Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ανοιξιάτικες Μανούλες 2012!


Recommended Posts

Καλημέρα

Σε μια μπατονέτα ή στο θερμόμετρο εγω προσωπικά προτιμώ το δευτερο ,το βουτάς στο λαδακι φαγητού κ το βάζεις μεσα στο πωπουδακι ,δεν καταλαβαίνει τπτ!!

Οσο για χαμομήλι εγω δίνω σκεύασμα για να ναι αποστειρωμένο μου είπε ο παιδίατρος αλλα η συνηφάδα μου έδινε φυσικό, στο σκεύασμα μια κουταλια είναι 100ml κ πίνουμε περίπου 50-60. Και μένα πάλι 2 μέρα δεν κάνει κακάκια, τι πάθαμε τα ζουζουνάκια μας~!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 445
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά σας και από εμένα!!!

Εχω καιρό να γράψω...ντροπή μου.... :oops: Πάντως μια χαρά σας βρίσκω όλες!!!!

Αθηνά μου και εμένα ο μικρός κάνει πλέον 1 φορά κάθε 2 μέρες. Αλλά είναι φυσιολογικό για τα μωράκια που θηλάζουν. Κόψατε τελικά τον θηλασμό ε; Δεν πειράζει μωρέ Αθηνούλα, είχες πολύ ταλαιπωρηθεί... τουλάχιστον έχει φτιάξει το πρόγραμμα του ύπνου της; Για το χαμομηλάκι νομίζω είναι ακόμα μικρούλια για να δώσουμε φυσικό.... ρώτα καλύτερα τον παιδίατρο.

Για τα εμβόλια τώρα που λέτε... εμείς τα κάνουμε κανονικά από 2 μηνών (και της γαστρεντερίτιδας το πόσιμο). Από την μια δεν θέλω να φορτώνω με διάφορα τον οργανισμό του, αλλά από την άλλη θέλω να το προστατέψω κιόλας :?

Εμείς έχουμε λίγα τραβήγματα με τον μπέμπη μας.... είναι και αυτός (όπως ήταν και ο μεγάλος μου) αλλεργικός στην πρωτεΐνη του αγελαδινού γάλακτος και επειδή τον θηλάζω κάνω ειδική διατροφή χωρίς γαλακτοκομικά προϊόντα... αλλά μάλλον είναι λίγο παραπάνω ευαίσθητος και μου έκανε και ατοπική δερματίτιδα όπου βάζουμε 3-4 διαφορετικά ειδικά καλλυντικά σκευάσματα και γι' αυτό το λόγο εδώ και 3 μέρες έκοψα από την διατροφή μου και πολλά βασικά τρόφιμα όπως πατάτα, μαγιά (οπότε και αρτοσκευάσματα) αυγό, ψάρι, μοσχάρι, χοιρινό, ξηρούς καρπούς, μαργαρίνη, κλπ, για μεγαλύτερη ασφάλεια. Ουφ.... τουλάχιστον να είναι καλά το παιδάκι μου και εγώ δεν πειράζει... ευκαιρία να χάσω μερικά παραπανίσια κιλάκια. Το κακό είναι ότι δεν βάζει πολύ βάρος, οριακά παίρνουμε. Προχθές που πήγαμε παιδίατρο, ήταν 5.550γρ και 63 πόντους. Αλλά γεννήθηκε 3.610γρ και 51 πόντους. Τον 1ο μήνα πήρε σχεδόν κιλό και τώρα τους επόμενους 2 από 500γρ το μήνα ενώ η παιδίατρος είπε ότι καλό θα ήταν να έβαζε γύρω στα 700γρ. Γάλα εννοείται πως έχω οπότε δεν θα δώσω φόρμουλα. Συνήθως τα μωράκια με αλλεργία δεν βάζουν πολύ βάρος.

Α! Επίσης έχει και ΓΟΠ και παίρνουμε το επαντορέν (αν το λέω καλά). Το δύσκολο στην υπόθεση είναι ότι όταν του έρχεται ο εμετός δεν τον αφήνει να βγει αλλά προσπαθεί να καταπιεί και σ'αυτό το σημείο κόβεται η αναπνοή του, πνίγεται και βήχει πολύ για να καταφέρει να αναπνεύσει. Όποτε το παθαίνει αυτό πιάνεται η καρδιά μου, να φανταστείτε πως κοκκινίζουν και δακρύζουν τα ματάκια του από το ζόρι που τραβάει. :cry:

Κατά τα άλλα είναι πολύ καλό μωράκι!!! Είναι πολύ χαχανούλης, ναζιάρης και ζωηρούλης! Γυρνάει ήδη στο πλάι και όταν του πλησιάσω ένα παιχνιδάκι, το παίρνει στα χέρια του και το βάζει στο στόμα. Η πλάκα είναι όταν δεν βρίσκει κάποιες φορές το στόμα και κουτουλάει το παιχνίδι στην μύτη, στο κούτελο ή στο μάτι μέχρι να βρει στόχο! :lol:

Την Κυριακή θα κάνει και το 1ο του μπανάκι στη θάλασσα!!!! Ανυπομονεί και ο μεγάλος να πάει στην παραλία και θα έχουμε μεγάλο σόου!

Αυτά από εμάς!

Φιλιά στα ζουζούνια σας και όποτε μπορέσω πάλι θα ξαναμπώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολυ χαίρομαι που διάβασα νέα σου Μαριλού :D , τελικά ο κάθε παιδίατρος διαφέρει έμεις που δεν πέρνουμε φαρμακάκι για τον εμετούλι είμαστε καλύτερα αλλα όταν μας πιάνει κάνει όπως είπες :(

Κ νόμιζα πως ήμασταν οι μόνοι με προβλημα με τα κιλά, πάλι καλά είστε η δικιά μου ειναι πολύ πιο μικρή,συμπληρώσαμε κιλό 2 μηνών,

Την Πέμπτη θα πάμε για το επόμενο εμβόλιο,,αχ :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κορίτσια!

Μαριλού μου πολλά παιδάκια έχουν μωρέ αλλεργίες,εύχομαι να τις περάσετε όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα!Υπομονή κ κουράγιο..Όσο για την διατροφή καλά κάνεις κ το βλέπεις κ το βλέπεις έτσι..Το μωράκι σου να μην ταλαιπωρείται..κ όπως είπες θα χάσεις κ κανένα κιλό :lol::lol: Εγώ έχω κολλήσει στα +10 άντε να δω πότε επιτέλους θα κατεβω..

