Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωράκι χωρίς γάμο


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες & όλους. Έχω μία διαδικαστική ερώτηση. περιμένω το πρώτο μωράκι μου τον Ιούνιο. Με τον μπαμπά του ζούμε μαζί αλλά δεν έχουμε παντρευτεί (ούτε πρόκειται). Ξέρει κανένας ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουμε? Δηλαδή μπορεί να αναγνωρίσει το μωρό από τώρα ή πρέπει να περιμένουμε να γεννηθεί. Τι ισχύει με το επίθετο επιμέλεια κτλ? Υπάρχει δηλαδή τρόπος να έχει και ο μπαμπάς τα ίδια δικαιώματα με μενα στο παιδί του εκτός γάμου ή θα ταλαιπωρηθούμε?

Ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό να σας έρθει το νινί!!!!!!!!

Για τα διαδικαστικά που ρωτάς...... ξέρω πως τακτοποιούνται με Πολιτικό Γάμο......

Εκτός Γάμου όμως...... δε γνωρίζω να σου πω........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πρακτικά η νομοθεσία στην Ελλάδα είναι για γέλια και για κλαμματα όσον αφορά σε τέτοια θέματα. Ακούω διάφορα ευτράπελα και δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι. Σκέφτομαι όμως ότι αν γίνεται η διαδικασία αναγνώρισης να γίνει πριν τη γέννα τα πράγματα θα είναι πιο απλά. Γιατί πχ θα μπορεί ο μπαμπάς να το δηλώσει στο ληξιαρχείο χωρίς να είμαι και γω εκεί. Αλλιώς θέλει εξουσιοδότηση και βλακείες. Επίσης λένε ότι ο πατέρας δεν έχει κοινή επιμέλεια ακόμα και αν αναγνωρίσει το παιδί και άλλες τέτοιες μπούρδες. Λες και ο γάμος τον κάνει περισσότερο πατέρα... Δεν ξέρω όμως τι πραγματικά ισχύει για αυτό ρωτάω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

den kserw na sou pw matka k egw den eimai pantremeni akoma alla twra telos tou mina skeftomaste na kanoume ton politiko gia na apofugoume autes tis diadikasies giati gia gamo to skeftomaste argotera mazi me ta vaftia na ton kanoume.... kane mia erwtish sta kep isws kseroun na sou apantisoun......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λεπτομέρειες δεν ξέρω να σου πω.. αυτό που ξέρω είναι ότι και η κουνιάδα μου που έμεινε έγκυος εκτός γάμου και δεν ήθελε να παντρευτεί έκανε τελικά πολιτικό γάμο γιατί η διαδικασία αναγνώρισης είναι χρονοβόρα και πολύπλοκη και από ότι τους είχε πει ο δικηγόρος θα ταλαιπωρούνταν και δεν άξεζε τον κόπο!Γνωρίζω ότι είναι δύσκολο αν θες όμως να μάθω λεπτομέρειες και να σου πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πρακτικά η νομοθεσία στην Ελλάδα είναι για γέλια και για κλαμματα όσον αφορά σε τέτοια θέματα. Ακούω διάφορα ευτράπελα και δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι. Σκέφτομαι όμως ότι αν γίνεται η διαδικασία αναγνώρισης να γίνει πριν τη γέννα τα πράγματα θα είναι πιο απλά. Γιατί πχ θα μπορεί ο μπαμπάς να το δηλώσει στο ληξιαρχείο χωρίς να είμαι και γω εκεί. Αλλιώς θέλει εξουσιοδότηση και βλακείες. Επίσης λένε ότι ο πατέρας δεν έχει κοινή επιμέλεια ακόμα και αν αναγνωρίσει το παιδί και άλλες τέτοιες μπούρδες. Λες και ο γάμος τον κάνει περισσότερο πατέρα... Δεν ξέρω όμως τι πραγματικά ισχύει για αυτό ρωτάω

