Μετάβαση σε περιεχόμενο

υπερτονια κατω ακρων σε τελειομηνα μωρα


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια. ηθελα να μου πει καποια μανουλα αν το παιδι της εχει υπερτονια κατω ακρων ενω ειναι τελειομηνο. διαβασα καποιες συζητησεις αλλα ελεγαν για προωρα μωρακια κ απο οτι καταλαβα επαιξε κ ενα ρολο η προωροτητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΚΛΑΣΗΠΕΡΑ....η δικη μας η μικρη ειχε και ωμικη ζωνη και κατω ακρων και ανω ακρων...δεν ειναι τιποτα, εφοσον κανεις μια ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ και παιδονευρολογος την δει και δεν δει κατι ανησυχητικο...εμας δεν φαινονταν και εντονα να φανταστεις...ηταν λιγο σφιχτη εκανε το τοξο του τοξοτη η πλατη και χαρακτηριστηκε σαν μεσαιου βαθμου υπερτονια...μην αγχωνεσαι καθολου...ολα θα τα κανει το αγγελουδι σου απλα θα αργησει λιγο πιο πολυ απο τα αλλα....φυσικοθεραπειες θα κανετε? γενικοτερα χωρις να θελω να σε στενοχωρησω η υπερτονια ειναι συμπωματολογια. δηλαδη, ειναι συμπωμα προωροτητας στα βρεφη γιατι δενε χει ολοκληρωθει το κεντρικο τους νευρικο συστημα που δινει τις εντολες στα ακρα να κινηθουν και στην σπονδυλικη στηλη οι νευρωνες δεν συνεργαζονται καλα, αλλα στα τελιομηνα παλι μπορει να συμβει ΕΦΟΣΟΝ ΟΛΑ ΕΓΓΑΦΑΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ...ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ!!!! αυτο που λεγανε οι παλιοι τεμπελικο ειναι το μωρο αυτο...γιατι τοτε που δεν ειχαν τα μεσα να ξερουν τοσα πολλα ιατρικα συγκριναν ααα... 10 μηνων περπατησε ο δικος-δικια σου, ο τεμπελης αργησε και τετοια ΜΗΝ ΜΑΣΑΣ!!!... αλλα μπορει να συμβαινει και κατι πιο σοβαρο το οποιο μπορει να οφειλεται ισως και σε καποια βλαβη σε καποιο τεταρτημοριο του εγκεφαλου....θελει παρακολουθηση και κινητοποιηση αμεσα. ποσο ειναι το αγγελουδι σου? μου θυμισες εμενα τωρα αναλογο ποστ μου πριν 1 μιση χρονο η κορη μου αρχισε φυσικοθεραπειες στον 8 μηνων και σταματησαμε τωρα τον ιουλιο και ειναι μια χαρα το παιδι δοξα τον παναγαθο ....και αλλης μιας κοπελας τοτε της ροζυ ωρα της καλη...οτι χρειαστεις στειλε μου και προσωπικο μυνημα αν θες...φιλια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευακι μου κατ αρχην ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου. η μικρη μου την παρασκευη κλεινει τον δευτερο μηνα. ειναι μικρουλα ακομα! η παιδιατρος μας ειπε να παμε σε παιδορθοπεδικο προληπτικα γιατι τεντωνει αρκετα τα ποδαρακια της αλλα μπορει να μην ειναι κ τιποτα. απλα διαβασα ποσο σοβαρη μπορει να ειναι η υπερτονια κ τα χω παιξει! εσεις σε σχεση με τα κατω ακρα τι το ανησυχιτικο ειδατε κ το ψαξατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμας στον 8οοδο μηνα δεν καθοταν...δεν εκανε προσπαθειες να στηριξει τον κορμο της και να σηκωσει το βαρος της οι μυικοι της τονοι την εκαναν να σφιγγει τα χερια της και να τεντωνει τα ποδια της για να ισσοροπησει...