Αθηνούλι αυτο που σου είπα για τα εμβόλια το έμαθα κ εγώ σε μία ομάδα που είμαι στο fb (του παιδιατρου μας) οπου το πόσταρε μία δικηγόρος..Ηταν μια μαμα που την ρωτουσε νομικά πως μπορεί να είναι καλυμμενη όταν πάει στο σχολείο να γράψει το παιδί της(δεν του είχε κάνει ούτε ένα εμβόλιο!)

Κ εμένα ο μικρός μου είναι πολύ ζωηρός,λίγο γκρίνια βεβαια έχουμε λόγω των δοντιων..όλη την ώρα τα χερια του μασαει ο καημενούλης.Τα μασητικά ακόμα δεν μπορεί να τα πιάσει κ έτσι τον βοηθάω εγώ συνέχεια..

Εμείς κακάκια κάνουμε τουλάχιστον 2-3 φορές την ημέρα.Υπήρξε όμως κ μια μερα που δεν κάναμε καθόλου.Όπως είπε κ η μαριλού για τα μωρα που θηλαζουν είναι απόλυτα φυσιολογικό!Για το χαμομηλάκι ρωτήστε καλύτερα τον παιδίατρο,καμια φορά ίσως να φέρει κ το αντίθετο αποτέλεσμα..

Μαριλού σε ζηλεύω που θα πας για μπανάκι..κ εγώ θέλω!!!προσπαθώ να ψήσω τον άντρα μου αλλά δεν πολυθέλει..Ελπίζω να τα καταφέρω κ να πάμε καπου κοντα αύριο...

Σας αφήνω να πάω να κάνω καμια δουλίτσα τώρα που κοιμάται..

Πολλά φιλιά κ καλό ΣΚ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Τι ζέστη σήμερα!Ακόμη ιδρώνω κ η μπέμπα μες την γκρίνια! :(:o

Κορίτσια πότε θα πάτε τα μπεμπάκια στην θάλασσα?Εγω θέλω αλλα ο αντρας μου λέει να φτάσει τέλος Ιουνίου κ μετά , εσείς τι λέτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια....εχω ενα γιο 4 ετων κ μια μικρουλα σχεδον 5 μηνων...βιαστηκε λιγο να γεννηθει ειχαμε ΠΗΤ 8/02 κ γεννησα 20/1...γραφω συνηθως στις μανουλες τις φθινοπωρινες του 2011 γιατι ξερω πολλα κοριτσια εκει....εδω βλεπω οτι εχουμε πολλα κοινα....γοπ κ αλλεργιες.....κ μενα η μικρουλα μου εχει αλλεργια κ τρωω μονο:πατατα ρυζι μακαρονια κοτοπουλο αρνι μηλο αχλαδι πεπονι βερυκοκο κ ψωμι....ειχε κ ο μεγαλος μου την ιδια αλλεργια...η μικρη μου εκανε κ γουλιτσες....ενα διαστημα μου εκανε τοσες που δεν ειχα ρουχο να τις φορεσω...τωρα ειμαστε καλα δεν κανουμε καθολου εμετο....

λενε οι αλλεργιες συνηθως κανουν κ παλλινδρομηση, αλλα υπαρχουν κ παιδια που κανουν παλλινδρομηση χωρις αλλεργια....επισης λενε οτι τα παιδια με αλλεργια δεν περνουν βαρος...ο γιος μου μια χαρα επερνε 1,5κιλο το μηνα στην αρχη κ μετα 600γραμμαρια...η μπουικτσα περνει αυτο που πρεπει ακριβως κ ειναι υπερκινητικη....

ο γιος μου την λατρευει κ την προσεχει....

μαριλου κ σε μενα η διατροφη δουλεψα ενα μηνα εκανα αποχη κ εχασα ολα τα κιλα που ειχα παρει κ τωρα χανω κ κατι αλλα που ειχα :lol: σε λιγο θα βγουμε στην παραλια μοντελα :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια....εχω ενα γιο 4 ετων κ μια μικρουλα σχεδον 5 μηνων...βιαστηκε λιγο να γεννηθει ειχαμε ΠΗΤ 8/02 κ γεννησα 20/1...γραφω συνηθως στις μανουλες τις φθινοπωρινες του 2011 γιατι ξερω πολλα κοριτσια εκει....εδω βλεπω οτι εχουμε πολλα κοινα....γοπ κ αλλεργιες.....κ μενα η μικρουλα μου εχει αλλεργια κ τρωω μονο:πατατα ρυζι μακαρονια κοτοπουλο αρνι μηλο αχλαδι πεπονι βερυκοκο κ ψωμι....ειχε κ ο μεγαλος μου την ιδια αλλεργια...η μικρη μου εκανε κ γουλιτσες....ενα διαστημα μου εκανε τοσες που δεν ειχα ρουχο να τις φορεσω...τωρα ειμαστε καλα δεν κανουμε καθολου εμετο.... λενε οι αλλεργιες συνηθως κανουν κ παλλινδρομηση....επισης λενε οτι τα παιδια με αλλεργια δεν περνουν βαρος...ο γιος μου μια χαρα επερνε 1,5κιλο το μηνα στην αρχη κ μετα 600γραμμαρια...η μπουικτσα περνει αυτο που πρεπει ακριβως κ ειναι υπερκινητικη....

ο γιος μου την λατρευει κ την προσεχει....

καλησπέρα Χρυσάνθη μου!!!

Καλωσήρθες στην παρέα μας!!

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!

θα χαρώ πολύ να τα λέμε απο εδώ γιατί χαθήκαμε!!

Καλησπέρα! Τι ζέστη σήμερα!Ακόμη ιδρώνω κ η μπέμπα μες την γκρίνια! :(:o

Κορίτσια πότε θα πάτε τα μπεμπάκια στην θάλασσα?Εγω θέλω αλλα ο αντρας μου λέει να φτάσει τέλος Ιουνίου κ μετά , εσείς τι λέτε?

