Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΑΚΕΣ...


ΙΩΑΝΝΑ89

Recommended Posts

Eγω αφου τις καθαρισω και τις πλυνω,τις βαζω στη κατσαρολα με νερο που ισα-ισα να τις σκεπαζει ελαχιστα.Τις αφηνω να παρουν μια μικρη βραση σε χαμηλη θερμοκρασια,να μην κοχλασουν καλα,να μην βρασουν κανονικα γιατι τοτε οντως φευγει πολυ σιδηρος,οχι ολος αλλα ναι,φευγει.Και γενικα τις σιγοβραζω και καθόλη τη διαρκεια του μαγειρεματος....Δεν θελει υψηλη θερμοκρασια!Αυτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νατασα διαβασα οτι τις μουλιαζεις για 12 ωρες, αλλαζεις μια φορα εν τω μεταξυ το νερο, κ μετα τις βραζεις αλλαζοντας αλλες δυο φορες το νερο κ μετα καλο ειναι να τις μαγειρευεις σε κλειστο σκευος (πχ γαστρα). οτι αλλαζεις τοσες φορες το νερο για να φυγουν τα φυτοφαρμακα. :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,

εδώ οι φακές μπαίνουν στην χύτρα με λίγο νερό,χωρίς να της μουλιάσω και γίνονται μούρλια!!!

Τις τρώει και η μικρή μου μμμμμμμμμμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Crazymummy στη χυτρα ποση ωρα τις αφηνεις;

υγ κι εγω το πρωτο νερο το πεταω.

Ασχετα απο αυτο τελευταια εμαθα οτι το ξυδι στις φακες βοηθαει στην αποροφηση του σιδηρου.Αντιστοιχα και το λεμονι στο σπανακι.Μπορει βεβαια να ειμαι και η πιο ασχετη που δεν το ηξερα :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...