Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παρενθετη Εγκυμοσυνη


st3llina

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια και καλώς σας βρήκα!Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν κοπέλες στο φόρουμ που απόκτησαν παιδάκι με παρένθετη μητέρα και τι δυσκολίες αντιμετώπισαν με την όλη διαδικασία.Πρόκειται να γίνω εγώ η παρένθετη στο παιδί της αδερφής μου και θα ήθελα πληροφορίες από όσες πέρασαν κάτι τέτοιο οι ίδιες ή έβαλαν κάποια άλλη γυναίκα ως παρένθετη (ξένη ή συγγενικό/φιλικό σας πρόσωπο).Δεν ξέρω αν υπήρχε τέτοιο θέμα στο φόρουμ παλαιότερα αλλά οι όποιες πληροφορίες/συμβουλές όπως και η θετική σας ενέργεια θα βοηθούσε!Σας ευχαριστώ και εύχομαι σύντομα να γίνετε όλες σας μανούλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou elpizw na exeis skeftei tin apofasi sou kala!!einai poli omorfi praksi afto pou pas na kaneis gia tin aderfi sou..omws iparxoun polla arnitika to thema einai poli lepto,den kserw an eisai idi manoula omws mporei to emvrio pou tha kioforiseis na min einai diko sou omws tha megalwnei mesa sou tha to niwtheis na se klwtsaei me liga logia tha to zeis..menw ston kanada kai eixa akousei gia dio aderfes pou eginan parentheti I mia sto paidi tis allis me apotelesma I mia aderfi pou eixe ginei parentheti to agapise kai ginan poli dramatika ta pragmata den miliountai kana kai auti pou to gennise se Maura xalia ..enw den ithele paidi kai to ekane kathara gia tin aderfi tis..prosekse einai poli sovaro ok theleis na kaneis auti ti thisia gia tin aderfi sou alla makari na min xalaseis meta ti zwi sou xalontas ti sxesi me tin aderfi sou alla kai tin apogoiteusi argotera me to mwro...oso kai na agwpw tin aderfi mou an den mporouse na kanei paidi den tha to ekana pote!!eimai manoula idi kai den nomizw na to antexa..sxedon panta auti I diadikasia exei dramata sto telos.esi pali mporei na eisai sigouri oti den tha niwseis aisthimata san ''mana'' alla sto telos tis egimosinis den mporeis na ksereis pws tha niwseis...apla skepsou to para para poli kala giati einai para poli sovari apofasi....eplizw na pareis ti swsti apofasi pou sou leei  I kardia sou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vikaki τα πράγματα έχουν ως εξής: Έχω πλήρη επίγνωση ότι το παιδί που θα κυοφορήσω με το καλό δε θα είναι δικό μου δεδομένου ότι θα έχει το γενετικό υλικό από την αδερφή μου και τον άντρα της.Καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου ότι μπορεί να δεθώ με το παιδί αφού θα το νιώθω να μεγαλώνει στην κοιλιά μου και θα ζει από εμένα και είμαι σίγουρη ότι πάντα με αυτό το παιδί θα είμαι δεμένη με ένα διαφορετικού είδους ¨δεσμό¨. Όμως σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις, πριν την εμφύτευση στην παρένθετη μητέρα γίνεται δικαστήριο και συμβολαιογραφικά έγγραφα που κατοχυρώνουν και νομικά τους γονείς ότι το παιδί τους ανήκει μετά τη γέννα όπως και ότι η παρένθετη το αναγνωρίζει αυτό,ότι δηλαδή δεν είναι δικό της το παιδί παρόλο που εκείνη το γέννησε.Εγώ δεν έχω δικά μου παιδιά ακόμη γιατί είμαι ελεύθερη οπότε ίσως έχεις δίκιο ότι δεν ξέρω το πώς νιώθει μια μάνα.Στην ουσία θα νιώσω σαν μάνα αλλά για το παιδί της αδερφής μου.Ξέρω ότι η μεγαλύτερη επιθυμία της ήταν να κάνει μια μεγάλη οικογένεια που όμως δεν το κατάφερε λόγω επιπλοκών στην πρώτη εγκυμοσύνη της.Ίσως τώρα να μιλάω εκ του ασφαλούς μια και ακόμη δεν έχουμε ξεκινήσει τη διαδικασία αλλά θα προσπαθήσω να ¨νικήσω¨τις ορμόνες που πιθανόν να με κάνουν πολύ συναισθηματική μετά τη γέννα.Εξάλλου το παιδί θα το βλέπω κάθε μέρα γιατί μένουμε δίπλα με την αδερφή μου και πάντα θα έχει μια ξεχωριστή θέση στην  καρδιά μου.Δεν τίθεται καν θέμα να μη μιλάω με την αδερφή μου μετά,μου φαίνεται πολύ ακραίο αυτό.Για την ιστορία,αύριο θα πάμε και οι τρεις (η αδερφή μου,ο γαμπρός μου κι εγώ) στο κέντρο γονιμότητας για να μας πουν τις εξετάσεις που χρειάζεται να κάνει ο καθένας μας.Σ ευχαριστώ που έγραψες την άποψή σου όμως γιατί μέσα από τα λόγια σου βλέπω και την οπτική μιας νέας κοπέλας που είναι ήδη μητέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που θα κάνεις δηλώνει μεγάλη δύναμη ψυχής. 

Να ξέρεις, όμως, ότι, όσες συμβολαιογραφικές πράξεις κι αν γίνουν, δεν πρόκειται να επηρεάσουν τα συναισθήματά σου. Μπορεί το μωρό να έχει το γενετικό υλικό της αδελφής και του γαμπρού σου, αλλά εσύ θα το κυοφορήσεις. Δε σημαίνει, βέβαια, ότι θα σε πιάσει καμιά τρέλα και θα το πάρεις και θα φύγετε στα βουνά, αλλά όσο να 'ναι, είναι κάπως περίεργο όλο αυτό.

