Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παρενθετη Εγκυμοσυνη


st3llina

Recommended Posts

19/02-11/03/2014.Τόσο καιρό χρειάστηκε το δικαστήριο για να μας δώσει τη θετική του απάντηση για την παρένθετη μητρότητα.Όχι πως δε θα μπορούσαμε να την πάρουμε άλλωστε αφού ο νόμος δεν απαγορεύει να είναι η μία αδερφή παρένθετη στο παιδί της άλλης.Σήμερα λοιπόν από τη δικηγόρο μας έγινε το τηλεφώνημα με τα ευχάριστα νέα στην αδερφή μου κάτι που καμία μας δεν περίμενε τόσο σύντομα.Σύμφωνα με το νόμο σε τέτοιες περιπτώσεις το δικαστήριο έχει προθεσμία να βγάλει την απόφαση μέχρι και 3 μήνες από την ημερομηνία της δικάσιμης.Κι εμάς βγήκε στις 20 ημέρες,ούτε καν 3 εβδομάδες δηλαδή!!!Την Πέμπτη έχουμε κλείσει ραντεβού με το γιατρό για να δούμε πώς θα κινηθούμε από εδώ και πέρα.Νιώθω πως σιγά σιγά ξεκινάμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστούμε πολύ η αδερφή μου κι εγώ για τις ευχές σας!!! Πήγαμε χθες στο γιατρό για να δούμε τώρα που βγήκε η απόφαση πώς συνεχίζουμε.Σε μένα που θα είμαι η παρένθετη μου είπε να συνεχίσω τα αντισυλληπτικά που παίρνω και θα μου πουν από το κέντρο πότε να τα σταματήσω.Μετά θα πάρω κάτι χάπια που θα μου δώσει και πιθανόν να κάνω και ενέσεις.Στην αδερφή μου είπε ότι θα δώσει ενέσεις για να γίνει διέγερση ωοθηκών και να πάρουμε τα ωάρια που θέλουμε. Στην ουσία θα προσπαθήσει να συγχρονίσει τη δική μου περίοδο με της αδερφής μου που δεν έχει -κάτι αρκετά δύσκολο όπως μας έχει πει. Μόλις η αδερφή μου σταματήσει τις ενέσεις που θα τις κάνει για περίπου 15 μέρες θα γίνει η ωοληψία. Γύρω στο Πάσχα από ότι μας είπε ο γιατρός θα γίνει η εμβρυομεταφορά σε μένα (μέχρι 3 έμβρυα).Σας τα λέω πολύ γενικά γιατί ακόμη δεν ξέρουμε λεπτομέρειες (όπως πχ πώς λέγονται τα χάπια και οι ενέσεις που θα κάνουμε),μέχρι αρχές του Απρίλη θα πρέπει να παίρνω τα αντισυλληπτικά. Μακάρι να μας βοηθήσει η Παναγία και ο Θεός τις ημέρες του Πάσχα να τα καταφέρουμε χωρίς προβλήματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Stellina διαβάζοντας τυχαία την ιστορία σου μόνο ΜΠΡΑΒΟ έχω να σου πω για αυτό που κάνεις. Εύχομαι ολόψυχα να πετύχει η προσπάθειά σας και όλα να πάνε καλά! Όσον αφορά στα αρνητικά σχόλια που ελπίζω να μην ακούσεις.... αυτούς τους ανθρώπους ειλικρινά δεν μπορώ να τους καταλάβω, καλό πας να κάνεις! Το κακό που είναι; 

