Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ανοιξιάτικες Μανούλες 2012!


Recommended Posts

Κοριτσάκια, χάθηκα, το ξέρω...αλλά δεν προλαβαίνω με τίποτα να μπαίνω...Ο μικρός πρωινά δεν κοιμάται κ το βράδυ θέλω κ εγώ να κοιμηθώ...Θα μπω όμως σ΄ντομα να διαβάσω τα νέα σας, να σας πω κ εγώ τα δικά μου.

Θέλω συμβουλή για θήλαστρο. Σκέφτομαι της Medela το χειροκίνητο.Το έχετε δοκιμάσει;;; Τι άλλο χρειάζομαι εκτός απο μπουκάλια;Το γάλα μετά πως θα το ζεστένει ο αντρας μου;;; ξεκινάω μαθηματάκια, όχι κάτι σπουδαίο, 6 ώρες την εβδομάδα. Κ όπως καταλαβαίνετε ή θα κρατάει το μωρό ο άντρας μου ή η super προγιαγιά του!χαχα!

Να σας ζητήσω μια χάρη;;; Αν ακούσετε για μαθήματα ιταλικων προς Β.προάστεια(Αθήνα, ε)θα πείτε για μένα;;; Έχω οικονομικές τιμούλες και πραγματικά μεγάλη ανάγκη για εισόδημα(μάλλον μένει ο άντρας μου απο δουλεια κ να δούμε τι θα κάνουμε).Το ξέρω ότι είναι δύσκολες εποχές για ιδιαίτερα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 445
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα κουκλες!!!! Τι ζεστηηηηηηηηη ειναι αυτηηηηηηηηηηη;;;;;;;;;;;;; Μεσα στο σπιτι με κλειστα παντζουρια, ουτε στη βεραντα δε βγηκαμε σημερα, οπως κανουμε καθε πρωι.

Χρυσανθη μου σε διαβαζω και βρισκω πολλα κοινα. Στα λοχεια κι εγω τωρα τη 2η φορα ειχα 2 μηνες!!! Κοντεψα να τρελαθω γιατι οπως κι εσυ πιστεψα οτι επειδη μου ειχαν κανει ραμματα στη μητρα, οτι κατι εγινε κι αιμορραγει και οτι θα πρεπει να επιστρεψω στο μαιευτηριο. Αφου ουτε τον γιατρο δεν επαιρνα να του το πω μπας και μου κανει παλι εισαγωγη :cry::cry: Εγω που εφοδιαστηκα παλι με καργα επιθεματα και πριν 2 βδομαδες παπαλα το γαλα;;;; τα θελει καμια να της τα στειλω;;;; τι να τα κανω; μου γεμιζουν και το ντουλαπι....επισης στο θεμα καταθλιψης ο,τι ειχα το περασα στο μαιευτηριο. Κι εγω οπως κι εσυ κρατηθηκα δυνατη για το μεγαλο μου κοριτσακι που ειχε παθει σοκ που για τοσες μερες σε με ειχε δει ουτε με ειχε ακουσει για 3 μερες καθολου στο τηλ, λογω εντατικης. Μολις γυρισα σπιτι ημουν τεζα στο κρεβατι με καθετηρα και προσπαθουσα να το παιξω φυσιολογικη. Αφου της ετρεχαν δακρυα συνεχεια και οταν της ελεγα "καρδουλα μου κλαις;" μου ελεγε οχι, αλλα τα ματια της δε σταματουσαν με τιποτα. Και επισης επαθε κι εκεινη 2 ιωσεις στο καπακι απο τη μερα που γυρισα σπιτι με το μωρο με πολυυυ πυρετο, και το κακομοιρο δε μιλησε καθολου, ειχε κλεισγτει σε ενα δωματιο κι εκανε υπομονη. ασε.....μου περιγραφεις ακριβως τα ιδια....τι στο καλο;;;

Κορινα να ζησει το μπεμπακι! Δε σε εχω ξανασυναντησει εγω στα posts! Εισαι δασκαλα ιταλικων; Μην απογοητευεσαι, τα ιταλικα ειναι σπανια σε φροντιστηρια οποτε συνηθως μεσω ιδιαιτερων εξυπηρετειται οποιος θελει να μαθει. Θα βαλεις τη γιαγια σας να κραταει το μωρο;;;μωρε μπραβο!!!!!!!!!!!!!! κουραγιο εχει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κουκλια μου.Τι κανετε σημερα?Εμενα κοιμουνται και οι 2 μου οι αντρες και βρηκα λιγο χρονο να χαζεψω.Αθηνουλι μου καλα θυμασαι,δεν ηταν μονο οι ενεσεις βεβαια ηταν μια πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη απο την αρχη μεχρι το τελος-μεχρι και τη στιγμη που εβγαινε ο μικρουλης προβληματα υπηρχαν-και η οποια εγκυμοσυνη ειχε ερθει καπακι μετα απο αποβολη.Τελικα ρε κοριτσια μας ψεκαζουν με κατι?Ειναι δυνατο να αντιμετωπιζουμε τοσο σοβαρα προβληματα σε τετοιο ποσοστο?παλια οι γυναικες τι εκαναν δηλαδη?Φανταστειτε τι τρωμε και τι πινουμε για να εχουμε τετοια προβληματα.Αυτο το σκεφτομαι πολυ εντονα και λογω του μωρου μου που γεννηθηκε με συνδακτυλια και 6δακτυλια στο ενα χερακι και το ενα ποδαρακι.Κανεις δε λεει τι το προκαλεσε αλλα κακα τα ψεματα ειμαστε και η γενια του Τσερνομπιλ.Συγνωμη αν ακουγομαι υπερβολικη αλλα δε μου φευγουν απο το μυαλο αυτες οι σκεψεις.Τι να πω τουλαχιστον να ειναι καλα τα μωρα μας στο μελλον...