Δεν μπορεί να γίνει διαδικασία αναγνώρισης πριν τη γέννηση και ναι ο πατέρας δεν έχει κοινή επιμέλεια ακόμα κι αναγνωρίσει το παιδί... μπούρδες αλλά αυτή την νομοθεσία έχουμε! :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ ξέρω ότι η διαδικασία για να αναγνωριστεί το παιδί είναι πάρα πολύ δύσκολη. Το καλυτερο πραγματικά είναι ο πολιτικός γάμος. Ακόμα και στην βάπτιση του παιδιού μετά τις περισσότερες φορές σου ζητάνε να γίνει θρησκευτικός γάμος για να το βαπτίσουν..εκεί όμως μπορεί να βρεις και κάποιον παπά που να το προσπεράσει...Μόνο αν είσαι ο Ρουβάς μπορείς να τα ξεπεράσεις πιο εύκολα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν γέννησα μία κοπέλα δίπλα μου έκανε το παιδάκι της χωρίς να είναι παντρεμένη.Είχα ακούσει κι εγώ ότι είναι περίεργη διαδικασία,αλλά μου είπε ότι απλά για μία υπογραφή πήγανε στη συμβολαιογράφο.Αλήθεια ψέματα,δεν ξέρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και απο μενα!

Λοιπον εγω ξερω απο ενα φιλικο ζευγαρι που δεν εχουν παντρευτει οτι οταν το παιδι γεννηθηκε ειχε το επιθετο τησ μαμασ στο μαιευτηριο δλδ και μετα πηγαν σε εναν συμβολαιογραφο και δωσαν το ονομα του μπαμπα στο παιδι....τωρα περισσοτερα δεν ξερω...ετσι απλα μου τα παν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια φιλη μου πριν γεννησει πηγανε στον συμβολαιογραφο κ εκανε δηλωση ο πατερας οτι το αναγνωριζει για να μπορει στο μαιευτηριο να γραφτει κατευθιαν στο ονομα του

αν βαλεις το δικο σου ονομα μετα εχει μεγαλη διαδικασια για να το βγαλεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλο το μωρακι σας!!!

αν εχετε σκοπο να ειστε μαζι σαν ζευγαρι και σαν οικογενεια οταν με το καλο θα ερθει το μωρακι σας, καντε απο τωρα εναν πολιτικο γαμο, για να αποφυγετε πολυπλοκες διαδικασιες αργοτερα...δεν ειναι τιποτα ιδιαιτερο ο πολιτικος γαμος...μια υπογραφη βαζετε και 2 μαρτυρες χρειαζονται. Τωρα οσο για την αναγνωριση πριν ακομα γεννηθει το παιδι, δεν νομιζω να ισχυει...χωρις να ξερω, αλλα δεν μου ακουγεται λογικο...αφου ακομα δεν υπαρχει παιδι (δεν εχει γεννηθει δηλ) τι να αναγνωρισει? :))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελπίζω να σε πρόλαβα και να μην παντρευτήκατε για την αναγνώριση :D .Λοιπόν το πιο απλό είναι να πάτε σε συμβολαιογράφο και να κάνετε πράξη αναγνώρισης κυοφορούμενου τέκνου.Το παιδί θα είναι ήδη αναγνωρισμένο με το που γεννηθεί είναι το πιο εύκολο και λιγότερο διαδικαστικό.Αλλιώς με συμβολαιογράφο στο μαιευτήριο όταν γεννηθεί ή μετά την δήλωση του παιδιού στο ληξιαρχείο.Κάντε το πρώτο να ξεμπερδεύετε και γρήγορα χωρίς πολλά πολλά.Αν είσαι Αθήνα να μου πεις να σου στείλω πμ που να πάτε γιατί δεν ασχολούνται όλοι οι συμβολαιογράφοι με το συγκεκριμένο θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και από μένα!