Καλή σας επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντιαζάκι μου σ ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου,κι εσένα εύχομαι να ευοδωθούν οι προσπάθειές σου να χαρίσεις ένα αδερφάκι στο αγοράκι σου!!!Όσο για το γιατί υπάρχει περίπτωση να ακουστούν αρνητικά σχόλια για την προσπάθειά μας; Για δύο λόγους: Πρώτον γιατί το θέμα της παρένθετης μητέρας είναι ακόμη ταμπού στην Ελλάδα και πολύς κόσμος δε γνωρίζει καν τι είναι και δεύτερον γιατί όλα τα δάχτυλα του χεριού δεν είναι ίδια-δηλαδή δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο καλοπροαίρετοι.Όπως και να έχει έχω σκοπό να προστατέψω τον εαυτό μου και την αδερφή μου με νύχια και με δόντια και δε θα αφήσω κανέναν να πει το οτιδήποτε (κακόβουλο ή μικρόψυχο). Έχω δύο υπέροχους γονείς που με στηρίζουν και τρεις ακόμη αδερφές- της αδερφής μου που θα βοηθήσω συμπεριλαμβανομένης- που είμαστε πολύ δεμένες και είναι κοντά μου σε ό,τι χρειαστώ.Άρα για μένα,τα έχω ΌΛΑ.

 

Στο δια ταύτα,εγώ συνεχίζω τα αντισυλληπτικά μέχρι τις 4/4 σύμφωνα με τις οδηγίες του κέντρου εξωσωματικής και από 1/4 ξεκινάει η αδερφή μου ενέσεις.Στις 7/4 θα ξέρουμε αν μία συγκεκριμένη ορμόνη της είναι στα επίπεδα που θέλουμε για να συνεχίσουμε.Μετά θα μου πουν κι εμένα τι να κάνω.Υπολογίζουμε αν όλα πάνε καλά ωοληψία στις 22/4 και εμβρυομεταφορά 3 ημέρες αργότερα.Μέχρι τότε αναγκαστικά υπομονή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Σ ευχαριστούμε πολύ πολύ frezy!!!!!!!Κι εγώ πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά,ίσως βοηθήσει από θέμα ψυχολογίας ότι είναι και οι άγιες μέρες,τι να πω...Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Το ποστακι αυτο ειναι ιδιαιτερο...Δεν ξερω ποσες ή ποιες το διαβαζετε,αν ειστε σε παρομοια θεση ή απο τη μερια του ζευγαριου.Ξερω ομως οτι οταν εψαχνα στο ιντερνετ αρχες Γεναρη που ξεκινουσαμε να μαθαινουμε τι χρειαζεται για να προχωρησουμε οτι θα ηθελα να βρω την ιστορια μιας κοπελας που εχει βιωσει κατι αντιστοιχο.Θα μπορουσε να λεγεται ο τιτλος εναλλακτικα "Το ημερολογιο μιας παρενθετης" μονο που τοτε που ξεκινησα να γραφω δεν ηξερα σν μπορω νομικα ή ιατρικα να γινω παρενθετη στο παιδι της αδερφης μου.Οι μηνες περασαν,το δικαστηριο εγινε και η προεδρος βασει νομου μάς εδωσε το πρασινο φως για να προχωρησουμε.Η προετοιμασια της αδερφης μου για διεγερση ωοθηκων εγινε σχεδον παραλληλα με τη δικη μου προετοιμασια του ενδομητριου,μολις με 8 ημερες διαφορα προηγηθηκε η αδερφη μου.Δεν ξερω αν εχει νοημα ή σημασια να γραψω τι χρησιμοποιησε η καθε μια μας απο φαρμακα ή ενεσεις,αν καποια κοπελα ενδιαφερεται ας μου πει και θα το κανω.Η αδερφη μου παντως εκανε μονο ενεσεις κι εγω ξεκινησα μονο με χαπια.Στις 22/4/2014 εγινε η ωοληψια στην αδερφη μου,7 ωαριακια βγηκαν και προσευχομασταν να γονιμοποιηθουν οσα περισσοτερα γινοταν.Στις 25/4 εγινε η εμβρυομεταφορα σε μενα,3 εμβρυακια 8 κυτταρων,τα ανιψακια μου,μπηκαν στην κοιλιτσα μου.Απο τα 7 ωαρια της αδερφης μου γονιμοποιηθηκαν τα 5 και ειναι ολα 8κυτταρα,δηλαδη πολυ καλα ποιοτικα απο οτι μας ειπε η εμβρυολογος.Τα υπολοιπα 2 που περισσεψαν απο τα 5,μπηκαν στην καταψυξη και ελπιζω να μη χρειαστει να τα χρησιμοποιησουμε...Το ενδομητριο μου τη μερα της μεταφορας ηταν παρα πολυ καλο,11,4 χιλιοστα.Ο γιατρος για να προετοιμασει το σωμα μου μου ξεκινησε ολα τα φαρμακα και τις ενεσεις που θα κανω το δωδεκαημερο στις 21/4,δηλαδη 4 ημερες πριν την εμβρυομεταφορα.Αυτη τη στιγμη που σας γραφω παιρνω καθημερινα 16 χαπια την ημερα,μια δοση κολπικης γελης και μια ενεση στην κοιλιτσα και καθε 5 ημερες μια ενεση στον ποπο-αυτες οι τελευταιες πονανε για μερες.Βρισκομαι αισιως στην 6η ημερα μετα την εμβρυομεταφορα και σηκωνομαι μονο για τουαλετα.Ελπιζω οτι τα ανιψακια μου θα δωσουν το παρών την Τριτη 6/5 που θα κανω χοριακη...Μεχρι τοτε προσευχομαι και ελπιζω.....Να ειστε καλα ολες και συντομα μανουλες με οποιο τροπο....Συντομα θα σας γραψω την ιστορια της αδερφης μου και πώς καταληξαμε να προσπαθουμε μεσω του δικου μου σωματος για το ανιψακι.Σας φιλω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!!! 