Χριστινουλα συνεχισε το θηλασμο μην αγχωνεσαι το μωρο δεν θα παθει κατι απο αυτο.Μιλα και με το γιατρο σου και μονο αν χρειαστει να παρεις ασυμβατη αντιβιωση με το θηλασμο τοτε θα πρεπει να τον σταματησεις.Περιμενουμε ναε σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινα μου παρε τον γιατρο σου! Με τιποτα μη σταματησεις το θηλασμο. Περαστικουλια, δε θα ειναι κατι σοβαρο, μη φοβασαι....

mumbasha μου τι ειπες τωρα;;;; ι εχει να κανει με οσα αναπνεουμε και τρωμε, αν κι εγω ειμαι διαφορετικη περιπτωση. Συμβαινει γενικα 1 στις 20.000 εγκυμοσυνες και το παθαιναν και παλια οι γυναικες (επιπωματικο διεισδυτικο πλακουντα ειχα)και εννοειται οτι ηταν απο τις περιπτωσεις που ακουγαμε οτι πεθαινε η γυναικα πανω στη γεννα......απλως σημερα λογω υπερηχων το ξεραμε και προνοησαμε, γεννησα στις 35 εβδομαδες, να μην αναπτυχθει περισσοτερο, ειχαμε προνοησει για μεταγγιση, ειδικους γιατρους στο χειρουργειο...και αλλα πολλα....ειναι δηλαδη και να μη σου κατσει...εννοειται οτι παλια ακουγαμε οτι γεννουσαν και στα χωραφια, αλλα ακουγαμε και οτι τις εχαναν και τις γυναικες και τα μωρα. Δεν εχει να κανει δηλαδη μονο με τα σημερινα δεδομενα. Τι θα κανετε με τα παραπανω δαχτυλακια του μωρου; Κανουν κατι; Αν και δε νομιζω οτι ειναι και προβλημα αυτο. Παντως καταταλαιπωρηθηκες κοριτσακι μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια κ είχα αγχωθει λίγο με τον θηλασμό είχα ακούσει οτι αν κάνεις πάνω απο 38 δεν κάνει, δεν ξέρω τι έπαθα ξαφνικά, δεν έχω ουτε συνάχι ούτε κατι άλλο μόνο πυρετο που εχω καταφέρει να τον κατεβάσω μέχρι 37,3 πιο κάτω δεν πάει πειράζει που πέρνω συχνα ντεπον για να μην ξανανέβει?

Θυμάστε αυτό πο λένε οτι η γυναίκα που γεννάει ειναι με το ένα πόδι στον τάφο; δυστυχώς όλα όσα τρώμε ειναι μες τις ορμόνες ακόμη κ το νερό ή ο αέρας είναι αστα...Να φανταστείτε εμεις μένουμε σε χωριό κ έχουμε μπαξέ οπότε σαλάτες φασολάκια και τα λοιπά τα κάνει ο πεθερός μου αλλα το νερό του χωριού δεν πίνεται!!!Πολλές φορές μπορει να πάθεις γαστρεντερίτιδα εγω και το μωρό πίνουμε εμφιαλωμένο και οι δικοί μου απο μια πηγή ποιος ξέρει τι έχει κΕυτχώς που το πρόβλημα ειναι μόνο αισθητικό αν θυμάμαι καλά MUMBASHA, γιατί ακούμε πολλά,ξαφνικά πολλά παιδια έχουν αλλεργία στο αγελαδινό γάλα τι στο καλο!Ξέρω 2-3 που έχουν προβληματάκια στα νεφρά τους χαμός..Ε δεν γίνεται κάτι φταίει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας.....τι κανετε?εμεις καλα ηρεμα

μας ψεκαζουν σιγουρα....τα παιδακια μας ναα εχει καλα ο θεος....

κορινα θα σου πω εγω τι κανω....εχω δυο θηλαστρα..ενα της μεντελα το swing φοβερο...δεν ποναει κ το χρησιμοποιω απο 1 μηνων.....ουτε μου μειωσε την παραγωγη....χρησιμοποιησα κ της αβεντ ειναι γρηγορο αλλα με ποναει λιγο....αλλα κ αυτο πολυ καλο....