Χριστινάκι ο γιατρός μας είπε πως μπορούμε να πλατσουρίσουμε τα ποδαράκια μας προς το παρόν κ σε κανέναν μήνα που θα έχει ζεστάνει η θάλασσα να κάνουμε κ μπανάκι!!Εννοείται τις πρωινές ή τις απογευματινές ώρες που δεν θα έχει πολύ ήλιο!Κ εγώ προσπαθώ να ψήσω τον δικό μου να πάμε μια βολτίτσα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρυσα μου φιλακια καλη μου κ σε σενα....αντε να λεμε να νεα μας απο τα ζουζουνακια μας :lol:

εμενα στον γιο μου ο τοτε παιδιατρος μου ειχε πει να κλεισει 6 μηνες γιατι θα κρυωνει...οντως οταν ηταν 5 μηνων τελος αυγουστου του εβαλα λιγο το ποδαρακι κ μαζευτηκε,δεν του αρεσε οποτε δεν τον εκανα κ μπανιο....τωρα η μικρη μου θα γινει 6 μηνων 20 ιουλιου κ αφου θα παμε διακοπες τον αυγουστο θα δοκιμασουμε...αν τις αρεσει θα ειναι πολυ ωραια να παιζει με τον αδελφουλη της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια μου!!! Ζεστενεται καμια;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Για μπανακια ακουω και απορω....εμας μας ειπε μετα τον 6 μηνα, δηλαδη καθολου για φετος, ουτε στην παραλια να μην την παμε, και αν παμε κατω απο υποστεγο ή δεντρα. Και τη μεγαλη 6 μηνων συμπληρωμενα την εβαλα για μπανιο. Δηλ εσας σας αφηνουν οι παιδιατροι;;;;; Εμας και οι 2 (η μεγαλη ειχε αλλη παιδιατρο) ηταν κατηγορματικοι σε αυτο! δε βλεπω να την παιρνουμε στην παραλια πριν τον Σεπτεμβρη που θα ειμαστε Ροδο για ενα γαμο και θα κανουμε τα τελευταια μπανακια μας. Για να την βουτηξουμε ουτε λογος για φετος..

Μαρυλου μου, ναι τον κοψαμε, δηλ, κοπηκε το γαλα μου. Οπως και στη Γλυκεριαννα, ετσι ξαφνικα. Τωρα ηταν και πιο ιδιαζουσα η κατασταση, .....ξερεις....οποτε μονο ξενο. Δεν της ξαναεδωσα φυσικο χαμομηλι, πηρα το milupa απο το φαρμακειο και κανει καθε 2 μερες προς το παρον.Απο μια παλιδνρομησουλα πασχουμε κι εμεις, αλλα προς το παρον δεν κανουμε κατι ιδιαιτερο, πλην να την κραταω αρκετη ωρα ορθια αφου φαει.Και αυτο το μωρο ειναι σουπερ εξελιγμενο σα τον Χριστοφορο;;; θα τρελαθω!!! η δικια μου τωρα εχει αρχισει να κανει πολυ αγου και να γελαει σε οποιον της μιλαει.

Χρυσα τον Παπαβεντση εχεις παιδιατρο; την ξερω τη συζητηση και αυτα που ειπε η δικηγορος, αλλα ετσι ειναι και δεν ξερω καποιον που να το εχει παει νομικα το θεμα. Εισαι σιγουρη οτι τρωγεται απο δοντια;;; τοσο νωρις;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε 'ολες!Χρυσανθη καλως ήρθες στην παρέα μας!

το εμβόλιο θα το αναβάλουμε για καμιά 15 ημέρες ο παιδιατρος μας θα λείπει καποιες μέρες κ στις 21 που γυρνάει δεν θέλω να τις το κάνω γιατι θα γίνουμε νονοί, μην μας ανεβάσει πυρετό κ τρέχουμε ,αφου ο γιατρός ειπέ δεν πειράζει .. :)

Κορίτσια στο μπουτάκι μας έχουμε ,εκει που βάλαμε το προηγούμενο εμβόλιο κατι σαν καρουμπαλάκι, δεν πονάει αλλα..?Για τα μπανάκια θα ρωτήσω , πέρσι εκεί που πηγαίναμε ερχόταν μια μπουμπού 5μηνών (τέλη Αυγούστου) που τρελαινόταν μες το νερό η μαμα της την έβαζε απο 3 μέσα , τώρα τι να σας πω :o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χριστινα μου δεν ειναι τιποτα το καρουμπαλακι. Ετσι κανουν. Βαλε χαμομηλακι κομπρεσα χλιαρη.

Για το μπανιο τι να σου πω...πρωτη φορα ακουω τοσο μωρα να τα βουτανε στη θαλασσα. Και οι αλλες κοπελες που ειναι τα παιδια τους ισα με τη μεγαλη μου στανταρ δεν τα ειχαν βαλει πριν τον Αυγουστο που εγιναν 7 μηνων. Με τιποτα πιο πριν καμια. δεν ειναι το δερμα τους ετοιμο για το θαλασσινο νερο, δεν εχει να κανει μονο τον ηλιο δηλαδη. Τωρα τι να πω...ρωτα τον παιδιατρο και αν σας αφηνει καντη. Εμεις επειδη εχουμε 2 "οχι" δε το ρισκαρω. Αλλα μου κανει εντυπωση...τι στο καλο....διαφορετικες σχολες τελειωνουν αυτοι οι παιδιατροι; Αλλα ο ενας, εντελως αλλα ο αλλος....δε βρισκεις ακρη ετσι! Θεωρω οτι το θεμα μπανιο στη θαλασσα ειναι βασικο, δεν ειναι να κανεις του κεφαλιου σου. Στη σελιδα του παιδιατρουστο facebook που λεει η Χρυσα ειχα διαβασει οτι αλλες δεν αποστειρωνουν καθολου με εντολη παιδιατρου. Οτι στην Ευρωπη δεν αποστειρωνει κανεις και εδψ ειμαστε πολυ πισω....τι να πεις...εγω πριν τους 6 μηνες δε τη σταματαω με τιποτα. Οποτε οι γνωμες διιστανται..κριμα ομως γιατι ειναι βασικα πραγματα αυτα. Γιατι μπερδευουν ετσι τους γονεις; Δεν μπορω να καταλαβω!!! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια μου!!! Ζεστενεται καμια;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Για μπανακια ακουω και απορω....εμας μας ειπε μετα τον 6 μηνα, δηλαδη καθολου για φετος, ουτε στην παραλια να μην την παμε, και αν παμε κατω απο υποστεγο ή δεντρα. Και τη μεγαλη 6 μηνων συμπληρωμενα την εβαλα για μπανιο. Δηλ εσας σας αφηνουν οι παιδιατροι;;;;; Εμας και οι 2 (η μεγαλη ειχε αλλη παιδιατρο) ηταν κατηγορματικοι σε αυτο! δε βλεπω να την παιρνουμε στην παραλια πριν τον Σεπτεμβρη που θα ειμαστε Ροδο για ενα γαμο και θα κανουμε τα τελευταια μπανακια μας. Για να την βουτηξουμε ουτε λογος για φετος..