Έχεις μεγάλη καρδιά και μεγάλη δύναμη!!!!! 

Μια μεγάααααααλη χοριακή θέλω να σας περιμένει την Τρίτη!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρκερ και Μαριλου σας ευχαριστουμε πολυ η αδερφη μου κι εγω.Οι μερες κοντευουν και η αγωνια μεγαλωνει!!!Ελπιζω να γινει και για μας το θαυμα...Προσευχομαι κι ελπιζω...Σας ευχαριστω ολες για τη στηριξη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο σου και για αυτο που κανεις για την αδελφη σου και που γραφεις εδω για να βοηθησεις καποια αλλη αυριο μεθαυριο.Καλη τυχη και να πανε ολα καλα οχι μονο τωρα αλλα γενικα στη ζωη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ορορα σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια,αυριο κανω χοριακη και αγωνιω...Θα μπω ομως να ενημερωσω ανεξαρτητως αποτελεσματος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στελλίνα μου γειά σου καιρό εχω να διαβάσω νέα σου αλλά πολλές φορές έγινες τρανταχτό παράδειγμα μεγαλείου ψυχής σε συζητήσεις μου με φίλους....

εύχομαι όλα να πάνε όπως θα είναι το καλύτερο περιμένω με αγωνία νέα σου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γραφω με δακρυα στα ματια και με χερια που τρεμουν γιατι δεν τα καταφεραμε τελικα.Τοσα φαρμακα,τοση προσπαθεια,τοση ακινησια,τοσα ονειρα κι ελπιδες εσβησαν με το αποτελεσμα της χοριακης:0,1.Σ αυτο το μικρο μπουκαλακι αιμα που μου πηραν στις 8:30 το πρωι δεν ηταν μονο το αιμα μου αλλα και η μεγαλυτερη επιθυμια της αδερφης μου...Κοιταω το χαρτι με τα αποτελεσματα και νιωθω αδεια...Λες και καποιος εγραψε επιτηδες αυτο το νουμερο για να μου κανει πλακα...Δεν εχω αλλα δακρυα απο το πρωι,τα ματια μου τσουζουν και νιωθω ενα πλακωμα στην καρδια.Θελω τοσο πολυ να βοηθησω την αδερφη μου και δε μπορω...νιωθω ανικανη...αχρηστη...Γιατι δεν καταφερε νσ γαντζωθει ουτε 1 εμβρυακι,γιατιιιιιι;;;Γιατι ενω και τα 3 μας εμβρυα ηταν αψογα με 8 κυτταρα το καθενα δεν κρατηθηκε κανενα;Τι πηγε λαθος;Τι εκανα εγω λαθος;Γιατι πιστεψα τοσο πολυ σε κατι και ενω ειχαμε τις ευνοικοτερες προυποθεσεις επεσαν ολα στο κενο;Μαλλον οταν ο ανθρωπος κανει σχεδια ο Θεος γελαει.Κι εγω πολυ θα ηθελα ολα αυτα να ηταν ενα κακο ονειρο...