αποστειρωνω τα παντα κ τα μπουκαλια τα εχω στο ψυγειο ετοιμα (κρατιουντε αποστειρ 24 ωρες στη συντηρηση)....για αποθηκευση γαλακτος πηρα κατι βαζακια της αβεντ με καπακια...αποστειρ κ αυτα.συνηθως καθε μερα βγαζω γαλα κ το βαζω στην καταψυξη οποτε οταν φευγω εχω παντα κ δεν αγχωνομαι....απο την καταψυξη το βγαζεις απο την προηγουμενη ημερα κ το βαζεις στην συντηρηση.το γαλα στην συντηρηση εγω το συντηρω 24ωρες μετα καταψυξη ή θα της το δωσω...δεν το αφηνω παραπανω αν κ λενε οτι συντηρητε εως κ 3 ημερες.στην καταψυξη απο 3εως 6μηνες....αλλα κ παλι εγω δεν προλαβαινω κ εχω βδομαδας μονο.

εγω συναντησα μεγαλο προβλημα με τα μπιμπερο....δεν ηθελε κανενα....εχω παρε 4 διαφορετικα....κ απο 1μηνων τωρα το εμαθε...καναμε 3,5μηνες να παρουμε με ανεση το μπιμπερο....εντωμεταξυ ολοι λενε να μην το δινει η μαμα το γαλα γιατι την συνδιαζει το μωρο με το στηθος.....για μενα ηταν ακυρο...διοτι δεν ηθελε κανεναν να τις δινει το γαλα κ το επινε μονο με εμενα....με ειχε συνδιασει γενικα με το φαγητο....κ συνδιασαμε σιγα σιγα κ τον μπαμπακα με το φαγητο...δηλαδη τις εδινα το μπιμπερο εγω κ του την εδινα στην αγκαλια του για να συνηθιζει....εφευγα κ επινει λιγο γαλα κ στεναχωριομουν....τωρα ανα 2ωρο πινει 100μλ κ χαιρομαι...επιτελους δηλαδη....κ περνουμε ολα τα μπιμπερο που ειχα αγορασει....στην αρχη την εμαθα με της nuby ενα που ειναι ολο σιλικονι κ να πω την αληθεια μου θυμιζει λιγο στηθος.....μετα πηρε κ της κικο τα καουτσουκ που κ αυτα θυμιζουν λιγο στηθος (εννοω παντα σε σχημα) κ περνει κ ενα τις κικο με στραβη θηλη...εχουμε γινει σουπερ πια....

mumbashia εμενα με ειδε ο γιος μου να κλαιω στον εζελ κ μου λεει μαμα μου κλαις?κ του λεω ναι..γιατι μου λεει?κ του λεω τελειωσε ο εζελ δεν θα ξαναεχει εζελ....κ γελαγε μετα :lol::lol:

χριστινα παρε τον παιδιατρο να τον ενημερωσεις...

εκανα μααστιτιδα οταν ηταν 1 μηνου η μπουκιτσα μου...εκανα 38 πυρετο κ μου ειπε ο παιδιατρος να την θηλαζω κανονικα αλλα εγω εκανα μονο μια φορα πυρετο....κ εγω ξερω κανονικα οτι μερικες φορες περνανε πυρετογονονα στο γαλα...μιλησε αμεσα με τον παιδιατρο να σου πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κοριτσάκια!Τι κάνετε; εγώ καλά..μάλλον αγοράσαμε θήλαστρο τζάμπα... Ξεκόνησα με ένα ιδιαίτερο αλλά η κοπέλα καταλαβαίνει για το μωρό και μέχρι που ρον θήλαζα την ώρα του μαθήματος!Θα μάθει κ το μωρό τα πρώτα του ιταλικά! :lol::lol:

Λοιπόν, εμείς με το εμβόλιο κάναμε πυρετούλι κ γκρίνια, αλλά μια χαρά το αντιμετώπισε ο μικρούλης..Προσπαθούσε το καημένο να μας χαμογελάσει κ απο την εξάντληση δεν μπορούσε.

Χθες μας τρέλανε!Τον κάναμε μπανάκι και κοίταζε στα μάτια τον πατέρα του κ του έκανε τόσα πολλά και τόσο πλατιά χαμόγελα! 35 πάνες ο καθένας μας άλλαξε!!! :lol::lol:

Έχει αρχίσει να μιμείται! Χθες του λέγαμε ''έλα'' κ έλεγε ''εα'' κ μετά γέλαγε. Σήμερα απο ένα τραγουδάκι μιμείται τον ήχο του ''όλε'' ως ''όε''. Μετά χασμουριόμουν εγώ, με κοίταζε κ άνοιγε αντίστοιχα το στόμα του κ μετά γέλαγε!

Πίστεψε με, δεν υπερβάλλω, γιατί η μάνα μου λέει πως είμαι παλαβή!!!χαχαχα

Πεθαίνω με τον γιό μου!Είναι απίθανος!!!!

