Μετάβαση σε περιεχόμενο

19 μηνων και θελουν αλεσμενα!!!!


Recommended Posts

:-h:-h:-h:-h:-h:-h:-h:-h:-h:-h

Γεια σας μανουλες!!!!

Ελπιζω να μην εμεινα απο απουσιες,μιας και εχω πολυ καιρο να μπω... :oops::oops::oops:

Θα μπω κατευθειαν στο θεμα:

Λοιπον, εχω διδυμα κοριτσακια 19 μηνων και εχω μεγαλο προβλημα με το μεσημεριανο τους φαγητο. Το θελουν ακομα νεροβραστο,αναλατο και αλεσμενο!!!!! :-o

Απο μη-αλεσμενες τροφες τρωνε μετρημενα πραγματα (τοστ,τηγανιτες πατατες,κεφτεδακια,φετα,ντοματα ωμη,τυροπιτακια,μπισκοτα,ψητο κοτοπουλο,κριτσινια και φρουτα)

Καθε προσπαθεια μου να τους δωσω μη-αλεσμενο μεσημεριανο πεφτει στο κενο! Δεν δεχονται να τις ταισω με πηρουνακι,το ζητανε για να παιξουν με το φαι τους. Δοκιμασα να τις αφησω να φανε τελειως μονες με το πηρουνακι ή με τα χερια (οπως θελουν) αλλα το μονο που καταφερα ηταν να γινουν χαλια και να μεινουν νηστικες.

Εχουν κανει αποπειρες δοκιμης του φαγητου αλλα μολις το δοκιμαζουν κανουν γκριματσες αηδιας και το παρατανε....

Δεν ξερω τι να κανω!!!! Σκεφτηκα μηπως δεν τους αρεσει ο τροπος που μαγειρευω εγω αλλα και με τα φαγητα των γιαγιαδων εχουμε τις ιδιες αντιδρασεις...Δεν θελω και να τις πιεσω φοβουμενη μην εχω χειροτερα....

Ειναι νορμαλ αυτο;;;;

Βοηθεια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινακι τι κανεις?τι κανουν οι τσουπρες σου?

μην αγχωνεσαι κ μενα ο γιος μου μεχρι 22 μηνων αλεσμενα ετρωγε κ νεροβραστα....θελουν το χρονο τους σιγα σιγα....εμενα ετρωγε καποια φαγητα οπως λες κ εσυ κανονικα κ οτι ειχε σχεση με κρεας επρεπε να το τρωει αλεσμενο....22μηνων αρχισα σιγα σιγα να του κοβω μικρα κοματια το κρεας κ του εδινα κ κατι αλλο μαζι π.χ. ντοματα για να βοηθησει το κρεας να μην ειναι στηφο κ ετσι αρχισε να μασαει σωστα....εκει κ ολας γινοταν χαμος δεν ηθελε να φαει καθολου...θελει πολυ υπομονη

καλα εννοειται αλατι δεν χρειαζεται να φανε ακομα...ουτως η αλλως μεχρι τριων δεν κανει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο μη-αλεσμενες τροφες τρωνε μετρημενα πραγματα (τοστ,τηγανιτες πατατες,κεφτεδακια,φετα,ντοματα ωμη,τυροπιτακια,μπισκοτα,ψητο κοτοπουλο,κριτσινια και φρουτα)

αυτά αρκετά είναι....δλδ τι τρώνε αλεσμένα? :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτά αρκετά είναι....δλδ τι τρώνε αλεσμένα? :?

λαχανικα,κρεας,ζυμαρικα,οσπρια,ψαρι....οτι εχει να κανει με μεσημεριανο...

Χρυσανθη :YMHUG:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε τι καλες που ειναι...ψυχουλες μου

κατερινακι εισαι λιγο...μια χαρα τρωνε εμενα δεν ετρωγε κ τοσα πολλα...

ααα τα μακαρονακια θυμαμαι εγω του επερνα αυτα με τα σχεδιακια κ του αρεσε γιατι ετρωγε τα σχεδια :lol: μηπως να δοκιμασει με κατι τετοιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν lollipopaki είναι κούκλες!Σε προσκαλώ στην ομάδα με τις διδυμομανούλες αν έχεις χρόνο να μας γράφεις εκεί μπας και οργανωθούμε!