Σας ευχαριστω ολες μεσα απο την καρδια μου για την υποστηριξη ολο αυτο τον καιρο.Ελπιζω μετα τη συναντηση μας με το γιατρο στις 15 του μηνα να εχουμε ενα πλανο για το ποτε θα κανουμε τη δευτερη και τελευταια μας προσπαθεια με τα υπολοιπα 2 κατεψυγμενα εμβρυακια.

Οσο για σημερα,νιωθω την καρδια μου 1000 κομματια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης αν καποια κοπελα που διαβαζει ειχε επιτυχια με κατεψυγμενα ας μου στειλει μηνυμα.Θελω να ελπιζω οτι δεν τελειωσαν ολα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχωρεστε με που θα απεχω απο εδω για καποιο διαστημα,θελω το χρονο μου να ηρεμησω και να συνειδητοποιησω τι εχει γινει.Θα διαβαζω σιγουρα τα μηνυματα σας και θα επανελθω ελπιζω συντομα.Φιλια σε ολες και καλη επιτυχια στις προσπαθειες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στελλινα μου και μενα τα διδυμακια είναι κατεψυγμένα και πετυχα αμεσως!!!!!!! Ξεκουρασου, ηρεμησε και συνεχισε !!!!!!!!!! εχεις βαλει ένα στοχο και πστευω με τη βοηθεια του Θεου θα τον πετυχεις!Φιλια πολλα!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μικάκι μου πόσο θάρρος μου δίνεις......Δεν ξέρω αν θα προσπαθήσουμε πάλι,προς το παρόν η αδερφή μου δεν το συζητάει γιατί δε θέλει να ξαναπεράσω από αυτή τη διαδικασία πάλι γιατί είδε πόσο απογοητέυτηκα και πόσο μου στοίχισε!!!Δε θέλει λέει να ξαναπάρω χάπια και να κάνω ενέσεις πάλι,το κάνει για μένα,το καταλαβαίνω...Πώς να την πείσω για το αντίθετο;Της είπα ότι δεν έχω πρόβλημα ότι και αν περάσω αρκεί να καταφέρω να τη βοηθήσω.Προς το παρόν περιμένω το αυριανό ραντεβού με το γιατρό να μας πει τι πήγε στραβά αν και πιστεύω ότι θα μας πει δικαιολογίες...Θα μπω να γράψω μετά την επίσκεψη και ελπίζω να έχω κάποια καλή εξήγηση από μέρους του αν και δεν το πολυνομίζω.Σας ευχαριστούμε όλες για τη στήριξη και τα καλά σας λόγια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας κορίτσια μου μπαίνω μετά από καιρό γιατί έχω τρεξίματα με τη δουλειά και διάφορα άλλα...

 