Εγώ δε θα έκανα ποτέ μου κάτι τέτοιο. Μου είχαν προτείνει μάλιστα παλιότερα να γίνω παρένθετη μητέρα, αλλά για άγνωστους, και επί πληρωμή (αδρή πληρωμή κιόλας), και ούτε καν το σκέφτηκα. Βέβαια, έχει πολύ μεγάλη διαφορά να το κάνεις για την αδελφή σου. 

Παρ' όλα αυτά, δεν ξέρω αν συμφωνώ με το θέμα της παρένθετης μητέρας, αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Π.χ. όταν είχαν προτείνει σ' εμένα, θα έπρεπε να γίνει η εξωσωματική με δικά μου ωάρια, και όταν τελικά βρήκαν παρένθετη μητέρα, μόλις γέννησε της πήραν το μωρό, και δεν την άφησαν ποτέ να το δει (ένα μωρό που ήταν δικό της, αφού ήταν με δικά της ωάρια). Η δική σου περίπτωση είναι τελείως διαφορετική, αλλά και πάλι, είναι λίγο περίεργη φάση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά, σ' ευχαριστώ που παραθέτεις κι εσύ τη γνώμη σου.Έχεις δίκιο και είναι πολύ πιθανό ότι θα επηρεαστούν τα συναισθήματά μου τόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης όσο και μετά τη γέννα.Όμως είναι τέτοιες οι καταστάσεις που ακόμη και αν ¨τρελλαινόμουν¨και ήθελα να κρατήσω το παιδί δε θα μπορούσα,δεδομένου ότι είμαι ελεύθερη,χωρίς σύντροφο και θα ήθελα να κάνω τη δική μου οικογένεια όταν έρθει και η δική μου ώρα με το καλό.Φυσικά κι εγώ δε θα γινόμουν παρένθετη για αγνώστους όσα χρήματα και να μου έδιναν,πολύ περισσότερο επειδή δεν έχω κάνει ακόμη δικά μου παιδιά.Όμως η διαφορά είναι ότι όλο αυτό γίνεται για την αδερφή μου,το αίμα μου, την οικογένειά μου.Η αδερφή μου αξίζει όλο το χρυσάφι του κόσμου,είμαι πολύ δεμένη με την οικογένειά μου και μόνο για τις αδερφές και για το παιδί μου θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο.Αυτό που με μπέρδεψε σε αυτά που έγραψες είναι ότι σου ζητούσαν να γίνεις παρένθετη με δικά σου ωάρια.Μα γιατί; Εμάς ο γιατρός μας εξήγησε ότι τα ωάρια θα είναι της αδερφής μου και όχι δικά μου, γι' αυτό το λόγο και το παιδί δε θα πάρει κανένα από τα δικά μου χαρακτηριστικά.Νομίζω ότι τα πράγματα είναι ξεκάθαρα,τουλάχιστον εγώ δεν αισθάνομαι ότι υπάρχει κάτι περίεργο σε αυτό που πάμε να κάνουμε.Βέβαια το θέμα είναι ακόμη ταμπού στην Ελλάδα, αλλά μπροστά στο ενδεχόμενο να γεννηθεί ένα σποράκι για την αδερφή μου δε με νοιάζει τι θα πει ο κόσμος.Για την οικογένειά μου θα έκανα τα πάντα και το εννοώ και είμαι σίγουρη ότι αν εγώ δε μπορούσα να κάνω παιδί οι αδερφές μου θα ήταν εκεί για μένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΕΛΙΝΑ συγχαρητήρια για την απόφαση που πήρες! Αυτό που κάνεις για την αδελφή σου δείχνει τη άνθρωπος είσαι. Είσαι μεγαλόκαρδη και ο θεός θα σε ανταμοίψει για την αγάπη και την αυτοθυσία σου! Σίγουρα δεν έχει καμία σημασία αν είναι δικό σου ή όχι το ωάριο διότι το μόνο που έχει σημασία είναι το ότι αυτό το μωράκι στη δική σου κοιλιά θα μεγαλώσει από σένα θα πάρει οξυγόνο και ζεστασιά! Όμως βλέπω απ'τα λεγομενά σου ότι είσαι κατασταλαγμένη και ότι ξέρεις τι πας να κάνεις. Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει κατά τη διάρκεια της κύησης και μετά να παρακολουθήσε από ψυχολόγο γιατί εξαιτίας των ορμονών θα έχεις φοβερές ψυχολογικές μεταπτώσεις! Καλό θα ήταν να επισκεπτείς από τώρα ψυχολόγο και να συζητήσεις μαζί του το θέμα σου. Ότι και να αποφασίσεις καλό θα είναι να το έχεις σκεφτεί από κάθε πλευρά και η χαρά που θα δώσεις στην αδελφή σου και μην γίνει ο δικός σου πόνος. Σου εύχομαι τα καλύτερα ότι και αν αποφασίσεις και ελπίζω να ξαναδιαβάσω τα νέα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στελλίνα μη φανταστείς ότι μου είχαν κάνει επίσημη πρόταση από κλινική, κ.λπ., απλά έψαχναν παρένθετη μητέρα φίλοι φίλου, ο οποίος σκέφτηκε γιατί να μην πάρω εγώ αυτά τα λεφτά, που ήταν πολλά, και να τα πάρει κάποια άλλη, και μου το πρότεινε. 

