Μετάβαση σε περιεχόμενο

elpizw kamia manoula na mhn to zisei ayto....


Recommended Posts

koritsia mou ithela na mpw nwritera na grapsw alla den eixa panta to kouragio na to kanw...oi meres pernane kai perase kilolas mia vdomada pou emena mou fanhke san aiwnas...akoma prospathw na katalavw ti mou exei simvei...wres wres to ksexnaw mallon to mualo mou arneite na to xwnepsei...prospathw na kratithw orthia kai na mhn katareysw...lew ston eayto mou pame parakatw...tha erthei syntoma ena deytero mwraki...prospathw na kanw sxedia gia mia epomeni egimosini..alla den einai eykolo...to mwro mou kanei thn emfanisi tou sto mualo kai sthn psixi mou kathimerina...den exei shmasia pou den prolava na to gnwrisw..tossous mhnes eimastan kiolas oikogeneia..kai to spiti mou moiazei toso adeio..otan leipei o antras mou fevgw..niwthw na me plakwnoun oi toixoi...ta oneira exoun ginei efialtes kathe vrady...ayti i skini thn wra pou mas anakoinwsasn oti yparxei provlima gyrizei synexeia sto mualo mou..kai de nomizw na fygei pote...skeytomai an synexistei ayti i katastasi mhpws milisw me kapoion eidiko...thelw na to palepsw moni mou me thn voitheia twn dikwn mou anthrwpwn alla den eimai kai theos....o giatros mou mou eipe oti opoia stigmi thelw mporw na ksanarxisw tis prospatheies...organika den yparxei kanena provlima...alla kathara gia psixologikous logous me sumvoulepse na perimenw ena 3mhno..parolo pou thelw oso tipota ena deytero mwraki skeytomai oti prepei nafisw ton kairo na perasei ligo prwtou mpw sayti tin diadikasia....na eimai etoimi na dextw me apolutu xara mia nea egumosini kioxi me thrino...tha ithela na mou poun ti gnwmi tous kopeles pou exoun viwsei paromoia katastasi...poso kairo perimenate mexri na ksanaprospathisete??sas eyxaristw kai pali oles gia tin sumparastasi kieyxomai mono ygeia stis oikogeneies sas....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χριστινάκι μου, είναι φυσιολογικό να νιώθεις έτσι. Είναι και αυτή μία φάση που πρέπει να την περάσεις. Εγώ θα σου έλεγα ότι έχεις ένα καλοκαίρι μπροστά σου. Ευκαιρία για διακοπές με τον αντρούλη σου (να πάρετε και παρέα μαζί σας) για να ξεχαστείτε. Γυρνώντας από τις διακοπές δεν θα το έχεις ξεχάσει αλλά η ψυχούλα σου θα είναι πιο ανάλαφρη. Θα δεις θα είσαι πιο έτοιμη για να υποδεχτείς το νέο σου μωράκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xριστινακι μου, δεν σου κρυβω οτι δακρυσα με την περιπετεια που περασατε :cry::cry:

Μολις ειδα το θεματακι που ανοιξες, δεν το ηξερα ενημερωθηκα απο το ποστακι που εχουμε.....

Ειναι πολυ δυσκολο και σκληρο αυτο που εγινε, αλλα οπως σας ειπαν και οι γιατροι σε καποια θεματα πρεπει να βαζουμε μπροστα τη λογικη μας.Να σε ρωτησω κατι στην αυχενικη ηταν ολα οκ?

Παρε το χρονο σου να ηρεμισεις και εσυ και ο αντρας σου , να δινετε κουραγιο ο ενας στον αλλο ,να βγαινετε εξω βολτουλες τωρα που ανοιγει ο καιρος γιατι για να ερθει το μωρακι πρεπει να εχετε χαλαρωσει.Θα ερθουν τα μωρακια συντομα γλυκια μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλη μου..τωρα εισαι στα χειρότερα..όλα ειναι πολυ πρόσφατα ..οι εικονες ειναι πολυ ζωντανες και τραυματικες

Χαιρομαι που βγαινεις εξω (εστω με την εννοια ..παίρνω τους δρόμους) και δεν κλεινεσαι σπιτι..

