Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλή εβδομάδα!!!  Πώς περάσατε το σκ? Εμείς χαλαρά στο σπίτι και βολτούλες μιας και είχε πολύ ωραίο καιρό! ΝΑΤΑΛΙΑ μου συγχαρητήρια για το doppler! Μην αγχώνεσαι πολύ για το βάρος του μωρού σημασία έχει ότι ο μπέμπης είναι υγιής! Άλλωστε όλα τα μωράκια δεν έχουν το ίδιο βάρος! Απλά θα σε παρακολουθεί ο γιατρός σας και όλα θα είναι καλά!!! DOROTHY εσύ κοντεύεις πια!!! Άντε μέτρα αντίστροφα!!! Υγρά είχα και γω αυξημένα απτην αρχή της εγκυμοσύνης και είναι φυσιολογικό μου είχε πει ο γιατρός. ΟΝΕΙΡΑΚΙ συγχαρητήρια για τα καλά αποτελέσματα! Μεγάλωσε ο μπεμπάκος σου!!! Άντε καλά αποτελέσματα και στις τυπικές εξετάσεις!!! ΜΑΡΙΑ μην σκέφτεσαι  θέματα όπως η περιτύλιξη του λώρου!!! Έτσι μόνο θα αγχώνεσαι! Άλλωστε ακόμα και αν συμβεί τώρα δεν είναι τόσο φοβερό γιατί ακόμα τα μωρά έχουν χώρο να κινούνται και μπορεί να ξεμπλεχτεί μόνο του!!! ΣΟΦΑΡΗ μου πολύ καλά θα κάνετε να πάρετε την γνώμη και δεύτερου γιατρού και γω το ίδιο θα έκανα! Περιμένουμε να μας πεις τι θα σου πει ο καινούργιος γιατρός!!! Όσο για την ακινησία κάνε υπομονή για το μπεμπάκι! Δες πολλές ταινιούλες, ξεκουράσου, διάβασε βιβλία σχετικά με το μωρό και την περιποίηση του!!! Ο καιρός θα περάσει γρήγορα και όταν έρθεις ο μπέμπης δεν θα έχεις χρόνο για ξεκούραση οπότε απόλαυσέ το όσο μπορείς!!! Θα συμφωνήσω με την AURORA! Κάνε έρευνα απτο ίντερνετ (εγώ τα περισσότερα πράγματα απτο ίντερνετ τα βρήκα). Και για ότι δε θες να το αγοράσεις έτσι στείλε τους δικούς σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΙΚΟΥΛΑ μου με το ετοιμάσατε βλέπω το δωμάτιο!!!!!!! Με το καλό να έρθουν τα μπεμπάκια να το γεμίσουν με γλυκά κλαματάκια!!! Να τα φιλήσεις πολύ όταν πας στο ΙΑΣΩ!!! [smilie=sign17.gif][smilie=sign19.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!!!!!

Είχα μέρες να σας γράψω μιας και είχαμε βαψίματα και μετακομίσεις δωματίων την εβδομάδα που μας πέρασε!! Αφήσαμε για το μωρό το ζεστό δωμάτιο και μεις πήγαμε στο δίπλα. Το βάψαμε πρασινάκι με γαλάζιο και σήμερα πήρα και κουρτινούλα!! Κολλήσαμε κι αυτοκόλλητα με το Γούινι και από μέρα σε μέρα περιμένω τη ντουλάπα και το κρεβατάκι από τον ξυλουργό! Μόλις το έχω έτοιμο θα σας βάλω φωτογραφίες!! Εγώ έχω ξετρελαθεί, σαν μικρός παράδεισος!! :)

Κουράστηκα όμως αρκετά οπότε αυτή την εβδομάδα ξεκούραση!!

Ναταλία να μην αγχώνεσαι καθόλου αφού είναι όλα καλά! Ο αδερφός μου γεννήθηκε 2800 και ήταν 40 Εβδομαδων κλεισμένες, κάποια μωράκια είναι πιο μικρόσωμα! Τώρα είναι ένας άντρας 2 μέτρα! Και μένα ο μπεμπούλης σε σύγκριση με νούμερα που ακούω ήταν πιο μικρούλης την τελευταία φορά αλλά ο γιατρός είπε ότι είναι μια χαρά!

Ονειράκι συγχαρητήρια για τα καλά αποτελέσματα!