Οι δικές μου είναι 2 ετών και ακόμα το κρέας τους το δίνω αλεσμένο όταν θέλω να φάνε ποσότητα.Κιμά τρώνε όπως λες κεφτεδάκια,γιουβαρλάκια,μακαρονια με κιμά αλλά μοσχάρι πχ αλεσμένο με τα λαχανικά.Προτιμώ να τρώνε ποσότητα και ειδικά κρέας που η μια΄είναι στα όρια της αναιμίας παρά να τρώνε κομματάκια,δε με απασχολεί τόσο.Άδικα αγχώνεσαι.Επίσης αν πάνε παιδικό θα τα κόψουν τα αλεσμένα επειδή θα βλέπουν τα άλλα παιδάκια και θα ζηλεύουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας πω την αληθεια απο τη μια με βολευει το αλεσμενο γιατι ελεγχω την ποσοτητα,τρωνε τα ΠΑΝΤΑ και τελειωνω με το ταισμα σε χρονο ντε-τε. Αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι "μεγαλωσαν" και πρεπει να κοψουμε τα "ιδιαιτερα" σιγα-σιγα...

Παντως και η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν πειραζει....

MARDIO,δεν τις εστειλα παιδικο...μαλλον θα ζηλευαν και αν εβλεπαν αλλα παιδακια (πραγμα που δεν ισχυει οταν βλεπουν εμενα ή τον μπαμπα τους να τρωμε....). Τι να πω...; Το καθε παιδακι θελει τον χρονο του. Εξαλλου κανεις δεν εμεινε στα αλεσμενα για παντα ;) .

Η ομαδα των διδυμομαμαδων σε ποια ενοτητα ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhspera

αρχικα να σου ζησουν

και τωρα θα προσθεσω οτι θα επρεπε να χαιρεσαι πο τρωνε εστω και αλεσμενα

εαν δεν εχουν κατι σωματικο- να μην τα τρωνε επειδη πχ πονανε τοτε εμενα δεν θα με αγχωνε καθολου το γεγονος

εμεις ακομα τρωμε καποια φαγητα αλεσμενα

πχ τις σουπες (κοτοσουπα -κρεατοσουπα ψαροσουπα) που φταιαχνουμε για ολη την οικογενεια ακομα τα αλεθω ολα σχεδον εκτος απο τη μισ πατατα που την τρωνε και την κανω χυλοτη

το καροτο δεν τος αρεσει οποτε εαν το αλεσω δεν το καταλαβαινουν

ο σκοπος αγιαζει τα μεσα

εγω θα τα αεθα πω κανεις και θα αφηνα το ζυμαρικο ή ρυζακι μεσα κανονικα

ρυζι μονο γλασε για να λιωνει εκολα και ζυμαρικο οτι πιο μικρο υπαρχει πχ νυχακι κλπ και σιγα σιγα τα αλλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω θα τα αεθα πω κανεις και θα αφηνα το ζυμαρικο ή ρυζακι μεσα κανονικα

ρυζι μονο γλασε για να λιωνει εκολα και ζυμαρικο οτι πιο μικρο υπαρχει πχ νυχακι κλπ και σιγα σιγα τα αλλα

Αυτο δεν το ειχα σκεφτει ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!! Θα το δοκιμασω!

Ευχαριστω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ομαδα των διδυμομαμαδων σε ποια ενοτητα ειναι;

Είναι ιδιωτική ομάδα στη κατηγορία "γενικές" αν ψάξεις στις ομάδες.Δε μπορώ τελικά να σε προσκαλέσω εγώ μόνο η διαχειρίστρια της ομάδας,νόμιζα ότι μπορούσα.Αν ψάξεις λίγο θα την βρεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι ιδιωτική ομάδα στη κατηγορία "γενικές" αν ψάξεις στις ομάδες.Δε μπορώ τελικά να σε προσκαλέσω εγώ μόνο η διαχειρίστρια της ομάδας,νόμιζα ότι μπορούσα.Αν ψάξεις λίγο θα την βρεις.

θα το ψαξω! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λόλλι, κι εγώ αυτό που λέει η μάρκερ κάνω από εννιά μηνών. Μέσα στην αλεσμένη τροφή έβαζα πληγούρι ή αστράκι ή ρύζι γλασέ, μετά και κριθαράκι, φιδέ, κ.λπ. Έμαθε την υφή του μη αλεσμένου, και τώρα, εδώ και μάι εβδομάδα, του τα κόβω όλα σε πολύ μικρά κομματάκια και τα δέχεται μια χαρά!