βλεπεις μεγαλο μεριδιο ευθυνης εχω και εγω...την ειχα παντα ανασκελα στα μαξιλαρια σαν την πριγκηπεσσα...μιας και η ειναι η μικρη μας πριγκηπεσα...

τεντωνε τα ποδαρακια της απο μωρο παρα πολυ...αλλα δεν μας ειπαν τιποτα τοτε...μετα φανηκε λενε, οταν δεν μπορουσε να κατακτησει το καθισμα και ενω θα επρεπε να καθοταν.

στο χαρακτηρισαν σαν ΒΑΘΜΟΣ ΥΠΕΡΤΟΝΙΑΣ?????...ΤΙ ΒΑΘΜΟΥ?

ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΧΙ ΣΑΝ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΜΗΤΕΡΑ.....ΚΑΤΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ? ΟΥΤΕ ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ ΟΥΤΕ ΟΥΤΕ ΧΑΖΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΡΟΤΣΙΑ ΜΕ ΠΛΑΤΗ ΣΕ ΑΝΑΚΛΙΣΗ...ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΧΑΛΙ...ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ????????????? ΚΑΙ ΟΛΑ Η ΦΥΣΗ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΥΠΕΡΤΟΝΙΑ ΑΠΟ ΑΝΩΡΙΜΟΤΗΤΑ (κεντρικου νευρικου συστηματος) ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΣΤΟ 100% ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΑ ΣΩΣΤΑ Ο ΜΥΙΚΟΣ ΤΟΝΟΣ ΚΙΝΗΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ..

εμεις στην φυσικοθεραπεια καναμε μεθοδο berta bobath και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι απο την εξελιξη της....

τι φοβασαι κοπελα μου? σε καταλαβαινω και εγω οταν ακουσα στον 8ο οτι εχει υπερτονια ωμικη ζωνη και κατω ακρων,το λεγομενο τεντωμα-σφιξιμο κλπ κλπ κλπ ......χασαμε με τον συζυγο πολλα χρονια ζωης....εκλαιγα σαν την παλαβη, παιδοανατυξιολογο να πας πρωτα....ακουσε με αν θες δεν στο παιζω γιατρος απλα ειμαι μια μητερα που σε ποναω και σε καταλαβαινω απολυτα που περασε το ιδιο!!!!!!!!!!!!!!!!

κλεισε ενα ραντεβου αυριο με παιδοαναπτυξιολογο, στο βιβλιαριο του παιδιου ειναι γραμμενα ολα? ποτε εκλαψε? ποτε εκανε κενωση μετα την γεννα? ολαααααααα. τυχον επιπλοκες γεννας ολα...το ιστορικο του παιδιου παιζει πολυ μεγαλο ρολο....το κεφαλακι το στηριζει τωρα που ειναι δυο μηνων, όταν την εχεις αγκαλια στηθος με στηθος τεντωνει τα ποδια της πολυ και σφιγγει τα χερακια της σαν μπουνιες?????????????????

ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.....ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ.....

εγω θες να σου πω τι εκανα? λεει η παιδιατρος χμμμμμμμμ...βαθμος υπερτονιας στα ποδακια ε παει και στα χερακι λιγο λογικο ειναι στα ακρα...δεν βλεπετε εναν παιδοορθοπεδικο??????????????? δηλαδη τι ειναι αυτο? 2 γονεις ανιδεοι σου λεω τωρα....μπορει να μην ειναι και τιποτα μπορει να ειναι και κατι πολυ σοβαρο εγκεφαλικα....

