Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φωτογραφία

ερχοντε τα φθινοπωρινοχειμωνιατικα μωρακια 2012!!!!!!

- - - - -

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
877 απαντήσεις στο θέμα

βασω2

βασω2

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 51 δημοσιεύσεις

Current mood: None chosen
καλημερα κοριτσια! τι κανετε? εχετε χασει κανενα κιλο απο την εγκυμοσυνη? εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη με 60 κιλα εφτασα τα 72 κ οταν γεννησα κ ζυγιστηκα ημουν 69! δηλαδη με την γεννα μου εφυγαν μονο 3 κιλα κ κολλησα εκει :? μου ειπαν οτι τα κιλα χανονται μετα απο δυο κυκλους αλλα εγω δεν εχω αδιαθετησει ακομα. να διευκρινησω οτι δεν θηλαζω.

Fotonio

Fotonio

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 51 δημοσιεύσεις

Ξεκινησα με 59 κιλα, εφτασα 73 και τωρα μετα απο τρεις εβδομαδες ειμαι 63!! Δεν με αφηνει σε ησυχια ο μικρος βεβαια!!! Δεν ειναι καλο οτι τα εχασα τοσο γρηγορα. Να δω πως θα σφιξει το δερματακι μου παλι!!

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

βασω2

βασω2

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 51 δημοσιεύσεις

ουτε η δικια μου με αφηνει σε ησυχια αλλα γιατι δεν φευγουν τα ρημαδια? εκανες διαιτα κ τα εχασες ή μονο με το τρεξιμο για τον μικρο? η χαλαρωση για να φυγει πιστευω οτι ειναι νωρις ακομα αλλα θα στρωσει.

Htoulis

Htoulis

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 33 δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε μαμάδες, μαμάδες to be και μωράκια... Αλήθεια, πότε περιμένουμε άλλα γεννητούρια;
Εγώ ρε κορίτσια από βάρος έκανα την πιο περίεργη εγκυμοσύνη ever... Έμεινα έγκυος 68, έφτασα τον 3ο μήνα 63 (χωρίς ιδιαίτερους εμετούς), όταν μπήκα να γεννήσω ήμουν 69,5... Βγήκα από το μαιευτήριο 63, τώρα είμαι 59, που τελευταία φορά ήμουν στα 15 μου!!! (τώρα είμαι 36). Τι να πω... αφού έχω φτάσει να ανησυχώ... Βάσω λένε ότι ο θηλασμός βοηθάει στην απώλεια βάρους, οπότε ίσως να σε παιδέψουν λίγο παραπάνω για να τα χάσεις...
Και χάνω πολύ μαλλί ρε κορίτσια... ήξερα ότι συμβαίνει στις λεχώνες, αλλά τόσο πολύ δεν το περίμενα, άρχισε τον 3ο μήνα του παιδιού και είμαστε στους 4,5 και όχι μόνο δεν έχει σταματήσει, αλλά φεύγουν τούφες...
Ο νέος είναι καλά, τρώει πλέον ανά 3,5 ώρες αλλά το βράδυ χάνει ένα γεύμα συνήθως λόγω ύπνου, τη Δευτέρα που πήγαμε στο γιατρό μας έδωσε οδηγίες για το τέλος Γενάρη (αν και ανάμεσα θα τον ξαναδούμε γιατί έχουμε εμβόλια) για να αρχίσουμε σιγά σιγά τροφές (φρουτόκρεμα και κρέμα βανίλια) και χάρηκα, μεγαλώνουμε...
'Οσο για τον ύπνο, και τον δικό μου τον πιάνει μίρλα το βράδυ και τελικά κοιμάται στο τάισμα πάνω στο στήθος, να δω τι θα κάνουμε όταν σταματήσουμε το θηλασμό...
Τα εμβόλια που κάναμε αυτήν τη φορά τον ταλαιπωρήσανε πάρα πολύ τον κακομοίρη (2η δόση των πρώτων εμβολίων συν εμβόλιο γαστρεντερίτιδας σε σταγόνες), πόναγε πάρα πολύ η κοιλίτσα του, έκλαιγε 40 λεπτά τόσο που δεν τον έχω ξαναδεί έτσι, για να καταλάβετε ετοιμαζόμασταν για νοσοκομείο, ευτυχώς όμως μας είπε ο γιατρός και του δώσαμε ντεπόν σιρόπι σαν παυσίπονο και ηρέμησε... μετά έκανε και πυρετό, άυπνη η μαμά, καθόμουνα και τον φύλαγα, φοβούμουνα να κοιμηθώ...