Δεν θυμάμαι αν σας τα έχω πει, αλλά θα σας τα ξαναπώ!χαχα! Κάναμε το εμβόλιο μας 10/6,την προηγούμενη Κυριακή δηλαδή. 60 εκ ύψος και 6550 βάρος!Αντιβίωση συνεχίζουμε τουλάχιστον μέχρι τον επόμενο υπέρηχο και δεν σταματάμε εως ότου δούμε ότι βελτιωθεί η κατάσταση με το ουροποιητικό του. Τώρα θέλω να πάμε κ σε έναν ακόμα παιδοουρολόγο γιατί έχω δύο διαφορετικές απόψεις. Αν και συμφωνούν σε όλα, διαφωνούν στο βασικότερο. Ο ένας λέει ότι το νεφράκι δεν δέχεται πιέσεις, ενώ ο άλλος ότι δέχεται.Τι να πω...ανησυχώ πολύ. Εϊμαι βέβαια αισιόδοξη, αλλά και προετοιμασμένη για κάθε ενδεχόμενο. Μέχρι τώρα πάντως δεν μας έχει κάνει ουρολοίμωξη. Σϊγουρα βοηθάει και η αντιβίωση βέβαια...

ΜUMBASHA εμένα κιλάκια δεν μου έχουν μείνει.Στις 50 μέρες είχα 3 επιπλέον απ'όσα ξεκίνησα. Τώρα νομίζω πως τα έχω χάσει. Η κοιλιά μου μια χαρά είναι, αλλά λίγες ώρες μετά τον τοκετό ήδη σχεδόν είχε εξαφανιστεί.Αφού οι μαίες μου λέγαν ότι εγώ δεν μπορεί να γέννησα!!!Είχα πάρει 12 κιλά. Ωστόσο η περιφέρεια μου είναι ακόμα ανοιχτή.Και μου τη δίνει!Δεν μου κάνουν τα παντελόνια μου, οι φούστες μου, τα σορτσάκια μου. Οκ, δεν είναι τρομερό πρόβλημα, κανελις δεν το βλέπει, αλλά εμένα με ενοχλεί. Είναι που δεν έχω κ λεφτά να πάω να ψωνίσω...Μου φαίνεται πως το καλοκαίρι με 1 φόρμα κ 2 φορεματάκια θα το βγάλω.

Αααα!!!Δεν σας είπα!!!Ο παιδίατρος μας είπε ότι ΤΕΛΟΣ!!!ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΑΜΕ!!Γαλανά ματάκια το ζουζουνάκι μου, όπως ο πατέρας του!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καληνύχτα!

Ελπίζω να μην ξεχάσατε να πείτε Χρονιά πολλά στους μπαμπάδες!!! Είναι τόσο γλυκοί με τα ζουζούνια τους , συμφωνείτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κοριτσάκια;;; Εγώ έχω του κόσμου το σίδερο κ δεν μπορώ καθόλου με αυτή τη ζέστη!!! Αυτή τη βδομάδα θα μας έρθει το κλιματιστικό ευτυχώς!

Ο μικρός μας κάνει νερά τελευταία με τον ύπνο!Εδώ και 2-3 μέρες το βραδάκι μετά το μπάνιο δεν μας κοιμάται πια. Θέλει ένα 2ωρο μέχρι να κοιμηθεί. Τον έχω βέβαια στο δωμάτιο κ τον θηλάζω, τον νανουρίζω κτλ, δεν τον βαζω σε ένταση(παιχνίδι, μουσικές ,κουβέντες κτλ).

Πότε ξεκινήσαν τα μωράκια σας να κάνον τουμπίτσες; Ο μπουμπούκος μου δεν κάνει ακόμα αλλά ότα τον έχω μπρούμυτα βάζει κόντρα κ σηκώνει το ποπουδάκι του ψηλά κ λίιιγο πλάγια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια μου! Καλη βδομαδα! Τι κανουν τα μπεμπεκια σας; Εμεις ειμαστε πολυ καλα, η μπεμπα κλασικα πολυυυυ ησυχη και κοιμαται πολλες ωρες. Εχει αρχισει τα γελια καργα και μας τρελαινει. Ειναι γοητευτικοτατη!!!!!(κουκουβαγιααααααααααα)!!!

Κορινα μου, για τα γαλανα ματακια που λες. Η μεγαλη μου ειχε γαλανα ματια μεχρι ενος ετους. Μετα ξεκινησαν και αλλαζαν και τωρα (2,5) εχει σκουρα πρασινα. Κι εμας η παιδιατρος μας ειχε πει οτι αποκλειοταν να αλλαξει το χρωμα.......τι να πεις. Η μπεμπα τα εχει μπλε της χαντρας, σα τα ματακια που φοραμε αλλα κραταω μικρο καλαθι ακομα γιατι την πατησα.....Ελπιζω να τα κρατησετε και να τρελαινετε τον κοσμο!!! Σε τι τουμπιτσες αναφερεσαι; Η μπουμπου απο ανασκελα γυρναει στο ενα πλευρο πλαϊ, απλως αυτο. Εχεις ακουσει σε αυτο το μηνα να κανουν πληρη περιστροφη;; Αν και κακως συγκρινω τη δικια μου γιατι ειναι προωρακι και γενικως μου εχει πει ο γιατρος οτι τα κανουν ολα λιγο πιο μετα απο τα μωρακια που γεννηθηκαν στην ωρα τους :(

Χριστινα πώς εισαι; ολα καλα με τον πυρετο; τωρα εισαι ενταξει;

Φιλια και στις υπολοιπες!!!! παω να σφουγγαρισω γιατι με αυτον τον παλιοαερα μολις ανοιγουμε λιγο γεμιζουμε χωμα παντουυυυυ ομως!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας κοριτσακια....