και εκει πλεον αρχιζει η κινητοποιηση σε μια εβδομαδα εχουν γινει ολα: το πρωτο που εκανα ειναι να παρω τηλεφωνο 13 μαιου το 2010, ημερα τεταρτη , παιδονευρολογο για μαγνητικη απο δικη μου πρωτοβουλια ολοι ειχαν πεσει να με φανε και τι ειναι αυτα αλλα σου λενε και αλλα κανεις τι φρικαρεις και τετοια Η ΜΑΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΦΙΛΗ ΜΟΥ αυτο και δηλωσα, αυτο που ενδιεφερε εμενα ηταν να δω την κατασταση του εγκεφαλου της, καυγας με τον συζυγο εεε μα αφου ειναι να παμε σε παιδοορθοπαιδικο και χαζα.....(για να μην αρρωστησω εγω σου λεω αυτα που εκανα εγω για να ειμαι εγω καλα.....) την βλεπει την επομενη μερα παιδονευρολογος ε οχι και μαλλον δεν ειναι τιποτα και ο παιδικος εγκεφαλος ολοκληρωνεται στα 2μιση και τετοια...αφητσε να το δουμε πηγαιντε και σε ενα παιδοορθοπαιδικο και βλεπουμε πως θα παει και τετοια...διαγνωση ΟΧΙ ΥΠΕΡΤΟΝΙΑ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ...........

ΤΕΤΑΡΤΗ 12 ΜΑΙΟΥ 2010 ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΓΙΑ μαγνητικη στο διαβαλκανικο ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ την επομενη μερα, ΠΕΜΠΤΗ 13 ΜΑΙΟΥ 2010 ΙΔΙΩΤΙΗ κλινικη ΠΑΡΤΑ 250 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΑΜΕΣΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΗΝ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΤΕ ΠΟΣΑ 100? ΠΑΡΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 100 ΕΥΡΩ ...ειχα τρελλαθει τελειως, η καρδια μου ραγιζε μηπως το παιδι μου εχει κατι νοητικο.....δεν βλεπω κατι λεει αυτος αλλα καλο θα ητνα να κανει εκτιμηση και νευρολογικη εξεταση ενας παιδονευρολογος που ειναι ο πιο ειοδικος κυρια μου, πρεπει να με φοβηθηκε το ματι τους χαχαχαχχαχαχα....με το που φυγαμε απο εκει καπακι ΠΕΜΠΤΗ 13 ΜΑΙΟΥ 2010 απογευμα εψαξα στο ιντερνετ τους τοπ στην θεσσαλονικη, ζαφειριου, παυλου και ευαγγελιου, ΜΙΛΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥς ΤΡΕΙς ελεγα το τι συμβαινει και ποιος θα με κερδισει. Να τον εχει μια χαρα ο Θεος αυτον τον ανθρωπο κοριτσια!!!! Τον κ. Παυλου εννοω γιατι αυτον επελεξα!!!!...μας δεχεται επειγοντως οπως ζητησα βλεπει την μικρη, εξεταζει στην μαγνητικη με πολυ προσοχη εγω να κλαιω με σπαραγμους, τις κανει ολα τα αντανακλαστικα moro να δει πως λειτουργουν τα πελματα της, οι γαμπες της τα γονατα, μου τα εξηγει ολα, οτι κανει ενα μωρο να σπαραζει, να την εχει στην παλμη του ενος χεριου και το αλλω πισω στην πλατη της και να την πεταει απο ψηλα στο κρεβατι που την εξεταζε για να δει αν θα απλωσει ποδια και χερια αν θα προστατευτει γιατι αυτη ειναι η κινηση που κανουμε απο την πρωτα μερα που γεννιομαστε...τι να πρωτοθυμηθω ρε κοριτσι και να σου πω και η ερμη μανα εκει να σφιγγει τα δοντια και να λεει κουραγιο, τιποτα δεν εχεις αγγελουδι μου θα σε παρω και θα φυγουμε σε λιγο...σπαραζω στο κλαμμα αυτην την στιγμη που σου γραφω μιλαμε...παιρνει τα σφυρακι την εξεταζει...την βαζει για βαδιση να δει αν εχει το αντανακλαστικο της ορθιας βαδισης και η δικα μου η σουσουραδα να φυγει στις μυτες ορθα τεντωμενη και τοξο η πλατη της τρελλαθηκα οταν την ειδα......και πολλα πολλα αλλαααααααααααααα....................