Με το γιατρό όπως τα περίμενα,καμία επιστημονική εξήγηση ως προς το γιατί δεν πέτυχε...Λες και πήγαμε στα τυφλά να παίξουμε ρουλέτα...Δεν πιάσαμε τις πιθανότητες λέει...Παρόλο που είμαι 30 χρονών,παρόλο που έκανα υστεροσκόπηση,παρόλο που βάλαμε 3 έμβρυα άριστα 3 ημερών,παρόλο που είχα ενδομήτριο 11,4 χιλιοστά τη μέρα της εμβρυομεταφοράς...Σου πετάνε ένα ¨μπορεί να μη δέχτηκε τα έμβρυα ο οργανισμός σου¨και σε αφήνουν να ρίξεις τις ευθύνες στο σώμα σου ως προς το γιατί δε συνεργάστηκε και δεν τα δέχτηκε.Τόσα γιατί που τελικά θα μείνουν αναπάντητα...Και στο καπάκι να μας λέει ότι πολλές φορές πιάνει με τα κατεψυγμένα παρόλο που έχουν μικρότερες πιθανότητες σε σχέση με τα φρέσκα...Άντε να βγάλουμε άκρη δηλαδή...Η αρνητική χοριακή μου ήταν στις 6/5 και εγώ συναντήθηκα με το γιατρό στις 14/5 γιατί έλειπε σε ένα ιατρικό συνέδριο στο εξωτερικό.Του λέω :¨Γιατρέ δεν έχω αδιαθετήσει ακόμη και έχουν περάσει 9 μέρες.Πότε θα αδιαθετήσω; Και με έβαλε να ξανακάνω χοριακή γιατί μπορεί να έγινε λάθος στο πρώτο αποτέλεσμα.Φυσικά και η δεύτερη αρνητική αν και το ήξερα.Του είπα ότι επειδή στεναχωρήθηκα καθυστερεί η περίοδός μου και μου είπε ότι συμβαίνει το αντίθετο,ότι δηλαδή όταν περνάμε μια στεναχώρια η περίοδος μας έρχεται πιο νωρίς.Τελικά αδιαθέτησα στις 20/5 την ημέρα που θα πήγαινα στο γιατρό για υπέρηχο για να δούμε γιατί δεν είχα αδιαθετήσει.Δηλαδή αδιαθέτησα 14 μέρες μετά την αρνητική χοριακή ενώ κανονικά θα έπρεπε να είχα αδιαθετήσει γύρω στις 8-9/5,δύο με τρεις ημέρες μετά που σταμάτησα τα χάπια.Εγώ η αλήθεια είναι ότι ήμουν αρκετά επιθετική με το γιατρό κι εκείνος θύμωσε που είχα γράψει τις ερωτήσεις μου σε χαρτάκι για να μην ξεχάσω κάτι αλλά εκείνος θύμωσε που είχα κάνει το ψάξιμό μου.Του λέω ¨Γιατρέ,έχουμε να σας δούμε τόσες μέρες,περιμένατε ότι δε θα είχα κάνει κάποιο ψάξιμο;Η δουλειά σας είναι να απαντάτε στις απορίες μας. Παρόλο που θύμωσε μου απάντησε όμως,άσχετα αν εμένα δε με κάλυψε και δεν μπορώ ακόμη και μετά από τόσες μέρες να καταλάβω γιατί δεν πετύχαμε ενώ όλες οι προϋποθέσεις ήταν άψογες.Νιώθω αδικία και ότι οι προσπάθειες μας δεν έπιασαν τόπο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Γράφω πάλι μετά από καιρό.Στο διάστημα αυτό μεσολάβησαν πολλά...Στις 20/6 η μητέρα μου έκανε μαστογραφία και υπέρηχο μαστού που έδειξαν ύποπτα.Στις 23/6 συναντήσαμε το γιατρό που της έκανε παρακέντηση και στις 25/6 η μητέρα μου εισήχθη στο νοσοκομείο για να κάνει αφαίρεση του όγκου στις 26/6.Καρκίνος του μαστού μας είπαν...Σε μένα δηλαδή το είπε ο γιατρός,η μητέρα μου μέχρι να βγει η βιοψία δεν είχε ιδέα γιατί δεν της το είπαμε.Η εγχείρηση πήγε καλά,αφαιρέθηκαν και οι λεμφαδένες προληπτικά και μετά αναμονή για τη βιοψία.Βγαίνει και η βιοψία,βλέπουμε τα αποτελέσματα και επίσημα.