Fotonio

Fotonio

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 51 δημοσιεύσεις

Βασω2 τι διαιτα να κανω που πειναω όλη την ωρα;; Απλα δεν με αφηνει ο μικρος καθολου!

βασω2

βασω2

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 51 δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε μαμάδες, μαμάδες to be και μωράκια... Αλήθεια, πότε περιμένουμε άλλα γεννητούρια;
Εγώ ρε κορίτσια από βάρος έκανα την πιο περίεργη εγκυμοσύνη ever... Έμεινα έγκυος 68, έφτασα τον 3ο μήνα 63 (χωρίς ιδιαίτερους εμετούς), όταν μπήκα να γεννήσω ήμουν 69,5... Βγήκα από το μαιευτήριο 63, τώρα είμαι 59, που τελευταία φορά ήμουν στα 15 μου!!! (τώρα είμαι 36). Τι να πω... αφού έχω φτάσει να ανησυχώ... Βάσω λένε ότι ο θηλασμός βοηθάει στην απώλεια βάρους, οπότε ίσως να σε παιδέψουν λίγο παραπάνω για να τα χάσεις...
Και χάνω πολύ μαλλί ρε κορίτσια... ήξερα ότι συμβαίνει στις λεχώνες, αλλά τόσο πολύ δεν το περίμενα, άρχισε τον 3ο μήνα του παιδιού και είμαστε στους 4,5 και όχι μόνο δεν έχει σταματήσει, αλλά φεύγουν τούφες...
Ο νέος είναι καλά, τρώει πλέον ανά 3,5 ώρες αλλά το βράδυ χάνει ένα γεύμα συνήθως λόγω ύπνου, τη Δευτέρα που πήγαμε στο γιατρό μας έδωσε οδηγίες για το τέλος Γενάρη (αν και ανάμεσα θα τον ξαναδούμε γιατί έχουμε εμβόλια) για να αρχίσουμε σιγά σιγά τροφές (φρουτόκρεμα και κρέμα βανίλια) και χάρηκα, μεγαλώνουμε...
'Οσο για τον ύπνο, και τον δικό μου τον πιάνει μίρλα το βράδυ και τελικά κοιμάται στο τάισμα πάνω στο στήθος, να δω τι θα κάνουμε όταν σταματήσουμε το θηλασμό...
Τα εμβόλια που κάναμε αυτήν τη φορά τον ταλαιπωρήσανε πάρα πολύ τον κακομοίρη (2η δόση των πρώτων εμβολίων συν εμβόλιο γαστρεντερίτιδας σε σταγόνες), πόναγε πάρα πολύ η κοιλίτσα του, έκλαιγε 40 λεπτά τόσο που δεν τον έχω ξαναδεί έτσι, για να καταλάβετε ετοιμαζόμασταν για νοσοκομείο, ευτυχώς όμως μας είπε ο γιατρός και του δώσαμε ντεπόν σιρόπι σαν παυσίπονο και ηρέμησε... μετά έκανε και πυρετό, άυπνη η μαμά, καθόμουνα και τον φύλαγα, φοβούμουνα να κοιμηθώ...

κ εγω το πρωτο τριμηνο εχασα 2 κιλα αλλα μετα...... τα μαλλια μου δεν πεφτανε ισα ισα αυξηθηκαν (κ αλλο). αλλα μιας γνωστης μου της επεφταν πολυ ακομα κ 4-5 μηνες μετα! γεμιζε το σπιτι τριχες! αυτο για τα εμβολια που λες ειναι του 4ου μηνα? γιατι τοσο πολυ τον πειραξαν? ετσι γινεται σε ολα τα παιδακια? κ τι ειναι το εμβολιο σε σταγονες?