μεχρι που ακουμε το πολυποθητο καθαρη η μαγνητικη εγκεφαλου της κωνσταντινας , αρνητικα ευρηματα για πιθανη εγκεφαλικη βλαβη, η υπερτονια της ειναι συμπτωματολογικη λογω ανωριμοτητας κεντρικου νευρικου συστηματος, να αρχισετε φυσικοθεραπειες ειναι κατι που ξεπερινεται και επανελεγχος σε 6 μηνες, και το παιδι κατω σε σκληρο εδαφος οχι σε μαλακο.........απογεθωσσσσσ εδω τι? κανω τοσο καιρο? μανα ειμαι εγω η εγκληματιας? τι γονεις ειμαστε εμεις? ....ΔΟΞΑΖΩ ΤΟΝ ΥΨΙΣΤΟ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΛΕΠΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΜΟΥ ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΕΠΗ ΤΟΥ ΓΕΡΑ!!!!

βγαινοντας απο το γραφειο του ξεσπασαα σε λυγμους απο συγκινηση και χαρα....δεν εχω ξανανιωσει ετσι φιλες μου....η καρδια μου πεταριζε ξεφρενα....η πιστη μου ενισχυθηκε και αλλο

μου εδωσε δυναμη να συνεχισωωω....δεν σταματησα εδω...χωθηκα και αλλο και ηθελα να εμβαθυνω και αλλο...ειχα διαβασει οτι υπαρχουν καποια συνδρομα asprger, monroe, vagna klp klp klp klp.που εχουν συμπωματολογια την υπερτονια αλλα διαγνωσκονατια μετα τα τρια που αρχιζει να κοινωνικοποιειται το παιδι και εκδωλωνονται...διαβαζοντας παρα πολυ στο ιντερνετ σε 5 μερες ολα αυτα ξαναλεω, ζητημα ειχα κοιμηθει 25 ωρες ενω οι αλλοι ηταν στο σαλονι και χαιροντουσαν με την εξελιξη αυτη και ευλογουσαν και δοξαζαν τον Υψιστο παππουδες γιαγιαδες θειοι κλπ.