Καρκίνος δεύτερου σταδίου,ευτυχώς όχι μεταστάσεις και ευτυχώς δε χρειάζεται άλλη εγχείρηση και φυσικά ούτε και μαστεκτομή-σενάρια που μας είχε πει ο γιατρός πριν βγει η βιοψία.19/8 η πρώτη χημειοθεραπεία της μαμάς μου,5 ώρες να της βάζουν φάρμακα ενδοφλέβια,άνθρωποι να έρχονται και να φεύγουν,από μικρά παιδάκια 5 χρονών μέχρι και ηλικιωμένους.Αν θέλετε να δείτε τι σημαίνει πόνος πηγαίνετε μια βόλτα σε ογκολογική κλινική νοσοκομείου...Και μετά λέμε εμείς ότι έχουμε προβλήματα...Είδα τόσους ανθρώπους ταλαιπωρημένους,αμίλητους,τα μαλλιά που δεν είχαν ήταν το λιγότερο.Μία σακούλα φάρμακα έπρεπε να φέρω για τη μαμά μου από την αποθήκη του νοσοκομείου.Αλλά δεν κλαίω.Δεν έκλαψα ούτε μία μέρα μπροστά της από τότε που το έμαθα.Είμαι η δυνατή της οικογένειας και κάνω τα πάντα για να της μεταφέρω την αισιοδοξία και τον τσαμπουκά που θέλει αυτή η αρρώστια ότι στο τέλος θα τη νικήσουμε.Γιατί είναι ύπουλη αρρώστια και πάντα υπάρχει ο φόβος της υποτροπής.Οι γιατροί μας δίνουν οδηγίες για το σπίτι,τι φάρμακα να παίρνει αφού επιστρέψουμε.Αντιεμετικά,για το στομάχι,κορτιζόνες,όλα είναι στο πρόγραμμα.Αστειεύομαι στη μαμά μου ότι όταν τελειώσει αυτή η ιστορία θα έχω γίνει εξπέρ αποκλειστική νοσοκόμα.Επιστρέφοντας σπίτι και μετά από κάποιες ώρες αρχίζουν οι παρενέργειες.Μουδιάσματα,ατονία,κούραση,αναγούλες,κακή διάθεση και ψυχολογία.Η μαμά μου τα βάζει μαζί μου,δε θέλει να πάρει τα φάρμακά της γιατί την ανακατεύουν.Τελικά την πείθω αν και μου θυμώνει.Μετά ξεχνάει ότι μου φώναζε και μου λέει συγγνώμη που σε ταλαιπωρώ.Ο γιατρός μάς λέει ότι μέχρι την επόμενη χημειοθεραπεία τα μαλλιά της θα πέσουν.Μπορεί να πέφτουν λίγα λίγα ή μπορεί μια μέρα να ξυπνήσει και να είναι όλα στο μαξιλάρι της.Πάμε σε μαγαζί με περούκες (μετά από μέρες).Οι τιμές ποικίλλουν αλλά είναι σε γενικές γραμμές τσουχτερές.Εμπόριο κάνουν,φυσικό είναι.Δυστυχώς από το νοσοκομείο δεν μπορούν να μας γράψουν από τώρα την περούκα γιατί ο εοπυυ τη δικαιολογεί μόνο αφού πέσουν τελείως τα μαλλιά.Λέω στη μαμά μου αστειευόμενη ότι θα κάνει τσάμπα αποτρίχωση και γελάμε.Μετά την πιάνουν τα κλάματα και την αγκαλιάζω.Λίγες μέρες μετά τη χημειοθεραπεία πρέπει να κάνει ένεση στην κοιλιά για να μην πέσουν τα λευκά της αιμοσφαίρια πολύ.Κάνει μία ένεση για τέσσερις ημέρες και μετά αιματολογικές.Τζίφος.Τα λευκά της είναι πολύ πεσμένα παρόλες τις ενέσεις.Μιλάω με το νοσοκομείο και μου λένε ότι πρέπει να κάνει ενέσεις για άλλες 2 ημέρες και μετά πάλι αιματολογικές.Εγώ τρέμω μήπως κολλήσει κανένα κρύωμα τώρα που είναι πεσμένο το ανοσοποιητικό της.Ξανακάνει αιματολογικές και ευτυχώς αυτή τη φορά τα λευκά ανέβηκαν.Σταματάει προς το παρόν τις ενέσεις και θα ξανακάνει πάλι αιματολογικές την Τρίτη.Ίσως χρειαστεί κι άλλες ενέσεις μου λένε από το νοσοκομείο.Ζω για την Τρίτη που θα δω ξανά τα αποτελέσματά της.Και φυσικά περιμένουμε την επόμενη χημειοθεραπεία στις 9/9.