βασω2

βασω2

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 51 δημοσιεύσεις

Βασω2 τι διαιτα να κανω που πειναω όλη την ωρα;; Απλα δεν με αφηνει ο μικρος καθολου!

εγω παντως για φαι βρισκω χρονο! δεν το παρακανω μην νομιζεις οτι χλαπακιαζω ολη την ωρα κ μετα απορω γιατι δεν χανω. απλα οταν πειναω κατι ψιλο θα μασουλησω. οριστε ο μικρουλης νοιωθει τυψεις που σε παχυνε κ θελει να σε κραταει σε φορμα! ;)

ΙΩΑΝΝΑ89

ΙΩΑΝΝΑ89

Senior Member

• Members
  • 191 δημοσιεύσεις

καλημερααααααααα....

εγω κοριτσια εβαλα συνολικα 14κιλα...και μεσα στις 40μερες εχασα τα 9...τωρα εχω κολησει στα 57...αλλα 5θελω αλλα μου ειπαν οτι τα κιλα χανονται μεσα στο 6μηνο..μετα ειναι δυσκολο να φυγουν...οποτε εχουμε μελλον ακομα...
οσο για τα μαλλια...πολυ τριχα...το μωρο εχει συνεχεια δικες μου τριχες πανω της και φοβαμαι τοσο πολυ μη φαει καμια και τρεχουμε...οταν λουζομαι ειδικα η μπανιερα βουλωνει...ελεος πια...για την βουρτσα δεν το συζητω μια φορα χτενιζομαι και μετα θελει καθαρισμα...
το βραδυ και εμενα με βολευει να την παιρνω στο κρεβατι γιατι αποκοιμιεται στο στηθος και κοιμαμαι και εγω λιγο παραπανω...αλλιως ξυπναμε απο τις 5 6..ενω στο κρεβατι τρωμε κοιμομαστε και σηκωνομαστε κατα τις 10...
οσον αφορα το φαγητο τρωει ανα 3ωρες χωρις να πειναει και μετα βγαζει γαλα...το εχει παρει για πιπιλα το στηθος και θυμωνει κιολας που ρουφαει και πινει γαλα...τωρα εχω την πιπιλα διπλα της την δινω αλλα θελει να ειναι διπλα μου σαν να τρωει...
ααα και φυσικα βγηκαμε μολις σαραντισαμε...και εξω ειχε -3...πεμπτη σαραντισα και σ/κ πηγαμε και στη μαμα μου στο χωριο...πηραμε χθες και το καροτσι μας οποτε στις καλες μερες ντυσιμο καλο και βολτα...το κρυο σκοτωνει τα μικροβια...αρκει να μη φυσαει και να μην εχει υγρασια.. ;)

βασω2

βασω2

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 51 δημοσιεύσεις

κ εγω ηθελα να την βγαλω σημερα αλλα φυσαει ρε γαμωτο! ααααααααα το καροτσι εχει ενα ναυλον για βροχη κ αερα. κανει λετε δουλεια?

ΙΩΑΝΝΑ89

ΙΩΑΝΝΑ89

Senior Member

• Members
  • 191 δημοσιεύσεις

δεν ξερω μωρε εχει ναυλον εχει τον ποδοσακο λογικα κανει δουλεια αλλα και παλι βασιζεσαι?
οσο για να πας σε μια φιλη για καφε ανετα μπορεις αλλα μη γυρνας στους δρομους για καμια ωρα...ειναι ακομα πολυ μικρουλια..μετα τους 3μηνες να κανουμε και ενα εμβολιο και παμε οπου θελουμε... ;)

ΙΩΑΝΝΑ89

ΙΩΑΝΝΑ89

Senior Member

• Members
  • 191 δημοσιεύσεις

α συγγνωμη εσεις φτασατε 3μηνο.. :lol:

βασω2

βασω2

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 51 δημοσιεύσεις

ε βεβαιαααα κλεισαμε τους 3 μηνες. ειμαστε ολοκληρες γυναικες πια! καναμε κ δυο φορες εμβολια! κ εσεις σε μισο μηνα περιπου θα κανετε τα πρωτα ε?