και ο πατερας το ιδιο.... εκρινα οτι πρεπει να την δει και ενας παιδοαναπτυξιολογος που ειναι ο πιο πιο πιο εξειδικευμενος εφοσον εχουν αποκλειστει ολα τα παραπανω για το αν ειναι υγιης η αναπτυξη του εγκεφαλου αναλογα με την ηλικα του βρεφους, η νηπιου η παιδιου πλεον εως τα 12 ετη νομιζω ειναι ....φωναζω το αντρα μου του ανακοινωνω αυτην μου την επιθυμια-αναγκη ζωης.... και παρασκευή πλεον πρωι 14 μαιου 2010 ειμαστε στο ιπποκρατειο, στον κ. Καρδαρά να τον εχει ο θεος καλα κατ εξαιρεση , δεν με χωραγε ο τοπος θα μπορουσα να περιμενω την σειρα μου πολλες ωρες, εκει στο ενα ποδι με τον αντρα μου και το παιδι μου στο καροτσι.....και οι τρεις γιατροι την παρακολουθουν εως και σημερα.....που τωαρ θα παμε σε κανα 6 μηνο ετσι για να πουμε ενα γεια...παλι!!! 1 μιση χρονο ηταν διπλα μου...σε καθε αναγκη....και ενα μεγαλο ευχαριστω να της δινει ο θεος χρονια....ειναι η τανια η καλαιτζη....η φυσικοθεραπευτρια μας..που την ειδε πρωτη φορα και μου ειπε το παιδι σου δεν εχει τιποτα, θα σου ψησει το ψαρι στα χειλη, εσυ να πας να δεις αγαπητη μαμα εναν ψυχιατρο γιατι δεν εισαι καλα....οι ανθρωποι πρεπει να με περασαν για τρελλη και αυτοι. Την ημερα που την εξεταζε ο κ. Καρδαρας γιατι ειναι βοηθος του για την εξεταση η κ. Τανια και μα αφου ειδε την κατασταση μου την αλλωφρων, το μεσημερι κανμε την πρωτη μας φυσικοθεραπεια 4 παρα τεταρο...το παιδι να σπαραζει με τον συζυγο να σφιγγουμε τα δοντια....και το θαυμα του το εκανε και παλι ομεγαλοδυναμος....με το που τελειωε η συνεδρια η κορη μας εκατσε στον πωπο της μονη της και τα πελματα της ηταν ορθια και οχι τεντωμενα οπως ηταν μεχρι τοτε.........τι αλλο να σου πω? καλιω σαν μωρο παιδι... ο θεος να σας δωσει δυναμη και κουραγιο και ολα να ειναι ξεπερασιμα....και να σου πω και κατι αλλο???????? ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΑΥΤΑ,,,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΕΓΩ......ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΠΙΘΑΜΗ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ... ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...ΑΛΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΜΟΣΟ ΜΙΚΡΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΥ ΓΟΝΑΤΣΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΣΟ ΤΟΤΕ....Τωρα ειμαι ευτυχισμενη, περπαταει, γελαει, σκαρφαλωνει και χαιρεται την ζωη, ετοιμαζομαστε να αποκτησουμε το δευτερο αγγελουδι μας πρωτα ο θεος, αρχισαμε προσπαθειες τον προηγουμενο μηνα χιχιχιχ , και παλι αυτο που ζηταω ειναι ενα γερο παιδι... και γεννηθητω το θελημα του!!!!

σε κουρασα ζηταω συγγνωμη...αλλα ηθελα καπου να τα πω...τωρα τα βιωνω και τα εξιστορω σαν μια αναμνηση που με πονεσε και μας εκανε ολους πιο δυνατους και ενδυναμωσε την πιστη μας.....

οτι χρειαστεις μην διστασεις ειμαι εδω....