Εμενα μου πηρε 1 χρονο να συνελθω ..οι πρωτοι 4 μηνες ηταν οι χειροτεροι

Αλλα στη δικη μου περιπτωση(καισαρικη) ο γιατρος μου ειχε πει μετα απο 1 χρονο ..και αφου βρουμε την αιτία ..ετσι περασε ο καιρος και το νινι το συλαβαμε 2 χρονια μετα

Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη

Μιλα με εναν ειδικο αν εχεις τη δυνατοτητα ..σιγουρα θα βοηθηθεις

Πολλα φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lil mou sthn ayxeniki htan ola mia xara...kai o giatros mou mou eipe na kanw to stavro mou pou mporesan kai to eidan kai twra..tha mporouse na mhn eixe fanei oute twra kati kai na to vlepame argotera pou ola tou ta organakia den tha eixan swsti anaptiksi....

fili mou apis poso lupamai gia opoiadipote manoula pou to exei zisei ayto giati twra kserw pws ponaei....kai se kamia periptwsi den prokeite na kanw tin adiafori kai oti de sinevi tipota...ofeilw ston eayto mou na thrinisw...alla orthia..xwris na dialithw...tha to palepsw oso mporw..kian dw oti den antexw allo yparxoun kai oi eidikoi...den eimai theos..oso gia to pote tha ksnarxisw na prospathw...den kserw prostoparon oso kian thelw den mporw...thelw xrono...

sas eyxaristw kai pali oles...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι στην δουλεια κ τα δακρυα μου δεν μπορω να τα μαζεψω με πονεσε η καρδια μου κοριτσακι μου τι περασες καλη μου...δεν εχω παρομοια εμπειρια κ ευχομαι καμια κοπελα να μην τα ζει αυτα οποτε δεν ξερω αν η συμβουλη μου θα ναι σωστη αλλα σου λεω τι θα κανα εγω για να απαλυνω εστω κ λιγο τον πονο μου θα αρχιζα απο την αρχη δεν ξερω γιατι απλα ισως για να ειχα κατι να μου δωσει κουραγιο κ δυναμη να συνεχισω γιατι στανταρ δεν υπαρχει χειροτερος πονος απο τον πονο μιας μανουλας που χανει το παιδακι της εστω κ αν δεν το χει παρει ποτε αγκαλια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου περνάς μια δύσκολη κατάσταση και επιβάλλεται να κλαψεις για το μικρο σου!!του αξίζει!!!

Εγω προσωπικα,προσπάθησα να το ξεπεράσω μονη μου,αλλα δεν τα καταφερνα.έτσι επισκέφτηκα μια ψυχολόγο η οποια με κάποιες συνεδρίες με έκανε και αισθάνθηκα καλύτερα.δεν ξεχναω ποτε το μωρακι που χάθηκε και κάποτε με πιάνει μια μελαγχολία αλλα πρέπει να προχωρήσουμε....

Αν μπορείς επισκεψου κάποιο ειδικό,για να πας ένα βήμα παραπέρα πιο γρήγορα...και μην περιμένεις απο ολους να σε νιώσουν.δυστυχώς οι άνθρωποι που δεν έχουν βιώσει τέτοια κατάσταση ΔΕΝ πρόκειται να σε καταλάβουν όσο και αν προσπαθήσουν.μη φοβάσαι πάντως...όλες με τον α ή β τροπο επιβιωσαμε.γιατί όχι και συ?να ´ σαι καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