Νικούλα 41 ημερών;;;; Πραγματικά περνάει γρήγορα ο καιρός και να περάσει ακόμη πιο γρήγορα μέχρι να τα πάρεις σπίτι σου!

Σοφαρι να ζήσετε και να είστε πάντα αγαπημένοι, δυνατοί κι ερωτευμένοι!!!!!! Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου κι όλα θα πάνε καλά!! Έχω φίλη που από 18 εβδομάδων είναι με 2 εκ τράχηλο, της έκαναν περίδεση και της λέγαν ότι μέχρι 31η εβδομάδα αν το κρατήσει θα είναι καλά! Τωρα είναι 38 εβδομάδων , έβγαλε το ράμα και δεν γέννησε ακόμη. Η ξάπλα κάνει θαύματα! Οπότε στο κρεβάτι, είναι λίγος καιρός!!

Κατερινάκι κι εμείς το σκ μια από τα ίδια, με τόσο ωραίο καιρό μόνο για βολτούλες ήταν αφού τελειώναμε τις δουλίτσες!!

Dorothy είσαι μια ανάσα πριν!! :) Περιμένουμε εξελίξεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.Sofari μου μην ανχωνεσαι όλα θα πάνε καλά,περιμένουμε να μας πεις τα νέα απο τον γιατρό.Νικουλα μου με το καλό να ερθουν τα μωρακι σπίτι στο καινούργιο τους δωμάτιο :-D :-D Thagia ναι να μας στειλεις να δουμε το δωμάτιο του μπεμπη σου όταν είναι έτοιμο :-D :-D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοιλίτσες όμορφες! ΝΙΚΙ μου σαραντήσανε τα μωρά σου! Περνάει πολύ γρήγορα ο καιρός και σύντομα τα αγγελούδια σου θα χαίρονται το νέο τους δωμάτιο και τα δωράκια τους!!! Πολύ χαίρομαι για εσάς! MARIA το μήκος του τραχήλου τον βλέπουν και στον υπέρηχο, κολπικά τον κοιτάζουν σε περίπτωση που υπάρχει λόγος. KATERINA και THAGIA σας ευχαριστώ πολύ για τα καθησυχαστικά σας λόγια! Έχετε απόλυτο δίκιο δεν γίνεται όλα τα μωράκια να έχουν το ίδιο βάρος. Άλλωστε διαβάζω ότι τα μωράκια μου γεννιούνται από 2500 κιλά είναι στα φυσιολογικά πλαίσια (φυσικά δεν αναφέρομαι σε προωράκια). Κορίτσια ισχύει ότι τους τελευταίους 2 μήνες παίρνουν το περισσότερο βάρος τα μπεμπάκια? Dorothy εσύ ίσως η πιο κατάλληλη για να απαντήσεις μιας που είσαι στο τέλος την διαδρομής! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια.τι νεα?ναταλια μου απ'οσο ξερω μονο τον τελευταιο μηνα παιρνουν ενα κιλο περιπου.

Αλλα γενικα οσο περνανε οι μηνες αυξανεται κ το εβδομαδιαιο βαροςτου εμβρυου.(απο 30 γραμ,παει σε 50,100,150,200) την εβδομαδα.στο περιπου ετσι?