Η γυναίκα που έψαχνε παρένθετη μητέρα είχε ήδη κάνει ένα παιδί το οποίο είχε πνιγεί στην πισίνα του σπιτιού τους, και ήθελαν να αποκτήσουν ένα άλλο παιδί για να τους απαλύνει τον πόνο του χαμού του πρώτου τους παιδιού (απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου, γιατί ένα παιδί δεν είναι ψυχοφάρμακο), αλλά επειδή είχε διαγνωστεί με καρκίνο της μήτρας, είχε αφαιρέσει όλα τα εσωτερικά γεννητικά της όργανα, με αποτέλεσμα να μην μπορεί φυσικά να τεκνοποιήσει. Η όλη φάση δε μου είχε αρέσει, επειδή ήταν λες και πήγαν και παρήγγειλαν ένα παιδί και το αγόρασαν. 

Η δική σου περίπτωση είναι τελείως διαφορετική, βέβαια και μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα, όπως επίσης, αν συνεχίσεις να σκέφτεσαι και να αισθάνεσαι όπως τώρα, μπορώ να φανταστώ και το πώς θα μεγαλώσει αυτό το παιδί, κι ότι δε θα θεωρεί περίεργο τον τρόπο που ήρθε στον κόσμο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπράβο κοπέλα μου για τη βοήθεια που θέλεις να δώσεις στους ανθρώπους γύρω σου....

σίγουρα θα δεθείς με το παιδί, αλλα για μένα είναι όλα μέσα στο μυαλό μας και εξαρτάται και από τον χαρακτήρα που έχει ο κάθε ένας...τι θέλω να πω....

έχασα τα διδυμάκια μου δύο μέρες πριν γεννηθουν, δέθηκα μαζί τους καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, είμαι ακόμα πολύ πολύ στεναχωρεμένη και δε νομίζω ότι ποτε μου θα το ξεπεράσω, αλλά συνεχίζω τη ζωή μου. θα περίμενε κανείς να κλειστώ μέσα στο σπίτι, να ψάχνω για βοήθεια από ψυχολόγο, να ζω με ηρεμιστικά (τουλλάχιστον τον πρώτο καιρό) και πολλά πολλά  άλλα που ακούω από άλλες κοπέλες που περάσανε μια παρόμοια κατάσταση.

Δέθηκα μαζί τους, θα τα αγαπώ και θα τα σκέφτομαι πάντα άλλα η κατάσταση έχει ως εξής, δεν είναι κοντά μου, δε μπορώ να κάνω κάτι για να τα φέρω πίσω άρα πρέπει να συνεχίσω να ζω, να ελπίζω, να ονειρέυομαι και να προετοιμαστώ συναισθημάτικά και σωματικά για τα επόμενα μωράκια που στο μέλλον θα μμου έρθουν...

πολλοί γυρνάνε και μου λένε, θα είναι πολύ δύσκολη μια επόμενη εγκυμοσύνη γιατί θα φοβάμαι, γιατι θα μου το θυμίζουν, γιατί.....κλπ

Το θέμα είναι τη στιγμή που θα παω να φοβηθώ, να πω όχι και να ελένξω τα συναισθήματά μου και τις σκέψεις μου.....

 

Αρα τι θέλω να πω με όλα αυτά που σου ανέφερα, σίγουρα θα δεθείς με το μωράκι, αλλά μέχρι πιο σημείο θα εξαρτηθεί από τα όρια που θα θέσεις εσύ, από τη δύναμη ψυχής που θα δείξεις και τη λόγική σε δύσκολες στιγμές....

Σίγουρα θα υπάρξουν στιγμές που θα λυγίσεις, σίγουρα θα υπάρξουν στιγμές που θα νευριάσεις με τη στάση της αδερφής σου ή του γαμπρού σου, αλλά στο χέρι σοου είναι πως θα αντιμετωπίσης την ηλεκτρισμένη αυτή κατάσταση....

Αν προσπαθείς και έχεις τις περισσότερες φορές στο μυαλό σου ότι αυτό είναι το πιο αγαπημενο μου ανηψάκι και όχι το παιδί μου, τότε εγώ προσωπικά δε νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα και ότι αυτό που κάνεις είναι αξιοθάυμαστο...

 

Δεν χρειάζεται να το κουβεντιάζεις με πολλούς, εσύ ξέρεις τον χαρακτήρα σου και τη σχέση σου με την αδερφή σου, όλοι εμέίς απέξω από το χορό πολλά τραγούδια μπορούμε να πουμε....αν δε το ζήσει κα΄ποιος δεν μπορεί να ξέρει τι πραγματικά θα έκανε, όλα τα υπολοιπα είναι εικασίες και ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ γνώμες.... ο κάθε ένας αντιδράει διαφορετικά σε κάθε κατάσταση....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

Αρα τι θέλω να πω με όλα αυτά που σου ανέφερα, σίγουρα θα δεθείς με το μωράκι, αλλά μέχρι πιο σημείο θα εξαρτηθεί από τα όρια που θα θέσεις εσύ, από τη δύναμη ψυχής που θα δείξεις και τη λόγική σε δύσκολες στιγμές....

Σίγουρα θα υπάρξουν στιγμές που θα λυγίσεις, σίγουρα θα υπάρξουν στιγμές που θα νευριάσεις με τη στάση της αδερφής σου ή του γαμπρού σου, αλλά στο χέρι σοου είναι πως θα αντιμετωπίσης την ηλεκτρισμένη αυτή κατάσταση....

Αν προσπαθείς και έχεις τις περισσότερες φορές στο μυαλό σου ότι αυτό είναι το πιο αγαπημενο μου ανηψάκι και όχι το παιδί μου, τότε εγώ προσωπικά δε νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα και ότι αυτό που κάνεις είναι αξιοθάυμαστο...