ευακι μου κατ αρχην ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου. η μικρη μου την παρασκευη κλεινει τον δευτερο μηνα. ειναι μικρουλα ακομα! η παιδιατρος μας ειπε να παμε σε παιδορθοπεδικο προληπτικα γιατι τεντωνει αρκετα τα ποδαρακια της αλλα μπορει να μην ειναι κ τιποτα. απλα διαβασα ποσο σοβαρη μπορει να ειναι η υπερτονια κ τα χω παιξει! εσεις σε σχεση με τα κατω ακρα τι το ανησυχιτικο ειδατε κ το ψαξατε?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν με κουρασες καθολου ισα ισα εγω φταιω που σε εκανα να τα θυμιθεις. κ αν καποιοι σε χαρακτηρισαν υπερβολικη πιστεψε με εγω σε καταλαβαινω απολυτα! η γιατρος εμενα μου ειπε να παω σε ορθοπεδικο γιατι τεντωνει τα ποδια της πολυ κ μηπως ειναι υπερτονια. δεν μου ειπε για βαθμο ουτε τιποτε αλλο. απλα μου ειπε να παω για να ειμαστε καλυμενη εφοσον δεν μπορει η ιδια να κανει διαγνωση για κατι τετοιο. εκεινη την στιγμη δεν εδωσα καμια απολυτως σημασια αλλα οταν αρχισα να ψαχνω τι μπορει να συνεπαγεται ΦΡΙΚΑΡΑ! μπορει κατι που δεν δινεις καν σημασια να ειναι τοσο σοβαρο? επειδη το παιδι τεντωνει τα ποδαρακια του? υπαρχουν τελικα τοσα πολλα που πρεπει να παρατηρουμε στα παιδια μας! δηλαδη το οτι τεντωνει τα ποδαρακια της ειναι απο μονο του κακο? χωρις κανενα αλλο συμπτωμα? γιατι κατα τ αλλα φαινονται ολα νορμαλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δες τον γιατρο που πρεπει...κανε αυτο που λεει η καρδια σου για το παιδι σου. Η ΜΑΝΑ ΠΑΝΤΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ....μην περιμενεις να σου πω οτι δεν ειναι τιποτα θα ηταν λαθος...ουτε οτι ειναι κατι σοβαρο....παλι θα ηταν λαθος....κανε αυτο που νομιζεις σαν υπευθυνος γονιος....μεχρι να βεβαιωθειςτε επιστημονικα οτι ειναι κατι ου αντιμετωπιζεται....επισης για να σε βοηθησω λιγο η υπερτονια δεν ειναι ορθοπεδικο προβλημα, αλλα νευρολογικο...δεν ειναι πιο κοντο το οστο π.χ του ενος ποδιου για να χειρουργηθει και να μεγαλωσει με εμφυτευμα και το αλλο, δεν ειναι ραβδουποποδια αλλη ασθενεια των πελματων...η υπερτονια εχει να κανει με το νευρικο συστημα, τον μυικο τονο το αντιστροφο της υπερτονιας ειναι η μυικη ατροφια, κοινως η αδυναμια του μυικου τονου η λεγομενη υπερτονια....δεν ξερω τι αλλο να σου πω....ευχομαι να μην ειναι τιποτα...εισαι πολυ τυχερη που φανηκε σε τοσο μικρη ηλικια που μπορει να ειναι και μια λαθος εκτιμηση, μιας και ο ρολος του παιδιατρου σταματαει εδω....και ολα διορθωνονται γλυκια μου πλεον....το μονο που δεν διορθωνεται ειναι ο εγκεφαλος!!!! αποκλειστε αυτο...μια δυσλειτουργια στα κινητικα κεντρα και ολα τα αλλα ειναι ευκολα με την δυναμη του θεου....σε καταλαβαινω πως νιωθεις πληρως....πιστεψε με....

οσο για το οτι μου τα θυμισες εσυ...δεν ξεχνιουνται γλυκια μου ολα αυτα....χαρζαζονται μια ζωη μεσα μας μιλαμε για τα παιδια μας!!!για την ζωη μας ολη.. και ποιος σου ειπε οτι θελω να τα ξεχασω? αυτη η δυδκολια που καλεστηκαμε να αντιμετωπισουμε μας εκανε πιο ανθρωπινους με το συζυγο και η δοκιμασια μας αυτη μας ενωσε ακομη περισσοτερο....ο θεος ειναι μεγαλος....

περιμενω νεα σου συντομα....ποτε θα πατε στο γιατρο? το κεφαλακι της το στηριζει? τις χουφτιτσες της τις κανει σαν μπουνια? οταν την εχεις μπορουμυτα στο κρεβατι μετα το μπανιο θα το δεις αυτο...ο αυχενας με τα ποδια παθαινουν ευθειασμο? σαν να κανει τοξο η πλατη του παιδιου?>???????? παρατηρησε αυτα....και αν θες πες μου τι συμπερανες....ΜΗΝ ΦΡΙΚΑΡΕΙΣ ΜΗΝ ΠΕΛΑΓΩΝΕΙΣ, ΠΡΟΣΕΥΧΗΣΟΥ ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ....ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΥΓΕΙΑ...

