Μετάβαση σε περιεχόμενο

Να Μεγαλώσω Μόνη Μου Το Παιδί Μου;


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Θέλω να δώ τι γνώμη έχετε για αυτά που θα σας γράψω!!! Είμαι 20 χρονών, φοιτήτρια, έγκυος και ο σύντροφός μου είναι 32! Το πρόβλημα είναι οτι λόγω του οτι γνωριζόμασταν σχετικά λίγο καιρο και έμεινα έγκυος κατευθείαν, δεν προλαβε να με γνωρίσει στα "καλα" μου ας πούμε. Το θέμα είναι οτι λείπει αυτο το διάστημα για δουλειά και λόγω της απόστασης έχουν δημιουργηθεί πολλά προβλήματα, όπως έλειψη εμπιστοσύνης...! Ήθελε για παράδειγμα να παω να μείνω στο πατρικό του όσο λείπει αλλα επειδη δεν τους ήξερα παραπάνω απο 1 μήνα τους δικούς του, του αρνήθηκα! Όσο να ναι αυτη τη στιγμή που είμαι έγκυος θέλω τον χώρο μου, τα πραγμματά μου και να είμαι άνετα και το να είμαι σε ένα σπίτι που δεν ξέρω κανέναν το δυσκολεύει αυτο απο όλες τις απόψεις! Εν το μεταξύ λόγω της απόστασης και για λόγους που δεν μου λέει, δεν θέλει τους γονείς μου και απαιτεί να μην έχω πολλά πάρε δώσε μαζί τους! Θεωρεί παράλογο το να θέλει μια έγκυος γυναίκα να είναι δίπλα στους γονείς της(εφόσον λείπει ο σύντροφος) και να μην θέλει να είναι στα πεθερικά που δεν γνωρίζει! Για τους καβγάδες μας μίλησε στην μητέρα του, η οποία με την σειρά της μου έκανε την ζωή κόλαση! Με ξεφτίλησε παντού, ερχόταν στο σπίτι μου και έδιωχνε την μάνα μου και έλεγε κανονικότατα σε όλους να μην είναι κοντά μου! Εγω όμως ποτέ δεν μίλησα στους γονείς μου για να μη δημιουργήσω ένταση, αλλα για καποιον λόγο που κανένας δεν ξέρει του ήρθε οτι μου βαζουν λόγια(χωρις όπως είπα να έχουν ιδέα για το τι γίνεται)!!! Μόνο 2 φορές έμαθαν στο περίπου τι γίνετε! Την μια με είχε διώξει απο το σπίτι γιατι κάποιος φίλος του λέει με είδε σε μπαρ το βράδυ με κάποιον(με την κοιλιά στο στόμα έτρεχα και σε μπάρ δηλαδή, που αυτός με μπέρδεψε με άλλη όπως αποδείχθηκε αλλα ο δικός μου προτήμισε να πιστέψει εκείνον και όχι εμένα που του ορκιζόμουν οτι δεν έκανα τίποτα!!) και άλλη μια όταν με χώρησε και τους πηρα τηλέφωνω γιατι φοβήθηκα με την μικρή!! Ήδη 2 φορές μετα απο καβγάδες πήγα στην κλινική με πόνους!!! Ε με την πάροδο του χρόνου εγω να είμαι ένα κουρέλι, να φοβάμαι μη πάθει τίποτα το μωράκι μου απο το ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ κλάμα, να μη μπορώ να μιλήσω στους γονείς μου και να έχω την πεθερά μου και αυτον να με κατηγορουν για τα πάντα απο το πρωι μεχρι το βράδυ!!!!