Με κάλυψες σε τέτοιο βαθμό που νομίζω ότι είσαι μέσα στο μυαλό μου,δεν εξηγείται αλλιώς...Μην το βάζεις κάτω (αν και με αυτά που έγραψες για τη δική σου εγκυμοσύνη δε σε έχω για άνθρωπο που τα παρατάει εύκολα...Σου εύχομαι πολύ πολύ σύντομα με ένα-δύο-όσα θέλεις σποράκια στην κοιλιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πραγματικα το θεωρω αξιοθαυμαστο αυτο που σκεφτεσαι να κανεις! προτεινω να κανετε και οι τρεις συμβουλευτικη και αν παλι το επιθυμειτε και οι τρεις να το κανετε τοτε ναι να το κανετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι πραγματι αξιοθαυμαστο αυτό που κανεις για την αδερφή σου και μπραβο σου για το ψυχικό σου σθένος. Προσωπικά δεν θα το έκανα για κανενα παρα μόνο για δικό μου παιδάκι. Κι αυτό γιατί θα υποβληθείς σε ορμονοθεραπεία για την εμφυτευση, θα παρεις φαρμακα όλο το πρωτο τρίμηνο γιατί πρόκειται για εξωσωματική και σε περίπτωση επιπλοκής, όπως συνεβη και μενα  στον 5ο μήνα που έκανα περιδεση με ολική ναρκωση, θα πρέπει να την αντιμετωπίσεις και αυτή. Μπορει να μην συμβει και τιποτα και όλα να πανε καλα αλλα να είσαι προετοιμασμενη ότι μπορει να παιρνεις αρκετα φαρμακα. Εγω αυτό δεν θα το άντεχα να το κανω γι΄ άλλον. Ουτε καν για 2ο δικό μου παιδάκι.  Ουτε να μεινω κλινήρης σε περιπτωση που χρειαστεί για το μωρό. Ελπίζω να το εκτιμάει βαθιά η αδερφή σου το μεγαλο "δωρο" που θα της κανεις. 

Εντωμεταξύ, η αδερφή σου, είπες ότι είχε επιπλοκή στην εγκυμοσυνη της και γι΄ αυτό δεν μπορει η ίδια. Εχεις σκεφτεί και αυτό το ενδεχομενο για σένα -δεν θα συμβεί αλλα όλα πρέπει να μας περνουν από το μυαλό- και μετα να είναι δύσκολο να κανεις δικό σου μωρακι. Μια εγκυμοσυνη δεν είναι παντα ευκολη. Η μητέρα μου μετα από μενα που ήταν μια εύκολη εγκυμοσυνη, έκανε 3 αποβολές γιατί, συμφωνα με αυτά που λεει, ο γιατρός δεν της έκανε καλή δουλειά και μετα δεν μπορούσε να συγκρατήσει μωρό, γι αυτό και δεν καταφερε να μου κανει αδερφακι.

Θέλω να τα σκεφτεις και όλα αυτά και να παρεις μια αποφαση με πλήρη συνειδητοποίηση των ενδεχόμενων κινδύνων σωματικών και ψυχικών.

Εύχομαι να πανε όλα καλα και να παρεις τη σωστη αποφαση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πραγματικα μεγαλειο ψυχης! σε συγχαιρω μεσα απο την καρδια μου! γαινεσαι πολυ ωριμη και ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα και θα εχεις μια θαυμαστη σχεση με αυτο το παιδακι! καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στελινα συγχαρητηρια!!!Προσπαθω 2,5 χρονια για μωρο κι η αδερφη μου εχει ηδη ενα μικρο 3 ετων τον οποιο λατρευω !!!Σε μια συζητηση μας μου ειπε κι εκεινη πως αν χρειαστω το σωμα της για να γινω μαμα ειναι στη διαθεση μου...ξερω πως θα το κανει αν χρειαστει..ξερω τους συναισθηματικους κυνδινους..ναι θα το λατε=ρευει σαν παιδι της και παραπανω αλλα θεωρω πως η σχεση που εχουμε ειναι αυτη που θα κανει το διαχωρισμό...ετσι και σε σας...εχουμε φιλικο ζευγαρι που η μαμα γεννησε το μωρο της κορης..ουσιαστικα τη γεννησε δυο φορες αφου ξαναγεννηθηκε μετα το θαυμα της χαρισε...για την αδερφη μου θα εδινα και τη ζωη μου κι ειμαι σιγουρη πως κι εκεινη για μενα ετσι κι εσυ...να μη φοβασαι...η φιλη μας λεει οταν μεγαλωσει λιγο το μωρο θα του πει πως ηρθες απο την κοιλια της γιαγιας γιατι η μαμα δεν μπορουσε να σε φιλοξενησει στη δικη της κοιλιτσα..κι η γιαγια μας αγαπουσε τοοοοοοσσσσσσοοοοοοοο πολυ που μας εκανε το μεγαλυτερο δωρο...ειλικρινα σε συγχαιρωωωωωωωωωω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προτεινω να κανετε και οι τρεις συμβουλευτικη και αν παλι το επιθυμειτε και οι τρεις να το κανετε τοτε ναι να το κανετε!

 

 akrivi, το έχουμε ήδη αποφασίσει κοπέλα μου και οι τρεις,η συμβουλευτική απλά θα μας επιβεβαίωνε ότι το θέλουμε ήδη πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πραγματικα μεγαλειο ψυχης! σε συγχαιρω μεσα απο την καρδια μου! γαινεσαι πολυ ωριμη και ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα και θα εχεις μια θαυμαστη σχεση με αυτο το παιδακι! καλη επιτυχια!