Θα σου πω τη δική μου εμπειρία! Είχαμε κλείσει για γάμο θρησκευτικό στην Κύπρο ενώ μέναμε Πάτρα.Στην πορεία έμεινα έγκυος.Ηταν πολύ δύσκολο να αλλάξω ημερομηνία του γάμου και να ετοιμαστούμε πριν γεννησω και έτσι αποφασίσαμε να γεννησω και να γίνει μετά ο γάμος κανονικά..Έτσι για το θ'εμα της αναγνωρισης, ρωτησαμε και εμείς και μας είπε ο δικηγόρος ότι είναι πολύ δύσκολη και χρονοβορα διαδικασία..δε θελει απλά συμβολαιογγράφο αλλά και δικαστήριο, για να αποφασίσει ο εισαγγελέας αν το παιδί θα παρει το επιθετο του πατερα (ακόμα και με τη δική σου συγκαταθεση χρειαζεται η απόφαση αυτή)..και ο εισαγγελέας από ότι μας είχαν πει αργεί, και δεν είναι πάντα η αναμενόμενη απόφαση!!! :shock::shock: Γιαυτό κάναμε ένα πολιτικό, απλά πράγματα, χωρίς επισημότητες, με δύο μάρτυρες και ξεμπερδέψαμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:shock::shock: Mariax ρωτήσατε σε συμβολαιογράφο τότε;Σε ρωτάω γιατί και κάποιοι συμβολαιογράφοι δεν ξέρουν ακριβώς και λένε οτι να ναι.Γι αυτό της έγραψα της κοπέλας να της συστήσω αν θέλει.Αυτό με το δικαστήριο είναι τελείως άκυρο που σας είπε δεν ισχυει στην εκούσια αναγνώριση.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nαι ρωτησαμε και συμβολαιογράφο και τον οικογενειακό δικηγόρο..Τί να πω? Μας είχαν τρομοκρατήσει παντως πολύ με την όλη διαδικασία και καταφύγαμε στον πολιτικό... Είπαμε πού να μπλέκουμε τώρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω;Πάντως αρμόδιος είναι ο συμβολαιογράφος και όχι ο δικηγόρος(γενικά το λέω γιατί όλοι πάμε και ρωτάμε στους δικηγόρους κι εγώ μέσα).Ειδικά στην περίπτωση κυοφορούμενου τέκνου είναι πολύ απλά τα πράγματα.Προσδιορίζεται το επώνυμο του παιδιού και σε ποια οικογενειακή μερίδα θα μπει.Τώρα δεν ξέρω για την επιμέλεια πως γίνεται.Γονική μέριμνα έχουν και οι 2 γονείς.Επιμέλεια νομίζω μπορεί να δοθεί και στον πατέρα με την συναίνεση της μητέρας. είτε κοινή είτε ολική.

Ούτε ποσοστά απο τους πολιτικούς γάμους να έπαιρναν και τους στέλνουν όλους στα δημαρχεία με τον τρόπο τους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ όλες και όλους!

Θα είμαστε μαζί με τον μπαμπά (ελποιζω για πάντα [smilie=love7.gif] ) αλλά δεν θέλουμε γάμο. littledancer εχω ακούσει και γω ότι μπορεί να γίνει η διαδικασία της αναγνώρισης από τώρα που το μπε μπέ είναι στην κοιλίτσα αλλά δεν έχω ρωτήσει συμβολαιογράφο. Αν μπορείς θα με εξυπηρετούσε πάρα πολύ να μου δώσεις τα στοιχεία του συμβολαιογράφου. Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχως σε αυτη την χωρα ειμαστε πισω...πολλυυυυυυυυ πισωωωωω και δεν εννοω μονο στο θεμα της γραφειοκρατειας...Ειμαστε πισω στο θεμα της νοοτροπιας ενος παιδιου εκτος γαμου.Πολλα παιδακια που οι γονεις τους δεν ειναι παντρεμενοι δεχοντε κακοβουλα αστεια απο συμμαθητες τους (που τα ακουνε απο ανεγκεφαλους γονεις).Αξιζει αυτο?