Χρυσα τον Παπαβεντση εχεις παιδιατρο; την ξερω τη συζητηση και αυτα που ειπε η δικηγορος, αλλα ετσι ειναι και δεν ξερω καποιον που να το εχει παει νομικα το θεμα. Εισαι σιγουρη οτι τρωγεται απο δοντια;;; τοσο νωρις;;;

Στη σελιδα του παιδιατρουστο facebook που λεει η Χρυσα ειχα διαβασει οτι αλλες δεν αποστειρωνουν καθολου με εντολη παιδιατρου. Οτι στην Ευρωπη δεν αποστειρωνει κανεις και εδψ ειμαστε πολυ πισω....τι να πεις...εγω πριν τους 6 μηνες δε τη σταματαω με τιποτα. Οποτε οι γνωμες διιστανται..κριμα ομως γιατι ειναι βασικα πραγματα αυτα. Γιατι μπερδευουν ετσι τους γονεις; Δεν μπορω να καταλαβω!!! :(

καλησπέρα κοριτσάκια μου!!

Χρυσάνθη μου επιτέλους!!Θα λέμε για τα μωράκια που τόσο πολύ επιθυμούσαμε!!!

Αθηνούλι ναι σε αυτον τον παιδίατρο πάω κ μου είπε πως μπορώ να του βάλω τα ποδαράκια μέσα προς το παρόν.Μου είπε πως τον αλλον μήνα (που θα πάω για εμβόλιο) θα τα ξαναπούμε κ θεώρησα πως θα μπορώ να τον βάλω.Αν είναι ζεστή η θάλασσα κ καθαρή δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα,θα ρωτησω τον άλλο μήνα κ θα σας πω..

όσο για το θέμα των εμβολίων εγώ το ανέφερα γιατί είδα πως η κοπέλα ήταν δικηγόρος και φαντάστηκα πως κάτι τέτοιο θα ισχυει!

Για τα δοντάκια ο γιατρός μας είπε ότι τα κάτω ούλα του είναι φουσκωμένα κ οτι έχει ξεκινήσει η διαδικασία.Μπορεί όμως να κρατήσει κ 2-3 μήνες!όσο μπορώ να του βάζω κρύα μασητικά στο στόμα γιατί ακόμα δεν τα πιάνει μόνος του καλά-καλά

Αυτό που μου είπε εμένα η γυναικολόγος μου για την αποστείρωση,είναι πως το μπιμπερό που έχει μητρικό γάλα δεν χρειάζεται τόσο συχνή αποστείρωση όσο το μπιμπερό με γάλα σκόνη!Για παράδειγμα αν έχω 2 μπιμπερό κ κάνω 6 γεύματα να τα πλένω με ζεστό νεράκι κ σαπουνάκι κ να τα αποστειρώνω μόνο 1-2 φορές!Όχι όμως κ καθόλου!Εγώ που έχω μόνο 2 μπιμπερό τα calma της μεντελα,όταν έδινα το σιροπάκι 3 φορές την ημέρα με μητρικό τα αποστείρωνα μια κ μια το βραδυ όλα μαζί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσα μου την ξερω την κουβεντα. Και η κοπελα απαντα ως ειδικος στα νομικα, κι εγω ως ειδικος στα σχολικα. το ενημερωνω στις μαμαδες γιατι το σκηνικο εχει παιχτει μπροστα μου. Να δινει ο διευθυντης τα χαρτια στους γονεις και να τους λεει να πανε να κανουν ολα τα εμβολια και μετα να ερθουν να το γραψουν. Επισης το βιβλιαριο υγειας των μωρων (το κανονικο,οχι αυτο που εχουμε παρει τωρα, ειναι αντιγραφο κ εχει τα πιο σημαντικα μεσα) εχει προς το τελος μια σελιδα για τα παιδια που δεν εχουν κανει ολα τα εμβολια. Τη χρησιμοποιουν την ωρα που ειναι να γραφτουν στο σχολειο, οπου τα κανουν τη συμπληρωνει ο γιατρος και ετσι φαινονται. Τι να σου πω τωρα....μπορει σου λεω να ηταν αυστηρος ο δικος μας διευθυντης και να μην ισχυει σε αλλα σχολεια. Παντως δε νομιζω οτι αν καποιος δεν τα κανει και παει νομικα εκεινη την ωρα θα κερδισει κατι. Αφου υπαρχει η σχετικη εγκυκλιος, ολα τα αλλα ειναι εκ του περισσου. Κριμα που δεν μπορω να τη βρω να σας τη βαλω. Τελοσπαντων...πολλα ειπαμε επι του θεματος...εμεις ετσι κι αλλιως τα κανουμε, δεν θα εχουμε θεμα.

για την αποστειρωση τωρα....καλε δεν τα ηξερα αυτα!!! εγω μολις τρωει (ξενο μονο) το πλενω και το αποστειρωνω το μπιμπερο. Καθε φορα που τρωει τα παιρνω απο τον αποστειρωτη!!! Δηλαδη μαλλον κανω βλακεια ε;;;;; Και στη μεγαλη ετσι εκανα....αποστειρωνα ολη μερα μολις κοψαμε το μπιμπερο. Την πιπιλα δε.......ασε.......την ειχα κατακαψει :lol::lol::lol: τωρα την αποστειρωνω 1 φορα τη μερα :D Καλα....η προηγουμενη παιδιατρος φταιει βεβαια...με ειχε φοβισει παρα πολυ και γι'αυτο αλλαξα. Τωρα τον καινουριο δεν τον εχω ρωτησει για αποστειρωση, θεωρουσα οτι τα ηξερα και δεν τον ρωταω τετοια θεματα!!!! τι μαθαινει κανεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα σας!!

Τί κάνετε?

Εμείς μαλλον περνάμε αλματάκι πάλι.Εκεί που είχε στρωσει το βράδυ στον υπνο άρχισε πάλι να ξυπνάει στο 2ωρο με γκρίνια!!Δεν έχω κοιμηθεί 2 βράδυα τώρα!