 

Να είσαι καλά κορίτσι μου,εύχομαι κι εγώ να πάνε όλα καλά!Όσο για τη σχέση που ελπίζω να έχουμε με το μωρό είναι απέραντη αγάπη και μόνο![q];++d){var>[q]+d[q])break;a+=d}b=!0}this.e&&(d=x+e(json.stringify(this.h())),131072>[q];++b)for(var>

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sweety2,τα γνωρίζω όλα αυτά που μου γράφεις.Θεωρώ ότι δεν πήρα την απόφαση αψήφιστα και έχω σκεφτεί τόσο τη θετική όσο και την ενδεχόμενη αρνητική έκβαση των πραγμάτων.Ο γιατρός μου είπε ότι και φάρμακα θα παίρνω,και ενέσεις θα κάνω μετά την εμφύτευση για να ¨πιάσει¨ το παιδί και ό,τι χρειαστεί θα το κάνω.Σαφώς και μπορεί τα πράγματα να μην είναι εύκολα,ίσως όμως βοηθάει ότι δε φοβάμαι τις ενέσεις και τον πόνο,ούτως ή άλλως πιστεύω πολύ στη βοήθεια στο συνάνθρωπο γι αυτό και είμαι εθελοντής αιμοδότης,πόσο μάλλον το να βοηθήσω την ίδια μου την αδερφή.Κατανοώ πλήρως τους λόγους που εσύ δε θα έκανες κάτι τέτοιο μετά από αυτά που πέρασες και λυπάμαι πολύ που χάθηκε το παιδάκι σου.Όμως στη δική μας περίπτωση πιστεύω ότι όλα θα πάνε κατ ευχήν.Και γιατί είμαι φύσει αισιόδοξη αλλά κυρίως γιατί πιστεύω ότι κατά κάποιο τρόπο ο Θεός δε θα μας αφήσει απροστάτευτες και δε θα κάνει κι άλλη ¨αδικία¨τώρα που θα προσπαθούμε πάλι.Και λέγοντας αδικία εννοώ ό,τι πέρασε στην εγκυμοσύνη της η αδερφή μου και τώρα αδυνατεί να κυοφορήσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

santaloxilo, εμάς ο γιατρός μας είπε ότι όταν μεγαλώσει το παιδάκι θα πρέπει να του πούμε ΟΛΗ την αλήθεια ότι η μαμά μετά που γέννησε το πρώτο παιδάκι η κοιλίτσα της χάλασε κι έτσι η θεία μας έδωσε την κοιλίτσα της για να γεννηθεί εκείνο και να κάνει παρέα στο αδερφάκι του- το πρώτο παιδί δηλαδή της αδερφής μου.Σου εύχομαι από καρδιάς σύντομα με ένα σποράκι στην κοιλιά και αν ακόμη χρειαστείς τη βοήθεια της αδερφής σου να ξέρεις ότι είσαι πολύ τυχερή που έχεις τέτοια αδερφή που σου το πρότεινε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

MARDIO σου απαντώ εδώ που είναι και το σχετικό θέμα.Λοιπόν μεταξύ μας -η αδερφή μου,ο γαμπρός μου κι εγώ- έχουμε κάνει ιδιωτικό συμφωνητικό σε δικηγόρο όπου δηλώνει το ζευγάρι ότι θέλει δεύτερο παιδί με παρένθετη δηλαδή εμένα και εγώ ότι θα υποβληθώ σε αυτή τη διαδικασία να κυοφορήσω το ή τα έμβρυα και δε θα λάβω χρηματικό αντίτιμο για την πράξη μου αυτή και ότι θα παραδώσω το παιδί ή τα παιδιά αμέσως μετά τη γέννησή του/τους.Ο νόμος ορίζει ότι πρέπει να βγει δικαστική απόφαση για να γίνει η ωοληψία στην αδερφή μου και η εμβρυομεταφορά σε εμένα.Η περίπτωση που μου έγραψες είναι διαφορετική από όσο κατάλαβα.Είναι σαφώς διαφορετικό να αποκτήσει μια κοπέλα παιδί κάνοντας εξωσωματική με σπέρμα δότη και διαφορετικό ό,τι πάμε να κάνουμε εμείς.Φαντάσου ότι πήγα σε ψυχίατρο για να μου δώσει γνωμάτευση ότι έχω απόλυτη επίγνωση του τι πάω να κάνω και ότι το παιδί έχω κατανοήσει πλήρως ότι δε θα είναι δικό μου.Στο δικαστήριο με είδαν λίγο καχύποπτα επειδή δεν έχω δικά μου παιδιά και προφανώς πιστεύουν ότι όταν βιώσω την όλη διαδικασία θα θέλω να κρατήσω το παιδί ή τα παιδιά για δικά μου.Βέβαια τα σπίτια μας με την αδερφή μου είναιδίπλα οπότε και το παιδί θα βλέπω κάθε μέρα και όλα καλά.Τι να σου πω κι εγώ έχω αγχωθεί αλλά η δικηγόρος μας είπε ότι ο νόμος δεν απαγορεύεται η παρένθετη να είναι αδερφή οπότε απλά περιμένουμε την απόφαση.Εγώ για την αδερφή μου δε με νοιάζει ό,τι και να περάσω αρκεί να καταφέρω να τη βοηθήσω να μεγαλώσει την οικογένειά της που είναι το πιο μεγάλο της όνειρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο βρε Stellina δυσκολη αποφαση αλλα αφου την πηρες και σε στηριζουν και οι δικοι σου θα σε στηριξουμε και μεις εδω στο σταδιο της εξωσωματικης και της εγκυμοσυνης με το καλο μετα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι η αλήθεια είναι τη στήριξή σας θα τη χρειαστώ αλλά λέω γελώντας στην αδερφή μου ότι όταν έρθει η ώρα να κάνω τη δική μου οικογένεια θα ξέρω τα πάντα για την εγκυμοσύνη,χαχα!!!Απλά μπορεί να έχω χαζές απορίες καθώς όλο αυτό μου είναι τελείως άγνωστο σα διαδικασία και εμπειρία γενικότερα.Θα σας κρατάω ενήμερες πάντως ίσως γιατί θέλω να πιστεύω ότι μπορεί να βοηθήσω και άλλες κοπέλες που σκέφτονται ή έχουν ήδη ξεκινήσει τις διαδικασίες για να γίνουν παρένθετες.Προς το παρόν αναμονή για την απόφαση του δικαστηρίου...Φιλιά [smilie=sign10.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή st3llina,