Εννοείτε οτι κάποια στιγμή δεν άντεξα και του το είπα και εννοείτε οτι τα αρνηθηκε όλα και είπε οτι έλεγα ψέματα γιατι η μαμα του του είπε οτι δεν έκανε ποτέ αυτά που έκανε! Εν το μεταξύ τα έκανε και μπροστά στους συγγενείς μου και επειδη πήγα να κλάψω, την άρπαξαν και όταν του το είπα έβγαλαν και αυτούς τρελούς!!!!!!!! Οπότε είμαι αναγκαστικά μόνη μου! Απο την αρχή που έφυγε μαλώνουμε κάθε μέρα! Μια φορα δεν μου είπε έναν γλυκό λόγο, μια μέρα δεν με έκανε να νοιώσω όμορφα! Εδω σας λεω είχα την θήκη απο το κινητο κλειστή και άδεια κατω απο το τραπέζι και η πεθερά μου του είπε οτι έχω και άλλο κινητο και τώρα εκείνος νομίζει οτι με την κοιλιά στο στόμα τον κερατώνω! Περιτο να πω οτι σε όλη την εγκυμοσύνη, για καφε με τις φίλες μου βγήκα 6 φορές για να μην του δώσω δικαίωμα να νομίζει κάτι αλλα και πάλι βρήκε οτι επειδή μένω σπίτι εχω σίγουρα γκόμενο.... Έχασα ένα δικό μου παααααρα πολυ δικό μου άτομο πριν λίγες μέρες και επειδη μαγείρεψα στις 1 το βράδυ μπριζόλες στο φούρνο και δεν τον πήρα τηλ για 3 ώρες, μου το κράτησε και με άφησε να το περάσω μόνη μου!!Ήμουν 8,5 μηνων και με άφησε μονη μου να κλαιω και να χτυπιεμαι στο σπιτι(εννοειτε ουτε τους γονεις μου ειχα γιατι δεν τους ηθελαν πεθερα-γιος)...Θέλει να φύγουμε και έξω για δουλειά και να παρατήσω τις σπουδές μου!!!! Πως να τα παρατήσω εγω όλα και να φύγω μαζί του εφόσον ξέρω οτι μπορεί μια μέρα να ξυπν΄ήσει και να του πει κάποιος κάτι και να με πετάξει έξω με ένα μωρό?Τι θα κάνω εγω μετά χωρις ούτε ένα πτυχίο?Τι θα ταίζω το μωρο, πως θα το μεγαλώσω?Όλα αυτά τα τραβάω χωρίς να έχω κανει τίποτα εννοείτε, αν έκανα θα το βούλωνα και θα τα υπέμενα όλα γιατι θα έγταιγα! Τώρα μου ανακοίνωσε οτι δεν με παντρεύεται λέει ποτε!!! έχει αλλάξει γνώμη για αυτο παααρα πολλές φορες!! Σε σημειο που νοιώθω τεράστια ανασφάλεια μαζί του και καθόλου εμπιστοσύνη!Και είμαι τωρα σχεδόν 9 μηνών έγκυος και σκέφτομαι...μήπως είναι καλύτερα να μεγαλώσω την μικρή μόνη μου? Τον αγαπαω δεν θέλω να τον αφήσω, έχω την ελπίδα οτι κάποια στιγμή θα δεί οτι κάνει λάθος αλλα υπάρχει και ένα παιδί που δεν φταίει σε τίποτα και αυτή τη στιγμή έχει μόνο εμένα για να το προστατέψω!!!!!!!!!!!!!!!!    [smilie=tearyeyed.g:  [smilie=tearyeyed.g: Θα ήθελα πάρα πολύ την γνώμη σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοπελα μου!!! Καταρχην ειμαι και εγω εικοσι χρονων, αρραβωνιασμενη. Με το καλο το μωρακι σου. Κοιταξε να δεις. Η περιοδος της εγκυμοσυνης ειναι και πρεπει να ειναι η πιο ομορφη και τρυφερη περιοδος στη ζωη μιας γυναικας!! Κυοφορεις ενα θαυμα που σε λιγο θα γεννηθει, θα θελει ζεστες αγκαλιες, χαδια και κυριως ηρεμια για να μεγαλωσει φυσιολογικα! Δεν ξερω τη σχεση που εχεις με τους γονεις σου ουτε κατα ποσο ερωτευμενη εισαι με τον αντρα αυτο. Σημασια εχει το μωρο σου τωρα!! Πρεπει να σκεφτεις τη ζωη σου απο εδω και περα. Ισως θα πρεπει να σκεφτεις να απομακρυνθεις λιγο απο το φιλο σου, να συζητησετε. Μην αφησεις τις σπουδες σου! Πρεπει να σκεφτεις πολλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε μου φαίνεται υγιής αυτή η κατάσταση που βιώνεις και ειδικά τώρα που είσαι ετοιμόγεννη.