Αθηνούλι τί να πω,εμείς που τα κάνουμε δεν θα έχουμε πρόβλημα αλλά εγώ έχω άτομο του οικογενειακού μου περιβαλλοντος που δεν τα κάνουν κ στεναχωριέμαι για το μικράκι τους.Ελπίζω να μην αντιμετωπίσουν προβλήματα..Βέβαια επιλογή τους είναι..Anyway..

Για την αποστείρωση σου είπα πως το μπιμπερό που έχει μητρικό δεν χρειαζεται τόσο συχνά..Για το ξένο νομίζω πως χρειάζεται..Κ πάλι σου λέω πως μου το είχε πει η γυναικολόγος μου πάνω σε συζήτηση για τον θηλασμό,πριν ακόμα γεννησω.Δεν έχω ρωτήσει παιδίατρο..

Την πιπίλα κ εγώ την αποστειρώνω συνέχεια κ ας μην την χρησιμοποιώ,πού να την έπαιρνε κιολας!!καταβάλω μεγάλες προσπάθειες αλλά δεν...Έχει μουλαρώσει!όταν καταλαβαίνει ότι πάω να του την δώσω σφραγίζει τα χείλια του.. :lol::lol:

Ο μικρός μου κοιμήθηκε τώρα αφού ηταν ξύπνιος απο τις 6!!μακάρι να κοιμηθεί καμια ωρίτσα!!

Ευκαιρία για δουλειές..σας αφήνω,φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας....η μικρη μου κανει νανακια τωρα κ παιζω με τον μεγαλο πλαστελινες :lol:

για την αποστειρωση...οσο το εχω ψαξει παντου λενε μεχρι τον 6ο αποστειρωση,βεβαια δεν ξερω τι νοημα εχει απο την στιγμη που βαζουν τις κουδουνιστρες στο στομα τους....τεσπα εγω κανω αυτο που πρεπει αποστειρωνω τα παντα μετα απο καθε χρηση...τα βαζω για 24 ωρες στο ψυγειο κ αν τα εχω εξω μεχρι 3 ωρες....

εγω θα συνεχισω την αποστειρωση του θηλαστρου κ οτι θα χρειαζομαι για την αποθηκευση του μητρικου γαλακτος στην καταψυξη (διοτι αναπτυσονται μικροοργανισμοι) κ μετα τον 6ο....οσες ψαξετε κ σε σαιτ μητρικου θηλασμου θα το δειτε...τα μπουκαλια κανονικα θα σταματησω αφου κλεισει τον 6ο....

χρυσα κ εγω σχεδον αυπνη.....καθε δυωρο ξυπνουσε για να φαει...εντωμεταξυ τις επεφτε κ η πιπιλα....πιπιλα κ η δικια μου δεν ηθελε αλλα εδω κ ενα μηνα την περνει...κ μεχρι να την βρω εχω παρει ποσες.... :lol: κ με τα μπιμπερο περασαμε λιγο δυσκολα..αλλα μετα απο 3,5 μηνες καταφεραμε κ πινει γαλα μαμας στο μπιμπερο....

ο γιος μου δεν πηρε....μονο στηθος ηξερε...εκανα 3 μηνες να παρει μπιμπερο κ σταματησαμε τον θηλασμο 11 μηνων....αφου το νερο οταν αρχισε στερεες το επινε με το μπουκαλι αλλα του το πατουσα εγω το μπιμπερο για να τρεξει απο την θηλη...ή με καλαμακι

επισης το γαλα αρχικα το πιναμε με κουταλακι :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!ρώτησα τον παιδίατρο για τα μπανάκια :( Το Αυγουστο μου είπε, στεναχωρήθηκα λιγάκι ήθελα να μπορούμε να πλατσουρίσουμε λίγο οχι τπτ τρελό λιγο τα ποδαράκια μας να μυρίσουμε λίγο ιώδιο , επειδή μίλησα τηλ δεν ρώτησα γιατι ,ξέρει καμία? :?

Για την αποστείρωση καμια φορά αναρωτιέμαι ποιά είναι τα όρια κάνουμε καλά ή το παρακάνουμε?Η ξαδέρφη μου που σίγουρα το είχε παρακάνει ο μικρός είναι 2 1/2 κ είναι πολύ ευαίσθητος :(

Αυτα! ξύπνησε η νεραϊδούλα μου :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα μπανακια μετα τον 6ο....ουτε εγω ξερω γιατι αλλα απο οτι θυμαμαι που μου ειχε πει ο παιδιατρος στον γιο μου κατι για το κρυο....γιατι μου ειχε πει βαλτον κ αν του αρεσει ας κανει....αλλα 5 μηνων μολις του εβρεξα το ΄ποδι μαζευτηκε :lol: κ καναμε την επομενη χρονια