τι κανετε?

εμεις καλα μεγαλωνουμε

ωραιο θεμα τα ματακια....εμενα ο γιος μου εχει γκριζομπλε.....ειναι περιεργα...απο μωρο αυτα ειχε...ο παιδιατρος μου ειχε πει αν μεχρι εξι μηνων κρατησει αυτο το χρωμα ετσι θα μεινει..επισης αν δεν τα βλεπει ηλιος δεν αλλαζουν....εμενα ο γιος μου το κρατησε...4 ετων τωρα δεν νομιζω να αλλαξει κατι :lol:

η μπουκιτσα εχει λιγο πιο μπλε ματι...μεχρι στιγμης ιδια ειναι...δεν νομιζω να αλλαξει κ αυτη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και απο μένα!

Εμείς με τα ματάκια μας δεν έχουμε καταλήξει ακόμα, στο φως φαίνονται σκούρα μπλε μέσα στο σπίτι γκρι σκούρο (ο μπαμπας μας έχει γαλανά, εγώ καστανά) για να δούμε!

Α! Έστειλα ερώτημα στο Μητρικός θηλασμός όσον αφορά την θάλασσα και πήρα απάντηση http://www.mitrikosthilasmos.com/2012/0 ... _6322.html

Δυο παιδίατροι ο δικός μου και μιας φίλης μου λένε άλλο πράγμα ,ε και γω πήρα κ τρίτη γνώμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και απο μένα!

Εμείς με τα ματάκια μας δεν έχουμε καταλήξει ακόμα, στο φως φαίνονται σκούρα μπλε μέσα στο σπίτι γκρι σκούρο (ο μπαμπας μας έχει γαλανά, εγώ καστανά) για να δούμε!

Α! Έστειλα ερώτημα στο Μητρικός θηλασμός όσον αφορά την θάλασσα και πήρα απάντηση http://www.mitrikosthilasmos.com/2012/0 ... _6322.html

Δυο παιδίατροι ο δικός μου και μιας φίλης μου λένε άλλο πράγμα ,ε και γω πήρα κ τρίτη γνώμη!

Χρισίνα μου όταν το διάβασα ήθελα αμέσως να το παραθέσω εδώ,γιατί αυτά ακριβώς μου είπε κ ο παιδίατρος μου!!!Δεν φαντάστηκα πως εσύ ήσουν η Χριστίνα Μ απο Καβάλα..χαχαχα ;);)

αλημερα σας κοριτσακια....

τι κανετε?

εμεις καλα μεγαλωνουμε

ωραιο θεμα τα ματακια....εμενα ο γιος μου εχει γκριζομπλε.....ειναι περιεργα...απο μωρο αυτα ειχε...ο παιδιατρος μου ειχε πει αν μεχρι εξι μηνων κρατησει αυτο το χρωμα ετσι θα μεινει..επισης αν δεν τα βλεπει ηλιος δεν αλλαζουν....εμενα ο γιος μου το κρατησε...4 ετων τωρα δεν νομιζω να αλλαξει κατι :lol:

η μπουκιτσα εχει λιγο πιο μπλε ματι...μεχρι στιγμης ιδια ειναι...δεν νομιζω να αλλαξει κ αυτη....!

Εμένα του δικού μου είναι γκριζογάλανα.όταν γεννηθηκε ήταν πιο πολύ μπλέ..τωρα είναι κάποιες φορές που πρασινίζουν κιόλας.Δεν ξέρω τί γίνεται..Κ εγώ είχα ακούσει ότι μετά τους 6 μήνες μπορείς να πεις με σιγουριά ότι το χρώμα θα είναι αυτό..Εμεις κ οι δυο έχουμε καστανά αλλά πολύ μπλέ στο σόι κ των δυο μας!

Ο μικρός έχει λίγες μέρες που δεν κοιμάται το βράδυ καλά.Ξυπνάει πάλι στο 3ωρο κ στο 2ωρο για φαγητό.Κ την ημέρα όμως έχει πολύ γκρίνια μάλλον λόγω δοντιού..Έχει πρηστεί πολύ το κάτω ούλο του κ έχει γίνει κάτασπρο με μία μεγ΄λη μυτούλα..μακάρι να βγεί σύντομα για να μην ταλαιπωρηθεί πολύ το μικράκι μου..

Συζητούσαμε τις προάλες για τις τούμπες κ τελικά άρχισε κ εμένα να γυρνάει.Συνήθως απο μπρούμητα σε ανάσκελα αλλά μία φορά γύρισε κ αντίθετα,απο ανάσκελα σε μπρούμητα!Έχει πολύ πλάκα πως ζορίζεται.. :lol:

Κορινάκι μου εύχομαι να πάνε όλα καλά με το νεφράκι σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνουν τα κορίτσια με τα νινάκια τους?!