Πάντως πολλά μη αλεσμένα τρώνε οι μικρές σου, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η δικιά μου κόρη από τότε που άρχισε να ΜΗΝ τρώει αλεσμένα, γύρω στους 15 μήνες, μειώθηκε ΚΑΙ η ποσότητα ΚΑΙ έγινε και επιλεκτική π.χ δεν τρώει καρότο και το κρύβω σε σάλτσες, δεν τρώει σαλατικά παρά μόνο ντομάτα :o:o:o ....μπρόκολο πρόσφατα έφαγε 3 κομμάτια...με το ζόρι φακές, πρέπει να βάλω και φέτα μέσα...φασολάκια, φασόλια σε καμία περίπτωση!!!! :?

της αρέσει ο σωλομός και έτσι κάνω 2 φορές την εβδομάδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αργυρω κ μενα οταν σταματησε να τρωει αλεσμενα δεν ετρωγε ποσοτητα.....αλλα τουλαχιστον τρωει σωστα κ λεγοντας σωστα εννοω οχι σκατολοιδια..προσπαθω να μην περνω τιποτα για να μην συνηθιζει γλυκα οτι φτιαχνω εγω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από μενα!!Γν'ωμη μου να μην αγχωνεσαι καθόλου!!!

Τί? μη δε μαθουν να τρωνε μονες τους? Θα μαθουν μην ανησυχείς!!!

Για τον παιδικό σίγουρα θα βλεπουν τα αλλα παιδακια και θα θελουν να κανουν το ίδιο..αλλιως βλεπουν τα παιδακια και αλλιώς εσας τους γονεις τους!

Όσο για τα αναλατα και νεροβραστα, να χαίρεσαι!!!Εμενα ο δικός μου ο γιος τρωει τα δικα μας τα φαγητα, όχι όλα, αλλα κυριως του φτιαχνω ακομα τα εντελως αναλατα και νεροβραστα..ο παιδιατρος μας μου είχε πει παλαιότερα, ότι δεν υπαρχει λογος να τον ταιζω τηγανητα και σαλτσες και αλατισμενα τωρα, για να φτασει στα 50 του και να θελει να τα κοψει και να εχει ενα σωρο προβληματα υγειας..ετσι από τωρα στοπ το αλατι..όσο για τα αλλα θα του δωσω αλλα πολύ σπανια! Και εμενα είναι τωρα 28 μηνων και ακομα του δινω και αλεσμενα όταν ειναι φαγητο που θελω να ελεγξω την ποσοτητα..και μια χαρα τρωει και μονος του, αν και αργησα να του δωσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να στε καλα βρε κοριτσια! Μου ανεβασατε λιγο το ηθικο για το συγκεκριμενο θεμα!

Παντως σημερα ειχαμε μια προοδο!!! Η μια εφαγε 2 σουτζουκακια ,1 κουταλια της σουπας ριζακι και ενα μεγαλο κομματι φετα!!!!!!!!

Η αλλη μου τα πεταξε στα μουτρα!!!!!! Πεισμωσε και δεν ηθελε ουτε τα νεροβραστα (που ειχα φτιαξει για ρεζερβα) :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι κόρες δεν παρασύρονται η μία από την άλλη? σήμερα που έφαγε η μία η άλλη γιατί δεν ακολούθησε??

η δικιά μου η κόρη παρασύρεται από τον αδελφό της, αν θα πει εκείνος πεινάω πάω να φάω, θα πει και εκείνη, αν πει εκείνος δεν μου αρέσει, θα πει και εκείνη.....πόσο μου την δίνει αυτό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι κόρες δεν παρασύρονται η μία από την άλλη? σήμερα που έφαγε η μία η άλλη γιατί δεν ακολούθησε??

η δικιά μου η κόρη παρασύρεται από τον αδελφό της, αν θα πει εκείνος πεινάω πάω να φάω, θα πει και εκείνη, αν πει εκείνος δεν μου αρέσει, θα πει και εκείνη.....πόσο μου την δίνει αυτό!!!

Δεν παρασυρονται...η καθε μια βαραει το βιολι της :lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 years later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...