η αποστειρωση μεχρι καποιους μηνες ειναι σημαντικη....ενα μωρο μπορει ευκολα να παθει στοματιτιδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρες μου γεια σας και απο εμενα.Χαθηκα γιατι μετακομισαμε και γινοταν ενας πανικος.Εγω επιτελους απολαμαβανω την παρουσια του μωρου μου στη ζωη μας μετα απο ενα πολυ δυσκολο διμηνο με καταθλιψη.Το περασα και αυτο.Ευτυχως τωρα ξαναβρισκω τον εαυτο μου.Μολις φυγει και η κοιλιτσα θα ειναι τελεια!!!χα χα!!Εγω παραπονο δεν εχω ,βολικος ειναι ο μικρουλης μονο οταν πειναει σηκωνει τη γειτονια στο ποδι αλλα αρχισε να κοιμαται τα πρωτα συνεχομενα 8ωρα και νιωθω πολυ ευτυχισμενη.Επισης σταματησε απο μονος του να ζηταει συμπλγρωμα σε καθε γευμα και μονο το βραδυ που παντα πειναει περισσοτερο του δινω και 170 γραμμαρια.Στις 18 θα κανει και το πρωτο του εμβολιο.Εμενα η γνωμη μου να σας πω ειναι παρ οτι ειμαι ανθρωπος της αμφιβολις γενικα και εχω μια μανια με οτι πιο φυσικο και καθαρο που δεν βλαπτει το μωρο πιστευω οτι τα εμβολια πρεπει να γινονται.Και εμεις καναμε μικρα.Το οτι δεν καναμε τοσα εχει να κανει και με το οτι δεν υπηρχαν οπως για παραδειγμα της ανεμοβλογιας που αρχισε να παρασκευαζεται πολυ αργοτερα απο τις δικες μας ηλικιες.Οσο για την αποστειρωση εγω αποστειρωνω σε καθε γευμα αλλα δεν τρελαινομαι κι ολας.Πιστευω οτι ολα πρεπει να γινονται με μετρο.Θελω να σας κανω και 3 ερωτησεις να μου πειτε γνωμες.1.Απο ποτε μπορει το μωρο να παει στο δωματιο του τι σας ειπαν?2.Οι κοιλιτσες σας εχουν επανελθει?γιατι εγω ειμαι ακομα σα χλαπατσα και φαινομαι ψιλοεγκυος παροτι δεν ειχα μεγαλη κοιλια στην εγκυμοσυνη.3.Με περιοδο τι λεει?Σας ηρθε τι εχετε ακουσει?Φιλια πολλα περιμενω απαντησεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mumbasha δε νομιζω οτι υπαρχει χρονικο οριο για το ποτε πανε στο δικο τους δωματιο. Αναλογα το παιδι. Εγω την μπεμπα την εχω ηδη εκει και εχω βαλει ενα μονο κρεβατι και κοιμαμαι μαζι της. Ετσι θα φυγω εγω απο το δωματιο καποια στιγμη και οχι εκεινη.Γενικα νομιζω οτι εχει να κανει πιο πολυ με τη μαμα και ποσο ειναι ετοιμη και πιο λιγο με το παιδι. Τη μεγαλη μου κορη τροοοομαξα να τη βγαλω απο τη κρεβατοκαμαρα μας. 11 μηνων πηγε και το βραδυ που την εβγαλα ενιωθα λες και ειχε παει 5ημερη :lol::lol::lol: τοοοοσο ελλειψη και αγχος!!! λες και ολα τα κακα θα της συνεβαιναν στο δικο της δωματιο. Τωρα ειμαι πολυ πιο cool!

Η κοιλιτσα κι εμενα δε μου εχει φυγει παρολο που πηρα 10 κιλα και βγηκα απο το μαιευτηριο με -12. Ειμαι λιγοτερα και απο ο,τι ξεκινησα. Κανε υπομονη, αργει λιγο, μετα το 6μηνο εκτος κι αν κανεις εντατικες διαιτες και πολλη γυμναστικη, πραγμα που εγω δεν κανω. Αμα σου μπαινουν τα παλια σου ρουχα μη τρελαινεσαι.

Περιοδος, αφου θηλαζεις θα αργησει. Δεν υπαρχει στανταρ.

Για την καταθλιψη που λες, θυμαμαι που γραφαμε στις μανουλες Απριλιου 2012 και ειχες κι εκανες ενεσεις (σωστα;) Παντως θυμαμαι οτι ειχες ταλαιπωρηθει ως εγκυος. Ειναι φυσιολογικο να εχεις καταθλιψη και να μην απολαμβανεις το μωρο σου. Περασα ακριβως το ιδιο σταδιο,με προβληματικη εγκυμοσυνη, ανα πασα στιγμη να χασω το παιδι, τη μητρα μου...πολυ περιπετειωδη γεννα, με εντατικη, μετεπισκληριδιο συνδρομο, πολυημερη παραμονη στο μαιευτηριο και αλλα αρκετα....που δεν ειχα ψυχραιμια ουτε να δω το μωρο μου. Μου το εφερναν και απο τους πονους τους εμετους και τις ζαλαδες, το θηλαζα χωρις να το κοιταζω καν. Και κλααααμαααα...τωρα κι εγω οπως κι εσυ το απολαμβανω, οποτε καλη απολαυση κοριτσακι μου, να το φιλας συνεχεια το ζουζουνακι σου!!!

Χρυσανθη μου συμφωνω απολυτα μαζι σου με την αποστειρωση. Πολλα μπορει να παθει ενα μωρο. Μια γνωστη μου την εκοψε στο 2ο μηνα γιατι βαριοταν απ'ο,τι καταλαβα και το μωρο επαθε εντεριτιδα. ΠΟλυ τρεξιμο, πυρετοι, νοσοκομειο...χαλια!!!! Τη βλαμμενη, το ταλαιπωρησε πολυ το μωρο!

Εμενα κοριτσια πηρε ανετα πιπιλα. Ειχα παρει μια της avent. Δε δοκιμασα αλλη γιατι ολες οι μαρκες εχουν κατηγορηθει λιγο πολυ για τα υλικα τους. Και στη μεγαλη τετοια χρησημοποιησα απο την αρχη και γενικα ειναι πολυ καλη εταιρεια και για μπιμπερο. Δε τρελαινεται βεβαια να τη βαζει, μονο λιγο για να κοιμηθει το βραδυ και οταν πειναει παρα πολυ, για να μην ουρλιαζει μεχρι να κανω γαλα της τν βαζω.. Ευτυχως γιατι η μεγαλη μου ειναι καραεξαρτημενη και να δουμε πως θα την κοψει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αθηνουλα εμενα περνει μια της nuby κ με μεγαλυτερη ευχαριστηση της beaba....ειναι κ πολυ ωραιες αισθητικα αυτες....ειναι με σιλικονι ολοκληρη κ οχι πλαστικο να αφηνει σημαδια (δεν την πιεζει ποτε)...ευτυχως την περνει κ κοιμαται πολυ ευκολα....

εγω θελω να βρω ενα τροπο να κοιμαμαι στο παιδικο γιατι θα την παω τωρα στην κουνια της....δεν γινετε γιατι βλεπει κ ο μεγαλος κ ερχετε κ αυτος καποιες φορες...ο γιος μου κοιμοταν στην κουνια του απο την αρχη τα μεσημερια κ μεχρι την ωωρα που πηγαινα εγω να ξαπλωσω...μετα τον επερνα στο δωματιο μου μαις που ο συζηγος ελειπε (λογω μεταθεσης) κεγω ημουν φοβητσιαρα :lol: αυτο μεχρι τους 15 μηνες...μετα κανονικα στο δωματιο του....