Κατ' αρχήν, θα ήθελα να σου εκφράσω τον θαυμασμό μου τόσο για την πρόθεση όσο και τον χαρακτήρα που φαίνεται πως έχεις από τα λεγόμενά σου! Σίγουρα είστε και οι δύο πολύ τυχερές που έχετε η μία την άλλη! Η παρένθετη μητρότητα σίγουρα δεν είναι το ευκολότερο ζήτημα: πώς να το δεχτεί αρχικά η μητέρα ότι δεν είναι ικανή να κυοφορήσει, πώς θα βρεθεί ή ποιά θα είναι η παρένθετη, αν θα υπάρξει εγκυμοσύνη, πώς θα κυλήσει η εγκυμοσύνη...

Ήμουν ανέκαθεν δοτικός άνθρωπος, οπότε δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω στην ιδέα της παρένθετης, πόσο μάλλον τώρα. Άλλωστε, είναι και κάτι νόμιμο, πέρα από το μεγαλείο ψυχής που εκφράζει η πράξη αυτή καθαυτή. Κι όπως λες, υπάρχουν νομικές διαδικασίες που τηρούνται κι εσύ ακούγεσαι πολύ έτοιμη και κατασταλαγμένη. Φυσικά δεν μπορούν όλοι να συμφωνήσουν σε όλα, αλλά αν δεν το ζήσει κανείς στην πράξη... Χωρίς παρεξήγηση, κορίτσια. Αλλά δεν είναι καθόλου εύκολη η θέση μιας γυναίκας που αναζητά παρένθετη όταν δεν έχει κάποια από το περιβάλλον της, ειλικρινά.

Η δική μου περίπτωση είναι η αντίθετη: από υστεροσκόπιση γιατρού η μήτρα μου καταστράφηκε (εντάξει, μπορεί να συμβεί και αυτό, συνέβη σε μένα), δεν είχα έμβρυα στην κατάψυξη, δεν έχω αδερφή, η μητέρα μου κ η πεθερά μου πολύ μεγάλες... Οπότε τώρα προσπαθώ με φυσικούς κύκλους να μαζέψω ό,τι μπορέσω κι αν βρω παρένθετη να προχωρήσω κλπ. Πίστεψέ με: δεν είναι καθόλου εύκολο! Τίποτα... Κι όταν έχω περάσει τόση φθορά ψυχική και σωματική στα τόσα χρόνια που προσπαθώ. Συγνώμη για την απογοήτευση που εκφράζω... Κάποτε ήμουν πιο δυνατή, πιο νέα κ πιο αισιόδοξη. Τώρα και σε αυτή την κατάσταση, είμαι σίγουρα πιο ευάλωτη κι έχω γίνει κ αντικείμενο εκμετάλλευσης και κοροϊδίας, γιατί εκτός από το ταμπού που υπάρχει στη χώρα μας, πρέπει πάντα να βγάζουμε τον κακό μας εαυτό σε κάποιον που έχει ανάγκη (το έζησα και αυτό!). Γιατί όταν έχεις ανάγκη πάντα θα υπάρξει κάποιος που θα το εκμεταλλευτεί... Ας είναι! Είμαι πληγωμένη, αλλά όρθια ακόμα και αναζητώ την κοπέλα που ίσως με κάνει μανούλα.

Κάπου είδα νωρίτερα για την 'αμοιβή' της παρένθετης: πιστεύω πως δεν υπάρχει κορίτσι μου αρκετή ανταμοιβή για αυτό που πρόκειται να κάνεις. Προσφέρεις... Ζωή! Μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι άνθρωποι με πραγματικό μεγαλείο ψυχής και όχι ... τσέπης, είτε άμεσα είτε έμμεσα εμπλεκόμενοι. Άλλωστε αμοιβή για την παρένθετη δεν προβλέπεται (πέραν κάποιας αποζημίωσης αν δεν μπορεί να εργαστεί και όλα τα ιατρικά έξοδα), σωστά; Κι αν ζητηθεί είναι και αδίκημα. Φυσικά με τέτοια ανάγκη, είπαμε, πέφτουμε στην εκμετάλλευση... Θα μου πείτε ίσως γιατί δεν στρεφόμαστε εμείς προς την υιοθεσία... Μα αν μιλήσουμε για δημόσια, δεν μπορούν να γίνουν κ τα δύο ταυτόχρονα (με βάση ό,τι μου είπε σχετικά μία κοπέλα που το έκανε αλλά σταμάτησε τα της παρένθετης). Συν τα χρόνια που θα περιμένεις... Κι αν μιλήσουμε για ιδιωτική, συγνώμη, εκεί δεν πρόκειται για υιοθεσία αλλά για κάτι άλλο με το οποίο δεν συμφωνώ, χωρίς να κατακρίνω κάποιον που το έκανε φυσικά...

Τώρα για το μετά, δηλαδή κατά την εγκυμοσύνη ή και μετά τον τοκετό, δεν έφτασα ποτέ μέχρι εκεί για να εκφράσω γνώμη ή προβληματισμό. Σίγουρα είναι πολύ σωστή η στάση σου όπου οριοθετείς τα πράγματα ευθύς εξ' αρχής. Το παιδί θα είναι το παιδί της αδερφής σου, το ανηψάκι σου το αγαπημένο.