δεν με κουρασες καθολου ισα ισα εγω φταιω που σε εκανα να τα θυμιθεις. κ αν καποιοι σε χαρακτηρισαν υπερβολικη πιστεψε με εγω σε καταλαβαινω απολυτα! η γιατρος εμενα μου ειπε να παω σε ορθοπεδικο γιατι τεντωνει τα ποδια της πολυ κ μηπως ειναι υπερτονια. δεν μου ειπε για βαθμο ουτε τιποτε αλλο. απλα μου ειπε να παω για να ειμαστε καλυμενη εφοσον δεν μπορει η ιδια να κανει διαγνωση για κατι τετοιο. εκεινη την στιγμη δεν εδωσα καμια απολυτως σημασια αλλα οταν αρχισα να ψαχνω τι μπορει να συνεπαγεται ΦΡΙΚΑΡΑ! μπορει κατι που δεν δινεις καν σημασια να ειναι τοσο σοβαρο? επειδη το παιδι τεντωνει τα ποδαρακια του? υπαρχουν τελικα τοσα πολλα που πρεπει να παρατηρουμε στα παιδια μας! δηλαδη το οτι τεντωνει τα ποδαρακια της ειναι απο μονο του κακο? χωρις κανενα αλλο συμπτωμα? γιατι κατα τ αλλα φαινονται ολα νορμαλ
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασικα ευχαριστω που ασχολησαι τοσο με το θεμα μου. οποιαδηποτε πληροφορια για μενα τωρα ειναι χρησιμη. ή τεταρτη ή πεμπτη θα παμε στο γιατρο. λειπει ο αντρας μου κ δεν ειναι σιγουρο ακομα ποτε θα γυρισει κ δυστυχως ειμαι μονη στην αθηνα. το κεφαλακι της το στηριζει κ τα χερακια της μερικες φορες τα κανει μπουνιες κ αλλες τα εχει ανοιχτα. "ο αυχενας με τα ποδια παθαινουν ευθειασμο? σαν να κανει τοξο η πλατη του παιδιου?" αυτο δεν το καταλαβα. η πλατη της δεν μου φαινεται να κανει τοξο οταν ειναι μπρουμητα αλλα στηριζεται στα χερακια της κ σηκωνει το κεφαλι. αυτο εννοεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να εισαι καλα γλυκια μου....ασχολουμαι γιατι ειναι οτι πιο ανθρωπινο μπορω να κανω....την εχω περασει αυτη την φαση και ξερω πως ειναι...θα αρχισετε τελικα με παιδοορθοπεδικο?

οσον αφορα την τοποθετηση μπρουμυτα ναι αυτο εννοω...οταν ειναι μπρουμυτα το παιδι σηκωνονται και τα ποδια απο πισω τεντωμενα πολυ και σηκωνονται απο το εδαφος οποτε το κεφαλι της ειναι στο ιδιο υψος με τα ποδια, στην ουσια αυτο ειναι η γενικευμενη υπερτονια η οποια αρχιζει απο τα ποδια και εξελισσεται αυτο ειχε η κορη μου που ξεκινησε απο τριων μηνων και κορυφωθηκε στον 8ο πλεον... εμφανιζει το μωρακι αυτη την εικονα? δεν θελω να σε τρομαξω προσπαθω να καταλαβω οσο μπορω απο την εικονα του παιδιου... παρατηρησε το...πιπιλα παιρνει το παιδι? πινει κανονικα απο το μπιμπερο η πνιγεται λερωνεται κπλ? επισης ενα αντικειμενο αρκετα κοντα το παρακολουθει 180 μοιρες? κουνα το δαχτυλο σου να δεις αν το κεφαλακι της στριβει πιο ευκολα αριστερα η δεξια, θελουμε να το ακολουθει οχι μονο με το βλεμμα αλλα να γυριζει και το κεφαλι...τι αλλο να σου πω δεν ξερω....ειναι νευρολογικα τεστ ολα αυτα....μας τα εκανε ο παιδονευρολογος και ο παιδοαναπτυξιολογος συνεχεια....παρτην αγκαλια και ριξτην με φορα πανω στο κρεβατι να δεις αν λειτουργουν σωστα τα νεογνικα αντανακλαστικα του πρωτου τριμηνου της κοινως flex moro. σου στελνω και καποια λινκ να δεις καποια πραγματα...οταν βρεις χρονο διαβασε τα αξιζει....μαμαδες με το ιδιο προβλημα.... και ενα ακρως επιστημονικο αρθρο σου παραθετω.