 

Καλύτερα θα ήταν να επιστρέψεις στο σπίτι σου, να έχεις δικούς σου κοντά, και να ξανασκεφτείς αν έχει νόημα να είσαι με αυτόν τον άνθρωπο.

Κανονικά πρέπει να σου προσφέρει ένα ήρεμο περιβάλλον και στο μωρό και να σε βοηθάει, αλλά να έχεις και κάποιες ισορροπίες στη δικιά σου ζωή.

Ούτε πρέπει να σε κόβει απο τις φίλες σου, ούτε από τους γονείς σου και σίγουρα ούτε από τις σπουδές σου.

(μην αφήσεις με τίποτα τις σπουδές σου)

Καλύτερα να συμβουλευτείς και ένα δικηγόρο, και να κάτσεις και να κάνεις και μια κουβέντα μαζί του αν προτίθεται να αλλάξει συμπεριφορά

(που δε το κόβω αλλά λέμε)

 

Προέχει να γεννήσεις και το μωρό να είναι σε καλές συνθήκες και όχι κάπου που να τσακώνεσαι από το πρωι ως το βράδυ.

 

Με το καλό, να πάνε όλα καλά! %%-

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελιά, αν λες αλήθεια (γιατί πολλά έχουν δει τα ματάκια μας στα φόρουμ του διαδικτύου...), το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ευχαριστήσεις τον τύπο που ΔΕΝ σε παντρεύτηκε, να δώσεις στη μανούλα του ένα αναμνηστικό δωράκι (την κάρτα ενός ψυχίατρου κατά προτίμηση), να τα μαζέψεις και να πας σπιτάκι σου. Συνέχισε τις σπουδές σου (όχι ότι θα βρεις δουλειά με το πτυχίο, αλλά ό,τι έχει κανείς καλό είναι) και άντρες υπάρχουν πολλοί, και μάλιστα διατεθειμένοι να αγαπήσουν και να φροντίσουν όχι μόνο μια γυναίκα, αλλά και το παιδί της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια... Είπαμε να μην με παίρνει τηλέφωνο μέχρι να γεννήσω παρα μόνο τις μέρες που έχω ραντεβού στον γυναικολόγο για να του λέω τι γίνεται με την μικρή και θα έρθει η μητερα μου εδω να μείνει μαζί μου μέχρι να γεννήσω!!!!! Ελπίζω να πάνε καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο βρε μαμά20

χάρηκα με την απάντηση σου

δεν ξέρω βρε κορίτσι που πάτε και τους βρίσκετε εσείς τα νέα κορίτσια

πως χάλασε έτσι ο κόσμος βρε παιδί μου

όπως τα περιγράφεις μου ακούγεται σαν χωριό εκεί που είσαι

πολυ εξαρτημένη οικογένεια

μακάρι να τα βρείτε κάπου ενδιάμεσα και να βλεπει το παιδάκι τον μπαμπά του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο βρε μαμά20

χάρηκα με την απάντηση σου

δεν ξέρω βρε κορίτσι που πάτε και τους βρίσκετε εσείς τα νέα κορίτσια

πως χάλασε έτσι ο κόσμος βρε παιδί μου

όπως τα περιγράφεις μου ακούγεται σαν χωριό εκεί που είσαι

πολυ εξαρτημένη οικογένεια

μακάρι να τα βρείτε κάπου ενδιάμεσα και να βλεπει το παιδάκι τον μπαμπά του.

Ναι το θέμα είναι οτι δεν είμαστε σε χωριο... Θέλω να πιστεύω οτι είναι αποτέλεσμα της απόστασης! Ήδη ηρέμισα που ξέρω οτι δεν θα συνεχιστεί αυτό μέχρι να γεννήσω!!! Μετά που θα ηρεμίσω και θα είναι πίσω και εκείνος θα δούμε τι θα κάνουμε!!! Θέλω να πιστεύω οτι όταν γυρίσει, θα δεί οτι έκανε λάθος και θα σταματήσουν αυτά!!Πάντως το μωράκι μας θα μπεί πάνω απο όλα!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κοριτσάκι μου χάρηκα που θα εισαι ηρεμη!! Αυτό χρειάζεσαι!! Να πάνε ολα καλά και να γεννησεις ενα υγιέστατο μωράκι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...