Μπράβο σου λοιπόν για την απόφασή σου! Και το δέσιμο που έχετε μεταξύ σας οι αδερφές!

Σας εύχομαι ολόψυχα καλή-καλή επιτυχία!!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα Σ., σ΄ευχαριστούμε η αδεφή μου κι εγώ για την καλή επιτυχία που μας εύχεσαι! Σίγουρα το θέμα της παρένθετης μητρότητας είναι ακόμη ταμπού στην Ελλάδα ίσως γιατί δεν υπάρχει η κατάλληλη ενημέρωση πάνω στο θέμα.Οπωσδήποτε σε μία μικρή κοινωνία δεν περνάει απαρατήρητο ούτε και ασχολίαστο ένα τέτοιο γεγονός και όχι πάντα θετικά. Και είμαστε προετοιμασμένες και οι δύο να ακούσουμε τα πάντα.Και τα μπράβο και τα γιατί και το τι δουλειά έχω εγώ να γεννήσω το παιδί της αδερφής μου και πώς θα εξηγήσουμε στο παιδί που θα γεννηθεί ότι είναι της αδερφής μου αλλά το γέννησα εγώ. Το θέμα είναι πολύ λεπτό και απαιτεί ανάλογους χειρισμούς και δε νομίζω ότι όλοι στο συγγενικό κυρίως περιβάλλον μας θα επικροτήσουν την απόφαση της αδερφής μου να μεγαλώσει με αυτό τον τρόπο την οικογένειά της.

 

Φυσικά η παρένθετη δεν αμοίβεται χρηματικά-απαγορεύεται από το νόμο- πέρα από τις ιατρικές εξετάσεις που τις πληρώνει το ζευγάρι.Τώρα αν έβαζαν μία ξένη νομίζω ότι θα έπρεπε να της δίνουν και ένα ποσό για τα έξοδά της αν δε δούλευε αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη αν αυτό ισχύει.Εμένα φυσικά το κίνητρό μου είναι μόνο η βοήθεια ακόμη και να όριζε ο νόμος ότι θα έπρεπε να μου δώσουν χρήματα δε θα τα έπαιρνα,από ποιον,από την αδερφή μου; Μου φαίνεται αστείο.

 

Λυπάμαι πολύ που έχεις περάσει τόσα και εκπλήσσομαι παράλληλα που καταστράφηκε η μήτρα σου μετά από υστεροσκόπηση.Δεν κινήθηκες νομικά εναντίον του γιατρού; Για μένα τα ιατρικά λάθη πρέπει να πληρώνονται.Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να καταφέρεις να γίνεις μανούλα και να βρεθεί στο δρόμο σου κάποια κοπέλα να σε βοηθήσει,μια φίλη σου ίσως που ξέρει τη λαχτάρα σου για παιδάκι; Δεν είναι ντροπή να κάνεις μια κουβέντα με ένα πολύ δικό σου άνθρωπο κι αν δεις να στο προτείνει έχει καλώς.Έτσι έγινε και με μας.Κουβεντιάζαμε με την αδερφή μου και πάνω στην κουβέντα της είπα ότι αν μπορώ από ιατρικής και νομικής άποψης να τη βοηθήσω θα το κάνω.Ρωτήσαμε λοιπόν το γιατρό γιατί εγώ δεν έχω δικά μου παιδιά και μας είπε ότι γίνεται,ρωτήσαμε και τη δικηγόρο μας και επίσης γίνεται οπότε βρεθήκαμε να περιμένουμε την απόφαση του δικαστηρίου αυτή τη στιγμή για να ξεκινήσουμε τη διαδικασία της εξωσωματικής.

 

Και κάτι ακόμη κορίτσι μου με όλο το θάρρος,κάτι  που σκοπεύω να εφαρμόσω κι εγώ σε περίπτωση που κάποιος πάει να ειρωνευτεί ή να κοροιδέψει ή να σχολιάσει αρνητικά την προσπάθειά μας αυτή.Στο πώς θα σε αντιμετωπίσουν οι άλλοι αν δυσκολεύεσαι να κάνεις παιδάκι βάζεις όρια ΕΣΥ.Μην επιτρέψεις σε κανένα μικρόψυχο να σου πει το παραμικρό ή να σε κάνει να νιώσεις άσχημα που δυσκολεύεσαι ή αργείς να τεκνοποιήσεις,όποια κι αν είναι η ηλικία σου.Δε μειονεκτείς εσύ, εκείνοι έχουν το πρόβλημα.Το να έχει κάποιος παιδιά δε σημαίνει ότι είναι και άξιος να τα έχει.Πολλές φορές έχω δει στο περιβάλλον μου ανάξιους γονείς που καμαρώνουν ότι είναι γονείς και θεωρούν ότι υπερτερούν απέναντι σε άτεκνα ζευγάρια. Μην πληγώνεις την ψυχή σου αφήνοντας τους άλλους να σε κάνουν να νιώθεις ότι μειονεκτείς.

 

Καλή σου επιτυχία με όλη μου την καρδιά και μην το βάζεις κάτω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου St3llina!

Με συγκινείς ιδιαίτερα με όσα λες, να είσαι καλά και να πάνε όλα κατ' ευχήν και γρήγορα!