τα ισχυα της πως ειναι αληθεια? εχουν ανοιξει?

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=93255

http://www.parents.gr/forum/showthread. ... F%ED%DF%E1

οτι χρειαστεις ειμαι εδω και παλι.

φιλια...

βασικα ευχαριστω που ασχολησαι τοσο με το θεμα μου. οποιαδηποτε πληροφορια για μενα τωρα ειναι χρησιμη. ή τεταρτη ή πεμπτη θα παμε στο γιατρο. λειπει ο αντρας μου κ δεν ειναι σιγουρο ακομα ποτε θα γυρισει κ δυστυχως ειμαι μονη στην αθηνα. το κεφαλακι της το στηριζει κ τα χερακια της μερικες φορες τα κανει μπουνιες κ αλλες τα εχει ανοιχτα. "ο αυχενας με τα ποδια παθαινουν ευθειασμο? σαν να κανει τοξο η πλατη του παιδιου?" αυτο δεν το καταλαβα. η πλατη της δεν μου φαινεται να κανει τοξο οταν ειναι μπρουμητα αλλα στηριζεται στα χερακια της κ σηκωνει το κεφαλι. αυτο εννοεις?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για τα ισχια δεν μου χουν πει κατι δεν ξερω. οταν ειναι μπρουμητα σηκωνει το κεφαλακι αλλα τα ποδια τα χει κατω κ λυγισμενα.πιπιλα παιρνει κ με το μπουκαλι τρωει κανονικα. δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο. οσο για το κεφαλακι το γυρναει δεξια αριστερα αλλα οχι παντα. τις περισσοτερες φορες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολα καλα...απο την εικονα που δινει το μωρακι σου....μην αγχωνεσαι...ολα καλα θα πανε θα το δεις....καλημερα

για τα ισχια δεν μου χουν πει κατι δεν ξερω. οταν ειναι μπρουμητα σηκωνει το κεφαλακι αλλα τα ποδια τα χει κατω κ λυγισμενα.πιπιλα παιρνει κ με το μπουκαλι τρωει κανονικα. δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο. οσο για το κεφαλακι το γυρναει δεξια αριστερα αλλα οχι παντα. τις περισσοτερες φορες!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα! το ευχομαι να πανε ολα καλα! να ειναι γερα ολα τα παιδακια του κοσμου! στο chat δεν το βλεπω να πετυχαινουμε η μια την αλλη ε?! μα τοσο διαφορετικες ωρες μπαινουμε βρε παιδι μου! :evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω μπαινω πρωινες...απο 10 εως 3 και μιση συνηθως...αναλογα με τα επαγγελματικα μου....καλη σου μερα...

καλημερα! το ευχομαι να πανε ολα καλα! να ειναι γερα ολα τα παιδακια του κοσμου! στο chat δεν το βλεπω να πετυχαινουμε η μια την αλλη ε?! μα τοσο διαφορετικες ωρες μπαινουμε βρε παιδι μου! :evil:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευακι μου τελικα πηγαμε στον παιδορθοπεδικο κ ειναι ολα καλα. η παιδιατρος μας εστειλε σε ορθοπεδικο γιατι φαινοταν μου ειπε το παιδι οτι δεν εχει κατι διανοητικο απλα ειπε μηπως χρειαζεται φυσιοθεραπειες. τι αγχος κ αυτο! ευτυχως περασε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

χαιρομαι που ολα ειναι καλα...μια ανωριμοτητα του κεντρικου νευρικου συστηματος...τιποτα δεν ειναι δοξα το θεο...με ασκησουλες που θα ειναι μεθοδος μπομπαθ υποθετω θα λυθει....απλα θα δειξουν τον τροπο στο πμωρακι πως να κατακτησει καποιες κινησουλες....τελος καλο ολα καλα....χτισατε και ανοσοποιητικο ευγε....φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...