ΙΩΑΝΝΑ89

ΙΩΑΝΝΑ89

Senior Member

• Members
  • 191 δημοσιεύσεις

ναι...4 με 7/1...να δουμε ποτε θα τα παρουμε ομως μ αυτον τον εοππυ...θελουν 150ευρω αν δεν πληρωθουν τα φαρμακεια...

βασω2

βασω2

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 51 δημοσιεύσεις

ναι...4 με 7/1...να δουμε ποτε θα τα παρουμε ομως μ αυτον τον εοππυ...θελουν 150ευρω αν δεν πληρωθουν τα φαρμακεια...

σωπα ρε! ευτυχως η ασφαλεια εμας δεν εχει μπει ακομα στον εοππυ. ε δεν μπορει μωρε μεχρι τοτε κατι θα γινει. τοσος κοσμος που του ειναι απαραιτητα τα φαρμακα τι θα κανει? αυτο ελειπε τωρα να πληρωνουμε κ τα βασικα.

Fotonio

Fotonio

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 51 δημοσιεύσεις

Ιωαννα 89 ενδιαμεσα δεν ξυπνατε για να αλλαξετε πανα;;;

Εμεις χτες κοιμηθηκαμε 11-2 και μετααααααα.......... αστα.....!!! Ακομα σκουντουφλαω!!! (12.35 μμ τωρα)
Τον ταιζω (30'), τον αλλαζω, με το που παει να τον παρει ο υπνος ππππρρρρροοουυυυτττςςςςςς κανει κακα!!!!
Τον αλλαζω, τον ξαναβαζω στο στηθος με το που παει να τον παρει ο υπνος ...λοξυγγας!!! αλλα 15 λεπτα απο εκει μεχρι να του περασει!!! Στο μεταξυ εχει ξαγρυπνησει (ματι γαριδα) καθεται και με κοιταει, εγω να τουλεω να κλεισει τα ματακια του αλλα αυτος εχει αλλα σχεδια.....!!! Τον ξαναβαζω στο στηθος να χαλαρωσει και να αποκοιμηθει και εκει που λεω ωραια... τα καταφεραμε...παω να τον βαλω στο πορτ μπεμπε και .... ππππρρρρροοουυυυτττςςςςςς ξανακανει κακα!!! Οτι δεν εκανε ολη μερα χτες, μου τα φυλαξε για το βραδυ!!!

Για να μην πολυλογω 5.30μμ ωρα κοιμηθηκαμε!!! Και καπως ετσι ειναι καθε μας βραδυ (περιπου).

Γραφτε μου και εσεις τις δικες σας εμπειριες νυχτερινου υπνου βρε κοριτσια για να παιρνω κουραγιο γιατι δεν την παλευω αλλο!!!!

Htoulis

Htoulis

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 33 δημοσιεύσεις

Fotonio τα ίδια είχαμε και μεις στην αρχή αλλά τώρα τα πιο πολλά βράδια είναι πιο εύκολα, υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις, όπως τώρα που προσπαθεί να γυρίσει μπρούμυτα και δεν θέλει να κοιμηθεί, θέλει στις 3 το βράδυ να κάνει προπόνηση :lol:
Πάντως με τον καιρό στρώνουν τα πράγματα... Εγώ δεν τον κοίμησα καθόλου στο κρεββάτι μας, μόνο δύο βράδια που ήταν αρρωστούλης και 2,5 μηνών άρχισε να κοιμάται στο δωμάτιό του. Μέχρι να τον πάρει ο ύπνος μπορεί να τον έχω μαζί μου ή να κάθομαι δίπλα του, ανάλογα το βράδυ, αλλά μετά πάει στο κρεββάτι του και ίσως επειδή το ξεκινήσαμε νωρίς δεν είχαμε δράματα... Ανάλογα τη μέρα κάποιες φορές ξυπνάει ακόμα μέσα στο βράδυ, αλλά υπάρχει διαφορά με τους πρώτους μήνες... βέβαια σε λίγο μάλλον θα αρχίσουμε δοντάκια, οπότε το μέλλον μου έχει ξενύχτια :|
Το εμβόλιο σε σταγόνες δεν είναι ένεση, το παίρνει από το στόμα. Δεν είναι στο πρόγραμμα εμβολιασμού του υπουργείου, το έβαλε έξτρα ο γιατρούλης μας...

