηχο και διαπίστωσε ότι το έμβρυο έχει σταματήσει να αναπτύσσεται και δεν έχει παλμό.... Το έμβρυο έπρεπε να είναι 11 εβδομάδων και η ανάπτυξη είχε σταματήσει κοντά στις 9 εβδομάδες.......Έχω ραντεβού σε λίγες ώρες για απόξεση......  Πού ύπνος.......

 

Να σας πω όμως και μερικά πράγματα ακόμα..... Στην αρχή της εγκυμοσύνης είχα καφέ εκκρίσεις και ο γιατρός μου έλεγε πως ήταν φυσιολογικό απλά θέλει ξεκούραση και καλή ψυχολογία.... Πριν από 3 εβδομάδες είχα μία μικρή κολπική αιμορραγία...... Και πάλι ξεκούραση μου συνέστησε και όλα θα πάνε καλά. (Ήταν Μεγάλη Τετάρτη, δεν με εξέτασε απλά με καθησύχασε....)  Μέχρι εδώ όλα καλά μιας και έχω πολλές περιπτώσεις που με παρόμοια συμπτώματα η εγκυμοσύνη εξελίσσετε μια χαρούλα....... Πριν από περίπου 10 μέρες ένοιωσα συσπάσεις  και είχα σκούρο αίμα..... Πήγα στον Γιατρό δεν μου έκανε υπέρηχο και μου συνέστησε ξάπλα και πολλά υγρά..... (η κύηση είχε ήδη διακοπεί απλά δεν το ξέραμε....)

 

ΑΛΛΑ!!!!! Έως και πριν λίγες ημέρες δεν είχα κάνει εξετάσεις αίματος (γιατί ο γιατρός μου είπε να μην αγχώνομαι και έχουμε χρόνο...) με αποτέλεσμα μόλις σήμερα που τις πήγα να τις δει ανακάλυψε την ομάδα αίματός μου...... ο ρέζους αρνητικό..... Και ο σύζυγος ρέζους θετικό......... 

Τα συμπεράσματα τα έβγαλα μόνη μου αλλά όπου κι αν έχω διαβάσει λέει πως αν ο μπαμπάς έχει θετικό ρέζους και η μαμά αρνητικό το έμβρυο υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει θετικό, και σε αυτή την περίπτωση αν υπάρξει αιμορραγία κολπική μπορεί η μητέρα να δημιουργήσει αντισώματα  και να "πολεμήσει" το έμβρυο......

 

Μπορεί κάποια κοπέλα να μου πει την γνώμη της αν έχει παρόμοια εμπειρία ......

 

Κοντεύω να τρελαθώ στην ιδέα ότι μπορούσε κάτι να έχει συμβεί και από αμέλεια δεν έγινε..................

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου

λυπάμαι πολυ

μωρε τι να πω αρχικα για τον γιατρό δεν ξερω

οκ να είσαι χαλαρός, να μην αγχώνεις την έγκυο

αλλα ειδικά σε πρωτομανα που είναι μες την αγωνία θα έπρεπε έστω και ψευτικοτυπικα να σε εξετασει, να δείξει ενδιαφέρον.

προσωπικαμαλλιν τα τον αλλαζα

τώρα όσο για το ρέζους μου φαίνεται απίθανο μιας,και κανονικά πρέπει μα γινει γεννά και να κάνεις την ένεση αντι-αντισώματος μέσα σε 1-2 μέρες.οποτε λογικά δεν έχεις κανένα προβλημα

ελπίζω όλα να,σου πάνε δεξια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...