κοριτσια για καταθληψη δεν ξερω να πω...εχω περασει δυσκολα σε εγκυμοσυνες...ειχα αποβολλες στον 5ο...την μπουκιτσα μου την περιμενα 3 ολοκληρα χρονια αλλα μολις την ειδα ηθελα να την εχω ολη την ωρα στην αγκαλια μου....το ιδιο κ με τον γιο μου....θελω κ 3ο μωρο ανετα παρα τους φοβους μου κ το αγχος που θα εχω παλι...κ στην εγκυμοσυνη της μπεμπας δεν ηταν κ οτι καλυτερο...ολο αγχος καθε εβδομαδα υπερηχο για να δω αν ειναι καλα κ αν ζει....αφου απο τις 20 εβδομαδες ενω δεν ειχα παρει γραμμαριο πηρα 20 ολοκληρα κιλα διοτι ετρωγα γκοφρετες γιαν να αισθανομαι την μπεμπα.....τα εχασα ολα βεβαια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσανθη μου, για να καταλαβεις η μεγαλη μεχρι και πριν γεννηθει η μικρη κοιμοταν αναμεσα μας. Και οι 3 μαζι!! Τωρα κοιμαται με τον μπαμπα της αλλα μεσα στη νυχτα ξυπναει κι ερχεται σε μενα και μετα την παω παλι πισω. Δρομολογια! Την πηρα περσι το καλοκαιρι στο κρεβατι μας γιατι το δωμαιτο της ηταν πολυ ζεστο, μετα εμαθα οτι ειμαι εγκυος και δεν ηθελα να την επιστρεψω στην κουνια, γιατι πού θα εβαζα το μωρο; Οποτε ξωμεινε...εννοειται οτι της καλαρεσε αγκαλιτσα, αλλα αρεσε και σε εμας. Τωρα θα της παρω δικο της κρεβατι και το περιμενει πως και πως οποτε θα παει μια και καλη στο παιδικο και θα φυγω εγω.

Τη μαρκα που λες για πιπιλα δεν την ξερω. Στα φαρμακεια πωλειται;

Αχ!!! Θελεις και 3ο παιδακι!!!! Στο ευχομαι ολοψυχα! Εγω παλι στοπ εδω. Δεν ηθελα και ποτε 3 παιδια, αλλα μετα και απ'ο,τι μου συνεβη δεν υπαρχει περιπτωση με τιποτα. Ακουω νοσοκομειο και με πιανει συγκρυο....ειχα πιστεψει πραγματικα οτι θα με κρατησουν κανενα μηνα εκει. Ουτε για αστειο δε θελω να μου λενε για αλλο παιδι. Κατι πηγε να πει ο πεθερος μου, να κανουμε τριτο να βγει αγορι να παρουμε το ονομα(λες και ειναι παραγγελια) αλλα του το ξεκοψα δια ροπαλου!!! Σε οποια το θελει και το αντεχει ομως το ευχομαι και την καμαρωνω!! Ειναι ζορι τα 3 παιδια....βλεπω και την κουνιαδα μου που τρεχει πανικοβλητη με τα 3 παιδια της και ειναι ανασταλτικος παραγοντας. Μπορει να ακουγομαι λιγο στριφνη τωρα......Πιστευω παντως οτι καθε μανουλα πρεπει να μετραει τις αντοχες της και να κανει τα αναλογα παιδακια. Εγω εχω κανει την αυτοκριτικη μου και ειπα ως εδω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αθηνουλη μονο λητω την βρηκα την πιπιλα....ειναι πολυ καλη

αχ κ εγω περασα πολυ ασχημη εμπειρια....δεν με επιασε κ η επισκλ αλλα δοξα το θεο ολα καλα....λεω για 3ο αν φτιαξουν τα οικονομικα πρωτα απο ολα γιατι δεν θελω να λειψει τιποτα απο τα παιδια μου κ μετα απο 2-3χρονια...αν τοτε ειμαι καλα κ εχω αντοχες λεω ναι...εχω κ 3 καισαρικες μεχρι στιγμης....οποτε θα δουμε...να φανταστεις οτι γεννσηα στις 37 εβδομαδες γιατι ανεβασα πολυ πιεση...αγνωστες οι αιτιες....εγω πιστευω ηταν το αγχος για την επισκλειριδιο που ειχα κ δεν με επιασε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mumbasha περίοδο ακόμα δεν έχω,οχι οτι βιάζομαι καλοκαιριάτικα.Την μπέμπα θέλω πολύ να την πάω στο δωμάτιο της εκει έχουμε το κρεβατάκι κ εκει την κοιμίζω την ημέρα, το βράδυ στην καλαθούνα δίπλα μου ,ως πότε όμως?Φοβάμαι μην δεν την ακούω..Όσο για την κοιλιά αστα... :(:x σαν εγκυος, έχουν σπάσει τα νευρα μου με αυτο έχω κολλήσει εδω κ 2 1/2 μήνες στα ίδια κιλά!!Δεν θέλω να κάνω δίαιτα λόγω θηλασμού κ γυμναστικη..ποτέ δεν ήμουν φαν να δούμε πότε θα μαζέψουμε λίγο.

Κορίτσια τι μπορούμε να κάνουμε για να διασφαλίσουμε οτι δεν θα γυρίσουν μπρούμυτα στον ύπνο τους;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ απο εμένα..

Mumbasha μου εύχομαι απο εδώ κ πέρα όλα να πάνε καλύτερα κ να αρχίσεις να απολαμβάνεις την μητρότητα!!

Κατάθλιψη κ εγώ όπως κ η Χρυσάνθη την πέρασα σε προηγούμενες εγκυμοσύνες με άσχημη κατάληξη!Μέχρι κ την Β επιπέδου ζούσα με άγχος αλλά μετά έκανα σαν τρελή για τον γιό μου!Βέβαια για μία δύο μέρες έπεσα πολύ ψυχολογικά γιατί σκεφτόμουν τα μωράκια που έχασα αλλά με συνέφερε πολύ γρήγορα το μικρούλι μου κ ευτυχώς όλα πήγαν καλά!

Τον μικρό εγώ τον έβαλα στο δωμάτιο του πριν απο ενα μήνα!Είναι όμως ακριβώς απέναντι απο την κρεβατοκάμαρα κ ακούω μέχρι κ την αναπνοή του!Τον πηγαίνω εκεί για ύπνο μόνο το βράδυ,ενώ όλη την ημέρα του αλλάζω εκεί το πάμπερς.Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.Κάποιες φορές που γκρινιάζει τον κρατάω στο κρεβάτι για να τον θηλάζω ξαπλωτά..