...υπομονη κι εγω τα εχω περασει αλλα οχι στη β επιπεδου στην αυχενικη κοντα...ειναι μεγαλος ο πονος μπορω να σε καταλαβω...ξερω οτι μοιαζει αδυνατο τωρα αλλα θα ξαναμεινεις συντομα εγκυουλα και ολα θα πανε καλα.αυτη η αναποδια απλα ετυχε.ευχομαι γρηγορα να κρατησεις ενα γερο μωρακι στην αγκαλιτσα και να ξερεις οτι οι ψυχουλες μας ειναι κοντα μαε σιγουρα.φιλακια πολλα και δειξε δυναμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω μουδιασει και θελω να σ'αγκαλιασω τοσο σφυχτα που να αισθανθεις οτι ολλα θα πανεακαλα στο μελλον! Τελικα την εκανες την ΄΄επεμβαση΄΄ φανταζομαι ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera...nai gennisa kanonika stis 12 apriliou ton mpempako mou distixos den htan kati pou mporousame na diorthwsoume...twra rospathw na shkwthw sta podia mou kai na proxwrisw mprosta...proseyxomai giayton kathe mera kai gia ola ta aggelomwrakia...elpizw o theos na mousteilei grigora to aderfaki tou gia na mporesw na xamogelasw ksana...seyxaristw polu gia to endiaferon naisai panta kala kiesy kai ta paidakia sou :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχομαι αυτο το ομορφο χαμογελαστο emoticon να σε συνοδευει απο εδω και περα και μην ανησυχεις ο μπεμπακος σου θα σου στειλει πολυ συντομα το αδελφακι του γιατι σ'αγαπαει πολυ και θα σε προσεχει απο εκει πανω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

xtinaki,to xeimwna milousa sto topic...den polyempaina meta giati eixame kapoia provlhmata sthn egkumsosynh kai hmoun polu xalia psuxologika...Telika se emas ola phgana kala...den kserw ti na pw...shmera to eida kai apo to prwi klaiw...poso polu stenoxwrhthka den mporeis na fantasteis...se katalavainw,elpizw na exeis voitheia psyxologikh....den exw logia na sou pw....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Γλυκιά μου καλησπέρα, αυτό που πέρασες εσύ τον Απρίλιο εγώ το πέρασα τον Οκτώβρη του 2011 μόλις στα 26 μου στην προσπάθεια μου για το πρώτο μου παιδάκι. Όλα πήγαιναν καλά, είχα τις καλύτερες εξετάσεις μέχρι που ήρθε η ώρα να κάνουμε τον υπέροχο β. Μας είπαν ότι το μωράκι είχε ένα σπάνιο σύνδρομο το οποίο ονομάζεται Dandy Walker. Εντοπίστηκε στο κεφαλάκι του και ήταν συνδυασμος δυο πραγμάτων: μη φυσιολογικής ανάπτυξης του σκώληκα και κοιλίας στον εγκέφαλο του μωρού. Ένα σύνδρομο που εμφανίζεται σε ποσοστό 1/35,000 γεννήσεις. Η φράση "γκρεμίστηκε ο κόσμος μου" είναι λίγη μπροστά σε αυτό που ένιωθα εκείνη τη στιγμή. Ακολούθησαν πολλές εξετάσεις μέχρι που μέσα σε μία βδομάδα σε ηλικία κύησης 21 εβδομάδων μου το πήραν με καισαρική. Ακόμη και οι καλύτεροι γιατροί για να μας εξηγήσουν τι ακριβώς είναι αυτό το σύνδρομο άνοιγαν μπροστά μας βιβλία. 5 σειρές θεωρίας υπήρχαν στα βιβλία τίποτα πρακτικό, τα περισσοτερα από αυτά τα παιδιά δεν καταφέρνουν να έρθουν στον κόσμο ή ζουν πολύ λίγο. Το ποσοστό θνησιμότητας τεράστιο... Αφού λοιπόν κάναμε μία γκάμα εξετάσεων και εμείς αλλά και το έμβρυο τα αποτελέσματα έδειξαν: ΤΥΧΑΙΟ!!!! Το δημιούργησε το έμβρυο μόνο του χωρίς να υπάρχει καμιά χρωμοσωμική ανωμαλία ή γεννετική διαταραχή. Δεν το ξεπέρασα από τότε ούτε το ξέχασα... Οι μέρες που έκλαιγα και κλαίω συνεχίζονται ακόμη και τωρα.. Ξαναπροσπάθησα όμως και είμαι πάλι έγκυος.. πολύ ευτυχισμένη αλλά αρκετά συγκρατημένη... Μέχρι στιγμής όλα καλά όμως η καρδιά μου σταμάτα στη σκέψη ότι θα πρέπει να ξανα ζήσω το υπερηχογράφημα β. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να γεννηθεί αυτο το μωράκι γερό και να απαλύνει λίγο τον πόνο της ψυχής μου.. Ρωτούσα πολλές φορές γιατί;; γιατί σε εμένα;;; γιατί το δικό μου παιδάκι;;; Όμως απάντηση δεν υπάρχει... Το μόνο που έκανα ήταν να βρω το κουράγιο να σταθώ στα πόδια μου και να προσπαθήσω... Σου συνιστώ το ίδιο ξέροντας καλύτερα από τον καθένα τι έχεις περάσει και τι περνάς... Εύχομαι σύντομα να φουσκώσει η κοιλίτσα σου και να πάνε όλα καλά, άλλωστε το ίδιο εύχομαι και για μένα... Να είσαι δυνατή για σένα πρώτα και μετά για τους γύρω σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