Εδω έχει πολύ ζέστη κ αέρα!Η μικρή μου δεν έχει πολύ όρεξη, τα δικά σας ζουζουνάκια τι λένε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαίρεται!!!

Χρύσα μου, σε ευχαριστώ πολύ! Απο το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!

Και εμένα εδώ και 3 βράδια μου κάνει ''νερά'' στον ύπνο. Αργεί να κοιμηθεί κ ξυπνάει συχνά. Δεν ξέρω γιατί.Μπορεί να μας αλλάζουν το πρόγραμμα τους;

Πως τα πάτε με τον αέρα και τη ζέστη;; Εμείς λιώωωνουμε!!!

Χθες τον πήγαμε πρώτη βόλτα με τον μάρσιπο. Σχόλασε νωρίς ο μπαμπάς και ήρθε μαζί μας!!ΔΤον κράταγε ο άντρας μου το μωρό και ο μικρός αν κ στη αρχή τσίνησε, μετά του καλάρεσε κ έκανε χαρούλες! Επειδή αργεί σχεδόν πάντα το απόγευμα στη δουλειά, δεν τον είχε ξαναπάει βόλτα και ξετρελαθήκαν και οι 2 με αυτή την...αλλαγή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια μου.Κι εμενα φερεται λιγο περιεργα αυτες τις ημερες.Βεβαια εκανε και εμβολιο τη Δευτερα αλλα απο τοτε και τα βραδυα μου κανει test drive αλλα εχει και να κανει και κακακια του απο την Κυριακη και ειναι ολο γκρινια.Το απογευμα παει για υποθετο το πραγμα.Βολτα με το μαρσιππο πολυ θα ηθελα να τον κανω και εγω αλλα ο γιατρος μου το απαγορευσε μεχρι τον 5ο που θα αρχισει να καθεται στον ποπο του.Μεσα σε ολα σημερα μου εβγαλε το πρωι και γουλιτσες ροζ,ο γιατρος ειπε να μην ανησυχουμε αλλα ε... οπως και να εχει...καταλαβαινετε νομιζω.Μερικες απο τις μανουλες εχουν χαθει τελειως.Μπεμπακο,Ναντια,Κουπακι ειστε καλα ?σας χασαμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο εμας! Τι κανετε; τι τρελος αερας ειναι αυτος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; τα νευρα μου ομως. Καθε μερα το σπιτι ειναι γεματο χωμα, δεν μπορουμε να ανοιξουμε παραθυρα και σκαμε κανονικα!!!!! Και θα συνεχιστει απ'ο,τι ειδα......γκρρρρρρ....

εμεις απο υπνο καλα παμε. Μετα απο 2,5 μηνες αϋπνιας τρελης τις τελευταιες 2 βδομαδες η μπουμπου κοιμαται κανονικα. Εξαρταται βεβαια και ποτε θα φαει τελευταια φορα για βραδυ. Αν φαει 9 θα ξυπνησει 3 και μετα το πρω παλι. Αν φαει 11 θα το παει μεχρι τις 6 το πρωι σερι. Μια χαρα ειναι! Τα εχετε βαλει στο μαρσιππο; εγω εχω παρει εναν αλλα δεν τον εχω χρησιμοποιησει. Οποτε βγαινουμε τη βαζω στο καροτσι. τον αγορασα σε περπτωση που θελει η μεγαλη να μπει στο καροτσι, να εχω και καπου να βαλω τη μικρη. Βολευει γενικα;

Οσες δινετε ξενο, ποσο τρωνε τωρα πια και ποσα γευματα κανουν; Γιατι η μπεμπα δεν λεει να ξεκολλησει απο τα 90 γρ και μου κανει εντυπωση. Και βεβαια καθε 3 ωρες πλην της βυχτας θελει να φαει.

Mumbasha, δοκιμασε να του δοσεις χαμομηλι της μιλουπα. Εμας μας βοηθησε παρα πολυ! Πλεον η μπεμπα κανει κακα καθε 2 μερες σταθερα. δεν το ξεπερναει αυτο το οριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις ως τώρα δεν τα πηγαίναμε καλά με τον μάρσιπο θέλει να κοιτάει μπροστά κτην βάζω ελάχιστα μέσα γυρισμένη προς τα μπρος , φοβάμαι να την έχω κ πολύ γιατι στηρίζεται στον ποπό νομίζω .Βολτούλες με το καρότσι που τρελαινόμαστε :D !

Κορίτσια έχετε κλιματιστικό? Σκεφτόμαστε να βάλουμε αλλα το σκέφτομαι με το μωρό

Και γω για τα κακάκια αυτο το χαμομήλι δίνω κ λαδάκι στο ποπουδάκι

Εγω Ανθούλι κάνω συνδυασμό θηλασμού με ξένο ,την ημέρα τώρα πίνει απο 60 εως 100 μλ γάλα, το βράδυ μετα το μπάνιο 130-160 μλ πρέπει να φταίει η ζέστη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας έδωσε χαμομηλάκι ο παιδίατρος; Νερό; Εμάς μας είπε κατηγορηματικά όχι! Τίποτα πέρα απο γάλα. Μπορεί επειδή τον θηλάζω αποκλειστικά;

Χριστινάκι κλιματιστικό παραγγείλαμε κ θα μας το φέρουν μέσα στη βδομάδα. Ο παιδίατρος είπε πως είναι απαραίτητα, ειδικά τώρα με τη ζέστη. Τα μωράκια παθαίνουν εύκολα θερμοπληξία.