Συνεχόμενα 8ωρα ύπνου διαβάζω κ ζηλεύω...Άραγε θα μου συμβεί κ εμένα ποτέ?? :lol::lol::lol:

Η περίοδος δεν έχει εμφανιστεί ακόμα αλλά όπως είπε κ η Αθηνά στον θηλασμό συνήθως καθυστερεί..

Η κοιλιά κ εμένα έχει μείνει,κ αυτη αποτι μου ειπαν φεύγει περίπου όταν έρθει η περίοδος..Εγώ είχα βάλει περίπου 25--27 κιλά κ τώρα έχω +9 ακόμα..Δίαιτα κ εγώ δεν μπορώ να κάνω αλλά όσο μπορώ προσπαθώ να προσέχω.Αυτες οι λιγούρες την ώρα του θηλασμού με έχουν τσακίσει,ευτυχως κρατιεμαι τις περισσοτερες φορές..

Πιπίλες έχω πάρει 3!Τώρα όμως θα δοκιμάσω κ αυτες που λέει η Χρυσάνθη,αν δεν γυρνούσα στην δουλειά δεν θα με πείραζε,αλλά δεν θέλω να ταλαιπωρείται κ να κλαίει ο μικρός συνεχεια όταν θα λείπω.να μπορουν να τον ξεγελάσουν λίγο με την πιπίλα!!

Χρυσάνθη απο τώρα σκέφτεσαι το 3ο ε?Κ εγώ αν δεν είχα πρόβλημα με την δουλειά ήδη θα είχα ξεκινησει προσπάθειες για το 2ο αν κ φοβάμαι είναι η αλήθεια μην έχουμε πάλι τα ίδια..

Χριστινάκι απο τώρα γυρνάει η δικιά σου?Εμένα δεν έχει κάνει καμια τέοια κίνηση ακόμα,μόνο απο οριζόντια θέση γυρναει στην κάθετη..Δεν ξέρω τί θα μπορούσαμε να κάνουμε..

Σας αφήνω ξύπνησε πάλι...Ελπίζω να περάσει γρηγορα αυτο το αλματάκι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας.....εμεις εδω δουλειες...ζεστη ΄πολυ..αχ τι θα κανουμε

εγω αδιαθετησα μετα απο 3 μηνες....λοχεια δεν ειχα καθολου αυτη τη φορα....σε αντιθεση με την γεννα του γιου μου που ειχα 60 ημερες αιμα κ περιοδο κανονικα....καποια στιγμη απο το αιμα ειχα φοβηθει κ ελεγα θα σταματησει η θα ξαναμπω χειρουργειο...κ τωρα αναρωτιομουν γιατι δεν εχω αιμα..αφου ειχα εφοδιαστει πακετα σερβιετες γιατι αγχωνομουν κ τελικα δεν χρησιμοποιησα καμια :lol:

εμενα η κοιλια εφυγε αμεσως..απλα πρεπει να κανω κοιλιακους για να σφιξει παλι...

χρυσα ειναι πολυ καλη η πιπιλα αλλα να προσεξεις να παρεις αυτη με την ορθοδοντικη θηλη κ καουτσουκ....ειναι πολυ μαλακη...αν μπεις στο σαιτ της Beaba θα τις δεις ειναι πολυ tredy.... :lol:

η μπουκιτσα ειναι υπερκινητικη απο μωρο....απο ημερων στηριζε το κεφαλι κ καθοταν μπρουμητα....τωρα μπουσουλαει προς τα πισω κ αρχισε κ σπρωχνει τα γονατακια της για να παει μπροστα...προσπαθει πολυ :lol: ...καθομαστε ορθιες ολη μερα....δηλαδη οταν την εχω αγκαλια καθομαι κ αυτη καθεται ορθια δεν θελει να κατσει κατω....στο πωπο μας καθομαστε εδω κ πολυ καιρο....τωρα εβαλα κ το παρκο να δουμε αν μας βολεψει....απο φωνουλες κ χαρουλες ενας χαμος....λατρευει τον αδελφο της πολυ..τα αισθηματα ειναι αμοιβαια βεβαια γιατι κ αυτος την εχει στα ωπα ωπα....δεν την πειραζει καθολου....κ ουτε ζηλευει ευτυχως....να φανταστειτε οταν γεννησα 1 μηνα και λιγο παραπανω ο γιος μου ειχε ιωση με πυρετο...κολλησε μαζεμενες κ μολις γινοταν καλα ξαναγυρνουσε...εμεενε σε ξεχωριστο δωματιο κ εγω τον φροντιζα με μασκες...μετα εκανα μπανιο..τις περισσοτερες ωρες τις περνουσε με τον μπαμπα που τον κολλησε κ αυτον....δεν ειπε ποτε τιποτα...απλα ο κακομοιρης ελεγε θελω να δω το μωρο...κ τον εκανα μπανιο φορουσε καθαρα ρουχα μασκα κ του την εδινα αγκαλια...κ του αρεσε παρα πολυ....το παιδακι ταλαιπωρηθηκε

χρυσα εγω την πρωτη φορα κρατηθηκα απο τον γιο μου δεν επαθα καταθληψη..γυρισα απο το νοσοκομειο 2 ημερες ελειψα (για καισαρικη κρατανε 4)κ ειδα τον γιο μου να κλαιει απο την χαρα του που με ειδε 14,5 μηνων τοτε δεν τον ειχα αφησει ποτε ουτε για μια ωρα κ πηρα δυναμη....δεν μπορουσα να κλαψω γιατι δεν ηθελα να δει ποτε την μαμα μου τα κλαιει....στην αρχη εκλαιγα την νυχτα μονη μου...μετα προσαθησα για επομενη εγκυμοσυνη κ πηρα χαρα κ μετα τα ξερεις ξανα ισοπεδωση....μετα ειπα θα μεινω με τον γιο μου κ δεν πειραζει δεν θα τα καταφερω ποτε, δεν ειναι γραφτω κ μαζεμα τα κομματια μου παλι κ συνεχισα...κ δωσαμε μια τελευταια ευκαιρια κ τα καταφεραμε...ευχαριστω τον θεο που μου την εδωσε....υγεια μονο τιποτε αλλο....απλα περασα πολυ δυσκολα 3 χρονια....δεν ξερω πως θα ηταν αν ολα αυτα συνεβαιναν κ δεν ειχα παιδι....βεβαια παλι λεω επειδη δεν θα ηξερα κ την χαρα της μητροτητας ισως να ηταν παλι κ πιο ευκολο....καμια γυναικα δεν πρεπει να περναει αυτα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...