Αυτα ξερω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατα μεσω ορο το μωρο θα περνει 25gr / μέρα! Και αυτο ισχυει και για εμας..δηλαδη στο τελος τα περνεις τα κιλα..εγω μεχρι τον 7ο δεν ειχα παρει..μονο 4 κιλα.και μετα απο 1 μηνα πηγα στον γιατρο και με ζυγισε και επαθα ΣΟΚ!!! ειχα παρει 12 κιλα. συνολο εχω παρει 18 κιλα και ειμαι στην 38ηεβδομαδα. αλλα δεν με απασχολει..θα τα χασω γιατι θα ακολουθησω διατροφη (συγγεκριμενα θηλασμου) με το που θα γεννησω,το εχω σκεφτει και εχω ρωτησει και διατροφολογο!Αλλα αυτο που με τρελαινουν ειναι οι ραγαδες,τις απεχθανομαι..Αλλα τι να κανουμε..σκεφτομαι οτι θα εχω ενα μωρακι και τα ξεχναω ολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοιλιτσες!!τι κανετε?αργια σημερα κ ωραια μερα!!sofari να ζησετε!!μην στεναχωριεσαι για τα ψωνια κ να ακολουθεις τις συμβουλες του γιατρου κ ολα θα πανε καλα!! οντως απο το ιντερνετ μπορεις να βρεις τα παντα!!κ μενα τα πρωτα βασικα ρουχαλακια-σεντονακια εστειλα τη μαμα μου να παρει αφου δεν προλαβαινα λογω δουλειας.κ σκοπευω να παραγγειλω απο ιντερνετ αρκετα οπως καροτσι-ναι ναι ακομα δεν πηρα :) αλλωστε οντως τον πρωτο καιρο δεν χρειαζονται κ πολλα.niki περασε ο καιρος σε λιγο θαχετε τα ζουζουνια σας σπιτι στο ομορφο δωματιακι τους τι καλα!!thagia ακουγεται πολυ ομορφο το δωματιο του μπεμπη σας!!περιμενουμε φωτο!!κριμα εμεις δεν εχουμε χωριστο δωματιο να το ετοιμαζα κ γω με χρωματακια κ διαφορα ζουζουνιαρικα..natalia μην αγχωνεσαι για το βαρος.για δυσκοιλιοτητα τι λαδακι σουδωσε?πωπω δηλ κοριτσια τοσο καιρο εγω που λεω οτι πηρα μονο 6 κιλα θα διπλασιαστουν αυτους τους 2μηνες??!!dorothy οντως μολις δεις το μωρακι σου θα τα ξεχασεις ολα ουτε θα σε απασχολουν οι ραγαδες.

απο βδομ κανω τα χαρτια μου για τις 56 μερες!!αυτο ηταν να σταματησω κ γω σιγα σιγα!

απο μπιμπερο που εβλεπα χτες εχει παλι πολλες επιλογες.τι βολευει ξερει καμια?δηλ μικρο,μεγαλο γυαλινο, πλαστικο ??

ναχετε μια ομορφη μερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας! Όντως πολύ ωραία μέρα, έχει μπει η άνοιξη για τα καλά!!! KRYST και δεν είσαι η μόνη που δεν έχεις ξεχωριστό δωμάτιο για το μωρό σου. Και εμείς το πρώτο εξάμηνο θα τον έχουμε στο δωμάτιο και μετά σκεφτόμαστε να αλλάξουμε σπίτι, οπότε θα του φτιάξουμε μια και καλή το δωμάτιο του. Εσείς κορίτσια στην αρχή θα έχετε τα μωρά σας στο δωμάτιό σας ή στο δωμάτιο του? Kryst ο λαδάκι το λένε "Nujol" και με έχει σώσει κυριολεκτικά. Παίρνω κάθε μέρα μια κουταλιά της σούπας, ο γιατρός μου είπε ότι είναι άφοβο καθώς δεν περνάει από τον πλακούντα. Το μπιμπερό σίγουρα πρέπει να είναι γυάλινο. Τώρα κάπου έχω διαβάσει ότι το καλύτερο μέγεθος είναι το μεγάλο αλλά δεν γιατί, ίσως για να το έχεις και όταν αυξηθεί η ποσότητα. Εγώ με τις Θηλές έχω μπερδευτεί λίγο καουτσούκ ή σιλικόνη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια μου!! Έχω μέρες να γράψω..Πολλά τα νέα σας απ'ότι διάβασα!! Εμένα ήρθε η μαμά μου την Κυριακή κ όλη τη μέρα χθες είμασταν στην αγορά για τα τελαυταία ψώνια του μπέμπη κ τα δικά μου που θα χρειαστώ στο μαιευτήριο. Μετά ήρθαμε σπίτι βάλαμε πλυντήρια κ σήμερα η μαμά τα σιδέρωσε όλα για να μπούνε στη θέση τους!! Αχ, κορίτσια τι συγκινητικό που είναι..τόσο δα μικροσκοπικά ρουχάκια!!!

Όσο για το δωμάτιο που λέτε έχω ξεχωριστό στο σπίτι αλλά για αρχή θα τον βάλω μαζί μας.. Από θηλές μπιμπερό εγώ λέω να πάρω με σιλικόνη..Sofari μου κάνε υπομονή κ όλα θα πάνε καλά!! Να είσαι αισιόδοξη!! Νίκη μου φτάνει ο καιρός να πάρετε τα θηριάκια σας στο σπίτι!!!!!!

Ανυπομονώ να περάσει ο καιρός να πάρω τον μπέμπη μου αγκαλίτσα κ να τον πηγαίνουμε βολτούλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια.τι κανετε?θελω βοηθεια.