Ωστόσο θα το βάλουμε στο σαλόνι, όχι στο υπνοδωμάτιο του μικρού. Πήρε ο άντρας μου ένα αρκετά δυνατό(δεν έχω ιδέα απο αυτά...αχαχα)ώστε να πιάνει όλο το σπίτι.

Για τη βόλτα με τον μάρσιπο, μη φανταστείτε ότι τον έχουμε ώρα. Ούτε μισή ωρίτσα. Του είχαμε πάρει sling αλλά δεν καθόταν καθόλου και έτσι τον αλλάξαμε κ του πήραμε έναν mclaren που μετά μπορεί να κάθεται και με το προσωπάκι προς τα έξω, να βλέπει γύρω γύρω.

Βρε κορίτσια, εμένα στο καρότσι δεν κάθεται!Κάθε φορά μες στα κλάματα. Τον αφήνω όμωςς...Κάνω μια στάση να τον ηρεμίσω αλλά δεν τον κρατάω αγκαλιά στην βόλτα. Γιατί δεν κάθεται όμως;;; Πότε θα το μάθει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια!!

Μαρσιπο πήρα όταν ήμουν ακόμα έγκυος.Δεν πήρα όμως τον συμβατικό,πήρα sling απο την Στέλλα!Απο ημερών τον βαζω μέσα κ κάνουμε μαζί τις δουλίτσες του σπιτιού.Μπορώ να πώ πως μου έλυσε τα χέρια κ στην φάση που περνουσαμε τους κολικούς!Με το που τον έβαζα μέσα ησύχαζε!Στις αρχές βγαίναμε μόνο με τον μάρσιπο,είχε κ δροσούλα τότε.Τώρα θα τον βάλω μέσα σε χ'ωρους που κλιματίζονται καλά,για παράδειγμα εχθες πήγαμε στα jumbo κ αναγκαστικά τον έβαλα στο σλινγκ.Δεν θα μπορούσα να με φανταστώ με το καρότσι σε τέτοιους χώρους!!Αν καταφέρεις κ το βάλεις σωστά είναι πολύ άνετο κ απόλυτα ασφαλές για το μωρό κ για την πλατουλα του κ για την μέση του!Να'ναι καλά η Στελλίτσα που με καθοδήγησε στην αρχή.Την είχα τρελανει στις ερωτήσεις!

Κορίνα μου τσαι κ νερό κ εμενα ο παιδιατρος μου το έχει απαγορέψει.Εγω πίνω καθημερινα τσάι μαραθο-με γλυκανισο κ περναει στο μωρό.Το νερό το ξεκινάμε μαζι με τις στερεες κ πάλι δεν είναι απόλυτο κ αυτό..

Χαμομήλι αν θηλαζεις μπορεις να πιεις κ θα περάσει στο μωρό κ ίσως το βοηθησεις με τα κακακια του.Στον αποκλειστικό θηλασμο τα μωρά μπορει να κανουν κακακια απο 5 φορές(πανω κατω) την ημερα μέχρι κ μια φορά στις 15 μερες!Ειναι απόλυτα φυσιολογικό.Δεν χρειαζεται κλυσματάκι..

Κ εμενα λόγω ζέστης έχει χαλάσει το πρόγραμμά του!Δεν θελει καποιες φορές ούτε να φάει,μια φιλη μου ειπε ένα κόλπο κ πραγματικά βλέπω ότι πιάνει,αν αρχίσει να κλαίει του κάνω λίγο αέρα με μια βενταλια κ ηρεμεί.aircondition εχω στο σαλόνι κ το αναβω σε τακτα χρονικα διαστηματα ίσα ισα να δροσίσει.Το μωρό όμως το πάω στο δωμάτιό του γιατί φοβαμαι μην το κρυώσω.Αφου δροσίσει τον παίρνω στο σαλόνι.

Ξυπνησε..σας αφηνω θα τα πούμε κ αργότερα..Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Χθες πήγαμε θάλασσα και βουτήξαμε τα ποδαράκια μας!Είχε πολύ πλάκα ,την κρατούσα πάνω απο το νερό κ μια βουτούσε μια τραβούσε τα ποδαράκια της και πάλι απο την αρχή ,της φαινόταν περίεργο που το νερο ανεβοκατέβαινε , αλλα το ευχαριστήθηκε!

Κορίτσια τα τελευταία βράδια κάνουμε το μπανάκι μας πίνουμε το γάλα μας κ κοιμόμαστε για κανα μισάωρο μετά ξυπνάει κ μας κάνει παρέα ως τις 12+, εσας σας κάνουν τπτ τέτοιο?