seyxaristw polu koritsaki mou pou mpikes stis diadikasia na mou grapeis tin istoria sou...esy loipon mporeis na me noiwseis pws aisthanomai kai poso fovamai...thelw polu na erthei ena deytero paidaki kai prospathoume giaytoi alla o ponos einai terastios kai o fovos episis...eytes oi meres einai polu dyskoles gia mena giati san avrio eixa pht....mou leipei to mwraki mou kai oso skeytiomai oti twra tha to kratousa agalia i kardia mou paei na spasei...eytixws pou exw ton antrouli mou o opoios olon ayton ton kairo prospathei me opoio tropo na valei sth n akri ton diko tou pono kai na me sthriksei...alla ponaei polu pou den mporei na me voithisei giati ayto einai kati pou prepi na kanw moni mou distixws...thelw na eimai aqisiodoksi an kai tis perissoteres fores den ta katafernw alla thelw na exw elpida mesa mou giati einai to mono pou me kratei orthia...kapoies meres eimai kala kapoies alles oxi..to palevw me osi dynami exw kielpizw syntoma na erthei ena deytero mwraki na gemisei thn koilitsa mou kai ayti ti fora na kataferw na to kratisw sthn agalia mou...xairomai pou ola pigan kala me sena kai sou eyxomai na kratiseis syntoma ena gero mwraki kai na apalinei estw ligaki ton pono sou ...oso gia tin wra tis exetasis prospathise oso mporeis na eisai aisiodoksi!!!mhn afiseis to mualo sou na se kuvernisei...kserw oti o fovos einai terastios(to ido tha pathw kiegw otan erthei ekeini i wra prwta o theos...)alla prospathise na eisai hremi oso mporeis...kai xamogela!!giati to mwraki pou exeis sth n koilitsa to aksizei i manoula tou na einai eytixismeni!!!se filw polu glukeia mou kai proseyxomai gia sena ta kalytera.. :x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to palevw an kai aytes oi meres einai dyskoles gia mena giati san shmera eixa pht....esy giati agapi mou toso poly travikse?ti egine?se niwthw oso de fantazese...upomoni mono ayto mporw na sou pw...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αληθεια;;; :cry: ,εγω ασε,περιπτωσαρα εκει που θα τελειωνε η ιστορια στις 16 εβδομαδες,τωρα θα παει 20 εβδομαδων και.......σκατα ειμαι,και θα πεσει πανω στις μερες που γεννησα τον γιο μου,τι κουφα πταγματα :( .