Εδω κ δυο τρεις μερες εχω πονακια στην κοιλια κυριως χαμηλα σαν σουβλιες,νιωθω σαν να μου στριβει κατι το εντερο.

Λετε να εχει στρωθει η μπεμπα πανω στο εντερο κ να με ποναει τοσο καθε φορα που σηκωνομαι,καθομαι η αλλαζω θεση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλες για τη συμπαράσταση!!!

ΜΑΡΙΑ είχα κι εγώ κάποια πονάκια χαμηλά αλλά ήταν από το έντερο λόγω έντονης δυσκοιλιότητας (4 μέρες χωρίς τουαλέτα)...Επειδή όμως τα πονάκια χαμηλά μπορεί να έχουν διάφορες εξηγήσεις θα ήταν προτιμότερο να ρωτήσεις το γιατρό σου ειδικά αφού οι πόνοι είναι εδώ και 3 μέρες...

Σταλίτσα καλοφόρετα τα ρουχαλάκια σας!!!

Kryst για μπιμπερό το μόνο που ξέρω είναι ότι καλό είναι να προτιμήσουμε αυτά που είναι ειδικά για τους κωλικούς...

Natalia εμείς θα το έχουμε αρχικά στο δωματιο μας...Σκέφτομαι μάλλον για ένα εξάμηνο περίπου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα δικά μου νέα είναι ότι χθες επισκεφτήκαμε άλλο γιατρό σε άλλο μαιευτήριο οπου επαναλάβαμε το Doppler και αυτή τη φορά βρήκαν τον τράχηλο 3,2 ( ενώ την προηγούμενη βδομάδα στο προηγούμενο μαιευτήριο 1,7)!!!! Προφανώς έγινε λάθος μέτρηση που όμως μας είχε στοιχίσει ψυχολογικά μέχρι να μας πουν ότι όλα ειναι φυσιολογικά...Οταν ζήτησα εξηγήσεις από τη γιατρό μου δεν το παραδέχθηκε λέγοντας πως εμπιστεύεται αυτή που έκανε το υπερηχογραφημα ενώ στο άλλο μαιευτηριο δεν τον ήξερε. Είπε μακάρι να ειναι η καινουρια μέτρηση πραγματική, αλλα πιστεύει ότι η αλήθεια ειναι κάπου στη μέση...Δηλαδή μήπως να βγάλουμε το μέσο όρο τραχήλου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sofari μου,όλα καλά δλδ ευτυχώς!Θα ξανακανετε μέτρηση ή οχι?Μαρακι ίσως είναι κατι σαν κολικος εντερου.Stalitsa μου μεγια τα ρουχαλακια σας :-D :-D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Oneiraki θα ξανακάνουμε μέτρηση αυριο στην πρώτη γιατρό και την άλλη βδομάδα θα πάμε να δουμε κι έναν άλλο...Σκεφτόμαστε να αλλάξουμε γιατρό έστω και τωρα στην 30η εβδομαδα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Τι κάνετε? Εμείς πήγαμε βολτούλα στην Χαλκίδα χθες! Φάγαμε ψαράκι δίπλα στη θάλασσα και κάναμε βολτούλα με παγωτό στο χέρι!!! Ήταν πολύ ωραία! Μόνο που τα μισά φαγητά τα έβγαλα το βράδυ στο σπίτι! χαχαχα! Η μπεμπούλα μου με κλωτσάει δυνατά και περιμένουμε να πάμε τη δευτέρα για το τελευταίο doppler!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