 

Γιατί τα γράφω όλα αυτά; Όσοι έχετε καρκινοπαθείς στην οικογένειά σας ξέρετε τι άγχος τραβάμε.Ξέρετε ότι μαζί με τον πάσχοντα συμπάσχουν και τα παιδιά ή οι συγγενείς.Ξέρετε το άγχος να είναι καλές οι εξετάσεις,να μην κρυώσει ο καρκινοπαθής και πάθει καμία λοίμωξη και γυρίσει σε πνευμονία.Και όμως,ακόμη και περνώντας όλα αυτά τους τελευταίους 2 μήνες,δεν πέρασε ούτε μία μέρα που να μη σκεφτώ πότε θα ξανακάνουμε προσπάθεια με την αδερφή μου.Ναι,είναι δύσκολη η κατάσταση που περνάμε όμως στη βράση κολλάει το σίδερο.'Η τώρα ή ποτέ.Ο γαμπρός μου εξακολουθεί να μη θέλει δεύτερη προσπάθεια.Εγώ το θέλω όσο και η αδερφή μου.Τόσο πολύ.

 

Εν τω μεταξύ έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλία και τελικά έχω.Είμαι ετερόζυγη στον παράγοντα FV Leiden που έχει ο πατέρας μου και έχω επίσης έλλειψη στην πρωτεϊνη C.Ρώτησα τη γιατρό στο νοσοκομείο αν μπορεί τα αποτελέσματα να επηρεάστηκαν από την εξωσωματική και μου είπε όχι.Αυτό σημαίνει ότι και στη δική μου εγκυμοσύνη θα πρέπει να κάνω αντιπηκτικές ενέσεις για να μην πάθω θρόμβωση.Σε περίπτωση που ξαναπροσπαθήσουμε θα μου ρυθμίζουν τη δόση των αντιπηκτικών ενέσεων από το νοσοκομείο πλέον και φυσικά θα κάνω πιο συχνά αιματολογικές για να το ελέγχουμε πιο στενά.Πήρα τηλέφωνο και στο κέντρο εξωσωματικής για να ρωτήσω αν έχει σημασία η ημέρα του κύκλου για να γίνει η εμβρυομεταφορά.Γιατί αυτή τη φορά με τα κατεψυγμένα λογικά θα φτιάξουμε μόνο το ενδομήτριο.Η βοηθός του γιατρού μου είπε ότι φυσικά και έχει σημασία η ημέρα του κύκλου αλλά δεν ήξερε να μου πει τη διαδικασία που θα ακολουθήσουμε.Με τη θρομβοφιλία που έχω πλέον δεν επιτρέπεται να πάρω αντισυλληπτικά οπότε θα πρέπει ο γιατρός να μου δώσει πιθανόν άλλη αγωγή αν θέλει να παρατείνει για κάποιο λόγο τον κύκλο μου ο οποίος χωρίς αντισυλληπτικά δεν είναι και ο πιο σταθερός.Έρχεται βέβαια κάθε μήνα απλά με αποκλίσεις των 10-20 ημερών.

 

Θα ήθελα αν κάποια κοπέλα έκανε εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα να με διαφωτίσει λίγο ως προς τη διαδικασία.Αν δε θέλετε να γράψετε εδώ,στείλτε μου προσωπικό μήνυμα.

 

Καλή επιτυχία σε όλες και αν θέλετε πείτε και μια προσευχή για τη μανούλα μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάρα μου από την αρχή παρακολουθώ την ιστορία σου και πολλές φορές σε φέρνω στο μυαλό  μου.....

τι να πω, προσκηνώ στο μεγαλείο της ψυχής σου, της δυναμής σου και της καρδιάς σου................

περνάμε τελείως διαφορετικες καταστάσεις αλλα η στάση ζωής σου είναι για μένα παράδειγμα ζωής.....

το μόνο που μπορώ να κάνω είναιν να σε σκέφτομαι και να στέλνω όλη τη θετική μου σκέψη και να προσεύχομαι για όλη την οικογένειά σου..

προχώρα κοπελάρα μου, μη το βάλεις κάτω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...