ειναι χαμηλα ο πλακουντας και ειναι επικινδυνο μου λεει για οτιδηποτε,τι ναπω,σαμπως ξερω τι γινετε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ βρε κορίτσι μου τι γκαντεμιά είναι αυτήν τουλάχιστον το αμαξι είναι μόνο ζημιές αλλά και πάλι μια στεναχώρια σε πιάνει είναι λογικό ελπίζω να μην χτύπησε ούτε η άλλη κοπέλα.. αχ και εμένα πριν 2 βδομαδες παιθανε και η δικιά μου γατούλα 😕  Τουλάχιστον με το λαπτοπ τρίτο σε τίποτα αλλο δεν θα συμβεί τώρα 😊 περιμένουμε τα νέα σου από τα γιατρό ήρθε ώρα να μάθεις το φύλο επλιζω μόνο αν έχει καλή θέση να το δει καθαρά 😊 Να σας ζήσει ο ανήψιος καλοφωτιστος να είναι γέρος και ευτυχισμένος   Και εγω άρχισα να το νιωθω αλλά όχι συνέχεια συνήθως μόνο όταν ξαπλώνω στο κρεβατι καταλαβαίνω καμία ελαφριά κλωτσιά 😂 
    • Λυπάμαι για τα στραβά που σου έτυχαν κορίτσι μου!!!!Άντε να πας το βράδυ να δεις το μικρουλι σου και μακάρι να σας κάνει και τα αποκαλυπτήρια!!!Εγώ προσωπικά συνεχίζω πολύ καλα,έκανα και την β' επιπέδου και πλέον νιώθω καθημερινά τον μικρό 🧿🧿🧿...πότε περισσότερο πότε λιγότερο!!!
    • Εγώ είμαι 1,74 και κάνα δύο εκατοστά πιο κοντός ο άντρας μου. Δεν τον λες και πρώτο μπόι 😂😂 Ααα θα έχετε και γενέθλια μετά; Τέλεια θα συμπέσουν με μια μέρα διάφορα 🥳  Με το μπουσουλημα θέλουν προσοχή και επίβλεψη να υποθέσω; Γιατί σκέφτομαι ότι θα έχει πρόσβαση σε όλα τα σημεία του σπιτιού. Χτες άρπαξε ένα πιάτο από το τραπέζι και το πέταξε κάτω 😂😂 Το τέρας 😂😂 Πολύ συγκινητικό το μήνυμα σου. Δεν έχω ζήσει την υπογονιμότητα αλλά έχω βιώσει δύο απώλειες και δώστου εξετάσεις και απογοήτευση και κλάμα.... Έγινε όμως το θαύμα και είμαι σίγουρη ότι θα γίνει για όλες τις γυναίκες που με τόση υπομονή παλεύουν 🫶🤞 Μπράβο στον καλό σου για την υποστήριξη και το κουράγιο που σου δίνει!! 
    • Η αλήθεια είναι ότι ήταν αρκετές μέρες! Πάρε ένα τηλέφωνο το γιατρό σου να του το πεις, μήπως σου πει να πας να κάνεις έναν υπέρηχο να αποκλείσετε οτιδήποτε όπως μια κύστη ας πούμε!
    • Χρόνια πολλά κορίτσια μου και Καλή Σαρακοστή να έχουμε. Συγγνώμη που χάθηκα αλλά έχουν συμβεί διάφορα. Την Πέμπτη το πρωί έφυγα από Λευκάδα για Αθήνα. Φτάνοντας Αθήνα μαθαίνω ότι τράκαρα το αυτοκίνητο του μπαμπά μου. Ευτυχώς μόνο υλικές ζημιές που θα πληρωθούν από τη ασφάλεια της κοπέλας που έφταιγε. Μετά το laptop μου αποφάσισε να μην ανοίξει. Το έχω πάει στο μαγαζί για επισκευή και περιμένω. 3ον πέθανε δυστυχώς η μία μου γατούλα. Μέσα σε 5 μέρες σταμάτησε να τρώει κι έφυγε. Αυτά τα αρνητικά... Τα θετικά τώρα... Την Κυριακή βαφτίσαμε τον ανηψιό μου. Και σήμερα πάω να δω το μωράκι μου το βράδυ μπας και μάθω και τι είναι! Την Κυριακή νομίζω πως άρχισα να το αισθάνομαι κιόλας.!!!  Πως είστε εσείς κορίτσια μου;;;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...