Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ?


Recommended Posts

Γειά σας μανούλες,θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί πραγματικά τα έχω βρεί σκούρα και δεν βγάζω άκρη!Εχω ένα αγοράκι 3 ετών και ένα κοριτσάκι 20 μηνών.Εχω μεγάλη ανησυχία με το μεγάλο μου παιδάκι.Το πρώτο που με έκανε να ανησυχίσω ήταν η μεγάλη καθυστέρηση που είχε όχι στο να καθίσει και να περπατήσει αλλα στην αλλαγή των θέσεων,δηλαδη να σηκωθεί από ξαπλωτός καθιστός (15 μηνών) και πιαστεί και να σηκωθεί μόνος του από καθιστός (20 μηνών).Ο παιδίατρος μας είχε δώσει όριο μεχρι 20 μηνων όποτε αυτος τελικά σηκώθηκε και δεν χρειάστηκε να πάμε.Ωστόσο έκατσε σταθερα 7 μηνών και περπάτησε μόνος του 16 και 14 κρατόντας τον από το χεράκι.Χαρά εμείς φυσικά όταν τον είδαμε να σηκώνεται...νομίζαμε ότι τα προβλήματα τελείωσαν εκεί...αμ δε.Γενικά τον έβλεπα ότι ήταν λίγο πίσω σχετικά με την ηλικία του σε κάποια θέματα (κίνηση και ομιλία)....άργησε να μιλήσει όχι πολύ αλλα σχετικα αργησε

και η κίνηση του ηταν και ακόμα είναι λίγο "μονοκόματη"και τον βλέπω λίγο να ζορίζεται.Λίγο όμως και όχι τόσο που θα έκανε κάποιον να τρέξει το παιδι σε ειδικό.Π.χ.ανεβαίνει και κάνει τσουλίθρα μόνος άλλα όχι και με μεγάλη άνεση,δεν θα ανεβοκατέβει σκάλα μόνος (εκτός της τσουλήθρας που έχει μικρά σκαλοπατάκια)σε παραλία με ψιλό βοτσαλάκι δεν περπατά με ανεση ουτε αν έχει άμμο.Στην ομιλία του...ενώ μιλάει, έχει καλό λεξιλόγιο και μας αφήνει άναυδους με τις λέξεις που πετάει πότε πότε μιλάει πολύ παράξενα.Δηλαδή έχουμε πολύ έντονη ηχολαλία(όταν του κάνουμε ερωτήσεις συνήθως απαντάει ξαναλέγοντας την ερώτηση άλλες φορές όμως άπαντάει πολύ συγκέκριμένα και μας αποστομώνει).Άλλοτε μιλα κανονικά αλλά συνήθως μιλά για τον εαυτό του λέγοντας το όνομά του αντί να λέει εγώ και μιλόντας στο β'ενικο.Έχει πολύ καλή μνήμη μετράει και ξέρει τα γράμματα της αλφαβήτα από πολύ καιρο πρίν...από τότε που έλεγε απλά λεξούλες.Του αρέσει γενικά να ασχολήται με αριθμούς,και έχει μεγάλη αγάπη για τα αυτοκίνητα η οποία μέχρι να του βάλουμε εμείς φρένο είχε καταντήσει εμμονή και μοναδική ενασχόλησή του ,ξέρει από πολύ μικρός όλες τις μάρκες απ'έξω.Σχήματα και χρώμματα επισης όλα εδώ και πολύ καιρό.Όλα αυτά χωρίς να του τα μάθουμε εμείς και μόνο από τα παιχνίδια.Από δυόμιση ετών παρατήρησα ότι κάνει "φτερουγίσματα" χεριών όταν ενθουσιζεται και όταν αγχώνεται επίσης κάνει αυτά τα φτερουγίσμα και τρέχει πέρα δώθε.Με τα παιδάκια δεν παίζει αλλα γενικά δεν έχουμε και στο περιβάλλον μας παιδάκια στην ηλικία του ή και πιο μεγάλα οπότε δεν εχει κοινωνικοποιηθεί καθόλου.Βλεμματική επαφή έχει άριστη.Ο τρόπος που παίζει είναι λίγο φτωχός,κάνει συμβολικό παιχνίδι αλλά πολύ μονότονο.Παίζει συνήθως τα ίδια παιχιδια.Τρώει μόνος του,πίνει νερό από ποτήρι,με πολύ δυσκολία και βοήθεια γδύνεται και βγάζει τα παππούτσια του,δεν ντύνεται και δε βάζει παππούτσια μόνος.Πηγε παιδικό τον Σεπτέμβρη όπου ήταν μια άσχημη εμπειρία για όλη την οικογένειά μας.Πήγε για ένα μήνα,δεν είδαμε κανένα σημάδι ότι προσαρμόζεται μέχρι το τέλος του μήνα.Την τελευταία μέρα που τον πήγα έκλαιγε ως συνήθως πολύ και έκατσα λίγο έξω από το σχολείο για να ακούσω πότε θα σταματήσει.Σχεδόν αμέσως μετα το κλείσιμο της πόρτας άκουσα μια δασκάλα να του έχει βάλει τις φωνές επειδή έκλαιγε!!!!!Τρίζανε τα τζάμια μιλάμε από τις φωνές της!!!Τον πήρα από κεί και δεν τον ξαναπήγα.Σημειωτέον η διευθύντρια τον είχε βγάλει από τις πρώτες μέρες κακομαθημένο, ενώ είναι γενικά πολύ ήσυχο παιδί που όμως δεν προσαμόζεται εύκολα σε νέες καταστάσεις. Κατά τη διάρκεια που πήγαινε παιδικό έβγαζε πολύ αντίδραση.Και μετά από το τελευταίο σκηνικό στον παιδικό άρχισαν τα όργανα..δεν ξέρω αν ηταν τυχαίο αλλα τότε ξεκίνησαν η έντονη ηχολαλία και τα φτερουγίσματα στα χερια.Εσείς που ξέρετε μερικά πράγμτα περι αυτισμού καταλαβαίνετε γιατί ανησυχω τόσο.Πήγαμε σε κάποιο Κέντρο και τον είδε παιδοψυχολόγος.Μας είπε ότι την ανησυχούν κι αυτην καποια πραγματα που βλέπει,οτι πήγε κι εκείνης το μυαλό στον αυτισμό αλλά πιστεύει ότι δεν έχει κάτι τέτοιο ο μικρός γιατι είναι γενικα ένα χαμογελαστό και επικοινωνιακό παιδί και ότι μπορούμε προστοπαρον να πουμε ότι το παιδί απλά είναι ψυχοκινητικα πίσω σε σχέση με την ηλικία του.Μας συνέστησε να ξεκινήσουμε κολυμβητηριο,να επιδιώκουμε κάθε μέρα να βρίσκεται με παιδάκια και γενικά να δώσουμε βάρος στη κοινωνικοποίση του παιδιού.Έγραψε εργοθεραπίες και λογοθεραπίες για ένα χρόνο και μας είπε ότι πιο ξεκάθαρη εικόνα θα έχουμε με το πέρασμα του χρόνου.