Παρολα αυτα εγω σε συγχαιρω που κανεις αυτο που θελεις χωρις να σε νοιαζει τι θα πουν οι αλλοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nana80 μου σε ευχαριστώ αλλά ετσι κι αλλιώς πιστεύω ότι όλα είναι θέμα επιλογών. Πάντα κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις. Πιστευω ότι το μωράκι μας δεν θα έχει πρόβλημα αργότερα, νομίζω ότι όσο πίσω και να είμαστε στην Ελλάδα, κάποια πράγματα αρχίζουν να πέρνουν άλλη αξία. Θα δείξει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι νέο μέλος και νην μανούλα! Φυσικά έχω κ εγώ απορία!! Δεν έχω παντρευτεί κ ούτε πρόκειται για το 2012! Ισχύει όντως η πράξη αναγνώρισης κυοφορούμενου τέκνου απο συμβολαιογράφο? Θα πάω στη Θεσσαλονίκη για να βρώ έναν συμβολαιογράφο κ επειδή δεν θέλω να ταλαιπωρούμαι αφότου γεννήσω με την όλη διαδικασία πείτε μου αν όντως ισχύει! Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω δύο παιδιά εκτός γάμου με το σύντροφό μου. Η αναγνώριση είναι μια απλή συμβολαιογραφική πράξη (μας στοίχισε 140 ευρώ για τα δύο μαζί ταυτόχρονα). Την επιμέλεια έχω εγώ, γιατί δεν υπάρχει γάμος, μου είπε η δικηγόρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Καλημέρα! Πριν λίγο καιρό έμαθα ότι είμαι έγκυος. Είμαι στον 2ο μήνα. Με τον σύντροφό μου είμαστε ανύπαντροι και δεν θέλουμε να κάνουμε γάμο κανενός είδους. (άλλωστε δεν ξέρω γιατί τείθεται θέμα πολιτικού ,κι αυτός γάμος είναι). Ζούμε 7 χρόνια μαζί. Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα παιδιά εκτός γάμου,δεν δηλώνει κάποιο παιδί αν οι γονείς του είναι παντρεμένοι ή όχι.Δεν ζούμε στο 1950.Ούτε βαφτίσια πρόκειται να κάνουμε.Επειδή είδα ότι κάποια κορίτσια είναι στην ίδια θέση με μένα,ήθελα να ρωτήσω τελικά πως έγινε η αναγνώριση? Ήταν κάτι εύκολο? Υπάρχει όντως πράξη αναγνώρισης κυοφορούμενου τέκνου? Σας ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Συγχαρητήρια και εύχομαι να έχεις μια καλή, τελειόμηνη εγκυμοσύνη με ένα γερό μωράκι.Θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία.Και εγώ όταν έμεινα έγκυος ήμασταν ανύπαντροι..είχαμε προγραμματισει το γάμο αλλα το μωράκι ήρθε νωρίτερα..για διάφορους λόγους δε μπορούσαμε να επισπεύσουμε το γαμο και ετσι σκεφτόμασταν να το αφήσουμε..ρωτησαμε όμως στο ληξιαρχείο και μας ειπαν ότι το παιδί θα έπαιρνε το δικό μου επιθετο ακι όχι του πατέρα του..εμεις θελαμε να παρει του πατερα..ρωτησαμε το δικηγόρο μας και μας είπε ότι θα έπρεπε για να αλλάξει επωνυμο, να κανουμε δηλωση και οι δύο ότι δεχόμαστε και παρόλο που θα το αναγνώριζε ο πατερας, θα έπρεπε να παει η αιτηση στον εισαγγελέα και να αποφασίσει αυτός αν θα παρει το επωνυμο του πατερα το παιδι..μια διαδικασια πολυ χρονοβόρα και άσκοπη για τη γνωμη μου..και επειδή ειχαμε ήδη κανονίσει τον θρησκευτικό, καναμε τον πολιτικό απλά για τα χαρτιά..τωρα αν δε σε ενοχλει το επίθετο και όλα αυτά, άστο ετσι!Το γεγονός αυτό έγινε Πατρα το 2010..δεν ξερω αν έχουν αλλάξει οι νομοι τώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...