THAGIA περιμένουμε φωτογραφίες απτο δωμάτιο του μπέμπη! Εμείς έτοιμο της το έχουμε μόνο αυτοκόλλητα και κουρτίνα λείπει!!! ΝΑΤΑΛΑΚΙ όντως τους 2 τελευταίους μήνες παίρνουν το περισσότερο βάρος τα μωρά! Οπότε μην αγχώνεσαι καθόλου! Άλλωστε όσο μικρότερο είναι τόσο πιο εύκολα θα βγει χαχαχα!!!! Για τις θηλές σιλικόνη είπαν στο σεμινάριο που πάω! Ρώτα και στο φαρμακείο αλλά έτσι νομίζω! DOROTHY έχεις απόλυτο δίκιο σιγά τώρα μη σκάσουμε για τα κιλά! Θα τα χάσουμε μετά!!! Εγώ έχω πάρει σχεδόν 9 μέχρι τώρα! KRYST από μπιμπερό θεωρώ πιο κατάλληλο και υγιεινό το γυάλινο αλλά ίσως να μην χρειαστούμε μπιμπερό τους πρώτους μήνες αν θηλάζουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΑΛΙΤΣΑ όντως είναι πολύ συγκινητικό να πλένουμε τα ρουχαλάκια τους!!! Και μεις τη μικρή θα την έχουμε μαζί μας στο δωμάτιο!!!!! Αλλά της φτιάξαμε το δικό της να είναι έτοιμο. ΜΑΡΑΚΙ μου όταν έχει να κάνει με πόνο στην εγκυμοσύνη η άποψη μου είναι να τηλεφωνείς αμέσως στο γιατρό σου!!! Μπορεί να μην είναι τίποτα μπορεί να είναι και κάτι και στην τελική γιαυτό υπάρχουν οι γιατροί μας!!!! ΣΟΦΑΡΗ μου τι να πεις???????? Πραγματικά αυτός ο ψυχολογικός πόλεμος που περνάς στην κατάστασή σου είναι απαράδεκτος!!!! Εγώ στη θέση σου θα το έψαχνα ξανά. Δεν χρειάζεται doppler! Και με απλό ενδοκολπικό ο γυναικολόγος μπορεί να καταλάβει αν ο τράχηλός σου είναι οκ ή όχι! Κοίτα να μην αγχώνεσαι στο τέλος όλα καλά θα πάνε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή σας μέρα κοιλίτσες όμορφες! STALITSA πραγματικά είναι σαν κουκλίστικα τα ρουχαλάκια, θα είναι τόσο δα πλασματάκια. Αφού πολλές φορές λέμε με τον άντρα μου ότι η γατούλα μας θα είναι πιο μεγάλη από τον μπέμπη! :-)MARIA είναι πολύ πιθανό να είναι έντερο αλλά και εγώ θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με τον γιατρό σου απλά για να ησυχάσεις. SOFARI μου φαίνεται μεγάλη η απόκλιση από την μια μέτρηση στην άλλη. Σίγουρα κάποιος έχει κάνει λάθος και πολύ καλά θα κάνεις να το ψάξεις και εύχομαι η σωστή μέτρηση να είναι η δεύτερη. Στις δυο περιπτώσεις πως σου μετρήσανε τον τράχηλο κολπικά ή κοιλιακά? Και όπως λέει και η Katerina δεν χρειάζεται doppler για μέτρηση τραχήλου. Το doppler είναι υπερηχογράφημα ανάπτυξης εμβρύου. Σε κάθε περίπτωση περιμένουμε νεότερα από την αυριανή εξέταση. KATERINA πολύ ωραία είναι στην Χαλκίδα για ψαράκι και εγώ εχθές τίμησα τον μπακαλιάρο! Πόσα doppler έχεις κάνει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΤΑΛΙΑ έχω κάνει ένα doppler και τώρα θα κάνω το δεύτερο και τελευταίο. ΜΑΡΙΑ δεν είδα ειδήσεις και δεν ξέρω τι γίνεται με τα φαρμακεία! Κορίτσια όσες θηλάσουμε σίγουρα θα αγοράσουμε θήλαστρο. Τι λέτε χειροκίνητο ή ηλεκτρικό θα βολέψει καλύτερα? Η τιμή του ηλεκτρικού βέβαια είναι 10πλή αλλά δεν έχω εμπειρία απάυτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου.Αχ θέλω και εγώ να πλυνω και να ετοιμασω τα πραγματακια του μπέμπη μου.Στις 11 περιμένουμε την κούνια με το στρωμα και την προίκα και στις 14 το καρότσι,ε μου λείπουν κάποια ρουχακια κτλ ακόμα,οποτε θα τα πλυνω όλα μαζι μετα το Πάσχα,να τα κάνω ενα πλυντήριο.Στους πόσους βαθμούς τα πλυνατε κορίτσια?Αν τα βαλω όλα μαζι με 2-3 χρωμοπαγιδες λέτε να χαλάσουν τα χρωματα?Τα φαρμακεια έχουν απεργία διαρκείας. Θηλαστρο εμεις δεν θα παρουμε ακομα,αλλά ουτε και για αποστειρωτη έχουμε κοιτάξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...