Μέσα σε όλα αυτά προκύπτουν και άλλα θέματα...

1)Ζηλεύει τη μικρή τόσο που συνέχεια μπεμπεκίζει οπότε όλη αυτή η κατάσταση τον πάει πίσω.

2)Δεν δέχεται να κάτσει στο γιογιο....θελει πάμπερ όπως η μικρη.

3Δεν κόβει τη πιπίλα γιατι βλέπει τη μικρη.

Κορίτσια συγχωρήστε μου το μεγαλο πόστ.....νιώθω τελείως πελάγωμένη και καταρακωμένη .Αν κάποια μανούλα έχει περάσει κάτι παρόμοιο και γνωρίζει που μπορω να απευθυνθώ για να έχω μια πιο έγκυρη απάντηση θα με βοηθούσε πολύ.

Επεξεργάστηκε από myrainbows
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξέχασα να προσθέσω ότι δεν χοροπηδάει ακόμα...και όσο και να του δειχνω τη κίνηση δεν το έχουμε καταφέρει ακομα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα πήγε το μυαλό μου στον αυτισμό μ' αυτά που έγραψες, και πριν τον αναφέρεις εσύ, αλλά δεν έχω κάποια ειδική εκπαίδευση πάνω στο θέμα, οπότε μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω.

Κάποια από αυτά που γράφεις είναι εντελώς φυσιολογικά, π.χ. το να μην προσαρμοστεί στον παιδικό, είναι απολύτως λογικό, αν σκεφτούμε τη συμπεριφορά της δασκάλας. Επίσης φυσιολογικό είναι να ζηλεύει και να μπεμπεκίζει. Αυτό το κάνουν πολλά παιδάκια που ζηλεύουν τα μικρότερα αδελφάκια τους.

Ό,τι και να σου γράψουμε, όμως, εμείς (εγώ τουλάχιστον), ούτε ειδίκευση στο θέμα έχουμε, ούτε και άμεση επαφή με το παιδί. Δε χάνεις τίποτα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!Αυτό που λές για τον παιδικό κι εμένα δεν μου φανηκε και τόσο παραξενο.Και όποια μανούλα είχε παρόμοια εμπειρία κορίτσια θα με βοηθούσε πολύ να μου πεί πως το χειρίστηκε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν μανούλα συγχαρητήρια που παρατηρείς το παιδί σου τόσο μα τόσο πολύ σε κάθε του κίνηση,αυτό δείχνει πολύ υπεύθυνο γονιό.