Σας αφήνω να δω λίγο κ τον αντρούλι μου τώρα που κοιμάται η μικρή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα στις μανουλες και στα μπεμπακια!!! Παρασκευη σημερα! πως την περιμενω!!! Τωρα που ειμαι σε αδεια, τις Παρασκευες ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι επιτελους θα βγουμε βολτιτσα. Καθημερινες δεν κυκλοφορουμε γιατι ο αντρας μου ερχεται κατα τις 7 και τη βγαζουμε μονο στον κηπο. Ισως παμε και καμια παραλια αυριο!!!!

Χριστινα μου πώς ζηλευω....δροσιστηκατε εσεις ε; :D:D Για το κλιματιστικο που ρωτας εγω το αναβω λιγο το μεσημερι που καιγεται ο τοπος, φοραω και στις 2 κορμακι με κοντο μανικι και τις κουκουλωνω με σεντονι. Εστι μονο και για κανενα 2ωρακι το πολυ. Το πρωι δεν το αναβω καθολου και για τη νυχτα ουτε λογος. Η μπεμπα δε θελει να τη σκεπαζεις με τιποτα, σηκωνει τα ποδαρακια και πεταει το σεντονι εν ριπη οφθαλμου!!!

Για τον υπνο, εμενα δεν μου κανει κατι αναλογο. Μηπως το παιδι καταλαβαινει οτι στο σπιτι ακομα υπαρχει κυκλοφορια οποτε θελει να συμμετεχει; δεν ειναι κακο αυτο. Θα αλλαξει προγραμμα υπνου πολλες φορες. Μην ανησυχεις και αστη να καθοριζει το προγραμμα μονη της.Τωρα που ειναι καλοκαιρι δεν ειναι και πολυ κακο να κοιμουνται λιγο πιο αργα. Εγω τις κοιμιζω κατα τις 11 και ξυπνανε 10 το πρωι οριστικα. Η μπεμπα ξυπναει κατα τις 5 να φαει και μετα σερι. Το φθινοπωρο να δεις που θα αλλαξει παλι.

Κορινα μου πολλα παιδακια δε θελουν το καροτσι. Δεν ειναι θεμα εκμαθησης. Το εχεις στραμμενο προς τα εσενα; Παιζει ρολο αν σε βλεπει ή οχι. Η μικρη μου δεν εχει θεμα απο την πρωτη στιγμη, αλλα η μεγαλη εσκουζε συνεχεια. Μολις εβαλα το καθισματακι που κοιτουσε εμας μια χαρα. Οταν μεγαλωσε και ξαναεστριψε το καροτσι τα ιδια!!!! Χαμος και πανζουλισμος. Ειναι το παιδι σου λεω...Θελει την αγκαλια σας. Βαζε τον αλλα μην τον πιεζεις και το δει αλλιως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κ απο εμάς!!

Χριστινάκι μου πόσο σε ζηλεύω..Ελπίζω να καταφέρουμε να πάμε κ εμείς μια βολτίτσα αύριο στην θάλασσα..

Αυτο που λες με τον ύπνο μου το κάνει κ εμένα τις τελευταίες μέρες,βέβαια δεν το τραβάει μέχρι τόσο αργά..Τον κάνω μπάνιο κάθε μέρα γύρω στις 20:30 κ συνήθως κοιμάται αμέσως,τώρα τελευταία αν δεν πάει 21:30-22:30 δεν κοιμάται ή κοιμάται κ ξαναξυπνάει.Όπως κ το βραδυ ξυπνάει συχνότερα..

Αθηνούλι κοιμούνται τα κοριτσάκια σου σερί ε?Φτοτ-φτου να μην σας ματιάξω..Άραγε θα συμβεί ποτέ αυτό κ σε εμένα.. :lol::lol::lol: Πάνω που έστρωνε μας πιάσανε οι ζέστες..Βεβαια δεν παραπονιέμαι,τις περισσοτερες φορές κοιμάται αμέσως..Καλή βολτίτσα σας εύχομαι..

Το καρότσι το δικό μας γυρνάει κ απο τις δυο μεριές,συνήθως το έχω γυρισμένο να βλέπει το μωρό εμένα κ πάλι δεν κάθεται όμως..Υπάρχουν όμως κάποιες φορές(ελάχιστες δυστυχως) που τον πιάνει η όρεξη κ κάθεται κ παίζει σαν τρελός με τα παιχνιδάκια που του κρεμάω..Θα στρώσουνε μωρέ πού θα πάει..

Το ούλο μας όσο πάει κ φουσκώνει,τρώει τα χέρια του ο καημένος κ γεμίζει σάλια,μέχρι κ το κάτω χείλος του άρχισε τώρα να βάζει μέσα στο στόμα κ να το δαγκώνει σαν τρελός..Τα μασητικά δεν τα θέλει καθόλου,μόνο κάτι αρκουδάκια βάζει στο στόμα..Πήγα κ του πήρα κάτι εκπαισευτικες οδοντοβουρτσες οδοντοφυίας να δούμε αν θα μας βολέψουν...

Πάω να κάνω καμια δουλίτσα τώρα που τον πήρε ο ύπνος..Να ετοιμάσω κ λίγα πραγματάκια μήπως τελικά φύγουμε αύριο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...