Fotonio

Fotonio

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 51 δημοσιεύσεις

Ηtoulis και εμεις στο πορτμπεμπέ τον βαζουμε απο την αρχη, αλλα οταν ξυπνησει μεσα στη νυχτα δεν κοιμαται ξανα εκει με τιποτα!! Αντε για να δουμε αποψε πως θα παει!!!

βασω2

βασω2

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 51 δημοσιεύσεις

Htoulis εχουμε κ εμεις για τον αλλο μηνα ποσημο εμβολιο για την γαστρεντεριτιδα γιαυτο ρωτησα. να περιμενω δηλαδη πονοκοιλο κ γκρινια? αυτες ειναι οι παρενεργειες του?

ΙΩΑΝΝΑ89

ΙΩΑΝΝΑ89

Senior Member

• Members
  • 191 δημοσιεύσεις

καλημερα....
οχι δεν την αλλαζω καθε βραδυ...ενω ολη την ημερα κανει κακακια μετα απο καθε γευμα το βραδυ κρατιεται...την κανω μπανιο κατα τις 8 με 9 το βραδυ τρωει και κοιμαται...χθες πχ εκανε κακακια 6το πρωι...μεχρι να παμε στο δωματιο της να αναψω φωτα ξαγρυπναει και χαλαει τον υπνο της...οποτε δεν κανει τιποτα και ειμαστε ολοι ευτυχισμενοι... :lol: :lol: :lol: θα την αλλαξω κιολας κατα τις 12 που θα κοιμηθω εγω για να μην ειναι και κατουρημενη για ωρες...
οσο για το εμβολιο κοντευει μηνας που δεν μπορουμε να το παρουμε γιατι ειναι απληρωτοι...οι γιαγιαδες μου εχουν αγορασει τα φαρμακα τους αυτο το μηνα οποτε δεν τους πολυνοιαζει κιολας τι θα κανει τοσος κοσμος... :?

σπουργος

σπουργος

Member

• Members
  • Pip Pip Pip
  • 55 δημοσιεύσεις

κοριτσια καλησπερα!εμεις εχουμε μπει στον τεταρτο και εχουμε κανει ηδη 2 εμβολια.αυτο με τις σταγονες δεν ειναι υποχρεωτικο αλλα δεν εχω ακουσει καλα σχολια.καποιοι δεν το κανουν .εσεις τι λετε; ειμαι σε διλλημα... :?
οσον αφορα τον υπνο ακομη δεν εχουμε προγραμμα!τα περισσοτερα βραδια ειναι δυσκολα.σηκωνεται γυρω στις 3-4 φορες το βραδυ και οχι παντα για φαι.μερικες φορες θελει αγκαλια,πιπιλα-βυζι(την πλαστικη δεν τη θελει) και μολις τον παρει ο υπνος και τον βαλω στην κουνια ξυπναει και γινεται εξαλλος! προχτες εκλαιγα ολη μερα απ την κουραση και τα νευρα μου.ευτυχως χτες κοιμηθηκε καλυτερα και συνηλθα λιγο σημερα!απο οτι βλεπω ομως δεν ειμαι μονη...κατι ειναι κι αυτο!
σχετικα με τα κιλα ξεκινησα απο 59,εφτασα 72 και τωρα ειμαι 57.δεν εκανα διαιτα.ισα ισα που τρωω καθε μερα γλυκο.καμια φορα ομως δεν προλαβαινω να φαω καλα και τη βγαζω με γαλα -δημητριακα το βραδυ,μπορει και γιαουρτι με κανα φρουτο.αλλες φορες τρωω πολυ!νομιζω ομως οτι με βοηθησε πολυ και ο αποκλειστικος θηλασμος!παντως η χαλαρωση χαλαρωση!ευτυχως αργει το καλοκαιρι για να προλαβω να συμμαζευτω μεχρι τοτε!
καληνυχτα σε ολες τις μανουλες και στα μωρακια σας!φιλια!

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμα μέλη