Λοιπόν και μένα η κόρη μου η μια περπάτησε 18 μηνών και δε μιλάει ακόμα (είμαστε 3 χρονών) τόσο καλά πάντα.Απευθύνθηκα σε λογοθεραπευτή όταν κλείσαμε τα 2,5 να μου πει μια γνώμη. Αποφάνθει δυσπραξία με δυσκολία στη λεπτή κινητικότητα αν ψάξεις στο ιντερνετ θα βρεις πολύ υλικό,συμπτωματολογία και αντιμετώπιση.

Εχουμε μια μικρή διαφορά (για τους τρίτους είναι μεγάλη για τη μανούλα που ανησυχεί και ψάχνεται θα την έλεγα σταδιακή).

Και μενα δε πηδούσε,δεν έσπρωχνε,δεν τραβούσε,δεν έπινε νερό από το ποτήρι βρεχόταν,δεν κεντράριζε το κουτάλι στο στόμα να φάει,δε ξεντυνόταν μόνη.Σταδιακά όλα αυτά τα χουμε καταφέρει.

Στις παρέες απομονώνεται όπως λες αλλά η λογοθεραπεύτρια μας λέει ότι επειδή δεν το χει με το λόγο φοβάται μη πει κάτι λάθος ή οι ρυθμοί της είναι λίγο πιο πίσω και δε προλαβαίνει τα άλλα παιδάκια.

Ειναι συνεργάσιμο παιδάκι πολύ και αυτό την έχει σώσει.Παιδικό πάει από 1 έτους ίσως γι αυτό δεν είδα προβλήματα προσαρμογής όπως αυτά που περιγράφεις.

Καταρχήν θα συμβούλευα όντως να ξεκινήσετε λογο και έργο αφού σας τις συνέστησαν,ψάξτο κάτι ψιλά δίνουν τα ταμεία.

Και σα μανούλα προς μανούλα θα συμβούλευα μη του φέρεστε σα μωρό ή του τα έχετε όλα στο πιάτο έτοιμα,αυτό το λάθος έκανα εγώ...Πήγαινε έξω από το ψυγείο φωναζε τι τι έδινα το γιαούρτι επειδή καταλάβαινα τι ήθελε.Δυσκολευόταν να κατεβάσει ρούχα για τσίσα τσουπ έπιανα την βοηθούσα...Κομμένα αυτά πρέπει να νιώσει ανεξάρτητο να πιεστεί.

Εχω διαβάσει και γω ένα σωρό περί αυτισμού,asperger και χιλιάδων άλλων συνδρόμων που θα δεις στο ιντερνετ.Καθε παιδί είναι διαφορετικό με κατάλληλη καθοδήγηση και σωστή στάση από την οικογένεια πιστεύω όλα αυτά σε λίγα χρόνια θα φαντάζουν και για τις δυο μας παρελθόν...

Είναι πολύ σημαντικό που κατάλαβες και αποδέχθηκες "τη διαφορετικότητα" νωρίς.Τώρα όλα θα πάρουν το δρόμο τους.

Να τα χαίρεσαι και τα δυο σου τα παιδάκια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι από ένστικτο δεν πιστεύω οτι δεν  εχει αυτισμο.Γιατί είναι πολύ κοινωνικό και έχει κανονική βλεμματική επαφή.Επίσης από πολύ μικρός καταλαβαίνει όλες τις εντολές που του λεμε προφορικά.Δε ξέρω κι εγω πιστεύω τελικά είναι θέμα μάλλον δυσπραξίας...τιποτα θα ξεκινήσουμε εργο και λόγο και ο καιρός θα δείξει τι πραγματικά συμβαίνει και αν θα βοηθηθεί από τις θεραπίες.

Μας είπαν ότι είναι απαραίτητο να πάμε κολυμβητήριο.Εμεις εδώ κοντα έχουμε μονο ένα δημοτικο που μπαινουν τα παιδάκια μονα τους με τον δασκαλο και το άλλο αρνητικο είναι ότι είναι ανοιχτο.Νομιζ ότι αυτά και μόνο θα τον κανουν να μη θελει να παει....

Ξέρει καμια μανουλα κολυμβητήριο που να είναι σχετικα κοντα στο πειραια με baby swimming?

Madrio να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!πραγματικά πολύ βοηθητικό το post σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...