Εκπλήσσεσαι για το πώς ήρθα σε αυτήν την κατάσταση; Εμείς να δεις. Όμως, όπως λες, εμείς ένα παιδάκι θέλουμε να αποκτήσουμε και όχι να αναλωθούμε σε δικαστήρια, δίκες, αναβολές, που ειλικρινά πιστεύω σε εμάς δεν θα προσέφεραν το παραμικρό. Μόνο άσχημες στιγμές ίσως. Άλλωστε και να θες να 'κυνηγήσεις' έναν γιατρό, δεν είναι κ το ευκολότερο. Και άκρη δεν θα βγει. Όλοι μπορούμε να φανταστούμε γιατί. Και πότε; Αν μπορούσε να αλλάξει η κατάστασή μου, να πω έχει κάποιο νόημα. Απ' ό,τι μου έχουν πει αυτό δεν συμβαίνει στην περίπτωσή μου, δεν διορθώνεται δηλαδή. Τώρα αν κάποιος ζητήσει τη γνώμη μου, εννοείται θα την πω, ώστε αν κάποια πέσει στα χέρια του εν λόγω κυρίου να έχει τα μάτια της ανοιχτά. Οφείλω να το κάνω, αφήνοντας την επιλογή της στην ίδια φυσικά.

Όντως ο νόμος δικαιολογεί ένα ποσόν σαν αποζημίωση προς την παρένθετη σε περίπτωση που λόγω εγκυμοσύνης πχ δεν μπορεί να εργαστεί. Η αδερφή σου θεωρώ πως είναι πολύ μικρή για να ανησυχεί για την ποιότητα των ωαρίων της, εκτός αν υπάρχει ορμονικό ζήτημα που το απεύχομαι. Είμαι 43 και έχω ξεχάσει πόσα χρόνια προσπαθώ. Ίσα που θυμάμαι τις 7 προσπάθειες με φάρμακα και τους 8; φυσικούς, χωρίς τα υπόλοιπα. Δεν είναι πάντα εύκολα τα πράγματα, να δεχτώ ότι είμαι δύσκολη περίπτωση, όλα τα δέχομαι. Μακάρι να έχω εγώ όλα τα προβλήματα του κόσμου και ας μην καταφέρω. Αρκεί να γίνει για όλες τις υπόλοιπες που αγωνίζονται κ μιλάω με όλη μου την ειλικρίνεια!

Συμφωνώ με τα όρια. Είναι ακριβώς όπως τα λες στην τελευταία σου παράγραφο, το ζήσαμε άλλωστε από την ανάποδη, δεν θέλω να αναφερθώ περαιτέρω μην σου μαυρίσω την ψυχή, δεν σου αξίζει (αχ να έβλεπε κάποια ψυχή το μήνυμά σου...). Όμως έρχονται στιγμές που λυγίζουμε - και μιλάω για εμάς τους πιο καταπονημένους. Ανθρώπινο είναι. Όπως και κάποιες φορές να αισθάνεσαι μειονεκτικά, ισχύει αλλά μόνον στην αρχή: δεν θα ξεχάσω ποτέ τις πρώτες ενέσεις που έκανα, το κλάμα που έκανα κάθε μα κάθε φορά. Όμως στην πορεία, χάνεται η ευαισθησία κ προσπαθεί η λογική  να μπει στα πράγματα. Έτσι κάπου χάνεται και η αισιοδοξία, μετά τα τόσα μηδενικά ή προβλήματα που έχουν ανακύψει. Χάνεται ο ρομαντισμός κ έρχεται η ψυχρότητα στην καρδιά. Αυτό που δεν χάνεται ποτέ είναι η λαχτάρα να αγκαλιάσεις το παιδί σου, να του δώσεις το είναι σου, να... να... να γίνεις μάνα.

Αν όχι για όλους, για τους περισσότερους είμαι 'χαμένη περίπτωση', όχι για μένα κ τον γλυκό μου αντρούλη. Πάνω απ' όλα είμαστε άνθρωποι και όχι αριθμοί στατιστικής - το επιβεβαιώνει και το πρόσφατο γεγονός με την 48χρονη...

Είμαι σίγουρη ότι όλα τα κορίτσια εδώ θα σε βοηθήσουν σε ο,τιδήποτε χρειαστείς στην πορεία, θα είμαι κ εγώ εδώ για σένα!

Συγνώμη αν έγινα κουραστική, δεν θα το ήθελα. Σ' ευχαριστώ ειλικρινά κορίτσι μου για τα καλά σου λόγια και την ευγένεια της ψυχής σου. Είσαι ένα απίστευτο παράδειγμα Ανθρώπου που φωτίζει το σκοτάδι που απλώνουν οι 'άνθρωποι', οι 'γιατροί' και 'οι καλές προθέσεις' κ αισθάνομαι πολύ τυχερή που σε γνώρισα έστω κ τόσο λίγο...

Ολόψυχα καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Stellina πραγματικά παράδειγμα προς μίμηση...ειλικρινά μου φαίνεται τόσο παράξενο μια κοπέλα χωρίς οικογενειακά βάρη ακόμα χωρίς υποχρεώσεις ανέμελη να μιλάει τόσο κατασταλαγμένα και αποφασιστικά.Οι απορίες που ήθελα να σου εκφράσω προχθές που σου έλεγα ήταν για το κοινωνικό περίγυρο και τη μικρή κοινωνία αλλά με κάλυψες απόλυτα με τη στάση σου ότι είσαι έτοιμη να δεχθείς και τα μπράβο όσο και τα πικρόχολα σχόλια.

 

Μαρινάκι welcome back...μη χάνεσαι βρε κορίτσι...ακούγεσαι πληγωμένη με πόνο και θλίψη μέσα σου αλλά μπαίνε στο postaki μας να μοιράζεσαι στιγμές...Πόσο δύσκολο αυτό που περνάς να πρέπει από τη μια να δεχθείς ότι από ένα λάθος δε μπορείς να κυοφορήσεις και από την άλλη να ετοιμαστείς ψυχολογικά να "χαρίσεις" αυτό το δώρο σε μια άλλη γυναίκα και πόσο ακόμα πιο δύσκολο να βρεις το κατάλληλο άτομο...Αγωνίστρια σωστή....Ευχομαι όλα να πάρουν το δρόμο τους και του χρόνου τέτοια εποχή να μας λες τα ευχάριστα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...